Surse: Guvernul vrea sa elimine deducerile de TVA acordate firmelor la achizitia de masini

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2009, 15:22 Actualitate | Esenţial


Guvernul a transmis Comisiei Europene o cerere de derogare de la normele UE si de consultare a Comitetului european de TVA, pentru a elimina dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata la achizitia de vehicule de catre companii si a limita la 30% deducerea de TVA pentru intretinerea masinilor, au declarat, duminica, agentiei Mediafax, surse oficiale.

"Guvernul intentioneaza sa elimine dreptul de deducere a TVA aferenta achizitiei de autoturisme pentru transportul de persoane si a cheltuielilor cu combustibili si lubrifianti, dar aceasta impune consultarea Comitetului european pentru TVA, conform directivelor europene. In ceea ce priveste propunerea de limitare la 30% a dreptului de deducere a TVA aferenta cheltuielilor generate cu serviciile de intretinere, reparare si mentenanta a autoturismelor, aceasta nu este conforma cu directiva europeana si necesita obtinerea unei derogari din partea Consiliului UE. Solicitarile privind consultarea Comitetului TVA si obtinerea derogarii au fost intocmite si transmise Comisiei Europene", au precizat sursele.

Propunerea Guvernului de a interzice deducerea de catre companii a TVA pentru achizitii de vehicule este argumentata prin faptul ca masinile sunt folosite si in scopuri personale de catre angajati, iar o evidenta separata a modului de utilizare este dificil de tinut, in timp ce ajustarea TVA poate fi evitata prin diferite metode.

In documentul transmis CE de catre Guvern se arata totodata ca interdictia deducerii taxei pe valoarea adaugata in acest caz corespunde practicii europene in domeniu, in conditiile in care majoritatea statelor membre, printre care Bulgaria, Ungaria, Germania, Austria, Polonia, Portugalia, Suedia, Franta, Slovacia si Belgia, aplica restrictii similare privind dreptul de deducere a TVA pentru autoturismele utilizate de companii.

Potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta, companiile nu mai pot deduce taxa pe valoare adaugata pentru achizitiile de vehicule motorizate de pana la 3,5 tone si cu maxim noua scaune, inclusiv al soferului, prevederea aplicandu-se si clientilor firmelor de leasing financiar.

De asemenea, TVA nu mai poate fi dedusa nici pentru cumpararea de bunuri destinate vehiculelor, inclusiv carburanti, lubrifianti, piese de schimb sau componente pentru intretinere, reparatii sau modificari in regie proprie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3672 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    guvern jenant (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:41)

    guvern jenant [anonim]

    Si cum o sa supravietuiasca o firma care face distributie cu agenti de vanzari? Masinile agentilor vor functiona cu aer? Probabil ca agentii se vor transforma din angajati (platitori de impozit pe salariu si asigurari sociale) in someri (platiti de stat)...

    atentie mare cum votati la urmatoarele alegeri! (fara PDL, fara PSD, fara Base si altii de genul lor)
    • -4 (6 voturi)    
      Dar cu cine, pisi? (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:07)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui guvern jenant

      Adica ne sugerezi sa votam cu ai vostri?
      • +1 (3 voturi)    
        Cine se aseamana, se aduna, nu stiai ? (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:19)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        Tu voteaza cu cine vrei, eu banuiesc cu cine va vota restul.
        Intotdeauna cine ride la urma, ride mai bine, pisi.
        Ce zici, inghiti usor ? Sau cu noduri, pisi draga ?
        • -1 (3 voturi)    
          Ai dreptate (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:41)

          nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Am vazut ca oamenii pot vota negativ si o fac foarte foarte "inspirat", vezi cazul fauritorului de carnati mondiali. E prieten cu Crin ala al vostru, daca nu ma insel.
          • +1 (3 voturi)    
            Mai citeste (Duminică, 5 aprilie 2009, 18:46)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

            Te va ajuta, poate vei reusi sa formulezi un raspuns inteligent.
            • -1 (3 voturi)    
              Hm (Duminică, 5 aprilie 2009, 21:52)

              nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Alex

              In cazul de fata nu e nevoie de mai mult decat am scris deja.
    • +3 (3 voturi)    
      Astia chiar o cauta cu lumanarea... (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:32)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui guvern jenant

