Proiect al Consiliului Municipiului Bucuresti in dezbatere publica

Sterilizarea ar putea deveni obligatorie pentru cainii si pisicile de companie

de E.M.     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 16:55 Actualitate | Esenţial


 documente
Un nou proiect al Consiliului General al Municipiului Bucuresti, aflat in dezbatere publica, prevede ca Administratia pentru Supravegherea Animalelor fara Stapan (ASA) din cadrul Primariei Capitalei sa sterilizeze toti cainii comunitari si pisicile de pe strada, inclusiv animalele de companie si din curtile oamenilor.

In termen de sase luni de la intrarea in vigoare a hotararii, persoanele fizice si juridice care au in ingrijire caini sau pisici vor fi obligate sa le sterilizeze si sa le inscrie in baza de date ASA.

Masura nu se aplica animalelor cu varste de sub sase luni si celor care sunt inscrise in Asociatiile Chinologica si Felinologica din Romania.

Autoritatile considera ca animalele ar beneficia de o viata mai buna dupa sterilizare si, de asemenea, abandonul de pui pe spatiul public ar fi prevenit.

Persoanele care se vor sustrage acestei hotarari ar risca sanctiuni cuprinse intre 500 si 700 de lei.

Proiectul aflat in dezbatere publica mai prevede ca detinerea animalelor, caini si pisici pe proprietate privata va fi permisa numai daca acestea vor avea microcip subcutanat, sunt inregistrate in baza de date de la nivelul Administratiei pentru Supravegherea Animalelor fara Stapan, detin carnet de sanatate cu vaccinarile antirabice la zi si sunt sterilizate.


Citeste mai multe despre   
















6654 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    bai, astia! (Luni, 2 februarie 2009, 17:03)

    Codruta N [utilizator]

    Faceti un serviciu omenirii si sterilizati-va VOI, daca aveti impresia ca "beneficiati de o viata mai buna dupa sterilizare"! In plus, nu doar voi veti "beneficia de o viata mai buna" ci si noi, astiaaa... ca macar am sti ca pe viitor cei ca voi nu s-ar mai inmulti!

    Vreti sa mai faceti rost de bani pe la niste cabinete de-ale vreunor amici, ha?
    • +1 (3 voturi)    
      sterilizare pentru politicieni, nu animale!!! (Marţi, 3 februarie 2009, 20:10)

      Flavia [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      e incalcarea unor drepturi elementare. Cum adica sa IMI PERMITA SA TIN UN ANIMAL PE PROPRIETATEA MEA?????? pardon????? doamna care a propus asa ceva ori e redusa mental (ar explica asta de ce e in politica) ori e la menopauza, ori e sterila si ea si se razbuna pe restul lumii....
      Ca sa nu mai zic de faptul ca nu cred ca legal e corect.
      Ar trebui sa ne unim si sa ii dam in judecata. In afara de ineptii si idiotenii nu sunt in stare sa vina cu nimic corect sau bun. Ii platim din banii nostrii sa propuna stupizenii din astea. Le-as zice sa le fie rusine, dar stiu ca N-AU NICI SUFLET NICI CONSTIINTA!!!!
      • -1 (1 vot)    
        ori au stapan ori n-au!!! (Marţi, 3 februarie 2009, 20:48)

        FLAVIA [anonim] i-a raspuns lui Flavia

        (2) Persoanele fizice si juridice care detin caini ~i pisici in varsta de peste 6 luni in incinte
        private cu drept de monta inregistrate in cadrul asociatiei chinologice ~i telinologice au
        obligatia de a Ie identifica ~i inregistra in baza unica de date a Administratiei pentru
        Supravegherea Animalelor tara Stapan incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei
        hotarari"..... asta scrie in proiectul agramatilor astora decerebralizati. pai cum sa il inregistrez la FARA STAPAN daca are stapan?! Incoerenta de politicieni ... Va mira ca unii conducatori au fata de betivi cronici? pai probabil ca asta si sunt de semneaza ineptiile astea
  • +5 (21 voturi)    
    in sfarsit (Luni, 2 februarie 2009, 17:05)

    c [anonim]

    ne apropiem cu pasi de pisica de normele civilizate in materie de detinere a animalelor. daca se trecea la sterilizare de cand se zice am intrat in democratie, n-am mai fi vazut atat macel pe strazi si nici ura fata de patrupezi.
    • +2 (14 voturi)    
      Hai mai (Luni, 2 februarie 2009, 18:04)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui c

      Ce norme civilizate tot visezi prietene? De unde scoateti textele astea? Te-ai obosit sa cauti macar, sa vezi ce legi sunt in alte tari pe care le admiri atat? Anul trecut in Los Angeles s-a aprobat o astfel de lege, intr-adevar fiind mai apoi anulata. Legi similare au cazut in alte state precum Virginia. In UE nici macar nu am gasit o astfel de lege.
      • +1 (1 vot)    
        ma tem ca nu suntem prieteni (Marţi, 3 februarie 2009, 0:56)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Adi

        nu numai ca m-am obosit sa caut dar ma informez sistematic despre soarta animalelor de tot felul din lumea asta si ajut cum pot diverse actiuni in ce le priveste.
        spun norme civilizate pentru ca inregistrarea tuturor cainilor si pisicilor este o norma generala in europa. sterillizarea celor fara stapan iarasi este de dorit, daca nu cumva v-ati razgandit si de fapt vreti potai pe toate strazile. cat despre detinerea de astfel de animale, si asta e posibil cu respectarea unor conditii iar castrarea nu pare sa fie una dintre ele cf hotararii criticate. e vorba doar de putin bun simt si de a sti ce se vrea in romania anului 2009.
        cat despre tara tuturor posibilitatilor, imi permit sa afirm ca nu e tocmai paradisul animalelor de companie, asa ca va las placerea sa studiati si legislatia celorlalte 49 de state.
        • -1 (1 vot)    
          Still... (Marţi, 3 februarie 2009, 10:23)

          Adi [anonim] i-a raspuns lui codo

          Inregistrarea cainilor si pisicilor este o norma pe care as sustine-o, insa nu despre asta este vorba in articol; si nici despre sterilizarea animalelor fara stapan cu care sunt de accord si care oricum se tot desfasoara de ceva ani in Bucuresti.
          Dar aici este vorba despre sterilizarea animalelor cu stapan. Nu inscrierea animalului ma deranjeaza pe mine, nici obligativitatea vaccinarii periodice, nici macar cip-ul ala nenorocit (desi impresia mea e ca se doreste un "tun"). Masura asta a steriliza orice e abuziva.
          In final, nu ai specificat ce intelegi prin norme civilizate, lasand sa se inteleaga ca asta este o "norma civilizata". Problema mea este ca multi saluta decizia asta pentru ca "asa este si in tarile civilizate" ... si nu este deloc asa.
          • 0 (2 voturi)    
            romanilor nu le convine nimic (Marţi, 3 februarie 2009, 13:16)

            c [anonim] i-a raspuns lui Adi

            asta e concluzia. oricum ai da-o e ceva suspect la mijloc. daca vor sa cip-eze patrupedele e sigur vorba de un tun. eu am luat matza de pe strada in franta, am inregistrat-o, cip-at-o si castrat-o si nu am mai stat sa caut purecii din reglementarile aplicabile.
            daca nu vreti sa va castrati potaile le puteti inscrie cu drept de monta.
            oricum discutia e furtuna in pahar pentru ca mai este pana se apuca administratia bucurestiului sa fac exces de zel.
            • 0 (0 voturi)    
              - (Marţi, 3 februarie 2009, 13:56)

              Adi [anonim] i-a raspuns lui c

              Nu este vorba ca romanilor nu le convine nimic dar de fiecare data cand "liderilor" le vine o idee din asta hei-rupista de obicei e implicat si un politician care, total intamplator, are si o firma in domeniu. Asa ca ma scuzi daca pun la indoiala sinceritatea motivelor de a da o astfel de lege.
              Nu "cip-area" e problema ci modul de achizitie, dar asta este alta discutie.
              Directiva asta nu va trece, asa cum nu a trecut in nicio alta tara "din aia cvilizata". Dupa ce in California a fost abrogata si dovedita ca fiind INEFICIENTA au introdus pedepse mai drastice pentru abandon, pentru ca asta-i de fapt problema!
          • 0 (2 voturi)    
            raspuns Adi (Marţi, 3 februarie 2009, 17:33)

            cristina peterson [anonim] i-a raspuns lui Adi

            Intr-o tara ca Romania cu oameni care iau puiutii de la mamele lor si ii lasa prin diverse locuri ca sa moara de foame este mai mult decat necesara o astfel de lege. Romanii, nu toti, dar multi, isi imultesc animalele pentru ca le este mila sa le sterilizeze sau doar li se pare ceva nefiresc dupa care iau bietele sufletele si le lasa sa moara. Stiu despre ce vorbesc pentru ca mama mea a crescut trei catelusi gasiti la containarul de gunoi. Au fost patru , dar unul a murit. Eu am doi catelusi gasiti intr-un cimitir din Braila. Cand vorbim despre civilizatie hai sa fim sinceri cu noi insine, hai sa nu ne mai comparam cu tari ca Elvetia, Suedia si altele, suntem in lumea a treia in ceea ce priveste multe lucruri si asta nu o spun ca sa supar ci pentru ca este adevarat. Am calatorit prin multe locuri si stiu ce spun. Nu este imposibil de a juns o tara civilizata, dar este nevoie de schimbari radicale in mentalitatea noastra. Sper ca intr-o zi romanii sa vada adevarata fata a lucrurilor si sa inceapa sa aplice ce este bun in alte tari. Va doresc succes.
            • 0 (0 voturi)    
              raspuns (Miercuri, 4 februarie 2009, 21:01)

              Ana [anonim] i-a raspuns lui cristina peterson

              Esti total aberant Mai uita-te si tu pe animal planet sa vezi ca acesta problema e de mult rezolvat O lege buna nu castreaza animale de companie ci pedepseste aspru dar aspru ajungand pina la inchisoare pe cei ce fac astfel de fapte; abandoneaza pui sau ii neglijeaza
              Adica tu propui sa pedepsim animalele pt imbecilitatea oamenilor in loc sa-i pedepsim pe cei ce o comit
              Bravo tie cum ar fi ca maine sa fi tu pedepsit pt ca seful tau de la servici nu ti-a dat leafa pe 3 luni cred ca ai merita o astfel de pedeapsa
              • 0 (0 voturi)    
                sterilizare (Marţi, 24 februarie 2009, 10:07)

                dana [anonim] i-a raspuns lui Ana

                bravo ana ! cel mai bun si la obiect comentariu ; bravo !
        • +1 (1 vot)    
          mai ganditi-va (Miercuri, 4 februarie 2009, 16:05)

          Gabi [anonim] i-a raspuns lui codo

          Una este sa sterilizezi cainii si pisicile de pe strada, alta e sa ma obligi sa-mi sterilizez catelul sau pisica pe care ii cresc. Imi doresc sa se faca sterilizarea animalelor gasite pe strada, care intr-adevar sunt foarte multe si sunt deja agresive si nu toate fara stapan, dar nu ma obliga pe mine proprietar responsabil, sa sterilizez cainele si sa-l transform intr-o carpa fara vlaga si fara chef de joaca. De ce ne dorim animale de companie? Pentru a ne umple sufletul si viata cu ghidusiile si nazdravaniile lor.
          Intai educatii pe cei care au curti isi hranesc animalele cu o coaje de paine, le tin in lant ziua, iar noaptea le lasa libere pe strazi, iar cand le fata catele arunca puii intre blocuri sau ii ineaca. Nu ne bagati pe toti in aceeasi oala nu toti suntem iresponsabili. Una e sa se nasca puiuti strambi, ologi, bolnavi din animale neingrijite ce vor fi aruncati in strada, alta e sa se nasca niste pui sanatosi, care sunt doriti inainte de a se naste. Mai ganditi-va si mai puricati acest proiect.
    • -5 (7 voturi)    
      un anonim (Luni, 2 februarie 2009, 21:12)

      nik50 [utilizator] i-a raspuns lui c

      Ba anonimule , om lipsit de curaj si responsabilitate ori scri confuz ori habar nu vrei sa ai ca sterilizarea se face OPTIONAL -in principiu in caz de boala - nu este o optiune curativa si preventiva .
      • +1 (5 voturi)    
        precizare pentru nik50 (Luni, 2 februarie 2009, 21:57)

        laur1 [utilizator] i-a raspuns lui nik50

        nu stiu unde ai vazut OPTIONAL cand se si spune clar ca stapanii animalelor care se vor sustrage vor plati amenzi cuprinse intre 500 si 700 de lei. Io vaz aci nu numai un ghesheft pentru cabinetele de sterilizare ci shi o sursa de venituri pentru primarie, ca nici samantza de "sa moara capra/cainele vecinului ca are bani sau ceva ce vreau io de la el shi-l fac sa-mi dea" nu este de lepadat, ca doar traim in tzara in care lupta de clasa a romanului impotriva romanilor a prins cel mai bine....
  • -2 (20 voturi)    
    foarte bine (Luni, 2 februarie 2009, 17:06)

    kin3zu78 [utilizator]

    o masura buna , cine vrea animale la crescatorii , restul castrate , daca ar reusi cumva sa ii educe si pe stapanii acestora in privinta rahatilor de pe trotuare ar fi si mai bine , imi este sila/frica sa imi las copilul sa se joace in fata blocului sau in parculet
    • +2 (10 voturi)    
      da , o masura buna (Luni, 2 februarie 2009, 18:48)

      Auggie [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Ibntr-adevar o masura buna ar fi fost castrarea parintilor celor care daua stfel de hotariri.
  • +2 (18 voturi)    
    Super tare (Luni, 2 februarie 2009, 17:11)

    Razvan [anonim]

    in safarsit, o idee buna.
    • +1 (3 voturi)    
      precizare (Luni, 2 februarie 2009, 22:01)

      laur1 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

      eshti te rog amabil sa precizezi pe care parte shi cat la suta este "o idee buna"?
  • +7 (19 voturi)    
    ??????? (Luni, 2 februarie 2009, 17:12)

    florin [anonim]

    Iar a aparut vreo firma care vrea sa vanda microcipuri?
    Inteleg cu cainii si pisicile de pe strada, dar cum isi permit sa imi spuna ce sa fac cu animalul meu de companie din casa/curte??????????????
  • -5 (15 voturi)    
    f bine (Luni, 2 februarie 2009, 17:13)

    oana [anonim]

    In sfarsit poate ajungem si noi o tara civilizata....
    • +2 (4 voturi)    
      mai precis va rog (Luni, 2 februarie 2009, 22:07)

      laur1 [utilizator] i-a raspuns lui oana

      ce-nseamna "civilizata" dupa parterea dumitale?
  • +6 (18 voturi)    
    Rusine Consiliului General al Municipiului Bucures (Luni, 2 februarie 2009, 17:15)

    Daniel V [anonim]

    Ar trebui sterilizati membrii Consiliului General al Municipiului Bucuresti care au asemenea idei. Sa va fie rusine. In loc sa va vedeti de treburi va bubuie mintea cu asemenea idei. Rezolvati intai problemele urgente ale orasului.
    • +5 (11 voturi)    
      Dar... (Luni, 2 februarie 2009, 18:01)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Daniel V

      Cainii de pe strada _sunt_ o problema urgenta a orasului. Deja s-au inmultit exagerat. Sunt unele cartiere pe unde nu te mai poti plimba noaptea din cauza unor adevarate haite de caini.

