Bogdan Aurescu, agentul roman la CIJ: Hotararea Curtii recunoaste drepturile suverane de exploatare ale Romaniei pentru o suprafata exclusiva de 9.700 de km patrati, adica 79,34% din zona in disputa cu Ucraina

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2009, 13:44 Actualitate | Esenţial


Aurescu si o parte din echipa Romaniei
Foto: Hotnews
"Hotararea Curtii recunoaste drepturile suverane de exploatare ale Romaniei pentru o suprafata exclusiva de 9.700 de km patrati, adica 79,34% din zona in disputa cu Ucraina" , a declarat agentul roman la Curtea Internationala de Justitie, Bogdan Aurescu, la cateva minute dupa ce judecatorii de la Haga au decis ca Insula Serpilor nu va fi considerata punct de baza in trasarea liniei de delimitare in Marea Neagra, deci, practic, nu va fi considerata "tarm" al Ucrainei. "Solutia Curtii este avantajoasa pentru Romania, dar si echitabila pentru Ucraina", a precizat Aurescu.

Iata cele mai importante declaratii facute de Aurescu:

  • hotararea pe care a pronuntat-o astazi CIJ recunoaste jurisdictia si drepturile suverane de exploatare ale Romaniei pentru o suprafata de platou continental si zona economica exclusiva de 9.700 de km patrati, adica 79,34% din zona in disputa cu Ucraina de 12.200 de km patrati
  • in aceasta zona sunt estimate a fi alocate prin linia trasata de Curte aproximativ 70 de miliarde de metri cubi de gaz si 12 milioane de tone de petrol
  • solutia CIJ este un succes al aplicarii dreptului international
  • caracterul sau corect si echitabil nu poate fi pus sub semnul intrebarii
  • solutia este avantajoasa pentru Romania care a sustinut mereu o formula de delimitare conforma cu dreptul international, dar si o solutie echitabila care este avantajoasa pentru Ucraina
  • este finalul unui diferend complicat
  • la finalul acestui proces, obiectivul nostru a fost atins: obtinerea unei linii clare, care deschide accesul la hidrocarburi
  • Romania va respecta decizia Curtii
  • hotararea de astazi este obligatorie, definitiva, direct aplicabila si executorie imediat
  • este o linie care a tinut seama de dreptul international
  • solutia Curtii exprima adevarul juridic cu privire la solutia corecta in acest caz
  • este un succes al echipei noastre, un succes al diplomatiei romane si al dreptului international
  • le multumesc colegilor mei care au facut acest efort

Inainte de pronuntarea sentintei, Aurescu afirmase ca asteapta "cu calm" verdictul judecatorilor. "Oricare va fi decizia Curtii, nu exista nicio indoiala ca aceasta va fi o linie echitabila", declarase in cursul diminetii agentul roman.

Stirea se actualizeaza.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5872 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 3 februarie 2009, 13:47)

    Opposite [anonim]

    Excelent. Felicitari agentilor romani la CIJ. E o mare victorie pentru Romania.
  • +15 (15 voturi)    
    Aurescu e un profesionist (Marţi, 3 februarie 2009, 13:54)

    outside_the_wall [utilizator]

    Eu cred ca partea romana a facut cit de mult s-a putut, aducind argumente solide, nu povesti create artificial. Asteptam mai multe detalii.
  • -7 (15 voturi)    
    Nu va bucurati! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:09)

    Theo [anonim]

    Avem drepturile de exploatare, dar saptamana viitoare acestea vor fi cedate unei companii straine pentru 2,4 RON pe care ii va primi statu roman si un comision foarte graas care va intra in buzunarul unor politicieni romani. Ce rdacu? Nici pana acum n-ati invatsat nimic din cum merg treburile in Romanica?
    • +9 (9 voturi)    
      de ce? e interzis (Marţi, 3 februarie 2009, 14:20)

      buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Theo

      De ce sa nu ne bucuram? Romanii sunt o spcie aparte care trebui numai sa-si planga de mila zi si noapte? Chiar si cand are ceva de castigat? Tu n-ai decat sa nu te bucuri, pentru mine este un motiv de bucurie.
      • -6 (8 voturi)    
        Pentru ca... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:27)

