UPDATE MAE reactioneaza la decizia Moldovei de a-l expulza pe ambasadorul Romaniei si de a reintroduce vize pentru romani: Sunt masuri aberante 

de Departamentul Politic     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:52 Actualitate | Esenţial


 documente
(08 Apr 2009) PDF, 82KB
Presedintele Vladimir Voronin a anuntat ca ambasadorul Romaniei in Moldova, Filip Teodorescu, a fost declarat persona non grata si ca Moldova introduce regim de vize cu Romania, informeaza RIA Novosti.

"Am hotarat sa introducem regim de vize cu Romania. In plus, ambasadorul Romaniei in Moldova a fost declarat persona non grata", a declarat presedintele Voronin la o intalnire cu responsabili ai societatii civile.

Teodorescu va trebui sa paraseasca Moldova in 24 de ore.


Comunicatului Ministerului de Externe de la Chisinau

"Ambasadorul Filip Teodorescu a fost declarat persona non grata

Pe data de 8 aprilie 2009, la Ministerul Afacerilor Externe si Integrarii Europene a fost convocat dl Filip Teodorescu, Ambasadorul Extraordinar si Plenipotentiar al Romaniei in Republica Moldova, caruia i s-a inminat o nota prin care, in legatura cu actiuni incompatibile cu activitatea diplomatica, seful misiunii diplomatice romane si Ministrul-consilier al Ambasadei, dl Ioan Gaborean, au fost declarati persona non grata si urmeaza sa paraseasca teritoriul tarii in decurs de 24 de ore".



MAE roman: Acuzatia privind amestecul Romaniei este o provocare

Raspunzand initiativelor autoritatilor de la Chisinau, MAE roman sustine ca "a luat nota cu indignare de decizia cu privire la ambasadorul Romaniei. MAE respinge categoric acuzatiile formulate de autoritatile Republicii Moldova privind presupuse implicari ale Romaniei in afacerile interne ale acestui stat".

Ministerul roman "subliniaza ca aceasta acuzatie este o provocare la adresa statului roman. Este inacceptabil ca puterea comunista de la Chisinau sa transfere responsabilitatea pentru problemele interne din Republica Moldova pe seama Romaniei si a cetatenilor romani".

In raspunsul sau, Ministerul roman al afacerilor externe califica "aberante masurile unilaterale de impunere a restrictiilor de calatorie anuntate de presedintele Vladimir Voronin" si precizeaza ca "Romania nu va lua masuri similare privind personalul Ambasadei Republicii Moldova la Bucuresti si va mentine sistemul de vize gratuite pentru cetatenii moldoveni".

MAE roman mentioneaza ca "Romania a sprijinit consecvent independenta, suveranitatea si integritatea teritoriala a Republicii Moldova si va continua sa aiba o abordare europeana in raporturile sale cu statul vecin, in pofida politicii antiromanesti a autoritatilor comuniste de la Chisinau" si, de asemenea, "va sustine in continuare apropierea Republicii Moldova de Uniunea Europeana, inclusiv prin proiectele destinate tinerilor care doresc sa studieze in tara noastra, precum si participarea la alte programe europene destinate cetatenilor acestei tari".

In cursul diminetii, presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat ca e vorba "despre un gest de ostilitate la adresa Romaniei" si a invitat la prudenta. Geoana a declarat ca autoritatile de la Chisinau incearca "sa dea vina" pe Romania pentru problemele din Moldova.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14021 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Lol (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:54)

    RTT [anonim]

    Ultima zvacnire :) In zadar..
    • +18 (24 voturi)    
      Basescu ar trebui sa dea de pamant cu Voronin. (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:59)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui RTT

      Las-o naibii de diplomatie si da de pamant cu bolsevicu de Voronin, domnule Basescu.
      • +3 (9 voturi)    
        nu.. nu ar trebui sa faca nimic aiurea (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:01)

        Ion I [anonim] i-a raspuns lui Ion

        si daca au bagat vize pentru romani e mai bine.. sa nu mai fie tensiuni ca vin romanii si le fac probleme acolo.

        atat timp cant un conflict este iminent, e normal ca tara respectiva si isi controloze cat mai bine situatia.. mai putina lume.. mai putine conflicte si mai putine banuieli.

        nu sunt de acord ca cei din Republica Moldova nu sunt primiti inapoi dar problema vizelor mi se pare normala ca solutie temporara la situatia de acolo.
        • +4 (4 voturi)    
          PROPUNERE (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:39)

          c [anonim] i-a raspuns lui Ion I

          Propun interzicerea accesului pe teritoriul Romaniei a tuturor membrilor Partidului Comunist din Republica Moldova. Pana in momentul in care nu isi cer scuze fatza de Romania si nu recunosc ca cetatenii din Moldova vorbesc si limba romana. Cand trece cineva granita sa dea declaratie scrisa ca nu face parte din Partidul Comunist, sau din guvern...cu riscul ca daca minte atunci o sa faca inchisoare in Romania.
      • 0 (20 voturi)    
        Of, inocenta asta... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:01)

