Curtea Internationala de Justitie a publicat verdictul in procesul Romania-Ucraina. Romania obtine drepturi suverane pe 79,83% din suprafata disputata

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 13:46 Actualitate | Esenţial


Solutia datade CIJ (trasata cu verde) fata de pretentiile Romaniei (cu rosu) si Ucrainei (cu albastru)
Foto: HotNews.ro
 documente
Curtea Internationala de Justitie a publicat verdictul in procesul Romania-Ucraina. Citeste aici sau in documentul atasat decizia. Prin decizia Curtii de la Haga, Romaniei ii revine 79,34% din totalul suprafetei in disputa, ceea ce inseamna accesul la o mare parte din rezervele de petrol si gaze naturale aflate in mijlocul disputei.

"Hotararea Curtii recunoaste drepturile suverane de exploatare ale Romaniei pentru o suprafata exclusiva de 9.700 de km patrati, adica 79,34% din zona in disputa cu Ucraina" , a declarat agentul roman la Curtea Internationala de Justitie, Bogdan Aurescu.


Citeste mai multe despre   









Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










23640 vizualizari

  • 0 (50 voturi)    
    Vom face foamea in continuare. (Marţi, 3 februarie 2009, 13:56)

    George [anonim]

    Noi, romanii obisnuiti, nu vom avea nici un castig. O mare companie occidentala va primi dreptul de exploatare a resurselor naturale iar niste baieti destepti de la guvern vor primi niste spagi de milioane de euro.In acest timmp pretul benzinei si al gazelor naturale va creste in continuare. Sa traiti bine.
    • +16 (36 voturi)    
      hai plimba ursul (Marţi, 3 februarie 2009, 14:09)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui George

      Bai lasa-ma in pace cu discursul asta patetic. Tie si daca iti baga cineva bani in buzunar moca comentezi. Asta e un mare castig in favoarea noastra ca tara si avem toate motivele sa fim bucurosi cu toti romanii. Mai plimbati ursul astia care va etalati cu nonsalanta dispretul pentru orice
      • +19 (25 voturi)    
        Bravo Romaniei (Marţi, 3 februarie 2009, 14:20)

        Romanescu [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        E un mare, foarte mare succes diplomatic si juridic al Romaniei.
        E o fisura in zidul "omertei" construite de Rusia si Ucraina in jurul jafului organizat de URSS la sfarsitul celui de-al 2-lea razboi mondial.
        "Ucraina e o tara facuta din bucati furate de la alte state", re'cunoastea Vladimir Putin la Bucuresti in 2008 !! Si stie KGB-istul care e treaba, cunoaste el mai bine dosarele istoriei sovietice decat "analistii" din presa actuala.

        Romania nu avea acces la acele ape din cauza pretentiilor absurde ale Ucrainei, acum intram suveran, legal si pasnic, in proprietatea deplina a circa 10.000km2.
        In zona romaneasca se afla dovedite zacaminte de 70 de miliarde m3 de gaze, adica suficient pentru a stopa importul de gaz din Rusia timp de 15 ani !!
        Romania devine independenta de gazul rus (peste 2 ani maximum) si asta e o pozitie geostrategica pe care nu o are absolut nimeni in toata zona asta de Europa !!

        Romania a dovedit ca inteligent, cu rabdare si pacific, nedreptatile istorice pot fi reparate !
        • +7 (7 voturi)    
          Rezerve. (Marţi, 3 februarie 2009, 14:58)

          Ionescu Latul [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

          Ar fi bine sa se refaca rezervele tarii, nu e neaparat nevoie sa se renunte la importul din Rusia.
        • +1 (3 voturi)    
          re (Marţi, 3 februarie 2009, 17:25)

          Iulian [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

          Ce nu vede nimeni?!
          Devine importanta pozitia Romaniei in raport cu Nabucco, dar mai ales cu SouthStream! Chiar daca rusii vor sa intra cu conducta prin Bulgaria, acum trec prin teritoriu maritim romanesc!
        • 0 (0 voturi)    
          aaaa... (Marţi, 3 februarie 2009, 23:22)

          kalinix [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

          ... si care nedreptate s-a reparat?
      • +9 (13 voturi)    
        felicitari (Marţi, 3 februarie 2009, 15:10)

        flory [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        felicitari!
        poate e cazul sa incepem sa fim ceva mai increzatori, ca si asa rautatile si dispretul nu ne ajuta la nimik!
        • -8 (10 voturi)    
          George are dreptate (Marţi, 3 februarie 2009, 15:38)

          fane [anonim] i-a raspuns lui flory

          Poate limba romana si o atitudine mai pragmatica ne ajuta la ceva.
          George a schitat perfect ce se va intampla.
          Ne-am dus pe garla demult, doar ca, in trufia caracteristica, nu admitem. Cei mai multi. Adica cei care chiar nu castiga nimik (k sa lucram cu materialul clientului).
          In rest, asta cu victoria Romaniei, cu sa fim mai increzatori, cu justitia sunt vax albina cavaler pasta.
          Normal ca vesticii ne-au dat noua grosul resurselor pentru ca le este mult mai usor sa-l ia de la noi dupa aia (pe ceva spagi). Deja sunt bine bagati aici prin OMV. Fireste ca nu ne-au dat tot, ca prea batea la ochi dupa aia.
      • +1 (3 voturi)    
        ei bine, da, vom face foamea in continuare! (Marţi, 3 februarie 2009, 18:57)

