DNA si-a prezentat bilantul. Daniel Morar: Anul 2008 a fost mai bun decat 2006 si 2007

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 10:10 Actualitate | Esenţial


Directia Nationala Anticoruptie si-a prezentat, vineri, bilantul pe anul 2008. "Anul 2008 a fost un an bun", a afirmat procurorul sef al DNA, Daniel Morar, la sedinta de bilant. In schimb, procurorul general Laura Codruta Kovesi, prezenta la sedinta de bilant, a reprosat DNA faptul ca "Sunt multe dosare care se solutioneaza in termen relativ mare." In plus, spune Kovesi, "Cei 121 de procurori ai DNA au solutionat in 2008 doar 163 de rechizitorii, ceea ce inseamna o medie de mai putin de doua rechizitorii pe procuror."

Cele mai importante declaratii ale lui Daniel Morar:

  • "Anul 2008 a fost un an mai bun decat 2006 si 2007".
  • "Comisia Europeana a apreciat activitatea noastra. Rapoartele Comisiei Europene arata o evolutie pozitiva in activitatea DNA."
  • "In 2008, procurorii DNA au avut de solutionat 3.959 de cazuri, dintre care procurorii au solutionat 2.300."
  • "In 2008 a crescut numarul de sesizari legate de acte de coruptie."
  • "Cea mai mare crestere a inregistrat-o infractiunea de cumparare de influenta."
  • "In 2008 au fost trimise in judecata 683 de persoane, fata de 415, in 2007."
  • "Numarul inculpatilor trimisi in judecata a fost de 683. 410 dintre ei au studii superioare, iar 284 au ocupat functii de conducere."
  • "Anul trecut au fost condamnati 97 de inculpati nedefinitiv."
  • "Printre cele mai importante functii ale celor condamnati: 2 prim-procurori, 21 de ofiteri si subofiteri de Politie, dintre care unul era sef, iar altul adjunct al unei Politii judetene, 8 ofireri si subofiteri ai Ministerului Apararii, printre care si un comandant de unitate militara, 5 avocati, un consilier judetean, un controlor al Curtii de Conturi, un comisar al Garzii de Mediu, un inspector de finante, un inspector de Primarie, un director de institutie publica, un cadru universitar, un sef de unitate bancara, un arhitect-sef la un birou de urbanism orasenesc, 3 directori de societati comerciale si 21 de administratori ai acestor societati comerciale."
  • "Instantele au achitat prin hotarari definitive 23 de inculpati."
  • "Instantele dau pedepse prea mici, sub minimul prevazut de lege."

Cele mai importante declaratii ale Laurei Codruta Kovesi:

  • "Cer DNA sa instrumenteze mai bine dosarele. Sunt multe dosare care se solutioneaza in termen relativ mare. De noi depinde sa gandim si sa gasim impreuna solutii."
  • "Cei 121 de procurori ai DNA au solutionat in 2008 doar 163 de rechizitorii, ceea ce inseamna o medie de mai putin de doua rechizitorii pe procuror."
  • "DNA trebuie sa fie o institutie eficienta in lupta impotriva coruptiei."
  • "Sunt procurori din servicii teritoriale care au dezamagit."
  • "Cei care nu au reusit sa aduca infractorii in fata justitiei in unele judete, nu puteti da vina pe cauze externe."
  • "Raspunderea nu este doar a procurorului de caz, ci si a celor care au posturi de conducere."
  • "Si combaterea coruptiei din sistemul judiciar este competenta dumneavoastra si sunteti singurii responsabili de acest fenomen."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1310 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    2008 an bun,in rateuri, dar 2009 e cu 1 in plus: (Vineri, 27 februarie 2009, 10:23)

    psd-os-ul [anonim]

    Bombonel.
    E loc de mai bine.
  • -3 (3 voturi)    
    opinie (Vineri, 27 februarie 2009, 10:24)

    moraru [anonim]

    Asa este ai mancat banii contribuabililor degeaba si ti-ai servit stapanaul cu asardie.
  • +1 (3 voturi)    
    ridicol! (Vineri, 27 februarie 2009, 10:39)

    laurentiu [anonim]

    1. sesizarile de coruptie au crescut. Poate sunt eu mai ciudat dar personal vad asta ca o inrautatire nu ca o imbunatatire (e ca si cum ai spune ca in 2007 au fost ucisi 20 de oameni si prinsi 10 dar in 2008 e mai bine ca au fost ucisi 30 si prinsi 17). Prin "an bun" eu inteleg diminuarea fenomenului si prevenirea lui.