        Vocea ratiunii [anonim] i-a raspuns lui Ion

        1. Basescu e "domn"? Pe bune? Cand te gandesti la Base te gandesti la... un domn?!
        2. Desi incepe sa sune a placa stricata, noi nu suntem in stare sa facem 1 km de autostrada si vrem sa "dam de pamant" cu presedintele altui stat (printre altele sprijinit de Moscova)?!
      • +3 (9 voturi)    
        Urgent (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:56)

        flipper [utilizator] i-a raspuns lui Ion

        Cel mai simplu lucru de facut e sa ii declare pe Voronin si toti membrii guvernului comunist, pe fiecare in mod individual, persona non-grata in Romania, inclusiv interdictie de tranzit.
        • +1 (1 vot)    
          corect (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:26)

          doru [anonim] i-a raspuns lui flipper

          asa ar fi corect !
      • +5 (7 voturi)    
        Cuminti (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:58)

        Un om [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Comunistii atatea asteapta: o provocare. Daca nu vine o inventeaza ei.
        Sa stam cuminti sa piara pe limba lor.
      • +3 (3 voturi)    
        Multi prosti sunt in tara asta....! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:17)

        Zgabeartza [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Bei Ioane, pai te trezesti la Golden Spritz si te-a suparat vecinul de la masa de vizavi si trebuie sa-i spargi putin fatza, ca asa vrea muschiul tau de pe creier?
        Vad ca ai primit si numai voturi pozitive, ori sunt eu nebun ori a-ti luat-o pe aratura cu totii...!
        • 0 (0 voturi)    
          si dc ar si durea....... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:12)

          piktor [anonim] i-a raspuns lui Zgabeartza

          ai si tu 3 voturi pozitive si //ti-ai luat-o// pe aratura:D
          nu spunem ce si unde, ca nu-i frumos

          gata, s-au terminat manelele si "a-ti" decis sa mai exersati un pic limba (anti)romana pe formuri ca sa nu se atrofieze "muschiul de pe creier"? (vezi ca vb si politicos cu dvs)
    • +19 (19 voturi)    
      re (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:06)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui RTT

      nu as fi atat de sigur. Oricat de mare ar fi entuziasmul nostru, totul sta pe muchie de cutit. daca multimea nu va duce acum lupta pana la capat si se va lasa amagita de negocieri si alte tertipuri ale comunistilor totul e in zadar. comunistii nu pot fi inlaturati decat prin forta unei revolutii. daca poporul nu ia fraiele in mana, jocurile se vor face la nivel politic si acolo tot rusofilii vor iesi in avantaj
    • +4 (8 voturi)    
      JOS COMUNISMUL ! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:07)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui RTT

      jos comunismul !
      alegerile au fost trucate !
      focul l-au pus elemente infiltrate !
      romanii de peste prut vor unirea !
      voronin e rau !
      transnistrenii sunt si mai rai !
      ce sa mai spun despre ukraina si rusia !
      rele, rele, foarte rele !!!
      inima fortelor militare din republica moldova bate alaturi de
      tinerii cu faclii si bolovani !
      romania este , din nou, victima propriei sale bune credinte !
      suntem buni si blegi ...ar trebui sa retragem plutonul din afganistan si sa ocupam tighina !
      voronin musca mana cu care basescu ii oferea floarea iubirii fratesti !
      *

      buuun !!!
      acum ca am epuizat subiectul patriotism inflacarat putem lasa circoteca revolutionara si sa revenim la preocuparile obisnuite.
      ce-or mai face de pilda mihaela si otil ?
      e adevarat ca mutu are o bubă la mana ?
      cand naste bahmuteanca urmatorul prigon ?
      Și cum o sa-l cheme : europeus , p captivus sau alupigus ?
  • +8 (18 voturi)    
    BASARABIA PAMANT ROMANESC (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:58)

    bucurestean [anonim]

    Romania trebuie sa se gandeasca cum sa ajute populatia din Republica Moldova!
    • +4 (8 voturi)    
      cetatenii (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:24)

      roman [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Ce am putea face este sa simplificam procesul de redobandire a cetateniilor sau a recunoasterii cetateniei romane. Peste un milion sunt romani cu acte....au mai ramas putini....
    • -4 (16 voturi)    
      Ajuta-i tu (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:58)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui bucurestean

      Pai ajuta-i tu mestere, daca te arde asa tare. Eu am impresia ca ei nu vor sa fie "ajutati", si prefer sa imi canalizez energia inspre persoane din jurul meu care vor, pot si merita sa fie ajutate.
      • +8 (8 voturi)    
        BASARABIA PAMANT ROMANESC (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:45)

        bucurestean [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        Doar o intrebare am, ai vorbit cu cineva din Republica Moldova in ultimele 24 de ore?
        Eu am vorbit cu mai multe persoane, care, sincer, se bucura cand citesc prin ziare sau vad la tv interesul romanilor fata de ceea ce se intampla in R. Moldova.
        • +5 (9 voturi)    
          Nu, dar ei au vorbit (sau tacut) la vot (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:18)

          Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui bucurestean

          Faptul ca tu ai vorbit cu cateva persoane nu are relevanta. Presupun ca cei cu care ai vorbit sunt de etnie romana. Cu persoane de etnie rusa ai vorbit? Moldovenii si-au exprimat dorinta si au "vorbit" prin vot, faptul ca au ales sa fie condusi de comunisti e problema lor, si eu le respect aceasta decizie. Intr-o tara democratica trebuie ca minoritatea sa se supuna majoritatii si noi nu avem nici un drept sa ne amestecam in problemele lor interne. Nici nu sunt convins ca moldovenii (in general) vor cu adevarat sa schimbe ceva, chiar daca cateva mii s-au strans si protesteaza in Chisinau. Unde sunt restul? In Timisoara au iesit in strada anul trecut mult mai multi oameni pentru a sustine o echipa de fotbal! Ca sa nu vorbesc de revolutia din '89 ...
          • 0 (6 voturi)    
            Ce cauta etnicii rusi la 2.000km de Rusia? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:55)

            Sabaka Voronin [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

            Cum dreaku au ajuns rusnacii printre romanii din Chisinau sau pe Nistru? Cine naiba i-a adus cu hoarda calare sau cu tancurile?
            Romanii sunt singurii pamanteni in Moldova, restul sunt starpituri venetice si vor pleca si ei si descendentii lor, de voie sau de nevoie.
            Trebuie timp, rabdare si lupta!
            Rusia a pus cruce Moldovei dintre Prut si Nistru, negociaza acum cu Romania doar partea din stanga Nistrului.
            Numai ca si Transnistria ori va fi divizata (pentru ca avem acolo 250.000 de romani) ori va reveni Romaniei prin fenomenul natural de imbatranire si moarte a pensionarilor rusi de acolo.
            Comunismul n-are nici un viitor in Moldova, unde 80% din etnici sunt romani curati.
    • +5 (9 voturi)    
      Basarabia si Bucovina de Nord- Pamant romanesc (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:05)

      doina [anonim] i-a raspuns lui bucurestean

      Sa nu uitam - Bucovina de Nord, ocupata de Ucraina- avem stramosi si pamanturi acolo
      Si ei sunt romani
  • -8 (24 voturi)    
    asa si ? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:58)

    Hiksos [anonim]

    care e problema? de ce ar vrea un roman sa se duca intr-o tara din luma 4-a (a 3-a suntem noi).... asa ca succes maxim !
    • +12 (14 voturi)    
      bati campii (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:09)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      pentru ca multi dintre noi avem rude in basarabia.
  • +12 (12 voturi)    
    Mentalitate comunista (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:00)

    Alex S [utilizator]

    Chiar ca comunistii astia sunt ilogici. Ce vina are Romania ca oamenii lor au iesit in strada nu stiu. O sa si ceara romanii viza sa mearga direct in Moldova =))
    • +5 (5 voturi)    
      Cetatenia republicii moldova (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:13)

      Doina [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Ar trebui sa cerem toti cetatenia republicii moldova. Ca sa votam la ei. Atunci vom vedea mai clar cine iese la vot.
      • +1 (3 voturi)    
        daa (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:53)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui Doina

        Daca nu stiu ei cum sa voteze mergem noi aia desteptii sa-i invatam. Ne si recomanda alegerile de pana acum din Romania.

        Hai ca m-ai facut sa rad, multumesc.
  • +17 (19 voturi)    
    Transilvania e cu voi (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:00)

    adrian transilvania [anonim]

    Jos comunismul
  • +22 (22 voturi)    
    Reactie oficiala (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:01)

    Adrian [anonim]

    Cred ca a venit momentul ca Romania sa aiba in sfarsit o pozitie oficiala, clara, limpede la ceea ce se intampla peste Prut si la declararea ambasadorului roman persona non grata de catre oficialii moldoveni.
    Pacat.. unii, candva, s-au jucat cu creta de croitorie pe harta lumii si noi traim azi inca din plin consecintele acelor patetici care se credeau dumnezei.
  • +16 (16 voturi)    
    RUSINE (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:01)

    Aiurea [anonim]

    Ce nesimtit! Cum isi permite? Suntem o tara europeana sisi bate joc! Ue trebuie sa ia o atitudine ferma asupra jigniri introduceri vizelor pt romani,RUSINE!
    • 0 (0 voturi)    
      zmei mai suntem (Joi, 9 aprilie 2009, 11:56)

      Joe CZ Brno [utilizator] i-a raspuns lui Aiurea

      zmei mai sunt si romania si UE... uitati ca moldova e un stat suveran si are tot dreptul sa faca asa ceva, uitati si faptul ca tata rus are la cherem economia europei, uitati si ca o zona toampon va ramane multa vreme acolo unde deja exista.

      si cu toate astea, ne aducem aminte ca in moldova locuiesc romani.

      este aberant sa declari limba moldoveneasca in conditiile in care rusa nu e dialect moldovenesc - dar totodata in ucraina se intampla fenomenul invers - ucrainiana este vorbita de 20% din populatie si se incearca fortarea culturala pentru a o populariza in detrimentul rusiei. cum o dai... tot nu-i bine.

      asa ca, ramanem zmei! nu?
  • +12 (16 voturi)    
    suntem cu voi Moldova (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:01)

    un roman [anonim]

    sa-i declaram si noi persoane nongrata pe toti moldovenii care-i sustin pe rusi...in frunte cu Voronin
    • +1 (1 vot)    
      de ce? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:37)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      mai bine le facem si noi o viza de aia de 35 de EUR! sa stea la ei si sa se ajute singuri. fiind un stat suveran ar trebui sa-si rezolve treburile singuri.
  • +15 (17 voturi)    
    pai cam asta a fost ultima semnatura.... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:02)