      Propun altceva...hai sa marim tva-ul la 40%...sa nu se mai faca deduceri de tva pt nimic achizitionat pe firma...sa marim impozitul pe profit la 50%...sa marim impozitul forfetar..ca si-asa e mic tare...sa marim impozitul pe venit tot la 50%...sa traim doar cu apa si paine si sa mergem doar pe jos...Eventual, banii care ne mai raman..sa-i dam la banci (rata la un credit ceva...ca asa ne indemna si Base si Boc). O sa se ajunga la alte chestii mai grave daca mai continua domnii astia in felul asta....
      • 0 (4 voturi)    
        Ai gresit ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:20)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Ei nu vor sa dam banii la banci, vor banii pentru plata imprumutului de la FMI ca doar spaga si comisioanele le-au luat ei - derbedeul semidoct si lacheii lui.
  • +6 (10 voturi)    
    ce prostieeeee (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:46)

    finantistul [anonim]

    Ce prostie... Minciuni sfruntate, nu exista o astfel de norma niciunde in lume, nu numai in EU.
    Guvern de imbecili. Defapt, la ce ne-am astepta cu un constructor la finante, o c*rva la turism si peste ei un linge-n-c*r prim ministru. Colac peste pupaza un betiv presedinte.
    Ori ne facem offshore-uri in BG ori emigram.

    Unde s-a mai pomenit ca in plina si galopanta criza economica in loc sa relansezi business-ul sa ii dai la cap, sa cresti impozitarea in loc de a creste baza ei, sa provoci intrarea in somaj a zeci de mii de oameni.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai gresit si tu ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:22)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui finantistul

      La finante avem un CAP-ist, nu constructor.

      Sau poate o fi ajuns si el constructor cum a ajuns poloBoc profesor universitar de drept constitutional.
  • +8 (8 voturi)    
    sapa de lemn (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:48)

    masinica [anonim]

    Inca o facilitate taiata de pe lista. In vreme de criza asta inteleg ei sa faca : conditii tot mai grele pentru intreprinzatorii particulari.
    • +1 (3 voturi)    
      Asta ai votat, asta ai ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:23)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui masinica

      Chiar daca nu i-ai votat, ai parte de acelasi tratament.

      Asa ca, iesi la vot si scoate minciuna afara din casa.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:51)

    Snatch [anonim]

    incredibil ...dar adevarat! ...au vazut ca au sume mari de rambursat pe ramura TVA`ului si acum incearca sa reduca...rusine!
  • +5 (5 voturi)    
    deduceri tva (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:51)

    poc-boc [anonim]

    la vanzarea de masini statu mai vrea tva? statu mai incurajeajeaza industria auto
    • +3 (3 voturi)    
      jos cu ei (Duminică, 5 aprilie 2009, 23:06)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui poc-boc

      Poporul lui Basescu a decis..asa ca sa nu va mai aud...au plecat petroliberalii lui Tariceanu...acum nu mai bociti...ca l-ati injurat destul, iar cei care nu au votat nu au dreptul sa se planga. Va mai aduceti aminte cum il aplaudati pe Base ca-i da in cap lui Tariceanu...Acum nu va ramane decat sa va dati cu pumnii in cap...popor ingrat de doi bani..mi-e rusine casunt roman
  • -6 (6 voturi)    
    Initiativa laudabila a guvernului Boc. (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:51)

    EBA [anonim]

    Ma bucur nespus ca in sfarsit se face dreptate, eradicandu-se evaziunea fiscala legala. Toti patronii isi cumparau pe firma masini si incasau TVA de la Bugetul de Stat iar masinile bineinteles ca le folosea fiul, mama, sotia si soacra. Trebuie sa stopam astfel de practici mai putin morale, mai ales in aceasta perioada de criza. Trebuie sa fim mai corecti si sa nu mai furam atata Statul. Cei care aveau o afacere serioasa si era totul legal vor supravietui, iar ceilalti vor merge la cules de pepeni.
    Felicitari Dl Pogea si multa bafta in continuare!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Si cum ramane... (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:43)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui EBA

      ...cu zecile de mii de romani care respecta legea? Le dam si lor in cap? Sau ei nu conteaza atata timp cat scad cheltuielile bugetare? Ia explica-mi mie cum vor supravietui cei cu afaceri legale..atata timp cat conditiile de afaceri devin din ce in ce mai grele? Se pare ca ori esti prost/proasta ori ingnorant(a) ori indoctrinat(a) la maxim. Dar dupa nick-ul tau..as alege varianta a 3-a.. Oare nu iti poti da seama ca marirea impozitelor, scaderea puterii de cumparare, eliminarea anumitor drepturi si micsorarea salariilor au un singur rezultat? Cat crezi ca suporta romanul pana sa treaca la alta forma de..."protest"....? Ai un minus de la mine pt ca nu gandesti deloc !
    • +4 (4 voturi)    
      Cred ca nu ai avut nici o activitate privata ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:49)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui EBA

