R. Moldova: Femeie acuzata de huliganism pentru ca a intrebat de ce nu circula trenurile pe ruta Balti - Ungheni

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:34 Actualitate | Esenţial


O femeie in varsta de 58 de ani din Balti, care a intrebat un mecanic de locomotiva de ce nu circula trenurile pe ruta Balti - Ungheni, a fost retinuta de politie si pusa sub acuzare pentru huliganism si blocarea traficului feroviar, relateaza Mediafax.

Agafia Copacinschii a intrebat un mecanic de locomotiva unde este trenul catre Ungheni, fiind imediat retinuta de politie, care a afirmat ca femeia se afla intre liniile de cale ferata si blocheaza traficul.

"Nici n-am apucat sa vorbesc, pentru ca m-au apucat politistii si m-au tarat", a povestit ea, adaugand ca se afla pe peron in momentul in care a fost retinuta pentru "provocare".
Femeia a precizat ca unul dintre ofiterii de politie i-a declarat ca sacosa pe care o avea asupra ei - cu sigla unui supermarket din Romania, asemanatoare cu cea a Partidului Liberal-Democrat - ar fi fost dovada provocarii.

Fiica femeii, care a telefonat la sectia de politie pentru a afla ce se intampla cu mama ei, a fost informata ca aceasta este retinuta pentru ca "face politica".

Comisariatul de politie din Balti a afirmat ca femeia a comis o contraventie, "iesind inaintea trenului". In procesul-verbal de retinere, politia a precizat ca femeia a blocat traficul feroviar si i-a bruscat pe politisti in timpul retinerii, ea urmand sa fie judecata intr-o procedura administrativa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2448 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    O banda de supereroi romani terorizeaza Moldova (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:42)

    gigi [anonim]

    Israel Netanyahu, Agafia Copacinschii WonderWoman, Ghita Superman si altii, sunt gata sa rastoarne guvernul din republica lui voronin..
    • +10 (10 voturi)    
      cum adica "faci" politica? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:10)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui gigi

      aoleo, astia te aresteaza daca discuti despre politica? Pai in cazul asta sunt infractor... vai, dar pe voronin de ce nu il aresteaza? Ca si el face politica, nu?!?!
    • +8 (8 voturi)    
      ai uitat de mesterul BatManole (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:24)

      sdfg [anonim] i-a raspuns lui gigi

      care a zburat pe cladirea parlamentului din Chisinau si a infipt steagurile RO si UE. rusine, tovarasi.
  • +2 (2 voturi)    
    sustinere!!!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:53)

    G.Marius [utilizator]

    pe Orange.md si moldcell.md se pot trimie sms-uri gratis celor din rm. hai sa le aratm ca ne pasa!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      CUI? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:02)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui G.Marius

      Va rog, eu trimit mesaje si platite, dar pe ce adresa?
  • +8 (8 voturi)    
    "..i-a bruscat pe politisti.." (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:57)

    Regimul Voronin [anonim]

    Ce cretini sunt si comunistii astia voronisti:)) In rezumat:

    -1 cetatean "roman" de 57 de ani, pe nume Jerusaleym Netanyahu a organizat o lovitura de stat la el in apartament. Romanii nu mai pot circula liber, sunt prea israelieni:)
    -1 pensionara de 58 de ani, pe nume Agafia Copacinschi, a agresat politia feroviara si face politica in fata trenului. Se declara "starea de urgenta" !

    Probabil urmeaza sa aflam ca un caine ciobanesc carpatin (deci "agent roman") l-a muscat de cracul pantalonului pe Vornin, adica a "organizat o tentativa de asasinat contra sefului statului" :))

    E drept, comunistilor nu le-a fost niciodata frica de ridicol si nici nu s-au jenat de prostie, de fapt e esenta doctrinei si comportamentului lor politic !
    • +4 (4 voturi)    
      Dacă-l pişcă un ţânţar pe Voronin ? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:47)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Regimul Voronin

      Dacă-l pişcă pe Voronin un ţânţar , este sigur un caz de drept internaţional, fiind clar că acel ţânţar este sigur din Teleorman, antrenat de Caraman şi infectat de Beuran cu virus marocan, adus în borcan de un agent israelian.