        Alix [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        George, poate ar trebui sa te exprimi mai... mult.
        Da, mandrie national vreau, patriotism, da, e super! E grozav ca avem 10000km² in plus, e o victorie de care ar trebui sa fim mandri.
        Romania isi largeste teritoriul. Magnific, felicitari! Asta inseamna o schimbare pe harta Europeana! Ar trebui sa vuiasca ziarele din toata Europa. de ce nu se intampla asta?
        Si-apoi... daca informatia data de d-l Romanescu (cum ca pe-acolo se afla rezerve de gaz si pertol) care, ciudat, nu e data in stirea oficiala (!!!!!!), si care are implicatii majore, e adevarata, inseamna ca Romania, se imbogateste! Adica tot poporul roman mandru si patriot!!!
        Asta ar insemna ca... gazul sa se ieftineasca pt romani. Deci, ceea ce vreau sa spun e ca atunci cand gazul se va ieftini, atunci o sa arunc si eu cu pietre in George.
        Nu este nimic patetic si nici nonsalant sa privesti realitatea asa cum este.
        Traiasca OMV si exploatarile private. Uraaa.
      • 0 (0 voturi)    
        Vivat! (Marţi, 3 februarie 2009, 21:38)

        taranistu [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        Traiasca Romania!
        Fara indoiala e o victorie, mai ales ca nu s-a tras nici un glonte. Numai ca inca ma mai uit la singura insula romaneasca cum flutura steagul cela strain de ea...
    • +2 (10 voturi)    
      Sa traiesti si dumneata... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:23)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui George

      ... eventual vanzand direct partea ta de gaz.
      Dumneata, romanul obisnuit, nu ai castigat nimic. Sau vrei ca cele 100miliarde de mc de gaz, la pretul de 500 dolari mia de metri cubi, sa se imparta direct la fiecare roman, cam 4500 mc de gaz d efiecare, sa avem de acum si pana la sfarsitul vietii? Ar fi bine sa ne vina pe factura de gaze indexul ceva de genul -4500mc, "mai aveti de consumat cam 20 de ani in ritmul asta". De ce sa nu facem si noi ca peste tot in lume, sa concesionam catre particulari extractia petrolului? Oriunde este bagat statul in asa ceva iese prost (vezi Venezuela, Rusia, tarile arabe, etc.). Am impresia, nu stiu sigur, ca deja dreptul de exploatare in apele teritoriale ale Romaniei este deja dat sau asa ceva (va rog sa ma contraziceti daca stiti altceva). Tot ce va incasa Romania, moca, este redeventa. cat este aceasta, cine o stabileste, este altceva. In orice caz, daca dreptul de exploatare nu este dat inca, se va organiza o licitatie internationala. Resursele se gasesc la mare adancime, exploatarea lor este scumpa, dar e bine sa existe acolo aceasta rezerva.
      • +8 (12 voturi)    
        acri rau nu? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:37)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        Acri sunt strugurii cand esti ucrainian, este? Aia e, lasa-ne pe noi sa nu castigam nimic personal si sa aibe Romania castig de cauza.
        • +3 (5 voturi)    
          Scuze (Marţi, 3 februarie 2009, 14:48)

          Fane [anonim] i-a raspuns lui Fane

          Raspunsul era pentru cel dinainte - asa-zisul george (cine stie cat de impronuntabil il cheama)
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 3 februarie 2009, 18:58)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        Eu nu cred asta! Ia uite ce rau o duc rusii si in gerul iernii santajau toata lumea! Iar de arabi ce sa mai zic! Ti se pare ca o duc rau? LOL! Noi am vandut tot pe o pereche de adidasi si platim benzina sau gazul la fel ca austriacul. Ti se pare corect? ca mie nu!
        Si argumentul ca exploatarea e scumpa mi se pare un argument obtuz: planeta ramane fara resurse si toti cauta si la poli si pe fundul oceanului zacaminte si noi zicem "ba"?? Nu va fie cu banat, dar eu sper ca cei ce au puterea de decizie sa aiba alta parere si ei.
      • 0 (0 voturi)    
        Atunci cand statul este bagat.... (Miercuri, 4 februarie 2009, 9:02)

        bau-bau [anonim] i-a raspuns lui AndreiSe

        COrect!!!!
        A se vedea di Dubai !
        Sau acolo statul nu are nici un cuvant ?!?!?!
        Sau.... nu mai sunt arabi....
    • +11 (15 voturi)    
      Plansul de mila (Marţi, 3 februarie 2009, 14:37)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui George

      Se pare ca plansul de mila a ajuns pentru unii sport national. Se simt atat de complexati ca sunt romani, ca traiesc in tara asta, incat refuza sa vada chiar si evidenta cazurile clare in favoarea lor. Acest tip de "sceptic" este tare interesant, caci scepticismul este bun, dar in cazul de fata e vorba de o patologie si un complex de inferioritate clar. Conform acestei mentalitati, noi ca romani suntem condamnati sa fim inferiori, nu ne incadram in randul oamenilor normali, trebuie sa ne injosim si sa nu aspiram la sentimentele inalte ale civilizatiei occidentale, precum mandrie nationala, solidaritate, sop comun...
      • +4 (4 voturi)    
        felicitari (Marţi, 3 februarie 2009, 15:12)

        flory [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        felicitari tie pt comment!
      • -6 (8 voturi)    
        Trasul de pila (Marţi, 3 februarie 2009, 15:54)

        fane [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        Si care e ala complexat, tu sau George? El descrie cum vor sta lucrurile, fara patetisme gratuite. Poate e cinic, poate e blazat, dar timpul ii va da dreptate.

        Asta cu aspiratia la civilizatia si sentimentele inalte, cam suna a gargara ieftina pentru un neam de melteni care fac gratare pe Transfagarasan. Romanii tai solidari si mandri citesc Cancan, asculta manele si voteaza infractori si demagogi.

        A, fara indoiala sunt si oameni de calitate. Toate regulile au exceptii. Pe toate campiile cu buruieni mai rasare si cate o floare. Dar oamenii astia si-au materializat de mult aspiratiile, plecand spre locuri mai bune.
    • +1 (1 vot)    
      fa-ti un cont (Marţi, 3 februarie 2009, 16:28)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui George

      si cere sa-ti livreze statul partea ta in cont direct, poate asa te declari si tu multumit. eventual si niste flori.
    • +1 (1 vot)    
      Ai perfecta dreptate. (Marţi, 3 februarie 2009, 16:41)

