Ministrul italian de Externe vrea expulzarea romanilor care au comis infractiuni in Italia. Bucurestiul cere scuze pentru actele comise

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 29 ianuarie 2009, 8:18 Actualitate | Esenţial


Ministrul italian de extrene, Franco Frattini, a cerut adoptarea unor masuri severe impotriva strainilor care comit infractiuni in Italia, facand referire in special la cetatenii romani. Reactia sefului diplomatiei italiene vine dupa ce sase cetateni romani au fost retinuti, marti, fiind acuzati ca au violat cu deosebita cruzime o tanara italianca.

In opinia ministrului italian de Externe, delicventii straini nu ar trebui sa fie tinuti in inchisorile italiene, deoarece detentia acestora este suportata de cetatenii italieni. "Scopul este ca infractorii sa isi ispaseasca pedeapsa in propria lor tara" - a afirmat ministrul italian de externe, citat de Rador. In opinia sa, "Romania ar da dovada de o adevarata solidaritate europeana" daca ar fi de acord ca cetatenii romani condamnati in Italia sa isi ispaseasca pedepsele in inchisorile din Romania.

De altfel, ministrul roman de Externe, Cristian Diaconescu a avut, miercuri seara, o discutie telefonica cu omologul sau italian despre situatia romanilor din Italia. Ministrul Diaconescu a cerut scuze in numele Romaniei pentru ultimul caz de infractiune facut de romani in Italia, dar i-a spus omologului sau, Franco Frattini, ca nu este firesc sa fie blamat un popor intreg pentru actele unui numar mic de infractori, transmite Radio Romania Actualitati.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1704 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    normal... (Joi, 29 ianuarie 2009, 9:17)

    liviu_ [utilizator]

    e mai ieftin sa expulzele, ca vine in romania si face puscarie (Daca face) pe banii nostrii nu pe banii lor...
  • +5 (5 voturi)    
    hotarare (Joi, 29 ianuarie 2009, 9:28)

    ion [anonim]

    Trebuie inceputa reeducarea acestor gainari care ne fac de ras prin munca ,la fel ca pe vremea comunismului. Dupa circul care s a facut in Italia nimeni nu a invatat nimic cu toate eforturile facute de autoritatile italiene si romane.Aceste primate nu gandesc de nici o culoare.Sunt o multime de napastuiti care cauta o viata mai buna si ei ii ajuta sa se simta bine.Ar trebui sa fie judecati de romanii de acolo.Pe toate strzile sunt prostituate ,dar lor le trebuie altceva cu adrenalina .O sa aiba parte de adrenalina daca asta doresc.Oameni de nimic !
    • 0 (2 voturi)    
      Italia e leaganul Mafiei ! (Joi, 29 ianuarie 2009, 13:16)

      Apartheid [anonim] i-a raspuns lui ion

      Trebuie invinovatite popoare intregi din cauza catorva mii de infractori?

      Statistic, in Europa ai 5 infractori la 1.000 locuitori.

      Daca sunt 1 milion de cetateni romani in Italia, sunt foarte mari sanse ca 5.000 dintre ei sa fie ucigasi, violatori, traficanti, talhari.
      Adica ai mii de cazuri potentiale care pot ajunge in atentia presei italiene, deci combustibil pentru campanii mediatice anti-romanesti pe ani de zile!

      Si de ceilalti 995.000 se intereseaza presa italiana? Nu !

      In Franta, sunt minim 6 milioane arabo-berberi si africani sub-saharieni. Stii cate infractiuni/an sunt acolo? Circa 2,7 milioane, din care 800.000 cu violenta. Si 85% din cazuri au faptasi magrebini sau negri !!!! Exista campanie de presa contra minoritatii lor? Nu!
      Dimpotriva, acum au si ministri in guvern!

      La fel in Olanda (unde 1 marocan a ajuns primar in Amsterdam) sau Germania (unde un turc a ajuns seful partidului ecologist) ! Sunt tari care s-au saturat de imigratia musulmana, de straini, dar care fac un efort pt. a-i respecta si integra pe cei care vor.
      Italia are o problema in a integra propria populatie "sudista", asa ca nu ma mira de campania anti-romaneasca, li se pare si lor ca sunt mai putin tuciurii si au mai putina Camorra sau N'Draghetta !!
  • 0 (4 voturi)    
    Imi pare rau pt. domnul Diaconescu ... (Joi, 29 ianuarie 2009, 9:38)

    mihaiu [anonim]