      Nu exista tara UE care sa impiedice deducerea 100 % a TVA si a cheltuielilor de intretinere (carburant + reparatii+schimb cauciucuri+ asigurare obligatorie auto) pentru autovehicule pina la 3.500 KG. de greutate si care fac parte din mijloacele necesare unei firme pentru a desfasura activitatea !
      Pentru autovehiculele folosite si personal de angajatii firmei, deducerea este admisa in proportie de 50 %.
      DIFERENTA ESTE ASTA :
      1- mijloace auto strict necesare productiei si distributie cu deducere 100 %
      2- mijloace auto (a firmelor) care pot fi utilizate si personal . Deducerea este 50 %.
      In Romania, a fost permis sa inmatriculezi la firme tot felul de masini (inclusiv Mercedes ML ) si acum vin la suprafata problemele !
      In vest, o masina de uz mixt ( cele din cazul 2 ) vin vindute cu bare metalice in interior si sint omologate ca si autocar ( pina la 3,5 tone ). Caracteristica principala, bare metalice din fabrica si max. 5 locuri pe scaune !
      Italia , in urma unei sentinte UE, a trebuit sa deie inapoi la firme 10 miliarde de euro avind aplicat pentru 10 ani o lege asemanatoare cu cea pe care guvernul nostru incearca sa o aprobe.
      Experienta altora invata, dar prostia umana va avea mereu sustinatori, cu diploma sau fara !
      • -1 (3 voturi)    
        Si tu gresesti, sau nu esti informat (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:41)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

        Verifica deductibilitatea TVA pentru companii platitoare de impozit pe profit la tarile care au luat imprumut de la FMI.

        Ca recomandare, incepe cu Ungaria.
        Si continua cu cine vrei tu.
        Sint niste masuri disperate, puse in practica de repetentii care ne conduc.
        Miza angajarii acestui imprumut pentru buzunarele derbedeului si ale lacheilor lui este foarte mare.
        Si sa vezi cite masuri aberante vor mai urma.
        • +2 (2 voturi)    
          Raspuns ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:40)

          STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Ce intra FMI ? Fondul monetar, zice mereu : Reduceti cheltuielile si mariti intrarile la buget !
          Asta ca linie de principiu ! NU vine sa spuna : inventezi taxa asta , maresti taxa aialalta, reduci deducerile alea !!
          Acestea sint toate decizii unilaterale, facute de guverne care au umflat cheltuielile , aiurea , cind "economia duduia" si nu au economisit nici macar 1 LEU ( nici macar 0,25 euro ). Acum , din disperare si imposibilitate de a taia de la pensionari de lux, de la bugetari cu sporuri "nesimtite " sau din lipsa vointei de a reduce angajatii de stat cu 300. 000 de persoane, inventeaza de toate ! Vai de capul ei tara, cu astfel de masuri , criza va fi tot mai grava si lunga !!!
          PS. De la FMI, iau imprumut doar tarile care au mari probleme din lipsa profesionalitatii la nivel de conducere, local si central !
          Ai dreptate, vor inventa altele, imaginatia nu are limite !
    • +2 (2 voturi)    
      S-o crezi tu... (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:17)

      George [anonim] i-a raspuns lui EBA

      ...ca cei care au masini pe firma si le folosesc sotiile, copiii sau soacrele lor or sa le bage in garaj. Aia isi permit, sunt superbogati, si, mai ales, sunt in cercul de prieteni al celor de la putere. Vor suferi tot cei care au doar o masina si vor avea o cheltuiela in plus, ca sa ii aduca la sapa de lemn, adica sa le ia si bruma de profit pe care o realizeaza. Te bucuri degeaba, ca romanul prost, pe principiul ala cu capra, il stii, nu mai trebuie sa ti-l amintesc. Pe cei de teapa ta se bazeaza Guvernul si presedintele cand dau astfel de legi si ordonante. Mie mi-ar fi rusine sa postez asa aberatii...!
    • +2 (2 voturi)    
      Firma cumva se numeste Romania ? (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:25)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui EBA

      Si pe patronul firmei il cheama Basescu ?

