Surse judiciare: Depozitul de armament de la Ciorogarla era descuiat si nu mai fusese verificat de doua saptamani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 30 ianuarie 2009, 11:50 Actualitate | Esenţial


Depozitul de armament de la UM 01916 din Ciorogarla, din care au fost furate miercuri seara zeci de arme, era descuiat in dimineata acelei zile si nu mai fusese verificat de doua saptamani, sustin surse judiciare, citate de Mediafax.

  • Alerta de gradul I si filtre in mai multe judete

Autoritatile se afla in alerta de gradul I inca de miercuri seara, dupa ce depozitul a fost spart, dupa cum a anuntat Politia. Cel putin 50 de arme au fost furate din depozitul Unitatii Militare din Ciorogarla, printre acestea aflandu-se mai multe pistoale-mitraliera si pistoale-mitraliera cu pat rabatabil.

Ministrul Apararii, Mihai Stanisoara, a declarat, insa, joi seara, la Realitatea Tv, ca din depozitul de la Ciorogarla au fost furate doar arme, nu si munitie, pentru ca acestea nu se depoziteaza de regula in acelasi loc.

Filtre ale Politiei rutiere au fost organizate inca de miercuri in toate judetele din jurul Capitalei. Potrivit purtatorului de cuvat al Politiei Capitalei, comisarul Christian Ciocan, la iesirile si intrarile din Bucuresti, cat si in zonele de "interes oprativ" au fost organizate 30 de filtre incepand de miercuri, transmite Mediafax. La acestea participa politisti de la Brigada de Politie Rutiera, de la Ordine Publica, de la Investigatii Criminale si luptatori ai Serviciului Politiei de Interventie Rapida. 

Primele verificari au fost facute in judetele Ilfov, Dambovita, Teleorman, Giurgiu, Calarasi, Ialomita si municipiul Bucuresti, dupa care filtrele au fost extinse in toata tara, mii de masini fiind oprite si verificate de politisti.

Politistii argeseni si politistii de pe Autostrada Bucuresti-Pitesti au instituit filtre rutiere la toate intrarile si iesirile in si din municipiul Pitesti si pe autostrada, precum si pe drumurile nationale spre Ramnicu Valcea, Slatina, Campulung Muscel, Curtea de Arges.
  • Atentatul de la Jean Monnet

In ultimii ani, au mai existat cel putin doua cazuri de sustragere de armament. De la o unitate militara din Bucuresti a disparut armament folosit ulterior in atentatul de la Liceul Jean Monnet din Capitala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4330 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Oare au avut timp destul baietii? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:03)

    iancu [anonim]

    Pai daca s-a furat acum o saptamana acum e timpul sa le caute... e deja ok, pentru ca amicii au avut timp sa se sustraga...
    Stirea a aparut asa in strainatate: "In Romania s-a furat armament dintr-o unitate militara, dar nu se stie exact cand pentru ca hotii au pus inapoi lacatul" :-)
    • +2 (2 voturi)    
      Dupa ce au furat 50(!!!) de arme oare... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:40)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui iancu

      .... credeti ca-i prind ca pe ultimii pungasi intr-un filtrul rutier?
      Cat de dobitoc trebuie sa fii sa crezi asta si sa pui filtre doar ca sa-i sacai pe restul participantilor la trafic?!?!
  • +5 (5 voturi)    
    felicitari (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:06)

    rin tin tin [anonim]

    Felicitari Armatei Romane pentru vigilenta si respectarea procedurilor si pentru asigurarea securitatii nationale!
    • +5 (5 voturi)    
      faza tare (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:32)

      florin [anonim] i-a raspuns lui rin tin tin

      e ca au respectat procedurile, dar ele sunt proaste. La mine in cartier la chioscul de paine au senzor de miscare in tavan si alarma la usa; La un magazin de haine mai acatari din centru exista senzori de miscare, alarma la usi , geamuri, camere de supraveghere in tavan, detector de furt la iesire din magazin, acces cu card in depozitul din spatele macazinului. Pana si la McDonalds la toaleta au cifru :D
      Iar la o unitate militara, la un depozit de armament securitatea era asigurata de un sigiliu cu plastelina, un lacat si o santinela adormita care trece din cand in cand ?!?! Si nu este un caz izolat, asa este la mai toate unitatile. DESTITUIRILE AR TREBUI SA FIE MAI LA VARF, IAR CONTROALELE LA UNITATI MILITARE INMULTITE; vor fi surprinsi (sau nu) de ce vor gasi
      • +2 (2 voturi)    
        .... asa e, (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:47)

        bac [anonim] i-a raspuns lui florin

        dar fondurile ale mici, cum sunt, se folosesc pt dotarea necesara in teatrele de operatii din Irak, Afganistan, deci nu mai sunt bani pt cei din tara. Aparaturile performante nu sunt de nasul armatei, ci .... a structurilor...!
        • 0 (0 voturi)    
          CORECT (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 12:58)

