VIDEO/ UPDATE Vladimir Voronin despre manifestanti: O mana de fascisti beti de furie incearca sa comita o lovitura de stat

de Departamentul News     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 19:32 Actualitate | Esenţial





  • Aproximativ 30.000 de oameni, in marea lor majoritate tineri, au protestat marti in zona Presedintiei si a Parlamentului din Chisinau, acuzand guvernarea comunista de fraudarea votului din 5 aprilie si solicitand repetarea alegerilor parlamentare, relateaza Unimedia.md si Unimedia.info
  • Vladimir Voronin a anulat declaratia de presa televizata si a dat un comunicat in limba rusa. In declaratie, Voronin a acuzat opozitia ca a incercat o lovitura de stat, prin care sa preia puterea. "O mana de fascisti beti de furie incearca sa comita o lovitura de stat"
  • Voronin a cerut ajutorul Occidentului pentru reinstaurarea ordinii in tara. Ambasadorul R. Moldova la Bucuresti, chemat la Chisinau
  • Avand in vedere ca majoritatea site-urilor media din Republica Moldova sunt blocate sau functioneaza foarte greu, HotNews va relata evenimentele din Chisinau folosind si informatiile postate pe twitter.com.
  • Comentand pe Twitter situatia din Chisinau, user-ul @serbanmedia scrie: "Bucuresti 1989: prima revolutie transmisa la televizor. Chisinau 2009: prima revolutie transmisa online"
  • UPDATE (ora  23.50) Cladirea Parlamentului este inca in flacari, desi cei mai multi dintre manifestanti au parasit Piata. Protestele se vor relua miercuri de la ora 10.00

Vladimir Voronin a anulat declaratia de presa televizata si a dat un comunicat in limba rusa:

  • O mana de fascisti beti de furie incearca sa comita o lovitura de stat
  • Liderii opozitiei au ales calea preluarii violente a puterii
  • Nu vom permite ca acesti provocatori sa profaneze simbolurile statului
  • O sa le aratam ca exista o putere in Moldova care va apara cu fermitate integritatea Statului
  • Tot ceea ce au intreprins in ultimele 24 de ore nu poate fi descris altfel decat ca o lovitura de stat
De notat ca ministrul moldovean al Afacerilor externe a anuntat ca a convocat ambasadorul Moldovei in Romania pentru consultatii. (Surse: AFP si Reuters)

Agentia Itar-Tas sustine ca apropiati ai presedintelui Voronin ar fi declarat ca acesta este de acord ca voturile sa fie renumarate pana in 10 aprilie. Dorin Chirtoaca, primarul Chisinaului si unul din liderii opozitiei, a declarat la Realitatea TV ca puterea nu a acceptat inca renumararea voturilor, verificarea listelor electorale si a contestatiilor electorale.

Ramii pe HotNews.ro pentru amanunte


Citeste mai multe despre   
















12331 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    are.. (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:38)

    davebabis [utilizator]

    are dupa cum a zis un mesaj frumos care sa ii linisteasca pe moldoveni..baiiii ocupati televiziunea si radioul...altfel nu o sa reusiti..succes..suntem cu voi..
    • +20 (22 voturi)    
      Ar trebui (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:55)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui davebabis

      sa mancam bine sa fim in putere cand vom dona sange ...
      • +21 (21 voturi)    
        SUNTEM ALATURI DE VOI !!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:07)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

        nu va lasati, jos comunistii !!!
        • +16 (16 voturi)    
          Un comunist care comunica doar in rusa (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:24)

          Moarte comunismului [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          Ce poate fi mai clar?
          Un presedinte de stat "moldovenesc" care refuza sa vorbeasca in limba natiunii sale, asa zisa "moldoveneasca".
          E atat de inveninat ca nici "moldoveneasca" nu o mai suporta, se adreseaza etniei majoritare in limba ocupantului sovietic.
          De fapt, Voronin e un colaborator al ocupatiei ruso-comuniste si trebuie starpit.
          • -4 (4 voturi)    
            stati in Moldova! nu va sprijin! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:36)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Moarte comunismului

            sunt foarte putini basarabeni ca muncesc cinstit in Romania. am stat in camin cu ei si stiu ce le poate pielea. nu vreau unire. vreau sa stea la ei. in rusia lor
            • -1 (1 vot)    
              nu ma intereseaza/ nu-mi pasa de ei (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:38)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui adrian

              nici lor nu le-a pasat de noi in 89 si nici nu au vrut sa auda de unire atunci. acum vor doar buletin romanesc entru a fi cetati europeni dar ei sunt rusi
    • +22 (22 voturi)    
      Comunistu (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:01)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui davebabis

      Neamurile lui au luptat impotriva rusilor si acum isi neaga originile si pune paie pe foc.
      Sa se pregateasca sfarsitul este aproape
      • +11 (11 voturi)    
        Primavara moldovenilor (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:26)

        Chisinau [anonim] i-a raspuns lui gososan

        Daca era "lovitura de stat" cum zice tradatorul Voronin, acum el era mort, TV-ul era ocupat de manifestanti, iar Filat si Chirtoaca proclamau in PMAN rasturnarea regimului comunist si crearea unui Front de Salvare Nationala !
        Nimic din astea nu s-a intamplat, deci Voronin minte din reflex comunist.

