Elena Udrea: Ministerul Turismului ar putea construi un complex balnear in nordul Capitalei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:33 Actualitate | Esenţial


Elena Udrea
Foto: AGERPRES
Bucurestiul are potential balnear, iar Ministerul Turismului s-ar putea implica in construirea unui complex balnear in nordul orasului, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ministrul Elena Udrea.
  • "As dori ca ministerul sa se implice in exploatarea izvoarelor termale din nordul Bucurestiului. Acum urmeaza sa gasim formula legala pentru construirea unui complex balnear in zona izvoarelor termale despre care am mai pomenit", a declarat Elena Udrea, miercuri, la Targul International de Turism de la Madrid, care se desfasoara in perioada 28 ianuarie-1 februarie.
  • Elena Udrea a afirmat ca studiul de fezabilitate pentru construirea complexului ar putea fi realizat in maximum o luna, insa acest lucru va fi posibil numai dupa aprobarea bugetului Ministerului Turismului.
  • "Complexul va avea un hotel, un centru de infrumusetare si tratament si poate chiar si stranduri. Ministerul vrea sa se implice intr-un asemenea proiect, pentru ca vrem sa demonstram ca potentialul balnear al Capitalei poate fi exploatat", a afirmat Elena Udrea, care nu poate preciza deocamdata valoarea investitiei si nici locul in care ar urma sa fie construit viitorul complex.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3392 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    udrea (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:41)

    Nicu Albu [anonim]

    Cu ambitia ei si cu "sustinerile" pe care le are e in stare sa faca si asa ceva! Asta in conditiile in care pentru orice altceva "nu sunt bani", "bugetul e secatuit", "deficitul e prea mare", etc. Bine spunea cineva "ce face o femeie cu ... ambitza, nu desfac zece ministri barbati cu capul".
    • -1 (1 vot)    
      Este o idee foarte buna... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:04)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Nicu Albu

      ...si dna. Udrea suntr convins ca o va pune in practica. Sigur ca sar acum toti romanashii 'destepti' cu contra-argumente care mai de care mai puerile si mai de 'berarie' (vezi comentariile mai jos). Fapt este ca pe timpul lui Ceausescu, langa Casa Scanteii, era amenajat un 'spa' unde se 'refaceau' in bazine cu ape termale generali ca Vlad, C. Olteanu, I. Coman si altii din Secu si MApN. Exista pana in anii '90 si o 'baza' Foradex, primitiva si mizerabila, unde totusi veneau (trimisi de doctori!) o multime de oameni mai sarmani care nu isi permiteau sa se duca la Felix sau la Herculane. Acum un an, cand am trecut pe acolo, peisajul era dezolant.
      Si totusi: locul (unul dintre cele posibile) este la 5 min de Fantana Miorita sau de Crown Plaza, proiectul trebuie considerat o investitie si nu o cheltuiala) care va avea probabil succesul complexului Ana Aslan si deci un return formidabil asa ca, moncher-ilor si miticilor, a se slabi! Pacat ca pana acum doar doamna Udrea este ministrul cu viziuni perfect realizabile si un impact pozitiv extraordinar.
      • +1 (1 vot)    
        mai iesiti din Bucuresti (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:42)

        Andreea [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

        Plimbati-va prin tara si veti vedea ca Romania care are nevoie de un program pentru pormovarea turismului, bine pus la punct. Suntem penibil cu litoralul nostru si sa nu mai mentionez cat de aglomerate sunt partiile de ski. Mi-e sila de nisipul imbacsit cu gunoaie, mi-e sila de serviciile primite.
        De ce nu se atrag investii pentru a mai amenaja alte partii de ski ? De ce nu se amenajeaza cele cateva statiuni balneare ramase? Pentru a nu sunt in Bucuresti?
      • +2 (2 voturi)    
        Unde sunt cepele de alta data... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:47)

