Crescatorii de ovine si caprine protesteaza in Capitala: ANSVSA ne sfideaza si emite ordine fara sa ne consulte

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 12 februarie 2009, 11:21 Actualitate | Esenţial


Sute de crescatori de oi si capre protesteaza joi in centrul Capitalei, in fata sediului Autoritatii Nationale Sanitar-Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor, fata de Ordinul 111/2008 privind vanzarea directa si cu amanuntul a produselor de origine animala.

Ordinul ANSVSA 111/2008, intrat in vigoare de la 1 februarie, prevede ca producatorii sa se inregistreze ca persoane fizice autorizate la Registrul Comertului, ceea ce presupune plata unor taxe si mult timp, de care membrii Sindicatului Crescatorilor de Ovine si Caprine din Romania declara ca nu dispun.

"Noi platim taxa de laborator, buletinul de analiza, toate vaccinele, daca suntem obligati sa platim alte taxe nu ne putem acoperi nici costurile, de profit nici nu mai poate fi vorba. Acest ordin interzice micilor producatori sa vanda in piete produse agro-alimentare, este o politica de dictat in favoarea celor care vor aceasta nisa de 30% din piata. ANSVSA apara interesele unui grup care aduce produse agro-alimentare din import. Ordinul vrea sa elimine aceste produse traditionale si riscam sa depindem in totalitate de produsele din import", a declarat miercuri presedintele de sindicat Marcel Andrei, in cadrul unei conferinte de presa.

"Scopul acestui ordin este sa ia materia prima si s-o duca la marii procesatori pentru a-i scoate de pe piata pe crescatorii autohtoni", a precizat Marcel Andrei.

Cu ocazia protestului, el a mai spus ca "ANSVSA ne sfideaza de cativa ani si emite ordine fara sa ne consulte."

Protestul de joi, la care agricultorii au adus si cateva oi si magari, se incheie la ora 13:30.

Din martie, crescatorii ameninta cu blocarea vamilor si proteste la nivel national, nemultumiti si de bugetul alocat domeniului. Saptamana viitoare, sindicalistii au anuntat ca vor picheta sediile Parlamentului si Guvernului, cerand abrogarea Ordinului.

Marti, la Curtea de Apel Bucuresti, membrii sindicatului au depus o cerere de suspendare a acestui ordin, "pentru a bloca masurile de distrugere a producatorilor romani".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1096 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Vai de capul tarisoarei asteia (Joi, 12 februarie 2009, 11:49)

    tavyy [anonim]

    O sa fim in cativa ani niste carpe de sters pe jos daca nu luam masuri pentru starpirea jegosilor dein guvern. Daca aveti sansa sa plecati din tara plecati fara sa va mai uitati in urma. Tara asta se va duce de rapa.
    • 0 (0 voturi)    
      plecati (Joi, 12 februarie 2009, 14:53)

      the [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      si cui sa ramâna "tarisoara asta" ???
      jegosilor respectivi ?
      nici chiar asa ...
  • +2 (4 voturi)    
    birocrati (Joi, 12 februarie 2009, 12:06)

    irina [anonim]

    Cam greu cu birocratii care nu inteleg prea bine nici situatia din tara, dar nici reglementarile europene in spatele carora se ascund.

    In Olanda cam toate orasele au de doua ori pe saptamina piata organizata pe un spatiu liber (zona pietonala in restul saptaminii) care nu are nici apa rece, calda si restul facilitatilor. Si iti taie din roata de cascaval de fata cu tine, nu este invelita in tipla (ca nu are cum) si totul este OK.

    In Marsilia veneau pescarii dimineata in port cu ce pescuisera pus in cosuri de nuiele, turnau direct pe taraba improvizata si vindeau direct, fara vreun control sau aviz. Dupa ce terminau, isi luau taraba si plecau, iar zona devenea din nou pietonala. Nu aveau nici apa, nici nimic.