      Dan Danescu [anonim] i-a raspuns lui George

      Cind se intimpla ceva rau,poporul trebuie sa stringa cureaua,cind este bine pentru popor nu se vede.Oricum felicitari echipei de negociatori,este printre putinele succese.
    • +1 (1 vot)    
      tu ... romanu obisnuit... (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:05)

      colectivizare [anonim] i-a raspuns lui George

      obisnuit sa stea degeaba si sa primeasca de la stat pomana, de ce nu te duci tu si toata generatia ta de "sa ni se dea" si "sa ni se faca" in ukraina?
  • +16 (24 voturi)    
    Petrol si Gaz (Marţi, 3 februarie 2009, 13:57)

    Gogoan [anonim]

    A mai rasarit soarele si pe strada noastra.
    • +18 (18 voturi)    
      Zi de sarbatoare (Marţi, 3 februarie 2009, 14:24)

      Bucovina de N. e Romania [anonim] i-a raspuns lui Gogoan

      Aviz romanilor cu complexe de inferioritate, care vad ca apar si pe forumul asta: altii se mandresc si cu o victorie in fotbal:)), noi romanii trebuie sa fim extrem de fericiti pentru ca obtinem o victorie extraordinara: circa 10.000km2 in plus pentru apele maritime ale Romaniei, cu un bonus de 7-8 miliarde $ in gaz si petrol.
      Numai faptul ca vom reduce sau elimina complet importul de la rusi e suficient ca decizia castigata de noi sa fie strategica.

      Si e foarte simbolica, va avea impact psihologic mare si in Ucraina, printre romanii de acolo va fi mare bucurie !
      • +5 (5 voturi)    
        Bravo (Marţi, 3 februarie 2009, 15:12)

        gososan [utilizator] i-a raspuns lui Bucovina de N. e Romania

        Multi sunt constipati si nu vad nici pana in coltul strazii ce se intampla de fapt .
      • +2 (8 voturi)    
        Pamant ROMANESC (Marţi, 3 februarie 2009, 15:14)

        gososan [utilizator] i-a raspuns lui Bucovina de N. e Romania

        Sa nu uitam ca o data de mult acestea au fost pamanturi Romanesti pana la Cetatea Alba. nu numai Insula Serpiilor!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Eviddent spre bine (Marţi, 3 februarie 2009, 22:30)

        cici [anonim] i-a raspuns lui Bucovina de N. e Romania

        Un lucru bun este tocmai faptul ca in catva ani, cand rusii vor inchide din nou robinetul ca sa stranga pe unii si altii cu usa, noi vom sta bine merci la 20 de grade in case. Chiar daca , prin absurd, costurile de exploatare vor fi egale cu costurile de acizitie de la rusi. Viitoarea idependenta energetica este mmarele castig al zilei de azi. Cius
  • -4 (24 voturi)    
    cine castiga de fapt! (Marţi, 3 februarie 2009, 13:58)

    roman [anonim]

    baietii destepti ai romaniei cu concursul politicienilor........corupti!
    deci de acum se va numi stanca serpilor ci nu insula serpilor!

    daca insistam pe insula serpilor ........atunci mutam toti ''serpii'' din romania si ii cazam acolo.
    • +1 (11 voturi)    
      Ce bucurosi trebuie sa fie acum ucrainienii... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:44)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui roman

      Cred ca nu mai pot de bucurie ucrainienii ca nu-si iau parlamentarii lor comisioane. Acum rad de noi ca ne-am fript.
      Revenirea oameni buni! Depinde de noi ce-o sa facem cu gazu, Haga a impartit da nu ne baga in sac. Sau poate voiati sa vina judecatorii sa foreze si sa imparta la 23milioane profitul. Trebuie totusi sa ne bucuram de acest succes.
    • +5 (5 voturi)    
      "Insula" e zero (Marţi, 3 februarie 2009, 15:10)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui roman

      Pe nimeni nu interesa insula in sine. Valoare ei e zero. Singura importanta a insulei a fost in demarcarea apelor teritoriale si a limitei economice exclusive... ceea ce face cu atat mai importanta victoria Romaniei -- ca am castigat chiar fara ajutorul stancii aleia.
  • -3 (21 voturi)    
    asa si? (Marţi, 3 februarie 2009, 13:59)

    tudor [anonim]

    probabil nu se va ieftini nici benzina nici gazul...probabil tot firme gen omv sau petrom vor lua moca resurse din pamantul nostru si il va plimba cu vaporu 1-2 sapt si apoi va veni in port cu el de "nou"...
    oricum tot e bine..pentru cativa care probabil sarbatoresc acum cu gandu la conturile grase
    • +16 (16 voturi)    
      Doar prostii nu se bucura (Marţi, 3 februarie 2009, 14:29)

      vladimirescu [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Nu e vorba doar de gazul si petrolul primit cadou si de banii care vor intra la bugetul Romaniei (un sfert din Petrom e al statului roman, OMV are doar 51%!) sau de productia care va creste PIB-ul Romaniei, sau de faptul ca vom depinde mai putin de rusi, sau de faptul ca asta ne aduce imediat in atentia marilor puteri pentru pozitia noastra strategica in regiune.

      E vorba de faptul ca ONU, prin CIJ, a recunoscut ca cei 9.700km2 apartin de acum inainte Romaniei, atat timp cat statul nostru national va exista. E ca si cum am primi echivalentul maritim a 2 judete intregi!
      • +11 (11 voturi)    
        Asa e! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:44)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui vladimirescu

        Cata dreptate ai!
        Petrom este companie romaneasca totusi - chiar daca actionarul majoritar este austriac. Iar statul Roman are o halca mare din Petrom.
        Si Petrom plateste taxe si impozite in Romania - e unul din marii contribuabili ai tarii.
        Nimeni nu vede castigul Romaniei in bani.
        Sa luam doar gazul - estimat la 70 miliarde metri cubi exploatabili. Pai la un rezonabil pret de 200 dolari pe mia de metri cubi putem spune ca la Haga am castigat 14 miliarde USD doar in gaze naturale!