        Scientician [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

        Pe vremea lui ceapa, existau si restrictii la circulatie si la benzina si multe alte chestii. Acum in Bucuresti sunt mai multe masini decat locuitori (dupa bine a remarcat un muritor de rand) si tare ma indoiesc ca cineva in deplinatatea facultatilor mintale se va entuziasma de turismul "terapeutic" metropolitan din Bucurestiul mileniului III. Si daca sugerezi ca oamenii sarmani ar putea considera Bucuresti-ul ca alternativa la Felix si Herculane (probabil te referi tot la trecut), nu are cum sa rezulte un return formidabil, ca oamenii saraci nu au bani. Nu stiu ce viziuni avut tanti Udrea (ca am indoielile mele ca ar fi d-na) dar cel mai probabil s-a gandit ca loveste 2 iepuri dintr-o lovitura facand "spa" in Bucuresti unde-si face ea veacul.
        • 0 (0 voturi)    
          Scientologie? (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:21)

          don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Scientician

          Nu l-am pomenit pe Ceasca pentru ca ar fi descoperit el apa calda (ma rog, termala...). De fapt el a 'omorat'-o. Ce voiam sa spun este ca rezervoarele de ape termale exista, sunt studii geologice de pe vremea lui Ceausescu care traseaza hartile acestor rezervoare pe arii intinse din nordul Bucurestiului si ca aceste ape termale au si fost folosite atat cat se putea si de cine putea pe vremea aia.
          Hai sa demonstram ca noi suntem cu adevarat mai destepti si sa 'capitalizam' aceasta bogatie. Asta vrea sa faca dna. Udrea si eu sunt de acord cu ideea ei. In rest, sigur ca putem face mishto, ca romanii e dashtepti, ce ma-sa, nu-i asa?
  • +1 (11 voturi)    
    Astia candideaza la titlul de "prostul anului"! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:44)

    udrel [anonim]

    Alo, madam Udrea....este criza mondiala!! Lasa tampeniile tale de zi cu zi. Daca nu gasesti un neuron pereche da la ziar, poate faci ceva conexiuni si debitezi ceva mai logic.
  • +5 (7 voturi)    
    da, sigur (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:45)

    Oana [anonim]

    Femeie, Eleno, cand o sa-ti revii??? Ca sa turism trebuie sa ai in primul rand infrastructura, sosele!!! Da draga mea, sosele din acelea pastorite de fosti si actuali...ai tai, ai altora....acele sosele inexistente... Drumul catre litoralul romanesc e drumul catre rai sau iad... pleci la mare, dar nu stii daca te mai intorci. Femeie, trezeste-te!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Esti PENIBILA! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:48)

    Andy [anonim]

    "Doamna"....sunteti cea mai penibila persoana publica pe care am remarcat-o de cativa ani incoace...Bucurestiul este un oras imputit din multe puncte de vedere si tot pe el vreti sa-l promovati? Dar nu ar fi o idee buna, sa va ocupati cu adevarat de statiunile montane? Sau nu vreti sa deranjati interesele unor persoane legate de acele zone?
  • +4 (4 voturi)    
    finantari pe vise!?? (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:56)

    Florian [anonim]

    Doamna ministru nu stie care este procedura demararii investitiilor publice!!! Poate ca ar trebui sa se informeza ce etape si aprobari sunt obligatorii - de la publicarea anuntului de intentie la contractarea proiectentului trece minim un trimestru!
    Daca deja vede studiul de fezabilitate intr-o luna, e clar ca trebuie sa cunoasca si firma care-l va intocmi, precum si locatia si .....desigur pretul cu care va cumpara terenurile necesare!
    Sau crede ca va obtine finantare de la UE? In acest caz ar fi mult mai complicat ca formalitati, dar mai ieftin , mai sigur si mai ales... fara spagi; deci neinteresant!
  • +3 (5 voturi)    
    Sa ne facem ca muncim (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 16:59)

    Vlad [anonim]

    Putem afla de undeva in calitate de cetateni ce-a facut tanti asta de cand e ministru? Nu de alta dar creeaza senzatia ca oricine poate fi ministru in Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    fezabilitate (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:00)

    matriona [anonim]