    O personalitate distinsa si un om cu maniere trebuie sa-si ceara scuze in numele poporului roman pentru o problema care nu apartine poporului, ci chiar statului. Cui isi va mai cere scuze, atunci cand criza economica globalizata va produce reintoarcerea bandelor infractionale la patria muma ? Oare nu vom cadea in capcana unui paradox logic de genul victimei care se scuza calaului ? Poate ca ar fi bine ca domnul ministru de interne sa fie pregatit de acum. Si fiindca sarbatoririle dedicate geniului Eminescu au fost oarecum obscurizate de 24 ianuarie, si pentru ca infractorii ar putea fi catalogati drept niste "animale salbatice", si cerandu-mi scuze de la caini, poate ca ar fi bine sa ne amintim de un vers al poetului: "Cu bata-nveti pe caini bon-tonul". Ceea ce evident nu inseamna ca infractorii trebuie fizic batuti, ci doar proactivitate, respectarea stricta a legilor si curaj din partea politiei. Si trebuie sa mai adaug ceva. Cred ca intregul context social trebuie schimbat pentru ca exista cel putin doi factori care cauzeaza nenorocirile respective: invatarea sociala care spune ca cine respecta legea are de pierdut si conditiile sociale obiective care il aduc pe infractor tocmai in situatia de a nu avea nimic de pierdut.
  • 0 (2 voturi)    
    e perfect normal (Joi, 29 ianuarie 2009, 9:50)

    alexandra [anonim]

    este perfect normal sa-i trimita inapoi in tara sa-si ispaseasca pedeapsa aici.asa spune si legea romana.noi nu ne gandim daca ne-ar conveni sa avem in tara infractori italieni care sa-si ispaseasca pedeapsa la noi?teoretic ar trebui sa fie condamnati la noi,pentru ca au savarsit infractiunea pe teritoriul nostru,dar e mai "Convenabil" sa-i expulzam.
    • +2 (4 voturi)    
      De ce am intrat in UE? (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:14)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui alexandra

      Nu vrea UE sa dispara granitele? Atunci sa dispara si pentru infractori, nu numai pentru capital.
      Bestiile alea sunt "europeni" si Italia sa se spele cu ei pe cap.
  • +2 (4 voturi)    
    din pacate (Joi, 29 ianuarie 2009, 9:57)

    roman [anonim]

    din pacate avem intre noi adevarate ANIMALE in libertate . Acestea trebuiesc inchise acolo unde le este locul.
  • +2 (6 voturi)    
    scuze pentru ce ? (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:03)

    milu [anonim]

    Eu nu ma simt vinovat pentru ce au facut animalele. De ce ministru cere scuze in numele meu ? Dupa mine pot sa ii condamne la moarte, e mai ieftin.
    • +2 (6 voturi)    
      De ce? (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:26)

      G [anonim] i-a raspuns lui milu

      Corect.

      De ce sa te simti vinovat pt ceva asupra caruia nu ai nici o influenta?

      Sunt infractorii astia educati de mine? Am eu posibilitatea sa le spun ce sa faca si ce nu? Atunci de ce sa ma simt vinovat?
    • +3 (5 voturi)    
      Pentru ca (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:37)

      abramburel [anonim] i-a raspuns lui milu

      Pentru ca deja am ajuns la stadiul in care romanii infractori nu mai sunt cazuri izolate. Poate oricine sa ii intalneasca in orice oras din Italia (si nu numai)
      E clar deci ca de vina e un sistem intreg (educational, social, etc) care ori ii impinge pe multi spre infractionalitate ori ii tolereaza sau chiar incurajeaza.

      Oare de ce nu sunt pline orasele lumii de haite de banditi din astia nemti sau spanioli?
      • -1 (3 voturi)    
        Orasele lumii erau pline de infractori sicilieni (Joi, 29 ianuarie 2009, 13:10)

        Mafia italiana [anonim] i-a raspuns lui abramburel


        Era plina America de cutzitarii analfabeti veniti din Italia sau din Irlanda. terorizau cartiere intregi si pana inainte de al doilea razboi mondial se mitraliau cu politia in plina strada !

        Acum e plina America de bande salbatice de "latinos", asa numitele ganguri "mara", care au ingrozit pana si mafia italo-americana.
        Acum 3 zile, in nordul Mexicului, intr-un singur oras si intr-o singura zi au fost lichidati 22 de mafioti mexicani in lupte dintre ganguri!!

        Ai auzit sa fie invinovatite popoare intregi din cauza catorva mii de infractori?

        Statistic, in Europa ai 5 infractori la 1.000 locuitori.