    Ma intreb, nu citesc aceleasi reglementari europene si olandezii si romanii? Cum de reusesc sa inteleaga lucruri atit de diferite? Si din toate plimbarile in strainatate, nu reusesc sa ii intrebe pe omologii lor din celelalte tari cum inteleg si rezolva aceste probleme? Sau sunt prea destepti ca sa intrebe?
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e corect (Joi, 12 februarie 2009, 13:01)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui irina

      Dar conditiile in care olandezii fabrica acele produse le cunosti? Daca vrei iti povestesc mai pe larg, acolo nici macar nu ating vaca, si pot sa-ti povestesc si din Ro cum isi lasa taranii vacile sa manince din tomberoanele de gunoi. Ce sa mai vorbim ca toti cei care vind la tarabe sint autorizati si platesc taxe. Nu e destul sa treci cu masina in fuga pe autostrada sau sa te uiti la un reportaj pe travel chanel ca apoi sa te apuci sa dai exemple!
      • +1 (3 voturi)    
        partial corect (Joi, 12 februarie 2009, 13:41)

        irina [anonim] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

        Dragul meu, in primul rind vorbesc despre lucruri pe care le-am vazut cu ochii mei si nu in filme.

        In al doilea rind, daca ai citit atent, nu m-am legat de modul in care sunt facute acele produse ci de modul in care pot fi vindute. Mi se pare corect sa fie verficat modul in care se produce telemeaua (se hraneste vaca, se mulge laptele, etc.), mi se pare corect sa plateasca taxe, nu mi se pare corect (si asta doar pentru ca am vazut in alte tari ca se poate, daca nu se putea la ei, nu aveam nimic in potriva sa fie interzis si la noi) sa fie obligat taranul sa imi vinda telemeaua deja ambalata in tipla (pentru ca nici la Carrefour nu se vinde doar brinza pre-ambalata), laptele sa mi-l vinda in sticla de sticla (in timp ce de la magazin pot sa il iau in sticla de plastic).

        Atit.
  • -3 (7 voturi)    
    Vrem conditii civilizare si munca declarata (Joi, 12 februarie 2009, 12:08)

    La Tour Eiffel [utilizator]

    Adice ei ce vor? Sa continue sa produca in conditii de ev mediu, fara o sursa de apa si conditii minime de igiena. Va dati seama ca oamenii aia nici macar nu se spala pe miini dar "produc" alimente???!!! Si ca sa-ti faci un PFA dureaza citeva zile si costa sub un milion, ce e asa mare lucru? Dar ei vor sa nu plateasca taxe de fapt. Ati vazut ce case au "taranii" care produc si vind lactate? Adica procesatorii si toti comerciantii platesc oameni cu CM si platesc taxe, tva, impozit pe profit etc iar astialalti sa nu plateasca nimic la stat. Iar apoi tot ei se pling ca statul nu "le da" nimic. Vor pensii si acoperire medicala dar ei nu contribuie cu nimic! Daca nu-i duce capul sa se civilizeze atunci singura solutie e sa fie civilizati fortat. In primul rind le va fi mai bine lor insasi.
    • +2 (4 voturi)    
      conditii civilizate (Joi, 12 februarie 2009, 13:20)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui La Tour Eiffel

      pe rand.
      Branza se produce la fel de dinainte de evul mediu, iar la producerea ei se foloseste apa. Problema este aceea cu privire la modul in care se comercializeaza. Sa intreleg ca lucratorii de la hipermarket sunt mai civilizati ca "taranii", adica se spala pe maini de-a dreptul?
      Sa inteleg ca daca taranii si-ar face PFA s-ar rezolva problemele?
      Protesteaza cumva taranii pentru pensii?

