Bucuresti - Capitala europeana a cainilor vagabonzi

O englezoaica a fost muscata de maidanezi: Sunt ca sobolanii! Nu vad nicio diferenta intre cainii din Bucuresti si sobolani

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2009, 17:16 Actualitate | Esenţial


“I-as omori pe toti! O sa dau bani pentru exterminarea lor. Sunt ca sobolanii. Nu vad nicio diferenta intre cainii de pe strazile Bucurestiului si sobolani”, sustine indignata Rachel Sargent, o afacerista din Marea Britanie care a cazut victima unor caini comunitari. Incidentul s-a petrecut joi seara, in jurul orei 19:30, pe strada Londra din zona Dorobanti. Femeia, in varsta de 42 de ani, se intorcea de la serviciu cand a fost atacata de doi caini, unul dintre ei muscand-o de picior.

“S-a intamplat chiar la jumatate de kilometru distanta de locul unde a fost omorat de caini, acum cativa ani, cetateanul japonez. Cainii erau hraniti de o familie din zona. Ei au devenit agresivi fara sa ii provoc in vreun fel. Lucrurile astea n-ar trebui sa se intample intr-o capitala europeana”, a precizat Sargent pentru HotNews.ro.

Dupa incident, Rachel Sargent a plecat spre cel mai apropiat centru medical. A ajuns la Clinica Medicover unde i-a fost refuzata vreo interventie, din cauza ca nu era membra a clinicii si nu avea programare. A ajuns apoi la Centrul Medical Sanador, unde i-au fost recomandate injectii antirabice, timp de 14 zile, la Centru antirabic din Bucuresti.

"Am pierdut jumatate din zi deja pe la spitale. Si cand ma gandesc ca va mai dura inca doua saptamani", a spus ea.

Bucuresti – mediu nefavorabil pentru afaceri?

Rachel Sargent se afla in Romania din 1994 si conduce o companie care atrage investitori. "Este un inconvenient semnificativ. Cum poti sa chemi investitorii si sa le spui ca vin intr-o tara care, chipurile, este in Uniunea Europeana si cand ajung aici...ce gasesc? Bucurestiul arata ca o capitala din lumea a treia, din Africa", a explicat Sargent.

Acesta nu este primul incident de acest gen. In urma cu trei ani, un om de afaceri japonez a murit, dupa ce a fost atacat de un maidanez, in centrul Bucurestiului. Dupa ce a fost muscat de picior, barbatul s-a tarat cateva zeci de metri pana spre locuinta sa, dar a murit in scara blocului.

Cetateanul japonez avea 68 de ani si era presedintele unei asociatii a oamenilor de afaceri din Romania si Japonia. Incidentul a determinat atunci autoritatile Capitalei sa ia masuri in privinta cainilor fara stapan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9100 vizualizari

  • -11 (31 voturi)    
    :) (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:31)

    mimi [anonim]

    Este incredibil cat de selectivi sunt cainii comunitari.
    • +22 (30 voturi)    
      si mai incredibila indiferenta (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:43)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui mimi

      In 20 de ani de democratie nici macar de caini vagabonzi n-am scapat si pretindem respect de la altii...
      • +8 (12 voturi)    
        am auzit ca unii ii otravesc (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:07)

        Lori [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        In suceava se intampla la fel.. insa au inceput oamenii sa-si cam faca singuri dreptate. Au luat grausor dintr-ala de omorat soarecii si sticla pisata si au pus toate ingredientele distructive in carnita sau mancare. Yammmy

        Grausorul pt soareci nu are efect mare asupra cainelui, dar praful de sticla odata intrat in intestin produc rani si ulceratii, iar in amestec cu otrava de pe grausor mor rapid fara prea mult chin.

        Alta metoda ar fi antigelu de masina.. e dulce si se papa repede...., insa se cam chinuie javrele.. asa ca se recomada praful de sticla. Daca nu stiti de unde sa luati praf de sticla: luati un pahar si cu o piatra faceti praf..., iar grausorul otravit de la orice farmacie veterinara.

        Si aici sunt babe nebune care hranesc cate 7 caini si devin cainii agresivi.. si cu copiii, cu femeile.. etc

        Spor la lucru
        • -12 (16 voturi)    
          E ingrozitor... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 2:31)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Lori

          ...ce spuneti. Sunt totusi niste fiinte in esenta nevinovate, chiar si atunci cand ne ataca/musca. E ca si cum ne razbunam taind padurea pentru ca ne-a cazut plopul de pe marginea drumului pe masina.
          Si ne razbunam pe cine nu trebuie -- problema nu-s cainii, cat alesii nostri, care nu aplica lucruri/metode demult stiute si dovedite ca eficiente prin alte parti.
          Parca-n Suceava a fost si cazul ala stiintifico-fantastic cu satenii care si-au facut singuri pod si risca puscaria pe chestia asta...
          Pai, tot nu e clar unde-i baiul???
          • +1 (3 voturi)    
            baiul fiind (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 5:42)

            Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            baiul este cu totul altul... pe langa lipsa de initiativa, pe langa delasarea generala... iti sare te miri cine in cap cu drepturile animalelor daca vrei sa le epurezi.

            Doua solutii:
            - hengherii sa aibe obligatia sa eutanasieze animalele neadoptate de mai mult de 3 saptamani
            - cetatenii de rand sa ia initiativa precum a zis si Catalin mai sus

            Sunt un om care a trait de mic printre cainii vagabonzi, sunt "experimentat" si am scapat cu bine chiar si atacat de haita de peste 10/20 de javre... dar cand 20 de caini te ataca - daca nu stii ce sa faci... e rau!

            Daca eu as fi fost tatal fetitei de 5 ani care a fost muscata si mutilata de peste 300 de ori acum vreo 2 ani - aveam grija sa epurez orice caine netinut in lesa in mai putin de 7 zile.

            NENUMARATE ocazii in care romania s-a facut de ras din cauza cainilor! De 3 ani eu nu am mai vazut un caine vagabond (decat in vizita in romania). Orice caine neinsotit e pe strada - se cheama hengherii. Daca iti pierzi cainele, il gasesti la hengheri. Nu-l iei in 3 saptamani... la revedere. Baze de date, aflii exact unde iti e animalul dupa o simpla descriere.

            E greu... foarte greu sa faci asa ceva...
          • +3 (5 voturi)    
            tu ce ai face daca ai un primar tampit? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 6:47)

            lori [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Catalin iti inteleg indignarea perfect! Si eu am fost foarte indignata cand am vazut un tampit cum a dat cu un picior in caine, insa am fost socata si paralizata cand un caine, de data asta in Cluj (eram in vizita la parinti) mi-au atacat copilul de 4 ani cu mine de mana.. intr-un parc, in cartierul Grigorescu (un cartier de case mai selecte oarecum in care nu te gandesti ca ar putea ajunge vagabonzii). Si socul n-ar fi fost atat de mare ca m-a atacat un caine si ca am stat cu umbrela in gura lui.. ca sa nu stea cu capul copilului in gura.. ci atunci cand un barbat f bine facut a tercut pe langa mine si nici nu i-a pasat. In cazul de fata il vad pe omul respectiv mai dobitoc decat un caine. Ei cei de facut Cataline?? Daca pica copacii pe mine in padure ce fac? Ma mutla oras, dar daca copacii.. in cazul de fata cainii stau in scara cu mine ce sa fac?! Sa-i tolerez si sa le dau din cand in cand cate un os din picoarele mele?! No thanxs. Mai lasa-ma cu morala si cu tampeniile gen protectia animalelor fara stapan. Cine iubeste cainii sa-i iubeasca.. si eu ii iubesc dar ma simt f protejata cand ii vad cu botnita si cu lesa.. sau la cutea omului. Am fost in Europa si m-am plimbat destul, dar n-am vazut un caine aiurea. Daca ai un dobitoc de primar,, daca nu se face nimic si-i doare exact in CUUR de reclamatii atunci asta este! Incerci sa-ti faci si pod singur, cum bine ziceai,. Daca esti mamaliga lasi pe altii sa voteze ca la fiecare luna sa te plimbi pe la urgente, sa-ti faca legi si-i lasi si pe caini sa mai guste din copilul tau. E alegerea ta. Asta e alegerea mea. Sa ma protejez! Cam barbar dar functioneaza!
          • +4 (4 voturi)    
            ea e de vina... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 8:03)

            HansBrinker [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Asa sunt englezii egoisti, nu ca romanii care iubesc animalele si sunt oameni generosi (adica urasc alti oameni). Ce daca a muscat-o, un adevarat iubitor al animalelor nu trebuie sa se sperie de atata lucru.
            Sa vad eu un iubitor d'asta de animale ce zice daca copilul lui e desfigurat sau omorat (da, s-a intamplat) de caini vagabonzi...
            Si, apropo, daca un plop ne cade pe masina taiem toti plopii care ar putea cadea pe drum. Nu trebuie sa taiem toata padurea, asa cum nu trebuie omorati toti cainii ci doar cei vagabonzi.
          • +2 (2 voturi)    
            E ingrozitor (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:24)

            soferul [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            fiindca niste persoane cu o mare lipsa de neuroni au interzis eutanasierea cainilor vagabonzi. Cica-s iubitori de animale... dar pun pariu ca daca au o invazie de sobolani in zona, baga toate otravurile pe care le gasesc.

            Vinovati sunteti VOI, nu oamenii disperati!
          • +2 (4 voturi)    
            si eu am patit la fel (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 10:53)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Eu am lucrat la o firma in zona metrou pipera si dimineata ca sa ajungem la servici ne asteptam mai multi colegi si cumparam parizer sa dam la ciini. La fel si cind plecam inapoi spre casa. Daca nu aveam bani sau nu gaseam parizer sunam la firma sau asteptam un coleg sa vina cu masina sa ne duca 500m, altfel era absolut imposibil de mers pe strada aia. Toti care nu aveam masina am fost muscati cel putin o data. Asta a fost motivul principal pt care am plecat de la firma aia. Daca se organizeaza omorirea ciinilor vagabonzi ma ofer voluntar.
          • +3 (3 voturi)    
            Hai hai! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:10)

            ministrul crizelor de urgenta [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            iti doresc sa nu ai rude, copii, sau sa nu iesi cueva nou pe strada si la prima purtare sa iti gaureasca ireparabil vreun maidanez haina!
            • +2 (2 voturi)    
              Se pare... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:02)

              Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui ministrul crizelor de urgenta

              ...ca nu m-am exprimat eu clar, de vreme ce toata lumea m-a luat la ranga.
              Mesajul meu cu "ingrozitor" TOCMAI la asta se referea -- ca exista metode civilizate de-a scapa de plaga asta, de la sterilizare, la eutanasie, adoptie si altele.
              "Ingrozitoare" mi se pare metoda propusa de Lori, aia cu sticla pisata, nu ideea ca nu trebuie sa exise caini vagabonzi pe strada...
              De ce mai bine sa nu-i fierbem de vii sau sa-i spanzuram cu sarma ghimpata?
          • 0 (0 voturi)    
            Auzi. (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:52)

            SorY [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Iai pe toţi în casă !!!
      • +3 (5 voturi)    
        Democratia este o utopie care genereaza... (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:44)

        Axul [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        ... incompetenta, mafie si vagabonzi, inclusiv canini.
      • 0 (6 voturi)    
        dupa 30 de ani... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 0:50)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        Eu zic sa inchidem toate granitele,timp de 3 zile, sa le dam oamenilor de gandire,daca vor sa plece sau nu ,iar dupa aceea sa ne dam foc tarii ...dar cu benzina de cea mai proasta calitate...ca pentru Dacie.


        Eu unul, va privesc de peste granita si dupa vreo 30 de ani, dupa ce nu mai pute a comunisti,ma intorc cu drag in tara mea natala...si nu uitati "dragi tovarasi si pretini" eu sunt maghiar si vreau in Romania nu in Ungaria si nici in RSR !

        Pe cai ,ca se filmeaza!
        • +1 (3 voturi)    
          te asteptam... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 10:56)

          Dragos [anonim] i-a raspuns lui mitica

          ...sa te muste maidanezii :)
          • 0 (0 voturi)    
            ai pus punctul pe i,bravo, ma asteptam la asa ceva (Duminică, 12 aprilie 2009, 13:35)

            mitica [anonim] i-a raspuns lui Dragos

            Mersi la fel,dar la noi nu sunt asa multi ca la voi ....

            PS -esti irecuperabil,...amice!
    • +4 (8 voturi)    
      Sa stii ca ai dreptate :)))) (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:00)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui mimi

      Eu lucrez in strainatate si cand m-am intors in romania toti cainii vagabonzi incercau sa ma muste si latrau la mine. La taica-miu nu latrau si nu aveau nici o treaba. Dupa cateva zile s-au potolit. M-am aclimatizat :))). Asta e faza pe bune, s-a intamplat asta iarna. M-am mirat si eu.
    • +1 (1 vot)    
      E simplu! (Duminică, 12 aprilie 2009, 10:36)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui mimi

      Toti cainii vagabonzi trebuie sa dispara. Dar in tara cretinilor, adevarurile simple sunt taine ascunse.
  • -8 (16 voturi)    
    Ai mare dreptate :)))) (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:38)

    violeta [anonim]

    Acelasi lucru ma intrebam si eu :)
    • +9 (11 voturi)    
      L-) (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:15)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui violeta

      In loc sa va intrebati cat de selectivi sunt comunitarii, m-ai bine v-ati interesa de sutele de romani muscati, despre care nu scrie nici un ziar pentru ca nu prezinta acelasi interes ca si o stire despre o englezoaica muscata in Bucuresti de un caine vagabond ...

      Sau poate va uitati peste stirea cu copila ucisa la Constanta de cainii comunitari ...

      Din pacate animalele nu sunt cainii aia vagabonzi, ci cei care ii hranesc si cei care rad pe forumuri despre monstruozitatea pe care o creeaza cu indiferenta lor.