    N-ar fi rau sa mergem la bai la BUCURESTI. Dar ma tem ca ramanem cu studiul de fezabilitate, ca si la spitalele de urgente ale lui Nicolaescu. Berceanu are dreptate...nu din banii de la GUVERN...Dar asa e, cine nu poate pune borduri face studii de fezabilitate.
  • +1 (3 voturi)    
    Aaa, asta e "infrastructura"!! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:00)

    vio [anonim]

    Asa se explica punerea pe primul plan al strategiei anticriza a "investitiilor in infrastructura"!!!
    Va fi criza, somaj, inghetarea salariilor, dar se va investi in fanteziile respectivei. Ca nah, implinirea fanteziilor ei inseamna si implinirea fanteziilor Lui! Pe banii nostri, cum alfel!!
  • +1 (3 voturi)    
    vama veche (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:02)

    carcotasu' [anonim]

    aha! pai asta inseamna ca am putea muta si Vama Veche aici, daca tot este vorba sa construim alta Vama!
  • +1 (1 vot)    
    vama veche (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:02)

    carcotasu' [anonim]

    aha! pai asta inseamna ca am putea muta si Vama Veche aici, daca tot este vorba sa construim alta Vama!
  • +1 (5 voturi)    
    Ca la ferma... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:05)

    Io [anonim]

    La ferma ca in parlament...se trezeste o vaca si zice himmmm ce bun ar fi un iaz acum ca sa-mi scald ugerul.

    Ba esti dusa cu pluta, blonda aiurita...unde sa-l faci la Bucuresti? Daca vrei sa-l faci fa-l acolo unde ai izvoare termale, fa-l acolo unde se poate...nu-l pui tu langa Bucuresti ca e mai aproape de casa lu' matale.

    Ba da astia's dusi rau, Basesculeeeeeee da-i la cap tata ca astia fac numai prostii : de la Becktel la , acum mai nou, centru balnear. Cred ca nici macar nu stie ce-i ala...

    BATI CAMPIIIIIII.
  • +2 (6 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:23)

    shade [anonim]

    Eu cred ca ar fi bine sa se construiasca un complex balnear si in sudul Bucurestiului. Si daca treaba merge bine, si in estul si in vestul acestuia. Mult succes, d-na Udrea!
  • +1 (5 voturi)    
    apa termala in curte (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:25)

    andrew_blk [utilizator]

    Acum ca stiu, o sa fac si eu un put pana la panza freatica, incalzesc apa si o sa ofer tratament balnear intr-o cada veche in mijlocul curtiii. Combin tendintele mondene cu rusticul si fructific si nevoia de relaxare a turistului care a petrecut mai mult de 2h pe drum, din centru Bucurestiului.
    Si sa nu se mai planga locuitorii din Pipera ca miroase apa din put...acum isi dau si ei seama ca la ciuvete le curge sanatate curata
  • +1 (5 voturi)    
    mai bine ati construi o capitala noua (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:27)

    gigi [anonim]

    cred ca ar fi mai ieftin sa aruncati in aer buda aia de Bucuresti si sa ii lasati pe altii care se pricep sa il construiasca din nou "peste" sau "langa"
  • +2 (4 voturi)    
    si sa nu uit (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:30)

    andrew_blk [utilizator]

    ...si ca o investitie in terenuri sa redevina rentabila, in ciuda evolutiei pietei ...de la guvern, oricand se gaseste o cale! A dreq creativitatea nativa a romanasului...
  • +2 (4 voturi)    
    bine ati venit in realitate (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:33)

    stefan [anonim]

    "Pamintul catre Elena, raspunde daca esti pe receptie. terminat. roger".

