Catolicii celebreaza, astazi, Invierea Mantuitorului Iisus Hristos iar ortodocsii sarbatoresc Floriile

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2009, 10:16 Actualitate | Esenţial


Peste un miliard de catolici din lumea intreaga celebreaza, in aceasta duminica, Invierea Mantuitorului Iisus Hristos, cea mai importanta sarbatoare din calendarul crestin. In prezenta a mii de prelati si credinciosi, Papa Benedict al XVI-lea a oficiat, la Vatican, mesa de Inviere. Crestinii ortodocsi celebreaza, tot astazi, cu o saptamana inainte de Pastele ortodox, Intrarea Domnului in Ierusalim sau Duminica Floriilor, zi ce deschide seria comemorarii evenimentelor din Saptamana Mare.

Sambata noapte, in bisercile catolice, s-a celebrat slujba de Inviere. Ceremonia a inceput prin aprinderea unei flacari, dupa care s-a aprins lumanarea pascala, de la care credinciosii au luat lumina, transmit televiziunile de stiri.

In Romania, peste 2,5 milioane de crestini romano-catolici si protestanti din toata tara au celebretat, sambata noapte, Invierea Domnului, prima mare sarbatoare din an. Oamenii s-au adunat in bisericile catolice din judetele Cluj, Mures, Harghita, Covasna, Sibiu, Bihor, Suceava sau Brasov, pentru a lua lumina de la preoti.

In duminica Floriilor, crestin-ortodocsii romani obisnuiesc sa-si impodobeasca icoanele, usile si ferestrele cu ramuri de salcie sfintite, in amintirea ramurilor de finic si de maslin cu care a fost intampinat Iisus, la intrarea in Ierusalim.

In alte tari, ramurile sunt inlocuite de ramuri de maslin si palmier sau de flori. Credinciosii care au respectat Postul Pastelui, au, in aceasta duminica, dezlegare la peste.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1261 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Noi ii iubim pe toti ... (Duminică, 12 aprilie 2009, 10:41)

    Mihai [anonim]

    ... indiferent de ce prieten imaginar le-au ales parintii lor sa aiba.
    • -3 (3 voturi)    
      Iisus nu a inviat din morti (Duminică, 12 aprilie 2009, 15:47)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Eu nu cred ca Iisus a inviat din morti.

      Eu nu cred ca a fost fiul biologic al lui Dumnezeu (adica in mod diferit de mine sau de tine).

      Oare de ce spun oamenii ca cred in invierea unui om de acum 2000 de ani? Care sunt mecanismele care ii fac pe oameni sa considere acest lucru adevarat?

      - Forta traditiei, de acord
      - Forta educatiei din familie, de acord

      Altceva?

      Cum poate cineva crede in invierea unui om mort acum 2000 de ani? Astept niste raspunsuri oneste, nu vreau injuraturi.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru marturia reinvierii au murit oameni (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:58)

        ionescu [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        Au fost oameni, sunt oameni si vor mai fi cu siguranta, care au crezut si cred cu toata taria (asa cum cred eu acum ca iti raspund tie) care atunci cand au fost intrebati: "crezi ca Iisus este fiul lui Dumnezeu si a inviat din morti?" au zis :D A !!!
        Cei care au pus intrebarea au perseverat: "mai bine spuneti NU, si apoi jertfiti zeilor, sau macar incercati sa fiti atei, dar numai cu Iisus nu, pentru ca altfel va omoram.
        Raspunsul crestinilor adevarati a fost: Iisus este Fiul Domnului si a inviat a treia zi.
        Efectul raspunsului se cunoaste. Imperiul roman ii arunca la groapa cu lei, comunistii i-au aruncat in puscarii (ma refer la floarea preotimii ortodoxe, chiar si catolice). Marea majoritate a lor si-au pierdut viata.
        Intrebarea logica ar fi de ce nu au ales alternativa pe care le-o oferea puterea pentru schimbarea atitudinii de a marturisi si a raspandi credinta in Iisus, si au ales cu seninate sa moara. Pentru ca la mijloc exista acel Adevar care a fost palpabil pe vremea Mantuitorului ( vindecari, invieri din morti, cunoasterea gandurilor etc). Si pe care oameni demni de crezare l-au raspandit (apostoli, sfintii parinti).
        Adevar pe care il crezi sau nu vrei sa-l crezi din varii motive.
        Viata de apoi si mantuire in care crezi sau nu vrei sa crezi.
        Acum vine treaba cea mai grea... ; afirmi: "Iisus nu a inviat din morti". Daca esti convins de asta (la fel cum au fost convinsi cei care au vazut sau au aflat ca a inviat din morti) esti gata sa-ti dai viata pentru ceea ce crezi (la fel cum cei mai sus pomeniti au facut-o pentru ceea ce stiau cu tarie)?
        Nu-ti cer sa-mi raspunzi mie, sunt departe de gandul acesta. Intreba-ti doar sufletul....