        Daca sunt 1 milion de cetateni romani in Italia, sunt foarte mari sanse ca 5.000 dintre ei sa fie ucigasi, violatori, traficanti, talhari.
        Adica ai mii de cazuri potentiale care pot ajunge in atentia presei italiene, deci combustibil pentru campanii mediatice anti-romanesti pe ani de zile!

        Si de ceilalti 995.000 se intereseaza presa italiana? Nu !
        • 0 (0 voturi)    
          ceva e putred (Vineri, 30 ianuarie 2009, 0:45)

          atreus [anonim] i-a raspuns lui Mafia italiana

          cum sa nu?! peste cele 995000 se arunca bombe! Si pe urma noi trebuie sa ne cerem scuze!!! ceva e @#$%^&...
          • 0 (0 voturi)    
            Nu pot sa cred!!!!!!!!!! (Miercuri, 25 februarie 2009, 20:10)

            lily [anonim] i-a raspuns lui atreus

            Mi-e rusine de mentalitatea unora care face comentarii fara scrupule!!!!
            trebuia si cum ministrul de externe sa-si ceara scuze, si toti ar trebuii s-o facem.

            Asta daca sustinem ca suntem diversi de bestiile scapate si care fac lucrurii de o cruzime de nedescris.

            V-ati mai pus in locul italieniilor????
            De ce ungurii la noi sunt ( erau) considerati minoritate?
            Toti cei care nu se uita in gradina lor si o vad pe a vecinului, tipic romanilor.
            V-ati mai pus in situatia familiariilor victimelor violate, ucise cu cruzime pe care doar o BESTIE poate s-o savarseasca. Cred ca nu, toti care faceti comentarii fsi acuzatii fara a gandi.

            ultimul caz a fost o bunica de 80 de ani, mioapa, bolnava, neputincioasa, a fost violata, batuta care din pacate nu a rezistat si dupa 8 zile a murit.

            Daca un italian ar fi facut acelasi lucru bunici, matusii sa nu zic mamei vostre, sper niciodata. Cum ati reactiona? Toti avem copii care vrem sa aibe o copilarie minunata, nu sa fie violata sau stiu eu ce alt act de cruzime.
            Cred ca e cazul sa ne gandim bine la ce spunem si cum ne comportam, nu cred ca vrem sa fim definiti un popor cu criminalii si femei care isi vand corpul! Aavem lucruri mununate de invata de la alri si de invata pe alti.
            Nu e usor, dar fiecare poate sa faca ceva...o vorba sau un sfat pt aproapele in dificultte, care o fi ea.
            Va doresc toate cele bune si putere sa fim mai intelepti si mai buni. :)
      • 0 (0 voturi)    
        sistemul educational n-are nici o vina (Vineri, 30 ianuarie 2009, 0:44)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui abramburel

        ei na! Se pare ca italia este plina de infractori, fie romani fie de alte etnii. De ce toti infractorii si-au ales italia pentru imigrare?! Oare nu este si la ei o problema? Mediul social si educational din Romania nu m-a indemnat niciodata spre ilegalitati. Apoi sa nu uitam de hooligan-ii britanici de pe la meciurile de fotbal sau despre mafia italiana din SUA. Apropo, SUA are si acum numerosi italieni dar problema mafiei a fost rezolvata fara referinte la etnie.
    • 0 (0 voturi)    
      incredibil de stupida situatia (Vineri, 30 ianuarie 2009, 0:39)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui milu

      Exact asta vroiam sa spun si eu! Dar uite ca mi-ai luat-o inainte: nici eu nu ma simt vinovat. Guvernul Romaniei nu are nici de ce sa se simta vinovat nici de ce sa isi ceara scuze. Justitia sa isi faca treaba si sa rezolve problema pentru fiecare caz in parte. Daca de exemplu in SUA s-ar aplica acelasi principiu ar trebui impuscati toti negrii si mexicanii pentru ca un anume procent comite acte criminale? Sau Mexicul si-a cerut vreodata scuze pentru ca un mexican a impuscat un american? Nu cred, dar adesea acel cetatean american de origine mexicana sfarseste pe scaunul electric, sau la inchisoare pe viata. Atitudinea Bucurestiului este paguboasa. La fiecare italian jumulit de cate un roman isi cer scuze si iau toata vina asupra lor. In loc de asta ar trebui sa fie o colaborare intre cele doua politii. Adesea justitia nu poate sa se faca din cauza legislatiei italiene, asa ca mai intai sa isi rezolve italienii problemele cu legile lor si apoi sa se apuce sa dea in romanii care stau legal acolo. Subiectul nici nu ar trebui sa existe si oricum nu ar trebui purtat in felul asta. Italia a facut si continua sa faca greseli in justitie. Apoi italienii urla pe romani. Eu nu am nici o problema sa spun ca sunt roman oriunde merg. Daca cei care afla au o problema cu asta, e ghinionul lor.
  • +2 (6 voturi)    
    mai usor cu scuzele d-le Diaconescu (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:34)