      Mai bine ati stinge lumina si v-ati duce la culcare.
  • +17 (17 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:40)

    resita31 [anonim]

    vrem ca cei din occident sa nu ne mai puna in acelasi taler cu cei din lumea a treia, dar noi, desi stim cum e in occident si ce ar trebui sa facem sau sa cum sa fim ca sa devenim cu adevarati europeni, noi tot nu facem nimic. :(
    • +14 (18 voturi)    
      DA ! chemati hingherii (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:17)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui resita31

      Sa vina hingherii sa ii omoare pe toti.. ce atatia bani pe adaposturi sau mancare, si asa e criza.... daca nu ii ia nimeni sa ii creasca la ei in casa sa nu ii mai lase pe strazi.
  • +21 (25 voturi)    
    incredibil (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:42)

    Andrei [anonim]

    este incredibil ca romanii muscati tac ca prostii. trebuie sa ne invete strainii cum sa ne cerem drepturile.
    • -6 (18 voturi)    
      Rachel este romanca (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:15)

      Az Teq [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Aceasta doamna respectabila este o foarte romanca cunoscatoare de limba engleza. Asa ca va trebui sa se (re)obisnuiasca cu cele de pe aici. Cainii nu sint de vina. Parerea mea. A simtit-o ca vine de departe cum venea lordul sa il rastoarne pe roman la tranta. Ca si lordul si-a furat-o. Cam asta este. Nu trebuie sa ia nimeni nicio masura poate cu exceptia ei - sa isi schimbe perfume-ul.
      • +3 (7 voturi)    
        Ca spui ce spui... (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:56)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Az Teq

        ...e OK. Poate ca ai glumit. Ma mir totusi ca oamenii te-au votat si pozitiv.
        Ce e asta, tot sindromul "noi nu ne vindem tara", "ne-aparam saracia si nevoile si neamul"???
        Adica, daca e englezoaica, e normal -- ba chiar bine -- ca a muscat-o cainele. Si mai bine ar fi fost sa o talhareasca vreo gasca, ba poate si mai rau... mama lor de straini care vin sa se-nfrupte din bogatiile tarishoarei noastre...
        Restul, ca Rachel e romanca etc. e pura aiureala. Caut-o pe Internet.
        Cat despre parfum, ce altceva ar mai trebui sa-si schimbe? Biroul? Casa? Orasul? Poate tara unde traieste, ce-i drept cu intermitente, de-aproape 15 ani?
        • -2 (6 voturi)    
          P.S. (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:18)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Colaborez cu firma in care Rachel Sargent este managing partner (respect regula HN si nu dau nume, desi e fireste usor de gasit) de vreo 3-4 ani, asa incat macar atata lucru stiu bine.
          • 0 (4 voturi)    
            P.S. (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:25)

            soferul [utilizator] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            nu cred ca intereseaza pe cineva cu cine colaborezi tu.
            • 0 (4 voturi)    
              Nici n-as fi indraznit... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:07)

              Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui soferul

              ...sa sper asa ceva. Era doar un asa-zis disclaimer.
  • +17 (25 voturi)    
    Rezolvati problema cainilor! (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:47)

    M. [anonim]

    Imi vine sa strang de gat toate babele - vechi taranci - care au fost obisnuite sa aiba caini la curte da au fost aduse si facute mari doamne de bucuresti, milostive si gingase cu cainii care ne terorizeaza serile la intrarea in blocuri, pe strazi, etc.

    Da, e mai mare rusinea ca avem atatia caini. De ce nu se face absolut nimic? Nu sa-i castreze. Sa oblige toate babele care ii hranesc sa-i ia acasa sau sa-i duca la centre. Una din doua!

    DA DOAMNE SA FIE MUSCAT MORTAL DE CAINI SI UN POLITICIAN!
    • +11 (13 voturi)    
      :) (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:29)

      ADan [utilizator] i-a raspuns lui M.

      Mai greu pana invata comunitarul sa deschida usa la Porshe..
      • +4 (8 voturi)    
        mai greu... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 0:10)

        dr pepper [anonim] i-a raspuns lui ADan

        ...pana invata romanu sa scrie porsche.
    • +5 (13 voturi)    
      Afacerea cu maidanezi este un profitabila. (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:51)

      radu [anonim] i-a raspuns lui M.

      De asta nu se face nimic.

      Si pe langa indolenta celor care au puterea de a face ceva, toate tatele nefericite, care in viata privata sunt zero barat, cauta putina "mangaiere" (cred ca s-ar culca si cu cainii in pat, doar sa simta o caldura langa ele) arunca mancare langa blocuri, le pun apa in recipiente infecte, iar la hingheri suna 1-2 locatari.
      Daca ar suna 1.000 poate s-ar face ceva.
      Este atat nepasare!
      Iar cand vin hingherii, acestia alearga dupa caini. E penibil! Sa-i prinda de coada? Unde sunt plasele, unde sunt injectiile care actioneaza asupra muschilor?
      Nici parintii care isi lasa copii sa se joace in praful, parazitii si rahatul cainilor nu fac nimic.
      Primarii nu fac nimic.

      Uitati-va in jur, langa blocuri-mizerie, pe trotuare, in statiile de transport, in parcuri, la padure, pe unde trece un bucurestean lasa numai mizerie. Asta ne caracterizeaza. A, si mirosul de transpiratie si dintii mizerabili.

      Exista o speranta sa scapam de maidanezi? Nu.
      Pentru ca este o afecere ce aduce multi bani in buzunarele unor ONG-uri si unora din administratia locala.
    • +5 (9 voturi)    
      exemplu (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:56)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui M.

      o baba pe str.Sibiu nr.18, la parter in spatele blocului hraneste vreo 5-6 maidanezi si vorbeste singura cu ei toata ziua....

      cam cate dinastea or fi prin Bucuresti?
    • -1 (1 vot)    
      problema cainilor (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:56)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui M.

      Problema cainilor fara stapan, care izbucneste din cand in cand ca o mare drama a orasului, este o problema veche, creata de noi in perioada demolarilor, cand au fost abandonati si nu s-a mai controlat inmultirea lor. Desi sondajele de opinie arata acum ca toti oamenii vor ca acesti caini sa moara, nu este adevarat. Iubitorii de animale sunt foarte multi. Nu prea mai au curajul nici sa se arate, pentru ca sunt haituiti si tratati ca niste infractori.
      La noi, din start animalele sunt vinovate. Nimeni nu tine minte cata bucurie ne-au adus, ca sunt in stare de sacrificii pentru stapan, cat e de bine un copil sa creasca alaturi de un caine, sa aiba o responsabilitate, sa aiba un prieten. Nu stiu de ce cainii au ajuns sa fie dusmanii nostrii. Noi am capatat o libertate de a ne comporta rau cu animalele. Nu este normal sa nu le respectam. Iar copiii cresc in aceasta atmosfera de ura si de dusmanie contra animalelor. Copiii sunt invatati, cand ies la plimbare, nu cumva sa se apropie de un caine ca e murdar, ca are purici, ca te musca. Nici macar in scoli nu sunt invatati cum sa se poarte cu animalele si cat sunt de folositoare animalele.Asa ca domnule M,nu toti oamenii care iubesc animalele sunt ,,babe- vechi taranci ,,ci sunt lipsiti de cultura,si de respect,asa cum esti tu!
  • -3 (11 voturi)    
    Luati legatura (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:53)

    aniod [utilizator]

    Va rog sa luati legatura cu Brigitte Bardot si celelalte organizatii de aparare a animalelor. Rezolvati cu ei.
    • +2 (6 voturi)    
      rusine RSR,dar nu e nimic nou... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:01)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui aniod

      Esti mai prost ca Berila!!!!!!!!!!!!!!!!

      Alege,nu fi idiot !

      Problemele se rezolva acasa nu in deplasare,cand astepti sa ti se rezolve problemele din afara, atunci treci langa babete!!!!!

      BB o face pentru reclama proprie si pentru dolari,,noi trebuie s-o facem pentru ca suntem de rasul curului ,caini vagabonzi=jeg si mizerie+necivilizatie(n-am gasit cuvantul potrivit).
      • +2 (2 voturi)    
        Era ironic (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:26)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui mitica

        calmeaza-te
  • +12 (14 voturi)    
    caini (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:56)

    DRG [utilizator]

    Noi construim in schimb autostrazi suspendate... chiar nu pricep cum a iesit oprescu primar...
  • +15 (23 voturi)    
    am fost muscata de 2 ori deja (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:59)

    Elena [anonim]

    1. E inadmisibil cati caini sunt in Bucuresti....
    am fost muscata fiind insarcinata in 3 luni... dna dr. ginecolog mi-a zis sa nu am voie sa fac vaccin antirabic. A trebuit sa risc si sa semnez pe proprie aspundere centrul antirabic din Colentina ca refuz vaccinarea..
    Slava Domunului ca nu am patit nimic totusi, dar a trebuit sa stau la pat urmatoarele luni de sracina din cauza ca ma speriasem foarte tare
    Am sunat la 2 televiziuni dar probabil nu li s-a parut interesant daca nu au facut nici un material. Le-am zis zis exact unde si cati stau ... si cum se inmultesc.. ..
    2. Si in al doilea rand e inadmisibi cat c..at de caini e dim. pe strazi.. iar cand ploua e .. e fain... ce sa mai..
    trebuie de facut ceva!!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      pai incepe tu sa faci ceva (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:26)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Elena

      ca sa dai exemplu
      • +6 (6 voturi)    
        da... (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:59)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

        ia o sapa in mana si fa-i carne de salam chinezesc
  • +9 (17 voturi)    
    am sperat (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:01)

    ioana [anonim]

    atunci cand l-am votata pe oprescu am sperat ca va rezolva problema cainilor fara stapani. uite ca am sperat degeba pentru ca in loc sa-i pese de faptul ca multi oameni sunt muscati pe strada sta sa asculte cateva babe nebune iubitoare de animale. ar putea sa le spuna, desi nu vad de ce trebuie sa le dea vreo explicatie, ca in afara bucuretiului nu mai exista o alta capitala in europa in care sa existe caini vagaboni pe strazi. trebuie sa rezolve aceasta problema cat mai repede, sa-i omoare daca e cazul, pentru ca asa nu se mai poate.
    • +10 (14 voturi)    
      CIne e vinovat (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:27)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui ioana

      In chestiunea de fata, nu este Oprescu principalul vinovat.

      Principalul vinovat este dl Marinescu de la Partidul Conservator, impreuna cu "onor parlamentul" care au emis o lege prin care cainii nu mai pot fi eutanasiati.

      Din ce bani sa tot strangi de pe strazi javrele si sa le tii in adaposturi pana mor de moarte buna??
      • +6 (12 voturi)    
        Javre (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:44)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        Pai o javra face legi pentru javre.
      • 0 (6 voturi)    
        ba da (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:42)

        ispy [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

        de cind e oprescu primar, ciinii vagabonzi musca mai tare.
  • +12 (18 voturi)    
    ARE DREPTATE! (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:04)

    TOTO [anonim]

    Si eu vreau sa dau bani pentru starpirea cainior-sobolani din Bucuresti!
    • +1 (1 vot)    
      Si de pretutindeni... (Duminică, 12 aprilie 2009, 11:41)

      Actros [utilizator] i-a raspuns lui TOTO

      ...din Romania. Nu numai din Bucuresti.

      Cred ca exact cei care nu iubesc animalele ii lasa pe strada si le "ofera" o viata de caine.

      Trebuie exterminati intr-un fel. Si eu as contribui cu bani pt. o solutie difinitiva.

      Si daca as mai vedea caini pe strada dupa "macel", i-as identifica pe toti cei care arunca bietele animale pe strada. Si amenda usturatoare ar fi rasplata lor.
  • +10 (12 voturi)    
    trebuie exterminati (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:06)

    cristina [anonim]

    a venit primavara si iar au sa se inmulteasca atacurile cainilor vagabonzi. doamna are dreptate, sunt ca sobolanii. sunt vagabonzi, adica salbaticiti. cei care-i hranesc sunt niste imbecili care n-au habar ce inseamna sa fii responsabil pentru un animal, dar se autoproclameaza iubitori de animale. sper sa aiba cit de curind nevoie de vaccin antirabic, cind or sa treaca pe linga cainii de pe maidanul vecin.
  • +6 (14 voturi)    
    Strainii moderni (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:08)

    Dani [anonim]

    Mie sincer sa fiu imi pare rau ca nu a muscat-o de mai multe ori si pe ea si pe altii ca ea. Cand a vrut Basescu sa ii extermine, ca sa fim si noi o capitala europeana, se umpluse de straini destepti si moderni si milosi in fata primariei si nu l-au lasat. Ar trebui sa ii muste pe toti imbecilii care uita ca puiul de gaina e viu zi frumos inainte sa i se taie gatul si sa fie pus in magazin si care cred ca e mai bine sa ne muste cainii din cand in cand decat sa ii omoram pe toti si sa reusim sa controlam situatia. Metodele moderne de a eutanasia cainii nu sunt inventate de noi, e o industrie intreaga in spate care functioneaza in occident. Doar ca noi suntem prosti iar ei ipocriti si rezultatul este ca Bucurestiul e o capitala periculoasa.
    • +5 (7 voturi)    
      n-ai gandit prea adanc (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:55)

      max [anonim] i-a raspuns lui Dani

      si de unde ai concluzionat ca strainii sunt contra euthanasierii? doar pentru ca a venit Brigitte Bardot nu inseamna ca strainii care locuiesc in Bucuresti sunt contra, dimpotriva, toti pe care ii stiu intreaba de ce nu se extermina cainii.

      generalizezi gresit - dar ne deranjeaza cand fac si altii chestia asta. nu toti strainii sunt contra euthanasierii, doar o minoritate, cei-i drept foarte motivata, care a venit sa protesteze pe aici, si nu e vina lor ca au fost bagati in seama de autoritati, trebuiau sa-i ignore.

      in America, ca sa dau un exemplu, cainii nedoriti, (inclusiv cei care au stapani care nu ii mai vor) sunt euthanasiati chiar de catre asociatia de protectia animalelor - Humane Society. Cei de la asociatiile de protectia animalelor de pe la noi sunt invers.
      • 0 (2 voturi)    
        Eutanasierea (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:41)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui max

