Primarul PD-L din Rm.Valcea, Mircia Gutau, a fost trimis in judecata

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2009, 15:16 Actualitate | Esenţial


Primarul democrat-liberal al municipiului Rm.Valcea, Mircia Gutau, a fost trimis joi in judecata de procurorii din cadrul Directiei Nationale Anticoruptie – Serviciul Teritorial Pitesti, pentru infractiunile de abuz in serviciu contra intereselor publice, anunta Ministerul Public, intr-un comunicat de presa.

Alaturi de acesta, au mai fost trimisi in judecata Mesea Nicolae, consilier juridic la Primaria municipiului Rm.Valcea, in sarcina caruia s-a retinut infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice, si Georgescu Ion, administrator la S.C. DANCOMAR S.R.L. Rm.Valcea, in sarcina caruia s-a retinut infractiunea de complicitate la abuz in serviciu, in forma continuata.

Procurorii sustin ca in perioada mai-iunie 2005, Mircia Gutau, in calitate de primar, impreuna cu Nicolae Mesea, consilier juridic, "si-au exercitat, cu intentie, in mod defectuos, sarcinile de serviciu, prin initierea si derularea unei proceduri de achizitie publica avand ca obiect 'Dotari locuri de joaca pentru copii', cu incalcarea normelor legale".

Astfel, primaria Rm Valcea a  incheiat cu firma S.C. DANCOMAR S.R.L. Rm.Valcea, reprezentata de Ion Georgescu, sase contracte de furnizare de produse, achizitie 'Dotari locuri de joaca pentru copii', desi s-a derulat o singura procedura prin cerere de oferta, stabilindu-se achizitionarea unui singur loc de joaca.

Primaria a platit pentru componentele celor sase locuri de joaca suma de 852.636 lei, in conditiile in care acestea au fost cumparate de la o firma din Bulgaria la pretul de 321.622 lei.

Societatea cumparatoare, INTER GRUP COM SRL Rm.Valcea, le-a revandut ulterior societatii DANCOMAR S.R.L. care le-a revandut Primariei.

Prin interpunerea celor doua societati comerciale, la care Ion Georgescu este administrator, primaria Rm.Valcea a achitat catre beneficiarul contractului de achizitie publica suma de 531.014 lei in plus fata de suma platita in mod real catre furnizorul bunurilor din Bulgaria.

Primaria municipiului Rm.Valcea avea posibilitatea ca, prin reprezentantii legali, sa lanseze invitatii-oferte de achizitie direct de la firma din Bulgaria, despre ale carei produse si preturi Mircia Gutau se informase inainte de lansarea procedurii de achizitie  publica, cand s-a deplasat personal in Bulgaria impreuna cu Ion Georgescu, administratorul firmei care avea sa fie ulterior declarata castigatoare a contractului de achizitie publica.

Prejudiciul cauzat Consiliului local si  Primariei municipiului Rm.Valcea este de  545.568,11 lei, reprezentand diferenta dintre totalul sumei achitate de autoritatea contractanta si valoarea preturilor medii de achizitie ale locurilor de joaca de pe piata.  

In vederea recuperarii acestui prejudiciu, procurorii au dispus confiscarea de la inculpati a sumei totale de 531.014 lei RON, obtinute ca avantaj patrimonial pentru sine sau pentru altul prin savarsirea infractiunilor.

Dosarul a fost inaintat spre judecare la Judecatoria Rm.Valcea.

Mircia Gutau a fost reales primar al municipiului Rm.Valcea la alegerile locale de anul trecut din primul tur, in ciuda faptului ca in 2006 a petrecut mai multe zile in inchisoare, fiind arestat preventiv intr-un dosar de luare de mita.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3991 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Exemplu de indobitocire colectiva si nationala (Joi, 12 februarie 2009, 16:28)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Deci oamenii l-au ales si a doua oara (si la ce scor) pe un infractor! La fel a fost si la Cluj unde oamenii l-au votat pe Funar desi a nenorocit orasul. Din pacate la fel se va intampla si cu Base, indeferent de comportamentul lui si indiferent de imaginea negativa si nefasta pe care o aduce Ro, va fi votat din primul tur.
    • +4 (4 voturi)    
      deci (Joi, 12 februarie 2009, 17:06)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      pe cine ne propui sa votam ca sa nu fim dobitoci?Avem alta optiune cat de cat credibila?Eu nu sunt fan Basescu,dar decat PSD si PNL(in nici un caz nu ma gandesc sa votez PIN sau PNG findca nu cred ca au vreo putere sa faca ceva in tara asta), raman totusi la PDL.Guvernele trecute au aratat de ce sunt in stare.Mai am speranta ca acest guvern va fi mai bun,cu toate ca sansele sunt cam mici.
      • -2 (2 voturi)    
        unu (Joi, 12 februarie 2009, 17:18)

        unu [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

        Poti sa votezi cu cine vrei ca tot ala esti.
  • +1 (5 voturi)    
    Pacat... (Joi, 12 februarie 2009, 16:38)

