Voronin: Noi vrem sa ajungem in Europa prin Bruxelles, nu prin Bucuresti. Romania trebuie sa renunte la ardorile sale expansioniste

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2009, 12:03 Actualitate | Esenţial


"Noi vrem sa ajungem in Europa prin Bruxelles, nu prin Bucuresti", a declarat presedintele Republicii Moldova, Vladimir Voronin, intr-un interviu acordat cotidianului spaniol El Pais si citat de Jurnal de Chisinau, acuzand Romania ca nu vrea sa renunte "la ardorile sale expansioniste".

"Am transmis deja Comisiei Europene ca, odata cu integrarea Romaniei in UE, ar fi trebuit sa elimine vizele pentru cetatenii moldoveni si asa nimeni nu ar fi cerut pasaport romanesc, pentru ca oamenii au nevoie de acest pasaport pentru a calatori. Dar oficialii UE sunt incapatanati", considera presedintele Voronin, adaugand ca el a adus in discutie acest subiect de multe ori si o va mai face: "Am spus-o de multe ori si i-am spus-o si sambata lui Javier Solana. Noi vrem sa ajungem in Europa prin Bruxelles, nu prin Bucuresti".

"Romania nu este constienta ca se afla in UE si ca trebuie sa respecte unele reguli", crede Voronin, apreciind totodata ca Bucurestiul "nu poate renunta la ardorile sale expansioniste, refuzand sa semneze tratatul de baza la frontiere si cel legat de relatiile" cu Republica Moldova.

Presedintele Voronin sustine ca protestatarii de la Chisinau, din ultimele zile, carora "li s-a bagat in cap cum comunistii nu sunt in stare sa-i integreze in Europa, nici sa sustina normele democratice si sa asigure libertatea de informare", reprezinta doar 2-3% dintr-o populatie care s-a inteles cu partidele politice, majoritatea moldovenilor fiind de fapt de acord cu linia adoptata de Chisinau pentru integrarea europeana.

Profesorii - continuatorii lui Antonescu

Mai mult, presedintele moldovean si-a reluat acuzatiile la adresa profesorilor "din invatamantul mediu si superior, care au desfasurat un rol foarte distructiv, mai ales in Chisinau, pentru ca sunt continuatorii lui Antonescu".

"Noi am respectat planul de trei ani de colaborare cu UE si incepem sa elaboram altul mai amplu", sustine presedintele Voronin, exprimandu-si totodata increderea ca aceasta activitate, intrerupta in timpul campaniei electorale, va fi reluata, pentru ca Republica Moldova sa primeasca statutul de tara asociata a UE.

Referitor la prioritatea valorilor democratice, in fata solidaritatii populatiei fata de Romania - prioritate observata de cotidianul spaniol - liderul de la Chisinau recunoaste insa ca nu se asteapta la "nimic bun in viitorul apropiat".

Mai mult, presedintele Voronin crede ca situatia este agravata de existenta regimului separatist transnistrean, cu reprezentantii caruia executivul moldovean continua negocierile, finalitatea strategica a politicii duse fiind unificarea, acum mai apropiata. "Noi nu am varsat sange; 505 companii, practic toate din Transnistria, s-au inregistrat in Moldova, aproape 350 mii de rezidenti din Transnistria au primit pasapoarte moldovenesti, iar aici vin studenti si mii de persoane la munca. Am fi putut face mai multe, insa ei se opun", considera presedintele moldovean.

Voronin: Rusia il mentine in Transnistria pe acest capatanos de Smirnov

"Ucraina vrea sa intre in NATO cu toata puterea. Rusia nu vrea, pentru ca asta ar distorsiona intregul echilibru strategic, SUA au stabilit doua baze militare in Romania, iar noi am ramas un fel de fileu intre ei toti", caracterizeaza presedintele Voronin pozitia Republicii Moldova, considerand ca aceasta explica si faptul ca nu se rezolva problema transnistreana. "Nu pentru ca Voronin nu le da drepturi, eu insumi vin de acolo", spune el.

"Nici pentru ca n-am vrea sa fim impreuna, ci pentru ca Rusia il mentine pe acest capatanos de Smirnov, care ii respecta ordinele. Ii mentine pe toti ministrii, care sunt agenti activi ai serviciului (rusesc) de securitate a statului, iar chestiunea nu se va rezolva atata vreme cat Rusia nu anuleaza acordul referitor la armele conventionale si la bazele americane care controleaza Marea Neagra".