        Se vede o lipsa de logica in raspunsul tau. Eu am spus ca autanasierea e o metoda populara in occident. Doar ca nu foarte morala si de aceea cand vine vorba de noi, ne spun ca nu e bine sa o folosim. ce bine ar fi daca am gandi cu totii mai mult
  • -8 (14 voturi)    
    Rezolvati problema oamenilor (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:11)

    Cat [anonim]

    Cand d-na spune ca Bucurestiul arata ca o capitala din lumea a treia, cred ca nu se gandea numai la cainii comunitari, care intre noi fie spus nu au nici o vina ca la noi nu sunt adaposturi, ca n-au fost castrati s.a.m.d. Pe de alta parte, un caine nu musca din senin decat daca este turbat, in rest este o problema de atitudine umana. Cainele musca doar atunci cand un om "latra" sau "maraie" la el, sau ceva din atitudinea omului ii inspira agresivitate(ceea ce cred eu ca Romania nu duce lipsa). Din pacate pentru ei, cainii nu sunt ipocriti, de aceea nu plac multora. Oricum este interesant cum de acei caini musca doar oameni de afaceri !!!
    • +8 (12 voturi)    
      problema ta (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:45)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Cat

      vino te rog la mine in cartier si dmonstreaza-ne ce atitudine "umana" trebuie sa avem ca sa nu sara cainii la tine. esti dusa rau sau n-ai avut de-a face cu caini vagabonzi in viata ta.

      in fata caminului in care am stat in studentie se aciuasera o gramada de maidanezi. era de-a dreptul inspaimantator sa-i vezi cum lenevesc in iarba, era o carare pe-acolo pe care trecea lumea, cind erau un grup, nici o problema, atitudine umana, ce mai, cind trecea cite un malac, idem, dar cind aparea un copil, singur, sau o tinara mai pirpirie, sa te tii veselie, trebuia sa iesim toti la geamuri sa tipam sa-i speriem pentruca altfel era de rau.

      acum citiva ani, mergeam pe un trotuar si de pe partea cealalta, de printre blocuri, de o data hamaituri inversunate, mi-a trebuit o vreme pina sa-mi dau seama ca erau vreo 10 caini care se trezisera si treceau strada spre ... mine. poate acum cind scriu ti se pare ca sunt agresiva, mai mai cum m-au mirosit cainii aia de la asa distanta. pina una alta, daca n-as fi fost singura pe strada cu aliura de victima sigura, n-ar fi mirosit nimic. m-am albit la fata, a fost prima oara in viata mea cind mi s-au taiat picioarele. sansa mea a fost ca soferii masinilor au incetinit si au inceput sa claxoneze.

      "acei caini" nu musca doar oameni de afaceri, daca nu ma crezi , du-te si intreaba la urgente.
    • -5 (7 voturi)    
      Gresit (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:50)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui Cat

      Nu vreau sa intru in polemica dar e ilogic ce spui. Ar trebui sa intelegem ca intr-o lume normala, intr-un oras civilizat nu ar trebui sa existe caini vagaboni pe strazi.
      Daca o persoana e atacata de caini vagabonzi atunci e vina ei, probabil i-a provocat cumva nu stiu cum. Probabil s-a uitat urat la ei.
      • +5 (7 voturi)    
        Javre (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:47)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Lasa vorbele aste de doi bani cu provocarea.
        Cand o sa te muste pe tine ai sa vezi cat de mult trebuie sa-i provoci ca sa te muste.
        • +5 (5 voturi)    
          cum sa scapam de javre?? uite asa (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:10)

          ion [anonim] i-a raspuns lui gogu

          In suceava se intampla la fel.. insa au inceput oamenii sa-si cam faca singuri dreptate. Au luat grausor dintr-ala de omorat soarecii si sticla pisata si au pus toate ingredientele distructive in carnita sau mancare. Yammmy

          Grausorul pt soareci nu are efect mare asupra cainelui, dar praful de sticla odata intrat in intestin produc rani si ulceratii, iar in amestec cu otrava de pe grausor mor rapid fara prea mult chin.

          Alta metoda ar fi antigelu de masina.. e dulce si se papa repede...., insa se cam chinuie javrele.. asa ca se recomada praful de sticla. Daca nu stiti de unde sa luati praf de sticla: luati un pahar si cu o piatra faceti praf..., iar grausorul otravit de la orice farmacie veterinara.

          Si aici sunt babe nebune care hranesc cate 7 caini si devin cainii agresivi.. si cu copiii, cu femeile.. etc

          Spor la lucru
      • +7 (9 voturi)    
        "Nu stiu cum" (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:56)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Amice, am fost muscat pe la spate de o javra iesita dintre boscheti in timp ce mergeam pe trotuar. Nici nu am vazut-o. Apoi a fugit 5 metri mai incolo si a inceput sa latre.
        Alta data, mergeam tinand copilul meu pe umeri. Ne-am intalnit pe trotuar cu o baba care avea o javra in funie. Cand m-a vazut de la distanta cu prichindelul pe umeri, javra parca a innebunit. Noroc ca a tinut-o baba, altfel ne rupea.

        Si la urma urmei, am ajuns sa am grija cum ma uit la o javra pe strada?

        Hai sictir.
        • -7 (11 voturi)    
          sictir si pt tine (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:39)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

          "amice", cainii, ca o crezi sau nu, chiar musca numai oamenii rai sau pe cei fricosi.
          • +4 (8 voturi)    
            Sictir si de la mine, gigele (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:35)

            gogu de cucuruz [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            Ha ha, ce tare. Si adica n-am voie sa fiu fricos? Pentru asta merit sa fiu muscat?

            Spune asta sutelor de bucuresteni muscati zilnic. Toti iti vor spune "SICTIR, GIGELE!!!"
      • +2 (4 voturi)    
        Nu vrei polemica? (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:45)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        In ce sens nu vrei sa intri in polemica? Fiintele in general isi creeaza microhabitate in care incearca sa atinga un nivel crescut de siguranta. Orasul este un microhabitat al oamenilor in care noi toti, inclusiv tu, ne simtim in siguranta. Ai putea sa incerci o cura in padure ca sa vezi cum e, ipocrit ce esti!
    • +4 (6 voturi)    
      cat, se pare ca tu ai o problema (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:22)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui Cat

      Cumti se pare: fetita de 3 ani desfigurata de cainii vagabonzi; baiat de 4 ani muscat de picior; baiat de 6 ani cusut in 4 locuri pe picioare si pe maini, dupa ce o haita de caini a sarit efectiv pe el?

      Ti se pare normal? probabil ca biata fata o fi fost ipocrita. Sau baietii or fi fost agresivi, mai stii? Or fi sarit la beregata jigodiilor si acestia au fost in legitima aparare.

      Oricum, mai ia un mititel, mai o berica si dupa du-te si te culca. Oricum la tine in cap e noapte.
    • +1 (1 vot)    
      esti dus/dusa (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:12)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Cat

      "Cainele musca doar atunci cand ceva din atitudinea omului ii inspira agresivitate"

      adica daca te uiti urat la el ? sau nu il bag in seama ? sau nu ii dai un os ? cred ca ar trebui sa umblam toti cu ceva de mancare un buzunar sa nu ii inspiram agresivitate unui caine vagabond ... halal explicatie
  • +7 (9 voturi)    
    Englezi vs Francezi (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:14)

    Ionik [anonim]

    Sa faca bine coana englezoaica sa-i scrie o scrisorica de multumire lu' tanti Brigitte Bardot... daca nu venea baba aia si cu Vier Pfoten si alte minuni... n-aveam mii de caini pe strazi. Basescu e singurul care a vrut sa faca ceva si au sarit toti in capul lui. Acum ce facem, ne plangem? Nu ne mai plangem, ca ne meritam soarta.......
  • +3 (7 voturi)    
    vot primar (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:15)

    DAN [anonim]

    am si eu o intrebare: cati din voi s-au dus la vot ??? daca v-ati dus toti, scuze. insa sunt convins ca majoritatea celor indignati nu au fost la votul pt. primar, considerand caa oricum nu se rezolva nimic. poate ca asa e, dar uita un lucru: chiar daca se prezinta un singur om la vot, cineva tot iese primar....in general ala mai prost.
  • +6 (8 voturi)    
    Fatalitate sau altceva? (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:16)

    jim cel negru [anonim]

    Voi ati citit pe ce strada a fost muscata englezoaica?
    Straniu,si cum spunea si Dani,acum catva timp Base a vrut sa-i termine,dar na...au sarit cu totii.Si credeti-ma ca sunt un iubitor de caini si am avut un caine care a murit de batranete,la 16 ani,dar.era castrat>
  • +8 (10 voturi)    
    Sper sa-i omoare cineva (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:51)

    Sauron [anonim]

    Eu una daca s-ar face o asociatie care sa-i adune si sa-i omoare as da bani numai sa se faca lucrul asta.
    Pe mine inca nu m-au muscat javrele comunitate dar tre sa ocolesc in fiecare seara ca sa ajung acasa fara sa ma alerge cainii. Deja am dusmani la bloc in randul cainilor si mor cand ii vad pe cretini ca le dau mancare.
    Sa mai zic ca am facut n plangeri la rahatul de asociatie pt cani vagabonzi si ii doare in dos?? Poate daca face tani o sa aiba si efect.
    • -5 (11 voturi)    
      Karma (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:31)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Sauron

      Stiu ca o sa-mi iau minusuri cu galeata dar eu nu sunt de acord cu ce spuneti.
      Nu cred ca trebuie omorati toti cainii fiindca unii sunt mai periculosi.Nimeni nu extermina in Anglia pustanii care umbla cu cutitul in buzunar si te taie daca are boala pe tine.
      Ce exemplu de civilizatie dam daca ne apucam sa exterminam cainii?Da,sunt o problema dar trebuie facut ceva in mod civilizat.
      Daca exterminam cainii,ce urmeaza?Boschetarii,politicienii?Oricine nu ne place?
      E nevoie de adaposturi civilizate nu camere de gazare pentru caini.
      • 0 (4 voturi)    
        Nae (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:49)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui nae

        Deci nae...adica...nae...eu nu locuiesc in Romania dar sincer acum, vrei sa experimentezi pentru vreo 24 de ore ce inseamna sa locuiesti undeva unde esti vanat de animale care sunt mai puternice decat tine? Vrei sa vezi cum e sa dai sanse egale in lupta animalelor care te pot rani? Daca da, lasa-ne ...Nae...du-te undeva unde e posibil si lasa-ne pe noi cei care nu vrem sa experiemntam asa ceva si vrem sa locuim in Europa
        • -2 (6 voturi)    
          Meduza? (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:04)

          nae [anonim] i-a raspuns lui Dani

          Un caine este mai puternic decat tine?Dar ce esti,meduza?
          • +2 (2 voturi)    
            esti varzica nae... (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:55)

            ray mory [anonim] i-a raspuns lui nae

            Meduzele sunt printre cele mai otravitoare si periculoase animale de pe terra. O meduza cit unghia (irukangi) poate sa omoare si 2 oameni adulti...asa in trecere....
            • -1 (3 voturi)    
              OK (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 0:43)

              nae [anonim] i-a raspuns lui ray mory

              Hai sa exterminam si meduzele.
  • +3 (7 voturi)    
    vecina mea tocmai a fost muscata (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:27)

    alex [anonim]

    Vecina mea, o doamna de peste 70 de ani, tocmai s-a internat la spital dupa ce a fost muscata de 2 caini la intersectia Henri Coanda cu Nicolae Iorga.

    Cei de la primarie sunt niste nesimtiti, ar trebui dati in judecata in penal pentru neglijenta in serviciu ca lasa cainii pe strazi, sa raspunda penal pentru fiecare incident.
    • +1 (1 vot)    
      Ce vrei? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:32)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Ce vrei sa faca cei de la Primarie cand legea nu le permite eutanasierea? Deja se cheltuie zilnic pt o javra din padoc mai mult decat pt un copil din spital.
  • -6 (10 voturi)    
    Neoameni (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:33)

    Paula [anonim]

    Sa va doriti sa nu va reincarnati in caini si sa dati peste oameni ca voi.
    • +4 (6 voturi)    
      Paula (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:53)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui Paula

      Paula, iti doresc sa ai un copil, sa mergi pe strada cu el,sa fii linistitta, sa nu provoci cainii si sa iti muste copiluli. Pe urma, in timp ce tu iti duci copilul la urgenta si ii explici cum cainii nu au nimic impotriva oamenilor (ceea ce e adevarat, de altfel), iti doresc sa te intalnesti cu o haita de caini care sa te muste , nu pentru ca au ceva cu tine ci pentru ca asa sunt ei. Pe urma, daca se poate, te rog sa ne comunici impresiile tale. Te asteptam
      • -4 (4 voturi)    
        Ce mama (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:07)

        Jay [anonim] i-a raspuns lui Dani

        Ce mama esti tu sa lasi un caine sa iti muste copilul?L-ai pus in fata ta in spirit de conservare?
        Cand eram mic copil si mergeam pe la munte si dadeam peste o stana cu caini cu adevarat periculosi maica-mea se punea in fata mea sau ma lua in brate si nu m-a muscat niciun caine.Nici pe ea.
      • 0 (4 voturi)    
        Sunt convins... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 2:42)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Dani

        ...ca de fapt nu-i doriti asa ceva. N-ajuta la nimic sa-i blestemam pe altii, nu rezolva problema.
        Cum ziceam, solutii cat se poate de civilizate si umane exista (in treacat fie spus, desi ii inteleg perfect furia si frustrarea Rachelei, nu uciderea cainilor e solutia; s-a tot incercat, si la noi si altundeva, si n-a prea mers).
        Mai trebuie doar aplicate. Aici e baiul.
    • -3 (3 voturi)    
      in sfirsit o buna crestina (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:58)

      mim [anonim] i-a raspuns lui Paula

      sa inteleg ca sunteti nemaritata? sau la varsta dvs nu mai aveti nevoie? totusi aveti grija cu reincarnarea ca nu se potriveste dogmatic... dar in fata sfirsitului poate ca este normal sa credem intr-un nou inceput.
      • -1 (5 voturi)    
        25 (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:11)

