Cererea privind suspendarea efectelor ordonantei de introducere a pasapoartelor biometrice, respinsa in instanta

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2009, 10:43 Actualitate | Esenţial


Curtea de Apel Bucuresti a respins miercuri cererea privind suspendarea efectelor ordonantei privind introducerea pasapoartelor biometrice. Introdusa de mai multe organizatii neguvernamentale, cererea preciza ca ordonanta de guvern incalca dreptul la viata privata si dreptul la religie.

Organizatiile "Dreptate si Adevar", "Civic Media", Asociatia pentru apararea libertatilor publice, alaturi de un avocat, si-au sustinut cauza saptamana trecuta in fata magistratilor. Ei au aratat ca Guvernul nu a anuntat public actul normativ, acesta nu a fost supus dezbaterii opiniei publice, intentionand sa indeplineasca cerintele UE fara sa tina cont de opinia publica romaneasca.

Un alt avocat a vorbit despre faptul ca "introducerea unor cipuri pe pasapoarte afecteaza dreptul la religie, deoarece transforma un nume dat de la Dumnezeu intr-un numar". Este "un semnal de alarma", urmarind sa rapeasca libertati prin masuri de urmarire si control.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3136 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    deci cand vrea baba la biserica (Miercuri, 18 februarie 2009, 10:50)

    levi [anonim]

    cipul nu lasa sa iasa din casa,sau o leaga la mainii ca sa nu poate face cruce,sau...poate ..sopteste mesaje erotice in tampul slujbei.....al drecului cip!
    • +1 (15 voturi)    
      Da, da (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:02)

      Clara [anonim] i-a raspuns lui levi

      Numele e dat de la dumnezeu... adica mama-i dumnezeu! Ce noroc pe mine!
    • +1 (11 voturi)    
      deci cand vrea baba la biserica (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:08)

      nicu [anonim] i-a raspuns lui levi

      te lasa sa iesi din casa, da daca iti inseli nevasta pote sa vada cand si cum ai facut-o
      sau: oricine inzestrat cu un cititor de la distanta poate sa verifice cine esti si cu ce te ocupi. inchpuieti daca ai vre-o slabiciune si-ti iasa in cale zi de zi ....
      sau esti o persoana ce deranjeaza cat de usor poate sa te indeparteze sistemul.
      adio libertati adio intimitate. sa vez atuncea abuzuri ale politiei cum nu ai mai vazut. dar de fapt asta si se urmareste controlarea maselor nu se mai poate face prin bani ci doar cu forta :)
      • 0 (8 voturi)    
        nevasta (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:33)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui nicu

        mama asta ar fi argumentul cel mai bun pentru fanii doamne doamne care demonstrau acum ceva timp pe la patriarhie. De vreo 1500 de ani de cand biserica are status si se comporta ca o institutie s-a tot ocupat cu intratul in vietile oamenilor. Stau si ma gandesc..ei tuna si fulgera impotriva adulterului...sa vezi acum barbosii cu scanere dupa ionescu de la 4 care se cotzaie de zor cu vasileasca de la parter.
    • 0 (10 voturi)    
      vai... (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:16)

      Vok [utilizator] i-a raspuns lui levi

      Pe langa asta am auzit "din surse sigure" ca este implementat in cip sistem gps, camera video + microfon si are acces la internet de banda larga, 5GB+, pentru a putea transmite in calitate HD (Heigh Definition) la "adevaratii conducatori al lumii". PS: Interiorul lunii a fost excavat ca sa poate tine serverul care salveaza aceste date, si aici s-au dus banii contribuabillilor si s-a generat si toate criza financiara. mai sus cineva a scris ca "sopteste mesaje erotice in tampul slujbei" atunci vreau si mai tare acest CIP !!!!
    • +2 (6 voturi)    
      Problema e de fapt de cat de sigure sunt chipurile (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:51)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui levi