Regimul comunist de la Chisinau nu va folosi forta pentru reprimarea manifestatiilor, spune presedintele moldovean: "nici in 1989, nici in 2002, cand opozitia a protestat sase luni, nici acum (...) daca am fi dat arme si ordinul de a trage la picioare, unor copii lipsiti de experienta, de aceeasi varsta cu atacatorii, ei s-ar fi infiorat, si Dumnezeu stie unde ar fi tintit".

Voronin acuza implicarea Serbiei

"Pe ei nu-i interesa rezultatul alegerilor", considera seful statului moldovean, referindu-se la agentii de securitate ai altor tari. Problema nu era fraudarea. Ei vroiau sa profite de moment pentru a organiza una dintre operatiunile codificate drept Revolutia Culorilor. Acelasi scenariu ca in Belgrad, Tbilisi, Biskek si Kiev", sustine Voronin, declarand cotidianului spaniol ca a fost fotografiat "un iugoslav cu documente ale unei institutii americane. In 7 aprilie, se aflau aici sapte persoane din Serbia care conduceau evenimentele si agenti ai serviciilor de securitate din Romania".

Potrivit presedintelui moldovean, acestia vor fi retinuti si acuzati, pentru ca, in opinia sa, a fost vorba de "pradare: au luat casele de bani, iar politia a gasit mobila din Parlament in 18 locuinte".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4893 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    OARE (Luni, 13 aprilie 2009, 12:11)

    sabo [utilizator]

    dar voi...voi basarabenii....lasati ca vocea vostra sa fie acest domn!?
    stefan plange ..acolo la putna!!
    veniti sa vedeti!!
    • +3 (3 voturi)    
      Pe cine acuza Voronin: sarbi, evrei, babe... (Luni, 13 aprilie 2009, 12:59)

      Comunistii violeaza Moldova [anonim] i-a raspuns lui sabo

      E incredibil acest comunist inrait in minciuna si propaganda!
      Sincer, il credeam ceva mai istet, dar de fapt e un imbecil cu scoala de partid si care se bazeaza pe vechea metoda bolshevica: minte, minte ca ceva tot ramane.
      S-a facut de ras cu acuzatiile sale isterice contra "agentilor romani".
      Ca pana la urma sa aflam ca e vorba de unul Jerusaleym Netanyahu, de baba Agafia cu sacosa din Romania si mai nou de "spioni sarbi":))))

      Voronin tata, esti cam terminat! Deja Romania nu te iubea, Rusia se uita la tine ca sarpele boa la un sobolan, acum te-ai luat si de Israel si de Serbia.
      Omul asta are un mare "talent" in a-si face prieteni:))

      Minciuni Voronin:

      -nu doar "2-3%" din populatie vrea unirea cu Romania, partidele mari de opozitie pro-romaneasca au obtinut 35% din voturi si cu alea mai mici ajung la 40%, asta chiar si cu frauda comunistilor. Care era scorul daca opozitia avea acces la tv-radio, daca puteau vota sutele de mii de basarabeni din UE si daca nu votau mortii? In Basarabia exista acum o majoritate electorala anti-comunista si pro-unionista !
      -"profesorii e da vina"; ce specimen de analfabet bolshevic, la fel ii bateau minerii si pe intelectualii romani anti-comunisti, la instigarea lui Iliescu,a ceeasi metoda, atatarea "pulimii" contra "intelosilor", lupta de clasa, mentalitate tipic comunista.
      -basarabenii vor sa intre in UE cat mai repede, sa fie si pentru ei voata mai usoara, nu conteaza ca e prin Bruxelles sau prin Bucuresti. E normal sa fie prin Bucuresti, ca e mai aproape de suflet, de limba, de cultura, istorie si geografie.
    • +3 (3 voturi)    
      Unde ti-e logica, Voronine? (Luni, 13 aprilie 2009, 14:28)