        Paula [anonim] i-a raspuns lui mim

        Am 25 de ani si ceea ce spui tu nu are nici o treaba cu subiectul de fata si nu este decat o dovada concreta ca esti slab (frica de caini) si mojic .
    • -1 (1 vot)    
      reincarnare in caini (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:51)

      Leonte [anonim] i-a raspuns lui Paula

      Buna. Daca tot veni vorba, nu vrei sa cumperi niste fasole fermecata?
  • +2 (4 voturi)    
    Singura solutie e sa fie modificata legea (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:36)

    andrei [anonim]

    aceea aberanta care interzice eutanasierea maidanezilor.
    De curand am fost in uk. Mi-am facut prieteni acolo. S-au aratat interesati sa viziteze Romania. Bineanteles, din respect, a trebuit sa pun pe tapet si problema maidanezilor. Au ramas cu gura cascata cand le-am povestit in ce armonie traim noi si cainii.... Nici nu am indraznit sa mentionez faptul ca a trebuit sa "deportez" maidanezul din casa scarii, hranit de vecini si din cauza caruia nu mai indraznea nimeni sa imi calce pragul fara a fi luat de jos de la scara...
    • +1 (1 vot)    
      Nu suport cainii din scarile de bloc (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:26)

      sss [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Exact in aceeasi situatie ma gasesc si eu: vecinii iubitori e animale hranesc si tin caini in scarasi pur si simplu nu reusim sa indreptam aceasta situatie in nici un fel. Astfel e oameni sunt niste ipoctriti si nicidecum "iubitori e animale". Am avut si eu caini, numai ca a avea grija de el presupune sa il tii in casa ta, sa il speli, sa il duci periodic la veterinar si doar sa-i arunci cate un codru de paine si sa iti condamni vecinii ca sunt oameni fara suflet. As dori sa invit pe toti cei care au mila de cainii comunitari sa ia cate unul acasa, ca sa vada exact ce inseamna sa iubesti un animal si astfel poate astfel se rezolva ceva bun si pentru restul oamenilor care isi doresc sa traiasca intr-un mediu cat de cat civilizat in care drepturile oamenilor sunt egale.
  • -4 (8 voturi)    
    Aiurea... (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:45)

    Tedu [anonim]

    Zeci de mesaje, toate intr-o singura directie. Asta inseamna ca mesajele in directia contrara au fost toate cenzurate. De ce? Nu mai putem purta o discutie contradictorie bazata pe argumente? Am ajuns atat de oligofreni incat avem nevoie sa ni se spele creierul intr-o anume directie.
    Modalitatea de control a populatiei de animale fara stapan adoptata la nivel declarativ in prezent este cea in conformitate cu normele europene si chiar cu cele crestine. Ne pretindem stat civilizat, crestin si european.
    Aplicarea acestui program este deficitara. Cei de la ecarisaj "planteaza" regulat caini tineri nesterilizati, ca sa se inmulteasca, sa produca probleme, lumea sa reclame si apoi ei sa aiba de munca. Daca si-ar fi facut bine treaba (exclusiv prin sterilizare, fara omorare) de cand s-a inceput teoretic controlul lor, acum n-am mai fi avut probleme sau eram cu problemele pe sfarsite: un caine maidanez traieste in medie sub 10 ani. Prin activitatea lor "merituoasa" acum avem de 10 ori mai multi hingheri angajati, o droaie de sefi si "adaposturi" (in realitate niste lagare de concentrare pentru caini) de unde sa se fure la greu.
    Dam vina pe caini, pe straini si/sau pe oamenii iubitori de animale, cand de fapt ignoram adevaratii vinovati: sistemul corupt din administratia locala a Bucurestiului. Deh, e mai usor sa-ti injuri vecinul milos decat pe coloratul hingher sau pe functionarul corupt si hot care se fac ca muncesc...
    • +6 (8 voturi)    
      spalati pe creier sunt cei ca tine (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:00)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Tedu

      uite cateva argumente, ca m-am saturat de prostia din Romania:
      1. eutanasierea cainilor nu e in contradictie cu crestinismul. Din cate retin, in geneza se da putere omului asupra a tost ce misca pe pamant... Apropo, ce zici de alte necuvantatoare care o sfarsesc mult mai rau in abatoare si pe care iti face placere sa le mananci?
      2. documenteaza-te si tu... in statele unite anual cateva milioane de caini sunt eutanasiati. Pur si simplu nu li se asigura locuinte sociale pana sa moara de batranete. Sunt contienti ca reprezinta pericol public, in anumite conditii sunt imprevizibil, ca doar sunt animale si nu au rationament... Si nici in uk nu am vazut patrupede crotaliate haladuind pe strazi.
      3. crede-ma Romania are nevoie de bani in alte scopuri. De exemplu as prefera sa vad trotuare reparate decat n adapsturi de caini.
      4. cea mai idioata afirmatie a unora, aceea ca omitem pericolele pe 2 picioare e si cea mai lipsita de fundament. Criminalitate exista oriunde, in statistici chiar stam mai bine ca altii, chiar nu e nevoie ca la asta sa se adauge si haite de maidanezi
      • -5 (7 voturi)    
        Prostimea (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:00)

        Lure [anonim] i-a raspuns lui andrei

        ..din Romania te-ar alege presedinte.
        Azi ai boala pe caini.Altul are pe pisici.Altul pe pasari ca fac murdar pe BMW-ul lui.Ce sa facem,sa-i exterminam pe toti?Mie nu-mi plac oameni de genul tau,dar ce sa fac,nu exista o lege...
        • +2 (4 voturi)    
          nu ai fi meritat raspuns, dar (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:44)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Lure

          scurt. Ai vazut tu pisici sau pasari care sa atace oameni? Macar sa te faca sa traversezi strada noaptea? Mie imi pare rau ca nu este o lege impotriva prostiei, ti s-ar aplica tie
          • -1 (1 vot)    
            ... deci nu ai inteles, dar (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:42)

            Tedu [anonim] i-a raspuns lui andrei

            nici nu ma asteptam.
            Am inteles eu, daca ai putea i-ai extermina pe toti cei care nu gandesc si simt ca tine. Ti-ai dori o lege care sa faca asta. Argumentul major este ca tu ai dreptate. Corect... mda. Daca nu gandesc ca tine inseamna ca sunt automat prost... mda. Eu te propun pentru premiul Nobel. Inteligenta ta il merita. Eu unul ma retrag, mai eclipsat complet cu argumentele tale pertinente, clare si obiective.
      • -6 (6 voturi)    
        hai ca n-ai inteles nimic (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:52)

        Tedu [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Tocmai asta e problema ta, ca unii nu se lasa spalati pe creier.
        1. Dumnezeu i-a dat putere omului sa face ce vrea. Poate sa si omoare, dar asta nu inseamna ca a omora e bine pentru ca e o putere de la Dumnezeu. Ai inteles? ...n-ai inteles, dar nici nu ma asteptam la altceva.
        2. Eu am zis stat european, nu american, ce-i tot dai tu zici tu acolo cu SUA???
        3. Romania are nevoie de bani in multe scopuri. Am ajuns in situatia asta cu animalele fara stapan pentru ca am fost pacaliti, mintiti si furati. In loc sa va luati de oamenii care au facut sa se ajunga aici, voi va luati de caini. Ai inteles? ...n-ai inteles, dar nici nu ma asteptam la altceva.
        4. Ce legatura are ce-ai spus tu cu ce am spus eu? ...poate te-ai trezit brusc dintr-un vis urat si m-am gasit si eu sa te deranjez cu mesajul meu anterior.
        Somn usor in continuare... inteligenta are nevoie de odihna.
        • +4 (4 voturi)    
          Tedu... (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:46)

          kalinix [anonim] i-a raspuns lui Tedu

          ... ori esti prost, ori te faci.
          Ce legatura are crestinismul cu cainii eu unul nu pricep. Normal ca nu omori cainii, e mult mai bine sa-i lasi sa te muste, eventual chiar sa te omoare ei pe tine. Deh, ajungi in Rai mai repede. Dar stau si eu ca prostul sa ma intreb: in care Rai? Normal, in cel al cainilor, nu?
          Sau poate vrei sa-ti iei sot/sotie vreun patruped dintr-asta mai rasarit. Am vazut ca se poarta. Ori de ce nu, sa-i inmormantam crestineste, si sa le mai punem si cruce la cap.
          Apropos: ai vazut tu vreun caine pe strazile oricarui oras/orasel/sat din UE? (asta bineinteles daca orizontul tau de vederi se intinde si dincolo de sticla cu stirile de la ora 5)
          • -1 (1 vot)    
            habar n-ai crestinism, dar te bagi in vorba (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:51)

            Tedu [anonim] i-a raspuns lui kalinix

            O scurta lectie de crestinism:
            - oamenii sunt "superiori" pentru ca lor Dumnezeu le-a lasat liberul arbitru. Ei pot face si bine si rau si sunt liberi sa aleaga ce fac, dar sunt si raspunzatori pentru asta. Numai oamenii pot pacatui atunci cand aleg sa faca rau.
            - animalele sunt "inferioare" pentru ca lor Dumnezeu nu le-a dat liber arbitru. Lor Dumnezeu le-a dat instincte: cresc, supravietuiesc, se inmultesc si mor urmandu-si instinctul. Un bun crestin intelege ca animalul nu poate gresi, pentru ca asta ar insemna ca instinctul lasat de Dumnezeu este gresit, ceea ce in crestinism nu se poate prin tocmai axioma crestinismului: "Dumnezeu este perfect".
            Restul ineptiilor nu merita efortul de a le raspunde.
        • +5 (5 voturi)    
          nu ai meritat deranjul, dar (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:24)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui Tedu

          nu m-am trezit dintr-un vis urat, ci am revenit in unul. Cred ca am stat prea mult plecat in UK si Belgia, de m-au uitat maidanezii de langa bloc...
          1. deci admiti ca omul poate face ce vrea, atat timp cat este motivat... sa se hraneasca, sa raspunda unei amenintari (din partea unui animal) - e un fapt dovedit - cainii POT FII si SUNT in anumite situatii agresivi
          2. in State ei au aceasta problema... si o rezolva in mod admirabil... la noi in europa sunt directive care fac recomandari... unei tari africane nu ii poti cere sa se dezvolte utilizand numai energie electrica produsa eolian, ca restul polueaza... la fel la noi, e de bun simt sa nu condamni vreo 2-3 generatii sa traiasca in comunitati mixte oameni - maidanezi...
          3. Daca ajungem sa dam vina pe oamenii vinovati, ajungem la Ceausescu, ca el i-a mutat pe tarani de la sate in orase si a lasat cainii in strada... si inchidem cercul. Trebuiau starpiti maidanezii, apoi data legea protectiei animalelor si aplicata in consecinta... vezi caine liber pe casa scarii sau in starda, cu crotal... fie proprietarul de drept (vecinul) fie eliberatorul de la asociatia pt protectia animalelor in puscarie. Simplu
          Chiar sunt curios cum a fost fundamentata ca politica publica legea protectiei animalelor. Pentru ca ar trebui vizati in primul rand oamenii.
          Nu cred ca o sa pricepi vreodata, ceva ma face sa cred ca ai un interes peronal in a vedea maidanezi pe strazi. Pentru unii asta e o sursa de castig, stii, nu? Apropo, am vazut catea crotaliata ca a facut pui. Punct
  • +1 (5 voturi)    
    taxe (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:54)

    ecou [anonim]

    Cred ca pana nu or sa se introduca niste taxe imposibil de ignorat pentru proprietarii de caini nu o sa se rezolve nimic! Fara taxe pentru proprietari , fara obligatia ca fiecare caine in proprietate sa fie sterilizat, fara eutanasierea imediata si fara exceptie a cainilor gasiti pe strada nu cred ca se va rezolva problema asta!
    Copilul meu a trebuit bagat la intretinere inca din prima luna de viata, ca mdeh.... e si el consumator ca si baba de la 3! Dar cele doua potai ale ei nu consuma apa, nu se pisa pe scara, nu produc gunoi!
    Imi plac animalele, dar nu in conditiile in care sunt puse inaintea oamenilor! Iar pe bunul simt si civilizatia romanului nu are sens sa te bazezi! Asa ca el sugerez o noua taxa edililor: taxa de caine. Cine isi permite, sa le tina! Si va avea grija de ele, ca daca baga bani in intretinere inseamna ca are o motivatie!
    • -1 (3 voturi)    
      ... hai sa nu ne oprim (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:01)

      Tedu [anonim] i-a raspuns lui ecou

      Vad ca ai idei bune! Hai sa nu ne oprim aici:
      Hai sa facem niste taxe imens de mari pentru proprietarii de caini, pisici, pasari, pesti, iepurasi, porcusori de guineea, hamsteri (chiar asa stii ce rau musca un hamster?), broste testoase si ce alte animale de companie s-or mai gasi! Beton idee, dar la ce e buna? (in afara de banii adunati la buget) Daca stapanul are multi bani asta il face pe caine destept, inteligent, educat si civilizat ???
      De ce sa eutanasiem doar cainii gasiti pe strada fara stapan? De ce sa ne oprim aici? Hai sa impuscam pe loc si betivii, drogatii si oamenii strazii? Pe mine m-au fugarit unii odata, hai sa-i omoram pe toti imediat ca sunt periculosi!
      Concluzia e una: bugetul Romaniei ar fi salvat daca s-ar introduce taxele pe prostie, marlanie si badaranie.
    • +4 (4 voturi)    
      uite cum sa scapa de caini! (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:13)

      vali [anonim] i-a raspuns lui ecou

      In suceava se intampla la fel.. insa au inceput oamenii sa-si cam faca singuri dreptate. Au luat grausor dintr-ala de omorat soarecii si sticla pisata si au pus toate ingredientele distructive in carnita sau mancare. Yammmy

      Grausorul pt soareci nu are efect mare asupra cainelui, dar praful de sticla odata intrat in intestin produc rani si ulceratii, iar in amestec cu otrava de pe grausor mor rapid fara prea mult chin.

