Elena Udrea: Brandul turistic national, primul obiectiv dupa aprobarea bugetului

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2009, 13:14 Actualitate | Esenţial


O licitatie internationala, larg mediatizata, va avea ca scop realizarea unui brand turistic al Romaniei, imediat dupa aprobarea bugetului, a declarat joi ministrul Turismului, Elena Udrea, intr-o conferinta de presa.

Aflata la Oradea intr-o vizita de lucru, Udrea a declarat ca ministerul pe care il conduce deruleaza deja un proiect cu finantare europeana, "Brandul turistic national", in valoare de 75 de milioane de euro.

Licitatia pentru stabilirea realizatorului de brand, spune ministrul, va fi mediatizata intens si presupune participarea internationala:

"Nu pentru ca firmele romanesti nu ar fi la fel de titrate, avem firme care au obtinut o multime de premii in strainatate, dar pe langa faptul ca este cu atat mai credibil un brand realizat de firme foarte cunoscute, dorim ca prin insasi aceasta licitatie sa deschidem interesul international pentru Romania".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1376 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Sexy... (Joi, 12 februarie 2009, 13:24)

    ecstasy2000 [utilizator]

    Ce sa mai zic... turism ecumenic, parc balnear in bucuresti si mai nou "brand turistic national".

    O sa mai auzim de turismul romanesc peste 2 secole!
    • +2 (2 voturi)    
      Poate turism sexual* (Joi, 12 februarie 2009, 16:33)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui ecstasy2000

      Daca mai creste mult euro, ne intoarcem la anii 90'.
  • +3 (7 voturi)    
    mopul in turism (Joi, 12 februarie 2009, 13:29)

    turistu [anonim]

    I s-a facut minister,i s-au dat bani.
    Intrebari care se pun:
    1) trebuie oare numai bani ca sa faci ceva?
    2) cine si cum va castiga licitatia?
    3) daca banii(care se obtin din ce in ce mai greu) vor fi cheltuiti ineficienti,cine raspunde?
    4) cine a votat- o pentru Parlament?
    • +2 (2 voturi)    
      Stiu deja care va fi brandul turistic (Joi, 12 februarie 2009, 14:30)

      Mihnea [anonim] i-a raspuns lui turistu

      Brandul turistic al Romaniei va fi: fete frumoase, bautura ieftina si distractie cat cuprinde.

      Acum, pe bune, cred ca Elena Udrea o sa faca iar spoturi din alea obosite cu lebede in zbor si tarani din Maramures.

      Ii sugerez sa se axeze pe tinerete, muzica si creativitate si brandul va fi un succes.

      P.S.
      Pentru cei care nu stiu, un brand nu e un logo... un brand este compus din suma ideilor pe care le are lumea despre tine cand aude numele tarii. Si asa ceva se construieste in timp si cu o strategie clara.
      • 0 (2 voturi)    
        Ptr Mihnea (Joi, 12 februarie 2009, 17:42)

        vlady [anonim] i-a raspuns lui Mihnea

        Sa nu uitam ca trebuie sa aiba un pic de legatura si cu realitatea.....:))))

        Cand o sa ajunga turistul in Romania o sa i se spulbere "brandul" instant!
      • -1 (1 vot)    
        >:) (Joi, 12 februarie 2009, 20:15)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

        Io cred ca vrea sa faca un nou album, "Fascinanta Romanie" (sau cum i-o fi zis la acela cu scandalu') in care pe coperta sa apara de data asta EA - ca tzarancutza... cu Rolex la mana... :)))))))))))
  • +2 (4 voturi)    
    Banii!! (Joi, 12 februarie 2009, 13:31)

    vio [anonim]

    Cum e? Criza, recesiune, inghetarea salariilor, strangerea curelelor, nerespectarea legii care mareste salariile profesorilor etc.
    Aparent nu, din moment ce se gasesc asa repede niste milioane de dolari pentru ceva ce s-a facut recent. Va amintiti de brandul ”Romania, mereu surprinzatoare”!
  • +5 (5 voturi)    
    Iarasi.... (Joi, 12 februarie 2009, 13:37)

    Stoewer [anonim]

    Deja devine monoton: a n-a licitatie pentru "brand" si foarte probabil (adica 100%) iar se va screme muntele si va naste ceva gen: "Fabulospirit".

    De "brand" avem nevoie? Daca Udrea si toti predecesorii au crezut si cred in continuare ca vopseaua gardului conteaza, fara a da nici o atentie "leopardului", atunci chiar nu mai avem sperante.
  • +1 (5 voturi)    
    de ce nu ma mir...... (Joi, 12 februarie 2009, 13:41)

    dorinteodor [anonim]

    sportul national romanesc din toate timpurile a fost datul cu bita in balta..... brandul apare dupa ce exista ceva de aratat. daca ai ceva de aratat brandul se creeaza singur, trebuie doar putin ajutat....cam ce putem arata care DEJA exista si DEJA functioneaza pentru a-i convinge pe turistii straini sa vina in romania si nu in ungaria sau bulgaria? avem cumva autostrada de la bucuresti la brasov sau aratam cele mai mari cozi din lume pe dn1 incepind de duminica de pe la 12 si pina seara tirziu...chiar daca am avea cele mai bune hoteluri din lume cu cele mai bune restaurante, cu cei mai buni ghizi,...etc., brandul care s-ar impune ar fi "vizitati romania, tara cu cele mai proaste drumuri din ue".....
  • +3 (3 voturi)    
    Forme fara fond (Joi, 12 februarie 2009, 13:52)

    msb [anonim]

    Am rezolvat cumva problemele de fond adica infrastructura proasta, serviciile proaste, gunoaiele prezente peste tot, etc etc si acum ne concentram pe brand, nu? Misto.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 12 februarie 2009, 13:54)

    Relu [anonim]

    iar?!
  • +3 (3 voturi)    
    Brand turistic international (Joi, 12 februarie 2009, 14:08)

    tzuptzup [anonim]

    "Romania, tara celor o mie de branduri!"
  • +3 (5 voturi)    
    No way. (Joi, 12 februarie 2009, 14:12)

    Emil [anonim]

    N-am mai trecut prin exercitiul asta odata ? Reclame scumpe dar fara mesaj (cu Dracula) pe CNN si Discovery...