      x [anonim] i-a raspuns lui sabo

      voronin are logica de fier ... ruginit:
      nu vrea sa ajunga "in europa" prin bucuresti, dar ... europa trebuia, odata cu primirea romaniei, sa le elimine vizele de trecere/intrare!!!
      daca nu iubeste romania, de ce vrea voronin, s-o foloseasca si apoi sa se stearga pe pantofi cu ea?
      daca, in opinia lui voronin, r. moldova nu are nimic istoric in comun cu romania, ce logica ar fi ca, odata cu acceptarea romaniei, sa primeasca si moldova "liber"?
      gata, m-am saturat de ifosele generalului de militzie.
      pacat ca in europa bolshevismul si sovietele mai sint crezute.
      pacat ca unii nu vad lupul in pielea de oaie (ca blana nu mai are; oaia).
  • +4 (8 voturi)    
    HUOOO! (Luni, 13 aprilie 2009, 12:14)

    Lucian [anonim]

    M-am saturat sa-l tot aud pe porcul asta comunist deversand laturi impotriva Romaniei, iar oficialii nostri sa taca malc. Voi n-aveti gura? De ce taceti? De ce nu denuntati abuzurile regimului criminal de la Chisinau? Si mai ales, de ce sustineti in continuare aderarea Moldovei la UE? Ce daca a fost ales democratic? Noi, daca ar fi castigat Vadim (Doamne fereste!) alegerile in 2000, mai pupam vreodata UE?
    • +4 (4 voturi)    
      Ei si ? (Luni, 13 aprilie 2009, 12:33)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Ce ai vrea sa faca ? In general cind ai de-a face cu nebuni de genul asta e mai corect dpdv politic sa-i ignori ca pe orice alt nebun. Ce, credeti ca cineva din afara Romaniei da vreo atentie peroratiilor nebunilor nostri de aceeasi natura ? (CV Tudor spre exemplu). Prostii mai mult sufera cind nu sint bagati in seama.
      • -2 (4 voturi)    
        voronin (Luni, 13 aprilie 2009, 12:51)

        expansionist [anonim] i-a raspuns lui gigel

        Complet fals. In relatiile internationale, cand cineva te acuza de ceva, fondat sau nefondat, trebuie sa te aper, sa pari implicat. Nu stiu vreun caz in care vreun sef de stat sau guvern sa se fi comportat la fel de penibil ca basescu si sleahta sa. Puteti sa-mi dati cate voturi negative doriti, nu imi pasa. Exemplul lui gigel cu nebunul de CV Tudor n-are relevanta pt. cazul nostru, nu are de a face cu imaginea Romaniei in afara granitelor.
  • +3 (3 voturi)    
    ok.. (Luni, 13 aprilie 2009, 12:15)

    Stefan [anonim]

    .. am inteles! doar "agenturile" (romanesti, rusesti, sarbesti,...) sunt "di vina".
    Cu un asemenea discurs va fi foarte greu sa ai audienta undeva, nenea Voronin! Dupa cate se pare nici macar la Moscova.
    Poate doar in Corea de Nord!
  • +2 (2 voturi)    
    si daca nu vrem? (Luni, 13 aprilie 2009, 12:24)

    romanul [anonim]

    si daca nu vrem? o sa ne spui lu' mamica Rusia?
  • +13 (13 voturi)    
    Hai SIFON! (Luni, 13 aprilie 2009, 12:31)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    pe unde sa intri tu?

    prin bruxelles? ai sa vezi tu bruxelles cand ti-oi vedea ceafa singur, retardatule!

    tu respecti valorile democratice?

    1. omori oamenii la demonstratii!

    2. arestezi si torturezi copii in parnaie, pe care-i cauta saracii de parinti cu zilele fara sa stie nimic de ei, pentru simplul fapt ca au iesit sa demonstreze pasnic intr-o piata publica la un miting autorizat!

    3. inchizi granitele statului si blochezi proprii cetateni sa intre in tara lor!

    4. blochezi accesul la internet!

    5. bruiezi telecomunicatiile (gsm)!

    6. scoti di emisie posturi de radio/tv private si publice!

    4. le pui pumnul in gura opozantilor politici!