        Exploatarea sigur va fi concesionata - insa asta inseamna alti bani in taxe si impozite care vor veni Romaniei, plus locuri de munca.
        • -3 (5 voturi)    
          :) (Marţi, 3 februarie 2009, 15:21)

          tudor [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          bun bun dar de exemplu in tarile arabe locuitorii au o ratie de alimente platite practic cu o parte din banii obtinuti pe vanzarea acestor resurse! Nu-mi trebuie asa ceva.. dar mi se parea corect sa existe o dezbatere publica la care societatea civila sa aiba un cuvant de spus cu privire la viitorul acelor resurse...pana la urma acea zona apartine statului roman si implicitit locuitorilor acestei tari. De ce nu face statul o firma excusiv de stat care sa extraga petrol si gaze si sa si incaseze accize dar si sa faca profit din vanzarea lor catre strict populatia Romaniei
          • +2 (2 voturi)    
            au incercat parintii nostri -nu merge (Marţi, 3 februarie 2009, 16:43)

            ROV [anonim] i-a raspuns lui tudor

            Tati, ala e comunism, firma de stat nu fctioneaza bien ! Spagi, pile relatii, obligatii , politica, bani contribuabililor investiti aiurea, productivitate slaba, lipsa de initiativa.
          • 0 (0 voturi)    
            Mi-am amintit de un citat (Miercuri, 4 februarie 2009, 12:25)

            Eli. [utilizator] i-a raspuns lui tudor

            A government big enough to give you everything you want, is strong enough to take everything you have.
  • +29 (31 voturi)    
    Am castigat "grosul" (Marţi, 3 februarie 2009, 13:59)

    Catalin [anonim]

    Analizand decizia si hartile se ajunge la concluzia ca am castigat mai mult decat speram!

    Oricum, nu s-a impartit 50-50. Romania a primit, din analiza celor trei harti din document, mai bine de trei sferturi din suprafata in litigiu. Practic am primit cam tot ce am cerut.

    Concluzia - echipa Romaniei a fost una competenta, a stiut sa ceara conform legilor internationale in domeniu.

    Felicitari lor. Sunt persoane care merita recompensate si decorate.

    Ramane de vazut cum vom gestiona aceste resurse. Sper ca nu le vom risipi in cel mai pur stil romanesc, dar parca vad ca baietii destepti deja isi freaca mainile satisfacuti si se ling pe bot cu pofta...
    • -12 (22 voturi)    
      Se strange latul in jurul nostru (Marţi, 3 februarie 2009, 14:08)

      manivela [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Pierdem in cativa de ani, teritoriile pastrate de inaintasi cu sange sute de ani.

      Si ne mai si laudam.
      Am dat Rusilor de frica insula serpiulor acum dam in proces Ukrainienilor restul, dupa ce pastreaza toate teritoriile luate de rusii prin rapt, "pe baza de proces verbal" pe care juristii de la haga il considera valabil...??? desi armata sovietica ocupa la acea data romania prin liderii comunisti si armata.
      Dar asta este dreptatea ... pe lume.
    • +2 (6 voturi)    
      ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ (Marţi, 3 februarie 2009, 14:32)

      Masacru [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      aprob pozitiv!
      :D
  • +22 (22 voturi)    
    Decizie (Marţi, 3 februarie 2009, 14:01)

    Martens [utilizator]

    Deci nu am obtinut insula serpilor - nici nu am cerut-o - ci am obtinut un platou destul de apropiat de ce cerusem. In privinta asta, Ucraina a cam pierdut iar noi am cam castigat.
    • +2 (2 voturi)    
      traiasca Marea şi cu UE (Marţi, 3 februarie 2009, 15:02)

      george [anonim] i-a raspuns lui Martens

      mai trebuie sa bem un pahar de Votcă
    • 0 (0 voturi)    
      Hg-ul lui tariceanu (Marţi, 3 februarie 2009, 23:39)

      cristescu [anonim] i-a raspuns lui Martens

      unde este informatia referitoare la HG-ul semnat de tariceanu, dorin marian si ceilalti prin careresursa este data companieii sterling pri intermediul media resources ???...aloooode ce acoperiti delapidatorii ??? sinteti si voi in gasca lui Rotileanu si fiica ????
  • +11 (15 voturi)    
    bravos baieti (Marţi, 3 februarie 2009, 14:11)

    florin [anonim]

    echipa competenta, merita toate laudele. pacat ca sefii lor din Guvern sunt niste incompetenti invers proportional
    • -1 (3 voturi)    
      felicitari echipei noastre (Marţi, 3 februarie 2009, 16:10)

      frunzulitzab [anonim] i-a raspuns lui florin

      felicitari echipei noastre!
      profesionalismul, buna pregatire teoretica si practica, strategia, etc.(tineti minte prezentarile?) de nota 10.
      personal nu credeam sa castige atat. ma gandeam ca raportul va fi invers, datorita politicului. dar baietii nostri au confirmat. sa stiti ca avem oameni buni si pregatiti la MAE, nu sunt doar politicieni. sunt multi profesionisti printre ei.
      cu ei ar fi util sa incercam si cadrilaterul si bucovina de nord si pe urma....mai vedem
      felicitari, inca odata!
    • 0 (0 voturi)    
      halal matematica.. (Miercuri, 4 februarie 2009, 0:42)

      Xample [utilizator] i-a raspuns lui florin

      poate ai vrut sa zici ca COMPETENTA guvernului e invers proportionala cu a echipei, nu incompetenta.

      din ce ai zis tu reiese ca guvernul e la fel de competent ca si echipa...
  • +7 (9 voturi)    
    bun... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:17)

    liviu_ [utilizator]

    un castig sper eu...
    acum totu ramane ca gazele si petrolul sa fie folosite in folosul romaniei si romanilor nu a OMVului si al austriei (sau ce forma s-o mai trezi sa "ne ajute" sa exploatam resursele)
  • -1 (9 voturi)    
    Curiozitate (Marţi, 3 februarie 2009, 14:21)

    florin [anonim]

    As fi curios sa aflu daca aceste zacaminte de petrol si gaze naturala intra sub incidenta contractului de vanzare a Petrom catre OMV.
    Nu cumva austriecii si rusii au castigat de fapt acest proces?
  • -2 (12 voturi)    
    victorie a diplomatiei romane? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:23)

    mihai [anonim]