        E revolutia studentilor, e primavara moldovenilor, asta e !
    • +16 (16 voturi)    
      Suna a mineriada din ce in ce mai mult... (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:07)

      Caligula [anonim] i-a raspuns lui davebabis

      Punctul central nu e Chisinaul ci frontiera care desparte Moldova in doua. O desfintare a frontierei va face ca Voronin sa devina irelevant.
      • +12 (12 voturi)    
        Trenuri (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:14)

        Caligula [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        Voronin a facut comunicatul in limba rusa. Trenurile vor veni din Transnistria.
      • +10 (10 voturi)    
        mai mult... Suna a Iliescu! (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:00)

        urmatoru [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        Nu observati asemanarea discursului lui Voronin cu discursul lui Iliescu din 13 Iunie 1990?

        Doi comunisti aflati in slujba rusilor, de care lumea va trebui sa scape pentru totdeauna!

        Libertate, curaj ca poate reusim cu totii sa scapam de acesti nemernici.
        • +4 (4 voturi)    
          Pai mi-ai luat vorba din gura! (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:13)

          gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui urmatoru

          Probabil ca KGB-ul are fitzuici standard pt, astfel de evenimente!!!
          • -8 (8 voturi)    
            comportament VORONIN identic cu BASESCU (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:06)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui gabriel anastasescu

            acum se vede cat se poate de clar ca Voronin se comporta exact ca baselu . Aceiasi dictatori seamana ca doua picaturi de apa. Acelasi tip de violenta, intimidarea populatiei pasnice, manipularea adevarului, intoxicarea prin televiziuni, ziare. Toti cei care au opinii contra sunt redusi la tacere. Nici unul nu voieste sa cedeze puterea. La fel cum a oprit Vladimir Voronin posturile independente TV se pregateste probabil si baselu nostru sa faca cu marile televiziuni din tara care spun adevarul pe fata si il deranjeaza.
            De ce va luati de presedintele Iliescu? Pentru ca a facut revolutia si a adus libertate in tara? Si democratie? Si stabilitate? Si pace? Si ca in continuare si-a unit fortele cu oamenii de bine ca sa contracareze atat pe cat se mai poate noua diktatura a lui base?
            Va deranjeaza ca oamenii lucizi din tara asta vor sa faca lumina dupa 5 ani de dictatura asemenatoare cu cea a lui Stalin, Ceausescu si Voronin, vor sa readuca democratia si statul de drept intr-o tara care se vrea europeana?
            Ar trebui sa multumiti unora ca Iliescu, Adrian Nastase, Corneliu Vadim Tudor, Marko Bella, Gheorghi Frunda, Verestoy Attila, Calin Popescu Tariceanul, Patriciu, Ion Tiriac, Voiculescu, Sorin Ovidiu Vantu care si-au dat mana peste toate diferendurile care exista intre ei, ca sa poata face o opozitie adevarata, constructiva.
            Ganditi-va ca lucrurile ar fi stat cu totul altfel si la noi daca ar fi castigat Adrian Nastase. Am fi avut libertate de exprimare, presa si televiziunea ar fi fost la nivel european si la noi, nu i s-ar fi pus pumnul in gura ca acuma.
            Sa sparam ca rominii vor sti sa aleaga un presedinte mai bun, european, (poate un om de afaceri de mare succes) si nu in ultimul rand mai simpatic si mai aratos decat babaselu.
            • +1 (1 vot)    
              Bati campii!! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:36)

              iancu [anonim] i-a raspuns lui ionescu

              Cu Nastase? Lasa-ne!!!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Strigare in limba cumparatorului (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:25)

        Caligula [anonim] i-a raspuns lui Caligula

        Voronin a trebuit sa faca acest comunicat in ruseste deoarece singurii care il pot ajuta sunt rusii care nu inteleg romaneste (Moscova). Daca ar putea gasi ajutor altundeva ar vorbi "moldoveneste".

        Rusia are 1500 de trupe in Transnistria care nu pot folosite in Chisinau dar dispune de suficiente arme pentru echiparea "militiilor" transnistrene de aceea le si tine acolo. Probabil ca "minierii" lui Smirnov sunt gata de plecare.

        Acum e randul cumparatorului sa puna un pret. S-ar putea ca basarabenii sa ajunga in Siberia de data asta cu tot cu RM.
    • +12 (12 voturi)    
      Asa e (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:15)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui davebabis

      trebuie sa ocupe televiziunea si radioul. Trebui sa treaca si armata de partea lor, altfel nu sunt sanse.
    • +7 (7 voturi)    
      VORONIN=ILIESCU (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:32)

      Cetatean [anonim] i-a raspuns lui davebabis

      Iliescu in 1990: "O mina de golani certati cu legea".
      Voronin in 2009: "O mana de fascisti beti de furie".

      Cine a stat 5 ani la rusi/nu poate gindi ca Bush (lozinca din anii 1990).

      Concluzia: limbajul demasca formatia moscovita.