    Marius [anonim]

    Vad ca e impresia generala pe forum si eu simt la fel.Nu mi se pare normal ca dvs d-le Diaconescu sa cereti scuze in numele poporului roman pt faptele catorva indivizi.Eu nu mi-am dat acordul ca dvs sa va cereti scuze in numele meu.

    Va rog sa mai invatati cu e cu politica externa si cum e cu limbajul diplomatic..Nu sunt eu expert dar mi se pare penibil ceea ce ati facut iar daca aveti de gand sa va cereti scuze de fiecare data cand aceste rebuturi vor comite infractiuni in Italia eu nu va prevad un viitor stralucit in fruntea ministerului.De fapt nu va prevad nici un viitor.
  • +3 (3 voturi)    
    Scuze sau reactie? (Joi, 29 ianuarie 2009, 10:35)

    andrew_blk [utilizator]

    Recomand legislativului o noua propunere de lege Se aplica si in statele civilizate: http://www.hotnews.ro/stiri-ultima_ora-5369376-patru-detinuti-japonezi-fost-executati.htm
  • +4 (6 voturi)    
    Rusinea Europei (Joi, 29 ianuarie 2009, 11:05)

    STEFAN A. [utilizator]

    Pentru voi care stati in tara, este dificil de inteles ce se intimpla in Italia !
    Pentru mine care stau de 19 ani aici , legal, este de inteles de ce gunoaiele noastre umane vin in aceasta tara ! Citeva explicatii :
    Legea este extrem de incurcata, articole care se bat cap in cap, procese care dureaza zeci de ani fara o sentinta definitiva.
    Numar de locuri in inchisori, mai mic decit numarul de locuri in inchisorile din o tara mult mai mica ca Romania .
    Posibilitatea de a nu face nici un minim de inchisoare prin legi adoptate tip indult, admistie, reduceri de pedeapsa !
    Scadere generala a nivelului de trai( de cel putin 15 ani), reducerea posturilor de munca cu un salar decent , cu grave probleme sociale !
    In general , nivel extrem de scazut de cultura din partea romanilor care vin aici (repet, fara sa generalizam), lipsa si a celor 7 ani de acasa, cum se zice.
    Nu in ultimul rind, o explozie a muncii la negru in care italienii trag cel mai mare profit si romanii sint oile sacrificate , fara notiuni elementare privind drepturile sau obligatile muncii cinstite !
    Fiind noi cei mai saraci din UE, este normal ca aceste jigodii vin unde legea este cea mai slaba ,unde controlul fortelor de ordine este anemic, adica in Italia.
  • +1 (3 voturi)    
    E GROASA TREABA !!! (Joi, 29 ianuarie 2009, 11:13)

    viorel [anonim]

    suntem din nou cap de afis si astazi.

    http://it.notizie.yahoo.com/10/20090129/tit-stupro-prostituta-arresto-3-romeni-2dba20d.html
  • +1 (5 voturi)    
    MARSH DIACONESCULE! in genunchi! (Joi, 29 ianuarie 2009, 11:26)

    savonarolla [anonim]

    cum adica ceri scuze, de la nivel de ministru de externe, in numele poporului pt ca 6 romani din 20 de milioane au violat o italianca?!!!

    da Berlusconi sau Frattini si-au cerut scuze pentru crimele pe care le-au facut mafiotii italieni in romania? sau pentru drogurile pe care le-au bagat in tara? sau pentru banii spalati? sau pentru miile de femei traficate pentru sex in Italia? sau pentru furtul prin privatizari dubioase si furtul prin contracte de constructie? sau pentru exportul de deseuri radioactive in Delta si in alte zone?

    isi cere scuze Berlusconi pentru crimele comise de italieni in orice alta tara? in Germania, spre exemplu, unde s-au macelarit in plina strada pentru niste conflicte din satul lor de langa Napoli? Nu mai zic de alte natii, americani, rusi, englezi si francezi, atunci cand se afla in situatii similare.

    ce inseamna 6 infractori din sutele de crime si violuri comise in toata italia? s-a facut o statistica oficiala, pe tip de crima si originea infractorului? iar daca pedeapsa pt viol e moartea, sa-i prajeasca pe violatori, foarte bine! doar daca asta e pedeapsa pentru toti, nu doar pentru romani. fascisti nenorociti!