    pentru baietii de la dept de IT din misterul turismului: deblocati va rog conexiunea de Internet de la biroul ministrului. cred ca ar fi bine daca ministresa ar accesa si ceva pagini de stiri online ca alea offline vad ca le-a citit si acum cicleaza.
  • -1 (5 voturi)    
    Pt. toti suparatii pe apele termale, (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:36)

    mitica [anonim]

    femei si viata. Ar fi extraordinar sa existe complexul linga Bucuresti...
  • +2 (6 voturi)    
    doua cuvinte (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:43)

    anonim [anonim]

    e debila...
  • +3 (7 voturi)    
    detalii (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:47)

    florin [anonim]

    Noul complex va avea 2 parcari Dali suprapuse, un restaurant Golden Blitz pentru cei care ies flamanzi de la bai; ca maderiale de constructii se vor folosi granit si marmura de la Marmosim
  • +1 (3 voturi)    
    Nu are rost sa ne chinuim cu turismul balnear (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:49)

    marius [anonim]

    Simplu si concret sa urmam modelul Amsterdamului , legalizati ce au ei legalizat, bagati bani in politie sa fie vigilenti sa ii bata cu pulanele pe drogatii si betivanii care fac scandal si asta e, asa facem bani din turism, nu cu balneo, pensiuni si mancare tradionala gretoasa, nu avem litoral, nu avem partii de ski, dar avem femei si bautura ieftina, de ce nu profitati imbecililor de ele?
  • 0 (0 voturi)    
    sper ca ati vazut clipul de promovare (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 17:49)

    Martianul.ro - Stiri Pamflet [anonim]

    sper ca ati vazut clipul de promovare balneo in Bucuresti. Daca nu, faceti o cautare in Google dupa "clipul cu turismul balnear in Bucuresti"
  • +2 (2 voturi)    
    sa fie (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:15)

    ura [anonim]

    se pune de o teapa mare imobiliara
  • +1 (3 voturi)    
    Un ministru ar trebui sa stie (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:17)

    stefan v [anonim]

    Ca statul nu este agent economic sa aiba initiative de genul asta. Poate daca doreste sa-l preia d-l Cocos. Ce treaba are ministerul sa construiasca statiuni sau hotele? Alo, d-l Boc, vedeti domne ce faceti p-acolo prin guvern. Poate o nationalizare totala, cevasilea...
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 18:24)

    geo [anonim]

    Are cumva Cocoselu terenuri in nord si nu le mai cumpara nici dracu??? Nesimtire pe banii nostri!
  • 0 (0 voturi)    
    Domnilor, mai vorbiti si in cunostinta de cauza (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:08)

    Om de turism [anonim]

    Sunt jurnalist de turism cu o experienta de peste 12 ani, desi de-abia am depasit varsta de 30 de ani.
    Propunerile doamnei ministru Elena Udrea sunt primite de la oameni din industrie.
    Noi, romanii, suntem, ca de obicei, carcotasi.
    Va pot oferi cateva argumente in favoarea doamnei Udrea:
    1. Budapesta este destinatie de turism balnear
    2. Se stie de mult timp de aceste izvoare termale care sunt o adevarata comoara
    3. Bucurestiul are o infrastructura cat de cat ok. Nu ai nevoie de autostrazi ca sa ajungi in Capitala Romaniei... Doar exista aeroport.
    4. Noua tendinta a turismului balnear este cea de SPA. Aceasta implica atragerea oamenilor cu bani, a managerilor, a celor care doresc sa scape de stres, sa se refaca.
    5. Terminati cu prostia ca Bucurestiul e oras urat. Am insotit multi straini prin Bucuresti si majoritatea au spus ca avem o capitala interesanta si chiar frumoasa. Foarte sincer! Si spun asta, tocmai intorcandu-ma de la Viena. Problema nu e orasul, ci o parte din locuitorii sai, asa, carcotasi ca o parte din dumneavoastra. Lasati-o pe doamna Udrea sa faca ceva intai si apoi judecati. Acum, ea de-abia invata. Important e ca intr-adevar asculta. Sub ea are un adevarat mecanism birocratic si prafuit, pe care trebuie sa-l invinga.
    • +1 (1 vot)    
      ziaristule (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:20)

