C. P. Tariceanu il da in judecata pe Emil Boc in cazul Sterling

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2009, 15:43 Actualitate | Esenţial


Presedintele PNL Calin Popescu Tariceanu a declarat miercuri ca a depus in instanta actiunea impotriva premierului Emil Boc in cazul Sterling, iar reprezentantul PNL Tudor Chiuariu a precizat ca daunele cerute premierului sunt de 100.000 RON si tot atat ii cer si lui Iulian Iancu, informeaza NewsIn.

Fostul ministru al Justitiei, Tudor Chiuariu, a precizat ca actiunea a fost depusa luni, pentru fiecare dintre cei atacati in instanta - Emil Boc si presedintele Comisiei de industrii Iulian Iancu cerandu-se cate un miliard de lei vechi.

Presedintele PNL Calin Popescu Tariceanu a declarat, pe 11 februarie, ca este hotarat sa faca apel la justitie, din cauza "calomniilor" si "minciunilor" premierului Emil Boc si fostului secretar de stat, Iulian Iancu.

Premierul Emil Boc a acuzat Guvernul Tariceanu ca a actionat cu premeditare in afacerea Sterling, pregatind inca din 2007 ordonanta de urgenta care a permis transformarea unui contract de explorare in contract de concesiune si a anuntat ca ordonanta mai poate fi respinsa de Parlament.

In replica, Emil Boc a declarat ca abia asteapta sa castige acest proces: "sa vada inca o data romanii cum a fost posibil ca un acord de concesiune a fost transformat in contract de administrare, fara licitatie". "Voi dona banii pe care ii voi castiga in urma procesului", a adaugat premierul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2627 vizualizari

  • +8 (26 voturi)    
    Ba frate ..... (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:56)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    Doi penali (Motociclescu si Circariu) se duc in justitie sa-si ceara dreptatea urland "Hotii!!!"

    Oare Caragiale o fi ras la faza asta sau o fi plans in hohote, ca un bun roman .......... ?

    De-a rasu' plansu' ......
    • +8 (14 voturi)    
      Aviz amatorilor! (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:47)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      Aveti grija ce spuneti pe aici pe forum despre Domnul Tariceanu, ca asta va da in Judecata pe toti! O sa se faca a doua oara miliardar pe spatele vostru, dupa cei patru ani de "inflorire" economica pt buzunarul lui. E suficient sa apeleze la Quariu, care abia asteapta sa isi ia revansa de mare avocat, si procesul deja intra pe rol...


    • +2 (8 voturi)    
      Pelicanul loveste ,cu spaga pe spaga calcand! (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:06)

      Elburus [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      A gasit in Qiuariu un vasnic aparator ,o lumina a jurisprudentei , care ,gratuitement , fireste,ca de la membru la membru, il va apara de acuzatiile celor de la putere !Ce mare lucru ca a incredintat direct ,din mana cum se zice rezervele posibile,probabile si ale unor perimetre marine de 4000 km patrati ?la cati km patrati are Romania e un vax ! a facut si el un ban gramada pe timp de criza mondiala, sa manace si gura lui ! Casa grea , 4 neveste ,jjde copii , pensii alimentare ,te joci ?Tradatorul umbla in masina, e mai greu ,dar Quiariu e pedestras uneori ,ce ziceti ce proces verbal ii putem dresa ?
    • +1 (1 vot)    
      La andropauza nimic nu mai functioneaza (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:47)

      Killimandea [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      ..klumea ! Tariceanu e un batranel la o varsta la care altii se duc la pescuit , numarat lumanari ,sah in Cismigiu etc.
      El tot vrea sa faca politica , sa mai dea un tun ,dar nu il mai ajuta natura ! Mai bine isi cumpara un tcovor cu "Rapirea din serai 'din spaga de la Sterling si se calmeaza !
      • +1 (1 vot)    
        Tari Ceanu nu e batrinel deloc (Joi, 19 februarie 2009, 7:07)

        Aron Deleanu [anonim] i-a raspuns lui Killimandea

        Se mai poate insura inca de vre-o 2-3 ori daca....Inca e numai si numai "frumos"vorba lu'tac-su D.A.Lazarescu.Mersul il tradeaza a fi manechin.Nu spun mai multe ca poate ma da in judecata copilasul Q-ariu.Sau ma trimite in desetul egiptean Cioroiu.
  • +4 (10 voturi)    
    ce? (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:58)

    elena [anonim]

    Nu ni se spune si in ce consta actiunea? Care este reclamatia?
  • +9 (15 voturi)    
    Curios ca , (Miercuri, 18 februarie 2009, 15:58)

    Observatore [utilizator]

    de la alegeri incoace pe verschiedene sticlerai apare genosse Aroganteanu pe post de " sfatu palma barbi cot ". Necazul e ca "diese genosse" nu cunoaste un adevar de mult valabil si anume ca : "Omenia ca si virginitatea se pierde o data SI pt totdeauna "
  • -21 (33 voturi)    
    BINE TARI!!! (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:03)

    max [anonim]

    Cel mai bun prim ministru !!!!!!!! RESPECT
  • +10 (24 voturi)    
    Proverb (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:17)

    swolf [utilizator]

    Romanul are o vorba 'Prostul daca nu-i fudul, parca nu e prost destul!".