    Daca sortii ar fi facut ca aceasta hotarare a Curtii sa se fi luat in urma cu doua luni nu cred ca am mai fi castigat nici jumatate din cat am castigat. Cred ca justitia nu a fost oarba si a tinut cont de interesele unui stat membru UE, stat care importa gaz. Nu ar fi fost in interesul nimanui sa se dea gazul serpilor la ucrainieni.
  • +4 (6 voturi)    
    Romania castiga (Marţi, 3 februarie 2009, 14:29)

    Dandy [anonim]

    este un mare succes diplomatic al romaniei,orice ar spune clevetitorii.s-a facut dreptate,in sfirsit. evident,nu asteptam nimic de la ucraina si nici nu trebuie sa asteptam. dar justitia internationala ne-a dat dreptate si asta conteaza.chiar daca hidrocarburile ni le vor lua altii,romania si-a reintregit la trupul tarii o parte din teritoriile(marine in acest caz) furate de ucrainieni si nu prin razboi,ci pasnic,prin verdict international!!!
  • +4 (6 voturi)    
    unu (Marţi, 3 februarie 2009, 14:30)

    unu [anonim]

    si-au facut degeaba ucrainienii banca si heliport pe insula. ce fraieri! acum le vor vinde la licitatie -)
    • +2 (4 voturi)    
      Oferta (Marţi, 3 februarie 2009, 14:49)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui unu

      Ar trebui sa ne oferim sa cumparam insula. Fara resursele subsolului castigat de Romania, acea stanca de 7 hectare (70000 metri patrati) nu face mai mult de 5-10 euro pe mp. Sa le oferim juma de milion de euro, se vor bucura sa o vanda.
      • +2 (2 voturi)    
        daaa (Marţi, 3 februarie 2009, 16:03)

        kk [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        şi ce să facem cu ea? construim o inchisoare? :)
        • +2 (2 voturi)    
          Doamne fereste... (Marţi, 3 februarie 2009, 16:32)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui kk

          La cum bate vantul pe acolo si la cata umezeala este, jumate din detinuti vor cere intreruperea pedepsei pe motiv ca i-a tras curentul si jumate ca au facut reumatism.

          Rezervatie naturala - asta e menirea acelei stanci.
  • -7 (7 voturi)    
    Verdict cu "doua taisuri" (Marţi, 3 februarie 2009, 14:38)

    mihai [anonim]

    Verdictul mi se pare "tricky". De ce? Pentru ca nu se stie cat conteaza suprafata castigata in exploatarea eficienta si in timp util a resurselor de gaze si petrol din zona. Dar mai multe despre taisurile deciziei pe http://www.traficulmasii.ro. Sunt convins ca disputa va fi interesanta.
  • -2 (6 voturi)    
    UE (Marţi, 3 februarie 2009, 14:42)

    est4west [anonim]

    Nu stiu care ar fi fost verdictul daca nu eram in UE - asa e vorba practic de o granita a UE, deci era firesc sa dea in favoarea noastra.

    Daca nu eram in UE, cu toata Curtea de la Haga, la ce presiuni ar fi facut ucrainienii , ma indoiesc ca procentele ar fi aratat asa. Poate da, dar in sens invers, adica 20 la noi si 80 la ei.
    • 0 (0 voturi)    
      atentie la confuzie !! (Miercuri, 4 februarie 2009, 0:57)

      Bilout [anonim] i-a raspuns lui est4west

      Mai baieti.. Curtea de la Haga e INTERNATIONALA nu Europeana !! Cum se poate afirma ca "daca nu eram in UE nu castigam procesul..."? Sa nu facem confuzie intre institutii...
  • 0 (6 voturi)    
    insula (Marţi, 3 februarie 2009, 14:49)

    alin [anonim]

    pana la urma Insula Serpilor cui revine?(ma scuzati de intrebare daca este ridicola)
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo ! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:50)

    Radu [anonim]

    Este bine ca am reusit sa castigam aceste resurse ...! Erau de drept ale noastre ! Si chiar mai mult ... dar e bine si atat decat deloc .
  • +1 (5 voturi)    
    **** (Marţi, 3 februarie 2009, 14:52)

    sooho [utilizator]

    da asa este ! un mare succes diplomatic
    pacat ca nastase a dat resursele tarii unora ca OMV
    cel putin eu asa imi amintesc ca s-a spus la tv...
  • +4 (4 voturi)    
    wuauuuu (Marţi, 3 februarie 2009, 14:59)

    agora [anonim]

    In primul rand se cuvine sa spunem cinste celor care au reprezentat Romania in acest proces mai ales ca erau 'voci"care ii defaimau si ziceau ca au prezentat lamentabil interesele noastre ;aceia ar trebui sa-si ceara scuze....Apoi sa recunoastem ca e intr-adevar un moment istoric de mare bucurie si de care aveam asa de mare nevoie Deci sa ne bucuram ......si sa nu intunecam acest moment cu alte zeci de scenarii "drob de sare" Asa cum s-a dovedit intelepciune in acest proces sa speram ca va fi si in felul cum se va gestiona de acum incolo aceasta zona Succes si optimism ...
  • 0 (4 voturi)    
    Rezerve! (Marţi, 3 februarie 2009, 15:01)

    Ionescu Latul [anonim]

    Teritoriul castigat trebuie exploatat pentru acumularea de rezerve pentru a fi posibila reintregirea Tarii cat mai curand.
  • -5 (5 voturi)    
    Insula serpilor este o insula (Marţi, 3 februarie 2009, 15:06)

    Ovidiu [anonim]

    Adevarul este ca am cam pierdut, "Insula serpilor" este o insula => Ucraina a luat tot ce era de jur imprejur.
  • 0 (2 voturi)    
    Resurse (Marţi, 3 februarie 2009, 15:08)

    Dark [anonim]

    Nu va ambalati cu cistigatul resurselor ca nu pare deloc asa...
    Resursele sint linga Insula Serpilor din cite am inteles si in partea aia ucrainienii au cistigat mai mult de 50% din teritoriul disputat.
    Noi am cistigat 79% din zona in litigiu... macar nu am pierdut.
    • 0 (0 voturi)    
      depinde (Marţi, 3 februarie 2009, 22:45)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui Dark

      Daca bagam noi primii teava, tragem si ce e la ei sub pamant. In mod normal acolo este o punga. Oriunde ai sparge-o iese tot afara. Teoretic, practic, va fi un procent noua si unul lor din tot ce se scoate.
  • +5 (5 voturi)    
    drepturi suverane, RESPONSABILITATE (Marţi, 3 februarie 2009, 15:10)

    niv [utilizator]

    asisderea!
    Nu mai poluati Marea Neagra! Luati-va gandul de a mai distruge ecosistemul acestei deja muribunde mari!
  • +1 (3 voturi)    
    Patriciu, Tiriac? (Marţi, 3 februarie 2009, 15:23)

    smc [utilizator]

    Bun, deci acum avem chestiile alea. Facem exploatare la ele cu capital romanesc sau strain?