      Nicu Albu [anonim] i-a raspuns lui Om de turism

      Daca esti ziarist de turism de ce nu scri un articol documentat, sistematizat, semnat si insusit, cu argumente pro si contra? Si apoi, de ce statul sa investeasca in turism? Adica statul renunta (privatizeaza) sectoarul bancar, petrolier, si altele rentabile si se baga in turism, dupa ce a vandut ceea ce avea in turism, si dta sustii acest proiect? Doar nu ii fi de la cotroceni!
      • -1 (1 vot)    
        Despre documentare (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:31)

        Jurnalist de turism [anonim] i-a raspuns lui Nicu Albu

        Pai... nu ai de unde sa stii daca scriu sau nu un articol documentat pe aceasta tema. Prefer insa sa fiu anonim pe aceasta lista. Ce scrii tu este exact in stilul in care o acuzati pe Elena Udrea. Repet: de unde stii ca nu scriu articole documentate in publicatiile mele de turism, catre publicul meu tinta? Am argumentele mele, fireste.
        Chiar pregatesc un editorial urmat de alte comentarii. Apoi, ministerul are datoria de a propune proiectul. Nu cred ca e cea mai buna idee ca Ministerul Turismului sa faca asa ceva. Dar ministerul poate crea un cadru legislativ care sa atraga investitori.
        Aceasta a fost marea greseala a Dracula Park, care, de altfel, era un proiect foarte bun si viabil. Americanii intrebau intr-una de Dracula Park pe la targurile de turism.
        • +1 (1 vot)    
          Intrebare fireasca pt domnul jurnalist (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:34)

          Andreea [anonim] i-a raspuns lui Jurnalist de turism

          De ce nu se investeste in primul rand in acele statiuni balneare (precum cele din judetul Valcea) care arata deplorabil, fara un program concret de a incuraja turismul in zona?
          AM fost acum cativa ani la Baile Herculane. Alta zona putin intretinuta, localitatea arata destul de rau si hotelurile au acel iz de comunism?
          Sa mai mentionez de statiunile pt ski? Sa mentionez ca prin turism in cateva zone chiar s-ar ridica nivelul economic pentru acele localitati, sate, comune?
          Iar bucurestiul, imi pare tare rau sa zic, dar este mizerabil. Doamne fereste sa nu ploua, caci totul se da peste cap?
          DE CE NU SE INVESTESTE IN PRIMUL RAND IN STATIUNILE EXISTENTE SI CARE ARATA DEPLORABIL CU SERVICII DEPLORABILE? DE CE IN BUCURESTI? MI-AR FI RUSINE SA PREZINT COLEGILOR MEI STRAINI CA PUNCT DE REFERINTA IN TURISMUL ROMANESC "DRACULA PARK".
          Domnule jurnalist de ce madame Udrea nu investete in cabane moderne si primitoare dupa un traseu montan greu de parcurs?
          Acem multe locuri unde se pot face escaladari, dar nu exista un program pentru asa ceva.
          Poate si tinerii, ar fi ceva mai entuziasmati sa practice un sport decat sa incalece pt ATV si apoi sa zica ca a fost la munte si ce "misto" a fost.
    • +1 (1 vot)    
      carcoteala spa (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:37)

      om [anonim] i-a raspuns lui Om de turism

      Vorbiti de parca ati fi noul ei purtator de cuvant de la Minister. Problema este alta: nici n-a fost bine instalata pe scaun, ca d-na ministru a lansat proiectul balnear de Capitala, de parca ar fi venit cu el gata pregatit si numai bun de absorbit o parte din banii de la bugetul turismului.
      • -1 (1 vot)    
        Turismul trebuie sa se miste ACUM, ba chiar IERI! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:47)