      Ilescu si Voronin = cirpe KGB-iste imputite.
    • -12 (16 voturi)    
      vedeti-va ma de trreaba voastra! (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:45)

      un om echilibrat [anonim] i-a raspuns lui davebabis

      ce dracu cautati ma voi s ava bagati unde nu va fierbe oala? vreti o georgie la 200 de kmde bucuresti?
      au fost alegeri libere, au castigat democraticcei care au intrunit cel mai mare numar de sufragii. cui nu ii convine? celor cateva mii de zurbagii care havbatr n-au ce ii astepata in asa zisa democratie portocalie?
      terminati cu amestecul in trebruile interne ale poporului moldovean vecin!
      • +6 (6 voturi)    
        Sa nu putrezesti bolsevicule! (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:11)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui un om echilibrat

        Sa nu putrezesti bolsevicule!
      • +6 (6 voturi)    
        "vreti o georgie la 200 de kmde bucuresti?" (Miercuri, 8 aprilie 2009, 0:46)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui un om echilibrat

        suntem atat de inspaimantati ca nu ne putem opri din ras.. vezi poate va ruginesc harburile de tancuri inainte sa treaca granita.
      • +4 (4 voturi)    
        ba este treaba noastra (Miercuri, 8 aprilie 2009, 2:00)

        zarzache [utilizator] i-a raspuns lui un om echilibrat

        locuitorii statului vecin sunt romani sunt fratii nostri! AFARA !!!!!
      • +1 (1 vot)    
        Ba fricosule! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:40)

        alex [anonim] i-a raspuns lui un om echilibrat

        Asa iti e de frica ca daca maicata ar fi batuta pe strada tu nu te-ai baga de teama sa nu iei bataie! Ai spune ca nu o cunosti...si i-ai mai da si un picior ca sa nu existe nici o indoiala! Care Georgia? Pai Romania e Georgia? Uiti o mare diferenta....noi suntem in NATO printre altele...Rusii nu au granita comuna cu noi...samd...
    • +1 (1 vot)    
      fascist (Miercuri, 8 aprilie 2009, 11:38)

      frei_korps [anonim] i-a raspuns lui davebabis

      comunistii ii urasc pe fascisti. de ce? pt ca fascistii sunt singurii care le cunosc metodele si ii vor invinge cu orice mijloace. daca un comunist te numeste fascist inseamna ca esti pe drumul cel bun, inseamna ca faci ceea ce trebuie.
  • +12 (12 voturi)    
    frei_korps (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:49)

    f [anonim]

    ai dreptate! dovada clara ca internationalistii si lacheii lor sprijina comunismul!
  • +18 (20 voturi)    
    toate retelele (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:50)

    andreea [anonim]

    toate retelele au cazut! oficiul firmei unde lucrez eu este exact in centru si nu reuseam sa vb pe nici o retea: moldcell(care e tot parte dintr-o companie internationala fintur), orangem eventis, unite! nu puteam suan dupa fix pe mobil in zona respectiva!
  • +14 (16 voturi)    
    roaming (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:51)

    andreea [anonim]

    in plus nu putea suna din roaming9nr de vodafone) pe nici o retea! nu puteam face nimic! fixul doar fucntiona
    • +6 (6 voturi)    
      uitati-va pe Protv CHISINAU (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:20)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      Acelasi lucru se intampla si cu transmisia protv chisinau care este bruiata.
  • +18 (20 voturi)    
    Retragerea comunistilor? (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:51)

    lupu' singuratic [anonim]

    Ce sa anunte? Caderea comunismului in R Moldova. Sa ne uitam bine la ceea ce se intampla acolo. In '89 si la noi era la fel. Demagogism. Cenzura maxima.
  • +4 (4 voturi)    
    nu chiar .. (Marţi, 7 aprilie 2009, 19:59)

    Andrei [anonim]

    intreruperea serviciului probabil ca a fost decisa de catre orange moldova, nu orange Romania.. E o mica/mare diferenta.
    Si poate ca directorul Orange Moldova va fi penalizat de catre companie daca a luat decizia asta fara acordul companiei...

    Ma rog, e mai complicata treaba, dar nu cred ca poti trage concluzia de aici ca Orange este o companie comunista. Mai ales ca este o companie din Franta care nu prea are treaba cu comunistii ..
  • +16 (16 voturi)    
    Vova suparat (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:03)

    vasile [anonim]

    Iaka-na s-o suparat Vova!
    NU mai vrea nici o declaratie.
    De emotie o trecut la rusa.
    Apropo acest gest vorbeste despre multe, inclusiv despre respectul pentru poporul pe care l-a condus 8 ani! Nici macar limba acestui popor nu o stie!
  • +9 (9 voturi)    
    gresit (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:06)

    suca [anonim]

    a dat un comunicat in limba moldoveneasca. :)

    comunistii viseaza numai lovituri de stat. oare unde am mai auzit asta? parca de vreo 2 ori in ultimi 20 de ani.
    • +10 (10 voturi)    
      Ilici (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:29)

      licurici [anonim] i-a raspuns lui suca

      Exact acelasi lucru a spus Iliescu de citeva ori
  • +11 (11 voturi)    
    lb.rusa? (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:15)

    clujean [anonim]

    deci presedintele Republicii Moldova da comunicate vitale in lb.rusa? pai asta demonstreaza fara fara drept de apel pe cine se bizuie el in tara lui!
  • +11 (11 voturi)    
    ce ticalos (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:15)

    gica [anonim]

    Ce ticalos !
    Tinerii vor libertate si tiocalosul le raspunde un Ruseste ! Si se mai declara urmasul lui Stefan cel Mare !
  • -2 (14 voturi)    
    revolutie (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:16)

    voronin [anonim]