    Observator OSCE [anonim]

    Ba, dar Voronin chiar este mai prost decit prevede legea !!!
    Cum drk sa faci asa ceva si sa dai apa la moara protestatarilor :)))) Inca o greseala de genul asta (daca mai este nevoie) si revolta va avea identitate si un scop : unirea cu Romania. Atunci va veni sfirsitul pentru Voronin si influienta rusa in Balcani.
  • +10 (10 voturi)    
    rusine !!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:04)

    un oarecare [anonim]

    MAE... un comentariu de protest ceva? rusine comunistilor! asa vor ei sa rezolve criza? isi sapa groapa singuri.
  • +7 (11 voturi)    
    comunisti nenorociti, merita spanzurati (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:04)

    gigi [anonim]

    e clar ca sint niste lepre guvernantii de acolo, iar cetatenii cam mamaligi, daca s-au inmuiat dupa prima zi de proteste; probabil ca singurul lucru pe care il inteleg comunistii acolo, ca peste tot, este violenta, cu ei nu se poate discuta civilizat; o revolta ca cea din Ungaria din 1956 e ceea ce ar merita, sa fie atarnati pe strazi toti comunisti nenorociti care incearca sa reprime dorinta de libertate a noii generatii din Moldova
    • -2 (8 voturi)    
      la libertate are dreptul toata lumea (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:02)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Moldova e o tara democratica, care si-a ales conducatorii. Majoritatea au ales comunistii, aia care protesteaza sunt o minoritate. Ce parere ai avea daca o etnie/partid/grup social din Romania care a pierdut alegerile s-ar duce si ar vandaliza Casa Poporului si Cotroceniul in numele dorintei lor de libertate?
      • +4 (4 voturi)    
        in lupta cu comunistii mafioti (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:51)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Thorgrim

        in lupta cu comunistii mafioti ar fi chiar indicata o astfel de lupta cum spui tu! Prin foc si para cu mafiotii comunisti!
      • +4 (4 voturi)    
        Ti se pare tie ca acum acolo e libertate? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:07)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        Sa ai in vedere ca:
        oamenii sunt ridicati din strada de catre politie.
        cetateni romani acuzati pe nedrept, judecati fara tribunal, si imediat (in cateva ore) expulzati
        cetatenii RM nu sunt lasati sa intre la ei in tara.
        cetatenii RM nu sunt lasati sa intre in Chisinau
        Studentii/Elevii din Chisinau blocati de politie in universitati

        ... si astea sunt doar ceea ce vedem acum in ultimele zile.
    • +4 (4 voturi)    
      cetatenii cam mamaligi ???? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:13)

      getodacul [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Iarta-ma ca te intreb, tu in Decembrie 1989 ce ai facut ?
      Crezi ca e asa de simplu sa iti pui toata viata si siguranta in mainile hazardului ?
      Tot respectul pentru cetatenii moldoveni care au iesit in strada. Simpla lor prezenta acolo ii face eroi
  • +12 (12 voturi)    
    Buna dimineata!!!!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:05)

    marcel [anonim]

    La ora 10 ar fi trebuit sa se adune cu miile si sa continue protestele si pana acum sunt In jur de 1.000 de protestatari adunati in Piata Marii Adunari Nationale?
    Ma uitam aseara la intalnirea tov Voronin cu liderii opozitiei... Jenant! A sters Voronin cu ei pe jos! "Liderii" opozitiei erau ca niste mielusei care erau trasi frumusel de urechi de tataca Voro... Nu stiau cum sa se disculpe in fata tovului cum ca nu ei au organizat manifestatia si nu au nici o vina... Bai voi sunteti nebuni???
    Lasati frica la o parte, daca voi nu va ajutati, nimeni nu va poate ajuta!

    Nu inteleg ce se intampla! Vreti sa scapati de comunisti sau nu?
  • +2 (2 voturi)    
    sa imi explcie si mie cineva ca eu nu pricep (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:07)

    andreea [anonim]

    sa imi zica si mie cineva de ce romanii sunt blocati sa intre in rm? ca parca la numararea voturilor basarabenii din romania au votat in masa cu comunistii! cel putin asa s-a anuntat oficial! iata cum romanii ar tb sa fie aliatii lor:)))))))
    • 0 (0 voturi)    
      greşit (Joi, 9 aprilie 2009, 8:07)

      stranum53 [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      este exact invers.

      basarabenii din România au votat în proporţie de 1,96 % cu PCRM. din 4,215 voturi exprimate PCRM a primit 83 de voturi în România.

      opoziţia parlamentară a primit 89 % din voturi în România. adică 3,742 de voturi.

      informează-te înainte de a mai vorbi atât de superficial.
  • +6 (6 voturi)    
    Armata Romana e pregatita langa granita? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:07)

    Ovidiu [anonim]

    Cum de revolutionarii nu au ocupat Televiziunea?

    Odata ce ar fi ocupat Televiziunea, mergea acolo Petrica Roman cu puloverul lui vestit si anunta ca suntem liberi.