    5. te iei de romania!!!

    fraiere, nici n-ai idee cat de mic esti. ai sa intri tu in europa poate dupa ce castigi presedentia in somalia, ca si piratii aia sunt mai bine vazuti decat tine, jeg de comunist ce esti!

    ps: pentru "democratii" care se iau de basescu si-l fac dictator: uitati-va mai sus, poate intelegeti ce inseamna de fapt dictatura.

    expertii lu peste de la hantena 3 nici n-ar avea curent in prize ca sa emita, daca basescu ar fi dictator!

    am o scarba in mine, cat casa!

    ba fratilor, da nu se gaseste nici un moldovean cu sange, sa arunce cu un bocanc de ala rusesc (4 kile) inspre ilustrul presedinte, poate scapam naibii de el .......
  • -6 (12 voturi)    
    voronin (Luni, 13 aprilie 2009, 12:33)

    expansionist [anonim]

    Basescu, zi jegule ceva odata, nu vezi ca porcul asta comunist ne acuza de zile bune. Totusi Romania e tara ta, chiar daca o folosesti numai ca sa storci bani pt. tine si neamul tau. Tacerea nu poate fi vazuta ca un lucru bun in afara, implica vinovatie, pare intr-adevar sa arate spre o lovitura de stat ratata, provocata din exterior. Daca aveam un fatalau de uz intern ca tine in 1918, si acum aveam doar Tara Romaneasca si Moldova pana la Prut. Nu pot sa cred cat de repede s-a terminat povestea asta cu Basarabia, iarasi apare numai Gigi Becali prin presa. Dar deh, asa popor, asa cultura. Pacat numai de sarmanii aia din Basarabia care isi iau bataie pentru o cauza pierduta.
    • +2 (4 voturi)    
      Esti dus ... (Luni, 13 aprilie 2009, 13:10)

      Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui expansionist

      ... Da' sti cat de mult ? Valeiii ...

      Daca nici aici nu te poti abtine sa te iei de Basescu, trateaza-te nene. Deja e clinica treaba.
      • -1 (1 vot)    
        de ce dus? (Luni, 13 aprilie 2009, 13:35)

        daniel stan [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

        omul are dreptate... nici o reactie la prostiile debitate de voronin
        la fel cum am mai zis, daca eram presedintele romaniei , il desfintam din punct de vedere diplomatic... afla toata europa de ce a facut...
        tacerea nu inseamna decat vinovatie
      • 0 (2 voturi)    
        voronin (Luni, 13 aprilie 2009, 13:35)

        expansionist [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

        Voi ciobanii astia cu conexiune la internet trebuie sa invatati un lucru: trebuie sa te antrenezi ca sa devii politician, sa faci o facultate, nu sa conduci un vapor sau sa faci manarii cu flota, ca asa nu inveti nimic, doar sa furi ca si predecesorii. Ce e trist e ca oameni ca el inca vor mai avea suportul populatiei cateva zeci bune de ani, si nimic nu se va schimba in tara asta. Dar deh, greseala mea ca m-am luat de Basescu, un adevarat Otto von Bismarck al politicii romanesti (pun pariu ca nici utilizatorul punct nici traianel nu au auzit de el)
        • 0 (2 voturi)    
          Incearca ... (Luni, 13 aprilie 2009, 15:06)

          Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui expansionist

          www.antena3.ro, www.cotidianul.ro, www.realitatea.net. Sunt convins ca ai gresit site-ul.

          Zi "ZAU" ca nu votezi cu Principele Duda, sau Antonescu, sau Geoana, sau Pic&Poc, datorita urii viscerale fatza de marinar. Stiu, nici macar "patrunjelul" nu mai este asa de verde ca pe vremuri, tot din vina lui Basescu.

          Delirium-tremens ar suferit mutatii majore si se manifesta din ce in ce mai agresiv la unii ca tine.

          Hai nu intra in fibrilatii, respira adanc, nu mai e mult pana la ora 22.00 cand incepe Sinteza Zilei la Domnugdea.
          • 0 (0 voturi)    
            vot (Luni, 13 aprilie 2009, 15:24)