    Visul romanului este Revolutia?
    Oare putem sa cladim ceva pe un teren miscator ?
    Mai multa munca ,mai multa minte si nu in cele din urma mai putini nervi .
    Suntem un popor de stresati ,frustrati si nu in cele din urma devoratori de OTV care timp de 20 de ani nu am construit nimic doar am distrus datorita acestui vis imbecil de Revolutie.
    Si mai avem pretentia ca putem sa dam lectii Moldovei.
    Nu avem ce sa-i invatam ,singurul lucru bun e sa-i lasam in pace si vor avea de castigat.
    Din pacate vor termina intr-o baie de sange datorita imbecilitatii visului de Revolutie.
    • +1 (1 vot)    
      Asta e ... (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:47)

      alex [anonim] i-a raspuns lui voronin

      Acum intelegi cum stau lucrurile? Elodia nu a fost omorata...ci a devenit spion in Moldova...si e insarcinata sa construiasca o revolutie acolo...
  • +13 (13 voturi)    
    Bravo Moldova! (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:17)

    Bravo Moldova! [anonim]

    Pune si tu o piatra la caderea comunismului in Moldova! Vino pe 8.04.2008 in fata ambasadei Republicii Moldova din strada Aleea Alexandru nr. 40 intre orele 19-22 cu o piatra pe care sa o pui in fata ambasadei. Hai sa facem mormanul cat mai mare!
    • +6 (6 voturi)    
      nu renuntati basarabeni (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:39)

      BASARABIA [anonim] i-a raspuns lui Bravo Moldova!

      neaparat
      e un lucru minor, sa pui o piatra, dar arata un sentiment mare si puternic, asa vom face, prin orice mijloace vom contribui la sustinerea manifestantilor basarabeni.
  • +11 (11 voturi)    
    fascisti? (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:18)

    clujean [anonim]

    pt.bolsevici, oricine nu e comunist e fascist! liberalii, social-democratii, umanistii, ecologistii, toti sunt fascisti! indivizii astia, rosii sau bruni, nu pot concepe lumea decat in extreme
  • +11 (11 voturi)    
    iliescu intreg (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:21)

    ploiesteanu [utilizator]

    Zici ca-i iliescu voronin asta. Lovituri de stat, fascism, etc.
    • +8 (8 voturi)    
      shhh (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:32)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      nu mai pomeni de iliescu, ca se lasa cu tancuri, mineri si sange
  • +9 (9 voturi)    
    unirea (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:22)

    dada [anonim]

    Aveam o tara scumpa si mandra
    Aveam si iarasi vom avea
    Dusmanul care astazi rade
    Va tremura privind la ea.

    Folositi prilejul de a da ultima lovitura comunismului care ne-a inrobit atatia ani si ne-a smuls din tara Basarabia. Profitati de avantul moldovenilor si cereti stergerea granitei care desparte aceasi tara. Comunistii au luat Basarabia in 1940 iar azi la Chisinau primesc lovitura de gratie.
    Cereti refacerea Romaniei Mari.
  • +7 (7 voturi)    
    LECTIA DE ISTORIE (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:28)

    Dan Ionescu [anonim]

    tinerii de la chisinau dau umanitatii o lectie de istorie, la fel cum au procedat timisorenii si bucurestenii in decembrie 1989. pentru ca regimul comunist din romania n-a fost rasturnat de varstnici sau de oamenii lui iliescu, barladeanu, matian ori brucan, ci de tineri. pentru ca nici regimul comunist de la chisinau nu va fi rasturnat de varstnici, ci de tinerii dintre care multi nici nu se nascusera cand a cazut zidul berlinului. iar asta este o lectie de istorie ce nu poate fi ignorata.
  • +4 (4 voturi)    
    Paganini!? (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:28)

    lupu' singuratic [anonim]

    Revolutie! Pe TV Moldova 1 telespectatorii sunt unsi la suflet cu un concert de Paganini.
  • +8 (8 voturi)    
    e de rau (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:30)

    andreea [anonim]

    adica isi pregatesc "alibiuri" in caz ca n-or sa gaseasca alta solutie decit sa bage armata.
    a trebuit sa tragem ca de, era lovitura de stat si e clar ca vroiau singe ...

    :(
  • +7 (7 voturi)    
    Va suna cunoscut scenariul? (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:32)

    serban [anonim]

    Daca scenariul va suna cunoscut este pentru ca ati mai vazut piesa asta odata. Acum 20 de ani.

    Ceausescu a catalogat manifestantii din Timisoara ca fiind "Fascisti care incearca sa destabilizeze Romania" (in vederea preluarii Ardealului de catre Ungaria).

    Da! E adevarat! Nu va mai frecati la ochi. Textul lui Voronin e copiat. Deja incep sa mai uit cu interes sporit. Din pacate deja multi se asteapta ca la noapte sa se deschide focul in populatie... Sper sa nu fie asa...
  • +7 (9 voturi)    
    Regrete de peste Prut: România are de învăţat mult (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:34)

    Tudor [anonim]

    România plăteşte pentru lipsa unei politici faţă de R. Moldova. Oamenii din stânga Prutului, care s-au numit „moldoveni”, au trecut printr-o perioadă de 50 de ani de deznaţionalizare şi nu poţi să le ceri peste noapte să se numească altfel, pentru că ei au fost educaţi într-o anume direcţie. Ei nu au avut o altă alternativă. Nu poţi să ceri unor oameni să-şi zică altfel, din momentul în care nu au primit acel „altceva”.

    Mă refer, în special, la informaţie. Ce a făcut TVR cât a avut antenă de emisie pe teritoriul R. Moldova? Nimic. A avut vreo emisiune în care să vorbească şi despre problemele basarabenilor? Se întâmpla asta, poate, la o jumătate de an, dar şi atunci cu muzică populară. A existat vreun ziar din România care să-şi deschidă şi o ediţie de Chişinău? Nu. Sau, bunăoară, şi-a deschis „Pro Democraţia”, care este o organizaţie neguvernamentală de succes la noi, în România, şi o filială la Chişinău? Nu. Şi tot aşa mai departe.