    Speram ca macar in Rep. Moldova sa reuseasca revolutia, ca noi dupa 20 de ani, tot de vechii comunisti am ajuns sa fim condusi.
    • -2 (14 voturi)    
      ce armata (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:25)

      yo [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      odiviu da este odihnit bine.
      ce armata vrei? vrei razboi? ia du-te tu cu pieptul in fata la granita si forteaza trecerea si fii viteaz.
      cu tastatura in fata ti-a crescut repede curajul
      numai tampenii scrii
      mai lasati cuvinte precum razboi, armata romana sau unirea ca prea fabulati
  • +3 (5 voturi)    
    MAE (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:08)

    Anna [anonim]

    Daca nici de data asta MAE nu ia atitudine, atunci chiar avem un guvern de nevertebrate
  • +3 (3 voturi)    
    Si-o fac cu mina lor (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:10)

    alex [anonim]

    Inconstienta ii duce la pierzanie. Si-asa nu s-a putut intra in ultimele zile in Basarabia, chiar fara viza; masura asta cu vizele va umple paharul si va minia si mai mult populatia dispretuita de acesti nemernici comunisti.
  • +10 (10 voturi)    
    declarati comunistii nongrata (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:11)

    vadim [anonim]

    luati listele de partid si puneti-le interdictie de intrare.

    si poate se baga opinia internationala odata !
    sua , ue ce faceti ???!!!!!!

    oficialii romani nu se baga ca nu e diplomatic,si e sensibila problema, si ei sunt si mai sensibili.
    ue e crizata si vrea pace.
    va multumim !

    istoria va va tine minte.
    scacrificarea unui popor de 3 ori nu se va ierta !
  • +8 (8 voturi)    
    non grata (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:13)

    SS [anonim]

    Voronin e persona non grata din Moldova! Comunistii se tin cu dintii de putere, sunt disperati sa dea vina pe oricine numai sa-si apere interesele proprii.

    Ultima stire: De astazi in Chisinau liceenii nu au dreptul sa paraseasca incinta scolii decat insotiti de parinti.
  • +8 (12 voturi)    
    viza?? ? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:13)

    OXANA [anonim]

    ce-s cu aberatiile astea? autoritatile romane unde-s? va rog din tot sufletul: treziti-va d-lor romani!!
    care este pozitia OFICIALA a romanilor?
  • +8 (8 voturi)    
    traiasca libertatea (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:14)

    Mickwin [anonim]

    Sunt cretini comunistii astia, merita sa fie impuscati, nu inteleg cum cei din armata il sprijina, oare oamenii care sunt in armata moldovei sunt numai rusi, ei nu vor libertate de exprimare?
  • +7 (7 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:19)

    Anton [anonim]

    Hai Base!
    Arata coltii!
    Nu se mai poate, e nevoie de o declaratie contra lui Voronin!
  • +7 (7 voturi)    
    tampiti (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:21)

    dacu [anonim]

    moldova depinde prea mult de rusia din pacate - gaze, electricitate - insa idiotul de presedinte tocmai a facut cea mai mare greseala - introducerea vizei. neam de neamu lor nu vor mai intra in spatiul european. 80% dintre moldoveni vor acum (de cand romania este in UE) sa devina cetateni romani. oare cati doreau inainte?
  • +4 (4 voturi)    
    tipic KGB.. (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:34)

    egroeg [anonim]

    sa invrajbeasca partile,mai ales ca teama lor cea mare este ca moldovenii s-ar putea sa ceara unirea cu tara mama.din pacate moldovenii trebuie sa o faca singuri,prin alegeri,altfel,ar fi prea riscant sa intervina cineva din afara....a doua zi ar fi si rusii acolo.
  • +5 (5 voturi)    
    persona non grata dar pe ce motiv? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:36)

    Lucian* [utilizator]

    Stiu ca suna retoric, dar ce motiv au invocat in momentul cand au declarat ambasadorul roman ca fiind persona non grata?
    Reactia Romaniei poate veni numai in urma unei declaratii oficiale a lui Voronin.
  • +3 (3 voturi)    
    RE: Observator OSCE (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:59)

    stealth32as [anonim]

    asa cum a mentionat si userul Observator OSCE, Voronin ala e atat de prost incat nu se poate imagina. 1. Protestele au fost facute de tineret (persoane anti-comuniste, pro-west), e klar ca nu poti sa vii cu masuri exact ce se impotrivesc dorintei lor, ci ar trebui pacaliti pt moment ca le satisfaci dorintele si 2. un jurnalist a postat aici pe hotnews evenimentele de ieri, si te strici de ras, aia ar trebui sa se numeasca HILARIOUS REVOLUTION. Voronin da vina pe Romania cand de fapt toata treaba au facut-o niste pustani care au fost super meseriasi si in drumul lor catre o bere, inghetata, film, etc prin oras au demonstrat autoritatilor comuniste ca sunt VARZA. Demonstrantii ar trebui sa nu se lase,, nu e necesara repetarea evenimentelor (amuzante) de ieri ci sa fie consecventi.Comunistii se bazeaza ca se vor plictisi si vor renunta la meetinguri.
  • +2 (4 voturi)    
    autoritatile romane???? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:02)

    bogdan [anonim]

    care autoritati mai fratilor?....care iau nota cu indignare??.....astia sunt speriati de rusi ca dracu...
  • +2 (2 voturi)    
    lui voronin... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:02)

    roman [anonim]

