CSM: Tribunalul Dolj a dat trei sentinte diferite in trei dosare care aveau acelasi obiect si aceleasi concluzii medicolegale

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 2 februarie 2009, 14:10 Actualitate | Esenţial


Consiliul Superior al Magistraturii a dispus verificarea tuturor cererilor de amanare sau intrerupere a pedepselor judecate de instantele din Romania, "avand in vedere amploarea fara precedent" a scandalului declansat de intreruperea executarii pedepsei in cazul lui Serghei Gorbunov, a anuntat luni presedintele CSM, Virgile Andreies.

Tribunalul Dolj invoca un barem al Directiei Generale a Penitenciarelor, potrivit caruia glaucomul chirurgical nu poate fi tratat in spitalele penitenciarelor.

Atasat puteti citi cele trei dosare prin care Gorbunov cere intreruperea pedepsei
* Dosar 1
* Dosar 2
* Dosar 3

"Avem o problema foarte grava legata de practica neunitara la nivelul sectiei penale a Tribunalului Dolj. Trei dosare cu acelasi obiect si cu aceleasi concluzii medicolegale au fost rezovate cu trei solutii diferite", a spus el, referindu-se la acest caz.

Seful CSM a adaugat ca exista "o problema foarte grava de practica neunitara la nivelul Parchetului", in conditiile in care, intr-un caz similar, procurorii au facut recurs, iar in cazul lui Gorbunov nu au mai apelat la aceasta cale de atac.

CSM a descoperit grave deficiente in activitatea biroului de executari penale de la Tribunalul Brasov, in conditiile in care sistemul nu evidentiaza existenta mai multor cereri facute de acelasi condamnat cu acelasi obiect.

La sfarsitul anchetei, CSM va decide masurile care se impun in acest caz.

Tribunalul Dolj: Glaucomul chirurgical nu poate fi tratat in spitalele penitenciarelor

Glaucomul chirurgical nu poate fi tratat in reteaua spitalelor penitenciarelor, potrivit baremului comunicat de Directia Generala a Penitenciarelor, a sustinut, in aceeasi zi, Tribunalul Dolj.

In anul 2008, la Tribunalul Dolj s-au inregistrat 209 cereri de amanare sau intrerupere a executarii pedepsei, una singura fiind admisa, cea a lui Serghei Gorbunov.

Tribunalul a invocat si o serie de cifre, pentru a justifica "activitatea complexa" si rezultatele pozitive ale magistratilor din Dolj in 2008:
  • incarcatura pe judecator a fost de 1.023
  • s-au pronuntat 39.653 hotarari, fiind atacate 6.116 (15,42%)
  • in urma cailor de atac, au fost casate 145 de decizii (indice de casare 0,37%).

Stirea se actualizeaza






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3011 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Asa...si? (Luni, 2 februarie 2009, 14:34)

    Je [anonim]

    ii doare pe judecatori in dos. sentinta se da in functie de cum te trezesti dimineata sau cata mita primesti.

    ce? credea cineva ca la noi justitia e corecta si impartiala?

    da, justita e corecta si impartiala, dar doar pt sarantoci!
    furi o gaina, faci ani grei de puscarie. furi milioane, atunici dosarul tau e doar bascalie si facatura...
  • +3 (3 voturi)    
    E oarba justitia! (Luni, 2 februarie 2009, 14:39)

    Adriana [anonim]

    Anul trecut s-a aratat la stiri cazul unei detinute (nu stiu de ce era inchisa, dar nu era mafioata, asta e clar!) careia ii murise copilul, din vina asistentei maternale, parca, nu-mi amintesc foarte exact. Oricum acea femeie nu a fost lasata sa participe la inmormantarea copilului ei, ce poate fi mai dureros decat sa-ti moara copilul sa-l bage in pamant si tu sa nu poti sa-l mai vezi o data!? In schimb toti mafiotii astia, excrocii astia care au ajuns sa conduca si sa controleze din umbra Romania, nu suporta detentia! Mai, sa fie, dar plapanzi mai sunt!
  • +2 (2 voturi)    
    pe civil... (Luni, 2 februarie 2009, 14:50)

    Radu [anonim]