            expansionist [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

            Mai asta cu cunostiinte pseudo-medicale, afla ca ura mea nu este indreptata numai asupra marinarului de apa dulce, ci asupra tuturor acestor asa-zisi politicieni care au aparut ca ciupercile in societatea noastra manelizata si lipsita de orice fel de cultura. Asta inseamna ca, neavand nicio solutie viabila, nu votez cu nimeni si nu fac propaganda nimanui, spre deosebire de tine. Singura chestie care ma deranjeaza este ca discutia asta are loc la aceasta stire, unde eu nu am vrut decat sa critic marinarul tare in muschi acasa si fatalau in deplasare, pentru ca ceea ce face este cea mai mare tampenie posibila in situatia data. Inteleg ca tu, fiind un simplu creier spalat ai vrut sa iti slujesti stapanul insultand alti oameni, dar daca habar nu ai despre politica externa/situatia din Moldova/esti un ignorant amarat mai bine taci din gura si te iei de cei anti-Basescu la articole despre el. Aici e vorba de ceva mai serios daca nu iti dai seama, nu e campanie electorala sa lipesti afise pe ziduri.
  • +3 (3 voturi)    
    a sosit o noua transa de hasis pentru voronin (Luni, 13 aprilie 2009, 12:34)

    ion [anonim]

    si ai tras-o pe nas nea vova?
    pe toata?
    pe toata o data??..
    smirnov capatanosu' este fratele tau siamez de sange/de narav/de serviciu secret rusesc si va iubiti cu nabadai!
    dah, da nu vreti sa recunoasteti ca sunteti 2 gay criminali!
    militienii tai au gasit mobila in 18 locuinte?
    numai 18?
    pai de ce ii platesti bah pe militieni?
    sa care mobila nu ?
    s-o care, da sa nu mai omoare oameni nevinovati!
    pot sa faca asta si sa-si deschida serviciu de smenuri!
  • +1 (1 vot)    
    Fiecare Tara... (Luni, 13 aprilie 2009, 12:40)

    Nicolae [anonim]

    Fiecare Tara isi merita conducatorii si valuta !!!
    • +1 (1 vot)    
      Asa este ! (Luni, 13 aprilie 2009, 13:00)

      Robert Mugabe [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      nord-coreenii, cubanezii, venezuelienii, iranienii, bolivienii, sudanezii, somalezii, pakistanezii, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Opiniile unui criminal de drept comun (Luni, 13 aprilie 2009, 12:44)

    Dan [anonim]

    Nu mai conteaza "opiniile politice" ale unui criminal dovedit cum este acum liderul moldovean. N-are nici o importanta pe unde crede el ca se va integra in UE. Crede ca UE mai are vreun loc special pentru criminali, inafara, eventual a TPI? Timpul comunistului Voronin a trecut, el insusi a reusit sa iasa din categoria persoanelor frecventabile, pe plan politic.
  • +1 (1 vot)    
    trebuie a pastrata legatura cu nebunul (Luni, 13 aprilie 2009, 12:50)

    remus grama [anonim]

    nebub, nebun dar trebuie cu orice pret pastrat un canal de comunicare cu el .......altminteri se transforma moldova intr-o noua coreea de nord
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 13 aprilie 2009, 12:58)

    dragos [anonim]

    "UE ar fi trebuit sa elimine vizele pentru cetatenii moldoveni si asa nimeni nu ar fi cerut pasaport romanesc, pentru ca oamenii au nevoie de acest pasaport pentru a calatori. Dar oficialii UE sunt incapatanati"

    Cat tupeu pe acest comunist ordinar. Le explica el al aBruxelles cum sta treaba si ii trage de urechi ca sunt incapatinati.
  • +2 (2 voturi)    
    Daaa... (Luni, 13 aprilie 2009, 13:13)

    Eu [anonim]

    sa vezi numai lauri vei primi si de la bruxelles si de la bucuresti si de la moscova pentru duplicitaritatea ta.Vorbeste de parca cine stie ce favor ai face UE ca vreti voi sa va integrati...20 de ani acum va vor trebui sa ajungeti in UE in cazul fericit asta .In UE nu ajungi numai sa profiti...cand vreodata crezi ca cei din UE capitalistii vor primi o tara condus de comunisiti retardule.Nu faci decat sa izolezi tara asta.Romanii din Moldova sunt liberi sa ni se alature...lasati lui Voronin pamantul ala al nimanui...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ai incotro, gospodin Voronin (Luni, 13 aprilie 2009, 13:13)