      Problema e una simpla de securitate. Chipurile alea nu rezolva tot. Cat despre faza cu satana, cifre, etc, nu face altceva decat sa demonstreze cat de varza erau avocatii aia.
      In sfarsit, e normal ca asta sa fie nivelul de dezbatere in media romaneasca.
  • -1 (9 voturi)    
    pasapoarte biometrice (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:05)

    hanea teodor [anonim]

    ( cipul 666) huuuuuuu piei satana!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Si uite asa se duc banii contribuabilului (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:17)

    Claude [anonim]

    si ne mai miram ca a iesit Iliescu de trei ori....
  • +1 (7 voturi)    
    Aoleo! (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:20)

    Archaeopteryx [utilizator]

    O sa ne bage cipuri! Uneltele Satanei! Numarul fiarei!!! Bestia cu 7 capete si 10 coarne si 3.14 ochi! O sa poata sa ne IDENTIFICE! Ce ne facem? Sa apelam la avocati, ei sunt placuti lui Dumnezeu si ne vor ajuta!
    ----
    Ce caraghios! :)
  • +5 (11 voturi)    
    din pacate (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:24)

    anton [anonim]

    si iata cum un proces care trebuia castigat a fost pierdut din cauza musamalizarii problemei si a transformarii ei intr-o problema religioasa usor de contracarat.
    ce s-a intamplat:
    1. o problema reala a fost ridicata: biometria nu ofera in momentul actual suficienta securizare a datelor. sunt posibile diverse solutii, dar Romania urmeaza sa implementeze cea mai vulnerabila schema.
    2. apar primele grupuri "religioase" care fac asocierea biometrie - Dumnezeu - simboluri satanice
    3. dintr-o data, toata opozitia pasapoartelor biometrice este "indrumata" in directia religioasa, au loc mitinguri de protest in care asocierea biometrie - religie este evidenta.
    4. chiar in instanta, principalul punct impotriva pasapoartelor biometrice devine cel religios, cel mai usor de combatut de altfel intr-un stat normal si laic
    5. procesul este pierdut, fara sa se mentioneze nimic de problemele de securitate ale solutiei alese de Romania (probleme observate de expertii in domeniu!), probleme de altfel ce au primit in ziare spatii infime comparat cu mitingurile si protestele "ortodoximii" romane impotriva satanizarii
    intelegeti acum cat de prosti suntem?
    din pacate
    • +4 (6 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:34)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui anton

      Din pacate sint multe motive tehnice pentru care pasapoartele biometrice nu ar fi trebuit introduse, dar asa cum spune cineva mai sus a fost f usor sa se afirme ca doar fanaticii religiosi sint impotriva lor si actiunea sa fie respinsa in instanta ...
      Daca aveti putina curiozitate cititi si studiile facute de instiutul Fraunhofer pe tema asta ...
      Securitatea dateleor este minima si este extrem de usor sa "furi" datele de pe acel cip de la distanta
      Eu personal sint inginer si nu sint de acord cu pasapoartele biometrice in aceasta formula din motive exclusiv tehnice.
      • 0 (0 voturi)    
        Macar (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:13)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        de le-ar fi facut fara RFID. Sa poata fi citite doar in contact cu un terminal special, precum cartelele de la telefoanele publice.
      • 0 (0 voturi)    
        securitate (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:16)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        E foarte simplu sa asiguri securitatea datelor, cel putin pentru cat timp nu folosesti pasaportul.

        Poti tine pasaportul intr-o cusca Faraday (asa ceva e usor de confectionat si nu e prea grea sau prea mare). Astfel nu poate citi nimeni datele de pe el decat cand il scoti de acolo, la granita.