    Pe penal este foarte vizibila neglijenta acestor oameni si mai dureroasa. Dar, pacat ca nu vorbeste nimeni pe aici de ce se intampla pe civil! Procese identice, cu aceleasi parti, obiect si chiar complete de judecata in care exista solutii diferite.
    Unii dintre acesti indivizi mentin steguletul rosu si ne trag in jos ca natiune.
    Pacat ca presa nu se uita putin la ligii munca, la instantele de contencios, familiei, este aberant ce solutii se gasesc acolo.
  • +1 (1 vot)    
    Cocoana la Craiova! De ce oare? (Luni, 2 februarie 2009, 15:00)

    Timisorean [anonim]

    Mda, si Cocoana a stiut ca la Craiova se intampla ceva. CSM-ul insa nu a aflat decat dupa scandalul media1

    Draci, pardon dragi romani, daca v-ati implica mai mult si n-ar fi lenea si lasitatea atat de mare, Romania ar arata altfel.

    Nu credeti?

    Si inca ceva: Daca BOR tot o da pe draci si numere satanice, ce-ar fi daca s-ar implica mai mult in "diavolii" de pe pamant, ca tot au bani de la buget.
    Si si-ar justifica si ei salariile!

    Domnule Mihaiescu, haideti sa faceti un serial despre justitia din Craiova.
    Va propun un nou capitol:
    Capitolul 2: Cazul Cocoana!
    Merita cel putin 2 episoade.
  • +1 (1 vot)    
    adaptare (Luni, 2 februarie 2009, 15:05)

    ion [anonim]

    Dupa revolutie justitia a stiut sa profite cel mai bine de noile oportunitati.Vazand ca nu raspunde nimeni de crimele din revolutie au trecut la fapte si au dat tot felul de legi care sa obtina privilegii in dispret total fata de popor.salarii de lux ,pensii de lux calculate dupa o metoda originala ce nu are nici o logica decat sa vandalizeze bugetul de pensii si care se aplica retroactiv la toti pensionarii din justitie.Practc cei ce aplica legea fura fara nici o jena fiind aparati de legile speciale pe care si le au dat chiar ei .Se aplica dictonul ARDEL PE ROMAN !fara nici o rermuscare. Politia ,armata , diplomatia au primit si ei legi speciale ca sa nu poata lua pozitie si hotia a fost generalizata.Cinste lor ......!
  • +1 (1 vot)    
    explicatia este foarte simpla (Luni, 2 februarie 2009, 15:07)

    cristian [anonim]

    Solutiile au fost diferite pentru ca si grosimea plicului primit de judecator a fost diferita. Am spus plic pentru ca asa vine vorba. Traim in epoca computerelor si in realitate este vorba de conturile deschise in diverse paradisuri fiscale.
  • +1 (1 vot)    
    Impartire (Luni, 2 februarie 2009, 15:09)

    Mircea Petrescu [anonim]

    Nu vedeti ca asta-i o problema ce persista de mult timp? A devenit insa o problema nationala din cauza BANIlor. Adica asistam la o cearta pe bani in cazul unui puscarias care a reusit sa fure mai mult de un ou. Sa rezumam: au avut parte judecatorii, politistii, gardienii si medicul penitenciarului DAR a fost uitata presa. Normal sa faca scandal acum, pana isi vor primi partea si acestia. Dupa care, cu burta plina, putem din nou sa urmarim reportaje cu Elodia, Sexy Braileanca sau cine o mai fi la moda.
  • 0 (0 voturi)    
    aberatiile justitiei din romania (Joi, 5 februarie 2009, 17:27)

    popa patricia [anonim]

    Intr-un proces la TMB fara nici o proba judecatorul( acum la ICCJ) a pronuntat o sentinta(nemotivata,agramata si discretionara) fara precedent in sensul ca.Inculpatul, a fost trimis in judecata pentru 3(trei) infractiuni(atentie: fara sa fie pusa in miscare actiunea penala prin ordonanta sau prin rechizitoriu) si a fost condamnat de catre judecator pentru un numar de 5(cinci) infractiuni(fara sa fie extinsa actiunea penala).A se vedea incheierea din 15/06/1998 si sentinta penala nr.331(330)13/08/1998 a TMB sectia I penala. Curtea Suprema constata incalcarile si lasa cetateanul condamnat.decizia penala nr.1838/10/04/2003
  • 0 (0 voturi)