      Alta metoda ar fi antigelu de masina.. e dulce si se papa repede...., insa se cam chinuie javrele.. asa ca se recomada praful de sticla. Daca nu stiti de unde sa luati praf de sticla: luati un pahar si cu o piatra faceti praf..., iar grausorul otravit de la orice farmacie veterinara.

      Si aici sunt babe nebune care hranesc cate 7 caini si devin cainii agresivi.. si cu copiii, cu femeile.. etc

      Spor la lucru
  • +5 (7 voturi)    
    aidanezii (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:57)

    Ionescu [anonim]

    Fratilor, luati problema in propriile maini si otraviti toti maidanezii. Va plangeti ca babele si asteptati de la primari care umbla cu limuzine sa va rezolve problema.
    • +2 (2 voturi)    
      SUBSCRIU (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 7:34)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      "Fratilor, luati problema in propriile maini si otraviti toti maidanezii. Va plangeti ca babele si asteptati de la primari care umbla cu limuzine sa va rezolve problema."
  • -6 (10 voturi)    
    mda (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:10)

    Keanutza [anonim]

    Cati oameni care ar plati ca sa omoare toti cainii... Mai bine un caine langa tine, decat un om, uneori. Cainii sunt buni si prietenosi, daca stii cum sa te porti cu ei, dar daca sunt o gramada de persoane proaste care atunci cand trec pe langa ei, desi acestia nu ii latra, ii bat, in cazul asta normal ca ei incep sa se apere. Mai bine v-ati gandi ca ar fi bine ca cei care stau in mediul rural, sa isi ia fiecare cate unul in curte, decat sa va ganditi sa-i omorati. Mai sunt si alte solutii, nu numai moartea acestora e o solutie. Intr-adevar, sunt caini care sunt foarte periculosi, dar nu cred ca ar trebui sa li se doreasca moartea tuturor. Cainele de multe ori simte ce fel de om esti, tocmai de aceea pe unii ii musca, pe altii nu.
    • +1 (1 vot)    
      "cainele simte ce fel de om esti" : )) (Duminică, 12 aprilie 2009, 12:22)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Keanutza

      Catei de maidan cu capacitati paranormale, iata un mod sanatos de gandire in secolul XXI.
      "De aceea pe unii ii musca, pe altii nu", zici? Iata, pe mine nu m-au muscat pana acum; sa concluzionez ca sunt un om bun? :)

      Hai sa-ti spun ceva, ca om bun ce se pare ca sunt: de cate ori a trebuit sa-mi schimb traseul ca sa-i evit, de cate ori a trebuit sa ma dau jos de pe bicicleta ca sa nu ma dea ei jos... am ajuns sa ma tem de ei si sa-mi doresc sa-i vad eliminati de pe strazile noastre.

      Maidanezii sunt un pericol pentru comunitatile umane, pentru ca isi asuma ca fiind al lor un teritoriu amenajat, intretinut si populat de noi, oamenii. Daca ar trai in padure, ca ursii, ar fi simplu pentru noi de spus: "nu intrati in habitatul lor natural". Dar cainii semi-salbaticiti traiesc printre noi, in habitatul nostru, pe care si-l apara atacandu-ne pe noi. Eu nu am de ce sa tolerez lucrul asta si nu intentionez sa invoc argumente "umanitare" cu scopul de a salva un caine in detrimentul integritatii gambei mele.

      Ca sa inchei cu inceputul: asa "om bun" cum ma considera cainii tai, daca vreodata voi fi muscat, eu sau cineva apropiat mie, voi avea grija personal sa nu mai existe ureche de caine vagabond pe o raza de un kilometru in jurul blocului meu.
  • +7 (9 voturi)    
    Propunere (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:17)

    Lucian [anonim]

    Ar trebui sa demaram o campanie de strangere de semnaturi pentru abolirea Legii Bideu de protectie a animalelor, din cauza careia cainii au ajuns sa fie mai importanti decat oamenii in Bucuresti. Personal nu sunt interesat de sterilizarea cainilor, nu sunt dispus sa mai astept inca 20 de ani pana mor toti de batranete. Trebuie stransi si exterminati, cu cat mai repede cu atat mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      SUBSCRIU (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 7:35)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      "Personal nu sunt interesat de sterilizarea cainilor, nu sunt dispus sa mai astept inca 20 de ani pana mor toti de batranete. Trebuie stransi si exterminati, cu cat mai repede cu atat mai bine."
  • -1 (3 voturi)    
    Clinica Medicover (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:31)

    Alin [anonim]

    Evident, "medicii" de acolo au depus juramantul lui Ipocrit si nu al lui Hiprocrate.

    Sugerez si altora sa apeleze la acei "profesionisti" ce nu au putut sa acorde macar un prim ajutor femeii pentru ca, evident, era sub demnitatea lor sa se uite la un om ce nu plateste cotizatia de membru al acelei clinice "de elita".

    Si asta este demn de retinut, si nu doar ca a fost muscata de caini.
  • -1 (5 voturi)    
    Cate ceva despre doamna Rachel (Vineri, 10 aprilie 2009, 20:33)

    Alin [anonim]

    Cu bunavointa "webmasterului", iata si un link edificator:

    http://www.mdn.md/print.php?id=4036&lang=ro
    • -1 (3 voturi)    
      foarte bun linkul (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:42)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      merita citit
      • +1 (3 voturi)    
        hopa, na' ti-o buna ca ti-am frant-o! (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:46)

        autocriticu [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        mai gigele! tu si cu eufrosin, v-ati mutat aici? n-ai si un manifest sa ne livrezi, ca desert?
  • -1 (3 voturi)    
    d-na este din UK? (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:39)

    carcotasu [anonim]

    sunt surprins de limbajul vis-a-vis de animale folosit de o persoana din Marea Britanie! pentru propunerea cu "exterminarea" ar suferi serioase consecinte la ea acasa.

    aici (UK) activitatea organizatiilor de protectie a animalelor este extrem de puternica. probabil ca este de mult timp plecata din UK si a "uitat" aceste lucruri.

    mai bine ar da bani autoritatilor ca exporte ciinii vagabonzi la centrele specializate din UK.
    • +3 (5 voturi)    
      L-) (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:19)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui carcotasu

      Bai nene, tu de ce ai tinut sa ne specifici "aici in UK", sa te dai mare ca traiesti "aici in UK"? Da' de ce ai plecat din Romania, e mai misto acolo unde nu sunt caini maidanezi pe strada?

      Acum lasand la o parte divagatia asta, cei care au grija de caini in UK se compara cu babele isterice din Romania, care arunca un os jigarit cainilor, in fata balconului si care doar ii smulg din bratele hinghierilor, lasand apoi animalele alea pe strada de parca am trai in jungla? Normal ca lumea crede ca a venit in Africa, ce mi-e ca ma feresc de hiene in pustiu sau de caini vagabonzi in mijlocul orasului ...

      Cand tzatza Veta de la balcon pune mana si ia cainele, ii face toate vaccinurile, il duce la dresaj, ii pune zgarda la gat cu detaliile stapanului, atunci iti mai permiti o comparatie cu "aici la UK".

      Una e sa protejezi niste caini de care ai grija de la bun inceput, alta e sa accepti niste fiare pe strazi ...
      • -2 (2 voturi)    
        hai noroc, cojo! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 0:17)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui Cojones

        n-am plecat din cauza ciinilor, ci din cauza unor limitati mintal ca tine! spun "limitat" pentru ca nu ai inteles sensul cuvintelor - mai citeste ultimul paragraf. n-ai priceput? mai citeste-l din nou. si tot asaaaa

        eu nu am discutat de ce exista caiini vagabonzi la noi (pardon, acolo)! eu am comentat comportamentul non-englezesc al femeii! sunt de acord ca Bucurestiul arata jalnic si ca trebuie facut ceva; totusi asta nu impiedica compania la care lucraza doamna sa aduca "investitori" (din 94!).

        am specificat "aici in UK" ca sa se inteleaga ca stiu despre ce vorbesc (pentru ca i-am vazut pe astia din organizatii "la lucru"). apropo, ai fost si tu pe aici ca sa poti face comparatii romani vs. englezi?
    • +1 (1 vot)    
      UK? (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:49)

      kalinix [anonim] i-a raspuns lui carcotasu

      fiindca tot sunteti 'acolo', fiti amabil si ne spuneti cati 'comunitari' ati numarat in ultima zi? Dar in ultima luna? Mda. Se mai trezesc unii vorbind...
      • -2 (2 voturi)    
        domnu clinix, (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:09)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui kalinix

        sunt si aici "comunitari"...bipezi. am numarat destui.
        multumit, nea...?
  • +1 (3 voturi)    
    maidanezii (Vineri, 10 aprilie 2009, 22:54)

    Duiliu [anonim]

    Nu spun ca mi-s foarte dragi. Mai ales noaptea sau dimineata devreme, cand e somnul mai dulce. Dar stimata doamna de ce nu e sfatuita sa ia legatura mme Bridgite Bardo ?
    • +3 (3 voturi)    
      scapa de caini mai repede decat crezi! (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:14)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Duiliu

      In suceava se intampla la fel.. insa au inceput oamenii sa-si cam faca singuri dreptate. Au luat grausor dintr-ala de omorat soarecii si sticla pisata si au pus toate ingredientele distructive in carnita sau mancare. Yammmy

      Grausorul pt soareci nu are efect mare asupra cainelui, dar praful de sticla odata intrat in intestin produc rani si ulceratii, iar in amestec cu otrava de pe grausor mor rapid fara prea mult chin.

      Alta metoda ar fi antigelu de masina.. e dulce si se papa repede...., insa se cam chinuie javrele.. asa ca se recomada praful de sticla. Daca nu stiti de unde sa luati praf de sticla: luati un pahar si cu o piatra faceti praf..., iar grausorul otravit de la orice farmacie veterinara.

      Si aici sunt babe nebune care hranesc cate 7 caini si devin cainii agresivi.. si cu copiii, cu femeile.. etc

      Spor la lucru
  • -3 (3 voturi)    
    :)) (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:11)

    festinalente [utilizator]

    Rachel :)) Nu stiu ce sa zic de englezoaica asta cu aparenta evreiasca dar din ce am observat cainii nu suporta chinezii (e posibil sa nu-i deosebeasca nici pe japonezi... pentru ca ii mananca =)) sa vada si ei cum e :)) ). Eu nu am avut probleme cu cainii comunitari. Cred ca tine si de om. Deh.. sunt si ei caini ;)
    • -2 (2 voturi)    
      Ai zis bine... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 2:57)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui festinalente

      ... aparenta. Nu e evreica.
      Dar, din nou, chiar si dac-ar fi -- asta inseamna ca e normal/acceptabil sa fie muscata, eventual schilodita sau ucisa? Rasism canin, sau ce?
      La modul general -- stii, cainii comunitari nu suporta chinezii, evreii si japonezii, asa incat haideti sa declaram Bucurestii/Romania zone interzise pentru cei de mai sus, ca doar, Doamne fereste, nu vrem sa stresam/traumatizam patrupedele.
      Sa nu fiu inteles gresit -- am un caine (nu sunt stapanul lui, e doar un alt membru al familiei, cine are caine batran intelege) si n-am avut niciodata probleme cu comunitarii, sunt prieten cu toti -- sau macar ne respectam reciproc. Insa nu e-n regula sa pui cainele pe picior de egalitate cu omul.
      Orasul este (sau ar trebui sa fie) teritoriu uman, nu o jungla unde se aplica tot felul de considerente darwiniste/comportamentale.
      • +1 (1 vot)    
        SUBSCRIU (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 7:40)

        eueu [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

        "Insa nu e-n regula sa pui cainele pe picior de pe picior de egalitate cu omul.
        Orasul este (sau ar trebui sa fie) teritoriu uman, nu o jungla unde se aplica tot felul de considerente darwiniste/comportamentale."
  • -3 (5 voturi)    
    avem totusi o solutie.... (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:13)

    dorinteodor [anonim]

    nu am ciine dar nu am avut niciodata probleme cu ciinii, nici cu cei comunitari din orase nici cu cei de pe la stinele din creierul muntilor. ciinii trebuie intelesi si tratati cu respect si atunci nu veti mai fi muscati.... cetatenii, inclusiv strainii ar trebui sa urmeze cursuri de interactie cu ciinii.... citeva sugestii: niciodata sa nu ignorati un ciine. un ciine ignorat poate sa atace fulgerator pe la spatre. cind vedeti un ciine vorbiti cu el, nu faceti gesturi care ar putea fi interpretate ca amenintare.... foarte important este sa vorbiti cu ciinele si sa va aratati prietenos. asta este foarte important in principal noaptea. ciinii nu prea folosesc vazul la identificarea unei persoane. ei se bazeaza pe vocea oamenilor si pe miros. daca vorbiti cu un ciine ziua, el va va recunoaste dupa voce noaptea cind sint periculosi daca nu identifica persoana....alt sfat foarte important: un ciine care va considera prieten, va dori sa va inregistreze mirosul. pentru asta ei se apropie cu scopul de a va atinge piciorul cu botul. lasati-l fara frica. un ciine care v-a atins cu botul nu va va musca niciodata. totusi, multi oameni cind vad un ciine ca se apropie ca sa va atinga cu botul, se sperie, ciinele va va considera dusman iar riscul sa va muste devine foarte mare. tineti minte; un ciine nu ataca prin fata niciodata (nu vorbim de ciini dresati). un ciine care vrea sa va muste va ataca fulgerator pe la spate. daca vine linistit prin fata, asta e semn de prietenie. stati calmi si dupa ce va atinge cu botul, va va fi cel mai bun prieten....dar inca-odata spun: daca nici un primar nu a putut sa-i elimine de pe strazi, ginditi-va si la posibilitatea de a sti cum sa interactionati cu ciinii ca sa nu fiti muscati niciodata....
    • +2 (4 voturi)    
      Asta nu e solutie. (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 3:03)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Tot ce spuneti e adevarat, dar nu e o solutie. Porniti de la premisa falsa ca orasul e deopotriva lumea oamenilor si-a cainilor, ambele specii avand drepturi egale.
      Ce urmeaza? Sfaturi despre cum sa convietuim pasnic si armonios cu sobolanii, pisicile, gandacii de bucatarie, mustele, tantarii si care-or mai fi?
      Sunt (sincer) impresionat de cunostintele dvs. in materie de comportament canin, dar parca locul lor nu e-n Bucuresti sau alte orase. Suna mai degraba a sfaturi despre cum sa te comporti in savana africana, cand dai nas in nas cu-n leu...
      • 0 (2 voturi)    
        ce-o fi in capul tau? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:15)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