      Vreau sa-ti spun ca el nu are cum sa fure statul, pentru ca el a lucrat numai la stat si este milionar in euro.
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 5 aprilie 2009, 20:34)

      roman [anonim] i-a raspuns lui EBA

      ...Kim Jong IL ar fi mandru de tine!
  • +5 (5 voturi)    
    Buget (Duminică, 5 aprilie 2009, 15:58)

    andreiutz [utilizator]

    Parca facusera un buget, au lucrat la el vreo 3 luni pana sa-l aprobe. Au intarziat cu el ca sa fie cat mai bun, bugetul tinea cont de taxele si impozitele de atunci. Din disperarea cu care in fiecare zi mai cresc/adauga o taxa (si acum imi vine in cap declaratiile lui poc cu reducerea fiscalitatii....) se pare ca bugetul aprobat in februarie e degeaba! Huuooo demagogilor!!!
  • +2 (6 voturi)    
    limbricul (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:02)

    mihai [anonim]

    imbecil si banda securisto-comunista psd-pdl au un singur scop : distrugerea firmelor Romanesti , impartirea afacerilor tip cartel si manipularea fortei de munca . nu esti cuminte afara .unde vei mai gasi loc de munca ? Romani e timpul sa va treziti si sa distrugem aceasta hidra comunista psd-pdl .
  • -1 (7 voturi)    
    era de asteptat (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:03)

    ingineru' [anonim]

    Cum numarul companiilor e in scadere, si numarul celor ce platesc impozite scade, e clar ca guvernul va creste taxele pt cei ce pot plati. Dupa parerea mea, era de asteptat. Cred ca si daca era Tariceanu tot la fel facea, sau poate ca prefera sa lase se acumuleze datoria publica, si sa o plateasca tot astia de care zici tu: "Base, si altii de genul lor".
    • 0 (4 voturi)    
      Remarca de lacheu ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:29)

      Ale [anonim] i-a raspuns lui ingineru'

      Parintii tai pensionari deja il regreta pe Tariceanu.

      Sa vezi ce o sa-l mai regrete peste citiva ani cind vor compara cit le-a facut Tariceanu pensia fata de Basescu.

      Si atunci te vor apuca si pe tine regretele ca nu vei mai putea trai din pensia lor, domnu' inginer.
      • -1 (1 vot)    
        Tu vorbesti de lacheu ??!! Ha, ha, ha ! (Luni, 6 aprilie 2009, 10:00)

        Alex2009 [anonim] i-a raspuns lui Ale

        Cred ca nu esti in toate mintile ! Sau vrei sa ne distrezi cu stupiditatile tale ? Toata lumea stie ca obsesia Mafiei este Basescu ! Voi sunteti doar cativa care posteaza mereu aceleasi absurditati, sub mai multe nick-uri. Parca sunteti dintr-un banc cu nebuni care vad numai portocale in jur si-i chinuie bau-bau in somn !
        • +1 (1 vot)    
          Argumente, ca de gargara sint satul ! (Luni, 6 aprilie 2009, 13:21)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex2009

          Adica toate minciunile si vraja care vine de la actualul guvern si de la Cotroceni este stupida ?
          Vreau un exemplu, cert si verificabil, din ce a vorbit si a infaptuit acest guvern de PeDeLici.
          Unul singur, daca exista.
  • +3 (5 voturi)    
    Sursa? (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:12)

    nashu_mare [utilizator]

    Ne spuneti si noua care sunt sursele acestui articol? Inteleg ca nu sunt cel putin trei, dar as fi si eu interesat cum ii cheama si de unde vin.

    Ar fi o chestie ca macar numele autorului articolului sa fie in clar.
    • +1 (3 voturi)    
      Invata sa folosesti calculatorul si vei afla ! (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:30)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

      Cred ca tu esti de la PeDeLici, ca prea nu te duce capul, desi ti-ai ales un nick invers proportional cu statura ta.
      • 0 (2 voturi)    
        Da, pisi (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:53)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Ai dreptate, exact de acolo sunt. De aia eu postez cu un singur ip (sau doua), de pe un user inregistrat de la inceputurile siteului astuia (si teoretic toata lumea ar putea verifica ce am mai postat pana acum) iar tu te semnezi "anonim". Poate de aia esti fan al informatiilor "pe surse". Mediafax nu e sursa decat daca acolo ar specifica izvorul real al stirii. O informatie pentru care ai suspiciuni nu devine mai putin suspicioasa daca o treci prin mai multe guri decat in Romania Otv-ului si al lui Gadea si Ciutacu.

