In asteptarea bugetului pe 2009

Traian Basescu s-a intalnit cu sindicatele si patronatele, liderii Coalitiei si premierul cauta inca o decizie politica pentru buget

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:28 Actualitate | Esenţial


Guvernul ar trebui sa aprobe, in sedinta de joi, bugetul pe 2009, insa, cu doar o zi inainte, nimeni nu poate spune daca acest lucru se va intampla. Reprezentantii sindicatelor si cei ai patronatelor au declarat, miercuri, dupa intalnirile cu reprezentantii Guvernului si cu seful statului, ca adoptarea bugetului ar putea fi amanata pana saptamana viitoare, iar ministrul Finantelor s-a ferit sa spuna cand vom avea noul buget.

La Palatul Victoria, reprezentantii Coalitiei de guvernare discuta, la aceasta ora, cu premierul, in ceea ce Emil Boc a numit "o intalnire a coalitiei, astfel incat joi sa poata fi luata o decizie politica in cadrul Guvernului in privinta bugetului".

  • Inghetarea salariilor - marul discordiei

Marul discordiei, care ar putea adopta amanarea bugetului, a parut a fi propunerea anuntata de seful statului privind inghetarea salariilor si a pensiilor in urmatoarele 6 luni, insa liderii sindicali au iesit optimisti, in aceasta privinta, de la intalnirea de miercuri seara cu presedintele:

"Sper ca am reusit sa il convingem pe presedinte sa nu mai intervina in negocierile dintre noi si Guvern si sa renunte la impunerea moratoriului privind inghetarea salariilor si a pensiilor"
, a afirmat liderul CNSLR Fratia, Marius Petcu.

Citeste aici declaratiile liderilor sindicali, la iesirea de la intalnirea cu seful statului.

La randul lor, reprezentantii patronatelor au insistat, la intalnirea cu Traian Basescu, pe necesitatea sprijinirii economiei si a pastrarii locurilor de munca, motivand ca acest lucru este mult mai usor decat crearea de noi locuri munca.

Citeste aici declaratiile facute de reprezentantii patronatelor, dupa intalnirea cu seful statului.

  • Boc promite 20% din buget pentru investitii, Pogea nu stie cand va fi adoptat bugetul

Premierul Emil Boc afirmase, anterior, ca "20% din bugetul pe 2009 va fi destinat investitiilor catre acele domenii care vor conduce si la crearea de noi locuri de munca". Emil Boc a explicat ca cele 20 de procente din buget reprezinta 10 miliarde de euro, bani care ar urma sa fie directionati spre investitii.

Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, nu a putut preciza, insa, dupa o intalnire avuta miercuri cu presedintele, premierul, patronatele si sindicatele, cand va fi adoptat bugetul, marginindu-se sa spuna ca "Vom avea buget pe 2009".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















806 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    incoerenti (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:40)

    darian [anonim]

    Trebuia sa ne asteptam ca acest guvern sa nu fie capabil sa ia o decizie. Dl. Boc este doar purtatorul de cuvant in Guvernul Romaniei, al celor doua partide si o marioneta de prim-ministru. Nici macar nu a fost in stare sa prezinte sindicatelor situatia economica a Romaniei. De fapt pune cei patru trandafiri (3 PSD si 1 PDL) pe economia romaneasca.
  • 0 (2 voturi)    
    Amatori (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:54)

    Simona [anonim]

    Eu cred ca nu "decizii politice" ar trebui sa ia, ci unele concrete, altfel Romania intra in recesiune anul asta cu adevarat. Pina acuma previziunile au scazut la pina 1% crestere economica, de aici la scadere nu mai e prea mult. Dar ce le pasa lor, pe ei ii arde de "decizii politice" :(

    Nu se vorbeste decit de mariri de salarii. Cei mai mult romani spera sa isi pastreze locul de munca si sint amenintati cu somaj, dar guvernantii negociaza mariri de salarii.
  • 0 (2 voturi)    
    Buget (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:57)

    Andrei [anonim]

    Uite bugetul... nu e bugetul... Uite bugetul... nu e bugetul... Unde-i bugetul? :D
  • -2 (2 voturi)    
    Solutii pentru iesirea din criza (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:07)

    Felix [anonim]