        nu sint aparatorul ciinilor si nu am ciine. dar ce crezi tu ca trebuia sa fac atunci cind mergeam cu copiii de 10 ani pe creasta muntilor fagaras si ne atacau haite de ciini? ce trebuia sa fac daca aici in bucuresti linga blocul meu erau/sint ciini iar copiii mergeau la gradinita? am zis, pina vor fi stirpiti ciini, invatati sa interactionati cu ei. nimeni din familia mea nu a fost muscat si asta doar cu invatarea unor reguli de comportament cu ciinii. am multe exemple de situatii in care ciinii comunitari nu numai ca nu m-au muscat dar chiar m-au protejat si asta doar prin intelegerea modului lor de comportament.....mai citeste odata sfaturile care au fost date special pentru comportamentul fata de ciinii comunitari. pentru ciinii de curte sau cei ciobanesti exista alte metode pe care nu le-am descris. iar in savana ta, nu stiu cum este acolo..... inca odata repet: primaria trebuie sa-si faca datoria. dar dat fiind faptul ca atitia si atitia primari nu au rezolvat problema, am venit cu sfaturi cum sa nu fiti muscati....ce este cu atitea voturi negative atunci cind, urmind sfaturi simple exista posibilitatea sa nu mai fiti muscati si sa-i invatati si pe copiii vostri cum sa nu fie muscati....
        • 0 (0 voturi)    
          OK... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:14)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

          ...acum am priceput mai bine. Si chiar am admirat sfaturile acelea, nu eram ironic.
  • +4 (4 voturi)    
    ciinii vagabonzi din Bucuresti (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:15)

    Roman din Transilvania [anonim]

    Catre toti Bucurestenii.

    Imi plac si mie animalele, dar fiecare isi are locul lui.
    Atentie! In anul 1916 cind trupele germane au ocupat Bucurestiul au impuscat toti ciinii vagabonzi si au facut sapun din ei. (Adevar istoric ).
    Ar trebui sa vina si acum citiva nemti.
  • +1 (5 voturi)    
    Solutia (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:34)

    kalinix [anonim]

    Dati primaria Generala in judecata. Dati primariile de sector in judecata. Dati consiliul local in judecata. Cu siguranta veti castiga! Creati precedente.
    Fiecare dintre noi a votat intr-o circumscriptie. Ar trebui ca fiecare sa stim numerele de telefon ale sentaorului/senatorilor sau ale deputatilor din circumscriptia respectiva. Sunati-i! Trimiteti-le mail-uri, scrisori! Mergeti in audienta! Bombardati-i cu cereri sa revizuiasca legile proaste! Legea animalelor e proasta: sa o modifice.
    Am vrut vot uninominal: de ce sa nu profitam de el? Asa prost cum a fost, e totusi mai bun decat nimic.
    Sa le aratam ca ne pasa, si ca daca nu fac ce spunem noi nu mai pupa in veac Parlament, sau primarie, sau consiliu local.
    'Statul' nu e un termen abstract, 'statul' suntem noi. Statul este suma tuturor cetatenilor sai. Daca noi ne multumim doar la a ne varsa naduful pe forumuri nu se va schimba nimic. Si 'statul' va fi in continuare indolent si nesimtit si inert si cum mai vreti voi sa-i spuneti.
    • 0 (0 voturi)    
      kalinicse, termina cu fanteziile logice.... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:23)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui kalinix

      niciodata o lege nu a rezolvat vreo problema. avem legi contra hotilor si tilharilor iar hotii si tilharii continua sa existe......evident ca eu sint de acord sa existe legi si sa fie aplicate dar "solutia" ta este doar o fantezie logica.... am scris aici deja un post cu reguli de comportament in fata ciinilor comunitari. eu le aplic de foarte multa vreme, i-am invatat si pe copii si astfel nu am avut niciodata probleme cu ciinii comunitari. cel mai greu a fost pina am aflat ce sa fac daca ma ataca ciinii comunitari cind merg pe bicicleta si al gasit solutia fara ciomege sau aiureli electronice....asa ca stiu ce vorbesc iat metodele sint 100% sigure desi repet, ar fi bine ca primariile sa rezolve problema dar pina atunci exista solutie sa nu mai aveti voi probleme....
      • +1 (1 vot)    
        Asta cu bicicletele... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:22)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

        ... ma intereseaza foarte tare. Am dezvoltat si eu, ca sa ma fandosesc putin, metodele mele ca sa pedalez in siguranta, dar nu-s intrutotul multumit de ele.
        Deci?
        • -1 (1 vot)    
          uite metoda (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:03)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          mergi cu bicicleta iar ciinii te ataca din dreapta. atunci ridici piciorul drept de pe pedala si-l tii asa, in pozitie de atac. in citiva metri ciinele se lasa pagubas. a mers si la comunitari dar si la ciobanesti. totusi, daca te ataca din amindoua partile, trebuie sa te opresti si sa dialoghezi cu ei. in orice caz, comportamentul tau trebuie sa nu dea impresia ca esti agresor. ciinele are o singura problema; esti prieten sau esti dusman. daca dupa comportament (fuga, atac, comportament "vinovat"...) te declari ne-prieten, el se simte indreptatit sa te atace.....aici este toata filozofia de interactie cu comunitarii sau cu ciobanestii: sa nu te considere ne-prieten....
  • -3 (3 voturi)    
    catre cea muscata (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:46)

    adidas [utilizator]

    daca nu-i place regimul, doamna respectiva ar putea sa ne lase si sa stea la dansa. daca a fost muscata de doua ori inseamna ca are ceva defect ori la miros ori la comportament.
    deci ca sa nu mai riste nimic ar fi bine pt d-meaei sa ne lase, asa neeuropeni cum suntem
    • 0 (2 voturi)    
      Asta-i tare de tot... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 3:07)

      Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui adidas

      Ultimul racnet in materie de criterii romanesti de selectie a oamenilor de afaceri/investitorilor straini -- daca esti sau nu acceptat de cainii comunitari.
      Cred ca Franz Kafka si Eugen Ionescu plang isteric din cauza umilintei... nici chiar lor nu le-ar fi trecut asa ceva prin cap...
  • 0 (0 voturi)    
    Mda ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:12)

    Red [anonim]

    "Incidentul a determinat atunci autoritatile Capitalei sa ia masuri in privinta cainilor fara stapan. " Noroc ca au luat atunci masuri si s-au evitat astfel de incidente rusinoase!
  • 0 (2 voturi)    
    Solutia e simpla (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:43)

    Andy [anonim]

    Cainii trebuie recuperati de pe strazi si tinuti 10 zile in adapost. Daca sunt revendicati, ei trebuiesc returnati proprietarilor castrati si deparazitati.
    Altfel, cainii trebuiesc eutanasiati.
    Pisicile inca nu sunt o problema, dar va veni si vremea lor, pentru ca acum traiesc in comuniune cu cainii de la bloc.
  • -3 (3 voturi)    
    Se poate face ceva ! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 1:57)

    Brigitu Barbos [anonim]

    Dau un citat de pe un site pt protectia animalelor:

    "Sa nu ne ranim supusii nostri frati [animalele] este prima noastra datorie catre ei, dar sa ne limitam la atat nu e destul. Avem o misiune mai inalta - sa le fim de ajutor de cate ori au nevoie... Daca exista oameni care exclud oricare dintre creaturile lui Dumnezeu de sub adapostul milei si compasiunii, vor exista si oameni care se vor comporta asemanator cu tovarasii lor."
    Sf. Francisc de Assisi

    si site-ul:
    http://www.love4animals.ro/index.html

    Nu e reclama. doar cititi putin acolo pe pagina de start. Decat sa dati in judecata primarii, sa postati patetic pe siteuri/forumuri, sa incepeti sa otraviti caini/pisici sau sa le omorati cu pietre...mai bine faceti donatii catre astfel de siteuri pentru a sponsoriza castrarea animalelor. Nu sunt genul de jigodii care sa va fure banii, puteti sa ii contactati (mail/tel) sau fizic pentru a va convinge ca isi fac treaba. Englezoaica aia are tot dreptul sa fie furioasa, chiar sa puna mana pe un topor sa omoare cainele ala, dar la fel de bine cainele ala ar fi putut fi pet-ul copilului ei, daca nu statea toata viata pe strada si nu isi lua 25 de pietre in cap. Nu mai stati frate dupa primarie, si nici nu actionati din ura oarba
  • +2 (2 voturi)    
    mai bine si mai bine (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 3:10)

    gina lolobrigida [anonim]

    Cel mai bine ar fi sa se organizeze comandouri de oameni de bine care sa stringa ciinii vagabonzi de pe strada si sa-i arunce pe domeniile marilor si micilor miliardari de romanica ca acolo au ce minca si nu ar plinge nimeni daca crapa vreunul din oricare tabara, din cauza de muscaturi. Asa s-ar rezolva problema cu capra si varza! Parerea mea!
  • +4 (4 voturi)    
    o parere de bun simtz (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 3:30)

    TAIFUN [utilizator]

    trebuie omoriti toti ciinii si pisicile fara stapin . castrarea nu e o solutie . alergam dupa jigodii sa le taiem scula si apoi sa mai si asteptam vreo 20ani pina chipurile au sa dispara in mod natural ? e o aberatie ! aceasta metoda nu merge cu o populatie imensa de ciini . nu cu astfel de sugestii aberante s a constriut lumea civilizata ... dar deh, e democratie intr o tzara blestemata cu prostie , hotie , pasivitate !
    eu as imparti tzara asta n doua: ipocritii, hotii si neghiobii sa si aleaga ciinii drept stapini de ex. si in genere sa faca cam tot ce i taie capu lor sec . cealalta jumate sa l aleaga pe Vlad Tzepesh(astfel voi fi sigur ca lucrurile merg normal ...)
    ps: cind basescu primar a inceput sa omoare ciinii au sarit javrele bipede in frune cu bb
    • +2 (2 voturi)    
      SUBSCRIU (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 7:42)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui TAIFUN

      "cind basescu primar a inceput sa omoare ciinii au sarit javrele bipede in frune cu bb"
  • -1 (3 voturi)    
    f bine (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 7:44)

    Stefan [anonim]

    ce cauta o englezoaica sa faca afaceri in romania? bine ca a muscat-o! sa plece la ea in tara. asta e tara romanilor si asa va fi mereu
  • +3 (3 voturi)    
    cretinii de la pro-stv (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 8:54)

    ovinoalergic [anonim]

    Isteria asta care a facut sa fie in pericol orice om(varstnic sau copil) a pornit de la idiotii de la
    PRO - STV si de la papagalii lui Voiculescu care s-au alaturat domnisoarelor batrane, dereglate hormonal ,ce lupta ptr drepturile lor -ale animalelor.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:30)

    Keanutza [anonim]

    S-a imbolnavit Romania. Sunteti plini de rautate. Nu stiu cum puteti vorbi cu atata usurinta despre uciderea unor caini, "caini-sobolani" sau cum naiba le-ati mai spus. Nu as putea sa omor un animal. Mai repede as prefera sa fie omorati oamenii nenorociti, ca oamenii sunt mult mai nenorociti decat cainii. As prefera sa moara violatori si criminali, in nici un caz un caine. In loc sa va ganditi la ce s-ar putea face ca sa nu mai stea cainii pe strazi, voi va ganditi sa-i omorati. E mai simplu asa, nu? Acum inteleg de ce multi dintre voi au fost muscati de caini.
  • +1 (1 vot)    
    O chestiune simpla doar prostia o complica (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 9:49)

    Sabian [anonim]

    Am caine de cand m-am nascut iar cu unul m-am dus eu la veterinar si l-am eutanasiat pentru ca era in chinuri din cauza unor dureri de coloana oribile.

    Calitatea vietii conteaza si un lucru stiu sigur acesti caini maidanezi sufera si nu ar trebui sa traiasca asa.Eu sunt pentru eutanasiere si m-am saturat sa vad caini cu picoare rupte sau loviti de masini , tremurand de frig , plouati, morti de foame etc.

    Cat despre otravire nu va jucati cu focul ca va luati amenzi , bataie sau mai rau.Nu e nimic mai stupid decat sa vezi un caine murind in chinuri poate chiar si un caine cu pedigree al unui stapan.

    Si cat despre cretinii care pun sobolanii la acelasi nivel cu cainii sa afle ca daca acum 15.000 de ani nu apareau azi nu se bucurau de internet.Asa ca nitel respect macar.

    Daca vreti legea schimbata incepeti si adunati semnaturi si centralizatile.E mai simplu decat credeti.
  • +2 (2 voturi)    
    Eutanasiati toti cainii vagabonzi (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 10:20)

    Ada [anonim]

    Trebuie sa fie eutanasitati toi cainii vagabonzi, fara nici o intarziere. In curand o sa fim mai putini decat cainii vagabonzi si decat tiganii!! Vai de capul nostru!
  • +1 (1 vot)    
    capitala mizera (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:18)

    martin [anonim]

    nu va mirati!romanii care stau la bloc,au o groza de ciini care fac kka in fata blocului,apoi copii lor,calca in el si urca in casa murdari de jeg si mizerie!ce pretentii avem de la niste manelisti,ipocriti,needucati,care nu stiu decit sa birfeasca si sa asculte manele!!astia sunt romanii condusi ca vacile ,de vanghelie,iliescu,basescu si alte panarame!
  • +1 (1 vot)    
    ca tot vine Pastele... (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:28)

    helium [anonim]

    ca tot se apropie sarbatorile Pascale ar fi foarte buni de strecurat prin piete sub titulatura de miei...sau daca ar ajunge in comert s-ar ieftinii pretul micilor existand prea multa materie prima...

