Apararea, Internele si Educatia - ministerele care pierd cei mai multi bani dupa rectificarea bugetara

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 18:27 Actualitate | Esenţial


Cele mai mari reduceri ale cheltuielilor de personal vor fi efectuate la Ministerele Apararii, Administratiei si Internelor, Educatiei, Finantelor si Justitiei, fonduri substantiale fiind taiate la aceste institutii si pentru achizitionarea de bunuri si servicii, conform primei rectificari bugetare, informeaza Mediafax.
.
Cheltuielile de personal vor fi taiate substantial la:

Ministerul Apararii - 196,4 milioane lei,
Ministerul Administratiei si Internelor - 190,3 milioane lei,
Ministerul Educatiei - 59,7 milioane lei,
Ministerul Finantelor - 49,9 milioane lei,
Ministerul Justitiei - 21,3 milioane lei,
Camera Deputatilor - 20,1 milioane lei,
Ministerul Agriculturii - 17,9 milioane lei,
Ministerul Public - 16,4 milioane lei,
Ministerul de Externe - 13,2 milioane lei,
Serviciul Roman de Informatii - 12,3 milioane lei,
Senat - 10,3 milioane lei.
Reducerea totala a cheltuielilor de personal la nivelul institutiilor publice insumeaza 667,1 milioane lei.

Reduceri ale cheltuielilor pentru bunuri si servicii:

Ministerul Apararii - 161,2 milioane lei,
Ministerul Administratiei si Internelor - 90 milioane lei,
Ministerul Educatiei - 47,1 milioane lei,
Ministerul Finantelor - 37,2 milioane lei,
Ministerul de Externe - 30 milioane lei,
Ministerul Justitiei - 20,3 milioane lei,
Ministerul Agriculturii - 19,3 milioane lei,
Societatea Romana de Radiodifuziune - 21,9 milioane lei,
Societatea Romana de Televiziune - 23 milioane lei.
Totalul reducerilor de cheltuieli pentru bunuri si servicii se cifreaza la 544,6 milioane lei.
In privinta cheltuielilor de capital, principalele reduceri au fost efectuate la:
Ministerul Apararii - 319,6 milioane lei,
Ministerul Educatiei - 305,1 milioane lei,
Ministerul Administratiei si Internelor - 138,7 milioane lei,
Ministerul Mediului - 100 milioane lei,
Ministerul Agriculturii - 28,1 milioane lei,
Ministerul Dezvoltarii - 15,1 milioane lei,
Serviciul de Telecomunicatii Speciale - 40,6 milioane lei,
Serviciul Roman de Informatii - 40 milioane lei.

Cheltuielile de capital au fost diminuate in total cu 1,058 miliarde lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1888 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Lipsesc niste ministere (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 18:48)

    vio [anonim]

    Cum ar fi Turismul sau Tineretului si Sportului. De ce? Ele nu participa la rectificare? Ele nu trebuie sa piarda bani? Ele nu sunt solidare cu restul ministerelor?
  • +1 (1 vot)    
    pff... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 19:19)

    Stefan [anonim]

    Cele mai importante sectoare pierd... frumos, frumos.
    • +2 (2 voturi)    
      o parere (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 22:15)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Ministerul Apararii si MAI ti se par importante?Poate nu ti-ai dat seama ce risipa este acolo pe salari si achiziti stiute numai de ei.In performanta nu au bagat nici un ban.
      • -1 (1 vot)    
        esti tupeista (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:47)

        bob [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

        atunci cand o sa te violeze o gasca de indivizi certati cu legea si o sa faci reclamatie la politie , brusc, dar BRUSC, o sa devina M.A.I. cel mai important minister.
        Atuci cand cosmelia in care stai o sa fie luata de ape sau o sa te trezesti sub daramaturi dupa un cutremu, brusc, armata o sa devina cel mai important minister.
        Tara asta e plina de prosti cu conexiune la internet. Meritati sa stati in Rromanica, o tara plina de idioti frustrati. Cine nu se simte vizat de acest comentariu este rugat sa accepte scuzele mele.
  • +2 (2 voturi)    
    50% la profi? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 20:10)

    paulica [anonim]

    unde sint maririle pentru profesori votate asta toamna?
    • +1 (1 vot)    
      mariri salariale si performanta (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:27)

      harry ploter [anonim] i-a raspuns lui paulica

      Acolo unde sunt performantele invatamantului romanesc!
    • 0 (0 voturi)    
      sunt la meditatiile pe care le dau profii (Duminică, 12 aprilie 2009, 15:22)

      profadegermana [anonim] i-a raspuns lui paulica

      atit...
  • +1 (1 vot)    
    Finantzari pt.madame UDREA (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 20:18)

    Nelutzu [anonim]

    Asa...frumos...si hopa totzi banii mutatzii la Lenutza UDREA!!!
  • +1 (1 vot)    
    Doamnei Ministru Andronescu (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 20:47)

    Doina [anonim]

    Stim ca treceti prin momente foarte grele si ca va luptati in mod real pentru interesele educatiei.
    NU trebuie sa cedati. Suntem alaturi de dumnevoastra.
    Nu lasati pe altii mai incompetenti sa castige.
    Aduc aminte si una din definitiile date de americani profesorului universitar: " Un profesor universitar este gata sa moara pentru ideile sale" . De aici ne vine forta.
    Am mai trecut prin momente grele: am tinut ore gratis pe vremea lui nea Nicu: plata cu ora care nu era platita. Erau ore pe care le tineam in mod obligatoriu gratis, cate jumatate de norma in plus.