      NOTE :

      Teleorman - judeţ din sudul Munteniei, în trecut condus de un căpitan care ţinea infractorii în coteţ. Mărginit la sud de fluviul Dunărea, judeţul Teleorman are o populaţie mare de ţânţari, care se ocupă cu creşterea oilor şi merg în transhumanţă în lunca Prutului şi a Jijiei de unde destabilizează Republica Sovietică Moldova

      Caraman - cunoscut agent secret al Securitaţii ceauşiste, general prensionar din Bucureşti, care într-o lungă misiune în Vestul Europei a penetrat Organizaţia Tratatului Atlanticului de Nord (NATO). Secretele militare furate au fost vândute şi ruşilor, iar probabil dl. fost preşedinte Voronin nu a plătit facturile, din poziţia sa de responsabil economic la Kremlin. Nu se cunosc relaţiile d-sale cu Grupul din Cişmigiu, care planifică răsturnarea guvernului moldovenesc în rotonda scriitorilor şi la Buturugă.

      Beuran - fost şi el la fel ca dl. fost preşedinte Voronin. Fost ministru al sănătaţii şi familiei din România, demisionar după un scandal .. de plagiat.

      Deocamdată mai lipsşte până acum din peisaj doar contele de Monte-Carlo ...
  • +5 (5 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:58)

    adi [anonim]

    E bine ca se scrie despre astfel de cazuri. Sa nu uitam ce inseamna comunismul.
  • +5 (5 voturi)    
    Avea borcane de gogosari din Romania? O spioanca! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:00)

    Stam de straja [anonim]

    Astfel de reactii isterice ale politiei regimului comunist trebuiesc traduse in engleza, franceza, germana, italiana, spaniola si difuzate masiv pe forumuri ale ziarelor straini!
    Iar ziaristii de la Hotnews sa nu ezite sa trimita in engleza, colegilor lor din Vest, articole de acest gen, sa se lamureasca si ei cine sunt comunistii lui Voronin.
  • +7 (7 voturi)    
    incretinatzi exact ca militzienii lui Ceausescu (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:04)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    asa-s animalele in uniforma de militzie din asa-zisa republica moldova. mare scirba si cioronin asta! bleah!
  • +1 (1 vot)    
    sustinere !!!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:04)

    G.Marius [utilizator]

    PE ORANGE.MD SI PE MOLDCELL.MD SE POT TRIMITE SMS-URI CELOR DIN RM. HAI SA LE ARATAM CA NE PASA!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    penibil (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:21)

    un ardelean [anonim]

    pana nu-demult credeam ca voronin are intradevar un plan bine "plamadit" prin care va acuza RO. se vede treaba ca tot scenariul sau a fost demn doar de desene animate al carui personaj este. esti PENIBIL tov. voronin. nu peste mult timp, tu si mafiotu' de fi'tu, oleg, veti juca table in puscariile din MO.
  • +2 (2 voturi)    
    Acuş acuş apare şi generalul Store .. sau Stroe ? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:28)

    Mitica [anonim]

    Cred ca intre reprezentantii zonali ai administratiei de la Chisinau s-au strecurat agenti straini. Nu stiu inca daca sunt extraterestrii roz sau romanii verzi, dar modul in care militia moldoveneasca a intrat in greva de zel arestand cetateni care cer informatii pe motiv sa s-au pus in fata trenului indica fie un grad inalt de inteligenta anchetatoare, fie o mare capacitate de anticipare - vezi Doamne, daca ar fi fost trenul in miscare.

    Cred ca d-na deocamdata prim-ministru Grecianii a dotat intreaga militie moldoveneasca cu EWS-uri - sisteme de alerta timpurie la "facut politica", iar d-na Copacinschii a declasansat in mod subtil resorturile gandirii militianului sovietic, pentru a fi arestata pentru ultraj.

    Mai cred sincer ca trenul respectiv era stationat, ca altfel d-na Copacinshii ar fi avut ceva probleme cu dictia cand l-a intrebat intrebat ceva pe mecanic.

    Revenind in registrul serios, pentru a-i pune jos pe fostul presedinte Voronin, pe d-na deocamdata prim-ministru Zenaida Greceanii - cea cu amenintarile sangeroase si pe dl. Lupu, presedintele Parlamentului si pe altii asemenea, este suficienta o greva pasiva, tacuta, cu puseuri de exces de zel care mai mult sa incurce lumea.

    Daca si militieni au priceput acest lucru, insemna ca este timpul pentru GREVA !

    Opriti lucrul, dar ocupati locurile de munca !

    Manifestati pasnic si tacut, atentie la bolsevici infiltrati pentru provocari. Stati la lucru aproape de oamenii pe care ii cunoasteti, dar STATI ! Nu lucrati !