        Theo [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        Pentru ca petrolu si gazele nu vor ramne ale noastre desi acum sunt.
        Suntem experti in a ne taia craca de sub picioare, nu in a ne plange de mila.
        • +7 (9 voturi)    
          Ce bine ar fi sa fiti mai putini pe lume.. (Marţi, 3 februarie 2009, 14:51)

          Mioritic plangacios [anonim] i-a raspuns lui Theo

          Din cauza unor ca tine, incapabili sa-si depaseasca niste blocaje psihologice, e plina presa romaneasca de "stiri negative", va bucurati sadic la orice merge rau in "romanica" (asta e probabil tara aia virtuala in care iti calmezi iesirile patologice).
          Romania inseamna mai mult decat suma oamenilor de pe teritoriul ei si azi a castigat Romania asta istorica, a castigat un drept suveran si definitiv asupra a mii de km2, care raman in proprietatea romanilor atata timp ca va dura statul nostru national.
          Peste tot in lume exista acorduri de concesionare, exploatare, etc. Asa ca nu ma deranjeaza cu nimic daca Romania incaseaza cateva miliarde pe o concesiune obtinuta de o "major" petroliera si se da de lucru la mii de romani.
          Foarte putine tari au incercat sa aiba companii petroliere de stat si majoritatea au esuat, trebuie multa tehnologie, multi bani si e mult risc.
      • -4 (6 voturi)    
        Bucurati-va cit mai aveti timp! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:53)

        Dobrogeanu Gheara [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

        Romanii sint oricum o specie mai aparte. Putem sa ne bucuram 2 ani de acum. Theo are mare dreptate. In buzunarul tau nu va fi nici o diferenta. Tu te bucuri ca de fapt un grup de interese va avea de cistigat. Ceea ce sa recunoastem nu-i chiar asa rau. dar nici de mare bucurie. La cum merg lucrurile la noi , ce asteptari poti avea? Benzina mai ieftina? Gaze mai ieftine? Aiurea...viloaie mai mari , masini mai scumpe si conturi mai grase pe numele " interpusilor".
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Marţi, 3 februarie 2009, 15:41)

          Opposite [anonim] i-a raspuns lui Dobrogeanu Gheara

          Dar tu la ce te astepti? Sa iti sune cineva la usa maine si sa-ti dea un saculet de galbeni pentru ca Romania a castigat un teritoriu de importanta economica astazi?

          mentalitatea asta ingusta e produsul direct al comunismului si o sa mai treaca (,) cam doua generatii pana cand gandirea asta retrograda dispare complet. E un pas inainte ca aceste comentarii sunt notate cu minus.

          Normal ca nu o sa se simta imediat efectul acestui proces dar el o sa se regaseasca la bugetul de stat.
    • +2 (2 voturi)    
      nici sa ne-ntristam n-avem de ce (Marţi, 3 februarie 2009, 15:52)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Theo

      Povestile astea cu cat gaz are un stat sau altul nu conteaza atata vreme cat problema se pune strict comercial; in momentul in care se intampla porcarii de genul "inchiderea robinetului" incepe sa conteze cat gaz are unul sau altul.
      In rest insa, ai dreptate: probabil Videanu ar trebui sa le placheze cu marmura casele alora care au participat la proces...
  • +7 (7 voturi)    
    e o veste buna... (Marţi, 3 februarie 2009, 14:22)

    liviu_ [utilizator]

    acu ce ne ramene e sa folosim resursele in interesul tarii, nu a-l unor politicieni
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 3 februarie 2009, 14:25)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate! (Marţi, 3 februarie 2009, 15:07)

      george [anonim] i-a raspuns lui

      Sunt de acord cu tine. Echipa care a pledat cauza tarii este intradevar competenta si merita felicitarile si aprecierea noastra.
      Totodata, cred ca nu este pierduta definitiv speranta ca in viitor va fi mai bine in tara si aceasta cand acesti tineri vor ajunge sa conduca institutiile. Avem si tineri competenti si cu moralitate, nu numai speculanti ca Boureanu, politruci ca Udrea, Corlatean sau Bogdan Olteanu.
  • -4 (6 voturi)    
    Ungurii (Marţi, 3 februarie 2009, 14:27)

    Neacornel [anonim]

    Eu cred ca au intervenit ungurii ca nu am primit in totalitate insula inapoi.
  • -2 (2 voturi)    
    degeaba (Marţi, 3 februarie 2009, 14:40)

    gogu [anonim]