    Poate este cazul ca România să înveţe multe în această privinţă de la polonezi care, în pofida regimului de la Minsk (care, pentru necunoscători, este mai dictatorial şi mai prorusesc decât cel de la Chişinău), are pe teritoriul Belarusului două posturi TV şi câteva de radio. În mare parte, şi România este vinovată de cele ce se întâmplă în R. Moldova…
    • +1 (1 vot)    
      Ruda saraca (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:00)

      Doina [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Absolut de acord. Romanii in marea lor majoritate sunt vinovati de tratamentul de ruda saraca pe care l-au aplicat moldovenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Inconstienta ? (Miercuri, 8 aprilie 2009, 14:51)

      Phoenix [anonim] i-a raspuns lui Tudor

      Tudore,ai perfecta dreptate.Cand mi-aduc aminte de gafele conducerilor anterioare din Romania care au acceptat punctele de vedere ale Ucrainei in privinta teritoriilor romanesti care ne-au fost rapite in 1940,imi vine sa le doresc viata deportatilor romani din siberia. Sunt vinovati !
  • +7 (7 voturi)    
    BASARABIA NU RENUNTA LA LIBERTATE (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:34)

    bRAVO BASARABENI [anonim]

    moldova va apara ferm integritatea statului in fata manifestantilor, a mai spus voronin

    manifestantii sunt poporu, iar tinerii aia pe care vrei sa-i nenorocesti domnu vronin, sunt viitoru tarii.
    si de data asta, nu vei mai reusi sa-i opresti, aceasta generatie nu a crescut si nu a fost educata de cultura rusa-comunista.
    bravo basarabeni, voronin nu mai stie ce sa zica.
    nu renuntati... nu renuntati
    meritati o vata mai buna
  • +7 (7 voturi)    
    R O M A N I A ! (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:35)

    flo [anonim]

    moldova are limba oficiala limba moldoveneasca, deci nu rusa! asta ca sa va dati seama ce soi de om conduce tara aia amarata! la televiziune!
  • +3 (3 voturi)    
    fascisti (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:38)

    alpha [utilizator]

    in 1990 erau "miscari de sorginte legionara","fascisti care nu vor democratie originala".comunistii sunt imbecili prin natura lor si se repeta ca o placa stricata.ce urmeaza?devastarea sediilor partidelor democrate si "gasirea" de droguri,arme si cine stie ce alte "grozavii"?...alo tov iliescu se aude?
  • +3 (3 voturi)    
    este foarte bine (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:43)

    nicu [anonim]

    voronin , nu te lasa comunismul sa triumfe pt prosperitate moldovei imbelsugate si libere traiasca partidul comunist moldovean si limba moldoveneasca
  • +6 (6 voturi)    
    Istoria se repeta (Marţi, 7 aprilie 2009, 20:58)

    Istoricu' [anonim]

    Tot asa spunea si Iliescu in 1990!!! Ce bine seamana astia intre ei!
  • +3 (3 voturi)    
    Presa din Rusia (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:02)

    bogdan [anonim]

    Canalul oficial de TV din Rusia a difuzat stirea despre manisfestatiile de Chisinau. PRIMA! La fel si Canalul 5.
  • +8 (8 voturi)    
    sfaturi in caz ca iese ceva (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:08)

    gigi [anonim]

    - sa nu isi voteze vreun Iliescu
    - sa adopte clar, semnat, in constitutie o proclamatie cum trebuia sa o avem noi pe cea de la Timisoara
    - sa nu isi tampeasca tineretul cum se intampla la noi
    - sa munceasca
    - sa evite Becalisme, Patricieni, etc
    • +4 (4 voturi)    
      sfaturi (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:17)

      Mady [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Adevar graiesti!
  • +3 (3 voturi)    
    limba conducatorului.... (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:10)

    Chostel [anonim]

    fiecare pasare pe limba ei piere!
  • 0 (0 voturi)    
    Twitter (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:18)

    be [anonim]

    haideti toti pe www.twitter.com. http://search.twitter.com/search?q=pman
  • 0 (0 voturi)    
    revolta (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:21)

    anonim [anonim]

    ..........Hai sa fim realisti ca se intrece orice limita........
  • 0 (0 voturi)    
    ziceti-mi si mie (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:26)

    ploiesteanu [utilizator]

    unde pot vedea ce se intampla acolo ? nu mai merge nimic pe internet !
  • +3 (3 voturi)    
    De partea tinerilor (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:32)

    stela [anonim]

    Curaj, suntem alaturi de voi! Trebuie sa aveti de partea voastra tv si radioul , apoi si armata. Dumnezeu sa va dea putere si noroc. Romanii au facut-o de Craciun, pe voi sa va ajute Isus Cristos sa o faceti de Paste! Doamne ajuta.!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    avertizare (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:34)

    paul [anonim]

