Mihnea Constantinescu, propus pentru postul de ambasador in Moldova

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:35 Actualitate | Esenţial


Mihnea Constantinescu este propus pentru postul de ambasador in Moldova, dupa ce seful misiunii diplomatice a Romaniei la Chisinau, Filip Teodorescu, a fost declarat persona non grata de autoritatile moldovene, informeaza Mediafax El a fost propus de ministrul de externe, Cristian Diaconescu (PSD).

Ministerul Afacerilor Externe si Integrarii Europene de la Chisinau a anuntat, miercuri, ca "l-a fost convocat pe Filip Teodorescu, Ambasadorul Extraordinar si Plenipotentiar al Romaniei in Republica Moldova, caruia i s-a inminat o nota prin care, in legatura cu actiuni incompatibile cu activitatea diplomatica, seful misiunii diplomatice romane si ministrul-consilier al Ambasadei, Ioan Gaborean, au fost declarati persona non grata si urmeaza sa paraseasca teritoriul tarii in decurs de 24 de ore".

In plus, Moldova a anuntat ca va introduce regim de vize cu Romania.

MAE de la Bucuresti a afirmat ca masurile luate de autoritatile din Moldova sunt "aberante".

Mihnea Constantinescu este diplomat de cariera, lucrand pana in 2005 ca secretar de stat in MAE.

Ulterior, el a fost director de cabinet al premierilor Adrian Nastase si Calin Popescu Tariceanu.

Comisiile de politica externa ale Parlamentului se vor reuni miercuri, la ora 20:00, pentru a-l audia pe viitorul ambasador in Moldova.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1591 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:05)

    zippo [anonim]

    care este situatia celor cu dubla cetatenie aflati pe teritoriul RM? cineva se ocupa de ei?
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:31)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui zippo

      Da SIS-ul moldovenesc (former KGB)...
      Autoritatile Romane se spala si se vor spala pe maine de acestia.

      Intrebarea este cum vor intra In Moldova miile de Basarabeni din Romanai si cu dubla cetatenie.
      Ar fi culmea sa-i rog pe ai mei sa-mi faca invitatie... Ajungem in epoca razboiului rece...
    • 0 (0 voturi)    
      Cetatenii romani moldoveni (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:33)

      7,62 [anonim] i-a raspuns lui zippo

      Romania ar putea da o declaratie ceva mai amenintatoare, in zilele urmatoare, in cazul in care printre cei arestati sau agresati se afla cetateni romani.
      Potrivit dreptului international, Moldova are obligatia imediata sa anunte ambasada Romaniei si sa permita accesul liber la acei cetateni.
      Ar fi un bun motiv ca Romania sa puna presiune mai mare si sa justifice fata de USA/UE/Rusia preocuparea pentru ce se intampla in Basarabia.
      Pentru proprii ei cetateni, Rusia a intrat cu tancurile in Georgia. Nu zic sa faca si Romania la fel, dar o amenintare nu strica, doar de asta pricep comunistii si mancurtii !
  • 0 (0 voturi)    
    excelenta alegere!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:42)

    nbb [anonim]

    Mihnea Constantinescu este unul dintre cei mai capabili diplomati de cariera pe care ii avem. Excelent profesionist, discret, eficient, orientat spre rezultat, o personalitate foarte placuta si un om deosebit. Nu am nici un interes sa-l laud, nu am lucrat niciodata in MAE sau in guvern. Dar chiar este o alegere foarte buna. Chisinaul e acum un camp minat pentru orice ambasador roman, dar cu Mihnea Constantinescu macar facem o incercare serioasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Excelenta alegere! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:06)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui nbb

      Confirm parerea Dvs. foarte buna despre propunerea facuta de catre dl. Min. Diaconescu.

      Dl. Mihnea Constantinescu este in primul rand un om integru si capabil. Este inginer de profesie, dar a avut mereu o inclinatie spre aspectele sociale, spre jurnalism si comunicare.

      Dintre purtatorii de cuvant ai guvernelor post-90 doar d-lui si dl. Baltazar si-au confirmat valoarea profesionala, in domenii concurentiale.

      Felicitari pentru propunerea facuta, si sper ca dl. Constantinescu sau aiba suficient sprijin pentru misiunea dificila pentru care a fost propus.

      Din pacate - oamenilor exceptionali li se dau misiuni dificile, care inseamna in fapt o scadere in rang - din secretar de stat - ambasador intr-un loc care nu exista pe harta democratica a lumii.
      Din fericire - aceeasi oameni exceptionali se achita de misiunile dificile, folosesc creditul lor personal, si sunt singurii in care avem incredere in astfel de situatii.

      Vrednic este!
    • 0 (0 voturi)    
      Prea bun pentru Chisinau (Joi, 9 aprilie 2009, 11:19)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui nbb

      Intr-adevar, Mihnea Constantinescu este un om cu totul exceptional si, fara indoiala, cel mai capabil diplomat roman. Din pacate insa, cred ca este inca un exemplu de irosire a valorilor (putine) pe care le avem. Mihnea Constantinescu ar putea face lucruri remarcabile intr-o mare capitala, la Chisinau insa, cu tot talentul si puterea lui de munca, nu va putea realiza nimic. In contextul actual, niciun ambasador roman nu poate salva nimic din relatia cu Chisinaul, deoarece nu exista partener de discutie.
  • -1 (1 vot)    
    MARE GRESALA! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:16)

    Cwtatean [anonim]

    Daca Romania numeste alt ambasador in Moldova, accepta implicit declararea actualului ambasador "persona non-grata", ceea ce ar face jocul lui Voronin, deci ar fi o mare gresala.
    • 0 (0 voturi)    
      Primordial comunicarea trebuie sa continue (Miercuri, 8 aprilie 2009, 20:47)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Cwtatean

      Numirea unui nou ambasador este un lucru normal pentru Guvernul Roman. Acest lucru nu reprezinta o acceptare a rejectarii d-lui Filip Teodorescu, ci arata doar ca in Romania sunt respectate cutumele si uzantele internationale.

      Lipsiti de maniere sunt cei din guvernul bolsevic de la Chisinau.
  • 0 (0 voturi)    
    Ambasador in Moldova? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 20:59)

    Caligula [anonim]

    Romania nu are cum sa trimita un ambasador in Moldova. Daca Romania doreste sa trimita un ambasador in Republica Moldova acest lucru e posibil...

    Numele Moldovei e prea mult tarat prin noroi!