          ZZ [anonim] i-a raspuns lui bac

          banii romanilor sunt cheltuiti pentru protectia "licuricilor". Problema este ca si aparatura, oricat de performanta ar fi, depinde de curentul electric si de calculator, care sunt la indemana tuturor...
  • +3 (3 voturi)    
    ..glume? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:19)

    pm model '63 [anonim]

    ...ciudata chestie...orice om care a facut armata si a facut de garda in orice unitate militara din Romania stie ca la intrarea in post santinelele au obligatia ca, in prezenta caporalului de schimb, sa verifice inclusiv sigiliile aplicate ....deci, e putin probabil ca un depozit de armament sa fi ramas 'expus' atata vreme...sau, poate, de-acu' 30 si ceva de ani de cand am facut eu armata s-au modificat regulile asa de drastic?...repet, chestia asta e cel putin ciudata...
  • +1 (1 vot)    
    bravo ma... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:20)

    liviu_ [utilizator]

    asa va vrem...
    poate uitati sa paziti si un depozit mai tare de armament ca vreu si eu un kalsnicov, un lansator de rachete , un tanc ceva...
  • +1 (1 vot)    
    DEMISIA (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:23)

    gososan [utilizator]

    ar trebui sa cada ceva capete de la aparare de la interne ' oricum daca pe elodia nu au gasit-o cum sa gaseasca ei 50 de arme
    • +1 (1 vot)    
      elodia.... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 14:33)

      guralivu [anonim] i-a raspuns lui gososan

      pai cu atatea scotociri cred ca o sa o gaseasca pe elodia in loc de arme :))))))))))))))))))
  • +1 (1 vot)    
    Romania...pur si simplu uimitoare! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:27)

    Eu [anonim]

    cu siguranta ca pana cand autoritatile si-au dat seama ca lipsesc armele respective hotii au trecut deja in Bulgaria - cred ca merg la granita cu Grecia sa-i ajute cu greva :)
  • +2 (2 voturi)    
    Depozitul de la Ciorogarla! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:27)

    Ion Averescu [anonim]

    "Depozitul de armament de la UM 01916 din Ciorogarla, spart miercuri seara, era descuiat miercuri dimineata si nu mai fusese verificat de doua saptamani, sustin surse judiciare, citate de Mediafax."

    Daca aceasta informatie este exacta, inseamna ca asazisa "armata romana" este dominata de tembelism si nu serveste la nimic!! Asemenea situatii s-sar putea intalni oriunde pe la depozitele de arme si munitii din tara!. Ma tem ca Mircea Badea a avut dreptate aseara cand spunea ca: "daca Gingis Han s-ar resuscita, impreuna cu ostile sale de calareti inarmati cu arcuri si sageti ar putea cucerii Romania in 3 zile". Doar starea deplorabila a infrastructurii noastre l-ar mai putea impiedeca in unele privinte!
    • +1 (1 vot)    
      Cel fara de pacat sa arunce primul cu piatra (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:55)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Ion Averescu

      Cand vorbesti de tembelism ar trebui sa te uiti putin in oglinda si n-ar fi rau sa-l aduci si pe mascariciul de Mircea Badea cu tine. Aveti grija sa aveti o oglinda mai mare ca sa va puteti compara.
      Nu uit ca armata romana a pus umarul cel mai mult la intrarea Romaniei in NATO, ca militarii armatei romane isi fac cu prisosinta datoria in Afganistan si Irak, in masini de lupta unde temperatura ajunge uneori si la 40 grade celsius, inghitind kg de praf. Intr-o perioada in care romanasii nostri violeaza si ucid prin Italia, militarii nostri isi sacrifica sanatate si viata prin teatre de operatii, acolo unde interesul national o cere,reprezentandu-si tara cu demnitate, fara sa ceara prea multe, fara sa faca greve pentru mariri de salarii sau sa apara la TV pentru imagine. Militarii romani apar la televizor de cele mai multe ori atunci cand sunt raniti sau ucisi in teatrele de operatii sau cand sunt chemati sa intervina la inundatii, dezastre sau sa transporte cu avioanele si elicopterele proprii raniti si sinistrati in diferite colturi ale tarii.
      Asta este armata romana nu cea pe care pseudojurnalisti ,ca sluga de Badea, o descriu zilele aceste, pentru a mai castiga ceva rating.
      • 0 (0 voturi)    
        se vede a nu ai facut armata (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:40)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        marea majoritatea a ofiterilor sunt,alcoolici,spagari si incompetenti...soldati ca atare
      • +1 (1 vot)    
        Vorbesti din carti... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 14:13)

        mihai123 [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Armata romana are f multe privilegii mai ales la varf,salarii mari pensii foarte mari si multe altele.Din pacate a dovedit de multe ori ca e plina de incompetenti,profitori si lenesi.In 89-90 au murit multi tineri datorita organizarii si ordinelor aiurea (vezi Otopeni)
        Dar cred ca printre ei sant si oameni competenti,inimosi pacat insa ca nu mai au loc de ce mentionati.
        In Irak,Afganistan sant militari profesionisti plecatide buna voie sa castige un ban,fiecare isi alege meseria care ii place
      • 0 (0 voturi)    
        lasa-ne (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:47)