    2. rezultatele se vad in condamnari, nu in "solutionari" si trimiteri in judecata.
    sunt curios sa aflu din 683 cati au fost condamnati, cati au fost achitati, si cati au fugit din tara?!
    • 0 (2 voturi)    
      esti ridicol! (Vineri, 27 februarie 2009, 10:56)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      nu incurca borcanele ! nu e treaba dna-ului sa faca condamnari !
      • +1 (3 voturi)    
        nu incurc borcanele (Vineri, 27 februarie 2009, 11:15)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Personal eu nu cred ca am facut pe nimeni ridicol, si doar am subliniat ridicolul. Oricum treaba DNA-ului este sa instrumenteze si sa argumenteze cazurile astfel incat sa obtina condamnari!
        Daca faci dosare peste dosare si acuzi si incarcerezi fiecare babuta care a dat 5 lei la asistenta, dar nu esti in stare sa trimiti dupa gratii un ministru pe care l-a vazut toata tara cum ia spaga, atunci scuza-ma dar rezultatele tale ca institutie responsabila de combaterea coruptiei tind catre zero.
        • +1 (1 vot)    
          Observatie (Vineri, 27 februarie 2009, 13:21)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

          Faptul ca sesisarile de coruptie au crescut nu insamna ca a crescut si coruptia ci doar ca sunt mai multe sesizari
      • 0 (0 voturi)    
        de unde vii tu (Vineri, 27 februarie 2009, 13:54)

        novarom [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        cu ce te ocupi tu de dai verdicte frate?
        una la mana ....in functie de cum pregateste acuzarea dna-ul se poate obtine si condamnarea si apoi...doi la mana ridicoli sunt tot ei ...dna-ul...... atata timp cat deasupra unui prefect nu sunt in stare sa se ridice cu acuzarile....... in schimb o tara intreaga stie si a vazut ministrul dat pe tv luand spaga.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect (Vineri, 27 februarie 2009, 10:57)

      Radu B. [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      Este alarmant ca in 2008 avem mai multe cazuri si oricum condamnarile sunt importante nu trimiterile in judecata. Asa se judeca eficienta institutiei.
    • +2 (2 voturi)    
      o alta iterpretare (Vineri, 27 februarie 2009, 11:23)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      1]poate un grad mai mare de incredere in DNA a condus la un numar mai mare de sesizari,deci daca in'07 au fost 20 de crime si sesizate 10 in '08 au fost 30 de crime si sesizate 17,un plus -minor- in favoarea lu' 2008.
      2] DNA este doar o 'veriga' in lantul justitiei,asa cum DNA nu poate rezolva singur criza de moralitate si coruptia din societatea romana,nici nu poate fi facut raspunzator[tap ispasitor] pt esecul in lupta cu infractionalitate 'gulelor albe'
  • 0 (2 voturi)    
    ar fi interesant de stiut... (Vineri, 27 februarie 2009, 10:42)

    bozo [anonim]

    ...cate dintre miile de cazuri rezolvate si cate dintre sutele de trimiteri in judecata au fost solutionate prin pedepsirea celor acuzati de catre DNA.

    Daca au solutionat 2300 de cazuri si au fost trimise in judecata 683 de persoane, ce s-a intamplat cu diferenta? Rezolvari prin Neinceperea Urmaririi Penale?

    E ilara si precizarea numarului celor cu studii superioare trimisi in instanta...avem corupti de elita cum ar veni...iar restul de potential corupti ce sunt: necalificati, absolventi de bac, soferi, femei de servici?

    In justitie performanta se masoara in cazuri rezolvate cu pedepsirea vinovatilor si nu prin numarul de trimiteri in instanta, sau prin numarul de cazuri solutionate prin NUP.