    GREVA !

    Sper sa sarbatoriti Invierea Domnului fara comunisti!
  • +3 (3 voturi)    
    Jos comunismul! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:28)

    cristi [anonim]

    basarabia este romania!
  • +1 (7 voturi)    
    Astia vor sa se uneasca cu noi??! Dar noi vrem??? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:40)

    Alin [anonim]

    Daca se uneste moldova cu romania atunci ma mut in harghita-covasna!
    • +4 (4 voturi)    
      DRUM BUN!!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:50)

      G.Marius [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      ....
    • +2 (2 voturi)    
      Ba pe Mureş şi pe Târnave ! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:51)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui Alin

      ...
    • +1 (3 voturi)    
      vino, esti bine venit (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 15:30)

      altul [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Acum ca esti probabil în Ungaria, te cred ca ai toate motivele sa vii mai aproape :) Din Ungaria, te muti la Harghita-Covasna, iar iar apoi îti faci casa la Chisinau. Si asa ti-ai regasit fratii ....
    • +2 (4 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 18:25)

      zed [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Nu, eu unul nu vreau. As vrea insa ca moldovenii sa scape de comunisti si sa o duca bine la ei in tara. Dar in Romania..no way...ii avem si asa pe ai nostri ;) Amin
      • 0 (2 voturi)    
        Tara moldovenilor se cheama Romania (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 19:29)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui zed

        Indiferent daca vrei sau nu, Romania este tara tuturor romanilor.
        Ma mir ca nu te iei de olteni, ca ei v-au creat cele mai mari necazuri cand voi, jidanii, ati incercat sa va asezati acolo.
    • -1 (1 vot)    
      Familia (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 20:56)

      Doina [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Draga Alin,
      Asta este : intr-o familie ai de toate, si mai frumosi, destepti si mai prosti. Moldovenii de peste Prut si insist si cei din Bucovina de nord, ocupata de Ucraina, sunt din familia noastra. Ei au suferit mai multe zeci de ani, o indoctrinare puternica.
      In rest, natura umana este aceeasi, indiferent de matie.. Toate politiile din lume fac abuzuri, la fel de natural cum toti cizmarii fac pantofi, cofetarii prajituri, etc. Poltia romana= militia se purta mult mai rau decat acum inainte de 89, deoarece li se permitea.
      Eu sper sa traiesc momentul unirii Moldovei si a teritoriilor romanesti din Ucraina cu Romania. desi pare imposibil.
      Intre altele, nu vad de ce nu as trai printe unguri; este drept ca in Covasna si harghita este cam plictiseala si nu exceleaza in civilizatie, deci as prefera Budapesta.
  • +2 (2 voturi)    
    Biata femeie... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:12)

    panadol [utilizator]

    .... e halucinanta povestea.
    Oricum, se pare ca desi am vazut cu totii la televizor niste tineri liceeni, adevaratii luptatori de guerilla sunt navetistii, pensionarii si in general, cu geriatricii nu te pui... Astia dau jos guverne cu mersul trenurilor, is periculosi rau tare, nu ii intrebati de cuponul de pensie ca scoate vreunu Magnumu...
    Ar fi vesela situatia daca n-ar fi de fapt trista si sordida.
  • +2 (2 voturi)    
    Politica (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 17:15)

    bistrita [anonim]

    Asta-i ultima bomba voronista: e interzis macar sa te gandesti la politica. Daca intrebi de mersul trenurilor risti puscarie! Nu ma mai mir de aceste minuni pentru ca Republica Moldova cred ca e unicul stat din lume care are ca presedinte unul care nu stie limba oficiala.
  • +1 (1 vot)    
    tipic pentru comunism (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 19:49)

    Batrinul [anonim]

    Tinerii care s-au nascut dupa 1989 au o mostra din ceea ce inseamna comunismul.
    Nu va lasati inselati de cei care va prezinta o imagine idilica a acestei orori care a insingerat istoria.
    Jos comunismul!
  • 0 (0 voturi)    
    semnati petitie (Duminică, 12 aprilie 2009, 9:53)

    Anna [anonim]

    SAR trimite petitie la Parlamentul European:

    Nu tolerati incalcarea drepturilor omului in Republica Moldova

    http://www.sar.org.ro/index.php?page=articol&id=355

    Daca vreti sa o semnati, e-mail la office@sar.org.ro