Ministrul rus de Externe: Tentativele de a distruge statalitatea Moldovei trebuie prevenite     

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:23 Actualitate | Esenţial


Seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a decalrat ca toate tentativele de distrugere a statalitatii Moldovei trebuie prevenite, informeaza RIA Novosti.

"Ceea ce s-a intamplat ieri (n.red. mart) nu poate fi justificat. Organizatorii, aparatorii acestor actiuni au primit condamnare din partea Rusiei si din partea tarilor europene. Este de o importanta principiala nu numai condamnarea a ceea ce s-a intamplat, dar si adoptarea de masuri de prevenire a oricaror tentative de distrugere a statalitatii si a proceselor democratice din Moldova", a spus Lavrov la o conferinta de presa organizata la Moscova.

Ministrul rus de externe a spus, de asemenea, ca solicitarile partidelor de opozitie din Moldova de a renumara voturile de duminica sunt "fara fundament".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1746 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Lectie de istorie (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:26)

    Anton [anonim]

    Dl Lavrov ar trebui sa mai deschida cate o carte de istotie...statalitatea Basarabiei a fost amenintata numai de Rusia de-a lungul timpului...republica actuala este doar o himera bolshevica...

    Basarabia libera!
  • +3 (5 voturi)    
    Cinism (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:35)

    Adrian [anonim]

    Cat de cinic poate sa fie domnul Lavrov cand vorbeste despre pastrarea democratiei in Moldova... E strigator la cer... noroc ca Dumnezeu nu are timp sa-si puna mintea cu d'alde Lavrov
  • 0 (4 voturi)    
    Lavrov (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:43)

    vasile [anonim]

    D-l Lavrov ar trebui intr-o maniera diplomatica sa-si bage opiniile intr-un loc, dar cat mai adanc.
    Nimeni nu are nevoie de parerile d-lui Lavrov, cu exceptia Rusiei.
    Ar trebui sa spuna de ce Rusia nu e de aceeasi parere atunci cand vine vorba de Transnistria.
    Or si in primul si in al doilea caz este clar o imixtiune in treburile R. Moldova, pe care doar R. Moldova trebuie sa le rezolve si fara "asistenta" lui Lavrov.
    Asa ca daca pretinde ca e diplomat, sa o faca diplomat!
  • -1 (1 vot)    
    Vointa (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:46)

    rsbl [utilizator]

    Comunistii o sa plece din md cand or sa vrea ceva mari puteri.
    Uitati-va inapoi in istorie si o sa vedeti ca nici o tara mica nu isi face de cap ci toate schimbarile sunt impulsionate/sprijinite din afara de puteri mondiale. Asta e jocul de sah la nivelul planetei si cu cat esti mai mic, cu atat esti un mai apoape de pozitia de pion in mana celor mari.
    Nu e de ajuns sa vrea Moldova sau Romania daca Rusia, UE si SUA sunt multumite cu situatia.
  • -2 (2 voturi)    
    Porcii sovietici.. (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:50)

    Jon [anonim]

    ishi simt amenintzat planul de refacere a URSS ului.

    Vorbeshte da democratzie .... pe cine crezi ca prosteshti tovarashe ?
  • 0 (2 voturi)    
    democratie? pe bune? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:50)

    lucian11 [utilizator]

    prin "distrugerea proceselor democratice" ar fi trebuit sa-i reproseze lui voronin urmatoarele:

    -interzicerea dreptului la libera trecere, prin blocarea vamilor
    -inchiderea posturilor de televiziune privata
    -taierea internetului
    -oprirea retelelor GSM
    -blocarea studentilor si elevilor in scoli
    -amenintarea cu exmatricularea a studentilor
    -amenintarea cu demiterea a rectorilor care nu isi tin "odraslele" sub control.
    -multe altele pe care probabil le-am omis

    Asta e democratia de care vorbeste acest ministru?
  • -2 (2 voturi)    
    Asta ce treaba are, ba? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:51)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    Ora 12:14: Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, declara ca solicitarea privind repetarea alegerilor legislative din Moldova este "lipsita de temei".