        Gauloise [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Bai tata, pe teatrele de operatiuni de care vorbesti soldatii romani nu apara nici un interes national. Stim bine al cui fund este aparat in Afganistan si pe ale "fronturi".

        Ofiterii romani, asa cum spune si cineva mai inainte sunt niste alcoolici si niste incompetenti. Nu se pot numi militari ci pur si simplu "soldati" !

        Cei ce au facut armata stiu ce inseamna sa pazesti un depozit de armament si munitie.

        Iar sigiliile de plastilina in capace de sticle de bere nu mai reprezinta demult un impediment in deshiderea unei usi. SA fim seriosi. Nici macar sigiliile de hartie lipite cu aracet si stampilate. Sa fim seriosi din nou.

        Sa vedem ce capete or sa mai cada. Iar ministrul apararii, care spune ca "armele nu se pot folosi pentru ca nu au furat si munitie" ar trebui sa fie primul destituit.
  • +1 (1 vot)    
    Eficienta armatei de risul lumii ! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:29)

    STEFAN A. [utilizator]

    Sper sa fie promovati in grad si functie cit mai multi ofiteri. Au demonstrat o profesionalitate si eficienta de record mondial !
    A nu controla depozitul de doua saptamini, unicat in istoria armatei romane.
    Noroc ca nu avem depozite de arme de distrugere de masa, la ora asta erau goale si nimeni nu stia nimic.
    Marele Stat Major va cere si in acest an prime grase ?
  • +1 (1 vot)    
    kalasnikov (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:36)

    odorica ion [utilizator]

    Vad la tv. cit de performante din noile arme Kalasnikov, si mor de necaz. Noi mai ales femeile ne-am chinuit cu vechile Kalasnikov, dinainte de cel de-al doilea razboi mondial cu care mergeam la trageri. Erau rudimentare, aveau numai 5 gloante, si la fiecare din ele faceam manevra de reincarcare. Dar acum, cu tragere la foc automat cu mii de gloante pe minut, pare o nebunie pentru noi. De atunci gindeam, ca eram sortiti mortii, cu arma in mina. Dar despre aceste aventuri cu kalasnikov am mai povestit si am sa mai povestesc. In orice ca, eu in atmata eram in scripte pistolar (nu am tras decit o data cu pistolul), dar ce conta? Trebuia sa fim la numar. De la batrin ul Kalasnicov imi aduc aminte numai de ranile de la umar, chiar cu batista pusa pe umar, sau de pozitia culcat pe ger, pe o patura militara( doamnele mai au si anumite probleme), simtind sub mine, pamintul inghetat. In privinta performantei, daca din gresala din cinci, reusam sa ochesc l sau 2 in tinta(formata de un panou de carton in forma de bust de om). Dar atit puteam, atit faceam, cu critica la sedinte eram toate invatate. Dar ce bine ar fi fost sa primim, arme performante ca acum. Cine stie incotro ocheam si poate ca nimeream, cu atitea focuri pe min t. V-am inveselit, dar a fost adevarat(in anii l98o- l989). Capul sus, pieptul inainte !!! papapa
    • 0 (0 voturi)    
      nu kalasnikov... (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:53)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      Cred ca era vorba de ZB...
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:42)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        era vorba de ZB,AK 47 a aparut dupa al doilea razboi mondial!
  • 0 (0 voturi)    
    generalii ce salarii au? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:53)

    m.ciobanu [anonim]

    Dar generalii care organizeaza, comanda si raspund de activitatile din unitatile militare, ce salarii au?
  • 0 (0 voturi)    
    gingis han nu prea a existat (Vineri, 30 ianuarie 2009, 12:54)

    mircea badea sa schimbe exemplul [anonim]

    este una din multele fictiuni cu care sunt impuiate capetele de vreo 500 de ani incoace.
    cat despre furtul de arme - trebuie verificata
    cartea recordurilor indolentelor armatelor lumii.
    se pare insa ca e numai ce se vede din aisbergul
    armamentului furat in ultimii 20 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    afacere (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:02)

    T-34 [anonim]

