Emil Boc: 20% din buget va fi destinat investitiilor in acele domenii care vor genera si noi locuri de munca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:09 Actualitate | Esenţial


20% din bugetul pe 2009 va fi destinat investitiilor catre acele domenii care vor conduce si la crearea de noi locuri de munca, a afirmat, miercuri, Emil Boc. Premierul a mai adaugat, dupa intalnirea cu reprezentantii patronatelor si cei ai sindicatelor, ca miercuri seara este programata o intalnire a coalitiei, astfel incat joi sa poata fi luata "o decizie politica in cadrul Guvernului" in privinta bugetului, potrivit NewsIn.

UPDATE: Intalnirea de la Palatul Victoria a inceput.

Emil Boc a explicat ca cele 20 de procente din buget reprezinta 10 miliarde de euro, bani care ar urma sa fie directionati spre investitii.

"Suntem in faza finala a negocierilor cu partenerii sociai", a precizat premierul Boc la finalul discutiilor de miercuri de la Ministerul Finantelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















962 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Numai lu Udrea sa nu-i dai. (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:34)

    Io [anonim]

    Bai investete-i da fao cu cap. Nu-i da lu Udrea bani sa-si faca centru de infrumusetare personal
    • -2 (2 voturi)    
      Exact contrariul (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:52)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Io

      va face micutul Boc.
      Pai, "proiectele" blondei nu creeaza locuri de munca? Ohhho, paznici de parcari si asfaltatori sa fie, ca bani de la buget se vor gasi.
    • -1 (1 vot)    
      limbricul (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:26)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Io

      sa investeasca ? ce si unde ? ce spune analfabetul asta imbecil ? 10 miliarde de euro ? adica cca 40 miliarde lei adica bugetul Romaniei va fi de 200 -210 miliarde lei ? se poate doar daca 1 euro = 5.5 lei
  • -1 (3 voturi)    
    cu alte cuvinte (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:48)

    poc poc [anonim]

    drept in ograda lui Udrea.. 20% din buget..
  • 0 (0 voturi)    
    Insuficient (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:35)

    Casargoz [anonim]

    20% din Buget = 16.2 miliarde Euro )la nivelul estimat anului 2008
    Nivelul minimal estimat pentru realizarea investitiilor incepute in infrastructura de transporturi este estimat intre 12-16 miliarde.
    • 0 (0 voturi)    
      mica scapare (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:50)

      jo [anonim] i-a raspuns lui Casargoz

      10% din PIB = aprox. 16,2 miliarde
      20% din PIB trece binisor de 30 de miliarde.
      cum inca nu avem date exacte, nu putem decat estima ca suma trece de 30 mld.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari fara raspuns ! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:44)

    STEFAN A. [utilizator]

    Daca 20 % = 10 miliarde de euro,
    100 % = 50 miliarde de euro.
    Intregul PIB al Romaniei este undeva la 167 miliarde de euro.
    Daca intregul buget va fi de 200 miliarde de lei (1 euro =4 lei), sint curios de unde vor venii acesti bani, cifra respectiva nu a fost colectata nici de vechiul guvern, cind economia duduia.
    Cred ca se face un mic truc economic, se imprumuta 10 miliarde de euro care vin inclusi in buget si de fapt , impozitele si taxele platite de romani vor reprezenta cifra de160 miliarde de lei, astronomic cind este criza clara si generalizata !!!!!!
    Surpriza va fi cind imprumuturile vor fi in realitate 15 miliarde de euro adica ceva mai mult de 50 % din datoria suverana ACTUALA a Romaniei.