Presa germana: Raportul CE pe justitie avertizeaza asupra regreselor ce ar putea duce la pierderea de fonduri UE in vara

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2009, 12:50 Actualitate | Esenţial


Raportul Comisiei Europene critica regresele din ultimele luni inregistrate in lupta anticoruptie si reforma justitiei din Romania, Bucurestiul riscand sa piarda fondurile agricole deja inghetate daca nu face progrese pana in vara, scrie Financial Times Deutschland in editia de miercuri, citat de NewsIn.

Guvernul de la Bucuresti trebuie "sa accelereze lupta anticoruptie si reforma justitiei pentru a corecta unele regrese inregistrate in ultimele luni", se arata in raportul CE ce va fi publicat la sfarsitul saptamanii.

FTD considera ca aceasta remarca este "o palma" data guvernului de la Bucuresti, deoarece pana acum Bruxelles-ul ar fi criticat intotdeauna Bulgaria mai aspru decat Romania. In acest context, cotidianul german aminteste ca in iulie 2008, CE a inghetat plata fondurilor de preaderare catre Sofia, in valoare de 486 milioane de euro. "Si Romaniei i-au fost suspendate platile agricole (SAPARD, n.r.). In total, Romania mai trebuie sa primeasca 391 milioane de euro, bani care sunt in joc daca nu se constata progrese. Nici Bulgaria nu a scapat de amenintarea ca in vara sa-i fie taiate si alte fonduri", scrie cotidianul german.

"Multa vreme Bruxelles-ul n-a stiut cum sa convinga cele doua tari sa faca mai multe eforturi in lupta impotriva coruptiei si crimei organizate. Intre timp s-a stabilit ca cea mai buna metoda este inghetarea fondurilor. Chiar daca sanctiunile financiare nu sunt direct legate de reforme, exista o legatura politica intre cele doua", explica FTD.

Concret, in raport, Comisia critica incercarile de a limita competentele procurorilor si amenintarile ca procurorul-sef DNA Daniel Morar sa nu mai fie numit pentru un nou mandat, precum si modificarile contraproductive aduse codurilor penale si civile. "In plus, justitia pare a fi devenit mai politizata, in loc sa fie mai independenta, se spune la Bruxelles. Iar Parlamentul s-a opus anchetarii pentru fapte de coruptie a unor suspecti de rang inalt", informeaza FTD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1015 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Pretul oualor (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:32)

    CezarN [utilizator]

    Acesta este pretul oualor lui Nastase. Este ceea ce toti romanii trebuie sa plateasca pentru ca unor parlamentari(si ei cu fulgi pe bot) le place sa-i numere ouale lui Nastase si-l ascund de justitie.
    Acesta este pretul platit de toti pentru ca un frustrat ca Nastase nu accepta ca i s-a infundat si se ascunde printre fustele imunitatii parlamentare, mult mai blindate decat fustele matusii Tamara.
    • +1 (1 vot)    
      tz (Miercuri, 11 februarie 2009, 21:17)

      n [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Asta ziceam si eu: i se filfiie lu bombonel de fondurile alea.
    • +1 (1 vot)    
      banii aia oricum nu erau pentru noi (Joi, 12 februarie 2009, 12:15)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Banii aia oricum nu erau pentru Romania: cine nu crede, sa se documenteze si sa vada cat de mult costa si cat timp ia sa obtii bani din fondurile UE. Indiciu: ca sa obtii bani, trebuie sa blochezi 10% din valoarea proiectului intr-un cont pana se hotarasc aia daca iti dau sau nu banii, si pana se hotarasc pot sa treaca pana la 3 ani.

      Ce e trist e ca platim mai mult la UE decat luam inapoi, si nici unul dintre justitiarii de balta din presa nu vorbeste despre asta.

      O sa cred ca pe UE ii doare de justitia din Romania in momentul in care vor numi "coruptii". Pana atunci e doar santaj sa convinga guvernul Romaniei sa cumpere de la prietenii lor in loc sa cumpere din Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:44)

    nestiutorul [anonim]

    "Iar Parlamentul s-a opus anchetarii pentru fapte de coruptie a unor suspecti de rang inalt"
    Cin' sa fie, si ce rang o fi avand ? Sigur nu sunt din parlament, guvern sau magistratura!
  • +6 (6 voturi)    
    Reforma (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:58)

    Peter Badesco [anonim]

    Romanii se tot straduiesc sa faca reforme in justitie , de vreo 750 de ani, insa asa cum ne spun Iliescu si Voiculescu, ....domnul Basescu este de vina si bineanteles doamna Macovei pentru aceasta neperformanta. Acum, Catalin Predoiu, ginerica al unui urmarit penal, asteapta saptamana viitoare ,...raportul. Eu ma intreb daca romanii se vor trezi vreodata din somnul lung in care se afla.
  • +2 (4 voturi)    
    STIAM (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:03)

    minu [anonim]

    Stiam asta si fara sa ne fi anuntat cei din presa germana. Si daca ziceau ca justitia merge bine, noi nu i-am fi crezut. Se vede ca e tot mai rau. OARE CE AR TREBUI FACUT?
  • +5 (5 voturi)    
    cred (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:09)

    mikaela82 [utilizator]

    ca vor capul lui nastase cu orice pret :))
    • +2 (2 voturi)    
      Capul coruptiei si nu numai al unei anumite pers. (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:32)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

      Ii doare pe ei exact de ce a scris "pretul oulor"de cer capul lui Nastase!
      Ei(UE) cer combaterea coruptiei si reforme serioaase in Justitie!
      Peste tot este coruptie(de ex.fostul primar general al orasului Koeln,este cercetat de in diferite cazuri de coruptie;a fost exclus imediat din toate posturile ce le detinea si este cercetat penal;nu ca Nastase si multi alti politicieni romani,indiferent de partide)dar
      in acest peste tot lucrurile se merg pana la capat.
      Un politicean englez sau german sau olandez,la o mica invinovatire se retrage din viata politica si este cercetat,pe cand in Ro.toti se ascund in spatele paragrafelor!
      Nu trebuie sa dam cu pietre in altii atata timp cand mormanul de gunoi este in curtea proprie!
  • +2 (2 voturi)    
    care justitie si care fonduri europene (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:16)

    Je [anonim]

    Degeaba ne anuleaza fodurile, ca noi tot nu suntem in stare sa atragem nimic.