      Si cu cat amanam mai mult rezolvarea acestei probleme, cu atat ea se agraveaza - cum nu au dusmani naturali, cainii comunitari continua sa se inmulteasca.
      • +4 (8 voturi)    
        man, ai cap sa nu te ploua in gat? (Luni, 2 februarie 2009, 19:44)

        florin [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        citeste articolul; nu se refera la cainii de pe strada cu care sunt de acor sa fie sterilizati, ci despre cainele/pisica de la tine din casa...
  • +1 (11 voturi)    
    sterilizarea (Luni, 2 februarie 2009, 17:15)

    CATELUL [anonim]

    Sterilizati mental dar nu si in ceea ce priveste capacitatea de a promova interesele unor firme ce lupta de mult in acest sens, consilierii ignora proprietatea privata (a altora, desigur) dar nu si amintirile de la gradinita (cand erau padepsiti cu totii pentru ca unul singur facea pipi in coltul clasei si nu recunostea). In logica lor, e de preferat sa pui la cheltuiala miile de proprietari de anumale decat sa ceri ASA sa-si faca datoria. Sutele de caini fara stapan, sutele de caini pe care ASA i-a incredintat cu nonsalanta dar care sunt tot pe strazi, faptul ca ASA nu-si face (sau nu poate sa-si faca) datoria pentru care este platita din impozitele bucurestenilor, lipsa de control si de responsabilitate a serviciilor primariei si comisiilor CGMB, toate astea sunt ignorate pentru o hotarare care va duce la cheltuieli in bugetul bucuresteanului intru salvarea firmelor furnizoare si penibilul consilierilor bucuresteni.
  • +2 (8 voturi)    
    cipuri la caini si la pisici (Luni, 2 februarie 2009, 17:21)

    alex [anonim]

    Asadar Anhristul vine mai intai la caini si la pisici...le baga "cipuri cu cod de bare ca in lagarul de concentrare" (citat din apocalipticii care s-au stans duminica pe Delul Patriahiei)...Acuma razi tu razi Harap Alb, dar lasand la o parte isteria babelor nebune, chiar te intrebi ce ne rezerva viitorul...Stiu ca in unele tari la recidivisti, sau la aia cu probleme legate de violenta in familie, li se ataseaza prin lege nu stiu ce dispozitive, parca bratari (nu ma pricep la tehnica) ca in az ca fac prostii sa sune alrma la politie si s intervina baietii...Iar tinand cont de faptul ca o ecologista nebuna di Mara Britanie tocmai facea apel disperat la interventia statului pentru redcuere natalitatii, poate ca ne trezm in curand ca decreteaza astia sterilizarea nu nui la caini si la pisici ci si la oameni
  • +5 (15 voturi)    
    Cum? (Luni, 2 februarie 2009, 17:24)

    unu [anonim]

    Mai, astia sunt nebuni.
    Pai asta inseamna ca intr-o generatie dispar toate pisicile/cainii (daca se aplica masura in toata lumea).
    Bine, raman cele/cei salbatici.
    Oare s-au gandit inainte?
    Oare ar fi bine fara pisici/caini? Nu stiu, dar cred ca s-ar dezechilibra ceva...
    • +2 (6 voturi)    
      E ridicol ce spuneti (Luni, 2 februarie 2009, 18:07)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui unu

      Masura se aplica doar in Bucuresti. Nu ne va impiedica nimeni sa aducem pui de caini de la tara.

      Ideea e ca trebuie sa dispara cainii de pe strada.
      • 0 (4 voturi)    
        mai gandeshte (Luni, 2 februarie 2009, 22:11)

        laur1 [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Pentru ca nu se pune o limita la activitatea respectiva ceva de genu 4-5 luni, sa zicem, Bucureshtiul va deveni in viziunea dumitale locul unde sunt aduse animalele sa fie extreminate.... cam ceva analog lagarului Dachau....
  • 0 (10 voturi)    
    propun sa se catreze intai cel care a avut initiat (Luni, 2 februarie 2009, 17:25)

    adriana [anonim]

    "detinerea animalelor, caini si pisici pe proprietate privata va fi permisa numai daca acestea vor avea microcip subcutanat, sunt inregistrate in baza de date de la nivelul Administratiei pentru Supravegherea Animalelor fara Stapan, detin carnet de sanatate cu vaccinarile antirabice la zi si sunt sterilizate"
    1. pai daca sunt animale pe proprietate privata cum sunt fara stapan????
    2. ar trebui limitata si vartsa maxima pana la care se face castrarea. Nu vad sensul sa chinui acum un motan de 9 ani si o catelusa de 7 ani....sau cei 2 caini (masculi) din curtea bunicii care au 10 ani si stau legati in zone inchise individuale si nu ies nici in curte din zona lor strict delimitata. Pe astia de ce sa ii castrez???

    Mi se pare aberant sa mi se dicteze sa iau aceasta decizie vis-a-vis de animalele mele de companie. Nu am auzit in tarile UE de asemenea norma aberanta, si nici in alte tari din afara spatiului UE. Daca aceste animale au drepturi il au si pe acesta, de a nu fi catrate la ordinul unuia care nu stie c e sa inventeze sa arate ca isi merita scaunul prospat obtinut. Ca stapan al lor am dreptul sa imi asum obligatia si sa semnez ca nu aprob castrarea lor. Cumva respectivul cu aceasta idee are cabinet veterinar sau nevasta-sa/una din odrasle? Ca asa este la noi, dam legi din care sa ne iasa bani la unii si la altii....
    • -1 (1 vot)    
      aberatii (Marţi, 3 februarie 2009, 20:21)

      flavia [anonim] i-a raspuns lui adriana

      e o "doamna", probabil foarte blonda si "desteapta" nevoie mare aia de a propus legea. Probabil e la menopauza. SAu i-a turnat barbatul vreun copil cu alta (si daca pe ala nu-l poate castra...). Sau nu e in stare sa faca ea copii.... sau pur si simplu isi revarsa frustrarile personale, indiferent de natura, pe niste creaturi care nu se pot apara.
      Nu inteleg daca domnia sa are IQ peste 15. daca ar avea, probabil s-ar intreba cum sa ne spuna ce sa facem pe proprietatile noastre. S-a trezit pe un scaun si are impresia ca e dumnezeu si noi sclavii ei prosti. A uitat si de unde a plecat si ca o sa se intoarca in curand in anonimat, hulita asa cum merita. Eu zic sa o ajutam sa coboare de pe scaunul ala.
  • +4 (12 voturi)    
    cred ca e o greseala... (Luni, 2 februarie 2009, 17:26)

    papura voda [anonim]

    Inteleg sterilizarea cainilor maidanezi si a pisicilor vagaboande, dar nu inteleg cum pot fi eu obligat sa-mi castrez cainele de rasa, cu pedigree, campion si pe care vreau sa-l imperechez cu alti campioni. Adica sa las rasa sa moara? Sa importam in 10-15 ani caini si pisici de rasa din afara tarii pentru ca nu mai lasa urmasi? Cititi mai bine documentul atasat articolului - mai exact art. 4, paragraful c.
    • +4 (8 voturi)    
      Cititi articolul mai cu atentie (Luni, 2 februarie 2009, 18:10)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui papura voda

      "Masura nu se aplica animalelor cu varste de sub sase luni si celor care sunt inscrise in Asociatiile Chinologica si Felinologica din Romania."
      • +1 (5 voturi)    
        pai, da' cum? (Luni, 2 februarie 2009, 18:44)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

        Sa mai plateasca omu' SI o cotizatie la Asociatiile alea!

        "Dreptul la asociere" e garantat prin Constitutie - aceeasi Constitutie care zice si ca nici o persoana nu poate fi OBLIGATA sa faca parte din vreo asociatie!
  • +3 (9 voturi)    
    Sterilizarea animalelor (Luni, 2 februarie 2009, 17:26)

    Un stapin de pisici [anonim]

    1.Daca curtea este proprietate, ASA nu are voie sa intre fara acordul proprietarului.
    2.De ce sa imi inregistrez animalele la ASA, ca ale mele au stapin !
    3.Altceva nu are de facut CGMB-ul in acest oras ? De cind "s-au ales", nu au facut nimic bun si vizibil. Doar promisiuni electorale aruncate la gunoi ! Au rezolvat chiar toate problemele din Bucuresti !??? Le pot face eu o lista de zeci de probleme, mult mai grave, de care nu se ocupa !
    • +3 (5 voturi)    
      Raspuns (Luni, 2 februarie 2009, 18:13)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Un stapin de pisici

      1. Asa e, dar poate sa nu va dea voie sa iesiti cu cainele nesterilizat pe strada.


      3. Nu cred ca problema cainilor vagabonzi e una ce poate fi amanata. Cu cat amanam rezolvarea ei, cu atat se agraveaza, deoarece cainii comunitari continua sa se inmulteasca.
  • +1 (9 voturi)    
    iar cu cip (Luni, 2 februarie 2009, 17:28)

    hop [anonim]

    Bai nene, dar aveti o obsesie cu cipurile zilele astea !? Si la om si la caine... cipuiti tot ce misca
  • +3 (11 voturi)    
    Facepalm! (Luni, 2 februarie 2009, 17:30)

    Adi [anonim]

    Sunt curios ce detept a mai venit si cu ideea asta. Sterilizarea animalelor fara stapan nu a adus la nici un rezultat pana acum, nu a fost decat o imensa gaura in care s-au aruncat bani. Acum vor sa sterilizeze si animalele cu stapan. Pe langa faptul ca e o prevedere data de mantuiala, doar nu o sa vina cineva sa si verifice, este total stupid sa impui asa ceva.
    Pare mai degraba pregatirea terenului pentru inca un contract cadou dat unor asociatii prietene.
  • +2 (8 voturi)    
    nu pricep (Luni, 2 februarie 2009, 17:31)

    ctd [anonim]

    nu pricep!
    un animal detinut pe proprietatea privata este un animal fara stapin?
    si daca imi place sa hranesc pisica maidanului care haladuie prin toate curtile din jur... asta inseamna ca o detin pe proprietate? cine e responsabil pentru pisica maidanului?
    si daca vecinul meu nu se supune legii iar pisica lui se hotaraste ca ii place sa mai dea o tura prin curtea mea... asta inseamna ca risc si eu sa fiu amendat?
  • +1 (9 voturi)    
    Aberatie (Luni, 2 februarie 2009, 17:31)

    Rosu Cosmin [anonim]

    Economia este in plina criza si tampitii se gandesc la sterlizarea animalelor.
    Intr-adevar, cele fara stapan ar trebui sterilizate pentru ca de foarte mult timp s-a pierdut controlul acestora si s-au inmultit peste masura! DAR ce legatura au animalele de companie care sunt tinute in curti sau in apartamente?
    Daca am dat 500 de euro pe un caine si vreau sa il imperechez peste un an de zile pentru bani sau pentru ca "asa este natural si normal si pentru bietul animal" ma obliga o lege sa il sterilizez?!?!
    Un nou exemplu ca tara arde si baba se scarpina...
    • +1 (1 vot)    
      tara, baba si comentatorii (Marţi, 3 februarie 2009, 0:32)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Rosu Cosmin

      sau un exemplu ca majoritatea comenteaza fara sa stie despre ce este vorba. daca v-ati obosi sa cititi textul hotararii, ati observa ca potaia dvs se poate inmulti linistita, pentru bani sau pentru placere sau pentru ambele.
  • +2 (10 voturi)    
    Sunt nebuni? (Luni, 2 februarie 2009, 17:35)

    Leo [anonim]

    Astia sunt cretini? Sa se castreze intre ei ln Consiliu, in frunte cu primarul general.
    Am caine, in veci nu o sa-l sterilizez.
  • -1 (9 voturi)    
    animale pe proprietatea publica (Luni, 2 februarie 2009, 17:36)

    Dl. Eo [anonim]

    ... iar animalele fara stapan de pe proprietatea publica sa fie eutanasiate.
    • -1 (3 voturi)    
      de acord >: (Luni, 2 februarie 2009, 18:32)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Dl. Eo

      ... si pe aceia care "pe proprietatea publica" fac scandal, fac mizerie, comit acte antisociale, polueaza samd... :-p
  • +2 (6 voturi)    
    Asa da! (Luni, 2 februarie 2009, 17:40)

    Raluca [anonim]

    Ar fi un lucru cu adevarat bun... Sunt cu totul de acord!
  • +4 (8 voturi)    
    na'ti'o franta (Luni, 2 februarie 2009, 17:49)

    caine mare [anonim]

    In afara de faptul ca este un abuz fata de proprietari, asa cum s-a mai subbliniat mai sus, as vrea sa'l vad eu pe ala care se duce sa-i castreze berbecii lu' Becali, ca tot fata el un miel pe zi...
  • 0 (4 voturi)    
    pai daca vrem altele noi (Luni, 2 februarie 2009, 17:53)

    cristi [anonim]

    de unde le mai luam? aaa, doar daca au act de identitate nu se sterilizeaza? atunci e foarte bine, sterilizati-le sau amenda grasa.
  • +4 (10 voturi)    
    sa- strerilizeze intai pe cei carora le-a trecut p (Luni, 2 februarie 2009, 17:54)

    fc [utilizator]

    nu mai au veterinarii lui harbuz bani si au trecut la caini?
    cu ce drept hotarasc niste scarta, scarta pe hartie ce sa fac eu cu animalul meu in casa mea? unde este dreptul de proprietate?
    nu vor oare sa venim si sa le cantam osanale la primarie si sa le ma dam si un mic bir personal?
  • -2 (12 voturi)    
    In sfarsit o decizie excelenta si inspirata (Luni, 2 februarie 2009, 17:56)

    florin [anonim]

    Super decizie, poate asa vom avea si noi o capitala curata si civilizata.
  • +11 (11 voturi)    
    Cum functioneaza in ITALIA ! (Luni, 2 februarie 2009, 17:58)

    STEFAN A. [utilizator]

    Fratilor, eu va pot descrie cum functioneaza in Italia, unde traiesc si am si un catel ( Nu de rasa) !
    Ciinii sau pisicile din casele cetatenilor au carnet de identitate( inclusiv catelul meu), chip sub piele,vacinuri anuale obligatorii si tratamente anti capuse, anti pureci si anti viermi, obligatorii, anual ! Tot notat in carnetul de identitate a animalului !
    NIMENI NU ARE PUTEREA LEGALA DE A DECIDE STERILIZAREA UNUI ANIMAL CARE ARE STAPIN !!
    Animalele vagabond, maidanez sau cum vreti sa le numiti , sint tinuti in locuri speciale. Daca nu se gaseste un om care sa aiba grija de animal ( adica face adoptare cu documente legale) vine sterilizat ! Primariile sint obligate prin lege sa creeze si sa sustina locurile de degenta a animalelor fara stapin.
    A steriliza un animal, nu este ceva normal , este un fapt exceptional si deci, nimeni , nici macar justitia nu poate impune unei persoane sa sterilizeze propriul animal. ASA ESTE IN ITALIA ! In Romania sintem mult , mult ,mult , in urma !!
  • 0 (8 voturi)    
    Un doctor incapabil, cu un consiliu de cretini (Luni, 2 februarie 2009, 18:01)

    Michelangelo [anonim]

    ...intr-un oras mizerabil
  • +4 (8 voturi)    
    castrati sobolanii, nesimtitilor! (Luni, 2 februarie 2009, 18:01)

    Codruta N [utilizator]

    CE treaba aveti cu pisicile de langa blocuri? Va musca? va fac ceva?
    Daca n-ar exista pisicile alea, orasul s-ar umple de sobolani in timp RECORD!

    Stiti macar cu cat e mai mare probabilitatea ca un motan castrat sa faca pietre la rinichi? Vedea-v-as cu pietre!

    Pisicile sunt animale curate, isi ingroapa mizeria (nu ca voi, astia, care aruncati cu PET-uri pe geamul gipanelor)!

