Hotararile judecatoresti vor fi publicate in intregime pe internet

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2009, 19:28 Actualitate | Esenţial


Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Virgil Andreies, a declarat joi, la Alba Iulia, intr-o conferinta de presa, ca, incepand din acest an, majoritatea hotararilor judecatoresti vor fi publicate in intregime pe internet, protejandu-se insa datele cu caracter personal.

Virgil Adreies a explicat ca acest lucru se va face in etape, astfel incat pana la data de 31 aprilie se vor publica toate hotararile curtilor de apel pe anul trecut, pana in 31 decembrie deciziile pe acest an si hotararile a jumatate din tribunalele existente pe anul trecut si pe cel in curs, iar in anul 2010 va fi publicata cealalta jumatate a deciziilor tribunalelor, transmite Mediafax.

"Dorim prin asta sa dam o dovada efectiva de transparenta totala a sistemului judiciar fata de mass-media, fata de societatea civila si, in general, fata de toti justitiabilii. Efectul imediat va fi o crestere efectiva a calitatii motivarii hotararilor date de catre judecatori", a spus Andreies.

Potrivit acestuia, publicarea hotararilor se va face "in extenso", insa se vor proteja datele cu caracter personal, precum numele partilor. In schimb, vor fi publice numele judecatorilor care au dat sentintele. "Numele judecatorului nu este o data care trebuie protejata, cu caracter personal, si va ramane in hotararea publicata", a motivat Andreies.

Presedintele CSM a spus ca in total vor fi publicate aproximativ 80-90 la suta din hotararile judecatoresti, exceptandu-se cele speciale, precum dosarele cu minori.

Hotararile judecatoresti ar urma sa fie publice pe un site special creat la nivel national, si nu pe site-ul actual al instantelor de judecata din Romania. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4660 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    si unde era... (Joi, 19 februarie 2009, 19:47)

    mare tampenie! [anonim]

    dreptul la intimitate, la viata privata???!!!a auzit cineva despre aceste "drepturi" multbtrambitate? daca dai divort de nevasta-ta pentru ca era o ...trebuie sa stie asta tot universul???!!!
    • 0 (0 voturi)    
      s-au gandit bine (Joi, 19 februarie 2009, 20:55)

      joni [anonim] i-a raspuns lui mare tampenie!

      eu zic ca e mai bine asa, de remarcat ca datele personale raman anonime.....deci fara nume sau date personale...
      asa presa si poporu va avea justitie pe fata, fara voal, fara ascunzis, iar judecatorii se vor gandi bine ce vor scrie in sentinte, pt ca vor fi publice si lumea poata sa faca mishto de cum gandesc...
    • 0 (0 voturi)    
      intimatate (Joi, 19 februarie 2009, 21:06)

      dscasdds [anonim] i-a raspuns lui mare tampenie!

      se vor proteja datele cu caracter personal, precum numele partilor - citeste mai atent.

      ideea este excelenta, pentru ca - cel putin anumitor judecatori - le va fi mai greu sa priveasca cu superficialitatea si sictir munca obligatorie de motivare a hotararilor judecatoresti.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotarari judecatoresti (Joi, 19 februarie 2009, 20:18)

    Duiliu [anonim]

    Aiurea, de unde ati mai scornit-o si pe asta ? Vreti ca toti avocatii sa devina si ei falimentari ca marile firme ? Se poate ca sa promovati asemenea proiecte in plina CRIZA ECONOMICA ?
  • 0 (0 voturi)    
    Majoritatea?! (Joi, 19 februarie 2009, 22:37)

    nedumereita [anonim]

    sper sa fiu pe faza atunci cand se va publica si site-ul respectiv. Si inca o, nedumerire! Ce facem cu dosarele care isi tot schimba numerele dupa pofta celor ce poftesc? Vreau sa aflu de un an de zile ce s-a intamplat cu un anume dosar. Rezultatul... ca de la numarul initial, in datele TB, apare cu doua numere si disparut de pe mapamond. Cred ca ar fi cazul sa se stie si cand sunt intoarse la procuratura din lipsa de probe cu tot cu numerele pe care le tot schimba.
  • +1 (1 vot)    
    O idee buna! (Joi, 19 februarie 2009, 22:41)

    Radu [anonim]

    Ideea e foarte buna sa poti sa-ti listezi de la birou sentintele sau deciziile.
    Mi-ar place sa fie publicate sentintele/deciziile si on-line imediat dupa ce au fost redactate si poat fi comunicate.
    Ar trebui sa acepte niste tehnologi informatice si justitia ramaneasca. Cel putin la nivel minimal pentru inceput.
    Cat despre datele personale nu pot sa spun decat ca acestea trebuiesc protejate in masura in care sedintele de judecata sunt secrete sau pe camera de consiliu.
    In rest toata lumea poate citi condica sau pe portal.just.ro si chiar do$arul la arhiva instantei.
  • 0 (0 voturi)    
    deja se publica (Joi, 19 februarie 2009, 22:58)

    nae [anonim]

    Vedeti aici. Lucrul asta se intampla deja de 4 luni.
    http://www.jurisprudenta.org/
  • 0 (0 voturi)    
    Date protejate (Joi, 19 februarie 2009, 23:17)

    kinn [anonim]

    Nu inteleg relevanta, daca numele partilor nu sunt publicate. Cui foloseste daca se publica pe internet ceva de genul "X divorteaza de Y", "Z trebuie sa plateasca daune lui V" sau "W este condamnat la 3 ani inchisoare" ? Oricum nimeni nu stie despre cine si despre ce e vorba, decat poate doar partile implicate. Si atunci ?
    • 0 (0 voturi)    
      rrer (Marţi, 22 noiembrie 2011, 7:40)

      rg [anonim] i-a raspuns lui kinn

      taticule...are foarte mare relevanta pentru ca hotararile respective constituie jurisprudenta...daca stii ce e aia...