    Patriciu, daca tot a luat 2 miliarde pe Rompetrol, sa bage banii aia in exploatarea respectiva. Dar sa n-o poata vinde peste 5 ani cuiva, sa fie asta in contractul de exploatare.

    Sper ca nu-si inchipuie cineva ca ar trebui sa faca statul roman exploatare, asta ar fi ruinare clara. Trebuie capital privat, statul sa ia doar impozite.

    Iar alt capital romanesc la fel de mare ca al lui Patriciu si Tiriac eu nu stiu.

    Poate mostenitorii lui Dragan?
    • +1 (1 vot)    
      adica secu sau secu ? (Marţi, 3 februarie 2009, 15:59)

      meh [anonim] i-a raspuns lui smc

      sau mostenitorii lui dragan ... adica tot secu.

      si crezi tu ca patriciu si tiriac isi tin banii in romania ? esti naiv, ca sa nu zic prost. banii lor stau la soare prin cine stie ce paradisuri fiscale tropicale.

      in final tinind cont de cum se administreaza resursele, de coruptia si incompetenta generalizata din romania, dpdv financiar romania nu va cistiga mare lucru (daca va cistiga ceva).

      singurul cistig e unul de moral si de incredere - increderea ca poate sa aiba ceva demnitate in relatiile cu tari mai mari si ca nu e nevoie sa se umileasca si sa plece capul ci poate sa mai zica si nu si sa faca si ceva scandal cind ii sunt incalcate drepturile.
  • +2 (4 voturi)    
    Stim CU CINE mergem inainte (Marţi, 3 februarie 2009, 15:56)

    Reparatie istorica [anonim]

    Cu dedicatie pentru George, Manivela si altii de aluatul lor...

    Am pierdut Moldova, am pierdut Insula Serpiilor, am pierdut Bucovina, am pierdut la bulgari. Am pierdut mult, am pierdut pe toata linia de la Nistru pana la Tisa.

    Stim CE am pierdut.
    Stim DE CE am pierdut.
    Stim CUM am pierdut.
    Stim CAND am pierdut.

    Dar mai stim un lucru: mai presus cateva sute de km2 este existenta poporului roman, care a rezistat peste 2000 de ani si trebuie sa existe pentru totdeauna.
    Daca disparem de pe harta lumii ca natiune sau murim acuma toti incercand sa luam tot ce a fost a nostru inapoi, nu crezi ca sangele inaintasiilor nostri a fost varsat in zadar? Totul sau nimic nu e o strategie buna.

    Deci luptam, pas cu pas, cu inteligenta, cu diplomatie, cu rabdare. Rabdarea este o virtute, daca nu stiai.

    Istoria se repeta. Dar aceeasi istorie repara si nedreptati din trecut. Istoria inseamna mai mult decat ziua de astazi. Istoria se face prin pasi marunti adunati impreuna. Istoria inseamna generatii de sacrificiu, inseamna mult mai mult decat 1 zi sau 42 de ani.
    Iar aceasta zi de astazi o vad ca o picatura reparatie istorica in oceanul de nedreptati. Sper sa fie prima picatura si sa mai urmeze multe multe altele.

    Dar un lucru este clar: stim CU CINE mergem inainte. Cu oameni ca si Aurescu si intreaga lui echipa, oameni care au sacrificat 5 ani din viata (2004-2009 cat a durat procesul) ca sa invinga. In nici un caz cu oameni ca si tine! Oameni ca si tine apartin gropii de gunoi a istoriei!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      nu mai repetati lozinci patriotarde !!! (Marţi, 3 februarie 2009, 17:05)

      meh [anonim] i-a raspuns lui Reparatie istorica

      cind aud timpeniile cu "poporul roman si credinta ortodoxa care rezista de 2000 de ani" imi vine sa lovesc pe careva cu manualu de istorie in cap.

      acum 2000 de ani nu existau romani cum nu existau francezi sau spanioli sau germani.

      iar crestinizarea teritoriului pe care acum se afla romania s-a petrecut la ceva vreme dupa anul zero.ortodoxia la rindul ei nu a aparut decit dupa schisma, care a fost un eveniment politic, fara nici o legatura cu credinta ci legat doar de setea de putere. iar marea schisma a avut loc in 1054.

      asa ca mai puneti mina pe cite o carte de istorie inainte sa bateti cimpii pe net.

      iar timpenii de genul: "Aurescu si intreaga lui echipa, oameni care au sacrificat 5 ani din viata (2004-2009 cat a durat procesul) ca sa invinga" arata cit pot unii sa fie de retarzi. AU FOST PLATITI pt serviciile lor, si chiar platiti bine de tot. ASTA LE E MESERIA. n-au sacrificat NIMIC. si-au facut treaba. bravo ca au cistigat, dar nu e cazul sa va apucati sa le faceti statuie.
      • 0 (0 voturi)    
        cretienne (Marţi, 3 februarie 2009, 23:28)

        adi [anonim] i-a raspuns lui meh

        "crestinizarea" se petrece si anume, da. "Increstinarea", probabil, a fost un proces paralel formarii poporului roman, de aceea nu pot fi seprarate istoric vorbind, oricat de mult ar vrea unii. Ortodoxia nu a "aparut" la 1054, ci a pastrat ceea ce avea deja de peste 1000 de ani; si separatia dogmatica-liturgica a fost un proces lung, intr-adevar CONFIRMAT in 1054 in respectivele probleme politice/istorice. oricum nu e cazul articolului de fata, dar nici dvs nu mai dati verdicte ca enunturile de mai sus, in necunostinta de cauza !
    • 0 (0 voturi)    
      patriotism in alta dimensiune (Miercuri, 4 februarie 2009, 1:05)