        Jurnalist de turism [anonim] i-a raspuns lui om

        Nu cred ca a venit cu el pregatit. Poate ca puteam sa ajung purtatorul ei de cuvant, dar prefer mediul privat.
        Vi se pare asa de ciudat faptul ca a preluat rapid anumite idei si le-a lansat? Asa se face. Traim in secolul XXI. Decat sa facem ca pana acum... cand fostii din turism n-au facut nimic in ultimii 4 ani... Invocand lipsa procedurilor... Romania trebuie promovata ACUM, IERI. Nu intelegem ca nu mai e timp de asteptat. Lansam intai ideea si apoi cream si construim in jurul ei. Asa se face si in Vest, pe pietele emergente. Banii or sa vina cu siguranta daca proiectul va fi ok. Si oamenii de turism i-au garantat doamnei Udrea ca proiectul e ok! Izvoarele termale de sub Capitala sunt un tezaur cunoscut de cei mai in varsta.
      • -1 (1 vot)    
        Si ce daca a venit cu planul pregatit? (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:30)

        don giovanni [anonim] i-a raspuns lui om

        Foarte bine ca a venit cu viziuni, idei, poate si planuri. Ce ati fi vrut? Sa isi aleaga mai intai mobila si covoarele pentru birou, sa se foiasca 'fo luna in fotoliu si pe urma sa inceapa sa gandeasca?
        Din pacate este (pana acum) singurul ministru care demonstreaza ca este vizionar, care este implicat determinant in promovarea domeniului pe care il pastoreste si, in general, da dovada de un dinamism coerent si focalizat.
        Trebuie sa recunosc ca pana sa devina ministru, eram deranjat cde omniprezenta sufocanta a dnei. Udrea pe toata media dar, acum, am devenit un fan al ministrului Udrea. Macar de am avea mai multi ministri ca ea (ma grabesc sa adaug ca imi place si tanarul ministru al sanatatii, dl. Bazac, dupa ce initial, in necunostinta de cauza preluasem si eu cliseele idioate despre el din media).
        In legatura cu 'banii de la buget' care nu trebuie 'irositi' de stat: statul (america, francez, britanic, etc.) intervine masiv in economie, baga bani in 'arhetipuri' ale economiei 'de piata libere' (sanchi!), confisca business jet-urile corporatiilor, strange de bile pe CEOs...
        Jeffrey Sachs si alti jmeckeri baetzi de baetzi au murit sau fac 'ciocu' mic'.
        The name of the game este 'nationalism economic' si 'scapa cine poate, cum poate'.
        In concluzie (concluzia mea!), Udrea rulz!
        • +1 (1 vot)    
          ma faceti sa zambesc (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:01)

          Andreea [anonim] i-a raspuns lui don giovanni

          Imi este sila de Bucuresti cand vad blocuri negre, cartiere comuniste, aglomerate, in care abia se mai iveste un copac, sufocate de masini.
          Am multi colegi straini,in special suedezi, care atunci cand se plimbau prin oras, erau surpinsi de imaginea dezolanta creata de lipsa unui plan arhitectural, al aglomerarii atat pe trotuar cat si pe strada, printre blocuri, al cablurilor intinse aiurea prin aer si pe stalpi. Si nu in ultimul rand, erau mirati de faptul ca exista cladiri care se darama , in faimosul nostru centru istoric, si nimeni, inca nimeni, nu spune ce s-ar putea face ca lucrurile sa mearga mai repede.
          Domnule admirator , un hotel cu spa in plus in Bucuresti nu renteaza. In mod sigur nu va atrage turisti, doar oameni din Bucresti care isi permit.
          Doamna are o viziune prea ingusta pentru Romania. Mi se pare aceasta propunere ca un indiciu al spiritului afaceresc si de aservitudine decat unul de modernizare si viziune. In epoca cand exista poduri cosntruite la sute de metrii inaltine, noua ne este greu, sa concepem proiecte pentru renovari si modernizari de statiuni deja existente sa nu mai vorbim de partii de ski sau cabane .
          • 0 (0 voturi)    
            Eu sunt in schimb foarte serios (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:31)

