Au fost retinuti sapte invinuiti in cazul "Ciorogarla". Trei dintre ei au participat la sustragerea de arme

de Ionut Baias     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2009, 22:29 Actualitate | Esenţial


Procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie au retinut azi, 12 februarie, 7 invinuiti in cazul de sustragerea de arme militare din incinta UM 01916 Ciorogarla, conform unui comunicat al Parchetului.

Cei retinuti sunt: Gagea Ionut  (sergent major), Petrica Ion (caporal), Tudorache Marius (caporal),  Tudorache Marian (sergent), Dinu Marian (caporal),  Radu Cristian (caporal) si Nitu Nicusor (soldat).

In urma cercetarilor efectuate a rezultat ca primii trei invinuiti au participat la sustragerea de arme militare din incinta UM 01916 Ciorogarla, se arata in comunicat.      

Sustragerea armelor a fost posibila ca urmare a faptului ca ceilalti invinuiti nu si-au indeplinit atributiile militare in timpul serviciului.

Invinuitii vor fi prezentati maine, 13 februarie 2009, Tribunalului Militar Bucuresti, cu propunere de arestare preventiva, pentru 29 de zile.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4610 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    ? (Joi, 12 februarie 2009, 22:54)

    ileana [anonim]

    Da' armele?
    Unde-s armele?
    • -1 (3 voturi)    
      E, astia sint aia care erau la sala (Vineri, 13 februarie 2009, 4:36)

      Johny [anonim] i-a raspuns lui ileana

      de unde arme ma, au prins si ei pe unii ca sa inchida gura presei.
      • +1 (3 voturi)    
        Felicitari anchetatorilor romani (Vineri, 13 februarie 2009, 10:57)

        Dura Lex [anonim] i-a raspuns lui Johny

        Au rezolvat un caz despre care s-a vorbit mult si care putea da idei si la alti cretini angajati in armata.
        Vor fi judecati de justitia militara si vor lua ani grei de puscarie pentru fapta lor debila.
        Daca i-au prins pe ei se gasesc si armele, vor dori sa isi mai scada din pedeapsa pt. "buna colaborare cu justitia" :)
        Procurorii, in loc sa faca gargara mediatica, si-au facut treaba perseverent si discret.
        Iar presa romaneasca ramane ce este, o cloaca de avortoni ratati :)
  • 0 (4 voturi)    
    Armata minunilor ! (Joi, 12 februarie 2009, 23:08)

    STEFAN A. [utilizator]

    Unitatea asta militara, avea doar soldati, gradati si subofiteri ?
    Interesant !
    UM 01916 , ofiteri nu are sau sint toti usa de biserica ?
    Am uitat ca si seful statului major aviatie a fost destituit !
    ( si imediat trecut in rezerva, adica pensionat cu pensie serioasa prin hotarire a Presedintelui Romaniei)
    • +4 (4 voturi)    
      posibil (Vineri, 13 februarie 2009, 0:12)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Nu apar pe nimeni ci doar incerc sa vin cu o posibila explicatie. Respectivii cred ca sunt militari angajati pe baza de contract; sunt tineri si nu sunt de mult in armata. Asta ii face probabil mai predispusi sa isi asume astfel de riscuri.
      Un ofiter are un salariu mai mare, a petrecut mai mult timp in armata, este probabil mai constient de gravitatea si de riscurile implicate intr-o astfel de fapta si astfel mai putin predispus sa o savarseasca.
  • +1 (7 voturi)    
    Militari .. curtea martiala (Joi, 12 februarie 2009, 23:21)

    san du [anonim]

    Curtea martiala...sper ca nu proces civil
    Ar trebui impuscati
    • +2 (2 voturi)    
      stai mah (Vineri, 13 februarie 2009, 2:20)

      kk [utilizator] i-a raspuns lui san du

      ho! nu te grabi sa impusti lumea ca astia nu or omorat pe nimeni inca. Impuscati ar trebui capii afacerii si magistratii lui Gorbunov nu tapii ispasitori.
    • 0 (2 voturi)    
      Curtea martiala? (Vineri, 13 februarie 2009, 14:22)