        Nu afirm ca oamenii nu pot minti chiar cand isi arata identitatea dar macar stii dupa aia de unde sa ii iei si ce e de capul lor. Spre exemplu, daca sursa e Vanghelie sau CVT, desi se poate incadra la "sursa", sigur nu e de incredere. Pana si aia de dadeau cu subsemnatul la secu aveau un singur nume conspirativ. Oare de ce?
        • +1 (1 vot)    
          Cred ca te-am "citit" la statura (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:02)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

          Ca te-ai inflamat imediat.
          Revenind la postarea ta, daca vrei, poti.
          Nu ma refer la statura, ca aia ti-a dat-o cel de sus. Ca si lui Boc, dealtfel.
          Ma refer la numele autorului articolului.
          Prea putin intereseaza pe cineva de pe acest forum cine esti, la ce partid faci sluj, daca esti utilizator sau cititor al hotnews.ro
          Daca nu intelegi, intreaba-ma si iti explic. Va fi o placere pentru mine.
          Referitor la identitatea mea, o poti afla de la hotnews.ro, faci cerere, motivata si tot tacimul. Eu nu sint utilizator, deci identitatea mea nu intra sub incidenta legii de prelucrare a datelor cu caracter personal.
          Daca vrei sa dezbati problema minciunii, incepe cu derbedeul, continua cu oricare lacheu PeDeLici si termina tot cu el - derbedeul, ca doar a fost informator al securitatii si membru de partid.
          Repet, pentru nelamuriri, care iti depasesc posibilitatea de intelegere, poti sa ma intrebi.
          • -1 (1 vot)    
            re (Duminică, 5 aprilie 2009, 21:51)

            nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            Nu ma intereseaza identitatea ta ca persoana, doar ca si comentator. Altfel comentariile tale au valoare ce tinde spre zero, nefiind revendicate de nimeni. Si eu pot sa ma semnez Alex si sa scriu "Hai Base, Crin e o zana. Tineretul Liberal". Mai mult, pot sa ma semnez si cu Alex1, Alex2 si sa continui pentru ca voi fi un anonim. La fel cum sunt si sursele.

            Ma intereseaza mai putin statulul de informator al securitatii al unuia sau altuia. Apropo, tehnic toti marinarii au fost asa ceva, toti fiind nevoiti sa completeze chestionare de zeci de pagini, rapoarte si alte prostii (sunt originar din Constanta si mai stiu cate una si alta direct de la sursa). Important e ce fac respectivii ca oficial, nu cum se imbraca, ce caciula poarta sau cum vorbesc in intimitate. M-am saturat de informatii pe surse si de investigatii in direct la televizor. Vreau stiri verificabile si de calitate si mi-e greata de activistii de partid trimisi sa faca propaganda pe forumuri. Ignor alde Gadea, Ciutacu sau TRU, oferindu-le prezumtia de nevinovatie si banuind ca o fac din convingere politica (practic ii consider surse partizane).

            Spre informarea ta: nu fac parte din niciun partid si pana acum vreo 2-3 ani eram sustinator (si votant) PNL. Chestia asta poate fi verificata din postarile mele mai vechi, cred. Inca sunt liberal in gandire, dar nu si in brand.
            • +2 (2 voturi)    
              Nu gindesti liberal (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:43)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

              Asta este o certitudine. Prea multa dedublare in afirmatiile tale care contrasteaza cu lipsa spiritului liberal. Atentie, liberalismul nu este un brand este un spirit si un mod de viata indiferent de regimul politic.
              Anterior ai spus ca esti de la PeDeLici. Crezi ca intereseaza pe cineva ce partid frecventezi ? Chiar daca se vede de la o posta si acum sustii contrariul.
              Cam dubioasa apetenta ta pentru confirmarea identitatii. Si identitatea unui utilizator anonim se poate confirma. Daca insisti, poti afla.
              Incerca si lasa in pace televizorul. Imbecilizeaza. Cistigi timp sa mai citesti o carte despre liberalism. Sau despre informatorii securitatii. Sau despre 322 de vorbe memorabile. Vei fi mai cistigat si vei face mai usor diferenta dintre un marinar si un ofiter de marina al RSR sau legatura dintre minciuna si identitate multipla.
              • -1 (3 voturi)    
                Cauta in DEX! (Luni, 6 aprilie 2009, 0:17)

                nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                Vezi pagina cu definitia ironiei, pustiulica! E clar cu cine discut. Poti sa iti schimbi deja numele.

