Occidentul, indiferent, poarta o parte din vina pentru evenimentele din Moldova - ONG-uri

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2009, 19:44 Actualitate | Esenţial


Prin indiferenta sa, Occidentul poarta o parte din vina pentru ce se intâmpla in Moldova acum, considera mai multe organizatii nonguvernamentale din Romania, care solicita statelor vestice sa faca "presiuni diplomatice asupra autoritatilor de la Chisinau pentru incetarea reprimarii manifestatiilor si eliberarea imediata a protestatarilor arestati".

Printre semnatari petitiei se numara Societatea Academica din România (SAR), APADOR-CH, Academia de Advocacy, Agentia de Monitorizare a Presei (AMP) si Alianta Civica.

Solicitarile ONG-urilor:
  1. Recunoasterea oficiala a realitatii ca principiile democratice nu sunt respectate in Moldova, si sprijin occidental neconditionat pentru aplicarea acestora, ca in cazul tarilor Baltice la inceputul anilor ’90.
  2. Presiuni diplomatice asupra autoritatilor de la Chisinau pentru incetarea reprimarii manifestatiilor si eliberarea imediata a protestatarilor arestati.
  3. Organizarea de urgenta a unei mese rotunde, ca formula de negociere politica, coordonata de Uniunea Europeana, cu participarea tuturor partidelor din Republica Moldova , pentru a se asigura aplicarea regulilor democratice si pentru asigurarea unor alegeri corecte si a libertatii presei. 
Citeste in documentul atasat petitia semnata de cele 18 ONG-uri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1029 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cum se semneaza petitia (Joi, 9 aprilie 2009, 20:29)

    Th. R. [anonim]

    In sfarsit reactioneaza cineva. Sunt de acord!. Unde semnez si eu petitia? Documentul nu este atasat cum scrie in articol.
  • -1 (1 vot)    
    Oboseala (Joi, 9 aprilie 2009, 21:55)

    Stoewer [anonim]

    Daca aceste evenimente s-ar fi intamplat in Myanmar (de fapt s-au si intamplat, chiar in forma mult mai grava), ii durea pe ONG-isti fix in pix. Implicarea ONG-uri romanesti se explica prin faptul ca Moldova este privita ca parte componenta a Romaniei. Fapt negat, evident. Dar sa cerem implicarea Occidentului pentru fiecare manifestatie antiguvernamentala (mai mult nu este, deja toata "revolutia" s-a cam fasait, sa recunoastem la rece) este cam mult. Are Occidentul vreun interes in regiune? Nu. Sunt incalcari extrem de grave ale drepturilor omului? In definitiv, se protesteaza impotriva unui rezultat al unor alegeri, care foarte probabil nu au fost fraudate, sau nu in masura sa influenteze rezultatul final. Aceste proteste au loc in fiecare republica subsahariana dupa alegeri. A castigat cine nu trebuie, asta este. Daca asta vrea majoritatea....In RO la fiecare dintre alegerile democratice a castigat in definitiv cine nu trebuie. Rezultatele se vad la tot pasul.

    Dar ONG-urile au solutia suprema: o masa rotunda. A trecut de nivelul plictiselii, a devenit obositor.
    • 0 (0 voturi)    
      human rights are boring (Vineri, 10 aprilie 2009, 8:58)

      Th.R. [anonim] i-a raspuns lui Stoewer

      @stoewer
      Si inteleg ca e ok sa aresteze oameni in stil kgbist, care dispar si nu stie nimeni unde sunt. E ok sa anunti ca premier ca daca iesiti la manifestatie muriti! Si asta la cateva sute de km distanta. Eram tanar cand s-a intamplat macelul de la Srebrenica si nu ma preocupau prea tare chestiunile astea, dar cand am aflat ce s-a intamplat de fapt, m-am simtit foarte vinovat ca in timp ce, in vecini, mii de oameni erau macelariti, eu probabil beam bere pe undeva.
      Occidentul ar trebui sa aiba un interes in regiune. E vorba de granita UE. E interesul lor sa existe democratie si stabilitate la granite.
      Masa rotunda, daca participi tu e una, daca participa presedintii statelor membre e alta. Una e fasaiala, cealalta ar putea sa nu fie.
    • 0 (0 voturi)    
      ????????????? (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:39)

      olivka [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

      "care foarte probabil nu au fost fraudate, sau nu in masura sa influenteze rezultatul final." - tu vorbesti serios??????????? tu chiar crezi ceea ce spui??? nu ai urmarit in ce s-a intamplat saptamana asta sau doar te doare atat de mult intr-un loc si doar ai vrut sa scrii si tu un comentariu la un articol pe net???

      mai bine informeaza-te si dupa aia da-ti cu parerea ...
    • 0 (0 voturi)    
      ?????? (Vineri, 10 aprilie 2009, 10:45)

      olivka [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

      mai ia si de aici ... "Cum au fraudat comunistii voturile, Chirtoaca (primarul Chisinaului, ca poate nu stii) a demonstrat :
      1) In jur de 180mii de decedati au fost cei care au votat.
      2) Inainte de 5 aprilie, reprezentanti ai partidului comunist, treceau prin scoli si faceau lista parintilor plecati peste hotare, multor persoane ce se aflau peste hotare li s-a inregistrat votul in RM ca vot pentru comunisti. Toate aceste luate in total au facut ca comunistii sa acumuleze in jur de 40% din voturile lor."
  • 0 (0 voturi)    
    Solidaritate :D (Joi, 9 aprilie 2009, 22:11)

    alina [anonim]

    Dc eram si noi o putere nucleara(vezi Iran) puteam altfel sa punem problema cu comunisti din Moldova. Nu ne mai era frica ca dc intervenim sar rusii, ucrainienii sau altii in capul nostru.
    Ba fraierilor sa nu asteptati niciodata nimic de la nimeni(aviz si pt cei ce joaca la loto). Tot ce putem face acum e sa ne rugam ca moldovenii vor dorii Unirea. Asadar sa ne lasam in continuare improscati cu rahat de comunistii lui Voronin ca sa le aratam ca avem bun simt si le permitem fiindca ii consideram de-ai nostrii si ne sunt frati.
  • 0 (0 voturi)    
    petitia?? (Vineri, 10 aprilie 2009, 11:24)

    Alice Sweden [anonim]

    Vreas sa semnez, unde e petitia?