    Castrat-i pe aceia care arunca gunoaie prin padure, pe fereastra, pe geam de la gipan samd.! Adica pe VOI!
  • +2 (8 voturi)    
    oprescu (Luni, 2 februarie 2009, 18:01)

    george007 [anonim]

    inca o mare realizare in mandatul lui oprescu. urmeaza numararea puricilor maidanezilor din capitala, inventarierea rahatilor de pe strada si in final contorizarea particulelor de praf.
    sorine, fa-te ca muncesti (vorba mentorului tau)!
  • +2 (8 voturi)    
    oameni care nu au treaba (Luni, 2 februarie 2009, 18:04)

    Silviu [anonim]

    pisica cu mirctocip subcutanat este ruda cu crocodilul cu ringtone-uri polifonice, calul verde, si ruda indepartata cu porcul zburator (in sensul ca este o specie mult mai rara).

    oamenii astia care dau norme de astea chiar traiesc intr-o lume paralela, in care sunt multi alti oameni mici cu radiouri.
    esentialmente sunt acei birocrati din sistemul supradimensionat , angajati pe baza de nepotism sever de pe la tot felul de birouri de tetrapilotomie , taiat frunze la caini si implantat cipuri la pisici.
    si daca macar ar sta pe bani de la buget si nu ar face nimic ar fi fain, da au putere de a lua decizii, si culmea, si nesimtirea sa o exercite.
    altfel zis ii platim degeaba ca sa si faca rau :)

    ce idiotz, te umfla rasul :)
  • +6 (10 voturi)    
    asociatiile si fundatiile pentru protectia animale (Luni, 2 februarie 2009, 18:12)

    elena [anonim]

    Daca nici acum nu iau atitudine asociatiile pentru protectia animalelor inseamna ca fac umbra pamantului degeaba.
    De-abia astept sa intre vreunul in curtea mea sa imi sterilizeze cainele, ca mai intai il sterilizez eu pe el! Cretini.
  • -2 (8 voturi)    
    sterilizarea stapanilor (Luni, 2 februarie 2009, 18:15)

    radu [anonim]

    propun sterilizarea stapanilor de caini si pisici..asta ar fi o masura mai buna..stapanii sunt cei periculosi
    • -2 (4 voturi)    
      Cretini in posturi inalte (Luni, 2 februarie 2009, 20:50)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui radu

      Doar un dobitoc poate face o astfel de afirmatie !
  • +2 (6 voturi)    
    Din putul gandirii politicienilor (Luni, 2 februarie 2009, 18:16)

    Free Dog [anonim]

    Inca o lege inaplicabila...

    Microcip sa va puneti voi... cam asta e treaba.
  • +2 (8 voturi)    
    tampenie si nu prea (Luni, 2 februarie 2009, 18:22)

    Alina [anonim]

    Daca luam in calcul ca majoritatea animalelor fara stapan sunt acum cele aruncate din curtile oamenilor, nu e chiar o prostie monumentala. Ia intrebati un veterinar cati pui de caine si de pisica i se arunca in curte primavara si toamna - fiindca oamenii isi lasa animalele sa se inmulteasca si apoi nu au ce sa faca cu puii. In cel mai bun caz ajung la veterinar, in cel mai rau, direct pe strada.
    Asa ca degeaba se castreaza individual - noi am castrat toti cateii de la noi de la bloc - pentru ca mereu apar altii noi.
    Probabil ar trebui mult mai nuantata legea, dar in esenta nu e rea.
    • +4 (8 voturi)    
      Da (Luni, 2 februarie 2009, 18:56)

      Eusebius [utilizator] i-a raspuns lui Alina

      Da, asa este. Dar nu sterilizezi animalele cu stapan. Dai amenzi celor care lasa animale pe strada. Chiar asa, cate amenzi s-au dat pentru abandon?
      Nu sterilizarea e solutia, cei care abandoneza animalele oricum nu le vor steriliza si nici nu ai cum sa verifici daca o fac.
  • +1 (5 voturi)    
    alo! (Luni, 2 februarie 2009, 18:26)

    OVIDIU [anonim]

    pe cand aceleasi masuri si pentru oameni?
  • -2 (8 voturi)    
    Promisiune electorala a lui S. Oprescu (Luni, 2 februarie 2009, 18:35)

    florinel [anonim]

    Proiectul CGMB privind sterilizarea animalelor reprezinta una din promisiunile electorale ale primarului general S. Oprescu. Se pare ca domnul Oprescu se cam tine de cuvant. Sa fie el oare primul ales care tine mortis sa isi indeplineasca toate promisiunile electorale? Daca este asa, tot respectul.
    In alta ordine de idei aceasta decizie va avea efecte pe mai multe paliere, respectiv:
    1. Va reduce semnificativ numarul de caini si pisici fara stapan din Bucuresti, fapt ce va conduce la mai multa curatenie, ordine si civilizatie in capitala.
    2. Cresterea cheltuielilor pentru intretinerea unui animal de companie, coroborata cu veniturile reduse ale populatiei pe timpul crizei, si cu aplicarea stricta a legii animalelor (obligativitatea curatirii excrementelor animalelor de companie din spatiul public) va conduce la reducerea numarului animalelor de companie, si numai cei cu adevarat prieteni ai animalelor vor continua sa le tina.
    3. Numarul persoanelor atacate si ranite zilnic (intre care copii si batrani) de caini fara stapan va scadea corespunzator.
    4. Cheltuielile primariiilor de sector si a primariei generale vor scadea proportional cu scaderea numarului de animale fara stapan.
    5. Poate prin aceasta decizie vom avea mai putine excremete de caine (sunt trotuare pe unde nu ai cum sa treci) si mai putina harmalaie (latraturi si urlete pe timpul imperecherii si nu numai)
    6. Prin aceasta decizie imperecherea animalelor campion s-ar putea realiza sub control, in centre specializate si nu de catre fiecare dupa ureche ca in acest moment
    7. Prin aceasta decizie asa zisii prieteni ai animalelor (in realitate niste scandalagii guralivi) vor vedea pe strazi mai putine animale fara stapan moarte de frig si foame, calcate de masini si cu boli incurabile.
    Decizia este excelenta si voi face tot posibilul sa o sustin
    Bravo Sorin Oprescu, Bravo CLMB.
    pesonal cred ca voi vedea si autostrada suspendata pe timpuul mandatului/mandatelor lui Sorin Oprescu.
    • +1 (5 voturi)    
      Bravo, tovarase! (Luni, 2 februarie 2009, 19:12)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui florinel

      Ne punem nadejdea in cei ca tine!
  • +1 (7 voturi)    
    intre bare (Luni, 2 februarie 2009, 18:40)

    Codruta N [utilizator]

    N-am vazut acolo nimic despre pestisorii din acvariu, crocodilu' din jacuzã si sarpele boa din turnuletul de pe acoperis - pe aceia de ce nu-i castreaza? :-p

    Cu papagalu' ce fac? ca se c*ca - si face un zgomot...!!
  • 0 (4 voturi)    
    hahaha (Luni, 2 februarie 2009, 18:41)

    catalin [anonim]

    nu au reusit sa ii prinda pe aia de pe strada si ce s-au gandit, ca aia cu stapan sunt mai usor de prins...
    bai, luati masuri pentru animalele de pe strada si mai vorbim.
  • +2 (6 voturi)    
    ce-i cu cipuiala asta? (Luni, 2 februarie 2009, 18:50)

    Codruta N [utilizator]

    Mai nou, toate alea terbuiesc "cipuite": caini, pisici... oameni... pana si ursii din padure au inceput sa fie "cipuiti"!

    Adica chiar TOATE trebuie sa aiba un "numar"? Pai, diferenta e ca e numai "chip" si nu "stampila"/tatuaj! Va amintiti CINE, cand si cum "stampila" oameni?

    Mai au un pic si ne spun direct: care numar sa mearga la camera de gazare si care mai au dreptul sa se invarta cativa ani... prin tzarcuri... ca sa "produca"!
  • 0 (6 voturi)    
    ...domnul si vagaboanda! (Luni, 2 februarie 2009, 19:04)

    ali [anonim]

    Nu cred ca nu-ntelegeti despre ce se vorbeste si postati comentarii aberante! Normal ca nu e de ajuns sa se castreze cainii comunitari, cand, cu totii stim, ca animalele de companie sunt lasate sa se "distreze" cu catele comunitare....care, in multe cazurii , nu sunt sterilizate! Am vazut stapani de caini care n-au intervenit in cazul in care animalele personale "faceau pui" cu o catea de strada ptr ca invers nu se-ntampla; posesorii de catele se lupta cu pretul vietii ptr integritatea acestora ...E de-ajuns un mascul cu stapan si-o catea nesterilizata ca sa rezulte cativa catelusi minunati !!!
  • +1 (7 voturi)    
    Aceasta masura, aplicata la nivel de tara... (Luni, 2 februarie 2009, 19:10)

    tizul [anonim]

    ...ar distruge baza genetica naturala.
    Ce-i aia?
    Pai daca se aplica masura acu' 20 de ani, Mioriticul, Carpatinul, Ciobanescul de Bucovina si, mai nou, Corbul, nu ar fi existat ca rase romanesti.
    Sa castreze cainii fara stapan!
  • -4 (4 voturi)    
    sterilet (Luni, 2 februarie 2009, 19:22)

    sorin51 [anonim]

    Nu mai bine le puneati la pisici si catele sterilete?Sa se simta si patrupedele bine ca si asa am vazut ca unii si-au casatorit caini!Cred ca se exagereza cam mult cu protectia animalelor.In nicio metropolola europeana nu vezi atatia caini si pisici pe strazi
  • +2 (6 voturi)    
    Niste trogloditi (Luni, 2 februarie 2009, 19:47)

    Pitbull [anonim]

    mai da-i în mä-sa! niste incapabili psihopati si rudiementari, ajunsi în functii de autoritate.
    imi castrez animalele de companie cand stiu eu ca e cazul, nu când ordonä ei!
    iar amenda de cäcat n-o plätiesc. nu fiti fraieri! pentru amenzi mici, nu vä vor urmäri în justitie - nu e rentabil!
    sfidati-i!
  • +3 (7 voturi)    
    Sterilizare animale de companie (Luni, 2 februarie 2009, 20:07)

    Mariana [anonim]

    In paralel cu acest proiect s-ar putea initia si un altul care sa prevada obligatia proprietarilor de animale care isi plimba patrupedele pe domeniul public sa fie obligate sa le stranga excrementele in pungi si sa le arunce in pubele. Astfel am scapa de un focar de infectie de pe strazi si nu ar mai arata Bucurestiul(si nu numai) ca o hazna.
    • 0 (4 voturi)    
      nu "in paralel" (Luni, 2 februarie 2009, 20:47)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mariana

      ... ci "in loc de..."

      La Namur, d.ex., exista automate care ofera pungulite FIX pt. asa ceva ;)

      Asta ar fi FOARTE corect!
    • +4 (4 voturi)    
      Cine o sa aplice legea curateniei si cum? (Luni, 2 februarie 2009, 21:46)

      Irina [anonim] i-a raspuns lui Mariana

      Stii ce-mi spun oamenii pe strada cand strang dupa catelusa mea? "ei, doamna, da' lasati, ce va straduiti, in afara de dvs. nu strange nimeni"

      Nu sunt singura de pe strada care strange dupa catel; problema e ca, pentru multi dintre concitadinii nostri, sa strangi e anormal... de parca, daca ei nu strang / n-ar strange, tu ii insulti cand o faci...

      Nu este, insa, deja in vigoare, de vreo 2 ani, o prevedere de lege care presupune ca iei amenzi daca nu strangi dupa catel?
    • +2 (2 voturi)    
      mai informeaza-te (Luni, 2 februarie 2009, 22:29)

      laur1 [utilizator] i-a raspuns lui Mariana

      Exista deja o asemenea lege, care este facuta tot cu picioarele de catre cineva care nu a curatzat in viatza lui un excrement de caine, pentru ca se cere ca stapanii de animale sa fie dotazi cand scot animalele cu farsh shi maturica....(sic)
  • +2 (6 voturi)    
    Gresit (Luni, 2 februarie 2009, 20:45)

    maximlemetru [anonim]

    Nu animalele de companie, ci animalele fara stapin. Dar, cum statul nu poate sa faca nimic, tot oamenii cinstiti si responsabili sint pusi la cheltuiala!
  • -2 (6 voturi)    
    Da doamne (Luni, 2 februarie 2009, 21:05)

    SAMSAM [anonim]

    Da doamne sa se aprobe si mai ales sa se aplice. Poate asa nu vom mai fi nevoiti sa pilotam zilnic pe troture printre rahati de caine si sa platim sute de mii de euro pentru tratarea celor muscati. Zilele trecute cainele unui nesimtit, se defeca in nisipul din parc unde se joaca copii de 3-6 ani desi la cativa metri avea 2 tarcuri amenajate pentru caini. De unde atata nesimtire? Cine vrea caine, sa plateasca inscrierea la asociatiile de profil, daca nu sa plateasca amenzi. In nici un oras european nu veti vedea atatia caini ca la Bucuresti, anul trecut la Londra am vazut in 6 zile, numai 5 caini!!
    • +2 (4 voturi)    
      cred ca vedetzi bine (Luni, 2 februarie 2009, 22:32)

      laur1 [utilizator] i-a raspuns lui SAMSAM

      tocmai la London, sau erala Beijing?
  • +3 (5 voturi)    
    Sterilizarea consilierilor si parlamentarilor (Luni, 2 februarie 2009, 21:07)

    nik50 [utilizator]

    Da iata o idee foarte buna , dar este putin gresit detinatarul. Cei care sa beneficeze de acest serviciu platit , dar benific pentru Romanica sa fie pentru unii parlamentarii si consilieri - sa plateasca serviciul de sterilizare asa cum platesc cartusele , familiile condamanatilor in China - astfel mai diminuam din bestiiile umane care ne pregatesc in fiecare zi taxe drept multumirea ca i-am votat.
    Apropo ati rezolvat problema ciinilor vagabonzi ?
    • +1 (3 voturi)    
      cam in felul asta (Luni, 2 februarie 2009, 22:34)

      laur1 [utilizator] i-a raspuns lui nik50

      cam in felu' asta da' io crez ca trebuia aplicat la parintzii respectivilor
  • +2 (4 voturi)    
    Si eu? (Luni, 2 februarie 2009, 21:27)

    nae [anonim]

    Eu ce fac?Am o musca care nu vrea sa plece si a s-a numit singura animal de companie.Sa o castrez sau sa-i bag cip?
  • +1 (3 voturi)    
    Sa se... -primesc! Sa nu se... -primesc! (Luni, 2 februarie 2009, 21:31)

    Mihaela [anonim]

    ...grea problema. De nenumarate ori s-a incercat rezolvarea ei. Mie mi-e frica de caini. Dimineata si seara merg tiptil sa nu ma simta droaia de caini de pe langa bloc si n-am intotdeauna noroc. Cand s-a intamplat sa ma incolteasca am tipat si am dat cu poseta in ei... si in poseta aveam portofelul si :Academia Catavencu" - portofelul aproape gol si despre ziar ce sa mai spun? - ca nu pot si astia de la trustu' lu' peste sa-si graveze articolele pe placutze de bronz... In fine. DA - sa se sterilizeze cainii abandonati pe strazi. Da' ...cum sa spun... mie mi-e frica de muscatura lor.
  • +2 (6 voturi)    
    Cu ce bani se sterilizeaza animalele de pe strada? (Luni, 2 februarie 2009, 22:03)

    irina [anonim]

    In privinta cainilor vagabonzi:
    Cat costa (la tariful primariei) operatia de sterilizare a unui catel (mascul)? Dar a unei cateluse (care, dupa operatie, trebuie ingrijita mai mult, scoase fire, etc)?
    Cine si unde spitalizeaza post operator animalele?
    Cati caini si cate pisici fara stapan se estimeaza ca umbla pe strasse in Bucuresti?
    Cat timp se estimeaza ca va lua campania de sterilizare?
    Pe ce criterii se va face (daca se va face) eutanasierea unora din animalele fara stapan?
    CAT VA COSTA, in total?
    E vorba de bani publici. Ar trebui sa tratam responsabil problema, pe toate fetele.