                Identitatea inseamna precizie si acuratete. Nu poti da o stire pe baza a "mi-a soptit o pasarica". Si ti-am mai zis, nu ma intereseaza cum te cheama sau care va fi meseria ta cand vei creste mare, doar o asumare a opiniilor tale de ieri, de acum un an sau de saptamana trecuta, certificata de o parola.

                Si incerci sa vinzi legume gradinarului cu "marinar" si "ofiter de marina". Vorbim de oameni a caror slujba presupunea sa paraseasca tara. Sunt convins ca habar nu ai despre ce vorbesc. Toti semnau. Altfel stateau acasa.

                Pe de alta parte: nu televizorul imbecilizeaza ci oamenii care apar acolo si iti explica stirile si iti sugereaza raspunsurile. Ma astept ca macar pe internet oamenii sa isi poata pune intrebari atunci cand informatia li se prezinta trunchiat sau de o calitate indoielnica.
                • +1 (1 vot)    
                  Problema mare, identitatea asta (Luni, 6 aprilie 2009, 1:35)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

                  sau mai bine spus, mic la stat, mare la sfat.
                  Apropo de cei care semnau, exista o diferenta enorma intre cei care informau benevol si dadeau nume si fapte distrugind gratuit destine, doar pentru a accede o functie sau un statut social privilegiat si cei care scriau generalitati, pentru ca aveau cei 7 ani de acasa. Precum sesizezi, tine de educatie si datul cu ciocul si simtul masurii.
                  Asa ca mai usor cu identitatea - precizie si acuratete maxima in minciuna pentru atingerea scopurilor personale s-a mai vazut in istorie. Ce uita cei ca tine este finalul "carierei" acestor indivizi.
                  Vad ca preferi televizorul. Optiunea ta, trebuie sa o respect.
                  • -1 (1 vot)    
                    Hai-hai! (Luni, 6 aprilie 2009, 8:26)

                    nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Alex

                    Vezi prost. Ar trebui sa iti pui ochelari si sa nu mai insulti. Vorbeam de stiri aici. Stirile au nevoie de acuratete. Stirile fara sursa sunt zvonuri. Cred ca stii teoria zvonerilor si raspandacilor, nu? Ati fost educati bine in directia asta.
                    • +1 (1 vot)    
                      Lipsa argumente (Luni, 6 aprilie 2009, 10:32)

                      Alex [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

                      Nu stiu unde vezi insulta in comentariul meu. Daca ai ramas fara argumente inseamna ca eu te insult. Explicabila indignarea ta. Uneori, inteleg de ce primeste sustinere neconditionata derbedeul - sint enorm de multi romani care au pierdut un statut in 1989. Te numeri printre ei. Nu ai imbratisat vechiul sistem din convingere, ci din oportunitate. Fa o diferenta intre zvonuri si realitate. Vei fi mai cistigat pentru ca nu este tirziu sa-ti schimbi modul de gindire.
  • +3 (7 voturi)    
    Tembelismul la PeDeLici (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:13)

    Alex [anonim]

    a atins cote maxime.
    Masuri de constringere aberante sint aplicate pentru cei care produc plusvaloare zi de zi.
    Cam asta meritam daca am permis unor nulitati absolute sa ne conduca.
    Un presedinte derbedeu labil psihic, un opincar UTC-ist ajuns prim ministru, un contabil de CAP ajuns ministru de finante, un hot si combinator ca ministru al economiei, o clientela puternic ancorata in afaceri - casuneni si umbraresti - conduc execrabil destinele noastre si ne amaneteaza viitorul cu scopul declarat de a-si umple buzunarele.
    Marea majoritate a celor care ne conduc au lucrat numai la stat si sint milionari in euro.
    Daca toti cei care au fost mintiti direct ar iesi la vot, aceasta satra care ne conduce va disparea imediat.
  • +5 (5 voturi)    
    din nou.... doar noi (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:26)

    cosmin [anonim]

    Clar ca astfel de lucruri se intampla doar in Romania.... Nu exista o viziune si actiune unitara: pe de-o parte impun niste taxe aberante pentru masinile second aduse din EU motivand ca trebuie protejata si stimulata piata de autovehicule noi, pe de alta parte pregatesc o lovitura sub centura pietei de autovehicule noi, prin aceasta masura practic descurajand cumpararea de autovehicule pentru societatile comerciale.