    Domnilor,
    Va rog sesizati autoritatile romane sa pregateasca ajutoare umanitare si medicale de urgenta pentru populatia de peste Prut ... Daca in seara asta vor avea loc confruntari in Chisinau trebuie sa le sarim in ajutor cu medicamente, instrumentar medical, si chiar personal medical.... vor fi raniti care vor avea nevoie de ajutor medical... din cate stiu avem un spital de campanie, pentru situatii de urgenta... ar trebui sa fie indreptat catre Albita sau Sculeni sa poata prelua in vama persoanele care ar putea sa aiba nevoie de ajutor medical... Deasemeni serviciile de ambulanta din Moldova sa fie in stare de alerta .... Ar trebui ca si spitalele din Iasi, Vaslui, Husi si Galati sa fie pregatite sa preia eventualii raniti (cu sange, medicamente, personal, sali de operatii) iar centrele de transfuzii sa aiba servicii de permanenta pentru ca romanii sa poata dona sange daca va fi nevoie si pe perioada noptii... Daca nu se va intampla nimic, da Doamne, va putea fi considerat un exercitiu de alarma...
  • +4 (4 voturi)    
    despre Vornonin (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:34)

    mike [anonim]

    Iliescu 1990 = voronin 2009
  • +2 (2 voturi)    
    Manifestatie Brasov (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:38)

    Tupeu [anonim]

    Tocmai s-a incheiat manifestatia de solidaritate de la Brasov.
    Au fost aproximativ 300 de participanti.
    S-a scandat „Unu, doi! Voronin esti un gunoi”, „Libertate pentru Basarabia” si altele.
    Imagini gasiti aici>
    http://s4.transfer.ro/storage/Poze_brasov-8fbba.zip
  • +2 (2 voturi)    
    Razboi civli? (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:44)

    eu [anonim]

    Deci... comunicat in limba rusa! Este OK caci toti moldovenii au fost timp de peste 60 vorbitori de limba rusa :d Totusi am o mica nelamurire: catre cine a fost acel comunicat??? Catre intreaga natiune sau doar catre Transnistria (caci acolo sunt adevaratii vorbitori de limba rusa). Transnistria a creat dintotdeauna probleme Moldovei. Oare unde a stat (mai este???) cantonata armata a 6a rusa? Transnistria cumva? Oare nu s1a proclamat Transnistria republica? :ddd In acest caz cine pe cine acuza de lovitura de stat? Voronin pe moldoveni sau moldovenii pe Voronin care are curajul sa se adreseze unei singure etnii???

    Sper din toata inima sa nu am dreptate in ceea ce spun iar banuielile mele sa fie nefondate caci daca totul este adevarat ne paste un mare RAZBOI CIVIL.... Parca si vad fortele ONU de mentinere a pacii la "granita" dintre Moldova si Transnistria. Oare Voronin chiar vrea sa se ajunga la un nou razboi balcanic? Repet... Transinistria si Moldova se inteleg ca "baba si mitraliera" dar se pare ca Voronin si Transnistria nu sunt chiar asa :d
    • +1 (1 vot)    
      Dude... (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:37)

      serban [anonim] i-a raspuns lui eu

      Dude! In Transnistria este cantonata Armata a 14-a. Nu te condamn, poate esti tanar. Hai Basarabia!
      • 0 (0 voturi)    
        serban (Miercuri, 8 aprilie 2009, 7:30)

        ThePeacemaker [utilizator] i-a raspuns lui serban

        Nici macar nu sunt Basarabean,,,, sunt Roman... ca si voi..... ujn Roman Bucurestean. Cu toate astea stiu ca exista o armata rusa acolo. Acum nu mai conteaza care este acea armata ci conteaza ca pur si simplu este acolo.

        Sunt tanar este adevarat... dar nu intr`atat de tanar incat sa nu imi amintesc ce s`a intamplat in anii 90 in Iugoslavia sau mai recent in Kosovo.

        Basarabia pentru Romania tot timpul a fost un frate dar pentru Rusia doar o enclava.
        Voronin este omul Rusiei. Si nu este prost !!! Discursul in limba rusa a fost pentru rusi.... oare unde sunt cei mai multi rusi??? Acum este ora 7:27 in Romania (miercuri 8 aprilie). Nu stiu ink ce s`a mai intamplat azi noapte in Basarabia. Dar este foarte posibil sa asistam la o noua mineriada. Este foarte posibil sa vedem mii de camioane si autobuze cu cei din Transnistria care vin sa innabuse "lovitura de stat". In acest caz va dau un sfat.... tineti`le piept... luptati cu rusii. Romania nu va poate ajuta. Asta inseamna amestec in prb interne. Daca Romania se va amesteca atunci va cere si Voronin acelasi lucru Rusiei. Romania este membra NATO... Rusia nu este. De aici deduceti voi ce ar putea urma!!!
  • +1 (1 vot)    
    tot Patriciu ... (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:44)

    me [anonim]

    Din cate stiu, trustul lui Patriciu a cumparat un ziar in R. Moldova ...
  • +4 (4 voturi)    
    amestec in probleme interne (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:48)

    tot eu [anonim]

    Mr Tudor.... atata timp cat Moldova a fost si este condusa de guverne comuniste Romania nu va putea face nimic!!! Ai innebunit??? Ia gandeste putin... ce s-ar fi intamplat daca TVR Antena1 sau PROTV ar fi emis in Moldova cu emisiunui educative ptr moldoveni in care sa se spuna si despre adevarata lor obarsie??? Simplu.... ar fi fost acuzati de instigare si de aici... sa te ti scandaluri politice :d "Amestecul Romaniei in problemele interne ale Moldovei" - asa ar fi strigat conducatorii vostri!
  • 0 (2 voturi)    
    frumos... (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:48)

    liviu_ [utilizator]

    o declaratie care dvedeste ca e un dictator imputit si pe deasupra fara pic de diplomatie si inteligenta...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 aprilie 2009, 21:56)

    frei_korpsa [anonim]

    suntem niste fascisti rai! e o onoare sa fim numiti asa de unu ca voronin!
    • +1 (1 vot)    
      un minipact fascisto-comunist? (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:10)