    Acest individ incearca sa distraga atentia opiniei publice, trecand in ofensiva, o tehnica deja clasica. Singurul proces care are vreo logica este acela in care acest potential infractor, fost prim ministru, este prezent in calitate de inculpat, pentru subminarea economiei nationale. Sper ca Bombo sa ii indulceasca noptile triste atunci cand vor imparti aceasi celula.
    • -14 (24 voturi)    
      Proverbul ti se potriveste, swolf (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:32)

      Ste van Eel [anonim] i-a raspuns lui swolf

      Te gandesti ca tu judeci unidirectional. Ai primit informatie de la Boc si o iei de buna. Asta se cheama ca nu mai fitrezi nimic prin creierul tau, daca e bun de ceva. Potential infractor esti si tu. Toti suntem, mai ales in epoca Basescu.
      Eu sper ca tu sa ai parte de o intalnire cu Boc, acest Gigi Buza Rece al politicii romanesti. Nu de alta, dar sa gandesti la rece.
    • +1 (9 voturi)    
      da (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:40)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui swolf

      s-ar putea sa fie vai de fundul lui:))
  • -11 (21 voturi)    
    tot raul spre bine (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:28)

    G [anonim]

    Eu ma bucur ca Moli ii face astea lui Poc, ca sa mai revina si Poc cu picioarele pe pamant si sa nu mai minta de ingheata apele, fara nici o legatura cu procesul asta ma refer. Poate i se face mai teama lui Poc...
  • +3 (11 voturi)    
    Bravo Tariceanu! (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:31)

    gold rush [anonim]

    Asa le trebuie! cand tu ieseai si aruncai cu laturi in ei si-i acuzai ca au treaba cu "regii asfaltului" - dar nu miscai un deget cu Corpul tau de control cu 300 de angajati sa faci nici cea mai mica ancheta, idiotii din PDL nu spuneau nici "pas" ca sa-i creada lumea "victime" si sa intretina isteria - ca le convenea si lor

    Acum tu stii clar ca pe tine nici "victima" si nici rupt in fund nu te crede lumea asa ca ii executi tu fara mila.
    Din asta se castiga autoritate.
    E vremea ticalosilor cu autoritate
  • +3 (11 voturi)    
    tot degeaba (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:35)

    catalin [anonim]

    Slabut, ma asteptam ca in eventualitatea unui castig, sa anunte ca doneaza banii la buget :)

    In plus parca zicea ca vine cu niste acte doveditoare care le tot cauta de mai bine de o saptamina ...
  • -4 (6 voturi)    
    asa ma bravo... (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:50)

    liviu_ [utilizator]

    da in judecata pe toti...
    ca parca tu ai fi mai breaz...
    asta ar fi din ciclul "se cearta hotii intre ei"
  • +1 (9 voturi)    
    Plan cincinal (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:19)

    Cruela [anonim]

    Sa se pregateasca deja o celula incapatoare pentru Bombo si Taricel, ca pe Boc putem sa il legam de o zabrea in loc de caine de paza, ca latra bine... Q-uariu ar putea trece din cand in cand in vizita sa le duca bomboane si reviste cu harley, sa le mentina adrenalina ridicata; pentru Boc un ciolan afumat, sa-i dea halucinatii cand o sa mediteze la iluziile pierdute. Poate se ofera Udrea sa foreze in fata celulei, si sa le faca bietilor oropsiti o termala de relaxare pt muschii supra-incordati.
  • -2 (10 voturi)    
    Pentru ultrasii tandemului BB (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:03)

    jaffu [anonim]