    ...ii mai ramane sa se urce in elicopter,sa fuga,si sa fie prins la Targoviste.Dupa asta...
    • +1 (1 vot)    
      targoviste de moldova? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:18)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui roman

      rm si-a vandut acum ceva timp ultimul elicopter...cu ce sa mai fuga?...poate doar cu unul dintre cele 9 tancuri ramase....
  • +2 (4 voturi)    
    In sfarsit... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:09)

    Adrian [anonim]

    In sfarsit o reactie oficiala din partea Romaniei... raspuns diplomatic la un lucru complet aberant.
    "MAE a făcut cunoscută poziţia sa partenerilor din comunitatea europeană şi euroatlantică." se arata in comunicatul MAE iar pe hotnews apare "Ora 14:42: Ambasadorii la Chisinau ai statelor membre UE se intalnesc miercuri pentru consultari." Astept cu la fel de mare interes pozitia oficiala a acestor ambasadori si a UE in ansamblul ei.
    Germania si-a cerut scuze la cel mai inalt nivel pentru crimele fara de calificare comise de nazisti in WW II fata de comunitatea evreiasca si nu numai; oare cand oficialii USA, Marea Britanie si Rusia (acum, pt ca URSS nu mai e) isi vor cere scuze pentru Yalta?
  • +3 (3 voturi)    
    da (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:12)

    liviu_ [utilizator]

    este o masura aberanta si ar trebui luate masuri la tribunalele internationala impotriva acestui presedinte fascist...

    rusine expulzeaza un om fara nici un motiv, numai ca el crede ca nustiu ce...
    aberant...
  • +4 (4 voturi)    
    Statut de refugiati pentru cetatenii moldoveni (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:21)

    Mitica [anonim]

    Moldova Sovietica a facut un grav abuz impotriva propriilor cetateni, nelasandu-i sa intre in tara lor.

    Cum din afara tarii respective nu avem mijloace legale de lupta impotriva unui guvern abuziv, lucrurile care pot fi facute pentru acesti cetateni privati de drepturi sunt considerarea lor refugiati si eliberarea de documente de calatorie ONU pentru aceste persoane.

    Deoarece aceste persoane nu pot sa-si foloseasca bunurile ramase in Moldova Sovietica, recomandam ca statele unde acesti cetateni se afla sa dea asistenta tehnica necesara pentru redobandirea acestor bunuri sau sa inceapa despagubirea prin justitie a cetatenilor moldoveni prin confiscarea imediata a bunurilor si mijloacelor de plata ale guvernului din Moldova Sovietica.

    In ce priveste expulzarea ambasadorului roman, ar trebui ca Guvernul Romaniei sa procedeze la fel, expulzand imediat agentii provocatori moldoveni - ambasador si personal al ambasadei si sa solicite celorlate state membre ale Uniunii Europene sa aplice aceeasi masura reprezentantilor guvernului Moldovei Sovietice.
  • +4 (4 voturi)    
    deci se poate.... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:22)

    cristina [anonim]

    si la romani o luare de pozitie clara si ca la carte - ca tot ne lasam calcati in picioare fara pic de mandrie!
  • +1 (1 vot)    
    donez " POD DE FLORI" refurbished (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:39)

    eu [anonim]

    fara chitanta
  • +1 (3 voturi)    
    am (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:41)

    yyyxxx [anonim]

    vorbit acum la telefon cu cineva din chisineu;
    cei din piata au fost fugariti si batuti

    nu cred ca mai au sanse;

    sincer eu cred ca ar trebui sa intram cu armata aculo indiferent de riscurile diplomatice;
  • +2 (2 voturi)    
    Complicata problema (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:44)

    niki [anonim]

    E clar c aVoronin are creierul mic. problema ca avem sprijinul Nato, careia i-ar surade o baza militara in Transnistria(!!), dar avem totusi o dependenta de resurse fata de rusi.
    Apoi, ne-ar trebui pamantul Basarabiei dar ce facem cu cateva milioane de rusi si cu o piatra economica de gatul imprumutateti Romanii?
    Trebe intelepciune. Orikum mai de kkt decat Voronin nu ne putem face, omu'e de la tara, Jiji e lord pe langa el :)
    • +1 (1 vot)    
      what (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:44)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui niki

      Ce milioane de rusi mai? Tu stii care e populatia rep Moldova?
  • +1 (1 vot)    
    Expulzarea imediata a agentilor sovietici moldoven (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:54)

    Mitica [anonim]

    Evenimentele merg mai repede decat scriem noi pe net. Trebuie reactionat gradual si ferm la provocarile Sovietului Suprem al Republicii Moldova, a Conducatorului sau - acum lipsit de legitimitate - dl. Voronin.

    Guvernul Roman trebuie sa procedeze la izolarea imediata a oficialilor din Moldova Sovietica, la expluzarea lor in tara de origine si la suspendarea pe termen nedeterminat a dreptului lor de libera circulatie in Romania, deoarece nu putem avea incredere in reprezentantii unui guvern care incalca dreptul gintilor.