    Ia hai sa raspunda primaria la intrebarile astea, eventual sa se si apuce de treaba, (inainte sa dea buzna la mine-n casa si sa-mi caute mitele la operatie) si pe urma sa se ocupe de dat legi cu privire la animalele cu stapan.
  • +5 (5 voturi)    
    cip-cirip (Luni, 2 februarie 2009, 22:17)

    d [anonim]

    Deci io la pisica mea nu accept decat cip dual-core si fo' 2 giga de ram. Si sa-i puna si tuner tv sa nu se mai plictiseasca singura cand sunt la serviciu. Log off...
  • +2 (6 voturi)    
    LIpsa de obiect al muncii, ca la Auschwitz! (Luni, 2 februarie 2009, 22:56)

    max [anonim]

    In loc sa-i vaneze pe cei care inchiriaza la mica intelegere milioane de case fara sa plateasca vreun impozit pentru milioanele de euro obtinuti ilegal,ca la orice venit, primaria a gasit obiectul muncii!Si se mai plange Statul ca nu are bani inchizand ochii Fiscului la aceasta infloritoare economie subterana!!Sau cei care darama pereti de sustinere in draci in blocurile ceausiste fara sa-i intrebe nimeni, ca cica daca sunt proprietar, fac ce vreau?! In tarile civlizate in 2009, animalele vagaboande se strand de pe strazi.Dar nu vine Primaria la tine in casa sa-ti impuna dictatorial o lege ca sa-ti sterilizezi/castrezi animalul de companie cand natura l-a facut sa faca pui!Asta decide stapanul.Cipurile se pun obligatoriu cand le scoti din tara si cam costa.Iar despre carnete si vaccinuri, le face orice stapan cu responsabilitate.Pana si Ceausescu a avut mai multa discretie si a impus numai un impozit pt. cainii de la bloc.Iar in loc sa numarati rahatii de pe strazi, mai bine v-ati uita ce mizerii se arunca pe geam de la etajele blocurilor.In alte parti,vine politia si se face dosar penal pt. asa ceva. In curand si o taxa pt. aer! Propun sa se faca o lege ca sa-i sterilizeze/castreze pe acesti paraziti imbecili si ghiftuiti care vin cu asemenea idei din Evul Mediu,ca sa nu se mai inmulteasca ei si la alte alegeri locale,sa-i lase si pe altii mai normali in locul lor...
  • +3 (5 voturi)    
    e o aberatie (Luni, 2 februarie 2009, 23:00)

    alex [anonim]

    Sunt de acord in privinta animalelor fara stapan... Dar cu cainele meu ce au? Daca eu vreau sa am pui de la el, si ma oblig a sa ii ingrijesc sau sa le gasesc un stapan care sa aiba grija de ei, ce treaba au ei ce se intampla in curtea mea? Atata vreme cat am grija de ei si nu ii abandonez in strada nu au nici un drept sa imi impuna sa ii castrez.
    • +2 (2 voturi)    
      d (Marţi, 3 februarie 2009, 9:24)

      w [anonim] i-a raspuns lui alex

      ma bucur ca exista persoane care gandesc asa,cum poate cineva sa vina sa-ti violeze propietatea privata,nu poate sa-si permita asa ceva!!!si totul din vina unor nemernici calora le e greu sa gaseasca stapani la pisoi si sai arunce


      eu as vrea sa fie gartuit si optional!nu obligatoriu!!!!!!!!!


      haideti sa protestam!!!!!!nu ne poate face asa ceva!!!!trebuie sa protestam!nu putem fi de acord cu aceste minti bolnave!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    We should have seen it coming (Marţi, 3 februarie 2009, 1:33)

    grig [anonim]

    Oprescu nu se lauda ca si-a facut, cu ceva timp in urma, vasectomie?
  • +3 (3 voturi)    
    ai terminat problemele bucurestiului oprescule, vr (Marţi, 3 februarie 2009, 8:31)

    oprescu sterlizat [anonim]

    sa fie sterlizati aia din primarie nu cateii si pisicile, voi astia de vam votat, mai vreti banii la buget ca nu mai aveti , ati terminat strazile , ati rezolvat cu circulatia, blocurile reabilitate
    • 0 (0 voturi)    
      castrarea ciinilor (Duminică, 22 noiembrie 2009, 13:02)

      ILE GEORGETA [anonim] i-a raspuns lui oprescu sterlizat

      castrarea ciinilor trebuia facuta ,pina cind ne-am facut boieri darpe timpul odiosului nu gaseai ciini ne castrati dar de cind suntem de, si noi in rindul boierilor. nu mai avem bani si pentru ciini ...si atunci, de ce sa nu-i lasam pe strazi sa moara de foame, sau sa-i mai castrme o rusine si pedeapsa de la dumnezeu ce fel de oameni sunteti ?ii fata cateaua si o ia cu catei cu tot si o duce pe maidan cum iti vine sa faci asa ceva ?animalule care esti mai animal ca un animal rusine si pocat de aceea da dumnezeu peste ...vezi , nu numai ,ca , asa ar trebui sa dea numai peste ei dar, da peste noi toti ca si eu sunt tot un vinovat , odata ce mam uit la tine ,cum faci rau si ma fac ca nu te vad ///ma duc in ale mele si zic...ce om timpit! dar nu fac nimic ca sa te opresc asa ca si cel care vede si nu -i arata prostului ca, nu-i bine sa faca asa,adica un lucru prost e vorba ,de orice lucru pe care ai mei sau vecinii mei fac ceva, care , sa te determine sa-l faci prost sau, il faci cum iti vine la gura, dar sa nu te auda sa stii numai tu ce iai zs el sa nu auda ca, e rusine dar lui nu-i e rusine ci din contra daca taci ,crede ca esti de acord cu el ca si tu ai face aceles lucru urit pe care-l face el asa ca, si dumnezeu ne vede pe toti si nu face deosebire intre noi ...sa zica stai, ca, asta n-a facut nimic abia acum scriind mi-am dat seama de acest lucru...ca, da.si daca numai te uiti .esti artas la ceeace ve zi ca, acel care face un rau cuiva nu-l face singur ci inpreuna cu toti ceilalti din jurul lui ...concluziea e ca , suntem toti vinovati de ceeace li se face ciinilor ca, aa stat si ne-am uitat cum ii omoara , si ii tin flaminzi si stau pe strazi si te mira de ce la muscat pe cel care era pe strada ...eu zic ca, bine ia facut ca de fac asa ,si tu ca om daca ai fi in situatiea lui cum ti-ar fi?niste potai cu adevarat sunt domnii doctori care cer si pe masa si pe taso ca sa castreze un ciine. cine ar lua un ciine dupa strada sa-l duca sa-l castreze, cind un castrat co
  • +2 (4 voturi)    
    E ABSOLUT RIDICOL (Marţi, 3 februarie 2009, 9:18)

    ridicol [anonim]

    ridicolllllllllllllllllllll!!!!!!!!
    nu puteti face asa ceva ,castrativa pe voi ,nu ne castrati animalele!!!!



    sunt de acord sai sterilizati pe cei dupa strada,dar de ce si pe ai mei!!!!!!!!!santeti bolnavi!!!!!nu puteti face asa ceva!!!



    ma opun cu tot sufletul!!!si oameni sant prea multi,dar nimeni nu va-ti gandit sai sterilizati
  • +1 (3 voturi)    
    nebunia castrari animalelor (Marţi, 3 februarie 2009, 9:41)

    S [anonim]

    de ce mai bine nu va castrati pe voi? castrarea este ceva extrem de ridicol !!!
    imaginativa daca sear castra toate animalele din lume ce haos ar fii .
  • 0 (2 voturi)    
    ORIBIL (Marţi, 3 februarie 2009, 9:57)

    SA [anonim]

    castrare obligatorie
    ce va mai trece prin cap,santeti bolnavi,acuma ne controlati si animalele, voi leati crescut,nu puteti sa faceti asta
    santeti bolnaviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  • +2 (2 voturi)    
    Gata cu problemele Bucurestiului ! (Marţi, 3 februarie 2009, 11:00)

    Sufletel [anonim]

    "... detinerea animalelor, caini si pisici pe PROPRIETATEA PRIVATA va fi permisa numai daca acestea vor avea microcip subcutanat, sunt inregistrate in baza de date la nivelul Adm. pt. Supravegherea Animalelor FARA STAPAN, detin carnet de sanatate cu vaccinurile antirabice la zi si sunt STERILIZATE."
    Deci proprietatea e PRIVATA, cainele ARE STAPAN. De ce sa-l inregistrez in baza de date sus mentionata ca neavand stapan ? Sau cum, propritatea e privata, dar la discretia CGMB, adica eu am platit-o, dar edilii decid ce am voie sa fac eu pe proprietatea mea ? Poate faceti un control si nu va place canapeaua mea. Decideti s-o arunc, ca de sterilizat, sorry, dar nu se poate ? Asa si revenind la caine, atat timp cat sunt un stapan responsabil, cu ce drept ma obligati sa-l sterilizez ? Maine, poate vreti sa ne sterilizam copiii. Va plictisiti, dar rau de tot ! Si cu cainii care chiar nu au stapan, ce faceti, ca pana acum n-a miscat nimic ?
  • -1 (3 voturi)    
    caini (Marţi, 3 februarie 2009, 11:08)

    asterix [anonim]

    Toti maidanezii trebuie stransi de pe strazi si omorati. Nu sunt bani ptr intretinerea lor si ptr castrarea lor, oricum daca sunt castrati tot musca. Cand se vor rezolva problemele oamenilor, cand vor fi bani ptr spitale, camine de copii si de batrani, cand vor fi pensii decente, atunci sa se cheltuiasca bani ptr caini si ptr pisici. Dumnezeu a lasat animalele la curte, la tara, nu pe strada si la bloc in oras. Sa se puna impozite celor care cresc caini la bloc, sa fie obligati sa le stranga mizeria pe strada si sa umble numai cu lesa si botnita, si atunci veti vedea ce se vor imputina iubitorii de caini. Orasul este ptr oameni nu ptr caini.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti sarac cu duhul, sau asa esti tu ? (Marţi, 3 februarie 2009, 12:00)

      Sufletel [anonim] i-a raspuns lui asterix

      La momentul cand Dumnezeu a creat toate fiintele de pe pamant, sigur s-a gandit ca locul lor e la tara, nu pe strada, la bloc, in oras. Care strada, bloc, oras ? Te rog, lumineaza-ne ! Exista asa ceva ? Sau poate esti purtatorul de cuvant al Domnului si ti-a soptit tie la ureche, care este destinatia cainilor/pisicilor. Vrei impozit pentru cainii la bloc, ai mai scris asta si-n alta parte. Dar un impozit pe prostie, pe ura, pe lipsa de omenie, nu te-ar aranja ? Ce treaba ai tu cu cainele meu, care sta in apartamentul MEU, mananca, este vaccinat, tratat, plimbat din MUNCA MEA ? Ai vrea tu, dar sa stii ca iubitorii de caini nu se vor imputina. Ai decretat tu, ca orasul este pentru oameni. Atunci, fa-ne rogu-te un pustiu de bine si muta-te la Zoo. Un caine e muuult mai destept ca tine, are suflet, ceea ce tie iti lipseste, este recunoscator, fidel, mai uman decat multi bipezi. Ai fix mentalitatea taranului care s-a trezit peste noapte orasean. Si revin la impozit : tara asta are cumva o politica fiscala pentru iubitorii de animale, diferita de cea pentru cei ce urasc animalele ? N-am stiut. Nu-i asa c-ar fii bine ca impozitul luat mie (si altora ca mine), sa intre direct in buzunarul tau (si al altora ca tine), asa ca un bonus pentru capacitatea de a uri ?
  • -2 (2 voturi)    
    huo (Marţi, 3 februarie 2009, 11:11)

    Andreea [anonim]

    in afara de aberant, nu-mi trece alt cuvant potrivit pt gandirea ac domni.
    oprescu a promis in campanie ca va avea grija ca maidanezii sa beneficieze de adaposturi noi, de ingrijire, etc. a facut asta constient fiind ca ii va atrage pe iubitorii de animale.
    dupa parerea mea, acestia sunt mult mai multi decat va trece prin cap voua. ma refer la cei care pe toate forumurile va descarcati diversele frustrari (ma refer la lipsa de bani, nemultumiri date de vecini, sot/sotie, colegi, prieteni, ordinea e aleatorie) pe cateii maidanezi, care din pacate nu au drept la replica. nu va dati seama cat de aiurea ati ajuns? v-ati intrebat vreodata cine va da dreptul sa sprimati acesti catei? doar faptul ca sunteti oameni si aveti pur si simplu aceasta posibilitate? va e sila sa va lasati copilul sa se joace in spatele blocului? dar pisica/cateaua care are pui oare ce griji o avea (a se citi sanse la viata pentru pui)?
    dl oprescu a promis una, face exact pe dos, o masura pt voi astia cu gura mare care v-ati pierdut demult in sensul vietii.

    pt toti - un sincer HUOO!
    • +2 (2 voturi)    
      castrarea animalelor de companie (Marţi, 3 februarie 2009, 12:24)

      mira [anonim] i-a raspuns lui Andreea

      Sunt cu totul de acord cu aceasta hotarare si nu va inteleg deloc revolta. Va protejati atat potaile dar nimeni nu se gandeste la sacul cu pisici si catelusi descarcat pe maidane. Noua generatie de maidanezi, necastrati de altfel!

      Mi se pare absolut justificata hotararea - vrei caine de rasa, inseamna ca-l si inregistrezi si ai carnet cu pedigri. Mi se pare culmea nesimtirii - auzi vrei sa-l inmultesti si sa iei 500 de euro pe pui dar nu vrei sa platesti o amarata de taxa!

      M-am saturat de atatia Brigitte Bardot pe mp si mi se pare ca mai degraba voi n-aveti ce face si pierdeti vremea pozand in mari umanitaristi si iubitori de animale pe net, in timp ce consilierii astia incearca si ei o treaba. Poate nu exista hotarari similare in UE, dar nici atatia maidanezi pe strazi nu exista.

      Ca sa nu aruncati prea tare cu oua in mine - sunt posesoare de pisica (maidaneza, fara pedigri) castrata de la 1 an, acum are 12 ani, cu vaccinele la zi. De cand e castrata intr-adevar ii e mult mai bine ca nu se mai jeleste de fiecare data cand o apuca nebuneala. Tot eu, din punga mea am castrat 4 maidaneze de pe strada si le-am vaccinat. Pe-un catelandru muscat de lupii veninului, harcea -parcea facut, l-am bagat la veterinar o luna pana s-a recuperat, tot pe banii mei (si multi rau de data asta, imaginati-va ce inseamna spitalizre si medicamente, antibiotice pentru o luna) Degeaba - ca nu fac fata - pe a cincea n-am prins-o, si-a facut 6 pui din care 5 femele. Tot la mine in curte a lasat un muncitor de la constructia alaturata un sac cu inca 3 pui si uite-asa ma transformasem in mama tuturor. Pana am inceput sa-i ignor ca nu mai faceam fata. Si s-au mai rarit, au gasit alt suflet sa duca lupta lui Sisif.

      Cu alte cuvinte as aprecia ca cei care stau comod in scaunul lor caldut si nu fac nimic in problema asta sa nu se mai oripileze atat si sa vina mai degraba cu solutii viabile la schimb. Daca au. Daca nu sa taca!
      • -1 (1 vot)    
        sisif (Marţi, 3 februarie 2009, 12:57)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui mira

        daca a ajuns ca ingrijirea cateilor de pe strada (care sunt acolo din cauza noastra la o adica) sa vi se para munca de sisif si sa-i ignorati, cum sa cred in motivatia inalta care ziceti ca v-a impins la ajutorarea pisicilor/cateilor de care vb?
        si oamenii au perioadele lor de nebuneala, haideti sa-i castram, ca le e mai bine...si in general mai bine hai sa ne scutim de la a vedea cum noi distrugem tot ce e normal in jurul nostru - sa pornim o campanie de cipuire si sterilizare generala.
        sau poate ca inainte ar trebui sa definim si eliminam de la ac masura "rasa superioara"?
        • +1 (1 vot)    
          Hm (Marţi, 3 februarie 2009, 13:11)

          Archaeopteryx [utilizator] i-a raspuns lui Andreea

          Scuze, bati campii. Mira a spus cu totul altceva. Citeste o data, de doua ori, de noua ori, pana pricepi. Uite, iti ofer un ajutor: a spus ca indivizii izolati nu reusesc sa faca destule in privinta acestei probleme, desi isi doresc, si o actiune oficiala e binevenita. De ce nu a reusit este cu totul alta poveste, pe care nu vad de ce ar expune-o. Poate nu avea bani, poftim. Ideea este ca isi dorea si a incercat. Tu?
        • 0 (0 voturi)    
          castrarea animalelor de companie (Marţi, 3 februarie 2009, 14:49)

          mira [anonim] i-a raspuns lui Andreea

          eu prin "ingrijirea cateilor de pe strada" nu inteleg servirea ocazionala a resturilor de la masa ta de pranz.