    Bey !chiar credeti ca vreun roman o sa cumpere mai ieftin benzina si gaze deacuma ?Si deciziile astia INTOTDEUNA se platesc si nu ieftin.Urmeaza sa vedem cu ce !!Vezi aderarea la NATO am dat petrolu,cimentu etc,aderarea la UE am dat BCRu si altele !
  • -2 (2 voturi)    
    ALOO (Marţi, 3 februarie 2009, 14:42)

    dares [anonim]

    stati sa vedeti continuarea...o sa avem gaz si petrol..si o sa-l fure si pe asta tot strainii ......
    ca suntem prosti gramada si asa ne trebuie.
  • +3 (3 voturi)    
    Aurescu (Marţi, 3 februarie 2009, 14:49)

    Dumitriu [anonim]

    Cred ca stiu cine va fi Obama Romaniei la alegerile prezidentiale: BOGDAN AURESCU.
    Sa candideze si independent, romanii il vor alege. Sa fei intr-un ceas bun.
  • +4 (4 voturi)    
    Insa ucrainienii vor respecta decizia Curtii? (Marţi, 3 februarie 2009, 14:55)

    Ingrijorat [anonim]

    Cele mai sincere felicitari d-lui Aurescu si intregii echipe care a lucrat la acest caz. Cel mai important lucru este ca au reusit sa stearga de pe lista de divergente internationale inca una.

    Diferendul de frontiera dureaza de foarte mult timp, discutiile au fost "poluate" de diferite argumente pseudo-istorice, chiar si actiunea in justitie a durat atat de mult incat se pierduse oarecum interesul pentru acest lucru.

    Declaratiile d-lui Aurescu mi se par foarte interesante, dar mi se pare ca lipseste o informatie de interes pentru noi:

    Ucraina va respecta oare decizia Curtii Internationale de la Haga?

    Decizia fiind una de compromis, prin care teritoriul furat / cedat la presiunile sovietice de catre agentii sovietici impusi la conducerea statului roman (Ana Pauker si restul bandei) ramane totusi al Ucrainei ca mostenitoare a imperiului sovietic, oare va multumi toate partile ?

    Din declaratia d-lui Aurescu reie se reprezentantii statului roman sunt multumiti. Ramane intrebarea daca si cei ai statului ucrainiean sunt la fel de multumiti de acesta decizie de compronis si prin aceasta va fi stins definitiv conflictul.
    • +1 (3 voturi)    
      ucrainienii nemultumiti (Marţi, 3 februarie 2009, 15:20)

      the [anonim] i-a raspuns lui Ingrijorat

      Intrebarea nu e rea ...
      Ucraina mai are posibilitati de recurs, sau sentinta e definitiva ???
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo. (Marţi, 3 februarie 2009, 14:58)

    daniel [anonim]

    Felicitari pentru modul in care s-a abordat disputa si pentru atitudine.
  • +3 (3 voturi)    
    O responsabilitate imensa (Marţi, 3 februarie 2009, 15:00)

    niv [utilizator]

    revine celor ce exploateaza Marea Neagra, deja intens poluata;
    industria curata a viitorului foarte apropiat impune ca extrem de urgente normele limitative sau chiar prohibitive in chestia utilizarii produselor combustibililor fosili , altminteri nu se mai poate !
    Si tarile riverane acestei Mari Negre trebuie sa aleaga cu sinceritate comportamentul strictamente ecologic, beneficiul fiind pentru toti!
  • +2 (4 voturi)    
    FELICITARI! (Marţi, 3 februarie 2009, 15:05)

    ionut Dates [anonim]

    In viitor sa nu se mai piarda nimic.Traim intr-o zona unde puterea militara a dictat , si va dicta.
  • +2 (2 voturi)    
    FELICITARI (Marţi, 3 februarie 2009, 15:49)

    liliana [anonim]

    FELICITARI agentilor Roamniei!!! ramane de vazut in continuare cum vom sti sa gestionam aceste resurse; este nevoie de o investitie mare pentru a putea exploata resursele naturale. Imi doresc insa ca sa nu isi bage nasul vreun mafiot care a simtit deja mirosul de bani....
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 3 februarie 2009, 15:56)

    Stefan [anonim]

    Felicitari echipei care a reprezentat Romania in aceasta disputa, este o mare victorie pentru diplomatia romana !