      Gandirea e si ea, la urma urmei, un semn de civilizatie..
      • +1 (1 vot)    
        @ tudor Apa si branza (Joi, 12 februarie 2009, 16:06)

        branzaru [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

        In primul rind ca branza nu se face cu apa! Cu apa se facea la intreprinderile comuniste si se punea apa ca sa traga la cantar nu pt altceva :) Apa o fi si cauza indobitocitirii de care dati dovada, nici nu mai stiti ce e corect si ce nu. Da, in 2009 in alimentatie e nevoie de respectarea stricta a unor norme (auzi evul mediu!) iar prin corectitudine castiga toata lumea. Asa credeti ca occidentul a ajuns unde este, fiecare gindindu-se cum sa insele si sa-i fure pe ceilalti? De destepti ce sunteti Ro e cea mai saraca tara din UE, macar asta sa va dea dea de gandit.
  • +2 (6 voturi)    
    Crescatorii de ovine si caprine protesteaza (Joi, 12 februarie 2009, 12:39)

    alex [anonim]

    Sustin protestul. De 55 de ani manânc brâza pe care o gust la piata in momentul cand o cumpar si nu m-am imbolnavit. Ordinul 111/2008 este ca toate ordinele primite de la ALTII din 1990 pana in prezent in defavoarea cetateanului.
  • +1 (3 voturi)    
    de la supermarket (Joi, 12 februarie 2009, 13:18)

    donache [anonim]

    Sa ii lase sa vanda in continuare la fel. Cui nu-i place sa nu cumpere de-acolo. Prefer sa cumpar de la nana Floarea care are o vaca si trei oi acasa si mai face o smantana si o branza sa le vanda. Ca asa isi poate asigura traiul ca din pensia de la CAP nu si-ar putea cumpara medicamente si alte necesare. In general, producatorii mici consuma aceleasi produse pe care le si vand.
    Daca nu-ti plac conditiile din piata du-te la supermarket si cumpara produse imbuibate cu tot felul de substante ca sa tina o luna fara sa se strice pe raft. Prefer sa iau in fiecare zi un produs proaspat. Imi asum riscul sa fie produs in conditii "neigienice"
  • 0 (2 voturi)    
    birocrati care au dus alimentatia de rapa (Joi, 12 februarie 2009, 13:58)

    fc [utilizator]

    ANSVSA are 300 de salariati numai in Bucuresti.
    Tot ce au facut pana acum a fost favorizarea importurilor si a productiei bazata pe sorici si MDM din import pline cu E-uri. Nimic util pentru consumator, nimic util pentru productia indigena. Niste smecheri imbuibati
  • 0 (2 voturi)    
    Branza... (Joi, 12 februarie 2009, 14:27)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    Atata vreme cat nu exporta in UE si vand numai pe pietele locale care e problema? De ce nu ii lasa in pace pe tarani, ca si asa sunt destul de amarati si traiesc si muncesc in conditii grele?!
    Cine vrea branza in tipla sa se duca la supermarket, cine vrea branza naturala sa se duca la tarani. Fiecare om cand face alegerea asta stie la ce sa se astepte, si ma refer aici la calitatea produsului si la conditiile in care a fost pregatit. Mama mea produce si vinde branza de vaca si de oaie si stiu exact despre ce vorbesc. Noi, familia, suntem primii care mancam din branza aia.
    De la branza si laptele de acasa nu m-am imbolnavit niciodata, in schimb am avut probleme cand am mancat produse vechi sau alterate cumparate din magazine.
  • 0 (0 voturi)    
    crescator de capre (Miercuri, 4 martie 2009, 22:19)

    trutan [anonim]

    logic numi dau seama ce vor astia de la ansvsa?vor sa mancam branza si lapte din import.la noi animalele mananca iarba sau fan de la mama natura pe cand in alte tari mananca tot felu de concentrate chimice.am 3o de ani si de cand ma stiu nu a murit nimeni din branza cumparata de pe piata.cred ca vor sa ne distruga,dupa ce nui platit laptele[0,70bani/litru] mai vor si taxe si pfa.atunci sa vezi controale de la dsv.or sa ne puna sa punem si aer conditionat la animale eventual si muzica de camera sa le inlaturam stresul.of doamne cred ca ce viseaza noaptea pun in practica ziua.[mi am exprimat opinia conform constitutiei art.30[1].libetrtatea de exprimare]