          Eu cumpar saci de macare de la hypermarket special pentru ei, cumpar vaccine, platesc operatii de sterilizare, salvez de la moarte catelandri prinsi in coltii lupilor=animale de companie nesterilizate.

          Cunosti macar la ce costuri se ridica treburile astea?

          Cand intri pe strada ta cu masina - iti apar in fata 10 caini bucurosi, care dau din coada si care asteapta in primul rand sa-i mangai inainte de a primi mancare si care isi baga boticurile calde printre gratii dupa ce au mancat asteptandu-te din nou sa-i mangai? Ti-ai dat macar cu ciocanul peste degete in timp ce te chinuiai sa faci o cusca mare cat sa incapa 5 caini in ea, tu fiind un antitalent total in materie?

          Nu m-a impins nici o motivatie inalta din spate! Pur si simplu nu vroiam sa se inmulteasca si mai mult, cand deja am ajuns sa dorm cu dopuri in urechi vara din cauza lor. Ii vroiam vaccinati pentru ca eu si familia mea sa nu ajungem sa luam cine stie ce boli/microbi de la ei. Asa a inceput totul. Ulterior recunostinta lor sincera si atat de evidenta, cat si dependenta de mine m-a facut sa ii iubesc. Acum le cumpar chiar si jucarii.

          Si de aceea spun - SUNT INTRU TOTUL DE ACORD CU HOTARAREA ASTA! Trebuie responsabilizati in primul rand proprietarii animalelor de companie - ce face fiecare pe proprietatea lui privata il priveste, dar cand ma deranjeaza pe mine atunci devine o problema de domeniul public. M-am saturat sa calc in rahat pe strada si sa miroasa ghena a urina cainilor al caror stapan a fost prea lenes sa-i scoata afara!

          Pe mine ma costa "sa ignor" maidanezii si-atunci PROPRIETARUL de animal de companie de ce sa nu fie pus la cheltuiala? Vrei sa ai, trebuie sa-ti si permiti! Nu iti permiti nu-ti lau pet!
          • 0 (0 voturi)    
            Complicat de inteles comentariul (Marţi, 3 februarie 2009, 20:30)

            Sufletel [anonim] i-a raspuns lui mira

            Asa, si ? Vrei statuie ? Crezi ca esti singura care in timp s-a atasat de "maidanezi", care sacrifica timp si bani pentru ei ? Am priceput, ajuti 10 caini, le-ai facut cusca, cu pretul manichiurii tale, mai nou le cumperi jucarii. Cusca e pe proprietatea ta, sau pe spatiul public, ca spui ceva de bloc, ghena, iar daca stai la bloc nu inteleg unde pe proprietatea ta ai pus cusca ? Consideri ca acei caini sunt ai tai, au ba ? Adica esti PROPRIETAR sau nu ? Uite, eu n-am atins recordul tau, am doar 5, nu 10, dar stau in apartamentul meu, 3 i-am sterilizat, unul mi-a fost "donat" sterilizat, batran, bolnav, pe punctul de a fii parasit pe camp. Sunt toti vaccinati, deparazitati, tratati de multele boli capatate pana au ajuns la mine, mananca nu de la hypermarket, ci dieta prescrisa de vet, fiecare in functie de afectiunea lui. Cum era treaba cu cheltuiala pentru proprietar (caci eu asta ma consider), chiar daca nu mi-am cumparat pet ? Si ce sa fac acum, daca unul din cei 5, nu poate fii sterilizat ? Are 9 ani, insuficienta cardiaca, tratament lunar, cat nu te costa pe tine mancarea celor 10, dieta plus suplimente specifice afectiunii, iar sterilizarea, mai exact anestezia i-ar fi fatala. Ce ma sfatuiesti in cazul asta ? Ma chinui de 4 ani sa-i fie bine iar acum, pentru ca nu stiu cine a visat nu stiu ce aberatie, il omor. Super ! El mai are niste ani de trait, cu regimul adecvat si X destept vrea sa spuna ca i-ar fii mai bine mort. In plus, nu s-a pus nicio secunda problema imperechierii, dar iertata sa-mi fie dorinta, nu-l vreau mort, nu inca, atat timp cat viata lui e foarte buna. Iar treaba cu inregistrarea in baza de date a ASAS, alta nebunie. Un caine cu STAPAN, ce sa caute in baza de date a unei asociatii, care prin denumire chiar, ar trebui sa se ocupe de cainii FARA stapan ? Si cum e treaba cu proprietatea ? O desfiintam, dar incepem cu Bucurestiul ! Romania, o tara cu legi diferite, pentru indivizi diferiti ? Si Constitutia ? A, un moft acolo. Bravos natiune !!
            • 0 (0 voturi)    
              castrarea animalelor de companie (Miercuri, 4 februarie 2009, 12:13)

              mira [anonim] i-a raspuns lui Sufletel

              nu vreau statuie, dupa cum am spus nu m-a manat de la spate nici un sentiment nobil. Am stat la bloc si cand duceam gunoiul la ghena ma tineam cu mainile de nas sa nu vomit din cauza unor "suflete nobile" care tineau 3 caini in apartamentul lor. Acum stau la casa - cusca e in curtea mea nu pe spatiul public.

              Sunt constienta ca legea lasa loc pentru abuzuri dar pana unua alta este doar un proiect si iarasi nimeni nu l-a vazut inca, comentam pe baza unui articol de ziar o simpla idee.

              Apropos de manichiura - ti-a trecut cumva prin cap ca as putea fi barbat? Sau in dorinta ta de a jigni n-ai mai tinut cont de nimic?

              Ma abtin cu greu sa-ti fac un calcul asupra cheltuielilor mele canine, dar crede-ma cardiacul tau joaca la pitici. Ai tinut vreodata un caine aflat pe moarte la spital timp de 35 zile? Cu toate astea nu, nu ma consider proprietarul de animale. Am incercat doar sa-mi fac MIE viata mai "safe" ca sa zic asa si in timp m-am si atasat de ei asta e tot. Nu ma compar cu nimeni si in nici un caz nu vreau statuie. Tot ce spun este ca cei care vor sa aiba in ingrijire un animal trebuie sa o faca responsabil si cu conditia sa nu-i deranjeze pe ceilalti! Avand in vedere ca acest lucur nu se intampla se impun luarea unor masuri care da trebuie sa fie drastice si de aceea sunt si nepopulare.
              • 0 (0 voturi)    
                Comentarii .... (Miercuri, 4 februarie 2009, 14:02)

                Sufletel [anonim] i-a raspuns lui mira

                Poate tu comentezi pe baza unui articol de ziar, despre un proiect pe care nu l-a vazut nimeni inca. Eu o fac cu documentul, respectiv "Hotararea CGMB privind detinerea si controlul reproductiei cainilor si pisicilor in MB" in mana. Deci daca tu discuti despre o simpla idee, eu discut despre lucruri concrete, articole ce incalca flagrant dreptul la proprietate si alte nimicuri de-astea, de prin carticica aia cu povesti, numita CONSTITUTIA. Ce zici de faptul ca pana si detinatorii de animale, cu valoare chinologica, deci drept de monta, adica cei care au dat bani multi pe companionul lor, care au acte de proprietate, deci care fara putinta de tagada sunt STAPANI, trebuie sa-si inregistreze animalul la Administratia pentru Supravegherea Animalelor fara STAPAN ? Vrei sa aplaud o astfel de hotarare ? Sunt stapan, dar nu prea sunt.
                Cat priveste dorinta mea de a jini, ea nu exista. Ca asa ai interpretat, e fix problema ta.
                Iar legat de faptul ca te abtii cu greu sa-mi faci un calcul asupra cheltuielilor tale canine, chiar te felicit. Pentru ce m-ar interesa pe mine buzunarul tau ? Dar asa, in paranteza fiind spus "cardiacul care joaca la pitici", joaca de 4 ani x 12 luni x 30 zile. Desigur ca inseamna mai putin de 35 zile. Inchid paranteza.
                Ideea comentariilor mele era cu totul alta. Chiar acceptam fara sa cracnim, ba chiar si aplaudam, toate aberatiile cu pretentie de Lege, Hotarare, etc. care ne incalca drepturile constitutionale ? Spui de masuri drastice, dar nepopulare. Iar eu vin si te intreb, respectul pentru OM si pentru drepturile lui, unde-au disparut ? In meandrele absurdului.
                • 0 (0 voturi)    
                  castrarea animalelor de companie (Miercuri, 4 februarie 2009, 18:50)

                  mira [anonim] i-a raspuns lui Sufletel

                  O sa citesc si eu hotararea. Contrar celor spuse de tine pari sa fii de-a dreptul interesata de cum imi gestionez cheltuielile: "4X12 luniX30 zile", ma intreb cine vrea statuie?! Vrei sa-ti dau dreptate, nu pot. Din aceleasi motive expuse de tine "Respectul pentru OM si drepturile lui" tot alea din carticica aia numita Constitutie. Despre asta e vorba - atata vreme cat am suferit pe propria-mi piele in mod repetat mirosuri pestilentiale la ghena, calcat in rahat de caine, asistat la macelul asupra unui catelandru de catre 2 frumoase exemplare cu valoare chinologica, sac cu pui descarcat la mine in curte, vaccin antirabic facut copilului muscat de caine al carui stapan de altfel a considerat ca este vina copilului ca mergea cu bicicleta prin dreptul cainelui lui, luat bunica de la coltul strazii si aparat cu umbrela de haita de caini dintre blocuri, atata vreme cat oamenii inteleg prin dreptul la proprietate privata cresterea a 5 caini intr-un apartament de bloc ...no more comments.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Are sens ? (Joi, 5 februarie 2009, 23:26)

                    Sufletel [anonim] i-a raspuns lui mira

                    Chiar este lipsita de sens de sens si totalmente inutila aceasta polemica, atat timp cat tu pricepi doar ce vrei si interpretezi, astfel incat sa crezi ca ai dreptate, sa fii satisfacuta ca ai ultimul cuvant. Ok, e ca tine. Esti multumita ?
                    Si pentru a sta cat se poate de linistita ca in zona in care locuiesc nu se intampla ceea ce ai spus mai sus, vreau sa-ti spun ca din toate apartamentele blocului meu, nu exista unul care sa nu aibe cel putin un catel, eventual si pisica, dar majoritatea au 2, 3, chiar mai multi. Si niciunul n-a muscat pe nimeni (logic ca cei cu mai multi de unul nu iesim cu toti odata afara, ci pe rand), strangem dupa ei, nu exista mirosuri pestilentiale, iar majoritatea cainilor sunt sterilizati.
                    Nimeni nu calca in rahatii cainilor nostri, pentru ca nu exista. Poate tu ai intalnit doar persoane iresponsabile, dar nu sunt toti asa.
                    Si chiar nu vreau sa-mi dai dreptate. Mi-e total indiferenta parerea ta. Iar cu acestea, consider definitiv incheiata "discutia" cu tine. Nu te mai stradui cu alte comentarii, cel putin nu adresate mie, pentru ca vorbim limbi diferite.
        • 0 (0 voturi)    
          castrarea animalelor de companie (Marţi, 3 februarie 2009, 14:54)

          Mira [anonim] i-a raspuns lui Andreea

          A si apropos - pe mine cand "ma apuca nebuneala" nu miaun a jale ore intregi in miez de noapte sa-mi bata vecinii in teava . Asta apropos de proprietate privata dar deranj public.

          ...si nici nu sufar saptamani intregi ca n-am cu cine sa ma imperechez ca pe strada mi-e frica sa ies iar stapanii nu reusesc sa gaseasca pe nimeni sa-mi aduca sa ma vrea ca toate sunt cu pedigri si eu nu sunt! Si cand au reusit in sfarsit, ca un motan timid ce sunt m-am bagat sub pat si n-am mai vrut sa ies. Asta apropos de suferinta proprie pisicii.

          Si in general vorbind comparatia e trasa mult si rau de par!
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Joi, 5 februarie 2009, 16:39)

            Andreea [anonim] i-a raspuns lui Mira

            nu stiu de unde ai tras concluzia ca nu stiu ce-i aia sa iau saci de mancare, sa sterilizez, sa ingrijesc si ce mai zici ca faci. nu vreau sa dezbatem care a depus mai mult efort in ingrijirea cateilor / pisicilor de pe strada. important este ca sunt multi cei care se gandesc si la ei - ca le dau resturi sau cumpara special e mai putin important din punctul meu de vedere. conteaza ca au ce manca. ceea ce am spus este ca niciodata nu m-am simtit "impovarata" si nici nu am de gand sa intorc capul, sa ma conving ca nu imi pasa. daca reusesti asta, nu-mi spune despre eforturi- inseamna chiar ca nu-ti pasa.
            cat despre suferinta lor in perioadele de calduri, mai bine cearta-te cu natura...si mai documenteaza-te.
            deranjul ala public pt mine nu inseamna nici mieunaturile motanilor si nici latratul cateilor care invariabil alearga la orice ora dupa toate masinile care trec prin spatele blocului. in schimb nu pot sa dorm din cauza de manele si alte manifestari ale mediului urban, mediu care acapareaza si inghite ceea ce pt mine inseamna normal (a se citi natural)
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns Andreea (Luni, 9 februarie 2009, 2:20)

        Julieta [utilizator] i-a raspuns lui mira

        Ofera sterilizarea gratuit pt persoanele care nu au banii sa o faca dar nu mi-o IMPUNE mie. Ca eu oricum ma ocup de asta si singura. Vaccinarea ok, e pt binele tuturor (animal + stapan) ca sa nu ia cine stie ce boala dar conform legii proprietatii in tarile civilizate (unde Romania nu intra inca) animalul este proprietatea stapanului si in privinta sterilizarii nu are nimeni dreptul sa decida decat stapanul. Daca stapanul face ceva rau -maltrateaza, abandoneaza - atunci este amendat.
  • -1 (1 vot)    
    A.S.A CU si fara S. (Marţi, 3 februarie 2009, 11:59)

    ciobotariu mihai [anonim]

    va rog sa postati comentariile si pe site/ul PMB caci acolo trebuie vazute reactiile noastre la legi scrise cu piciorul.
    • 0 (0 voturi)    
      A.S.A CU si fara S. (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:15)

      CSM [anonim] i-a raspuns lui ciobotariu mihai

      Unde se face dezbaterea publica pe site-ul PMB? Daca stiti exact, va rog sa-mi dati adresa.
  • +2 (2 voturi)    
    sterilizarea e benefica pentru animale (Marţi, 3 februarie 2009, 12:41)

    daniela [anonim]

    America este cea mai democrata tara, si in multe state cistiga teren metoda castrarii obligatorii, de la virste din ce in ce mai mici, a ciinilor si pisicilor. La ei cind adopti un pui, e deja sterilizat. Nu mai produce urmasi nedoriti, nu mai ajung milioane de ciini sanatosi in lagare de exterminare. In Romania, dupa zeci de ani de cind toti va plingeti ca nu mai puteti suporta ciinii de pe strazi, acum faceti scandal ca nu sinteti de acord cu singura metoda care rezolva problema ciinilor fara stapin. Sterilizarea ciinilor si pisicilor - toti - e benefica pentru sanatatea animalelor. Daca nu stiti ce e ala piometru, si nu stiti ca un animal nesterilizat moare din cauza asta, inseamna ca habar n-aveti de ciini si pisici, nu sinteti detinatori sau sinteti detinatori iresponsabili, si parerea voastra nu conteaza. Stimati Consilieri ai Mun. Bucuresti, demonstrati ca sintem o tara europeana, si puneti la punct acest proiect!
    • 0 (0 voturi)    
      tanti democrata (Marţi, 3 februarie 2009, 21:20)

      me [anonim] i-a raspuns lui daniela

      ia sterilizeaza-te domnia ta si scuteste-ne de perpetuarea ideilor astora.
  • 0 (0 voturi)    
    daca dezbatere e sa stim si noi (Marţi, 3 februarie 2009, 14:09)

    a [anonim]

    am o mare nelamurire. daca tot este dezbatere publica pe siteul primariei, de ce este asa de bine ascunsa incat nu poate fi gasita? daca a gasit-o cineva, va rog, luminati-ma! caci se pare ca m-a depasit tehnologia primariei. dar pot oricand afla ce a facut domnu oprescu in vizita sa la praga. yupiii! e si asta un avantaj, nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      proiect dezbatere publica (Marţi, 3 februarie 2009, 20:01)

      vlastyr [anonim] i-a raspuns lui a

      http://www.pmb.ro/
      Institutii / consiliul general al municipiului buc/ dezbatere publica / proiecte supuse dezbaterii publice.