    Lasand gluma la o parte tot cetatenii sunt de vina. In speta locuitorii care vor sa aiba "paznici" la usile apartamentelor si care le asigura conditii in scari sau facandu-le custi. N-am pomenit in viata mea sa existe adevarate custi la colturile blocurilor si lumea sa fie mai preocupate de ele decat de igiena din propriile apartamente(i know what i know).

    La aparitia hingherilor, locatarii sar ca arsi sa apere animalele si le duc pentru prima oara in apartamente considerandu-le propriile animale.
    Eu nu pot intelege ce minte au acei oameni care chinuie animalele lasandu-le in strada si carora le mai arunca un polonic de mancare cand isi amintesc. Cainii aia sunt chinuiti de bolnavi mintali, mananca din gunoaiele pe care oamenii nu le arunca corespunzator. Sunt purtatori de boli, nu au adaposturi iar muscatura de caine poate fi fatala pentru om(sunt purtatori de boala numita Toxocaroza).

    Explicatia mai mult decat penibila ar fi: "Ne apara maica de hoti si persoane straine"...In alta ordine de idei daca treci pe langa un bloc strain nu numai ca iti atragi antipatiile octogenarilor care domnesc prin zona, mai dai de cate un caine d`asta(unu singur in cazul ce bun) si auzi apoi cate o babeta satisfacuta strigand: "Lasa-l maica, lasa-l Rex"...

    Ma gandesc ca ar fi probabil singura taxa neintrodusa care ar avea fundament...cine doreste maidanezi sa plateasca...sa vedem cati bosorogi mai vor caini apoi si cati i mai iubesc cu adevarat. Nu sa colind eu policlinicile si spitalele daca sunt muscat, sa pierd timp si sa scot bani din buzunar pentru cainele lu tanta Floarea.

    PS: Feriti-va seara de Politehnica, ce-i acolo e teroare...e un fel de kingdom al maidanezilor...
  • 0 (2 voturi)    
    Caini vs. oameni (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:44)

    Maria [anonim]

    Din pacate chiar daca sunt eutanasiati, otraviti, impuscati, torturati toti cainii vagabonzi din Romania problema nu se va rezolva. Din pacate in sintagma "caini fara stapan" raul nu e reprezentat de caine cat mai ales de "stapan". Cainii sunt animale domesticite care isi datoreaza existenta si evolutia oamenilor. Oamenii ii lasa se sa inmulteasca in mod aberant si apoi ii abandoneaza pe strazi unde inmultirea continua. Pe strada un caine se descurca cum poate; strada, cartierul e "salbaticia lui urbana", e teritorial si agresiv pentru ca unicul lui stapan e acum instinctul....instinctul animalic. Cainele nu e agresiv pentru ca uraste oamenii sau pentru ca vrea sa se distreze.
    Si dupa cum spuneam, chiar daca vom curata toate orasele de caini, ei se vor intoarce pentru ca mereu vor exista oameni inconstienti si necivilizati care-si vor abandona animalele. Acestea ajung in strada si nefiind controlate se inmultesc ....Deci daca nu vreti caini salbaticiti pe strazi invatati oamenii sa-ti asume responsabilitatea pentru animalele luate in grija. Sa stie ca, daca nu mai au posibilitatea sa se ocupe de animale, pot sa le duca la centre specializate, sa le dea spre adoptie sau sa le eutanasieze.
  • +1 (3 voturi)    
    Javrele vagaboande (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 11:53)

    ion roata [anonim]

    Comentariile de mai sus sunt cat se poate de concludenta.Intre noi si aceste javre nenorocite nu e nici-o diferenta,hoti, criminali,bativi,curve pe toate strazile,coruptie in masa de la capa coada.
    Tot ce-i mai rau in lumea asta se gaseste din Belsug in Romania.Suntem sortiti pieirii,murim cate o divizie de oameni pe luna muscati de cainii vagabonzi,crime,sinucideri,morti in teatrele de razboi din lume,boli incurabile,morti in spitalele noaste din secolul al Vl-lea,
    i cei din africa sunt mai civilizati decat noi..
    Cand ne civilizam si noi.
    Pentru cainii vagabonzi se fac adaposturi unde sunt hraniti,spalati ca la hotel.Primariile din Romania pre3vad sume inportante in bugete pentru grija fata de caini..
    Sutele de milioane de injectii antirabie ne costa o avere nationala,oamenii nu se bucura de aceiasi grije ca si acesta potai jegoase si raspanditori de tot felul de boli.Pentru tratementele bolnavilor de cancer si bolile sangelui nu se prevad bugetele necesare si ne mor copii prin spitale si acasa din lipsa de tratament.
    Domnul Basescu cand era primar general si a inceput sa aplice ultima solutie iau sarit in cap cei care au infintat niste asa zise asociatii pentru protectia cainilor.
    Cainii trebuie sa fie intretinuti de proprietari in curtea casei unde locuieste sau in apartamentul respectiv si nu pe strada
    Aceste societati sa dea in adoptie toti cainii vagabonzi iar celor care nu au posibilitati materiale sa le de ajutoare materiale ca sa-i intretina.
    Cainii nu au ce cauta pe strada si prin parcuri.Excrementele lor sunt un real pericol pentru cei care mergem pe strada si in parcuri .Din cauza acestora copii nostri se inbolnavesc repede si grav pentruca inspira excremente de caini transformate in praf.
    De ce guvernul Romaniei nu propune parlanebtului o lege prin care cei care plimba cainii pe strazi sau in parcuri sa fie dotati ca sa stranga excrementele cainilor lor.Aceasta incalcasre de lege sa fie sanctionata cu 1-3 ani inchisoare.
  • -1 (1 vot)    
    Anim ale ... cu doua picioare (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:05)

    Kiki [anonim]

    Daca pentru animalele cu doua picioare care te fura in plina strada, te lovesc sau chiar te omoara, se pot invoca tot felul de drepturi si folosi tot felul de chichite avocatesti ca sa-i lase liberi, de ce animalele cu patru picioare nu pot beneficia de acelasi tratament? Eu una, datorita unei cateluse de la serviciu, am scapat de o persoana mai colorata care ma urmarea (imi viza portofelul din haina): in momentul cind am strigat-o si a venit la mine, femeia din spatele meu a facut cale intoarsa. Sunt sigura ca mult mai multi romani si straini au avut se suferit de pe urma hotilor si chiar a criminalilor decat cei muscati sau agresati de caini. Desigur, nu sunt de acord cu inmultirea lor la nesfarsit pe strazi. Gradul de civilizatie si bunastarea unei natiuni se vad dupa cum aceasta stie sa aiba grija de copii, batrani si animale. Iar la noi, nici una nu-i favorizata!
  • -1 (1 vot)    
    o gaina bleaga (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:38)

    de fund trebuia ca si asha e cam mare [anonim]

    de fund trebuia si sa dea si altcineva bani sa le killereasca pe astea cum da si asta pt caini...ca ashtia "afacersitii " ashtia occidentali prea seaman cu shobolanii : vin sug ca t pot si ne tratea za ca pe gunoaie... un mare + acelui vagasbond de caine... l-ash premia
  • -1 (1 vot)    
    sa-ti manance familia ce pui tu pe jos (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 12:41)

    pt lori [anonim]

    sa speram tanti ca poate copii taim sotz sau rude or sa manance din greseala din chestiile alea pe care le faci tu sa l;e pui pe jos....ca sa nu mai stam noi cu frica cand sunt copii pe afara ca nishte nebune arunca otravuri pe jos..shi asha scapam de o intreaga familie de terorishti
  • -2 (2 voturi)    
    Go home! (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:13)

    Doctorul [anonim]

    Si atunci ce mai stai in Bucuresti ... si inca din 2004... daca e o capitala din lumea a 3a? Du-te la tine acasa si fa afaceri acolo!!
  • -1 (1 vot)    
    Ia vedeti voi cine este aceasta ,,englezoaica'' (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:43)

    O da.... [anonim]

    Aşa se face că, în 1997, la conducerea celei mai mari bănci româneşti, Bancorex, este numit evreul Andrei Florin Ionescu. Prima grijă a acestuia a fost aducerea în funcţia de şef al Direcţiei Plasamente Bancare a evreicei Rachel Sargent, prin transfer de la Direcţia Securities a băncii ABN AMRO Rotschild, permiţîndu-i-se astfel să facă plasamente din capitalul băncii româneşti de stat pe pieţele externe. Pînă la falimentul băncii, cerut insistent Statului Român tot de organismele internaţionale, Rachel Sargent a avut grijă să disperseze banii băncii şi, totodată, să spioneze intens banca. Serviciul de securitate al Bancorex a tras serioase, dar inutile, semnale de alarmă asupra următoarelor aspecte: Rachel Sargent a introdus în Bancorex, după orele de program, chiar şi sîmbăta şi duminica, numeroşi cetăţeni străini, a cerut şi obţinut fişele tuturor marilor clienţi, pe care le lua şi acasă, a cerut şi obţinut fişele băncii pe grupe de activităţi, nu a prezentat rapoartele de deplasare în străinătate (lunar cîte 5 zile la Londra), a încercat să intre în posesia datelor Direcţiei de Operaţii Speciale (fişe şi conturi MI, SI, SRI, MApN, SPP, Transmisiuni Speciale etc). Trebuie arătat că evreica Rachel Sargent nu a acţionat singură în interiorul Bancorex, ci împreună cu cel care chiar i-a semnat angajarea, vicepreşedintele băncii, Dragoş Andrei, care şi el venea prin transfer tot de la banca ABN AMRO. Dragoş Andrei a aprobat materiale şi, totodată, a emis hotărîri ilegale (fiind preşedintele Comitetului de Credite, ca urmaş al lui Florin Andrei Ionescu, a dat multe/mari credite fără garanţii sau, din contră, a sufocat firmele neprotejate politic); n-a recuperat nici unul din creditele neperformante; a stopat executarea unor creanţe neperformante; a încălcat normele Bancorex de angajare şi promovare, lăudîndu-se că e prieten cu fiul preşedintelui de atunci al României, Dragoş Constantinescu, şi cu şeful SIE, Cătălin Harnagea; a agreat ca Rachel Sargent să angajeze străi
    • -1 (1 vot)    
      Ei..? (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 14:26)

      O da [anonim] i-a raspuns lui O da....

      Acum...cine-i JAVRA??!!
  • 0 (2 voturi)    
    offffff (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 13:54)

    I [utilizator]

    nu suntem ca in Africa (acolo nu exista caini si pisici pe strazi pentru ca sunt consumati - free lunch) dar are dreptate. Sa nu uitam cine a inceput sa dea jos tarabele si sa eutanasieze cainii... exact! Base... Si sa nu uitam cum dadeau la tv numa patroane cu 'spe copii de hranit si pe Brigitte Bardot care nu mai putea de grija cainilor.
  • +1 (1 vot)    
    studiu psihiatric (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:23)

    Martin Luta [anonim]

    Inacapacitatea autoritatilor de a rezolva aceasta problema este o dovada ca nu vor fi in stare sa rezolve nici o problema importanta.
    'Mesajele unor oameni care urasc oamenii si iubesc cainii in atare masura incat se bucura cand acestia din urma ataca si musca oameni- adica sunt niste perversi tradatori ai spetei umane
    arata ca banii cheltuiti inutil pentru adaposturile
    pentru caini ar trebui investiti in azilele psihiatrice.
    Sper din suflet ca pana la urma cainii vor musca pe unul din responsabilii crimei antiumane care este legea protectiei animalelor in vigoare la noi.
    Macar sa-si dea seama ce au facut!
    Dar impotriva Prostiei si zeii lupta degeaba.
    Trebuie sa ne descurcam singuri, sau noi sau cainii.
  • +1 (1 vot)    
    Multumiti-i lui (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 16:39)

    me [anonim]

    Marinescu de la PC ca din cauza lui s-a oprit eutanasierea cainilor, si au ajuns sa ne rupa hainele si picioarele pe strada !!!!!!!!!!!!!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Sterilizare (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 17:10)

    un civilizat [anonim]

    daca tot va aratati muschii in spatele unui PC de ce nu va ganditi ca au fost omorati cainii timp de 15 ani si aveti si azi caini in strada. DE CE? V-ati intrebat vreodata voi care dati solutii finale far iz de educatie, etica, rationament? Pentru ca nu este o solutie. Vrem sa scapam de caini? Atunci sa-i sterilizam pe toti, cei din strada si cei din curti.
  • +1 (1 vot)    
    Sa aiba ei grija de caini (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 17:17)

    Daniel [anonim]

    Eu zic ca toti astia cu inima miloasa sa ia cainii vagabonzi. La caini sa li se puna cipuri de identificare si daca hingherii ii gasesc din nou pe strada, cel care trebuia sa aiba grija de caini sa primeasca 6 luni de munca in folosul comunitatii pentru fiecare caine. Munca asta sa insemne curatat parcuri si trotuare de rahat de caine/prins cainii vagabonzi......
    • 0 (0 voturi)    
      bravo!!! (Duminică, 12 aprilie 2009, 19:12)

      oana [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Asa ar trebui sa se procedeze
  • +1 (1 vot)    
    Petitie (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 17:27)

    Alex [anonim]

    Din pacate observ ca luarea de atitudine in problema cainilor vagabonzi apare doar dupa relatarea in presa a unor cazuri de cetateni muscati/mutilati de caini si nu tine mai mult de cateva zile. Spre exemplu, aceasta petitie http://www.petitieonline.ro/petitie-p04950049.html n-a reusit intr-un an sa stranga mai mult de 500 semnaturi, majoritatea dintre ele fiind stranse in zilele imediat urmatoare aparitiei ei. Nu cunosc exact numarul de semnaturi necesare pentru declansarea unei initiative legislative de modificare a unei legi cum ar fi cea a protectiei animalelor, dar cred ca e de ordinul a 20000-30000 de semnaturi. Sunt convins ca aceste semnaturi ar putea fi stranse, luand in considerare doar faptul ca sunt 10000 de persoane muscate de caini anual in Bucuresti.
  • -1 (1 vot)    
    comparatie (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 17:37)

    mircea [anonim]