    Brand-ul turistic se pune cand ai o identitate turistica, un specific. Noi n-avem absolut nici unul :)
    Nici macar culinar (desi el inca zace ascuns, prin cartile lui Anton Roman)

    Uite, ma duc la o pensiune in weekened dar o sa platesc numai pentru cazare si mancare. Serviciile nu exista... si e la fel pentru 95% din pensiunile romanesti. Am intrebat de servicii personalizate sau simplu "vrem sa mancam o specialitate taraneasca locala, se poate?" - "n-avem ...".

    Aerul curat o sa-l iau gratis, de la mama natura.

    Cine-a fost zevzecul care a dat bani SAPARD oamenilor care habar n-au cum se face turism?

    Cazare si alimentatie publica nu inseamna turism, din pacate, iar un brand pe asta nu-si are sensul.
    • 0 (0 voturi)    
      ala n-a fost "zevzec" >:) (Joi, 12 februarie 2009, 20:18)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      Chiar crezi ca s-au dat banii aceia ashaaaa....? ;)

      "Zevzecu" se poa' sa aiba deja proprietati, prin... alta tzara :)))
  • +2 (4 voturi)    
    doar e criza (Joi, 12 februarie 2009, 14:21)

    florin [anonim]

    oamenii sunt preocupati de foarte multe, nu mai sunt la fel de atenti la ce e in jur; ce moment mai propice sa dai un tun de 75 mil de euro la buget pe ceva care nu este palpabil?
    Cu banii astiarefaceau o multime de hoteluri, interior si exterior, dar in acest caz trebuia depusa munca, trebuia sa se vada un rezultat concret (o ruina transformata in hotel de 3-4-5 stele reale). Cu brandu de tara...e ca si cu lobyul; la urma urmei nu te impusca nimeni daca nu iese

    furt pe fata
  • +3 (3 voturi)    
    iar?! (Joi, 12 februarie 2009, 14:23)

    olandezu [anonim]

    iara iesim cu brandu' in fata?! :))

    Zau, trebuie drumuri, aeropoarte, servicii la preturi rezonabile, mancare (la restaurant) de calitate si moderna. Ce sa facem cu brandu' daca infrastructura e la pamant iar industria turismului e minunata, dar lipseste cu desavarsire?
  • 0 (4 voturi)    
    brand (Joi, 12 februarie 2009, 14:27)

    Lili_1024 [utilizator]

    Propun ca brandul national sa fie blonda fara creier.
  • +5 (5 voturi)    
    Stiu eu ! Stiu eu ! (Joi, 12 februarie 2009, 14:38)

    Gogu [anonim]

    Hai sa-i spunem :
    "La ceafa cu cartofi prajiti !"

    O intamplare misto : consultanti americani in Bucuresti, in restaurant. Intreaba ei ce deserturi specific romanesti exista si bineinteles toata lumea le zice papanasi ! OK, zic americanii, papanasi sa fie.
    Cand apar papanasii, se uita unul la altul si exclama : DONUTS ???!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Deja vu (Joi, 12 februarie 2009, 15:04)

    Razvan [anonim]

    Fabulospirit 2
  • +2 (2 voturi)    
    M.Turismului (Joi, 12 februarie 2009, 15:05)

    elis [anonim]

    nu stiu daca se v a face ceva in turism unde este destul de urat dar macar se aude ceva.De curand am mers la Borsec unde m am speriat arata ca in Irak dupa razboi.Sper sa se vada ceva mai ales in statiunile de tratament pentru oricat de tineri am fi tot v a trebui sa ne tratam la un moment dat chiar daca nu recunoastem.Chiar daca e blonda ministru sper sa se schimbe ceva.
    • -1 (1 vot)    
      si ce-o sa faca blonda? (Joi, 12 februarie 2009, 20:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui elis

      Da cu mopu' prin statiune???

      CE poate sa faca un "minister al turismului" cu Borsec? Sau cu ORICE statiune???

      E un minister ABSOLUT inutil!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Brandul turistic national - BORDELUL (Joi, 12 februarie 2009, 15:14)

    lupu' singuratic [anonim]

    Brandul turistic national - BORDELUL, dupa Romania mereu surprinzatoare, si fabulos spirit
  • 0 (4 voturi)    
    buget campanie electoral Basescu (Joi, 12 februarie 2009, 15:39)

    misu [anonim]

    Ministerul Turismului a primit 313,000,000 ron pentru derularea ''Programului de dezvoltare a produselor turistice'',bani care prin diverse scenarii vor fi folositi in campania electorala prezidentiala a lui Basescu.
    Vezi acelasi lucru la ministerele lui Videanu si Blaga,programe infiintate in acest an si bugetate de Min .F
  • +2 (2 voturi)    
    saracuta (Joi, 12 februarie 2009, 17:17)

    mikaela82 [utilizator]

    se chinuie si ea sa faca ceva cu toate ca din punct de vedere profesional este complet depasita.Daca tot am infiintat ministerul turismului pe vreme de criza, de ce nu punem totusi un ministru care are experienta in turism?Consilierii ei fac totul si ea trage foloasele.Pai cum sa mearga tara asta daca locurile bugetate sunt ocupate pe oricare criteriu,numai pe cel profesional nu?