      bilout [anonim] i-a raspuns lui Reparatie istorica

      Sper ca Dl Aurescu si echipa au fost platiti pt cei 5 ani "sacrificati" ;-) Nu de alta dar si pe mine ma plateste la serviciu ca imi fac treaba ;-)
      E adevarat, eu sap santuri, dar .. daca asta mi-au dat sa fac..... fac.. ca cineva trebuie sa sape si santuri ca sa aveti dvs internet dragi cititori ...
  • +1 (1 vot)    
    avem gaze ! (Marţi, 3 februarie 2009, 16:03)

    ion [anonim]

    cu resursele de petrol am rezolvat-o , acum avem iar o problema , pe astea cui le dam ?
    • 0 (0 voturi)    
      idee (Miercuri, 4 februarie 2009, 1:07)

      bilout [anonim] i-a raspuns lui ion

      daca nu va suparati.... le-as vrea eu... pot sa va trimit contul ??
  • -1 (1 vot)    
    de pe interfax (Marţi, 3 februarie 2009, 16:58)

    au si ei :) [anonim]

    International Court of the United Nations has officially declared the island status of Serpent Island and defined the Ukrainian coastline in the continental shelf delimitation zone and some economic zones in the Black Sea. This was reported to Interfax-Ukraine by Foreign Ministry press secretary Vasyl Kyrylych on Tuesday.

    The Ukrainian coastline is now three times longer than that of Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    insula serpilor (Marţi, 3 februarie 2009, 16:59)

    Octavian Capatina [anonim]

    E bine, e f. bine ca am castigat 79%.
    Bravo Aurescu!
    Evident e un camp de "lucru" pentru escrocii de talie are!
    Era bine daca nimurucul de Constantinescu nu semna senin si senil tratatul cu UCRAINA in 1998, fara conditii!!
    Am avut si avem conducatori lasi, slabi si inculti, din pacate! (vezi http://creatori.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns pentru Alin (Marţi, 3 februarie 2009, 17:08)

    Ion Ianculescu [anonim]

    Cui revine insula Serpilor?
    Pai, draga Alin intreaba-l pe Adrian Severin, ca el cu manuta lui, ca ministru de externe, a trecut-o la Ukraina in anexa la Tratatul dintre Romania si Ukraina, semnat prin 1997. Cu asta nu mai avem nimic de facut, este de acum data Ukrainei, for ever, printr-un tratat semnat de Romania cu acest stat <puzzle>. Deci, sa-i <mulltumim> acestui filantrop in paguba Romaniei, care se cheama Adrian Severin si care este de felul lui un <oltean> de prin partile Basarabiei!!!
  • -1 (1 vot)    
    insula serpilor (Marţi, 3 februarie 2009, 17:22)

    observator [anonim]

    Este evident un succes al dreptului international.Daca ni s-ar fi restituit si stanca am fi putut spune ca s-a facut dreptate 1oo%.Decizia a fost si de natura politica pentru a-i menaja pe ucraineni Au castigat stanca.
  • 0 (2 voturi)    
    România a cîştigat procesul cu Ucraina pentru nişt (Marţi, 3 februarie 2009, 17:24)

    Ionel [anonim]

    Iar azi, pe 3 februarie 2009, Curtea de la Haga a anunţat verdictul: AM CÎŞTIGAAAAT!!! Probabil vă aşteptaţi să se ieftinească gazul, să se înjumătăţească preţul benzinei şi, pentru că nu ne-am mai milogi la ruşi după gaze, să avem tupeul să le cerem şi tezaurul înapoi. Ei bine, nu va fi deloc aşa. Pentru simplul motiv că bucata de platouaş continental după care salivăm nu va fi a noastră, nici a urmaşilor urmaşilor noştri, ci a contemporanilor noştri capitalişti de la Petrom şi Sterling (companie de petrol şi gaze engleză).

    Care deja şi-au antamat nişte perimetre de exploatare în zona care a fost disputată la Haga. Să vă explicăm: acum nişte ani, conform contractelor semnate cu ANRMR (Agenţia Naţională pentru Resurse Minerale din România), cele două societăţi au executat lucrări de explorare şi au descoperit zăcăminte de petrol şi gaze în subsolul platoului continental al Mării Negre. Şi pentru că statul român e generos, asta înseamnă că, dacă România va cîştiga, cele două firme vor primi automat şi dreptul de exploatare a resurselor. Că de- aia e ţara noastră frumoasă, să ne pară rău că e şi guvernată.
    http://www.catavencu.ro/romania_a_cistigat_procesul_cu_ucraina_pentru_niste_privati-5924.html
    • -1 (1 vot)    
      frumos... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:03)

      Alix [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      ... comentariu, Ionel.
      Multumesc pt explicatii.

      De unde ai informatia cu pierderea teritoriala, comunistul?
      E interesant si, daca e adevarat, sper sa se afle si de magaria asta.

      Ne mananca de vii, astia... :(
  • -1 (1 vot)    
    am pierdut!!!!!!! (Marţi, 3 februarie 2009, 18:16)

    comunistul [anonim]

    fata de traseul limita acceptata de Ceausescu ca maximal in negocierile cu urss granita intra in apele romanesti si pierdem circa 6000 km patrati.De ce prezentati o infringere cumplita ca si o victorie? tradatori de neam si tara care ati mai vindut o bucata de glie ca in 1940.Huoo....
    • -1 (1 vot)    
      asa vad si eu lucrurile (Marţi, 3 februarie 2009, 21:14)

      mira [anonim] i-a raspuns lui comunistul

      consider ca e o mare pierdere...cum poti sa te bucuri cand ai primit o bucata...si nu intregul????ce victorie e si asta?suntem patetici
    • -1 (1 vot)    
      N-am pierdut,am castigat... (Marţi, 3 februarie 2009, 21:34)