    ASta s-a trezit azi dimineata Ministru de Externe al Moldovei?

    Atunci de unde pana unde declaratii de astea imbecile?


  • -1 (3 voturi)    
    Jubileaza ...... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:56)

    Tartarin [anonim]

    De acolo din morminte jubileaza Molotov si Ribbentrop .

    Jubileaza Metternich care rimeaza cu nemernic !!!!

    Jubileaza Bismark !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    comunicat catre sovietici (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:02)

    anti comunist [anonim]

    Avem vreo cale de a transmite opinia noastra direct autoritatilor Moldovei si Rusiei ? Scrisoare de protest neoficiala, un ONG care sa stranga semnaturi ?

    Nu mai rezist sa vad roshu in fata, securisti si comunisti sa revina la locul pe care il merita in istorie....undeva in desert, la munca obligatorie.
  • -2 (2 voturi)    
    tu cine esti tovarase (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:26)

    kalu [anonim]

    de te bagi intr-o treaba care nu te priveste? Statalitatea unei tari furate? Tot timpul trebuie sa va dati voi cu parerea?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i corect,domnule Lavrov! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:39)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    De ce e de o importanta principiala prezervarea statalitatii Moldovei iar prezervarea statalitatii RDG nu a fost de o importanta principiala?Resetarea relatiei cu USA v-a resetat cumva dumneavoastra personal si memoria?Sau germanii sunt demni de respect pentru ca v-au omorat in Al Doilea Razboi Mondial cateva zeci de milioane de cetateni iar romanii sunt demni de dispret pentru ca--fiind un popor bland si omenos--nu s-au pretat la asemenea atrocitati (pana in prezent,cel putin)???Oricum,unirea Basarabiei cu Romania se va face de facto fara Transnistria,asa ca ce atata tevatura?"Vox populi,vox Dei",spuneau latinii,principiul (ahh,principialitatea!) a fost valabil in mod abuziv in Kosovo pe spinarea altui stat (Serbia,careia i-au fost rapite teritorii locuite de sarbi),a fost valabil in mod justificat in Osetia de Sud pe spinarea altui stat (Georgia),este de facto valabil in mod justificat si in Transnistria pe spinarea altui stat (Moldova),va fi valabil in mod justificat si in Basarabia insa nu pe spinarea vreunui alt stat.La fel ca in Germania anului 1990.Domnule Lavrov,lasati basarabenii sa-si hotarasca singuri Viitorul,asa e drept,e in spiritul Rusiei sa fie promotoarea Dreptatii si a Libertatii popoarelor care nu-i sunt ostile.Nu puneti la suflet toate lozincile anti-ruse neroade ale tinerilor protestatari basarabeni,ei confunda aberant comunistii cu rusii,sunt inculti geopolitic dar au instincte corecte in propria lor ograda politica.De ce sa va ostilizati fata de un intreg popor?N-are sens,in Romania foarte multi oameni iubesc Rusia si sporovaiesc cu satisfactie la o bere si un gratarel despre cat de inteligent au ingenuncheat rusii America prin aceasta criza economica mondiala,razbunandu-se pentru pierderea Razboiului Rece...Va doresc toate cele bune!
  • -1 (3 voturi)    
    Pofta de anexare (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:42)

    Phoenix [anonim]

    Cotropitor rus ,mars in siberia !
  • 0 (0 voturi)    
    Intai ar trebui sa existe- (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:03)

    Doina [anonim]

    Sigur ca da, rusii in primul rand trebuie sa aiba grija in primul rand ca acest stat- Republica Moldova, sa se formeza intai- acum este o provincie ruseasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Se pare ca persevereaza (Joi, 9 aprilie 2009, 9:11)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui Doina

      Cineva, nu stiu cine, a schimbat tactctica. Din nou nu mai face cometarii ci da minusuri comentariilor care ataca mareata mati Rossia. Tavarisci rukavaditeli SVR, panimaete Basarabia rumynskaja zemlja. Idti nazad v vashii Rossii.