      E special pus ca sa-l gasesti repede :))
      http://www4.pmb.ro/wwwt/L52/docs/04_20090130.pdf
    • 0 (0 voturi)    
      dezbatere? care dezbatere? (Marţi, 3 februarie 2009, 20:36)

      flavia [anonim] i-a raspuns lui a

      nici eu n-am gasit-o. Cand o gasiti, dati de stire. Si mai dati de stire daca gasiti vreo lege care sa le interzica asta... Banuiesc ca nu sunt singurul proprietar de animale care e in stare sa mearga pana la capatul lumii cu javrele astea de la administratie de beregati!
  • 0 (0 voturi)    
    Super-bine!! (Marţi, 3 februarie 2009, 14:36)

    gicu sculeru [anonim]

    In cele din urma se gandeste cineva ca in acest oras trebuie sa traiasca si oameni nu numai caini.

    Cu drag,
    gicu
    • 0 (0 voturi)    
      gicu (Marţi, 3 februarie 2009, 16:53)

      ipse [anonim] i-a raspuns lui gicu sculeru

      sa traiesti nea gicule,
      eu, nu stiu de ce, vad in orasul asta mormane de gunoaie, vad betivi care urineaza pe stalpi si case, vad mai multi tarani urbanizati de comunisti si care si-au pierdut bunul simtz taranesc. Vad ca majoritari sunt mitocanii in metrou, in itb care isi bag si scot in gura mare org genitale... Vad o politzie care da amenzi doar posesorilor de Dacii, vad judecatori care protejeaza infrectorii inraiti. Vad parlamentari si guvernanti care dau legi si hotarari ca sa le creasca doar lor nivelul de trai. Vad cum oamenii cinstiti si simplii sunt in permanentza umiliti, idiferent caror autoritati se adreseaza. Vad ca pentru cei din urma, iadul se matamorfozeaza in Romania.
      Acum se vor pompa bani in asociatzia chinologica, aso felina ASA si vier pfoten. sa traiasca ei bine... (evident, conducerile)
      Hala sa va fie!
  • 0 (0 voturi)    
    sterilizare (Marţi, 3 februarie 2009, 16:25)

    Ipse [anonim]

    1. e anticonstitutionala
    2. de ca sa ma inregistrez la ASA, cand acesta org se ocupa clar de animale fara stapan si e condusa de o criminala analfabeta (desi se zvoneste ca a terminat veterinara)?
    3. de ce fac exceptie AChR si aso felina? sunt doar niste ONG-uri particulare care au refuzat sa devina de interes public! Unicul lor scop e sa stoarca bani (in interes personal) din pasiunea noastra pt animale!
  • 0 (0 voturi)    
    F BINE !!!! (Marţi, 3 februarie 2009, 16:55)

    MONICA [anonim]

    sunt de acord cu aceasta masura!!!am vazut nu o data ci de f multe ori cum stapanii de animale care stau la curte si nu numai arunca puii fie de caine fie de pisica fara nici o remuscare!!!ii arunca fie la gunoi,fie pe strada ,fie in curtea altui om,fie pe camp etc!!!sunt de acord cu aceasta masura dar nu doar la bucuresti ci mai ales in provincie ,la sate!!!la sate este problema cea mai mare!!! inca ceva....doresc ca persoanele care isi abandoneaza animalele sa fie aspru pedepsite,nu doar amenzi ci puscarie si sa nu mai aiba dreptul sa detina vreun animal!!!!!inca ceva animalul care este maltratat sa fie confiscat!!!-chiar si de la tiganii care umbla cu carutele lor si se folosesc de cal cat se poate dupa care il omoara din bataie sau il abandoneaza pe camp!!!!!cu astia ce faceti!!!!cu capusele astea(ma refer la persoane)!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      doamneeee! (Marţi, 3 februarie 2009, 20:11)

      vlasty4 [anonim] i-a raspuns lui MONICA

      Sa existe legi pentru protectia animalelor asta trebuie sa se faca! Politia aniimalelor care sa se ocupe de cazuri de abandon si etc.
      Nu sa ne oblige sa ne sterilizeze noua animalele din curte. In 20 de ani ar insemna sa nu mai existe caini si pisici in bucuresti...specii pe cale de disparitie..WTF

      Unii dintre voi sunt incuiati la minte rau.
    • 0 (0 voturi)    
      F RAU!!!! (Marţi, 3 februarie 2009, 20:28)

      FLAVIA [anonim] i-a raspuns lui MONICA

      @ MONICA: gandeste-te putin inainte sa accepti ceva pt ca pare sa rezolve o pb. Cainii vagabonzi or fi o problema, dar adevarata problema sunt oamenii!!!! Nu sa sterilizezi animalul e solutia pt situatiile in care oamenii abandoneaza animale! Afara se ajunge pana la puscarie (nu mai vorbesc de amenzi) pentru cei care chinuie animale si le abandoneaza. ASTA E SOLUTIA, nu sa decizi daca are un biet animal dreptul sa fie cum l-a lasat natura. TINE DE RESPONSABILITATE sa ai grija de un animal.
      Eu una nu sunt de acord sa vina careva la mine sa imi spuna sa imi castrez animalele de care am grija in propria mea casa. Daca prind pe vreunu la mine in casa il impusc, indiferent ce autoritate de KKT reprezinta. E DREPTUL MEU SA FAC CE VREAU PE PROPRIETATEA MEA. Daca imi dau amenzi nu le platesc. SI CU ASTA GATA!!!! PS: am animale de cand ma stiu si n-am abandonat nici unul, am adunat si caini si pisici de pe strada, unora le-am gasit stapan iar pe altii i-am pastrat. Le iubesc si am grija de ele. Nu o sa las pe nimeni sa le faca vreodata rau!
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie sterilizati cainii fara stapani (Marţi, 3 februarie 2009, 17:09)

    FLAVI [anonim]

    sunt de acord cu sterilizarea cainilor fara stapani dar am mai auzit de o astfel de initiativa care nu a mai existat.daca s-ar intampla ar fi f bine.doresc sa existe pedepse mai dure pt cei care maltrateaza animalele,nu doar amenzi de kko,care nu au nici o valoare!!!doresc sa existe cu adevarat un adapost pt animale,pt ca cele pe care le avem,asa ceva nu exista in tarile civilizate!!!! aceasta initiativa de sterilizare a patrupedelor sa se faca mai ales la sate!!!! sa existe politia pt protectia animalelor nu doar pe hartie!!!cu alte cuvinte sa existe dreptate!!!m-am saturat sa vad cum sunt maltratate animalele si nimeni sa nu faca nimic....nu pt ca nu se poate ci pt ca nu se vrea!!!!eu doresc ca acea parte din salariu care se duce la stat pt a hrani gura unui violator, criminal, pedofil sa se duca catre adaposturile pt animale,dar sa fie un adevarat adapost!!!!cum puteti lasa animalele de la gradinile zoo sa moara de foame???stiti ce suntem?nu noi suntem oameni ci noi suntem "animalele"!!!
  • 0 (0 voturi)    
    sunt de acord cu sterilizarea cainilor fara stapan (Marţi, 3 februarie 2009, 17:27)

    MONICA [anonim]

    si cu asprirea pedepselor care maltrateaza animalele si cu confiscarea animalului.tiganul care se foloseste de cal si dupa ce acesta nu mai poate sa traga il bate cu bestialitate sau il abandoneaza pe camp,astuia nu-i dai amenda pt ca sa fim seriosi cine o plateste?!...il inchizi!!!unde este politia pt protectia animalelor??? doresc ca acea parte din salariu care hraneste gura unui violator,criminal,pedofil sa se duca la adapostul pt animale,dar sa existe asa ceva pt ca ce avem noi nu exista in nici o TARA CIVILIZATA!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    SUNT DE ACORD CU ACEASTA DECIZIE (Marţi, 3 februarie 2009, 17:42)

    CLAUDIA [anonim]

    ar trebui ca aceasta initiativa sa se puna in aplicare mai ales in sate!!!!sunt de acord cu sterilizarea cainilor fara stapani,incepand cu femelele-deoarece cu ele trebuie sa inceapa aceasta initiativa!sunt de acord cu inasprirea pedepselor celor care maltrateaza animalele,nu amenzi ci inchisoare precum si confiscarea animalului. existenta politiei pt protectia animalelor dar nu pe hartie.doresc sa existe un adapost pt animale dar in adevaratul sens al cuvantului pt ca ce avem noi nu exista in nici o tara normala!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Potai bipede intre potai patrupede (Marţi, 3 februarie 2009, 19:41)

    ANDA [anonim]

    Ce preocupari au cei de la Consiliului General al Municipiului Bucuresti ? Ce metode de jaf la buzunarul cetateanului mai pot adopta!
    Incercam sa intelegem masurile luate in legatura cu cainii comunitari dar, personal nu pot imtelege ce AU CU CAINII CE AU STAPAN???? "Potaile bipede" care au clocit aceste dispozitii nu iau in calcul pe cainii si pisicile vaccinate si cu pasaport pe care multi dintre noi ii avem?Chiar daca nu suntem membrii ai Asociatiilor de profil! Eu am o catelusa din rasa mic levrier italian si pot sa va spun ca sunt mai putin de 8 exemplare in toata Romania, catelusa am cumparat-o din Italia cu toate actele necesare eliberate de autoritatile italiene.Acum vad ca "potaile bipede" de pe malul infect al Dambovitei vor sa-mi castrez catelusa??? DE UNDE AVETI IDEILE ASTEA ? In ce tara din UE credeti ca ar fi tolerata castrarea cianilor ce au stapan?
    Vad ca JEGUL SCUMPEI NOASTRE CAPITALE nu-i preocupa pe cei de la Primaria satului Bucuresti !
    Stiti ca traim in cea mai JEGOASA capitala din toata EUROPA? "Potaile bipede" ce s-au tot perindat pe la Primaria "Capitalei" au un mod de viata specific maidanezilor EI NU POT TRAI DECAT IN JEG !!! E MODUL LOR NATURAL DE VIATA ! Fara jeg le-ar muri sistemul imunitar ! E cea mai uluitoare decizie a "Potailor" din Primaria satului Bucuresti!!!
  • 0 (0 voturi)    
    eu decid ce fac cu animalul MEU (Marţi, 3 februarie 2009, 19:53)

    vlastyr [anonim]

    Da cum isi permit sa ne spuna ce sa facem cu cainii si pisicile noastre? Poate apoi li se scoala sa ne spuna cum sa ne crestem si copii. Ce imbecili !

    In loc sa se ocupe de cainii vagabonzi din Bucuresti ca sa scapam de ei (pps ca asta vor sa faca) ne sterilizeaza noua animalele.
    Pe astia cand ii mananca in cot, se scarpina in fund!!
    • 0 (0 voturi)    
      noi astia (Marţi, 3 februarie 2009, 23:30)

      noi astia [anonim] i-a raspuns lui vlastyr

      asa este, asa suntem noi astia, cand ne mananca in cot ne scarpinam in vlastyr.
  • 0 (0 voturi)    
    sterilizare animale (Marţi, 3 februarie 2009, 19:57)

    aisy [anonim]

    cred cu tarie ca faceti o greseala capitala ! cu siguranta nu stiti ce inseamna sa te legi de pasiunile oamenilor ! intrebati-l pe sotul meu cam ce ar fi in stare sa faca daca v-ati lega de catelusul nostru !
    sau poate v-ati mai gindit sa scoateti vreun cabinet veterinar din faliment ! bananierilor!
    categoric ne pronuntam impotriva acestui proiect pe care- consideram huliganic!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    COMUNISTI FRUSTRATI (Marţi, 3 februarie 2009, 20:10)

    cornelia [anonim]

    bai nazistilor chiar v-ati pus pe noi ?pai va ia mama naibii daca imi intrati in curte sa va atingeti de cainele meu ! ce vreti sa faceti ? sterilizati cainii si apoi ne sterilizati si pe noi? ce mai urmeaza ? vreti sa ne bagati si noua cipuri ?asta este un abuz si o incalcare a drepturilor omului pentru ca ne atacati psihic vreti sa ne ucideti prin orice mijloace : aditivi, saracie,lipsa de medicamente si atacuri psihice sunteti niste lichele comuniste , javre ordinare care ar trebui castrate. voi sunteti cei care distrug tot ce e frumos in lume si asta nu trebuie permis
    • 0 (0 voturi)    
      variante exista (Marţi, 3 februarie 2009, 23:33)

      taica tau [anonim] i-a raspuns lui cornelia

      cornelio, mai lasa pisicile si cainii ; fa-ti rost repede de un cal!
  • 0 (0 voturi)    
    da' cate comentarii ptr o problema de cacat (Marţi, 3 februarie 2009, 21:08)

    bogdan [anonim]

    ce dracu va inflamati asa la o problema de cacat ?!.Ca si cum javrele ar fi viata voastra
    • 0 (0 voturi)    
      Limbaj academic ? (Marţi, 3 februarie 2009, 22:16)

      Sufletel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Lasand limbajul pe care-l folosesti (si care de regula este masura educatiei fiecaruia), am si eu o intrebare. Despre care "javre" vorbesti ? Cele bipede, ce se considera centrul universului, sau amaratele de patrupede ? Nu te intereseaza subiectul, nu face parte din viata ta, lasa-ne. De ce te obosesti sa comentezi "asa o problema de .... " (expresia iti apartine) ? Bun, asta este o problema lipsita de importanta, dar daca citesti mai bine, daca pricepi ce se doreste, nu te indigneaza ? Sa zicem ca excludem animalele din subiect (desi chiar ele sunt subiectul). Dar modul in care se incearca incalcarea drepturilor noastre, dreptul la PROPRIETATE, incalcarea flagranta a unor drepturi pe care ni le garanteaza Constitutia, doar din dorinta ca unii sa-si justifice salariile fabuloase pentru care nu fac nimic. Uite s-au scremut si le-a iesit fix aceasta idee. E problema VITALA a acestei tari, a Bucurestiului in special. Poate in felul asta, uitam de gropile in care ne rupem picioarele/masinile, de preturile medicamentelor, care cresc si tot cresc, a benzinei, a alimentelor, de incapacitatea reprezentantilor nostri de a gestiona acesata perioada de criza financiara. Si fix ceea ce se doreste sa se faca privind animalele, ne va ajuta pe noi, romanii sa depasim aceasta perioada. Cu 100 de caini sterilizati, va avea romanul la cina, carne de struto-camila. Daca nu te duce capul sa vezi in perspectiva, e logica atitudinea ta. Criza placuta iti doresc si vezi, poate intr-o zi edilii decid sa te sterilizeze si pe tine, ca doar primul pas a fost facut. Regula pumnului in gura (la figurat) a functionat. Unde nu-i cap....
  • 0 (0 voturi)    
    protest impotriva sterilizarii (Marţi, 3 februarie 2009, 21:51)

    grigore [anonim]