    1. Toti patronii sa-si vanda masinile bengoase si extrem de scumpe precum si vilele de lux din tara si din strainatate pentru a recupera banii ce trebuiau sa-i investeasca in afacerea lor, pentru crearea de noi locuri de munca;
    2. Toate bunurile mobile si imobile procurate ilicit de catre orice cetatean roman, indiferent de statut social, profesional sau politic sa fie confiscate si scoase la licitatie;
    3. Toti pensionarii de lux sa returneze diferenta dintre pensia pe care o primesc ei si pensia pe care o primeste un muncitor (dupa 40 de ani de munca);
    4. Campaniile electorale sa se sustina din veniturile proprii ale candidatilor inscrisi pe liste;
    5. Cheltuielile nejustificate , facute pentru functionarii de lux, sa fie decontate de catre acestia din salariul lor.
    Deocamdata atat. Numai facand aceste lucruri vor demonstra guvernantii ca le pasa intr'adevar de tarisoara asta deja secatuita de .... taranii (care n-au dupa ce bea apa), de cadrele didactice si medici care au ajuns inamicul public nr. 1 s.a.m.d.
    • +2 (2 voturi)    
      Pentru Felix (Joi, 29 ianuarie 2009, 0:14)

      Eduard [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Du-te baiatu si traieste in Coreea de Nord sau Cuba si o sa scapi de toate obsesile cu patroni si capitalism si nesimtitii care castiga banii poporului. Pentru tine un patron este deja un infractor numai pentru faptu ca are o firma si exista... Cam patetic... Iar folosirea sitagmei "tarisoara" este si mai patetica... Cam atat pt ca nu metiti mai mult efort...
    • +2 (2 voturi)    
      Idio.tiseanu (Joi, 29 ianuarie 2009, 0:14)

      maximlemetru [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Cu ingaduinta. Baietel, dar de ce sa nu se vinda TOATE masinile? De ce sa nu se instraineze TOATE casele? Si de ce numai pensia muncitorilor sa fie luata in calcul? Cea a a griculorilor nu e mai buna? Si de ce mai multe televiziuni? Una! De ce atitea haine? O uniforma nu e buna? Apoi, toti la munca silnica!
      Cu im.becili ca asta ajungem de unde am plecat. Pai, daca nu ti-a placut cartea, ce vina am eu? Daca ai produs putin, prost si ieftin, de ce ma bagi pe mine in oala ta! Mars in Coreea!
  • +1 (1 vot)    
    salarii fara sporuri deci 1/3 din venituri (Joi, 29 ianuarie 2009, 1:39)

    vintila [anonim]

    La întâlnirea de miercuri (28 ianuarie 2009) cu sindicatele şi patronatele, preşedintele Traian Băsescu a prezentat un document guvernamental din care reieşea faptul că cheltuielile lunare cu salariile în instituţiile finanţate integral de la bugetul de stat s-au situat între 1.693 lei/persoană (la Consiliul Economic şi Social) şi 9.926 lei/persoană (la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie). Aceste valori nu sunt limitele maxime îmnregistrate în aceste instituţii, ci sunt calculate ca şi medie pe persoană, fiind aferente perioadei ianuarie - noiembrie 2008.

    "Top 20" al salariilor din instituţiile de stat, aşa cum a fost prezentat de preşedintele Băsescu, este următorul:
    1. Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) - 9.926 lei
    2. CSM - 9.706 lei
    3. Consiliul Concurenţei - 8.585 lei
    4. Curtea Constituţională - 8.321 lei
    5. Ministerul Dezvoltării - 8.180 lei
    6. Curtea de Conturi - 7.584 lei
    7. Ministerul Public - 7.404 lei
    8. MAE - 7.393 lei
    9. Ministerul pentru IMM - 6.899 lei
    10. Oficiul Naţional pentru Prevenirea şi Combaterea Spălării Banilor - 6.859 lei
    11. Senat - 6.409 lei
    12. Ministerul Justi-iei - 6.258 lei
    13. Camera Deputaţilor - 6.144 lei
    14. Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat - 5.061 lei
    15. Consiliul Legislativ - 4.992 lei
    16. Agenţia Naţională de Integritate - 4.734 lei
    17. Cancelaria premierului - 4.715 lei
    18. CNA - 4.272 lei
    19. Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării - 4.165
    20. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal - 3.883 lei
  • 0 (0 voturi)    
    preşedintele Traian Băsescu a prezentat un documen (Joi, 29 ianuarie 2009, 7:47)

    vali [anonim]

    fratilor eu nu mai pricep nimic! Basescu este prim ministru sau presedinte? asta a inceput sa se creada ca ceausescu priceput in toate?
    de 50 ani tot generatii de sacrificiu! de ce nu se aplica legea raspunderii ministeriale la tariceanu+vosganian+.....sa vedeti ce de bani se scot .
    vai de noi , de copiii si nepotii nostri cu balegile astea la conducerea tarii