    Doina [anonim]

    situatia reala este ca in romania traiesc sute de mii de descendenti ai basarabenilor care au parasit basarabia in 1944 si in 1940, ca refugiati de razboi. (sac, nu s-au intors atunci toti inapoi ca sa fie deportati in siberia.)
    in al doilea rand, in romania traiesc sute de mii de basarabeni care au venit dupa 1990 si multi dintre ei au primit cetatenia romana.
    toti acestia au dreptul sa spuna ce cred ei de cuviinta despre mersul moldovei.
    si toti spun: demisia, voronin!
    esti anacronic= adica pe intelesul tuturor, timpul tau a trecut.
  • -2 (2 voturi)    
    Basescu doarme!!! (Luni, 13 aprilie 2009, 13:16)

    victor [anonim]

    Cum poti tu ca presedinte al Romaniei sa nu iei nici un fel de atitudine impotriva acestui comunist instigator care tot asociaza numele tarii noastre cu diverse scenari de complot. Faptul ca taci pentru unii poate insemna altceva decat stim noi. De fapt.... noi stim bine? Oare chiar nu avem nimic de a face cu tentativa moldovenilor de a rasturna regimul comunist? Cineva sa ma lumineze va rog.
    • 0 (0 voturi)    
      somnul de veci (Luni, 13 aprilie 2009, 13:38)

      expansionist [anonim] i-a raspuns lui victor

      Nu, aparent nu avem nimic de a face cu tentativa moldovenilor de a rasturna regimul comunist. Avem lucruri mai importante de facut, miliardari-concurenta de inchis. Trist dar adevarat.
  • +1 (1 vot)    
    ?? (Luni, 13 aprilie 2009, 13:17)

    zippo [anonim]

    sunt uimit de intrebarea jurnalistului:
    "Dumneavoastră cereţi Bruxelles-ului să pună valorile democratice înaintea solidarităţii cu România, la ce vă aşteptaţi?"

    care valori democratice in moldova lui voronin?
  • 0 (0 voturi)    
    Varză împuţită (Luni, 13 aprilie 2009, 13:23)

    Levap [anonim]

    Dragilor

    Doby are dreptati, într-un fiel, cu Bruxelles, dar o zâşe pi ocoliti. El este varză...di bruxelles care s-a împuţât aşa di tari că nişi prin beliciuni să mai
    rămână şeva.

    PS După ce-l gunoieşte istoria vă traduc în română.
  • +1 (1 vot)    
    Iar stati sa ascultati un bolnav in agonie? (Luni, 13 aprilie 2009, 13:26)

    bogdan [anonim]

    Pai inca n-ati inteles cine e voronin, acest cameleon comunisto-capitalisto-nationalist? El se schimba la culoare dupa cum bate vantul, dar vantul lui a stat. Voronin e mort,politic, si deci nu mai reprezinta nici macar subiect de bancuri. Asa ca, hai sictir ruznace,cand te-or baga UE in seama sa ne mai scrii. Acum joaca-te pe site-ul tau celebru...
    Sistemul este in cadere libera,cu babe,sarbi,israelieni si ce mai vor ei. Trebuia demult tratat cu rusii pe baza intelegerilor intre Molotov si Ribbentrop, dar noi n-am avut niciodata politicieni cu cap, demnitate si mandrie nationala.
    Cat despre occidentali, pai astia vor sa-l castige pe Putin ca aliat.
  • 0 (0 voturi)    
    de fapt (Luni, 13 aprilie 2009, 13:31)

    ioba [anonim]

    el vroia sa spuna ca vrea sa ajunga in UE prin Moscova....
  • 0 (0 voturi)    
    Da doamne minte la aia prosti (Luni, 13 aprilie 2009, 13:32)

    No name [anonim]

    Da prost mai e Voronin...tare prost...
  • 0 (0 voturi)    
    unire (Luni, 13 aprilie 2009, 13:37)

    oleg [anonim]

    Acesti comunisti bolsevici isi bat joc de noi ,stramoso mei sint romani, sa incercam sa ne unim sa ocupam televiziunea , sai punem la zid pe comunisti cum au facut frati nostri Romani
    vremunireacubasarabia@yahoo.com parola .libertate
  • -1 (1 vot)    
    voronin (Luni, 13 aprilie 2009, 13:55)

    Puiu P [anonim]

