Reportaj HotNews.ro

VIDEO Tanar basarabean in Piata Universitatii: Acum e momentul sa dam lovitura. Sa dam comunismul jos!

de Attia Biro     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 23:12 Actualitate | Esenţial


Piata Universitatii: solidaritate cu protestatarii de la Chisinau
Peste 2000 de tineri s-au strans, marti seara, in Piata Universitatii din Bucuresti la mitingul organizat de tinerii basarabeni din Romania impotriva autoritatilor de la Chisinau si in semn de solidaritate cu fratii si rudele lor de acolo. Protestatarii au scandat impotriva guvernului si a presedintelui Vladimir Voronin. In timpul protestului, manifestantii au intonat imnul Desteapta-te Romane si au clamat unirea Republicii Moldova cu Romania.

Tinerii basarabeni au fluturat tricolorul romanesc si au intonat imnul national al Romaniei. Multi dintre tineri erau ingrijorati si vorbeau in permanenta cu rudele din Moldova.

E grav ce se intampla acasa. Ma uitam la ce se intampla si imi parea rau ca nu sunt acolo la Chisinau. Ai nostri luptau si eu stateam aici. Vreau sa fiu alaturi de ei. Parintii si fratii mei sunt la Chisinau”, a povestit Racu Andrei, student la Politehnica.



Tanarul spune ca isi face griji pentru rudele de acasa, dar traieste cu speranta.

"Acuma e momentul sa dam lovitura. Sa dam comunismul jos. Lumea nu mai poate. Asteptam sa se intampla si acasa ce s-a intamplat in Romania in '89. Acuma este singura noastra sansa. In caz ca dam inapoi, ne-am rata viitorul”, a declarat tanarul. In timp ce restul protestatarilor scandau, Racu si-a destainuit visul: unirea cu Romania. Ca multi alti tineri basarabeni, Andrei a venit in Romania in urma cu opt ani cu speranta intr-o viata mai buna.



In fata protestatarilor, diferiti lideri ai organizatiilor de basarabeni transmiteau mesaje si informatii despre ceea ce se intampla la Chisinau. Mitigul din piata Universitatii a continuat pana la ora 22.

Studentii basarabeni au organizat proteste in toate marile orase din Romania. La Cluj, cateva sute de studenti au organizat un mitig in piata Avram Iancu. O parte dintre tineri au declarat ca vor pleca spre Chisinau pentru a se alatura revolutie. “Imi fac bagajul si plec spre Chisinau. Trebuie sa ajut lupta de acolo. De aici nu pot face nimic. Acuma e sansa noastra nu putem sta de o parte. Vine mai multa lume eu sper sa mergem multi. Nu ma tem de nimic”, ne-a povestit Nicu, unul dintre liderii studentilor basarabeni din Cluj.


Citeste mai multe despre   
















5690 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    atentie la extremisti (Marţi, 7 aprilie 2009, 23:32)

    FFF T [utilizator]

    Am auzit ca au venit si cei de la Noua Dreapta.
    Ce se intampla la Chisinau e frumos, datator de speranta si curaj, dar aici la Bucuresti nu trebuie amestecat cu discursurile tembele ale Noii Drepte.
    • -4 (8 voturi)    
      tembel? (Marţi, 7 aprilie 2009, 23:56)

      titi [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      ce e asa tembel, maestre?
      • +1 (1 vot)    
        Da, tembel (Miercuri, 8 aprilie 2009, 13:34)

        747 [utilizator] i-a raspuns lui titi

        Discursul, maestre, discursul e tembel. Ce nu intelegi?

        Asa discurs, asa audienta!

        Traiasca ca ca pitanu'
    • +3 (3 voturi)    
      extremisti (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:05)

      Alina [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      Stai linistit, cei de la Noua Dreapta au fost o insulita de maxim 10 oameni carora restul participantilor le-au intors spatele. George Simion, de la Noii Golani, a spus oricum, in repetate randuri, ca manifestarea e apolitica si ca Noua Dreapta nu a avut nicio implicare in organizarea mitingului.
    • +1 (1 vot)    
      Asta ce este... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:59)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      ...reactie de frica?

