Intalnire intre Emil Boc si sindicate

VIDEO Tichetele cadou si de vacanta vor fi acordate in 2009, dar numai in limita bugetului 

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 19:20 Actualitate | Esenţial


Prim-ministrul Emil Boc le-a prezentat, sambata, reprezentantilor confederatiilor sindicale din Romania continutul acordului cu UE si FMI, precum si cel al actului normativ cu privire la masurile financiare si fiscale, care vor trebui luate in vederea punerii in aplicare a acordului. Guvernul a acceptat, in urma obiectiilor ridicate de sindicate, sa renunte la decizia de eliminare a tichetelor de vacanta si a tichetelor cadou, care era prevazuta initial in proiectul de ordonanta, transmite Rador.

Astfel, bugetarii vor beneficia anul acesta de tichete cadou si de vacanta, dar numai cu conditia incadrarii in cheltuielile aprobate cu aceasta destinatie in bugetele institutiilor respective. In schimb, autoritatile locale vor acorda tichetele numai din veniturile proprii.

Ordonanta de Urgenta care reglementeaza masurile financiare si fiscale luate de Guvern ar urma sa fie pusa, luni, in discutia Ministerului de Finante, urmand ca pana la 4 mai sa fie adoptata de Guvern si de Parlament.

Potrivit presedintelui CNSLR-Fratia, Marius Petcu, data este importanta pentru sindicate, intrucat, dupa aprobarea ordonantei si a altor masuri propuse de guvern, intre care cea privind infiintarea Fondului National de Solidaritate, se va putea discuta despre cresteri salariale.

Acestea ar putea fi de 5%, insa exista inca divergente privind salariile la care vor fi acordate majorarile, guvernul propunand ca acestea sa fie de maximum 1.000-1.200 de lei, iar sindicatele de minimum 1.600 de lei.

Pe de alta parte, reprezentantii sindicatelor au declarat ca se cauta o solutie a evitarii disponibilizarii a 5% din personalul bugetar, prevazuta de Acordul cu FMI, prin evitarea cresterii salariale la salariile mari existente in sistemul bugetar.

In textul noii OUG, prezentata sindicatelor, este introdusa si contributia de 90% aplicabila diferentei dintre salariile si pensiile obtinute de la stat si suma reprezentand indemnizatia neta a presedintelui Romaniei, precizeaza NewsIn.

In ceea ce priveste pensiile, liderul sindical a spus ca acestea vor fi indexate cu rata inflatiei, iar legea pensiilor trebuie finalizata pana la 31 decembrie 2009.

La discutiile cu sindicatele, care au avut loc sambata, la Palatul Victoria, au participat premierul Emil Boc, ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, si ministrul Muncii, Marian Sarbu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2091 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 20:49)

    Ioan [anonim]

    Era prea pe fata, le-a fost frica !
    Dar stati linistiti, va vor jupui pe alta parte...
  • 0 (0 voturi)    
    Incorect! (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 22:16)

    Daisy [anonim]

    "a renuntat sa...elimine" !! Voi intelegeti ceva din pleonasmul asta?
  • 0 (0 voturi)    
    Tichete cadou si de masa (Sâmbătă, 4 aprilie 2009, 23:19)

    prof [anonim]

    Mesajul este urmatorul:

    Vom avea bani la buget pentru tichete pentru toti bugetarii cu exeptia PROFESORILOR.

    Pentru profesori nici un guvern nu a acordat tichete de masa, dar Guvernul Tariceanu a acordat profesorilor tichete cadou.

    Acum Guvernul BOC le-a luat
    pentru ca e clar
    pentru profesori nu sunt bani in buget.

    Sigur vor fi bani pentru celelate categorii asa cum a fost si pana acum
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e! (Duminică, 5 aprilie 2009, 10:46)

      Symbol [utilizator] i-a raspuns lui prof

      Drept urmare, sa se straduiasca fiecare la locul de munca dupa cum i se respecta efortul.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e asa... (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:46)

      user [anonim] i-a raspuns lui prof

      parerea mea e ca de fapt nu vor fi bani la buget pentru nimeni. adica au zis
      - nu vrem sa ne taiati tichetele!
      -bine, nu le taiem! le primiti doar daca sunt bani.

      iar bani nu sunt. sau poate vor fi doar pentru unele institutii unde unii ordonatori de credite vor avea ei un anume interes. restul cel mult se vor uita cu ciuda!

      in sistem, din pacate, sunt foarte multi smecheri, iar cei multi, care poate nu castiga foarte bine, in loc sa reformeze/forteze sistemul raman la mana lor. e clar ca nu sunt bani, dar lipsa lor de reactie ii va face doar pe ei sa sufere, iar pe cei smecheri sa prospere!
  • 0 (0 voturi)    
    Eh, tichetele de vacanta (Duminică, 5 aprilie 2009, 8:44)

    vio [anonim]

    Marea "inventia" a ministerului turismului! Cum sa se renunte tocamai la ele? Mai bine sa faca bugetarii foamea, dar sa "plece" in vacante, sa raporteze ministerul activitate.
  • 0 (0 voturi)    
    IARASI VOR CISTIGA BUGETARII (Duminică, 5 aprilie 2009, 11:16)

    un bizon [anonim]

    din nou bugetarii vor fi in cistig. Dupa ce au avut salarii peste salariile celor care lucreaza in sfera privata, acum li se vor da tichete cadou etc, fara sa aduca plusvaloare. In schimb nu multi patroni acorda tichete cadou salariatilor lor, unii nici tichete de masa nu dau, desi acesti salariati aduc bani la buget si nu bugetarii.
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar (Duminică, 5 aprilie 2009, 19:53)

      user [anonim] i-a raspuns lui un bizon

      nu e bine sa fii asa radical! e nevoie si de unii si de altii, dar in proportiile corecte si cu cheltuieli adecvate.

      oricum, e bine ca sindicatul face scandal pentru oamenii lor, dar cand se 'prostitueaza' oamenii lor cu ocazia diverselor contracte....pauza/liniste. poate ar trebui sa inteleaga si ei ca niste cheltuieli de investitii mai eficiente, iar pune pe ei intr-o lumina mai favorabila si ar fi si bani mai multi la buget pentru salarii. dar asa, de ce sa fiu eu foarte interesat de soarta lor?