    In timpul crizei, Guvernul Iorga nu si-a platit profesorii.

    cei care suntem nascuti sa fim profesori, vom fi, indiferent de cretinii care rectifica bugetul.
    • +3 (3 voturi)    
      Doina (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:59)

      Proful [anonim] i-a raspuns lui Doina

      Chiar crezi ca exista ministri "mai incompetenti" decat Abramburica?
      Dupa ce anul trecut plangea de bucurie pentru trecerea prin parlament a unei legi absurde - cea cu marirea de 50% - acum crezi ca ar muri pentru ideile ei, sau asta e valabil doar pentru americani?
      Cei care sunt nascuti pentru a fi profesori nu trebuie sa manance, sa se imbrace decent, sa-si continue instruirea tocmai pentru a fi mai putin cretini care sa ia decizii?
  • +2 (2 voturi)    
    Taiati ministerele cu totul (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:09)

    GALA [anonim]

    Domnu' si hai sa te numim si pe dumneata domnu' ,taiati ministerele cu totul.Cum care ministere? Astea trei din fata .Ce sa va mai incurcati atata?Le taiati cu totul si va e mai usor!
    Ce ne trebuie noua aparare nationala ,siguranta si apararea cetateanului?Nu ne trebuie domne!Am intrat in NATO?Dupa aia am intrat in UE ?Gata!
    Da-i in mamalor! Taiem la astia la personal ,salarii pensii ,ca-s prosti! Nu caraie ! Tac din gura ! Ca n-au voie prin statut sa vorbeasca!Si ce daca ne-am angajat si avem si niste obligatii pe plan extern la baietii astia! Lasa ca se descurca ei ca-s baieti destepti si descurcareti ! Si daca nu le ajunge taie/muta si ei tot de la ce le-a mai ramas la personal dupa ce le-am taiat noi cate 190 de milioane! A , ce daca le fura armele din depozite pentru ca nu au bani sa plateasca oameni care sa le pazeasca sau sa cumpere camere video care sa suplineasca acesti oameni?Sau ce ne trebuie sa pregatim noi teritoriul pentru dezastre:inundatii ,apa ,foc,sau Doamne fereste cutremure?E valabil ca la aia de inainte.Sau poate ne fereste Domnul Dumnezeu de catastrofe d-astea!
    Sau ce ne trebuie noua educatie?avem copii destepti iar dascalii lor sunt si ei bine pregatiti si mai ales bine platiti!!!Dati bani doamnei Udrea ca acolo ne trebuie noua!
    Iar voi doi ocupati-va de treburile alea cu impartirea perimetrelor apelor nationale dupa rezolvarea problemei Insulei Serpilor,treaba cu astia cu pamanturile pe la Universitati si mai gasiti voi!
    Asa ca taiati de tot!
    Ce sa va mai incurcati?
  • +1 (1 vot)    
    ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:39)

    Eu [anonim]

    Azi in fata la hipermarchetul de la mine: Omul tuciuriu catre politist: " Las ba ca stiu unde stai si-ti dau foc la casa, o f... pe mata, iti dau foc la masina,s.a." politistul tace si inghite. Tuciuriul furase din magazin si a fost lasat sa plece. Pt niste salarii de nimic nu merita sa isi riste casa si bruma materiala adunata. La fel si militarii: pt un salariu de nimic oare mai vor sa moara in orice clipa pt tara? ca oricum de generatii viitoare nu mai avem nevoie..... Ne trebuie doar parlament bine dotat....
    • +1 (1 vot)    
      Si imbracat (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:56)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      Ca doar nu haina face pe om
  • +2 (2 voturi)    
    buget (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 23:59)

    soldatul [anonim]

    ma intreb daca m.ap.n. mai are buget.basescu afirma ca romania isi va indeplini obligatiile ce ne revin ca tara membra n.a.t.o.credeam ca este un om responsabil,referitor la idiotul de boc e prea tembel ca sa fie conduca un guvern intr-o situatie de criza, un casacador al rasului,mai ales cand apare cu masca aceea de om apasat de grijile neamului. o vina majora o au si sefii categoriilor de forte care au ajuns niste pupincuristi ordinari,pentru ca sa-si pastreze functiile iau pozitia apleacat in fata unora care isi bat joc de o institutie fundamentala a statului.
    • +1 (1 vot)    
      asa e (Duminică, 12 aprilie 2009, 12:42)

      bocbaselu' [anonim] i-a raspuns lui soldatul

      Corect se spune "in pozitia boului cand bea apa". Pe sefii categoriilor de forte kiar nu ii intereseaza. By the way, armele de le Ciorogarla s-au gasit? De Floricel spionul international, Bond-ul de dambovita nu mai intreb...Lehamite mare...fugim cu totii in Afganistan ca e mai bine acolo decat aici.
  • +1 (1 vot)    
    Sunteti intregi la cap? (Duminică, 12 aprilie 2009, 12:39)

    Bocbaselu' [anonim]

    Doamne, kiar nu gandeste nimeni la guvern. Ce ne trebuie securitete individuala, aparare nationala si educatie, desfiintati-le! Nesanatosilor. La ce ati mai intrat in aliante ? Ca sa vedeti cum va bateti joc de ele? Nu sunteti in stare sa respectati niciun acord. Dar turismul, deeeh, trebuie madam Udrea sa primeasca , altfel se supara Ciclopul!