        Din nefericire, la granita datele tale vor putea fi citite de cineva din apropiere. Dar poate ca aici se vor introduce niste norme in legatura cu incaperea in care este citit pasaportul.
  • +1 (3 voturi)    
    hmm (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:27)

    x [anonim]

    suntem ingnoranti...dar clar e pasul spre urmatorul pas.
    Pacat.
  • +3 (5 voturi)    
    clonare (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:28)

    eee [anonim]

    Cand o sa iti cloneze cineva pasaportul ca a trecut pe langa tine, o sa intelegi de ce e o problema cu ele. Se stie de mult timp ca tehnologia RFID e varza, s-a si demonstrat "stiintific" : http://www.youtube.com/watch?v=9isKnDiJNPk
    • -1 (5 voturi)    
      clonare (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:43)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui eee

      Si o sa ma cloneze si pe mine? Ca in Terminator 2? Fata, ochii, amprentele? Wow ce important am devenit:)
      Pe cip se va instala The Number Of The Beast coloana sonora?
  • +1 (5 voturi)    
    Nume = numar (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:39)

    Tequila [utilizator]

    Ce ne facem cu acele nume care sunt numere deja? Quintus (5), Octavian (8), Nuno (9) etc
  • +2 (6 voturi)    
    Suspectilor! (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:49)

    Baimareanka [anonim]

    1)Nu credeti ca presupunerea unei vinovatii este ilegala? Daca vrem sa urcam in avion nu inseamna ca vom si comite o ilegalitate. In societatea numita "libera", chiar aceasta presupozitia nevinovatiei este cel mai important titlu al oamenilor LIBERI.
    In plus, ID-Biometric este la fel de util ca si un ID normal de pana acum. Un potential terorist nu e prins decat DACA si-a oferit deja datele lui pt Bio-ID si a acumulta destula suspiciune pentru a merita o scanare a intregii baze de date.
    2)Nu credeti ca BIO-ID este discriminatorie? Un procent infim chiar (sa zicem 1%) din persoane nu pot fi "amprentate" (defectiuni, disabilitati, etc). Prin urmare ei ar prezenta suspiciuni nejustificate.
    3) Nu credeti ca BIO-ID sunt departe de a fi un substitut pentru o baza de date de calitate referitoare la posibilele riscuri? IDENTIFICAREA unei persoane este un lucru care NU ARE NIMIC DE-A FACE CU CARACTERUL unuei persoane. Aceasta informatie NU poate fi depistata, nici macar in genele unei generatii. (Multi militieni aveau cei mai frumosi ochi....albastrii....)
    4) Oare Pretul pierderii unui astfel de BIO-ID nu este prea ridicat? Un card poate fi inlocuit, dar un BIO-ID nu. Siguranta acestui BIO-ID (transmiterea poate fi interceptata, depozitarea poate fi ocazia de a-l fura, plus agentii responsabili sunt oameni usor de corupt) este extrem de fragila.
    In concluzie, in numele Pro-Democratiei si allibertatilor Umane, CE AR MAI TREBUI SA FACEM IN MOD EFICIENT PENTRU a RAMANE LIBERI si in acelasi timp RESPONSABILI ? Sa plecam pe alta planeta? Cine stie de ce in alte tari opinia publica are mai multa putere in a se fi opus acestor BIO-ID?
  • +4 (6 voturi)    
    Citeva clarificari ! (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:53)

    STEFAN A. [utilizator]

    Daca vreti sa calatoriti in Ue, nu aveti nevoie de pasaport.
    Este obligatoriu in afara comunitatii Europene si devine obligatoriu su date biometrice pentru a calatorii in USA !
    Amprentele digitate , devin obligatorii pentru toti care vor sa calatoreasca in tara democratiei !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ue a avut un brat de fier cu USA pentru aceasta problema si a capitulat !
    Problema cea mai grava, modul cum pot fi folosite aceste informatii si cine are acces la aceste date !
    De problemele religioase, doar un handicapat mintal poate sa gaseasca argumente !
    Combinind datele biometrice cu datele bancare, cu datele electronice privind folosirea cartilor de credit , cu controlul internet, fiecare din noi va putea fi controlat PREVENTIV !
    Nici Securitatea lui Ceausescu si nici KGB lui Breznev nu a visat asa ceva ! Aceasta solutie a fost puternic ceruta de (cea mai democratica tara din lume ? ) USA cu scuza luptei impotriva terorismului international !
  • +5 (7 voturi)    
    Citeva clarificari ! (Miercuri, 18 februarie 2009, 11:53)