    Sint sigur ca Oprescu are destul de multa minte sa nu se coalizeze cu nemernica asta ! in caz contrar ne vom coaliza si cu siguranta va pierde primaria !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    protest (Marţi, 3 februarie 2009, 22:16)

    tano [anonim]

    ai gasit tu cumva vreo firma sau cabinet veterinar pe care sa le scoti din faliment ? cum de aveti curajul si nesimtirea sa va jucati cu pasiunile oamenilor?
    fam sichitiu
    • 0 (0 voturi)    
      da, am gasit (Marţi, 3 februarie 2009, 23:28)

      corrado [anonim] i-a raspuns lui tano

      familia sichitiu sunt mafia din domeniul salamurilor pentru cain! atentie popor!
  • 0 (0 voturi)    
    sterilizare numarare cipare (Marţi, 3 februarie 2009, 23:08)

    vaca batrana [anonim]

    Banii pentru aceasta lege nazista vor fi luati din buzunarele celor ce contribuie la buget. Doar nu va imaginati ca exista servicii gratis. E o porcarie nazista, care aduce atingere celor mai elementare drepturi ale omului. Vaca batrana care a initiat legea spera sa faca ceva bani pe timp de criza cu comercializarea cipurilor si serviciile vandute cetatenilor pe proprii lor bani ( achitati de primarie). Ar trebui sa ia exemplu de la RSPCA. Sigur ar fi bani mai bine folositi, si s-ar gasi destui care sa doneze. Animalele noastre de companie sunt familie si nu pot fi mutilate. Prostilor, cati din voi l-ati votat pe doctor???
  • 0 (0 voturi)    
    sunt Oprescu. liniste ba ! (Marţi, 3 februarie 2009, 23:22)

    Oprescu [anonim]

    nu asta era textul legii. in estenta legea o sa arate cam asa:
    Se castreaza animalele bagaboante (mersi vanghelie), dar si animalele cu stapin cu tot!
  • 0 (0 voturi)    
    Animale fara/cu stapan (Miercuri, 4 februarie 2009, 9:35)

    Marian [anonim]

    In spatele preocuparii pentru reducerea inmultirii animalelor cu/fara stapan ( caini, pisici ...) si pentru asigurarea aspectului civilizat al orasului, propunerea Primariei poate ascunde multe interese ale unor firme si cabinete din domeniul veterinar. Actiunile propuse inseamna multi bani atat din fonduri publice cat si particulare si sunt legate de:
    - inregistrarea
    - sterilizarea
    - carnete de evidenta
    - cumpararea microcipurilor
    - implantarea ascestora
    - si poate de plata unor taxe noi ( tip impozit pe animale ) etc.
    Oare cu hotii, prostituatele, boschetarii, aurolacii, drogatii, cersetorii etc. s-au rezolvat problemele ? De ce nu sunt si ei inregistrati ( eventual cu carti de evidenta si sanatate, “ condicute” etc.) tratati, vaccinati “, cipuiti”...?
    Au mai fost campanii de strangere si sterilizare a cainilor fara stapan prin care s-au cheltuit multi bani si multe energii. Dar cu ce rezultate?
    Prin urmare propun analize si solutii mult mai realiste si mult mai economice din partea specialistilor Primariei in conformitate cu legile din tarile adevarat civilizate.
  • 0 (0 voturi)    
    sterilizarea cainilor si pisicilor (Miercuri, 4 februarie 2009, 10:24)

    vas [anonim]

    de acord cu cele spuse deCodruta.Mai mult ma angajez sai sterilizez eu pe acesti asa zisi initiatori de legi.Din pacate noi oameni avem tendinta sa facem rau tocmai acelor animale care ne iubesc neconditionat fara sa ne ceara ceva la schimb
  • 0 (0 voturi)    
    " radeti"tot ce misca! (Miercuri, 4 februarie 2009, 13:37)

    bravos [anonim]

    Ar trebui ca acesti cretini care urasc atat cetatenii cat si animalele sa treaca la etapa superioara si sa -si exprime deschis ura si pentru pasari si pasarele care ar trebui prinse si bineinteles castrate si "cipate" si apoi ucise,impreuna cu restul animalelor!
  • 0 (0 voturi)    
    Alta idee nefericita (Miercuri, 4 februarie 2009, 16:59)

    cucu gheorghe [anonim]

    alta idee mai buna nu au gasit consilierii municipali ? se stie ca sterilizare nu este primejdioasa decat daca se face inainte de 6 luni.
  • 0 (0 voturi)    
    protest (Miercuri, 4 februarie 2009, 19:41)

    tomy [anonim]

    incearca si apropie-te de noi! va jucati cu focul fratilor ! castrati-va sa scapam lumea de prosti!
  • 0 (0 voturi)    
    proiect sterilizaere animale (Miercuri, 4 februarie 2009, 20:51)

    Ana Mihail [anonim]

    Pe langa incalcare tuturor drepturilor internationale privind atat proprietatea cat si drepturile animalelor intelg ca Primaria doreste imultirea in exclusivitate a cainilor maidanezi si disparitia in totalitate a cainilor de rasa
    Pentru ca e clar ca nu au fost in stare si nici de acum incolo nu vor fi(nu cred ca se indoieste nimeni de asta) sa gestioneze proiectul privind cainii maidanezi, deci au decis ca e cazul sa prezinte si ei ceva realizari si mai ales ca o justificare a celor multe milioane de euro pe care le-au primit ,
    Eu propun nu o sterilizare ci o eutanasiere a acestor ESCROCI care incerca sa-si acopere hotiile prin distrugerea unor rase de mare valoare, ca tocmai am reusit cu chiu si vai sa omologheze si Romania una- ciobanescul romanesc
    Probabil ca vor veni ei sa pazeasca oile si sa se lupte cu ursu cand le ataca
    In lume cainii de rasa sunt apreciati si respectati si in gemeral animalele sunt respectate pt ca au drepturi cel putin la fel ca noi rasa asta imbecila care se chiama politician
  • 0 (0 voturi)    
    Singura solutie pentru situatia existenta (Miercuri, 4 februarie 2009, 21:37)

    Patricia Obreja [anonim]

    Pe strazile Romaniei, in care caini si pisici, sunt abandonati de asa zisii stapani, care nu isi asuma responsabilitatea pentru puii aparuti si nedoriti de nimeni, este obligativitatea castrarii animalelor de companie si luarea tuturor in evidenta.

    Iubitorii de animale, si aici ma refer la cei activi, care de ani de zile se ocupa de a salvarea animalelor fara stapan, de a le gasi un adapost, de a-i castra, mai mereu din banii proprii, ei pot intelege cu adevarat amploarea acestui fenomen.

    Atat pentru binele oamenilor, cat si pentru al animalelor, aceasta initiativa care acum este doar la nivelul capitalei, speram sa devina lege la nivel national.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns pt Patricia cu Patrocle castrat (Joi, 5 februarie 2009, 2:43)

      ANDA [anonim] i-a raspuns lui Patricia Obreja

      Nu cred ca ai inteles nemultumirea noastra! !!!Nu toti detinatorii de animale de companie SUNT IRESPONSABILI, cum lasi a se intelege in mesajul tau. Capitto???
      • 0 (0 voturi)    
        responsabilitate (Joi, 5 februarie 2009, 12:41)

        mira [anonim] i-a raspuns lui ANDA

        Ba da intelegem nemultumirea voastra. Responsabilitatea inseamna sa acceptati ca exista o problema care trebuie rezolvata si ca rezolvarea ei impune anumite actiuni din partea tuturor. Astfel cine nu doreste castrarea animalului sau il inregistreaza la asociatie.
      • 0 (0 voturi)    
        respect si responsabilitate (Joi, 5 februarie 2009, 12:45)

        mira [anonim] i-a raspuns lui ANDA

        Asta am postat mai sus in raspunsul meu pentru Sufletel - indraznesc sa postez din nou acelasi mesaj pentru cine nu l-a vazut ca o adaugare la ceea ce am scris putin mai devreme - poate asa se va intelege clar pozitia celor care apara hotararea.

        Respectul pentru OM si drepturile lui" tot alea din carticica aia numita Constitutie. Despre asta e vorba - atata vreme cat am suferit pe propria-mi piele in mod repetat mirosuri pestilentiale la ghena, calcat in rahat de caine, asistat la macelul asupra unui catelandru de catre 2 frumoase exemplare cu valoare chinologica, sac cu pui descarcat la mine in curte, vaccin antirabic facut copilului muscat de caine al carui stapan de altfel a considerat ca este vina copilului ca mergea cu bicicleta prin dreptul cainelui lui, luat bunica de la coltul strazii si aparat cu umbrela de haita de caini dintre blocuri, atata vreme cat oamenii inteleg prin dreptul la proprietate privata cresterea a 5 caini intr-un apartament de bloc ...no more comments.
        • 0 (0 voturi)    
          precizari (Joi, 5 februarie 2009, 14:59)

          ANDA [anonim] i-a raspuns lui mira

          catelusa pe care o am este asistata de un medic veterinar , repet are toate vaccinurile, actele conform normelor internationale(nu numai ue !)! nu intentionez sa cotizez la asociatia chinologica din romania caci prefer ca in locul banilor dati aiurea la asociatie sa-mi platesc corespunzator medicul veterinar! e bine? nu vreau sa cotizez la o asociatie numai ca sa ingras pe cei de acolo si asta nimai ca vrea nu-s cine din consiliul primariei?? acum ai intzeles? nu vreau sa cotizez unde vor ei !!! de fapt ce mai vor astia? telefoanele va sunt ascultate, net-ul este supravegheat ,pasapoarte biometrice va vor introduce, va castreaza animalele si...ce mai urmeaza??? si sa nu uitam !!!! avem parlamentari si senatori alesi de calculatoare nu de oameni!!! desteapta-te romane!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    haideti sa protestam (Joi, 5 februarie 2009, 13:01)

    d [anonim]

    Haideti sa protestam!!!!!!!nu pot face asa ceva!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    protestam (Joi, 5 februarie 2009, 13:04)

    w [anonim]

    ok,eu protestez,care vrea sa protesteze cu mine sa adauge comentariu: ´´PROTESTEZ !!! ´

    Atunci sa vedeti cate persoane se opun,si sa va dati seama ca nu puteti face asa ceva.


    A strans in jurul la 85de persoane si avem de gand sa iesim pe strazi si sa protestam daca aceasta lege se va aplica
  • 0 (0 voturi)    
    de unde bani? (Joi, 5 februarie 2009, 13:12)

    a [anonim]

    voi credeti ca am atatia bani in cat sadau pe sterlizaremcipuri.si ce mai cereti?daca traiesc dintro pensie e 3mil. pe luna?
    • 0 (0 voturi)    
      vorbeam de responsabilitate - cautati cuvantul in (Vineri, 6 februarie 2009, 13:14)

      mira [anonim] i-a raspuns lui a

      ...raspunsul e evident nu va permiteti un animal de companie!
  • 0 (0 voturi)    
    s (Joi, 5 februarie 2009, 13:12)

    d [anonim]

    de und bani?d eude fac rost debani pt tot ce ceret voi sa le facem animalelor¿?
  • 0 (0 voturi)    
    maltratare (Joi, 5 februarie 2009, 13:14)

    a [anonim]

    asta e un mod in care primarul bucurestului vrea sa maltrateze animalele
    castrarea este u mod de a maltrata animalele, animalele castrate sufera foarte mult
  • 0 (0 voturi)    
    CAINI SNAT PROPIETATEA NOASTRA (Joi, 5 februarie 2009, 13:26)

    A [anonim]

    cainii si pisicile noastre sant PROPIETATEA NOASTRA!!!!!!!!!!!!!!!!!noi le crestem,noi le ranim,noi le ingrijim...cum va permiteti sa luati deciizii asupra lor?
  • 0 (0 voturi)    
    traducere (Joi, 5 februarie 2009, 13:29)

    s [anonim]

    o s ava traduc ce vrea sa zica mosul astacare cica e primar

    fraza: castrarea animalelor de companie poate deveni obligatorie

    traducere: vor sa ne fure niste bani in mod indirect,va deveni obligatoriu sa platiti si sa imbogatiti veterinarul

    rusine sa va fie!!!!!!!!!!!!!vreti doar sa ne furati!!!!!!!sa platim mai multi bani!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    microcip (Joi, 5 februarie 2009, 18:46)

    s [anonim]

    voi credeti ca noi snatem o banca plina d ebani?de unde strangem banii ca sa platim microcipuri castrarea si toate astea?

    Santeti bolnavi!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce de bani (Joi, 5 februarie 2009, 18:49)

    s [anonim]

    ba si voi de unde credeti ca o sa scoatem banii de castrare¿¿??cum sa faceti obligatoriu sa dam bani??
  • 0 (0 voturi)    
    nebuni (Joi, 5 februarie 2009, 18:50)

    d [anonim]

    ba da voi santeti nebuni??cum sa faceti asa ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    feritiva (Joi, 5 februarie 2009, 18:54)

    tt [anonim]

    i-auzi ce le trece prin cap la astia!!!!!!!!!!ba pa voi vau dat afaa de la spitalul de nebuni si va-ti pus sa candidati ca primar a capitalei?ducetiva ba inapoi la spitalul de nebuni,si mai aveti si voi grija pe cine votati
  • 0 (0 voturi)    
    pisici si caini,nui faceti sa sufere ei nau nici o (Joi, 5 februarie 2009, 19:03)

    e [anonim]

    de ce va bagati acuma cu animalul meu de companie¿¿¿¿¿?????nu mai stiti ce legi sa dati¿?lasatine animalele de companie in pace,si castratile pe cele dupa strada
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt 50% de acord 50% nu (Joi, 5 februarie 2009, 22:25)

    Oana [anonim]

    Eu am trei pisicutze acasa ( toate sunt maidaneze gasite in fata blocului ) si le`am sterilizat deoarece nu suport sa stiu ideea ca s`ar inmulti si as fii nevoita sa arunc pisicii sau sa ii scot in strada sau sa ii dau la cineva care nu ar avea grija de ei. Mai sunt de acord cu sterilizarea pentru ca nu suport acei oameni care folosesc animalele pentru a face bani de pe urma lor. Am vazut atatea cazuri in care caini si pisici erau tinuti in conditii mizere si erau folositi doar pentru imperechere si pentru bani de pe urma vanzarii puilor. Cat despre animalele de pe strada daca nu exista centre special create pentru ele unde sa fie ingrijite si date spre adoptie dupa ( ca in State ) atunci saracile mai bine sa fie eutanasiate. Sa nu inteleaga nimeni gresit ceea ce spun pentru ca nu cred ca exista o iubitoare mai mare ca mine de animale ... Daca as putea le`as lua cu mine acasa pe toate. Toate animalele gasite de mine au fost ingrijite si sterilizate... si ma chinui sa le gasesc la cat mai multe o casa... deocamdata am 12 caini in fata blocului care au zgarda antipureci au castronele lor de unde mananca si st foarte prietenosi. Am mai gasit o casa si la 7 pisicutze. O seara placuta
    • 0 (0 voturi)    
      egoismul proprietarilor versus grija pentru maidan (Vineri, 6 februarie 2009, 13:23)

      mira [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Observ cum bine a mai punctat cineva - ca sustinatorii legii suntem doar noi care am incercat si incercam sa facem ce si cat putem la nivel individual pentru binele maidanezilor dar si al nostru oamenilor. Opozantii sunt proprietarii de animale de companie - care dau dovada de egoism si isi protezeaza propriul buzunar si atat.