      ThePeacemaker [utilizator] i-a raspuns lui frei_korpsa

      inainte ca voronin sa ne faca fascisti ar trebui sa isi aduca aminte ca un conational de-al sau (ma refer la etnie mai degraba :p) a facut un pact cu un fascist :ddd parca era unul de neagresiune nu? urss se obliga sa nu atace germania si sa ii fie chiar si aliat in razboiul cu polonia in timp ce germania urma sa faca anumite concesii rusiei :d

      in acest caz am o propunere: tratatul eu-voronin eu ii ofer moldova iar el sa imi ofere rusia cu tot ce tine de ea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      dl. voronin.... asa ca de la fascist la rus.... esti de acord?=:))
  • +2 (2 voturi)    
    ambasador (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:01)

    nastase4case [anonim]

    Au chemat ambasadorul RM de la Bucuresti pt. a-l putea expulza maine pe al nostru? Vor sa distraga atentia de la esenta problemei? Vor sa justifice interventia armatei? De ce nu l-au chemat pe cel din Ucraina sau Bulgaria? Nu stiu de ce am senzatia ca va continua cu o campanie dura de denigrare a Romaniei, de genul "tancurile romanesti sunt la granita",macar daca ar avea de ce, dar basescu si altii deja sunt obisnuiti. Prea obisnuiti. Totusi, mi se pare suspect de dezinteresata interventia autoritatilor romane cu privire la situatia din Basarabia,ceva de genul: "manifestantii sa manance mai multe legume. asta le va spori speranta de viata"...
  • +3 (3 voturi)    
    Curaj frati de peste Prut! (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:13)

    Alina [anonim]

    fratilor, luptati pentru libertate! doar voi puteti sa schimbati moldova. doar voi cei cu piepturile goale si dorinta de viata intr-o tara libera si democrata, sunteti cei mai puternici.
    armele voastre sa fie dorinta de libertate si credinta in dumnezeu!
    trebuie sa reusiti, nu prin violenta, ci prin fermitatea actiunilor pasnice!
    faceti cunoscut europei ca luptati pentru dreptate, libertate si adevar!
  • +3 (3 voturi)    
    La arme ! (Marţi, 7 aprilie 2009, 23:13)

    Mihai Eminescu [anonim]

    Auzi departe strigă slabii
    Şi asupriţii către noi,
    E glasul blândei Basarabii
    Ajunsă-n ziua de apoi.
    Şi sora noastră cea mezină
    Gemând sub cnutul de calmuc
    Legată-n lanţuri a ei mână,
    De ştreang târând-o ei o duc.
    Murit-au... poate numai doarme
    Ş-aşteaptă moartea de la câni
    La arme,
    La arme, dar români!
    • 0 (0 voturi)    
      frumos (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:23)

      odorica ion [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Eminescu

      Foarte frumos si potrivit momentului
  • +3 (3 voturi)    
    MULTUMIM HOTNEWS (Miercuri, 8 aprilie 2009, 1:41)

    vadim [anonim]

    Vreau sa va multumesc pentru sprijin informational.
    Mentineti noutatea cat de mult puteti .

    Am vorbit cu mai multi prieteni care sunt acum la Chisinau si este clar ca nimeni nu il va ierta pe Voronin daca va trage armata in lume.Politistii au primit comanda de a se implica ,dar nu au facut-o aproape deloc sunt fratii si surorile lor in piata . Fiti constienti in Chisinau sunt studenti din TOATA TARA si debili mental au ajuns numai cei din guvernul comunist si babele de la spitalul de nebuni care i-au votat(avem dovezi).

    JOS COMUNISTII
  • 0 (0 voturi)    
    VREAU UNIREA (Miercuri, 8 aprilie 2009, 6:52)

    TAIFUN [utilizator]

    vreau dreptate. vreau moatre comunistilor . vreau alta romanie . mi e scirba de strainatate in general . cu interesele lor meschine . nu de la ei trebe sa asteptam nimic . uitati va in jur, toate tarile isi urmaresc propriile interese . ce daca sintem in nato . nu stiam ca nato asta e un fel de urss cu alt nume . nu am mentalitate de sluga . si nici nu ma simt un vreun fel inferior oricarui strain . (ba dimpotriva as putea spune cu nenumarate exemple personale. eu traiesc momentan afara ). stiu ca nu sint singular . cred ca trebuie sa luptam . sa ne impunem . un moment de solidaritete e mai valoros decit o mie de ani de slugarnicie si fatarnicie .
    el comandante
  • 0 (0 voturi)    
    (Miercuri, 8 aprilie 2009, 7:14)

    Papanghel [anonim]

    Nemernic nenorocit Voronin cu ai lui Comunisti!
    Romani de peste Prut nu va lasati! Sunteti cu tot cu tara ai Romaniei mari!
  • +1 (1 vot)    
    1989 Romania (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:13)

    Falco [anonim]