    STEFAN A. [utilizator]

    Daca vreti sa calatoriti in Ue, nu aveti nevoie de pasaport.
    Este obligatoriu in afara comunitatii Europene si devine obligatoriu su date biometrice pentru a calatorii in USA !
    Amprentele digitate , devin obligatorii pentru toti care vor sa calatoreasca in tara democratiei !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ue a avut un brat de fier cu USA pentru aceasta problema si a capitulat !
    Problema cea mai grava, modul cum pot fi folosite aceste informatii si cine are acces la aceste date !
    De problemele religioase, doar un handicapat mintal poate sa gaseasca argumente !
    Combinind datele biometrice cu datele bancare, cu datele electronice privind folosirea cartilor de credit , cu controlul internet, fiecare din noi va putea fi controlat PREVENTIV !
    Nici Securitatea lui Ceausescu si nici KGB lui Breznev nu a visat asa ceva ! Aceasta solutie a fost puternic ceruta de (cea mai democratica tara din lume ? ) USA cu scuza luptei impotriva terorismului international !
    • +1 (5 voturi)    
      E singurul comentariu pertinent... (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:23)

      ligrivn [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      la subiectul abordat. Restul demonstreaza cat de putin sunt interesati sau stiu unii despre ceea ce se deoreste la nivel mondial: controlul abolut! Asta inseamna putere! Dirijarea maselor prin manipulare, controlarea datelor cu caracter presonal si lipsa mijloacelor pentru o informare corecta si echitabila inseamna control absolut. Controlul al elitelor, oligarhiilor sau monopolurilor financiar-industriale asupra maselor.
      Credeti ca prin pasapoarte biometrice vor sa-i prinda pe teroristi, criminali, interlopi, etc? Astia vor gasi oricand mijloace sa penetreze sistemele de siguranta. Se gandea cineva acum vreo 20 de ani ca va exista criminalitate in spatiul virtual? Si iata ca acum e in floare. Se gandea cineva, inainte, ca hotii vor mai avea curaj sa sparga banci sau sedii de firme cu monitorizarea video actuala, controlul si preventia intrarii prin efractie si sistemele de alertare a firmelor de securitate si paza? Poate ca da, dar nu la acest nivel. Infractionalitatea nu poate fi stopata astfel, pentru ca infractorii nu sunt...PROSTI. Invata si ei din lipsurile sistemelor si relatiilor institutionale.
      Nu! Ei nu vor decat control si ne indobitocesc pe zi ce trece...prin televiziune sau alte mijloace. Bine ca deocamdata mai avem internetul, sa ne putem exprima in voie:)
      Iar chestia cu 666 din pasaportul biometric nu este decat tot o denaturare a adevaratei probleme pe care o ridica acestea si un control mediatic prin manipulare. Foarte trist(:
  • +1 (5 voturi)    
    Propunere, (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:23)

    Florin [anonim]

    Eu zic sa ne bage cod de bare in urechi , ca la vite! Nu?
    Ce mai conteaza? Oameni buni dar unde e libertatea noastra, firea libera a omului!!!??
  • 0 (2 voturi)    
    catre prostime (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:40)

    dan [anonim]

    da-le minte la romaniii care is incultii si saraci cu duhul ...n-au bani sa manance si vor pasapoarte biometrice halal cultura .....
    1 In primul rand trebuie sa vada ca si in celalate tari cum se procedeza cu pasapoartele biometrice ,pt ca la noi pentru noi romanii e scump si va fi scump ,de ce sa-si traga banii firmele care fac pasapoartele si aia cu tehnologia lor jigodile numai pe interes ,in loc ca baniii sa se adune la sistemul social care e catrastofal in romania .....Romaniii Treziti-va va pacalesc Parlamentarii cum vor eii .....aici in Elvetia daca populatia nu vrea pasapoarte biometrice guvernatii o iau prin gura ca nu au ce face ...romaniii trebuie sa-si ceara drepturile sa iasa in strada fara frica daca vor schimbare pt binle lor si al copiilor lor ....natie de amaratii
  • -1 (1 vot)    
    Stat comunist si neocomunist! (Miercuri, 18 februarie 2009, 12:46)