      Militar [anonim] i-a raspuns lui san du

      Ba, fraiere curtea martiala nu exista deat in caz de razboi. Asta asa pentru cultura ta generala.
      In al doilea rand au furat altii mult mai mult, altii au omorat oameni si nu au facut o zi de puscarie.
      Pe de alta parte, daca acestia au fost implicati, cat crezi ca au castigat si de ce? Cateva mii de euro, din saracie, iti spun eu. Stii cat au soldatii, caporalii si subofiterii aia care pazesca arme si munitie in valoare de milioane de euro? Maxim 1.300 lei pe luna cu tot cu sporuri. Pentru soldati salariul de angajare este de 620 lei. Atat le este trecut in cartea de munca. Restul e norma de hrana, si sporuri.
      Asa ca mai incet cu impuscatul.
      Analizeaza cauzele ca sa rezolvi problema. Pune-te tu in locul lor. Cu chirie in Buc. si cu 1300 lei pe luna.
  • -1 (3 voturi)    
    Mi-a placut... (Vineri, 13 februarie 2009, 8:25)

    D,Vrancea [anonim]

    ... zambetul si "inocenta" afisate de Stanisoara .
    • +1 (3 voturi)    
      Pai (Vineri, 13 februarie 2009, 9:44)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui D,Vrancea

      Stanisoara era de 2 saptamani ministru.
      Melescanu ce zice?
  • +1 (1 vot)    
    ciorogarla (Vineri, 13 februarie 2009, 9:28)

    gogu [anonim]

    subiecti avem dar proba materiala?.eu cred ca parchetul militar a facut aceasta mascarada mai mult de gura presei.nu stiu cum se prezinta cu ei in fata judecatorului fara obiectul muncii.
  • 0 (0 voturi)    
    hahaha... (Vineri, 13 februarie 2009, 9:32)

    liviu_ [utilizator]

    iar o sa fie bagati in puscarie niste fraieri care o sa fie platiti sa-si tina gura ca sa nu spuna cine e cu adevarat in spatele afacerii (vezi tigareta)

    uite o dovada ca nu exista Dumnezeu, ca daca exista pana acum numai in Romania era vreo 15 potopuri dupa 1989...
    • 0 (0 voturi)    
      Au fost potopuri si vor mai fi (Vineri, 13 februarie 2009, 11:37)

      Pntru HaHaHa [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Pentru informarea dvs, potopuri au fost mai multe si probabil vor mai fi. Unul dintre ele, major, acum 3-4 ani (Dumnezeu cred ca l-a trimis preventiv) chiar pe Ciorogarla. Sa speram ca noi stim mai putine.
      • 0 (0 voturi)    
        vb. la figurat... (Vineri, 13 februarie 2009, 12:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Pntru HaHaHa

        si ma refeream la "potopuri" care o sa loveasca si in adevaratii vinovati nu in niste amarati care nu au nici o vina ca tara asta e cum e...
  • 0 (2 voturi)    
    Politia in actiune (Vineri, 13 februarie 2009, 9:53)

    747 [utilizator]

    Colaborarea extraordinara intre fortele de militie din Sectorul Agricol Ilfov si fortele armatei poporului, a facut posibila arestarea raufacatorilor. Inca un caz rezolvat cu succes.
  • +1 (1 vot)    
    Parca vad (Vineri, 13 februarie 2009, 10:12)

    sabertooth [utilizator]

    Ca unul are deviatie de sept asa ca va fi eliberat, altuia i se usuca O-O-le de la lipsa de activitate asa ca si el va iesi lejer si ultimu', manca-l-ar mama, este saracutzu claustrofob asa ca nu poate suporta regimul de detentie, ca atare afara si cu el.

    Cred ca este rezolvat si cazut asat.

    A.N.
    • +1 (1 vot)    
      N-au bani (Vineri, 13 februarie 2009, 14:25)

      Militar [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      Astia nu au bani ba frate pentru oo sau deviatie de sept. daca aveau nu stateau pe 1300 lei pe luna sa faca paza la arme de milioane de euro. S-au lins si ei pe degete, atat. Si vor plati pentru asta. Dar astfel tratam efectul , nu cauza. Stati si judecati care este cauza si cat credeti ca au castigati acesti bieti soldati si subofiteri din afacerea asta.
      peace
  • -2 (2 voturi)    
    aham :) eficienta (Vineri, 13 februarie 2009, 12:18)

    aa [anonim]

    sunteti penibili.
    mai aveati sa spuenti ca iliescu sau basescu sau vadim au incarcat armele si era totul perfect. halal organe are statul asta,de fapt sunt bune pentru represiunea celor care gandesc si au opinii libere dar in rest ... sunteti varza ! cand vad caporalii sergentul si soldatul ... arestati m aapuca rasul. unde sunt armele mai impotentilor ca de 1 luna de zile habar nu aveti nimic...