    Sa nu faceti aceeasi gresala ca noi sa impuscati in final doar 2 comunisti , atunci era momentul eliminari a macar 2 milioane sper ca voi sa nu il ratati , altfel va agitati degeaba . Bafta .
  • 0 (0 voturi)    
    jos comunistii (Miercuri, 8 aprilie 2009, 8:21)

    ranit [anonim]

    nici un fel de enumerarea buletinelor de vot,alegeri repetate trebuie sa fie,multi morti au fost in liste electorale,ce fel de democratie e asta,jos comunistii....
  • 0 (0 voturi)    
    sint basarabeanca (Miercuri, 8 aprilie 2009, 9:37)

    sabina [anonim]

    Imi pare nespus de rau pt ce se intampla la mine in tara acum...parlamentul pina nu demult era in flacari si presedentia devastata...mii de oameni in piata strigand "jos comunistii" (am fost si eu)...dar imi este frica ca totul se va termina numai nu in favoarea noastra...deja cei mai isteti dintre toti au fost arestati...sintem sub presiune...pina si parintii mei sint contra ca eu sa merg in piata etc. si pt azi s-au anuntat manifestatii, sa vedem ce va mai fi..ma intreb de ce oare aseara nu ne-au permis totusi sa mergem la televiziune? au sperat ca comunistii se vor razgandi,sau ce?...e vai de capul nostru..si reparatiile mai apoi tot pe spatele nostru le vor face....:(
  • 0 (0 voturi)    
    Primavara la chisinau. (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:14)

    ion roata [anonim]

    Citesc intr-un comentariu mai sus ca Voronin si Basescu sunt acelasi lucru.De unde pana unde mai / o asemenea asemanare.Basescu a condamnat comunismul si la scos in afara legii pe cand Voronin se lupta din rasputeri sa mentina comunismul in Moldova.
    Ia amintitiva ce spunea Ilici Iliescu in 13-15 iunie care a facut acelasi lucru ca si Voronin cand ia facut pe cei din Piata universitatii ":fascisti si si legionari"
    Ilici Iliescu care si-a facut studiile la Moscova si a fost bine instruit de KGB ia dat lectii si lui Voronin.Cat vom mai suporta si noi comunistii ajunsi latifundiari si mari comercianti,industriasi,deputati,senatori,ministrii si cele mai importante functii in stat,de sus si pana jos.Altii au facut-o dar noi nu am fost in stare pentruca i-am votat ca orbii.
  • 0 (0 voturi)    
    diversiune (Miercuri, 8 aprilie 2009, 10:14)

    Anti A1,2,3,4 [anonim]

    Propun o dezbatere serioasa la domnugadea in emisiune, sa stabilim daca e o diversiune pusa la cale de Basescu, pentru a acoperi scandalul Becali, scandalul Popoviciu si casa Ioanei. De asemenea, in aceeasi emisiune sa se stabileasca in mod stiintific, invitandu-l pe Hancu (va mai aduceti aminte de "particole"?:)), daca seismele din Italia sunt opera lui Berlusconi la rugamintea lui Basescu, tot cu acelasi scop.
  • 0 (0 voturi)    
    Voronin (Miercuri, 8 aprilie 2009, 12:23)

    elis [anonim]

    "Tineri fascisti beti de furie" eu cred ca Voronin e fascist si biat de vinul Moldovei.Trebuie sa fii chiar biat sa spui ca acesti tineri frumosi care si doresc o viata mai buna sunt fascisti cand tu si familia ta traiti ca nababii pe spatele poporului.E greu sa fii comunist dar sa vrei sa traiesti si sa traiesti ca cu capitalist .
  • 0 (0 voturi)    
    Jos dinozaurul bolsevico-securist! (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:17)

    Maria Pruna [anonim]

    Frati moldoveni!
    Astazi avem sansa istorica de a spala pentru todeauna rusinea de a fi acceptat atatia ani indobitocirea bolsevica a regimului Voronin. Opt ani a fost deja prea mult! Sa mai amanam inca patru sau opt ar fi catastrofal pentru viitorul acestui popor. Haideti in strada sa provocam schimbarea in bine! Orice alternativa politica este mai buna decat perpetuarea puterii comunistilor. Nimeni nu trebuie sa se instaleze la putere pentru todeauna! Le-a fost deajuns! Au aratat ce pot: saracie (cei mai saraci din Europa!), abuzuri, coruptie, dictatura. Jos dictatura! Jos comunistii! Revolutia au pornit-o tinerii studiosi (copii nostri) dar singuri nu vor reusi. Sa iesim in strada cu totii. Sa manifestam pasnic pana la caderea acestor dinozauri comunisti. Lumea se schimba. Moldova cu cetatenii ei nu poate ramane un muzeu bolsevic in cadrul Europei unite, nu poate ramane un stat condus pe principii mafiot-feudale (unii prea bogati, iar altii saraci lipiti pamantului) si nu poate ramane obiect de curiozitate pentru lumea civilizata cum este in prezent. Sa iesim in starda si sa manifestam pasnic pentru noi si pentru viitorul european al copiilor nostri. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
    M.P.
  • 0 (0 voturi)    
    tov.vorodin(cioara), tov.iliecsu (Miercuri, 8 aprilie 2009, 15:48)

    mihai [anonim]

    sunt mai beti ca tine,tov.general de militieni(sau nu stiti ce-i la baza?),tov. iliescu a recunoscut ca joci dupa un scenariu ,insusit ca si el ,la acad. frunze.
    adica imbirligatori din toata lumea,uniti-va!!!!!!!!!! se apropie 1 mai muncitoresc!!!!!!!!!!!!!!!!!