    Masura trebuie extinsa proportional cu drepturile de vizita acordate pana acum cetatenilor din Republica Moldova. Daca pana acum Romania acorda drept de vizita si vize in regim de urgenta cetatenilor moldoveni care veneau in Romania de ex la inmormantarea unei rude de pana la gradul patru, de acum incolo Romania ar trebui sa restranga dreptul de libera circulatie si de vizita in Romania pentru toti demnitarii, functionarii publici, militarii si angajatii din administratia publica si din serviciile de informatii ale Republicii Moldova si pentru toate rudele lor pana la gradul patru.

    Chiar daca escaladarea de acest gen pare absurda, este o masura prin care dorim sa ne aparam de agenti provocatori. Istoria ne arata ca bolsevicii din Moldova Sovietica vor cauta sa escaladeze la randul lor problema, dupa exemplul lui Trotski, Racovski si Bela Kun.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 8 aprilie 2009, 20:57)

      Sf Sisoe [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      In afara de ce ai sugerat tu, as mai propune:

      -Simplificarea si scurtarea radicala a procesului de acordare a cetateniei romane DOAR pt basarabenii de etnie romana, care stapanesc bine lb. romana si care nu au fost niciodata membri PCRM

      - Pt ceilalti, conditii f stricte de acordare a vizei, si o taxa usturatoare.

      -Tinand cont ca in Basarabia traiesc un nr ridicat de catateni romani, Romania trebuie sa intervina diplomatic pt respectarea drepturilor lor.

      Cred ca Romania ar trebui sa-si schimbe atitudinea prea intelegatoare fata de Basarabia. Trebuie sa-i ajutam doar pe etnicii romani nerusificati, pe alogeni si pe comunisti trebuie sa-i tratam din scurt.
  • +1 (1 vot)    
    Romani unitiva (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:56)

    Lucian [anonim]

    propun initierea celei mai mari campani de petitie online.sustinem moldoveni ! cine are curajul sa faca ceva si ma adresez romanilor de peste tot.hai sa i sustinem de aici !
    • +2 (2 voturi)    
      Petitii Online (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:03)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Lucrul a inceput deja:

      http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_pentru_sustinerea_locuitorilor_din_republica_moldova_care_sufera_din_cauza_neregurilor_din_sistemul_politic_comunist_-p24333044.html
    • 0 (0 voturi)    
      Petitii online (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:12)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Deasemenea exista optiunea pentru urmatoarea petitie:

      http://www.petitieonline.ro/petitie/unirea_moldovei_cu_romania-p08433049.html

      Nu avem cum sa determinam acum daca va fi cea mai mare campanie de petitii online - sau de orice alta forma.

      Exista insa acum un moment de oportunitate, cauzat de anul electoral din Romania si nu cred ca vre-un politician care vrea sa aiba voturi va ignora situatia din Moldova Sovietica.

      Asteptati-va la luari de pozitie cu caracter electoral, in care insa va recomand sa nu va puneti mari sperante, deoarece "easy-come-easy-go", insa vor aparea si luari de pozitie tacute, dar profunde.

      In cazul in care exista posibilitati de comunicare a situatiei catre alti formatori de opinie, va rog sa actionati.
  • 0 (0 voturi)    
    = (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:36)

    Dan [anonim]

    Si in Romania tot comunistii sunt la putere. Aceleasi lichele ca si in trecut. Numai ca acum se numesc pdl, psd etc.
    Si romanii sufera, iar tara fierbe...
  • -1 (1 vot)    
    noi suntem tampiti sau ce? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:43)

    f...o..moldovenilor [anonim]

    Noi ii spijinim pe astia de ani de zile si ei ce fac? Ar trebui lasati in pace. Sa nu mai vina sa invete la noi, sa nu le mai dea bani si altele...

    Domnilor politicieni cred ca ar fi mai bine sa va preocupe mai mult bunastarea celor care v-au ales si nu moldovenii
  • +2 (2 voturi)    
    integrare europeana (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:44)

    Nedumeritul [anonim]

    Ministerul Afacerilor Externe din Moldova are adaugat la coada si "Integrare Europeana". Toata politica lor este de a lasa prostimea sa creada ca ei au intentii de integrare europeana.
    Uniunea Europeana care se face ca ajuta Romania ca cetatenii ei sa se deplaseze in SUA fara vize accepta cu nonsalanta ca un stat de doi lei sa impuna vize cetatenilor unei tari membre a uniunii europene.
    M-am cam lamurit cu politica guvernului roman si a uniunii europene.
    Cel mai bine am putea sa-i ajutam pe moldoveni intervenind la toate organizatiile internationale si sa dovedim ca regimul lui Voronin este mai rau dacat cel din Belarus si aproape de cel din Coreea de Nord. Sa se impuna sanctiuni politice Moldovei si sa nu mai primeasca viza nici-un oficial al guvernul comunist.
    In acest fel s-ar lamuri de adevarata fata a lui Voronin toti moldovenii nu numai tinerii si poate nu vor mai vota nenorocitii. Rusii nu ii vor, ei ar fi preferat Ucraina nu Moldova.
  • 0 (0 voturi)    
    Sustinere moldova (Miercuri, 8 aprilie 2009, 16:49)

    Lucian [anonim]

    Nu va lasati batuti! Maine aratati din nou ca sunteti consecventi si pasnici! poate nu azi,poate nu maine,dar in curand libertatea va fi pe buzele tuturor! Dl cu petiti online sunteti din romania sau moldova?
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt roman - din Romania (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:40)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Sunt roman - din Romania, din Bucuresti.