    Marius [anonim]

    Orasul era mult mai frumos inainte. Si acum s-au facut ceva modificari insa strazile nu s-au mai reparat de 10 ani. Orasul este inchis pentru orice fel de investitii venite din afara. Acolo exista un cerc de oameni care controleaza aproape totul iar orice afacere in care nu sunt impicati ei este innabusita de la inceput. Va scapa si acum cum a facut si data trecuta...pentru ca justitia noastra isi face treaba.
  • +2 (2 voturi)    
    Cat adevar!!! (Joi, 12 februarie 2009, 18:14)

    EU [anonim]

    Atata timp cat va exista GUTAU la putere in Rm- Valcea, NIMENi si NIMIC nu va face ceva fara a fi implicat si el. Cineva spunea...ca "NUMAI D.zeu stie de ce l-a lasat pe asta sa mai ia un mandat de Primar, dar probabil are EL un interes, sa-i arate omului ca nu TOATE merg pana la final".. Imi pare rau de bietul oras, de bietii oameni care locuiesc in el... S-a dus vestea in toata tara de ce fel de "OM" este, chiar si afara. DAr nu mai zic nimic, decat ca...sper sa-si revina odata TOTI si sa-l puna acolo unde ii este locul, la meditatie.., ca sa vada ce a gresit!!
    Un cititor!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Joi, 12 februarie 2009, 22:14)

    cristi [anonim]

    Rusine Rm. Valcea.
  • +1 (1 vot)    
    a venit timpul.... (Vineri, 13 februarie 2009, 2:24)

    MONELLA [anonim]

    DA....A VENIT TIMPUL,DRAGI RAMNICENI,CA TOATE ZIARELE LOCALE SA NU-L MAI IDOLATRIZEZE PE ACEST PRIMAR MOJIC(VORBA LUI CARAGIALE).MULTUMIRI ACESTUI ZIAR SI CELORLALTE CA ISI FAC DATORIA DE A ARATA LOCUITORILOR ACESTUI MINUNAT ORAS CA EDILUL LOR ESTE UN RECIDIVIST SI ULTERIOR CERCETAT PENAL IN ALTE DOSARE DE SPALARE DE BANI.FELICITARI!
  • +1 (1 vot)    
    6000 mp de spatiu verde din parcul central... (Vineri, 13 februarie 2009, 9:32)

    NRDobrogea [anonim]

    ...al orasului Ramnicu Valcea, s-au transformat sub obladuirea acestui infractor in tr-un Supermarket. Desi dreptatea celor ce au aparat cauza protectiei mediului, era fara putinta de tagada de partea ong-ului Eco-Civica, prin porcarii juridice si nu numai, societatea civila a fost terfelita de criminalii de mediu din cadrul autoritatilor locale. Povestea ar putea alcatui scenariul unui film. Ideea ca "ce cauta astia de la Bucuresti la Ramnicu Valcea" este o mostra a inchistarii mentalitatilor similare perioadei comuniste. Sufocati-va valcenilor cu asemenea abordare antiecologica. Votati praful, zgomotul, poluarea si monumentele de comportament etic!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 23:46)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui NRDobrogea

      Eu locuiesc in RM Valcea de 15 ani si nu stiu de unde ai scos cei 6000mp de spatiu verde...daca cumva te referi la terenul pe care s-a construit supermarketul Billa , din cate stiu io acolo era un circuit de carturi si nici decum parc...oricum, domnul Gutau a facut o multime de de lucruri pt protejarea mediului, printre care: inchiderea gropii de gunoi de la Raureni si construirea uneia ecologice la Feteni, modernizarea statiei de epurare a apelor uzate... modernizarea celor 2 parcuri centrale...si multe altele...sper ca totul sa se rezolve
      • 0 (0 voturi)    
        Proasta conducere denota prosti alegatori! (Joi, 28 ianuarie 2010, 2:17)