    in genunchi Diaconescule, asa esti obisnuit, asa ai crescut, asa o sa mori! asa ca treci in genunchi si cereti scuze de la romani, ca i-ai jignit ireparabil cu acest gest, prin care ai recunoscut ca suntem o natie de violatori. ar trebui sa-ti dai demisia astazi.
  • +1 (3 voturi)    
    linsati (Joi, 29 ianuarie 2009, 12:20)

    marzoiu [anonim]

    indivizii aia care au facut faptele trebuiau linsati acolo pe loc, altfel au intrat pe mana politiei care ii apara...drepturile omului..bla-bla...italienii aia trebuiau acolo pe loc sa-i calce in picioare..macar un ficat rupt...un umar disclocat..ceva acolo. cat de cat...
  • -3 (3 voturi)    
    Unde este Ceausescu ? (Joi, 29 ianuarie 2009, 12:35)

    Ion Ionescu [anonim]

    Nu era mai bine pe timpul lui Ceausescu ?
    Ceausescu er fi rezolvat problema simplu ...
    Dar poporul a vrut democratie .
    Acum saturati-va de democratie .
  • +1 (3 voturi)    
    'Ministrul italian de externe (Joi, 29 ianuarie 2009, 15:10)

    Andrei-de-la-Orhei [utilizator]

    Franco Frattini, a cerut adoptarea unor masuri severe impotriva strainilor care comit infractiuni in Italia, facand referire in special la cetatenii romani'.

    Nu pot sa cred! Adica impotriva strainilor de cetatenie romana sa se ia masuri severe dar un violator italian sa primeasca doar arest la domiciliu???!!!??? Nu e sanatos la cap!
    Nu ar trebui sa se ia masuri severe pt toti infractorii, romani si italieni si marocani si orice alta etnie??!!!
    Cu ce e mai bun un violator sau un criminal italian? Sa-i trimita pe toti pe scaunul electric!
  • 0 (0 voturi)    
    Ba pe-a lui (Vineri, 30 ianuarie 2009, 1:09)

    MB [anonim]

    cam asta e atitudinea multora din citi comenteaza, vad - sa se spele cu ei pe cap , sa-i castreze, sa-i omoare
    + nu ma simt vinovat, nu am de ce sa-mi cer scuze, eu imi vad de treaba si nu dau in cap, etc

    Dragilor, ca au ajuns nenorocitii aia acolo (si alti multi ca ei) e tot din vina noastra, a societatii in care traiti - modul in care intelegeti sa sariti in ajutorul unuia jefuit si umilit pe strada, cum aduci unuia spaga in ideea ca o sa te ajute (si trebuie sa te ajute! ca a ajuns tare si mare), compromisuri inutile, sau muzica tare, masina pe trotuar, samd.
    Toate se leaga, si nenorocitii aia sunt rezultatul nostru al tuturor
    Sa nu-ti ceri scuze ?

    si totusi de ce a fost nevoie sa vina tatucul de la MAE, ala de la ambasada nu are voie sa vorbeasca, sau nu stie ?
    Asta trebuia facut de multa vreme, de cind au inceput sa scoata capul diversele probleme ... sa vada cei de acolo ca au un partener de dialog, care se intereseaza de cei implicati, ca o sa incerce sa remedieze problema - iar cuvintul cheie e "imediat", nu la o saptamina, sau mai tirziu, cind stirile de prima pagina sunt deja altele cu interes major pt cei din peninsula ... ramine trauma si raspunsul neprimit ...
  • 0 (0 voturi)    
    ce face roamnia?? (Duminică, 1 februarie 2009, 15:07)

    anonim [anonim]

    Au dreptate!!!!!!!!!!!si eu sunt satula sa citesc pe tuate ziarele ca romanii sunt in fruntea criminilor sa fiu vazuta rau cand spun ca sunt romanca!!!!!!!!!!!!...ducetii acasa si inchidetii pe viata!!!!!!!!!eu vreau sa fiu mandra de tara mea..dar e posibil sa fii mandru la 20ani de o tara care a trimis toti tinerii afara pentru o viata mai decenta,de o tara care permite televiziunei sa uzeze un "limbaj de strada" ???si sa nu vorbim de curuptie...rusine.....
  • 0 (0 voturi)    
    romanii??? (Duminică, 22 februarie 2009, 16:18)

    anonim [anonim]

    fantastic nu numai hoti,agresori,violatori acum si asasini...mai e ceva de zis????????