Emil Boc: Nu mai dam afara 5% din personal, am ales sa mentinem locurile de munca

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2009, 16:11 Actualitate | Esenţial


Emil Boc
Foto: AGERPRES
Executivul a decis sa mentina locurile de munca in sistemul bugetar, cu posibilitatea unor eventuale majorari salariale in 2009, in functie de evolutia economiei si de economiile bugetare, refuzand astfel varianta disponibilizarii a 5% din personal, a declarat, vineri, premierul Emil Boc, potrivit NewsIn.

"Am ales aceasta solutie a mentinerii locurilor de munca. Puteam avea solutia sa dam afara 5% din personal, dar ar fi fost un procent foarte important de oameni care si-ar fi pierdut slujbele. Am ales sa mentinem locurile de munca si sa acordam cresteri slariale atat cat vom reusi sa facem economii anul acesta si in functie de cresterea pe care speram noi ca ne-o va oferi economia", a declarat Boc la Pitesti.

Premierul a spus ca salariile de baza ale bugetarilor nu vor scadea. El a precizat ca economiile bugetare estimate vor fi realizate in urma restructurarii agentiilor guvernamentale si aplicarii Legii privind interzicerea cumularii pensiei cu salariul de la stat.

Pentru punerea in aplicare a acordul incheiat cu FMI, presedintele Traian Basescu enumera, pe 29 martie, doua alternative de reducere a cheltuielilor: "inghetarea salariilor functionarilor publici si contractuali si, in timp, o asezare a sporurilor la 30% din salarii" sau "reducerea cu 5% a numarului de functionari existenti in administratia centrala si locala".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















865 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    razgandiceanu (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:22)

    vasuk [anonim]

    daca tariceanu era razgandiceanu... ce sa mai zicem de domul boc? din cate vad eu, el s-a razgandit de mai multe ori decat a facut vreo decizie... o dovada de lasitate enorma care poate face numai rau tarii... un guvern complet incompetent si lipsit de spina vertebrala.... ce parere aveti? tot respectul pentru orice opinie similara sau contrara.
    • +2 (2 voturi)    
      Statul si restul (Vineri, 10 aprilie 2009, 21:32)

      George [anonim] i-a raspuns lui vasuk

      Pe zi ce trece observ ca Basescu, Boc si ceilalti de la conducere, nu judeca decat in favoarea sectorului bugetar; nu-i intereseaza decat veniturile bugetarilor, locurile lor de munca, sporurile lor, tichetele pe care le pot lua, etc. I-ati auzit vorbind de locurile de munca din sectorul privat? Daca vor creste sau nu numarul lor? Se intereseaza cineva de soarta acestor salariati care o duc mai rau fiindca patronii lor sunt impinsi la impozite noi sau marirea celor existente? Parca nici nu ar stii ca mai exista si o astfel de categorie. Concluzia? Incompetenti!!!
  • +10 (12 voturi)    
    posibila crestere a a salariilor la bugetari???!!! (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:26)

    asd [anonim]

    bine ca impozitati firmele, populistilor! traiasca, statul, cel mai productiv sector din romania! sa nu cumva vreodata sa mai zica PD-ul, ca ei sunt partid de dreapta... ne vedem la prezidentiale! rusine!
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:17)

      ken [anonim] i-a raspuns lui asd

      pai nu te-ai prins? acum au bani sa plateasca funduri grase de bugetari, ca doar 1-avem imprumut FMI si 2-impozitam deampulea firmele...de ce sa mai facem economii? chiar eram convins ca boc e pus pe fapte mari si ma gandeam eu in sinea mea: las' sa rada de ei ca el isi vede de treaba, face ordine prin administratii...da afara... pune biciul pe ei pentru atragarea fondurilor...si cand colo...incepe si el sa faca rahatu' ghem... dezamagit...
  • +8 (8 voturi)    
    pasul urmator (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:27)

    Claudiu MINEA [anonim]

    Acum ca oamenii din sistem au fost linistiti, cand reincep angajarile la stat?
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:19)

      ken [anonim] i-a raspuns lui Claudiu MINEA

      stai sa vina banii de la FMI ca deocamdata nu isi permit sa le dea prima de angajare si masina noilor angajati
  • +7 (7 voturi)    
    $%@^!#$ (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:30)

    abramburel [anonim]

    Nu mai am cuvinte si nici n-are sens sa mai comentez despre bou. Scuze, boc. N-am putut sa ma abtin.
  • +5 (5 voturi)    
    si uite asa aflam cine trebuie sa stranga cureaua (Vineri, 10 aprilie 2009, 16:36)

    zelenkar [anonim]

    este foarte clar ca dupa 4 luni de guvernare domnul Boc si partidul lui au decis ca in situatii de criza in Romania condusa de guvernul sau trebuie sa stranga cureau sectorul privat.

    dupa cum am mai spus in comentariile precedente cred ca pot sa ma adaptez la un sistem care imi cere sa fiu sictirit, sa plec la 14:00 acasa vinerea si sa cer sporuri ptr ca ma dau jos dimineata din pat.
    Dl Boc unde imi depun si eu CV-ul ca sa ma angajez ins ectorul public? :))))
    • +3 (3 voturi)    
      la matusa (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:27)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui zelenkar

      Poti sa duci CV-ul la matuse, unchi, socrii, cumetrii sau la nasu' daca lucreaza la stat! Ah...n-ai? Atunci ramai frumusel in sectorul privat I-o mi-am luat o sula sa mai dau niste gauri in curea....
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:34)

    ileana [anonim]

