Procurorii au pus sechestru pe un cont al lui Adrian Nastase

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 29 ianuarie 2009, 16:34 Actualitate | Esenţial


Procurorii anticoruptie au pus sechestru pe un cont de peste 100.000 de dolari al lui Adrian Nastase, reprezentand contravaloarea materialelor electorale folosite in campania electorala din 2004, acesta fiind judecat in dosarul "Trofeul calitatii in constructii" de la instanta suprema, informeaza Mediafax.

Instanta suprema va incepe, in 26 februarie, judecarea procesului liderului PSD Adrian Nastase, acuzat de procurori de fapte de coruptie, alaturi de alte cinci persoane, in legatura cu "strangerea mascata de fonduri" pentru campania electorala prezidentiala din 2004 a politicianului.

In rechizitoriul dat publicitatii joi se arata ca, in octombrie anul trecut, procurorii Directiei Nationale Anticoruptie au pus sechestru asigurator pe un cont al lui Adrian Nastase in valoare de 118.650 de dolari.

De asemenea, au mai fost puse sub sechestru si bunuri in valoare de aproape sase milioane si jumatate de lei, ale celorlalte persoane cercetate in acest dosar, respectiv Irina Paula Jianu, Diana Gasparovici, Bogdan Popovici, Marina Ioana Popovici si Cristian Vasile Mihail.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1589 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    i se rupe (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:46)

    catalin [anonim]

    i se rupe lui de 100.000 de euro.
    asta e pretul pentru a arata poporului ca si-a spalat pacatele.
    extrem de ieftin, cumpar doua
    • +4 (4 voturi)    
      totusi (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:53)

      Inteleptul [anonim] i-a raspuns lui catalin

      ...e un pas inainte. nu mai fi asa pesimist
  • +5 (5 voturi)    
    Observ ca este o forta de atractie misterioasa (Joi, 29 ianuarie 2009, 16:52)

    Ovidiu [anonim]

    intre Adrian Nastase si Penitenciarul Jilava...

    Degeaba el incearca sa fuga, aceasta forta il urmareste...

    Ce frumos suna : " Detinut Nastase Adrian !!!! " e o muzica pentru urechile a milioane de romani....
    • +1 (1 vot)    
      balada (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:20)

      busymf [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Pentru mine ar fi o melodie mai cristalina ceva care se termina in "Ion Iliescu".

      @catalin: Gandeste-te ca se creaza un precedent. De acum tre sa fii incredibil de prost sa crezi ca mai scapi la nesfarsit. Acum 5 ani pun pariu ca ii era de neconceput lu' Adi ca are sa aiba probleme cu legea.

      Eu personal, am rabdare sa o prinda si pe Ecaterina cu ceva. Aia e murdara rau.
    • +2 (2 voturi)    
      prea frumos (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:21)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      prea frumos pentru a fi adevarat.
      asta ar insemna primul pas dintr-o calatorie de un milion de km.
      este drept, orice calatorie incepe cu primul pas.
    • +1 (1 vot)    
      e si un brand de tara :Detinut Nastase Adrian (Joi, 29 ianuarie 2009, 19:21)

      Dio Cletian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      cred ca isi va schimba ,de rusine ,numele de familie : Adrian von Iliescu daca il infiaza Kaghebetovici , sau Adrian dela Brebu daca se apuca de manele ;fizicul il ajuta !
    • 0 (0 voturi)    
      cosmarul tau, horca piratilor (Vineri, 30 ianuarie 2009, 23:50)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Cita vreme presa vrerii tace(Tinu- Nistorescu-Rosca-CTV), noi mincam doar salam Salonta si ouallele Cornu. Astea au un miros specific. Insa dna s-a piedut simtul mirosului. Posibil sa-si miroasa propiile interese. Astia tot in picioare pica: ori primesc salam(made by ), ori primesc salar(made by Base). Lasa-ti bomboanele, avem o deviza.
      "Nu primim ciubuc, caci avem salam."
  • +2 (2 voturi)    
    Astea sunt rezervele (Joi, 29 ianuarie 2009, 17:27)

    CezarN [anonim]

    Suta asta de mii de EUR de-ai lui Nastase este doar o parte din "rezervele" pe care declara el ca le are in a candida la presedintie! :-))
  • 0 (0 voturi)    
    DE CE ??? (Vineri, 30 ianuarie 2009, 8:42)

    Nicolae [anonim]

    Au avut cel putin 5 ani .
    De ce acum ???
    (Nu discutam daca e vinovat sau nu trebuie probat,dar de ce acum ???)
    Trist justitie(?) la comanda .