        Acum astept linistit milioane de minusuri.
  • -2 (4 voturi)    
    Rectificare (Duminică, 12 aprilie 2009, 10:46)

    Gicu [anonim]

    Domnilor, sunteti o tara de ortodocsi si ar trebui sa stiti ca IISUS SE SCRIE CU DOI DE I. Scris cu un singur i inseamna "magar", pe cind cu doi de i - "uns". Rectificati si nu va faceti de rusine
    • 0 (2 voturi)    
      Corect (Duminică, 12 aprilie 2009, 12:05)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Gicu

      In sfarsit un om care gandeste.Forma lexicala care ii deosebeste pe ortodocsi de protestanti si celelalte religii este cuvantul ,,Iisus" care in cazul ortodocsilor se scrie cu 2 de i.La multi ani de florii si tuturor celor care isi serbeaza azi ziua
  • +2 (2 voturi)    
    grrrrrr (Duminică, 12 aprilie 2009, 12:51)

    Vitelul de aur [anonim]

    nu este doar catolicii celebreaza pastele, ci si protestantii, adica reformatii, unitarienii, baptistii, etc. ect., mult mai numerosi decat ortodocsii.
    • -1 (1 vot)    
      O mica greseala. (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:38)

      Me [anonim] i-a raspuns lui Vitelul de aur

      Cred ca ai vrut sa spui ca protestantii mai numerosi decat catolicii, in loc de ortodocsi.
      • 0 (0 voturi)    
        numerosi (Duminică, 12 aprilie 2009, 17:56)

        un ortodox [anonim] i-a raspuns lui Me

        cred ca vitelul de aur avea dreptate. catolicii sunt mai numerosi decta ortodocsii. iata cateva zone din lume unde exista prepeonderent catolici: toata america de sud (argentina, chile, brazilia, mexic etc), spania, italia, franta. totodata crestinii din asia (china, japonia, indonezia, filipine etc) sunt catolici. tarile ortodoxe pot fi numarate pe degete.
  • +1 (3 voturi)    
    Adevarati crestini ! (Duminică, 12 aprilie 2009, 15:39)

    Peter [anonim]

    Afi crestini pentru multi ortodocsi este ca si o traditie, ei fac botezul cand esti mic copil cand defapt acesta trebuie facut la maturitate atunci cand credinta a venit in inima ta sa crezi ca Isus este fiul lui D-zeu. Ortodocsii preoti stiu asta ff bine da nu spun oamenilor adevaratul cuvant al Mantuitorului !! Multi dintre ei care isi dau seama se muta la culte precum baptisti, neoprotestanti, catolici....
    Unde locuiesc credinta ortodoxa este adusa in special din tarile est ale europei si este ff minoritara.

    Sper ca mult mai multi sa cunoasca adevaratul Cuvant si ce a spus Mantuitorul ca trebuie facut ca sa fii mantuit !!

    "CINE CREDE SI SE VA BOTEAZA VA FI MANTUIT" iar a crede inseamna sa crezi atunci cand esti matur si ai discernamant !!! SI NU CAND ESTI COPIL DE 3 LUNI.
  • 0 (0 voturi)    
    i,ii,c,h (Duminică, 12 aprilie 2009, 20:19)

    eu [anonim]

    invierea Lui Isus Cristos serbeaza catolicii azi. ei nu cunosc nici un Hristos... dar am inteles mesajul.
    • 0 (0 voturi)    
      Hristos (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:40)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui eu

      Cum sa nu "cunoastem nici un Hristos".
      Doar in romana numele Mantuitorului se scrie asa.
      Mai precis: Khristós - greaca, transcris in latina: Christus.
      (http://en.wikipedia.org/wiki/Christ)