    Ce conteaza cine le foloseste sau daca sunt folosite in scop personal? Se vand masini se vand piese se fac asigurari, etc. O multime de oameni isi iau salariile pentru care statul ia peste 50% taxe (angajator + angajat) din start. Iar restul banilor merg tot pe piata din Romania pe bunuri si servicii...

    Guvernantii nostrii au "arma" dar sunt atat de incompetenti in a o manui incat se impusca cu ea in picior...

    Doamne ai mila de noi!
    • 0 (4 voturi)    
      Daca vrei sa aiba cineva mila de tine, (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:33)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      iesi la vot si aplica stampila cum iti dicteaza buzunarul.
      Tin sa-ti reamintesc ca PeDeLicii au avut motiune de cenzura pe taxa auto si au promis/mintit ca o vor elimina cind ajung la guvernare.
      Iti spun asta, ca sa stii cu cine ai de-a face.
    • +2 (2 voturi)    
      la ce sa te astepti (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:43)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      ... de la unul ca Pogea, al carei specialitate este sa falimenteze societati????

      Vezi CV-ul lui, vezi pe unde a trecut, vezi ce a lasat.
      Cat despre BOC, asa echipa asa manager.

      Mama, unde mi-ai pus Kalashnikov-ul?????
  • +3 (3 voturi)    
    suntem condusi de niste incapabili (Duminică, 5 aprilie 2009, 16:36)

    adrian [anonim]

    Romania va da faliment daca aceste ordonante ale guvernului vor fi puse in aplicare....multumiri guvernului pt "sprijinul" acordat in vederea depasirii perioadei grele...
    • +1 (3 voturi)    
      Parca intereseaza pe guvernanti, (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:35)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui adrian

      daca Romania da faliment ?

      Din moment ce spaga pentru imprumut a fost luata, ce mai conteaza daca Romania da faliment.

      Chiar este asa de greu sa-ti dai seama ?
  • 0 (2 voturi)    
    iar au vrut sa faca ceva bun.... (Duminică, 5 aprilie 2009, 17:44)

    bk [anonim]

    .... si au dat cu bita in balta.

    Idea e sa ii taie pe aia care isi iau masini pe firme, si apoi le folosesc in scop personal.
    Ce treaba are o firma sa aibe limuzine, masini de teren, si alte asemenea tipuri, BMW, Audi sau Mercedes.

    Poate ca ar trebui sa mearga pe idea, e firma de o anumita categorie, poate sa isi ia anumite tipuri de masini, si in functie de angajati, un anumit numar. Apoi verificari pe capul lor, si unde nu e in regula, amenizi mari, chiar confirscare, pentru evaziune fiscala.

    E plin printre blocuri de masini cu numere de leasing (in Bucuresti nu se vede, insa in restul tarii da), adica masini de firma care sunt folosite doare de patroni si familiile lor pe post de masina personala, de unde rezulta ca se face destul de multa evaziune (19% TVA, 16% impozit, valorile sunt mari, 15000-30000 euro)

    Astia trebuie vizati. Cine are de lucru pe bune cu masinile, sa fie lasati in pace. Insa guvernul, ca de obicei, cauta solutia cea mai simpla, pentru ei.
    • +1 (3 voturi)    
      Retardel, stii ce este evaziune fiscala ? (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui bk

      Ce te pasa pe tine daca X isi cumpara 10 Jeep-uri si 13 Hummer-e ?
      Ca doar plateste impozit pentru ele si pentru ce consuma ele.
      Revino cu picioarele pe pamint.
    • 0 (2 voturi)    
      ia DEX-ul da-i matale la litera E (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:08)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui bk

      Asa mai pe la coada, hai ca poti , stii ca V ii la capat: eh iaca-ta si cuvantu matale EVAZIUNE:

      "Evaziune fiscală = sustragere de la obligaţiile fiscale"

      Ala care si-a luat orice masina plateste bani ca nu-i are de la tine. Bani care ajung la firme de leasing, firme de leasing care platesc impozit pe profit, firme platitoare de TVA, importatori,firme care dau de lucru la oameni cu 2 neuroni ca tine.

      Un X5 cost f mult, si impozitul pe firma de pe urma lui este f mare, unde mai pui ca de fapt TVA la valoarea de 50K (cel mai ieftin) ajunge la stat garantat: iti dai seama ca ar trebui 50 de romani ca tine sa-si ia LOGAN sau nu te duce tartacutza.

      Ai nevoie si de astia cu X5, orice ai zice.
      Acum sa revenim: ai idee cat din accizele la carburant reprezinta TVA? Sunt convins ca nu, ca alfel nu-ti uzai ampreentele aiurea.