    Urmeaza sa apara ministrul administratiei si internelor si sa ceara dotarea politiei cu tancuri pentru misiunile de patrulare.
  • 0 (0 voturi)    
    MELESCANU arestat! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:18)

    yoty [anonim]

    fanfaronu ala de melescanu a fost ministru, el raspunde. urmarire penala si arestat, el si toata shleahta de opereta care au format guvernul papiceanu
  • 0 (0 voturi)    
    arme furate (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:18)

    iohan [anonim]

    Io cred ca leau furat minoritarii sa se dea mari la nunta lu piranda
  • 0 (0 voturi)    
    bluf! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 13:19)

    belamy [anonim]

    ....ascultati-l pe baiatu'.....totu-i o inscenare....nu s-a furat nimic....acelasi regizor ca la rapirea ziaristilor...
  • +1 (1 vot)    
    NATO (Vineri, 30 ianuarie 2009, 14:23)

    Daniel [anonim]

    Si NATO a zis:

    cu asa rahat de armata nu avem ce face...
    Mai bine de descotorisim de ei si ii dam inapoi la rusi ca vom castiga mai mult...la cati tradatori sunt acolo....
  • +1 (1 vot)    
    omul si plastilina (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:07)

    guess [anonim]

    Aspectul e simplu. daca orice vanzator de covrigi isi permite o camera pt supravegherea gheretei, armata nu-si permite, nici kiar pt obiective cu importanta deosebita, sau nu are oameni care sa gandeasca pana acolo. Aerul general de incompetenta si compromis ce domneste in sistem impute de mult timp troposfera romaneasca. Sunt curios ce vor pati comandantul unitatii ,loctiitorul ,seful de stat major si niste elefanti logistici resonsabili din minister sau smg :o usoara demitere sau infunda puscaria?
  • 0 (0 voturi)    
    arme (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:11)

    adrian [anonim]

    daca e implicata armata e bine...inseamna lovitura de stat ..astea sunt pregatirile preliminare.asta-i inceputul
  • 0 (0 voturi)    
    PREZIDENTU arestat! (Vineri, 30 ianuarie 2009, 15:21)

    @yoty [anonim]

    Dle Yoty, am alta ideeeee: PREZIDENTU' ARESTAT (ca iel ie capu' oshtirii!) E Ce spunetzi dle Yoty?
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt multe inartvertente in povestea armamentului (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 3:16)

    tizul [anonim]

    ...furat de la depozitul militar de la Ciorogarla:

    http://www.ablog.ro/nucredetzi/2009-01-31/jaful-de-la-casa-de-schimb-din-brasov.html
  • 0 (0 voturi)    
    Inainte de 89, depozitele de armament, (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 10:23)

    Soldatul [anonim]

    munitie,S.C.L, radioactive,incendiare si in general toate depozitele unde erau depozitate materiale periculoase, erau verificate suplimentar de 2 ori pe zi de catre ofiteri sau subofiteri ce erau trecuti in ordinul de zi pe unitate. Dupa ce verificau cele constatate erau consemnate intr-un registru inregistrat la RU.In plus mai verificau aceste depozite comandantul,seful de stat major si loctiitorii.Aceste verificari erau facute si de catre ofiterul de securitate -Cistul.
  • 0 (0 voturi)    
    DE UNDE STIE MINISTRUL CA... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2009, 12:52)

    ZZ [anonim]

    hotii nu au munitia necesara? La asa-zisa revolutie, au disparut tone de munitie... S-au intocmit PV de casare si... ALELUIA...
    Cred ca armele au fost furate la lumina zilei, CU STIREA aceluia care le avea in primire, si a santinelei si pesemne cu un camion sau o furgoneta militara... Mai este varianta furtului metodic, de catre o singura persoana (tot cel care avea in primire depozitul) intr-o peroada mai lunga de timp. Azi o arma demontata, maine un binoclu, poimaine un pistolet... dar cum ramane cu lazile? Toate astea pe fondul lipsei de control...
  • 0 (0 voturi)    
    furt din depozit! (Duminică, 1 februarie 2009, 15:03)

    marius [anonim]

    sa de-a bani mai multi, lumea moare de foame si vine obosita la munca ca trebuie sa mai faca si altceva ca sa traiasca. armata nu mai este ce a fost inainte, acum este un ras! se pune baza numai pe hartii fara valoare. asta este daca armata nu mai primeste bani si au angajat toate leprele inseamna ca nu mai are importanta pentru romani! acum nu mai inteleg nimic daca exista risc mare ca sa pazesti un depozit de munitie si armament sa de-a bani mai multi la armata, la militari, daca nu sa nu mai faca atata tam-tam cand se sparge un depozit. CU CE VOR SA PAZESTI? DACA MORI DE FOAME!