    Asta e eficienta actului de justitie, restul sunt bani risipiti. Dar da bine la imagine, suna a super-actiune.
  • 0 (2 voturi)    
    slabutz si politic (Vineri, 27 februarie 2009, 10:56)

    c [anonim]

    Au facut mai mult teatru. De exemplu cu Becali cu valiza de la Cluj care n-a fost data vreodata cuiva, de ce sa facut s-a facut atat tamtam in presa...ca nu s-a produs infractiunea pana la urma. Nu cred ca in vest niste procurori profesionisti mai deschideau gura in cazul asta...Daca erau profesionisti trebuiau sa astepte sa dea banii si sa nu apara nici un act legal si apoi sa actioneze si sa dea la presa...Ca daca banii erau dati si daca omul ii dadea cu acte ce era nelegal ? Comisia Europeana ar trebui sa-i intrebe si pe cazuri din astea punctuale, sa dea explicatii: care a fost infractiunea, de ce au dat la presa...
    Celelalte cazuri nu le cunosc foarte bine dar daca s-au desfasurat pe acest model atunci sunt jenanti si comisia europeana trebuia anuntanta. Asta e impresia pe care mi-a lasat-o DNA.
  • -1 (1 vot)    
    bilant pozitiv ?!??! (Vineri, 27 februarie 2009, 11:04)

    dacian [anonim]

    O noua barba marca Daniel Morar. Pacat e ca noi stam si ne uitam la astia cum ne mint si nu facem nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    incendiar la ISU dambovita (Vineri, 27 februarie 2009, 12:08)

    claudiu [anonim]

    DEVIZA "DE NEINLOCUIT-ULUI" col. DIACONITA CORNELIU

    "Impotriva prostiei insisi zeii lupta in zadar !"
    Foloseste personalul Inspectoratului pt intretinerea masinilor personale si ale favoritilor sai (baiat, subordonati supusi, etc) (vezi poze)
    In data de 15.01.2009 si-a alimentat masina personala cu carburant din unitate …
    Cum oare primeste concediu medical pt perioada16-22.01.2009 atunci cand, in urma scandalului cu ziaristul M Buga din 14.01.2009, este luat la intrebari de Politie, desi tocmai obtinuse o noua prelungire de 6 luni la comanda ISU si se presupune ca era sanatos tun !!!

    La convocarea cu primarii din 6 ian 2008 a afirmat ca a adus toate autospecialele de PSI din strainatate pe banii proprii si ca ar trebui ca primarii sa contribuie cu ceva pt compensarea cheltuielilor !!!

    Dupa inceperea anchetei Parchetului militar din ian 2009, a inceput sa-si ia acasa toate lucrurile pe care pusese mana cat a fost sef (aparatura electronica, calculator, 2 aparate GPS – achizitionate din Anglia, diverse altele …) si a dispus casarea lor …

    Inainte de venirea ordinului de schimbare din functie si-a tras prima de 20 000 lei pentru el si alte cateva mai mici acolitilor lui … Cu a carui aprobare ???

    Dupa angajarile din 2007 s-a solicitat fiecarui nou angajat 300 si apoi inca 50 lei pt niste costume uniforma din doc care s-au comandat la aceeasi firma din Gaesti … si se zvoneste ca valoarea lor era de numai 150 lei si nu s-au incheiat acte … Cine a incasat comisionul ??? Ce pazeste contabila sefa ?

    Ce afaceri se zvoneste ca a facut seful personalului lt col Neagu Costel – mana dreapta a col DC, cu recrutarea si examinarea candidatilor pt posturile de subofiteri si ofiteri (diplome false de BAC; certificate medicale facute la gramada; caziere cu probleme primite mult dupa terminarea termenului de inscriere; teste grila completate pe spranceana de examinatori; intermediarul pentru mita ..)
  • -1 (1 vot)    
    anul 2008 (Vineri, 27 februarie 2009, 14:10)

    gabi [anonim]

    a fost la fel ca 2007,2006...2000....
    Ciocoii noi sunt bine mersi in continuare.
    Spor la frecat cozorocul pe banii nostri si in 2009
  • 0 (0 voturi)    
    LLLL (Vineri, 27 februarie 2009, 21:13)

    traian [anonim]

    taraganarea dosarelor de catre DNA pe ani de zile cat si anchetele care le fac in anumite cazuri sunt abuzive si tintesc persoane care sunt adversari politici ai celor care fac sesizarile, nu e niciun secret, prin intermediul DNA ,se razboiesc intre ei idiotii politici, daca se umbla cu astfel de mizerii si hartuieli, va veni o vreme cand si cei din DNA vor plati cu varf si indesat , ca unelte murdare