    Gerula [anonim]

    Am fost si ma ramas comunisti. Doar aici pot face experimentele satanice , nu in asa zisa "democratie" a lor.

    Antihristul va veni negresit, insa pe tolomacii care nu cred deja i-a luat.
  • +1 (1 vot)    
    paşapoarte biometrice (Miercuri, 18 februarie 2009, 17:58)

    sorin [anonim]

    Mai toţi suntem deacord că introducerea cipului, deocamdată în paşapoarte şi permise auto, are consecinţe negative asupra libertăţilor individuale. Suntem tobă de carte, cunoaştem tot felul de detalii tehnice, dar cu toate acestea am stat cuminţi, aliniaţi şi ne-am uitat la acei "habotnici" cum protestează şi cum încearcă să păstreze acele libertăţi pe care, spun ei , ni le-a dăruit Dumnezeu. Şi uite aşa, "babele" au ieşit în stradă iar tinerii nici măcar nu se obosesc să se informeze. Luăm de bune tot felul de şabloane pe care le auzim în jurul nostru cu privire la credinţa strămoşilor noştri şi tot mai puţin şi credinţa noastră şi-i catalogăm pe alţii fanatici religioşi doar pentru faptul că citind în scrierile Sfinţilor Părinţi au realizat că trăiesc vremuri de mult prorocite şi au decis să lupte în felul lor.
    Sigur, pentru un om care nu este creştin, numărul 666, pecetluirea şi Hristos, nu sunt motive care să-l scoată din zona de confort şi acest lucru poate fi catalogat drept normal. Dar cu totul anormal (şi trist) este faptul că oameni născuţi în credinţa ortodoxă, procedează la fel.
    Bătaia de joc la adresa celor care au protestat nu rezolvă problema de fond.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 18 februarie 2009, 18:21)

    anton [anonim]

    incerc sa imi explic ce efecte negative are pasaportul biometric contra libertatii individuale...mie mi se pare ca e doar un alt mod de prezentare a datelor...un pasaport e tot un pasaport...daca ai ceva de ascuns, nu te duci cu pasaportul la granita ca stii ca te vor verifica si vor afla...iar partea cu cititul de la distanta e foarte prost inteleasa...ce diferenta e ca granicerii pot sa iti citeasca identitatea sau ca le dai tu pasaportul si iti citesc identitatea? daca va e asa frica, exista ambalaje anti RFID, simplu...tii pasaportul in el si nimeni nu iti afla numele pana cand nu ii arati tu pasaportul...ceea ce oricum tb sa faci dc vrei sa zbori cu avionul...parca suntem tampiti...auzim cuvinte si ne panicam ca prostii...serios: vreau un examplu de caz in care pasaportul biometric este o incalcare a libertatilor individuale!
  • +2 (2 voturi)    
    pasapoarte biometrice (Miercuri, 18 februarie 2009, 19:50)

    un "ortodox prost" [anonim]

    Nu-i asa ca e mai simplu sa zici ca "babele" si "prostii ortodocsi-fanatici" exagereaza, vad draci-verzi pe pereti si ca treaba cu 666 e vrajeala SF, a la dracula?
    Dar nu cumva comoditatea curenta, confortul capului ce se pleaca (si pe care cica sabia nu-l taie) deja ne domina si ne pastram intr-o lasitate civica? Las' bre ca nu e dracu asa de negru (vorba asta din pacate a prin radacini)...