    Am un copil de 5 ani care,desi a fost muscat de un caine(cu stapan..),mangaie toti maindanzii care stau la mangaiat...A inteles ca acesti caini nu-s agresivi decat daca sunt batuti..si cum cretinoizii de oamenii ii bat,e normal ca acestia sa reactioneze cateodata...dar asta f.f. rar... Copilul meu,desi are si acum urma muscaturii pe obraz,nu se sperie de un amarat de caine... L-am invatat sa-i fie frica de oameni,mai ales cand sunt gasti pe strada...aia sunt in stare de violuri,crime,cu buna stiinta...Nu o muscatura de caine e o tragedie,ci copii violati,oameni omorati de oameni,astea tragedii ce le vedem zilnic,de cum deschidem televizorul...
  • -1 (1 vot)    
    cititorii lor unt mai detepti (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 18:00)

    vio [anonim]

    asa vede romania solutia: omorati? bai da, eu as vrea sa omoram toti cretinii care se cred oameni dar nah...sunt protejti de lege.cainii nu musca degeaba, musca de cur cretinii si plozii lor.
    exista asociatii care se zbat a solutioneze chestiunea animalelor fara stapan, iar omorarea in masa cu cruzime , otravuri si mai stiu eu ce inventii bolnave arata ce popor de cretini suntem. daca tara ar fi populata doar de caini cred ca aveam mai mult succes. asa....
    • +1 (1 vot)    
      raspuns lui unt mai destepti (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:49)

      Martin Luta [anonim] i-a raspuns lui vio

      Ce intelegeti exact prin "plozii lor"?
      Considerati ca este de datoria cainilor sa muste copiii unor oameni care nu sunt de acord cu teroarea instituita de "oameni" ca Dvs- sunteti
      un sadic si ar fi bine sa va tratati. Aveti plozi?
      Sper ca se vor descurca cu cainii.
  • -1 (1 vot)    
    cainii vagabonzi, oamenii vagabonzi si gurele albe (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 20:59)

    liv [anonim]

    Cand in Romania "cineva oficial" , va trata CAUZA si nu EFECTUL, multe lucruri se vor nomaliza; un simplu exercitiu de gandire:
    - de ce avem oamenii strazii?
    -de ce avem animalele strazii?
    -de ce medicina alopata, trateaza efectul si nu cauza?
    Pentru ca Romania este o tara prost guvernata, prost administrata si prost gestionata, incepand de la segmentul legislativ, executiv, central si teritorial.
  • -1 (1 vot)    
    incompetenta si coruptie (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:20)

    liv [anonim]

    "cu cat cunosc mai bine omul, cu atat respect mai mult animalele" este o zicala.
    Un animal, nu te tradeaza si aste alaturi de tine si la bine si la rau si la saracie si la bogatie, un OM NU!
    Problema proferarii animalelor strazii, este in sfera Primariilor, care promesc bani, pentru gestionarea lor, sterilizare, vaccinare, adoptie, adaposuri- UNDE SUNT BANI- PE MASINI LUXOASE SI PLIMBARI IN STRAINATATE, DEGEABA, CA TOT PROSTI VIN DE ACOLO!
    NImeni in 20 ani, nu a pus la puct un PROIECT NATIONAL, in aceasta speta, desi au luat legatura si cu Primari din alte tari democratice- pentru ca la noi, banii, trebuie sa-i ia cineva- IESE COMISIONUL, FAC, NU IESE, NU FAC!
    Asta e marea filozofie!
  • -1 (1 vot)    
    Frustrata (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 21:37)

    pippolino [anonim]

    In primul rand nu scuipi in farfuria din care mananci.Esti oaspete pe la noi, asa ca ia-o mai incet cu jignirile. Apoi in loc sa aduci "oameni de afaceri" in mizeria asta, mai bine faci o fapta buna si faci volunatariat intr-un centru pentru copii sau caini. Auzi la ea, umbla pe strada Londra cand a fost muscata. Pai muta-te draga in Rahova sau Berceni ca sa nu suferi atat.
  • -1 (1 vot)    
    Infractiuni (Duminică, 12 aprilie 2009, 7:52)

    wiki [anonim]

    S-au adunat toti infractorii pe forumul oficiosului "hotnews": instigarea la uciderea animalelor si asocierea in vederea comiterii de infractiuni se pedepseste cu puscaria in Romania, vom sesiza Parchetul.

    Iar "englezoiaca" este un fost grangur de la "Bancorex", pentru mai multe detalii folositi google si o sa vedeti cum a fost falimentata banca si unde sunt banii romanilor.
    • 0 (0 voturi)    
      qed: cainii musca de cur numai cretinii! (Duminică, 12 aprilie 2009, 10:59)

      vio [anonim] i-a raspuns lui wiki

      cred ca modalitatile gasite de cititorii dvs la aceast articol arata multe despre tara in care traim.
      si sa stiti ca mai sunt doamne englezoaice care fac centre de adoptie si ingrijire a animalelor fara stapan in Romania si care nu se mai plang ca duduia de mai sus. deci se poate face ceva si aia nu inseamna "exterminare ca pe sobolani". sper ca in comunitatea lor de englezoi apatrizi prin romanica sa se intalneaca si sa i se arate obrazul dnei de mai sus.
      nu avem rapundere si mila fata de nimic si asta se vede in tratamentul aplicat animalelor, oamnilor din strada, din spitale si urca asa pana...foarte sus. voua atitudinea asta agresiv cretina si lipsita de orice urma de omenie si responasbilitate nu va spune nimic depre noi ca romani si mentalitatea noastra?
      vai de capul vostru! si eu da..fac ceva sa ajut aceste animale si nu aruncandu-le mancare de la balcon....
      inca ceva: daca va educati plozii in modul cum va dati cu parerea la acest articol sa nu va mirati ca va vor veni acasa cu un caine atasat de cur... sigur au actionat cetatenete vis-a-vis de "bestiile" astea cu 4 picioare...si au primit ce meritau.
  • +1 (1 vot)    
    Concluzii (Duminică, 12 aprilie 2009, 10:21)

    Martin Luta [anonim]

    Se pare ca daca am vrea sa tragem o concluzie din toate aceste mesaje in mod democratic- asta ar fi: bine au facut cainii ca au muscat-o pe femeie.
    Iar oamenii rai care nu sunt de acord ca ei sau plozii lor sa fie sfasiati de haite de catelusi buni, sa fie adusi in fata legii si pedepsiti.
    Vorba lui Svejk- e rau cand oamenii se tampesc la cub!
  • 0 (0 voturi)    
    Otravă. (Duminică, 12 aprilie 2009, 14:50)

    Sorin [anonim]

    zilelea astea m-am interesat de nişte otravă să cumpăr.Nu mai suport, vreau să dorm noaptea, m-am decis să-mi fac singur dreptate, o să-i otrvăvesc pe toţi din jurul blocului meu.
    • 0 (0 voturi)    
      otrava (Vineri, 24 aprilie 2009, 13:25)

      victor [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Asa o sa fac si eu daca vecinii crescatori de caini pe domeniul public o tin tot asa.
  • 0 (0 voturi)    
    halal tara civilizata!!!!! (Duminică, 12 aprilie 2009, 19:11)

    oana [anonim]

    Stai linistit Sorin ca si dc ii omori pe toti o sa gasesti ceva babe sa reintregeasca haita de caini...nush cine a fost idiotul care a promulgat legea ca animalele nu mai au voie sa fie eutanasiate da sincer nu mi doresc decat sa l aduc pe aici pe la mine si sa-l las sa se plimbe printre haitele de 10-20 de caini sanatosi nu de aia cum vedeti pe la tara....suntem niste necivilizati...am fost la Viena picior de caine n am vazut ..unu sa zic si eu de samanta...si nici rahat de caine pe la fiecare pom!!!!!!!insa m am intors in Bucuresti si am observat ca pana si in Herastrau sunt cu duita si au din loc in loc mancare speciala pentru caini...ce spune asta despre noi??!! S-au inmultit peste masura si sincer cred ca au ajuns la un numar mai mare decat sobolanii si cu toate astea nimeni nu face nimic si eu sunt nevoita sa am vreo 2 3 rute ocolitoare ptr orice (servici, casa. supermarket si alte alea) pentru ca deja am fost atacata de 3 ori si nu mai suport!!!! nu am putea sa facem o petitie online ceva sa luam atitudine sa inceapa sa- i adune de pe strazi si sa aplice acelas tratament ca in afara???am mai auzit pe cineva pe aici ca ar da bani pentru asta si cred ca am fi mai multi care ne dorim macar cand mergem la plimbare sa ne bucuram de putina liniste si sa simtim ca nu mai suntem asa de inapoiati!!!!Iar pentru asa zisii iubitori de animale .....sincer nu va inteleg..proclamati iubirea pentru animale si cu toate astea voi sunteti cei mai mari dusmani ai lor....daca ii tot iubiti asa de mult luatii si ingrijitii in casa nu i mai lasati pe strazi sa sufere din cauza "oamenilor rai si fara inima" ....asa suntem cu totii multumiti si castigati!Si sa stiti ca oamenii efectiv nu mai suporta de aici tratamentul "agresiv si necrestin " cum s a vehiculat pe aici....nu suntem cretini daca nu i suportam pe strada in haita....suntem doar mai educati si mai evoluati decat cei care inca se considera in evul mediu
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia pentru voi (Luni, 13 aprilie 2009, 6:55)

    wolf [anonim]

    Pentru toti ucigasii de animale exista o solutie: ca sa nu mai suferiti, puteti sa consumati chiar voi otrava mult dorita ! Pofta buna si petrecere frumoasa in cazanele cu smoala din iad !
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Luni, 13 aprilie 2009, 9:53)

    festinalente [utilizator]

    Vad cu stupoare cum lumea de pe aici se loveste mai usor de cazul unei englezoaice nebune care a fost muscata de un caine si uita de mizeria de pe strazi, de gropile de pe trotuare, de masinile care sunt din ce in ce mai multe si ne polueaza si din cauza carora suferim toti indiferent daca posesorii platesc impozite sau nu, de marile jmecheri imobioliare din cauza carora nu mai avem suficiente parcuri si spatii verzi, de haosul de pe strazi, de hotii de buzunare samd. Impuscati cainii si veti scapa de toate necazurile ;)
    • 0 (0 voturi)    
      Tipic romanesc (Luni, 13 aprilie 2009, 19:07)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      Pe principiul ca oricum nu o sa rezolvam toate problemele deodata, hai sa nu mai facem nimic. Sa nu rezolvam NIMIC. Nu prea vad ce legatura au jmecherii din imobiliare sau hotii de bunuzare cu existenta haitelor de caini intr-o oras(capitala europeana), fapt ce multor dintre semenii nostrii li se pare absolut firesc, o stare de normalitate,
      Din pacate si din cauza acestei atitudini suntem in rahat.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia suntem (Duminică, 2 august 2009, 18:14)

    Megadeth [anonim]

    Iubim mai mult caini decat semenii. Urasc caini vagabonzi si pe cei care-i hranesc. Oare cine ar trebui sa se ocupe de problema asta. Nepasare si iar nepasare. Ne este mila de ei dar lor de noi. Cum este posibil sa nu poti trece pe o strada din cauza cainilor. As vrea sa pot lovi cat mai multi cu masina.
  • +1 (1 vot)    
    Cainii vagabonzi (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 12:30)

    Popescu Marian [anonim]

    Frica de factura la intretinere, frica de somaj, frica de hotie, frica de fobie, frica de cainii vagabonzi de pe strazi!

    Nu este o fobie, este un fenomen:Haite de caini, teama,incordare!

    Da, trebuie omorati sau daca exista alta solutie, dar nu cred sa poata exista un adapost atat de mare incat sa gazduiasaca toti cainii. Sunt enorm de multi caini pe strada, nu mai poti merge linistit pe strada, in parc, in centru orasului sau loa periferie, nu conteaza. Eu locuiesc in Bucuresti si situatia a luat amploare, trebuie facut ceva, nu se mai poate, nu mai poti merge nici macar sa cumperi o paine linistit. Tot ce vreau este sa merg linistita pe strada. Sunt foarte multi caini vagabonzi si ganditi-va ca acum primavara vor fi si mai multi si ca niste ONG-uri iau fonduri europene. Deci in timp ce ei se imbogatesc, noi bnu mai putem merge pe strada, nu mai putem face o plimbare prin parc.

    Pot sa merg si eu pe strada, va rog !

    “Este normal ca intr-o capitala europeana sa umble cainii in haite pe strazi?


    Sunt o multime de oameni muscati de caini. Rar se mai intampla sa moara si cate un copil din cauza asta.

    Anul trecut, in primele 7 luni, 9.178 de persoane, dintre care 7.500 de adulti si restul copii, au fost muscate de maidanezi, pe strazile din Bucuresti.
    E ok? E normal?”

    “Plus, m-am interesat pe internet: cica din 100 de caini vagabonzi, 38 au un virus (virusul leptospir; leptospiroza este o boala infectioasa acută care se manifestă prin febră, intoxicaţie, cefalee, dureri musculare, mai ales la gambe, afectarea rinichilor, a ficatului, sistemului nervos şi cardiovascular). Din cauza asta, voiau sa schimbe legislatia ca acesti caini bolnavi sa nu se mai intoarca pe strazi dupa ce au fost sterilizati.”

    Umbla uneori haite de 10-20 de caini. De nenumarate ori m-am intors din drum pentru ca nu m-am putut apropia de locatie sub nicio forma. Cum sa fac sa simt din nou ca Bucurestiul nu este orasul cainilor, ci al oamenilor?