    Stimați susținători ai tandemului BB (Băsescu - Boc) cum comentați înființarea unui minister pentru o traseista (mai mult sau mai puțin) politica și alocarea unui buget de ZECE ORI MAI MARE decât cel din anul trecut pentru perimetrul "capabilei"?Chiar era necesar aducerea a doua doamne cel puțin discutabile la conducerea a doua ministere rezultate din spargerea unuia vechi și alocarea unor bani din buzunarul contribuabilului roman,într-un an de criza,care sigur nu vor crea locuri de munca ?Oare acesti indivizi nu trebuie judecati?
    Nu sunt un fan al fostului Guvern, dar o minima trecere in revista a ultimilor 4 ani ne arata ca nivelul de trai a fost cel mai ridicat din '90 incoace in contextul in care marele carmaci de la Cotroceni a facut totul sa impiedice acest lucru.Fara a avea pretentia ca liberalii au fost intruchiparea cinstei si corectitudinii,fata de ce avem acum,diferenta este impardonabila.Tuturor celor ce sunteti prosternati la picioarele acestui tandem ce sper sa devina cat mai curand de trista amintire va solicit o clipa de luciditate:daca pe Tariceanu il judeca Justitia (nu stiu cine are dreptate in conflictul cu Boc), cei din tandemul BB trebuie judecati de dvs ,dar la rece fara patima si cu mintea limpede.
    • +1 (7 voturi)    
      Repeta analizele ,ai ceva la ficat ! (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:11)

      dr. Watson [anonim] i-a raspuns lui jaffu

      Prin mijloacele de transport in comun se sopteste ca liberalii tai aveau un bir stabilit pentru fiecare companie de stat in functie de programul de investitii ;fericitii contractori plusau la PNL lunar in functie de preturile unitare umflate aprobate de directorii generali ai companiilor de stat pusi in functie de PNL !
      Sa spuna trezorierul PNL cati bani a sifonat prin fundatiile liberale !cred ca dupa ce afli cate ceva te mai linistesti ...
      • 0 (6 voturi)    
        Vezi ca esti patimas? (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:49)

        jaffu [utilizator] i-a raspuns lui dr. Watson

        La fel ca mentorii tai (tandemul BB si Nutzi spaima stii tu cui) pui botu' la "ce se spune" si eviti lucrurile concrete - nu ai argumente.Voua,astora de factura ta,va plac la nebunie "limbile straine" , probabil de aceea esti inteles doar de "capabile" gen Nutzi!
      • 0 (4 voturi)    
        mda (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:51)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui dr. Watson

        Si tu ai ceva, la mansarda, dar nu creier, poate aer cald.
  • +2 (6 voturi)    
    Se strange latul... (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:40)

    a [anonim]

    Dupa cat de vehement guita acest domn fost prim-ministru, intuiesc o frica extrem de mare de puscarie!!!!
    io nu ma pricep, da' cica-i incadrabila la subminarea economiei nationale.....
    Asa o fi?????
  • +3 (5 voturi)    
    nesimtit (Miercuri, 18 februarie 2009, 20:12)

    toro [utilizator]

    Poate sa se duca la bai de namol cu Qiorul ala. Doi retarzii.

    Dar looserii cei mai mari sunt cei de la PSD care i-o tinut in functie 2 ani. Daca ala era partid normal, Geoana zbura demult de la conducere. Doar pentru simplu fapt ca i-o batut Basescu la referendum shi o stat in opozitie 2 ani de zile ca niste veveritze proaste.
  • +1 (3 voturi)    
    Oracolul de la Palatul Victoria? (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:17)

    Moromete [anonim]

    De unde Dumnezeu putea sa stie Tariceanu ca procesul de la HAGA va fi favorabil Romaniei? (A actionat cu premeditare !?) A fost cumva o actiune prin care petrolisti au ,,uns'' Haga? Iar de procese si tribunalele din Romania ..ce sa spun. Se tem numai oamenii cinstiti . De vina cred ca este proiectantul cladirilor in care sunt tribunalele, pentru ca adevarul se vede numai din afara , inauntru BA !
    GUVERNANTI ACESTIA SE PLANG MEREU CA NU AU BANI, SA-I AUDA Dumnezeu, asa sa- vad si eu in Dacia Berlina ! :) :)
  • 0 (0 voturi)    
    100.000 RON?! (Joi, 19 februarie 2009, 13:35)

    I [utilizator]

    parca procesele de genul asta se fac pe 1 RON, nu?! pentru ca nu te intereseaza banii... Nu si in cazul lui Tari... nu... el vrea banii! Noroc ca am scapat de el inainte sa saracim de tot.
  • 0 (0 voturi)    
    Vadim reloaded (Joi, 19 februarie 2009, 20:11)

    x [anonim]

    Se pare ca Tariceanu ia locul lasat liber de Vadim. Adopta pozitia cainelui turbat care sare isteric la toti din jurul lui :)
  • 0 (0 voturi)    
    Iuda (Joi, 19 februarie 2009, 21:35)

    Oschy [anonim]

    Asteptam DNA-ul sa intre pe fagasul lui Iuda Finkelstein Tariceanu dupa cate talharii a facut pe spinarea tarii.
    De-abia asteapta Tamara Nastase sa scape de rolul de primul corupt al natiei.