      Dinu [anonim] i-a raspuns lui comunistul

      comunistule,ma da rau si mincinos mai esti...unde vezi tu pierderea a 6000kmp?! Apele teritoriale ale Romaniei comuniste erau mai mici decat ce am castigat acum.Daca te referi la apele teritoriale care apartineau Romaniei Mari pana in 1940,de la sud de Bugeac(Basarabia de sud) atunci da,am pierdut si asta datorita comunistilor sovietici care ne-au rasluit tara,comunisti ca si tine,sta-le-ar pamantul romanesc in gat...
  • -1 (1 vot)    
    SA VEDEM.... (Marţi, 3 februarie 2009, 19:27)

    CETATEAN [anonim]

    Sa vedem daca romanul de rand va avea un cat de mic beneficiu! Sau trebuie sa ne multumim doar cu mandria patriotica pentru succesul asta. Daca Romania nu se misca repede,trag ucrainenii toate gazele de-acolo fiindca zacamantul e unic si nu stie de linia de demarcatie de la Haga! Si atunci "succesul" ramne o simpla linie pe harta
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO OMV (Marţi, 3 februarie 2009, 21:09)

    nemuritor [anonim]

    Poporul roman nu prea are de ce se bucura. Totul ramine cum a fost: OMV va face mai multi bani, va plati mai mult impozit, iar politicienii nostrii vor avea grija sa-i imprastie repede. Mai este o chestiune care trebuie clarificata si anume accepta Ucraina acest verdict? Sau mergem itro confruntare directa cu o putere "atomica"?
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVA !!! (Marţi, 3 februarie 2009, 21:16)

    CLAUDIU [anonim]

    BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!!BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!!BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!! BRAVO MA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    AUSTRIA -ROMANIA 10000-0, RO-UKRAINA 1000-0 (Marţi, 3 februarie 2009, 21:26)

    un progeorge [anonim]

    castigator aici nu este Romania ci o companie austriaca care a primit cadou de la niste politicieni corupti o companie petroliera romaneasca cu tot cu petrolul romanesc la penibilul pret de 19 euro barilul....in 2004 era cam 70 pe piata internationala iar chiar daca acum a ajuns la 35 ...tot e foarte avantajos nu-i asa....?...sa vezi ce de bani vor face barosanii austriecii (au facut si pana acum) cu tot neamul lor de cacanari...
  • 0 (0 voturi)    
    imparteala (Marţi, 3 februarie 2009, 22:20)

    Xulescu [anonim]

    Relax.. gazul a fost deja impartit... sau de ce credeti ca tot vrea UE sa uneasca sistemul de transport de gaze din vest cu cel din Romania? Ca sa ajute Romania daca are probleme cu gazul rusesc? Ha Ha Ha... Ca sa aiba acces la gazul de M Neagra. Deal-ul a fost asa... va ajutam cu Haga dar dati si voi o parte la noi.....
  • 0 (0 voturi)    
    unde e HG-ul de concesionare (Marţi, 3 februarie 2009, 23:35)

    plapumaru [anonim]

    unde este hg-ul prin care se concesioneaza resursa catre media resources si sterling , semnat de tariceanu in noiembrie ????????????
  • 0 (0 voturi)    
    verdict romania-ucraina (Miercuri, 4 februarie 2009, 0:00)

    tudosie titu [anonim]

    degeaba. in curand va fi o gaura neagra pe care DESTEPTII o vor vinde pe doi lei .OCROTESTEI DOAMNE PE ROMANI SI DISTRUGELE CONDUCATORII !
  • 0 (0 voturi)    
    pai...am castigat sau nu? (Miercuri, 4 februarie 2009, 1:11)

    bilout [anonim]

    Nu e important sa castigi ci... sa participi la castig !! ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e rusine (Miercuri, 4 februarie 2009, 2:11)

    ad [anonim]

    a cata oara... ca sunt roman. Mila, scarba, nici nu mai stiu. Ce e ma cu "patriotismul" asta furibund? Aia de acolo nu sunt tot oameni ? Sau pentru o politica, 2-3 (ca sa mai faca si tata Patriciu de-un iaht, 2), sa moara toti care nu vorbesc aceeasi limba cu noi ? RUSINE ! E vai de mama lor, in ukraina, ca si asa ii papa rusii imediat, si nici macar nu-s in UE; daca se baga peste ei, cum s-au bagat in georgia, cine sare ? pe cine necajeste? ba se mai si bucura romanashul nostru idiot, ca o sa fim iara vecini cu rusii, dar macar dispar astia....astia, ma, cum le zice... ukrainieni, da, da. (ce pretentie de "ma, da astia n-au si ei un neam, o istorie, o limba, o identitate nationala...nuuuuu, rusi sunt totii, ca asa ne place noua, cand nu citim nimic, sa-i bagam intr-o oala pe toti).
    Asa ca decat sa exultati pentru ceva de care oricum nu o sa ne folosim (ba mai degraba, o sa fie prilej pentru inca 4-5 becali, patrici, tzirieci etc sa se imbogateasca peste noapte, ca apoi sa ne predea la TV lectii de "bai, prostilor, pai daca nu stiti sa faceti bani ca mine...!!"), mai bine v-ati gandi la necazul OAMENILOR aia. ca tot oameni sunt si ei, ba chiar crestini, ba chiar ortodocsi (daca e sa socotim si asta).
  • 0 (0 voturi)    
    rezerve naturale (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:57)

    amateus [anonim]

    ar mai fi ceva rezerve de gaz metan pe (planeta) Neptun...as fi interesat de o concesionare...stie cineva cand e licitatia ? ...sau e prea tarziu...s-o fi dat deja...?!
  • 0 (0 voturi)    
    labareala (Miercuri, 4 februarie 2009, 15:57)

    labaru [anonim]

    voi chiar nu vedeti cum fiecare isi manipuleaza electoratul? romanii declara victorie....ucrainienii o declara si ei...am castigat insula serpilor pe care propaganda comunista ne invata ca e teritoriu romanesc?....nu!....atunci am pierdut! uitat-te si la partea cealalta
    http://www.kyivpost.com/nation/34771