    Nu este evidenta intentia de control asupra individului? Chiar nu s-a auzit de "guvern mondial", "noua ierarhie mondiala", "controlul populatiei" etc
    Oameni buni ce se intampla acum "babele" stiau demult ca o sa se intample - cum asa?? Simplu, sunt scrise/prorocite de 2000 de ani (in cartea aia baboasa, neagra, cu cruce galbena pe ea - capitolul Apocalipsa).
    Si tot ele, babele, au iesit in strada sa ne apere de ce va urma; pentru ca cipul biometric de acum reprezinta pregatirea pentru nenorocirea ce se pregateste - controlul la nivel mondial.
    Baba nu are nevoie de explicatii tehnice, se vede cu ochiul liber care sunt vremurile.
    Iar noi, copiii destepti, putem intelege ca s-a ajuns la o performanta tehnica suficient de performanta ca sa monitorizezi, stochezi, interoghezi informatie acoperitoare pentru 6 miliarde de indivizi.
    Daca un banal telefon mobil, laptop wireless poate fi conectat apropape oriunde in lume ce mare complicatie sa pui in functiune un cip biometric si,...toata lumea devine un computer mobil. Pe care il monitorizezi/controlezi foarte facil.

    Ar trebui sa nu fim ignoranti, chiar daca multi au optat pentru modelul "liber cugetator". Cu totii suntem afectati in libertatea noastra. Daca am avea respect reciproc cu totii pentru toti altfel ar sta lucrurile.
    Ce bine ar fi daca indemnul "Iubeste-ti (macar respecta-ti) aproapele ca pe tine insuti" ar ajunge la inimile noastre. (Ar intra in somaj Politia si Puscaria.)

    Asadar, cate babe ati traversat strada zilele astea?

    (Iertare pentru mesajul lung)
    • 0 (0 voturi)    
      una (Miercuri, 18 februarie 2009, 22:46)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui un "ortodox prost"

      ..si mi-a luat o ora, ca nu voia sa treaca ! Ma pui la socoteala?
    • +1 (1 vot)    
      Foarte bun comentariul! (Joi, 19 februarie 2009, 2:05)

      Mihai3 [utilizator] i-a raspuns lui un "ortodox prost"

      Foarte bun comentariul! Ai pus punctul pe i.

      Este foarte usor sa stai deoparte si sa judeci pe "babele acela proaste" si pe "retardatii aceia de ortodocsi fundamentalisti" si sa razi de ei.

      Dar tu, tu inteligentul ce faci. Intelegi foarte bine problema si esti chiar gata sa dai sfaturi altora, dar ramai nemiscat. Bineinteles ca e mult mai confortabil sa stai in fotoliu si sa privesti...

      Multi constientizeaza pericolul pierderii libertatii si chiar vorbesc despre acest lucru (dati-mi voie sa nu vorbesc despre cei care nici macar nu constientizeaza acest lucru dar o fac pe desteptii). Sunt momente in viata sau in istorie cand doar vorbele nu-s de-ajuns!

      xxxxxxxx

      Cata diferenta este intre noi si tinerii de acum 20 de ani care ieseau in strada infruntand moartea. Ei, asupra carora se ducea o permanenta politica de indoctrinare materialist-dialectica, au fost in stare ca pe langa "libertate" sa strige si "Dumnezeu este cu noi". Si rosteau "Tatal Nostru". Si nimeni nu se gandea sa-i considere "fanatici", "retrograzi" sau "retardati". Ba dimpotriva toata lumea ii admira.

      xxxxxxxx

      Libertatea este pretuita la adevarata valoare doar dupa ce ai pierdut-o. Prea tarziu insa...
  • 0 (0 voturi)    
    FILME (Joi, 19 februarie 2009, 12:02)

    Mihai3 [utilizator]

    Daca vreti sa va informati cu privire la RFID, Noua Ordine Mondiala, controlul populatiei etc. va recomand sa vedeti filmele de la adresa:

    http://apologetica.lx.ro/#video