      Noi nu avem nici un fel de rude in Moldova Sovietica - altele decat cei cazuti in lupta la Tiganca si in alte locuri in al doilea razboi mondial, iar actiunea este strict cetateneasca, nu are un substrat etnic sau un interes material punctual - cum ar fi ceva mosii prin Cahul, Balti, Soroca, Cetatea Alba, Sarata sau alte judete din partea rapita a tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    presedintele romaniei (Miercuri, 8 aprilie 2009, 17:25)

    daniel stan [anonim]

    unde este basescu sa isi faca acum datoria de presedinte al romaniei asa cum prevede constitutia si sa ia atitudine impotriva acuzatiilor lansate de catre comunistii de acolo... ar trebui sa mature cu ei pe jos... probabil e cocupat sa faca pe prim ministrul si sa ii mai zica cate ceva lui boc, sau sa mai sugereze niste legi prin parlament...
    eu as matura cu voronin pe jos... cum ar fi fost daca noi dadeam pe ambasadorul germaniei afara ca si persoana non grata?

    ma doare undeva ca inspatele lui este rusia... noi avem eu in spate... suntem o tara mica deoarece tot timpul am fost pasivi si nu am luat atitudine impotriva celor care s-au ridicat impotriva noastra... de asta ii stimez pe sarbi...
    am fost tot timpul umili si grijulii sa nu suparam pe aia mari... asa o sa ramanem mereu in umbra altora
  • +1 (1 vot)    
    Scrieti parlamentarilor europeni despre Moldova (Miercuri, 8 aprilie 2009, 18:33)

    Mitica [anonim]

    Aveti posibilitatea sa va adresati direct parlamentarilor europeni care reprezinta Romania la Strasbourg.

    Lista celor in functie este:

    1. ANTOCHI, Alin Lucian
    2. BODU, Sebastian Valentin
    3. BOŞTINARU, Victor
    4. BULZESC, Nicodim
    5. BUŞOI, Cristian Silviu
    6. CHIRIŢĂ, Călin Cătălin
    7. CREŢU, Corina
    8. CREŢU, Gabriela
    9. CSIBI, Magor Imre
    10. DĂIANU, Daniel
    11. DĂNCILĂ, Vasilica Viorica
    12. DAVID, Dragoş Florin
    13. DUMITRIU, Constantin
    14. FUNERIU, Daniel Petru
    15. HĂMBĂŞAN, Ioan Lucian
    16. MĂNESCU, Ramona Nicole
    17. MANOLE, Adrian
    18. MARINESCU, Marian-Jean
    19. MATULA, Iosif
    20. NAZARE, Alexandru
    21. NICULESCU, Rareş-Lucian
    22. PAŞCU, Ioan Mircea
    23. PETRE, Maria
    24. PLUMB, Rovana
    25. POPA, Nicolae Vlad
    26. RUS, Flaviu Călin
    27. SÂRBU, Daciana Octavia
    28. SEVERIN, Adrian
    29. SÓGOR, Csaba
    30. STOLOJAN, Theodor Dumitru
    31. ŢICĂU, Silvia-Adriana
    32. TŐKÉS, László
    33. VĂLEAN, Adina-Ioana
    34. WEBER, Renate
    35. WINKLER, Iuliu

    Adresele lor de e-mail pot fi gasite la

    http://www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch/search.do;jsessionid=5A9BC52FEE721D4D2F686356361D7D2C.node2?country=RO&language=RO

    Dati click pe numele lor sublinit si veti vedea toate detaliile necesare.

    Fiti ponderati in cele cerute, deoarece este vorba de scrisori si sesizari de la cetateni catre reprezentantii lor in forul european. Cu cat le veti redacta mai bine si mai clar, cu atat vor fi de mai mult folos cauzei cetetatenilor din Moldova Sovietica.

    Probabil ca ar fi bine sa militam pentru desemnarea unei singure voci - insa o voce credibila - care sa transmita in Parlamentul European mesajul din Romania - de ex. dl. Severin sau dl. Tokes, care au participat la evenimente similare in 1989 in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    Vize ? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 19:22)

    radcatmih [utilizator]

    Vize pentru locuitorii unui stat membru UE ?!
  • 0 (0 voturi)    
    Usor, usor (Joi, 9 aprilie 2009, 10:08)

    victorrentea [utilizator]

    Multa prudenta. Nu stim cine trage sforile la capatul celalalt. Evident, moldovenii vor sa se apropie/uneasca cu Romania (dupa cum aparea si intr-un film de pe hotnews in care fluturau un steag cu Romania unita cu Basarabia). E o situatie delicata: nu-i putem lasa de izbeliste pe bietii studenti romani de acolo dar nici nu putem da cu capu-n gard batandu-ne cu pumnu'-n in piept. Suntem prea la granita. Mereu am fost asa. Intai intre Europa si Turcia, acum intre UE-NATO / Rusia. Trebuie multa diplomatie, lucru la care nu prea ne pricepem,