        Gutau ARESTAT!!!!!!!!BRAVO!!! [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Vad ca mai aveti si simpatizanti domnule gutau!Care acum sigur plang si se roaga ca scumpul primar sa se mai strecoare inca o data prin gratiile inchisorii!Luati-va gandul!Acolo va putrezi!
        Iar pt iluminata Gabriela,blonda care este,edilul asta nu va face NICIODATA ceva in interesul si pentru bunastarea cetateanului lui!!!!Esti una dintre fraierii bolnavi psihic de o vrajeala cu gripa porcina!Adica daca-ti dau rahat pe paine sa mananci,spunand ca-ti ofera tinerete vesnica,tu mananci!
  • 0 (0 voturi)    
    mircia gutau (Miercuri, 27 ianuarie 2010, 18:41)

    claude [anonim]

    Nici un alt primar nu a realizat atatea lucruri in Rm. Vilcea, cate a facut dansul. Nu mai locuiesc de mult in Rm.Vilcea, dar vizitez des acest oras si pot spune sincer ca de cate ori revin, o fac cu placere si mai mereu sunt impresionata de schimbarile in bine si de lucrurile frumoase pe care le vad, si asta datorita D-lui Gutau care este un primar extraordinar.De aceea este atat de iubit. Cred ca daca i s-ar da voie sa mai candideze dupa ce iese din inchisoare, in mod sigur tot el ar iesi. Imi pare rau pt tot ce i se intampla. Mare pacat de ce i se intampla. Eu chiar cred ca este nevinovat.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu nu a dormit!4000 de caini ucisi! (Joi, 28 ianuarie 2010, 2:07)

    Bravo Gutau ARESTAT!!!!!! [anonim]

    Cei care iubiti animalele acum este momentul sa facem ceva!Ajutati sa luptam pentru cainii care mai sunt in adapost in conditii greu de imaginat si pentru castrarea si tratarea celor care mai sunt inca liberi!Gutau,prin initiativa sa, a omorat cu bestialitate 4000 de suflete in adapostul primariei de la Feteni!Cainii vagabonzi SAU CU STAPAN au fost o inedita gaselnita pentru acest nesatul care inghite bani si parca nu se mai satura!Gutau va primi o noua lovitura:proces penal pentru maltratarea si incalcarea legii protectiei animalelor!De asemenea si cei care au dus caini la adapost,ingrijitori,hingheri,dr veterinari...TOTI!
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:47)

    cinava [anonim]

    bai....sunteti nebuni.....ati vazut voi vreun om care sa nu ia si el cand are de unde?????omul asta a mai facut si pentru oras cate ceva....de fapt multe....l-a dezvoltat si l-a facut mai frumos.MERITA SA SCAPE SI SA FACA DIN RM VALCEA UN ORAS SI MAI PROSPER SI MAI FRUMOS
  • 0 (0 voturi)    
    dzeu vede. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:10)

    toni [anonim]

    Dzeu nu doarme,ciini de ia omorit,sufletelele,chinuite in bataie de joc,cum stau ciini eia inchis acolo,raciti si nemincati asa sa stea si el inchis sa vada ce rau ie sa-ti bati joc.Si hengheri nenorociti care iau omorit asa sa-i pedepseasca dzeu,sa-i chinuie sa-si traga ponoasele cum si le trage si GUTAU.
  • 0 (0 voturi)    
    va rugam. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 0:25)

    mar [anonim]

    Ii rugam pe domnii de la Primarie,sa ia dinsi acum initiativa,sa sterilizeze toti ciini,si sa le dea drumul din adapost inghiata de frig acolo si mor,ie pacat si de ei sunt suflete.Multumim.
  • 0 (0 voturi)    
    colegu (Vineri, 29 ianuarie 2010, 2:00)

    carje daniel [anonim]

    am fost coleg de celula pt cateva luni si am observat ca este un om foarte instabil psihic.
    cand se enerva incepea sa injure de totzi dumnezeii.
    ciudat om.
    Dumnezeu sa il ierte pe fratele nostru!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Blestemele cainilor omorati (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 21:52)

    Ana [anonim]

    Astea sunt blestemele cainilor omorati la cererea fostului stapan al orasului,actual puscarias si viitor recidivist.Asa ii trebuie!