60 de pistoale cu gaz, descoperite in trenul Viena - Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2009, 11:41 Actualitate | Esenţial


60 de pistoale cu gaz au fost descoperite, miercuri dimineata, in trenul Rapid Viena - Bucuresti, in bagajele unui cetatean bulgar. In bagajele acestuia au fost descoperite, in plus, si 50 de bastoane telescopice de aparare, anunta Realitatea Tv.

Cetateanul bulgar a fost retinut pentru cercetari de Politia de Frontiera din Arad, din cauza ca nu avea documente legale pentru armele descoperite in bagajele sale.

In urma cu doua zile, o grenada a fost descoperita in trenul international Bucuresti-Viena. Politistii de frontiera din Curtici au descoperit, atunci, in partea din spate a trenului, un pachet in care se aflau o grenada si 10 cartuse.


Citeste mai multe despre   
















1080 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    eu nu inteleg... (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:07)

    starchaser [utilizator]

    ..aveau un pont, ca altfel nu aveau cum... eu circul la 3/4 saptamani pe ruta Sofia-Bucuresti si retur, nu m-au controlat niciodata in bagaje.. merg la vagonul de dormit, singur in compartiment, de fiecare daca cand vine vamesul, se uita la pasaport si nimic altceva.. cand mergeam cu masina, acelasi lucru.. au deschis portbagajul o singura data si au vizualizat...
    • -2 (2 voturi)    
      ptr starchaser (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:18)

      sile [anonim] i-a raspuns lui starchaser

      Daca n-ai inteles pana acum ca baietii astia rai sunt supravegheati de politiile tuturor statelor inseamna ca ori esti un pusti cu cas la gura ori un flacau batran care a trecut prin viata fara sa priceapa nimic.
      Daca ai face parte din vreo banda ai avea surpriza sa fii mai des controlat si mai temeinic.
      • 0 (2 voturi)    
        .. (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:46)

        starchaser [utilizator] i-a raspuns lui sile

        tu de unde sti? faci parte dintr-o banda si esti constant supravegheat? and for the record am 28 de ani... si nu am trecut prin viata ca prin apa Domnule Sile. :)
  • +2 (2 voturi)    
    pont (Miercuri, 11 februarie 2009, 12:55)

    hartagramz [utilizator]

    probabil ca au actionat la pont. cam asa se intampla, nu se apuca ei sa verifice si "intamplator" sa gaseasca. cineva interesat le sufla unde si cand. cu drogurile se intampla la fel!
  • 0 (0 voturi)    
    isterie si paranoia fara rost! (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:18)

    Lucian* [utilizator]

    Vai ce ingroziti suntem! Au gasit pistoale cu gaz!
    Ce-i asa de fantastic?
    Cred ca un mos care a mancat usturoi si oua si care trage o fasaitura intr-un compartiment inchis de tren este de 10 ori mai periculos decat un pistol din ala!
    Un spray lacrimogen este chiar mai periculos decat un pistol din ala pt ca are intr-un jet cu mult mai multa substanta decat un cartus.
    Isterie fara rost!
    • 0 (0 voturi)    
      pistoalele cu gaz se transforma (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:22)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

      pistoalele cu gaz se transforma in pistoale cu bile, pentru care exista cerere din pacate
      • 0 (0 voturi)    
        nici chiar asa usor :) (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:57)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui MG

        ar trebui sa scoti afara efuzorul de pe teava si nu este chiar asa usor. In plus daca biluta este ceva mai fixa, se risca o micuta explozie a tevii (am dubii ca este la fel de rezistenta ca si teava autentica), a mecanismului de blocare al tevii sau a sistemului de inchidere (inchizator).
        Oricum, in Romania detinerea unei arme de foc letale este aproape un privilegiu.
  • 0 (0 voturi)    
    Contrabanda fara aprobare (Miercuri, 11 februarie 2009, 22:34)

    Axul [anonim]

    Daca cineva isi inchipuie ca in Romania se pot comite infractiuni fara aprobarea politiei ori nu il intereseaza subiectul, ori pateste ca fraierul ala.