      1 - ce fel de atentie?
      2 - cine sa fie atent?
    • 0 (4 voturi)    
      Care comunism??? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:59)

      nam [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      Nu aveti proprietate privata? nu aveti libertatea presei? nu aveti sistem pluripartid? ce vreti de fapt? daca iese 49% partidul comunist nu e din cauza voastra? nu voi ati ales? nu inseamna ca restul de 51% sint alte partide libere deomcratice?
    • 0 (0 voturi)    
      cei de la noua dreapta nu au nici un interes polit (Marţi, 14 aprilie 2009, 18:23)

      alex [anonim] i-a raspuns lui FFF T

      noua dreapta a raspuns "Prezent"ori de cate ori a fost atacat teritoriul romanesc , biserica, familia traditionala, etc.
      Noua dreapta e singura organizatie nationalista formata doar din studenti, si persoane cu studii superioare, care a fost prezenta la Cluj atunci cand ungurii cereau de ziua lor autonomia Tinutului Secuiesc, ND este cea care a demarat marsul pentru normalitate, impotriva legalizarii casatoriilor homosexuale, etc.
      Noua dreapta nu a vrut sa se asocieze cu cei de la Noii golani pentru ca se stie ca Noii golani sunt sustinuti de serviciile secrete rusesti .
      Cea mai mare minciuna e ca Noua Dreapta are in acest moment interese politice.!!!!
      Noua dreapta inseamna demnitate, credinta, respect pentru inaintasi , unitate nationala.
  • +3 (3 voturi)    
    nd (Marţi, 7 aprilie 2009, 23:52)

    eu [anonim]

    cei de la noua dreapta erau 5 oameni cu o portavoce, faceau miting separat. acest "atentie la extremisti" imi suna a ce zicea iliescu prin 90. sigur nu esti angajat la psd/pdl ceva? stai prin subsoluri?
  • +3 (3 voturi)    
    Frumos (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:11)

    Flavia [anonim]

    Frumos, intr-adevar... asistam la un moment istoric. Fratilor, nu va dati batuti !
  • +2 (4 voturi)    
    Impresionant (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:12)

    Adrian [anonim]

    faptul ca pe langa manelismele si tiganelile de zi cu zi promovate de media exista romani cu adevarat ... sunt mandru ca sunt roman
  • +1 (1 vot)    
    Voronin - Rusia (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:15)

    B1 Tv [anonim]

    Pe B1 Tv, Morar a anuntat (iar Talpes nu a negat) ca Rusia a lasat din brate pe Voronin.

    Voronin nu mai primeste ajutor din Rusia!
    Rusia realizeaza o schimbare majora de politica, Moldova fiind doar o parte din aceasta schimbare.
  • +4 (4 voturi)    
    separat (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:20)

    Anna [anonim]

    Au fost si Noua Dreapta, in fata Universitatii, dar cred ca au fost suficient de clar separati de mitingul principal de la TNB. Mai mult, cei care au vorbit de la tribuna de la TNB (ex, Sorin Iliesiu) au repetat ca nu au nicio legatura si nu vor sa fie confundati cu Noua Dreapta.

    As zice ca in Bucuresti am fost mai mult de 2000, poate 5000, foarte multi tineri (studenti basarabeni si romani). N-au fost numai basarabeni, ci si foarte multi bucuresteni.
  • +1 (3 voturi)    
    sange (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:12)

    dex [anonim]

    Lupta pana la moarte. Comunistii in sange.
  • 0 (2 voturi)    
    sustinere (Miercuri, 8 aprilie 2009, 2:45)

    iurie [anonim]

    Sunt convins ca vom reusi,imi pare rau ca nu pot fi alaturi de voi, sa aducem libertatea si prosperitatea pe meleagul nostru jos degradarea, jos comunismul,Sunt cu toata fiinta alaturi de voi.Avem mii de tineri care nu pot sa se afirme din cauza unor dobitoci de la conducere care au facut Moldova un stat de cenzura sa strapungem acest zid si sa ne manifestam CA O NATIUNE UNITA,
  • +1 (1 vot)    
    Curaj! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 5:49)

    des [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=ZO5_zrd4NUk&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=0fUjKrAIf00&feature=related
  • 0 (0 voturi)    
    Fratilor din Basarabia (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:43)

    Marin [anonim]

    Care mai treceti prin Romania, bagati-va la cetatenie romana. N-ar fi frumos ca majoritatea basarabenilor sa aiba cetatenie romana?

    Stiti alt referendum mai bun decat asta?