      asta e concluzia mea dupa ce am citit atat proiectul de hotarare cat si toate postarile - respectiv sunt si romani de bun simt cu ratiune si simtire dar si romani ce dau dovada cel putin de nepasare pentru problemele comune. Nu vreau sa jjignesc pe nimeni dar as vrea ca acestia din urma sa fie constienti ca problemele nu se rezolva de unele singure. vreti flori, bancutze, strazi curate, animale ingrijite - totul atat vreme cat nu vi se cere nimic la schimb. Si asta e cazul bun al nepasarii. Nu-i mentionez pe cei complet lipsiti de responsabilitate care abandoneaza pui, care murdaresc spatiile publice sau comune unei comunitati, care abuzeaza de animale in vederea obtinerii de profit etc etc - al caror gest este complet incalificabil!
      • 0 (0 voturi)    
        Potai sau catelusi ? (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 20:07)

        Sufletel 2 [anonim] i-a raspuns lui mira

        V-am citit toate comentariile si am inteles un singur lucru : potai=caini cu stapan (nu conteaza ca-s de rasa sau nu, cumparati sau adunati de pe strada), iar catelusi=caini fara stapan. Asta reiese din prima postare a dvs. Fratele meu a comentat strict vis-a-vis de aspectul legal al acestei posibile actiuni, iar dvs. v-ati facut ca nu intelegeti, legandu-va de faptul ca tinem 5 caini intr-un apartament. Sorry, dar mama, asta ne-a lasat, un apartament, nu casa cu curte. Concluzia ar fi, ca in nesimtirea noastra, stresam vecinii, chinuim cainii, etc. Imi permit si eu o intrebare: era mai bine daca-i lasam pe strada, bolnavi, flamanzi, batuti, nesterilizati, daca intorceam capul si ne spuneam ca n-am vazut, ca a fost doar o parere ? Am sterilizat ce s-a putut steriliza (respectiv 3 din 5) si sa nu va imaginati ca am facut-o prin ASA, prin programe speciale, cu tarife sociale. Nu, am facut-o singuri, pe banii proprii, cu tariful vet-ului (si daca puteti intelege faptul ca suntem 2 studenti, la zi - fratele meu avand si serviciu cu norma intreaga, dar lucrand numai de noapte, pentru a putea merge si la facultate, fiind si in an terminal-care ne intretinem pe noi si "potaile", singuri). Oare ce ar face altii, tineri fiind, cei ce pot trece fara sa le pese, cu acesti bani ? Bun, unul a venit sterilizat deja (scuze, n-am putut intoarce capul, chiar daca acesta avea stapan, dar nu-l mai vroia pentru ca e batran, de talie mare si nu se mai joaca), mai ramane "cardiacul". Pe asta, daca masura pe care v-o doriti cu atata fermitate se va aplica in final, musai sa-l eutanasiem. Toti vet-ii au refuzat sa-l sterilizeze. Deci unul, din 5. A, pe asta il tinem pentru imperechere, desigur. Din 5, 4 sunt de rasa. Pe ceilalti, de ce i-am sterilizat ? Cred ca nu prea aveam ce face cu banii, atunci.
        E foarte simplu sa spui: sigur, eu am dreptate. Dar nu va mai grabiti sa judecati, atunci cand nu aveti toate datele problemei. In viata, nu e totul alb sau negru, mai exista si nuante de gri
        • 0 (0 voturi)    
          exista o problema (Luni, 9 februarie 2009, 15:42)

          Mira [anonim] i-a raspuns lui Sufletel 2

          Sufletel - nu vorbeam de cazul vostru - absolut laudabil ceea ce ati facut tu si fratele, jos palaria. Si ma bucur ca nu ati intors capul si v-ati implicat. Asta nu ma face insa sa fiu de acord cu cresterea animalelor la bloc. Mie mama nu mi-a lasat nimic dar in cei 30 de ani cat am stat la bloc am crescut doar o pisica, mai mult nu mi s-a parut ca am conditii sa ne simtim cu totii bine si fara a -i deranja pe altii.

          Ceea ce am incercat sa sustin este ca e nevoie de o actiune publica sa rezolve situatia animalelor fara stapan (si implicit sa nu mai fie nevoie sa ajungem sa crestem 5 caini intr-un apartament de bloc). Cazurile individuale nu sunt suficiente - cu o floare nu se face primavara. Spusele mele le aplic unei majoritati covarsitoare nu unor oameni responsabili. Si sunt in continuare de parere ca o mare parte din problema sunt UNII proprietari (impropriu spus - vorbim de niste suflete totusi) de animale.

          De acord cu tine - in viata nu e totul alb si negru!
  • 0 (0 voturi)    
    de acord 50 la suta (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 9:29)

    8 [anonim]

    protestez!!!!!!!!!dar sant de acord sa se sterilizeze maidaneji dupa strada si cei din curtii

    dar cei care sant de rasasa u aiva nevoie nici de pedigree,lumea care ii vinde nu va abandona nicioadata
  • 0 (0 voturi)    
    cei de rasa nu (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 14:37)

    as [anonim]

    desigur,cei de rasa nu,cine o fi prost sa abandoneze o pisica sua un ciane pe care poate sa ia 500ron?


    CEI DE RASA SA NU SE CASTREZE!!!!!!!
    Sa se castreze doar cei bagabontii si cei maianeji
  • 0 (0 voturi)    
    cum va permiteti!¿???naveti minte!!! (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 14:40)

    a [anonim]

    !animalele snat propietatea noastra!cum va permiteti voi sa faceti ce vreti cu ele
  • 0 (0 voturi)    
    PROTESTEZ (Sâmbătă, 7 februarie 2009, 14:56)

    df [anonim]

    santeti NEBUNI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ce ai cu pisik mea? (Duminică, 8 februarie 2009, 12:45)

    xc [anonim]

    Cum va permiteti voi,care nu dati sa manance la pisik mea,nici nu va ingrijiti de ea,nici nik,cum va permiteti sa faceti ce vreti cu ea?daca eu vreau sa o inmultesc?sa castig si eu un ban cand ii vand puii?
  • 0 (0 voturi)    
    castrarea (Duminică, 8 februarie 2009, 12:49)

    ds [anonim]

    propun sa se castreze intai cei care au avut initiativa
  • 0 (0 voturi)    
    Le scoateti si dintii cu care ne musca?? (Luni, 9 februarie 2009, 1:48)

    Julieta [anonim]

    Am si eu o intrebare pt Primaria noastra draga: daca au prea multi bani de cheltuiala, de ce nu fac niste adaposturi in care sa adune cainii de pe strada??
    La ce bun DOAR sa sterilizam cainii vagabonti daca apoi ii lasam tot pe strazi unde se strang in haite de cate 15-17, asa cum sunt la mine pe strada, si sar pe tine, pe copii, pe animalul de companie pe care il scoti la plimbare?
    Intradevar, e bine sa ii sterilizam sa nu se mai inmulteasca DAR ASTA NU II SI OPRESTE SA TE MUSTE, sa poarte fel de fel de boli pt care tu trebuie sa faci apoi injectii daca esti muscat; de asemenea, a fi muscat de un caine nu este tocmai o experienta placuta. Cand sunt in haita, trebuie sa te rogi sa nu inceapa unul sa latre ca sar toti pe tine, si in cazul ala ajungi direct la Urgenta.
    Zilele trecute am vazut haita cu pricina tabarand pe o biata pisica pe care am scos-o din gura lor abia respirand si cu un picior tarsaind in spatele ei. Ce fel de imagine credeti ca a fost asta pt copiii care se jucau pe acolo???
    ADUNATI CAINII DE PE STRADA CA STERILIZAREA NU II OPRESTE SA TE FAZA FASII CU DINTII.
    Si lasati voi obligativitati comuniste pt animalele de companie, ca de ele se ocupa majoritatea stapanilor. Daca vreti sa faceti ceva bun, oferiti operatia de sterilizare gratuit persoanelor care nu au banii sa faca asta, gen pensionari.
    • 0 (0 voturi)    
      O, Doamne ! (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:07)

      Sufletel [anonim] i-a raspuns lui Julieta

      Cum, n-ai aflat ? Se ofera servicii complete, sterilizat, microcipat, inregistrat in evidentele ASAS, scos dintii (cu care va musca), taiat coada, urechi, niscai experimente stiintifice pe ei si la cerere, eutanasiat, dar numai pentru cainii "vagabonti" (vagabonzi-vezi DEX). Da unde stai, frate de se strang cainii in haite de fix 15-17 ? Eu imi plimb cainii intr-o arie de o statie RATB si nu am reusit sa numar atatia caini in toata zona. Am caini de rasa si maidaneza, dar de muscat, sa stii ca am fost muscat de caine de rasa, tinut in lesa de stapan. Nu de maidanezi. Si chiar am facut vaccinurile, pentru ca acel caine de rasa, cu stapan, nu era vaccinat. Maidanezii ne insotesc la plimbare, se joaca cu cainii nostri, se bucura cand ne vad, fac tot felul de giumbuslucuri, poate, poate au si ei parte de putina mangaiere. Si te contazic. Multi stapani de caini, habar n-au cum arata cabinetul unui vet, deci cum ramane cu obligatiile stapanilor de caini ? Nu-i o regula, dar sunt multe cazuri. Asta nu pot pricepe eu, de unde ura asta a stapanilor de caini, pentru maidanezi ? A se aduna cainii de pe strada, la momentul acesta echivaleaza cu a se eutanasia. Mi se pare mai uman, decat conditiile in care ar fii nevoiti sa traiasca (cat ar mai trai), in adaposturile existente la acest moment in Romania. Oare in tara asta chiar nu mai exista un minim sentiment de omenie ? Inteleg, saracie, lipsuri, criza, dar chiar am ajuns sa concuram cu fiarele salbatice ? Ne varsam frustrarile, exact pe cei mai oropsiti de viata. Crezi ca si-au dorit ei sa vina pe lumea, in conditiile astea ? Oare nu-i tot vina omului, care nu-i castreaza, ii lasa sa se imperecheze la nesfarsit, apoi urla: " sa le scoateti dintii, ca ne fac fasii si ajungem la Urgenta !" Te-ai uitat vreodata in ochii unui maidanez ? Fa-o, iti garantez ca nu te musca si poate in felul asta, inveti ce inseamna iertarea, omenia, sinceritatea, vezi umilinta, durerea, pentru ca majoritatea lor, sunt mai umani decat multi oameni.
  • 0 (0 voturi)    
    cainii (Marţi, 10 februarie 2009, 15:27)

    Raluca [anonim]

    Sanctiunea aia de 500-700 lei o platesc o singura data sau sapatamanla, sau anual, sau cum? In loc sa starnga toti vagabonzii de pe strazi (si caini si oameni) din toata tara, nu stiu ce sa mai inventeze pentru animalele cu stapan. Al meu e inscris in asociatie, are carnet de sanatate, are vaccin, e inscris la politie. De ce sa-l castrez? Le e teama ca ma imbogatesc din vanzarea unui pui la care as avea dreptul, in cazul in care il dau pentru monta? Pe strazi umbla maidanezii in haita si sar la oameni, dar nuuuuu, hai sa dam lege si pentru aia cu stapan. E aceeasi situatie ca in cazul problemei nevoilor in spatiul public. Eu sa umblu cu punguta si lopatica in timp ce sute de caini fara stapan si pisici si sobolani misuna prin toata tara si fac mizerie pe strazi.
    • 0 (0 voturi)    
      Caine inscris in Asociatie (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:55)

      Sufletel [anonim] i-a raspuns lui Raluca

      Citesti pe diagonala ? Unde ai vazut ca pentru un astfel de caz, cainele trebuie sterilizat ? Scrie foarte clar, "cainii cu valoare chinologica si cei inscrisi in Asociatie", NU.
      Si acum ca am lamurit problema asta, unde propui sa-i duca pe "vagabonzii de pe strazi (si caini si oameni)" ? Stii ce inseamna un adapost de animale (vorbesc de cele "finantate" de stat) ? Nu, sa nu cumva sa visezi la ceea ce vezi pe Animal Planet. Suntem in Romania, iar un astfel de adapost este un lagar de exterminare pentru cainii fara stapan. Dar al tau, are stapan. Ce-ti pasa ? Restul, eutanasiati. Ce-mi plac mie astfel de iubitori de animale ! Si ce ti se pare absurd in a strange dupa propriul caine ? Mie mi se pare civilizat s-o fac. A, cainii fara stapan n-o fac, asta te deranjeaza. Saracii de ei, mai sunt si alte lucruri pe care nu le fac, comparativ cu un caine cu stapan. Nu mananca, nu au un acoperis deasupra capului, nu se pot apara de cei ca tine, nu sunt vaccinati, deparazitati, tratati cand sunt bolnavi, nu primesc o mangaiere, dar suturi primesc din plin, sunt sacul de box al cretinilor de stapani care-si antreneaza propriul caine pe un astfel de amarat, ca vezi lume ce caine tare am eu. Dar daca intr-o zi, prin cine stie ce ghinion, iti pierzi animalul si ajunge fix in postura maidanezului ? Ar fii bun un suflet milos, care sa se-ndure de el, sa-i arunce un colt de paine si sa nu il ia in suturi. Ai habar cum arata un caine care in mod normal are 35-40 kg, la 17 kg? Ai habar cum este cand nici dupa 4 1/2 ani, nu i-a pierit teama de oameni straini ? Ani in care a fost pus pe picioare, iubit, neagresat nici macar verbal si totusi nu poate uita prin ce-a trecut. Si vorbesc aici despre caine de rasa. Iar maidanezii au exact acelasi suflet ca si cei de rasa, aceleasi nevoi, aceleasi suferinte. Oameni buni, aveti capul doar sa nu va ploua in gat ? Mai departe de interesul strict personal si imediat, nu puteti vedea ?
  • 0 (0 voturi)    
    castrare (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:51)

    ionescu gabriel [anonim]

    referitor la castrarea cainilor de companie neinscrisi in asociatia ....este clar ca ganditorii unui astfel de proiect pun de un srl.pacat ca nu pot fi castrati ei ,astfel incat sa nu mai vina si alte generatii cu o minte la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    caini (Sâmbătă, 14 februarie 2009, 23:50)

    raul [anonim]

    cei care vin cu asemenea idei cred ca au probleme psihice cum de altfel au c-am toti ce-i de la conducerea tarii.in ce tara traim..
  • 0 (0 voturi)    
    din prostie in prostie (Miercuri, 18 februarie 2009, 16:47)

    anonim [anonim]

    foarte ciudat! sa integistrezi animalul tau la administratia animalelor fara stapan!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nebuni de legat (Miercuri, 1 aprilie 2009, 18:08)

    s [anonim]

    Ba! voi aveti nevoie sa va serilizam ca sa va vina mintea la cap?
  • 0 (0 voturi)    
    Ce va apucat acu? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 18:11)

    s [anonim]

    Voua nu va poate veni o idee buna odata in viata?


    De ce nui va ocupati de ceva sa nu mai fie batuti copii la scoala de alti copii?Eu va recomand sa va ocupati de agresivitatea in scoala care mi se pare ca devine din ce in ce mai puternica
  • 0 (0 voturi)    
    ba baiete care dai legi,esti nebun de legat (Miercuri, 1 aprilie 2009, 18:13)

    s [anonim]

    sant doua lucruri infinite in lume
    1. universul
    2. prostia umana


    de prima inca nu santem prea siguri
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE NU FACETI CE TREBUIE? (Miercuri, 1 aprilie 2009, 18:17)

    s [anonim]

    In orasul meu sant 34 de catele vagadoante care fata odata la 6 luni cate 7 pui,ptr astia de ce nu faceti nimic?

    ce ati avea cu cateii mei care nau contact cu alti caini¿?


    si acuma ce,esti nebun? cum iti permiti sa vi la mine in casa si sami ceri 700ron ca nu vreau sami castrez catelul?