    Daca nu renuntam la comportamentul patetic, indivizi ca Voronin ne vor da cu tifla, in continuare!
    Republica Moldova este o tara pe care Iliescu si Roman s-au grabit sa o recunoasca; daca au facut bine, sau rau, ramane o problema de dezbatere interna; dar recunoasterea este un fapt!
    Banuiesc ca, subtil, presedintele Basescu va incerca sa foloseasca Republica Moldova in lupta electorala de la toamna; direct sau prin cateii sai angajati, Vadim si Becali...Gestul ar fi unul iresponsabil!
    Din pacate, asa cum s-a vazut si la samitul NATO, temele externe vor fi folosite pentru capital politic intern! Va gasi Base' o metoda sa intinda o mana, catre un lider de marca, pentru a se putea spune ca este "buricul pamantului"!
  • +2 (2 voturi)    
    PENTRU HOTNEWS (Luni, 13 aprilie 2009, 14:21)

    Andrei [anonim]

    va atrag atentia ca v.voronin nu mai este presedinte al republicii moldova, mandatul sau s-a terminat !!!
    va rog sa renuntati la aceasta titulatura si sa o inlocuiti cu 'fostul presedinte' pentru ca asta este de fapt.
    in acest moment moldova nu are presedinte si lui voronin ar trebui sa i se atraga atentia asupra acestui lucru si asupra faptului ca ceea ce face el se cheama urzuparea puterii si nerespectarea constitutiei.
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni de 2 bani (Luni, 13 aprilie 2009, 14:23)

    sadwank [anonim]

    N-ai cum sa inneci in singe o manifestatie, sa arestezi oamenii la intimplare de pe strada, sa-i duci in beciurile militiei si sa-i faci chisalita, sa inchizi granitele, sa cenzurezi televiziunile si sa tai internetul, iar apoi sa zici ca vrei in Europa.
    E destul de clar ca Voronin vrea legaturi mult mai strinse cu Rusia, cu declaratiile astea nu face decit sa-si pregateasca terenul pentru mai tirziu: "Vedeti, noi am incercat, dar cu astia de la UE nu se poate discuta!".
  • 0 (0 voturi)    
    Comunistii si Europa (Luni, 13 aprilie 2009, 14:27)

    IceCub [anonim]

    Voronin asta chiar nu vrea sa inteleaga ca, comunistii nu au ce cauta in Europa? Atata timp cat va ramane cu haita lui la putere o sa vada fundul Bruxellului.
  • +1 (1 vot)    
    europa se citeste cum se scrie? (Luni, 13 aprilie 2009, 14:48)

    elo [anonim]

    vrea sa intre in europa?
    exista vreun oras in rusia care se numeste europa?
    vreo comuna prin rusia care se scrie europa?
    sau se citeste europa?
    sau a inceput sa scrie precum da vinci in oglinda si a vrut sa zica: aporue
    e vreun oras in rusia care se scrie aporue?
    insist atat de mult deoarece stiu ca este bolnav incurabil de kgbita (se citeste asa cum se scrie cu accent pe k, g si b !
  • 0 (0 voturi)    
    nu prin Bucuresti? Pai nu vrea in UE atunci! (Marţi, 14 aprilie 2009, 9:49)

    Lucian* [utilizator]

    Vova ignora deliberat faptul ca pt a accede in UE el trebuie sa primeasca votul tuturor statelor din UE!
    Chiar si un singur vot impotriva este suficient sa blocheze adeziunea la UE!
    Deci, Vova draga, invata sa faci sluj in fata marinarului pt ca altfel singura chestie din UE pe care o vei vedea o sa fie granita Romaniei de pe Prut!
    PS: chiar daca faci sluj in fat lui Base tot nu este de ajuns! Stii, mai sunt si niste conditii eliminatorii de genul democratiei, libertatea individului, libertatea si independenta presei, etc...
    Iti urez sa prinzi fie intrarea R. Moldova in UE, fie unirea cu Romania. Este cea mai buna razbunare!
  • 0 (0 voturi)    
    Reclama in Chisinau (Marţi, 14 aprilie 2009, 13:20)

    Serj [anonim]

    Acum cateva luni prin centru prin Chisinau am vazut o reclama la o companie aeriana:

    "Curse zilnice spre Moscova si spre strainatate".

    Cred ca e elocvent...