      Daca guvernul nu stimuleaza consumul intr-un fel sau altul ne ducem in JOS!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    internetul, telefoanele, curentul si gazele (Duminică, 5 aprilie 2009, 22:01)

    eu [anonim]

    Trebuie sa recunosc: sunt tampiti cu maxim talent. Haideti, pe cand telefonia (ca vorbesc cu amantele), internetul (ca uite ce fac, tocmai il folosesc fara legatura cu bussines-ul) curentul si gazele... dupa fasole. Ce sa le mai zici... Sa le zici ca toate cheltuielile astea reprezinta si circulatie a banilor (TVA-uri, impozite si taxe de toate tipurile etc.) si ca nu vor reusi decat sa omoare la gramada toate micile afaceri si sa-i descurajeze pe toti cei care vor incerca sa faca ceva.
  • +1 (1 vot)    
    si de ce nu vrea sa elimine toate deducerile? (Luni, 6 aprilie 2009, 2:33)

    dan [anonim]

    asa ca tot e criza...

    WTF??!?!?!? de ce am eu impresia ca masurile guvernului anticriza, de fapt toate masurile anticriza, sunt de fapt pro criza???

    trebuie sa incurajeze orice afacere, trebuie sa indemne la consum... asta e singura solutie... altfel o sa inghetze tot...
  • +1 (1 vot)    
    Ce vrea Pogea (Luni, 6 aprilie 2009, 9:39)

    je [anonim]

    Pogea vrea ca daca ai o firma si vrei sa iti cumperi o masina sa nu o cumperi pe firma si dupa aia sa iti deduci TVA. Vrea ca mai intai:

    1. Sa scoti bani cu firma ca profit (platesti impozit pe profit 16%)
    2. Sa iti transferi banii tie prin dividende (platesti inca odata impozit pe profit 16%)
    3. Sa cumperi masina si sa nu deduci TVA (inca 19% din valoarea masinii).

    Astfel, pentru o masina de 10,000 EUR + TVA in loc sa platesti doar 1600 EUR impozit pe profit, ar trebui sa platesti 6000 EUR in plus in impozite si TVA.

    Asta se aplica partial si la benzina pe care o bagi in masina si la restul cheltuielilor.
  • +1 (1 vot)    
    decont (Luni, 6 aprilie 2009, 9:41)

    parlamentar [anonim]

    Si cu cabinetele parlamentare care deconteaza zilnic benzina de sute de km zilnic (500-600) si piese de schimb cu tona cum ramnane?? , ca acolo sunt banii nostri??? Parlamentarii isi vor plati din buzunar cheltuielile imense de transport,? sau vor baga bonuri la greu ca sa acopere tot.....
  • 0 (0 voturi)    
    deducerile de TVA acordate firmelor la achizitia d (Luni, 6 aprilie 2009, 20:10)

    cititor [anonim]

    Cum o sa faca statul o asemenea nedreptate.
    Cum o sa plateasca firmele care au bani pretul intreg al masinilor (adica cu TVA)
    Lasa sa plareasca pretul intreg amaratii, pensionarii si alti asemenea amatori care vor sa-si cumpere o masina.
    Ce fara masina nu se poate? Daca vor masina sa platesaca firar ai naibii ca din cauza lor nu mai e loc pe strazi.
    Pun pariu ca toti tinerii aia cu greutatea de min.100 kg, cu ceafa tunsa scurt si cu minim trei randuri de pliuri groase, din masina carora urla manelele isi cumpara masinile "pe firma". Asa da!
  • 0 (0 voturi)    
    Pristanda cel mic (Luni, 6 aprilie 2009, 22:46)

    anonim [anonim]

    Avem un nou guvern care dezbina romanii. Citind comentariile de mai sus am senzatia ca suntem la inceputul anilor 90 cand se striga : JOS "PrivatizatiiI" , etc. Cu cine sa nu votati : cu militienii cu studii la stefan gheorgiu , inclusiv cu acest Boc - care seamana izbitor cu Ghita Pristanda cum numara amandoi : primul veniturile la buget al doilea (mai simpatic) steagurile . Iubiti-va tara , bani au toti tiganii.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 6 aprilie 2009, 23:11)

    Anonim [anonim]

    In urma aplicarii acestor tipuri de legi idioate se poate aplica si legea de auto-aparare? Asta pt ca imi simt dreptul la viata periclitat.