    Daca tot ai impus impozit forfetar, aveti de unde NESIMTITILOR!
    Atentie la calculul pe hartie, ca nu stiti cati o sa inchidem firmele!
  • +5 (5 voturi)    
    Razgandeanu II (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:48)

    FLORIN [anonim]

    Bravo domle, ai gasit solutia intre timp. Impozitul forfetar... Nenorocesti firmele mici ca sa tii toate putorile angajate la stat. Comunistii au ajuns la putere in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Comunistii ne conduc (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:50)

    FLORIN [anonim]

    Bravo domle, ai gasit solutia intre timp. Impozitul forfetar... Nenorocesti firmele mici ca sa tii toti ....... angajati la stat. Comunistii au ajuns la putere in Romania.
    O sa regret guvernul liberal si politicile lui.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu fiti asa de pesimisti ! (Vineri, 10 aprilie 2009, 18:29)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Eu am o firma mica de prin anul 1991. Am trait mai multe crize ( doua dublari ale dolarului si a preturilor peste noapte ), plus aberatii ale minstrului Decebal Traian cel Remes.
      Si eu sunt revoltat de masuriel astea aberante ( impozit forfetar, nedeductibilitatea TVA-ului la masini si carburanti si ce o sa mai urmeze ). Vreau insa sa va spun ceva la cei mai tineri cu afaceri mici : mecanismele de piata o sa regleze in favoarea celor ce produc ceva toate aceste derapaje legislative. Adica toate aceste impozite se vor duce in preturi si apoi in inflatie. Deci puterea reala de cumparare a armatei aceasta de functionari va fi afectata.
      Noi vor recurge tot mai mult la troc ( deci impozitele vor scadea ). Atata timp cat tu ai ceva sa imi oferi mie, si eu tie, ne vom descurca; am facut-o si in timpul comunismului.
      Asa ca: fiti optimisti ne vom descurca si de data asta . Este pacat insa ca nu avem noroc de o guvernare macar mediocra.

      Toate cele bune si fruntea sus !
  • +3 (3 voturi)    
    prietene boc, minti... (Vineri, 10 aprilie 2009, 17:50)

    mircea [anonim]

    ...cu gratie, as zice!
    ati semnat cu FMI reducerea cu 5% a tuturor posturilor existente din administratia centrala si locala!!!
    Fa si tu un calcul: 1400000 x 5%= 70.000 posturi.
    OK, dai afara din prefecturi, pensionezi din ministere, restrangi din agentiile direct subordonate guvernului, inchizi cancelaria primului ministru, reduci personalul militar din servicii....si tot mai trebuie vreo 30.000 de posturi!
    Acum vreo trei saptamani, la Carrefour Baneasa, in Feeria lui Popoviciu ti-era teama sa nu te linseze oamenii...acum ai schimbat discursul, ai si tu familie, nu mai vorbesti de reduceri de posturi...adevarul unde este?!
    A tipat Kati-Abramburica la tine in sedinta de guvern cand i-ai sugerat sa disponibilizeze ea din profesori? A plans Nuti si te-a parat lui Zeus ca vrei sa-i retragi tichetele de vacanta? A sughitat prea tare Nemirschi cand ti-a zis ca nu vrea PSD-ul sa reduca din fondurile deja aprobate la Mediu?
    Adevarul il stii si tu, din toamna nu vei mai fi PM, esti doar de fatada si ti s-a spus recent asta...dar ce te faci cand te reintorci la Cluj?! Oamenii te asteapta cu bratele deschise. Prea deschise si acum ti-e cam frica sa nu te lase sa cazi din brate.
    Sa auzim de bine si sa fii sanatos...sigur vei intra in istorie!
  • +2 (2 voturi)    
    ! (Vineri, 10 aprilie 2009, 19:45)

    ken [utilizator]

    avem un milion jumate de bugetari si suntem 3 milioane de contribuabili... un bugetar la 2 contribuabili....e foarte echilibrata balanta
  • 0 (0 voturi)    
    Populism ieftin (Vineri, 10 aprilie 2009, 23:40)

    doi si-un sfert [anonim]

    O politica paguboasa duce acest guvern PSD-PDL...Din cauza ca vin alegerile au hotarat sa-i sacrifice din nou(oare pentru a cata oara?) pe oamenii care muncesc onest in sectorul privat,singurii creeaza plus-valoarea in aceasta tara, in beneficiul unui numar mult prea mare de bugetari care castiga si traiasc nemeritat de bine comparativ cu eficienta muncii desfasurate si cu cat ne permite plapuma la momentul actual... Si ne mai miram ca vine inflatia si calca totul in picioare...daca productia industriala scade vertiginos iar castigurile din sectorul public cresc...ce urmeza?Falimentul general si colaps-ul economic?
  • 0 (0 voturi)    
    Boc ...esti boc(anc) (Sâmbătă, 11 aprilie 2009, 2:20)

    mitica [anonim]

    Te-au comvins si te-au mituit.,esti mic si prost.
    Du te acasa, ca nu-i de tine .

    Si eu care credeam ca esti altfel...dar cine se aseamana se aduna,,,securistule!!!

    Bugetarii sunt groparii RSR-ului in primul rand,dupa aceea urmeaza: iliescu,miticii,nastase,becali,etc.

    Traiasca RSR!!!