    Si ce raport pe justitie? La noi nu exista justitie...
  • +2 (2 voturi)    
    fondurile.. (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:17)

    wasabi [anonim]

    cica in vara s`ar putea sa ne taie astia fondurile datorita lipsei de reactie in justitie. pai mai nene ce fonduri ,ca si daca ne dau aia mura in gura ,tot nu suntem in stare le luam. proiecte care zac printre wc`uri si chichinete, toti incompetentii pe la agentii de dezvoltare, bani aruncati degeaba pe geam. mai mult noi cheltuim cu intretinerea sistemului pentru "obtinerea" de fonduri decat sa le luam.

    asa ca domnii mei ...ne faceti un favor ca le luati. dati domle fonduri la unii care au habar ce sa faca cu ele, nu pentru smecherii din romania, si lasati toti lenesii care lucreaza la stat, sa puna mana pe munca
  • -1 (1 vot)    
    Eu cred (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:17)

    marius [anonim]

    Am asa o impresie ca se cauta nod in papura pt ca statele din vest sa nu dea bani in vreumuri de criza. Ce treaba au fondurile Sapart cu Justitia si Nastase?
    • +2 (2 voturi)    
      pai vezi daca citesti pe sarite? (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:31)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui marius

      "Chiar daca sanctiunile financiare nu sunt direct legate de reforme, exista o legatura politica intre cele doua"
  • -3 (3 voturi)    
    salutari de la banda de hoti (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:23)

    Dedalus [anonim]

    Mai oameni buni, povestile cu Nastase etc. adevarate sau false, nu au cum sa conduca la o concluzie asupra justitiei romane, ele singure.

    Acestea sunt dupa mine, exemple pe care Comisia Europeana (de fapt, Statele Membre cele mai influente, daca e sa o zicem p-a dreapta...) le da pentru ca noi sa pricepem ca justitia noastra a ajuns sa afecteze interese majore din zonele de influenta ale capitalului.

    ALtfel spus, "bate sheaua, sa priceapa iapa".

    Intamplator, interesele coincid - ale capitalului si ale cetatenilor romani. Nimic nou si nimic rau.

    Dar ar fi o idee buna sa profitam de acesata coincidenta.

    Ceva ma face sa cred ca vom fi in continuare ocupati cu tot felul de tunuri sau pseudo-tunuri, in loc sa ne ocupam de asemenea lucruri...

    Sincer, as prefera sa avem niste talhari la guvernare, decat niste gainari (asta in ciuda lui draga Stolo... :-)))
  • +4 (4 voturi)    
    e, pe naibii! (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:28)

    sadwank [anonim]

    CE da o palma guvernului?
    Nu-i nimic, populatia de banditi din Romania se va retrage in casele de vacanta din munti si va continua lupta de acolo. Adrian Nastase, avind asigurat frontul din Bucuresti de catre trupele de acoliti parlamentari, se va refugia la Cornu, in buncarul izolat cu foita de cupru si va arunca cu oua in orice aeronava care vine dinspre vest.
    Intre timp, tovarasul Iliescu, pretinzind ca se duce sa cinte la Eurovision, va purta negocieri intense cu Moscova in vederea intrarii Romaniei in CSI.
    Trupele de rromi din Europa vor asigura obtinerea de informatii din spatele frontului si vor organiza, pe baza unor planuri cincinale, actiuni de sabotare si ingrozire a populatiei civile.
    CE va indrazni sa critice coruptia din Romania? Nu-i nimic, noi vom da spaga la judecatori sa ne scoata criminalii din puscarii. Va ingheta fondurile pre-aderare? Ne vom sacrifica si vom taia padurile sa le trimitem la export ca sa ne luam 4x4 si alte vehicule militare. Daca va fi nevoie, ne vom varsa si singele pentru apararea tarii! Dar in final victoria va fi a noastra, asa cum e de la fanarioti incoace!
  • +3 (3 voturi)    
    Primul lucru care ar fi trebuit facut de mult (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:28)

    ac [utilizator]

    ... este judecarea si condamnarea lui Ion Iliescu pentru "revolutia" din 1989 si (mai ales) pentru mineriada din 1990. E primul lucru care, odata facut, nu numai ca ar crea un precedent, ci si adevarata ruptura cu trecutul comunisto-securist (domnule Basescu, asta ar fi), cit si de-legitimizarea jafului post-89. Bunicutza a fost pelerina sub care au aparut ouale lui Nastase, fara Iliescu nu s-ar fi ajuns aici. Chiar daca ar fi achitat, sau ii curge singe din nas si nu poate suporta o (improbabila) detentie, m-as multumi si cu atit.
  • 0 (0 voturi)    
    legea mafiotului Voiculescu? (Miercuri, 11 februarie 2009, 20:29)

    sandu [anonim]

    scrie ceva in raportul ala de legea Voiculescu? Alta gogomanie a mafiotilor, o cretinitate juridica si motic la CEDO sa ne mai condamne vreo zece ani in prostie.