            don giovanni [anonim] i-a raspuns lui Andreea

            Stimata Andreea, de ce cantariti totul in termeni 'ori-ori'? De ce opuneti o astfel de idee revalorizarii atator altor bogatii turistice ale Romaniei? Nu am vazut ca sta ar fi intentia doamnei ministru Udrea.
            De ce faptul ca Bucurestiul este in mare parte mizerabil trebuie sa ne opreasca sa dezvoltam ceva frumos si profitabil? Si in fond, vila Minovici si colectiile ei sunt urate? Dar Gara Baneasa? Dar Clubul Diplomatilor? Numai aceste bijuterii urbane, revitalizate, impreuna cu spa-ul de care vorbim si ar schimba formidabil in bine nordul Bucurestiului.
            Sunt convins ca odata pusa in practica aceasta idee, va fi repetata, poate mai bine, si de alti investitori, poate in Mogosoia, poate la Corbeanca. Trebuie insa inceput ceva si demonstra ca 'se poate'.
  • +1 (1 vot)    
    Atentie! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:18)

    Mazeta [utilizator]

    Nu acolo va fi construit si Dracula Park? nu de alta, dar nu vreau sa ma duc la baie si sa-mi suga sangele contele.
  • +1 (1 vot)    
    nu e treaba ministerului (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:38)

    stefan [anonim]

    nu e treaba ministerului sa construiasca acest complex; banul public nu trebuie folosit la asa ceva.
    lasati-i pe investitorii individuali sa faca asta cu banul lor; ministerul doar sa nu ii omoare cu birocratia.

    sg
    • -1 (1 vot)    
      Ce vorbesti Franz? (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:41)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Si la ce ar trebui folosit banul public? La pomeni?Ce i-a oprit pe 'investitorii individuali' sa bage banul in asa ceva? Sigur ca unuia ca Copos ii convine mai mult sa primeasca de-a moaca de la stat fostul Hotel Flora sau lui unuia ca Badea Dinca fostul Hotel Parc si sa le dea o mana de vopsea, in loc sa-si bata capul sa capteze apele termale de sub ele ca sa faca din Crown Plaza sau din Ramada un spa de 5 stele. Sau, cine stie, poate aveau si ei intentia asta si vine acum dna. Udrea si le strica biznis planu'.
      • 0 (0 voturi)    
        Bai Giovanni (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:16)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui don giovanni

        Ia fugi de te ascunde sub poalele Lenutei, nu de alta dar cine se aseamana se aduna.

        In alte cuvinte: esti blond tare!

        Hai pa.
        • 0 (0 voturi)    
          "Enciclopedia prostiei romînului public" (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:37)

          don giovanni [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Rep.: Udrea, Udrea! Tu, ca bărbat, cum poţi accepta ca o blondă, dotată doar fizic, să conducă un guvern?
          TRU.: Cînd mă uit în jur, ca bărbat-ziarist, şi văd ce doamne brune se dau ziariste şi conduc show-uri tv, mă liniştesc. Pe urmă, mă mai uit odată în jur şi, cînd văd ce domni blonzi se ocupă de comentariu politic şi conduc opiniile naţiunii, mă linistesc pînă la capăt. Vorba presei: toţi o apă şi-un pămînt!
          Rep.: Crezi că sînt prost sau cretin?
          TRU: Contează? Cred că eşti, brusc, nepoliticos cu propria persoană. Findcă tot ai adus vorba: prostia e un lucru important, aş zice sacru, în România.
  • +1 (1 vot)    
    Udrea...si la gara (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 19:57)

    andrei [anonim]

    Dna Udrea cred ca e euforica sau are niste firme la indemana care sa coinstruiasca "ceva", orice, din care sa iasa bani. Este evident.
    Gura Dnei Udrea srie ce trebuie sa faca!
  • +1 (1 vot)    
    Cea mai tare statiune! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:28)

    samuel [anonim]

    Cea mai tare statiune!
    Si vine Presedfintele Norvegiei la inaugurare!
    Vai Nutzi esti penibila!
  • 0 (0 voturi)    
    opriti-oooooooooooo!!! (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 20:31)

    Lelu [anonim]

    Trimiteti-o la Base... sau in orice alta parte... undeva unde sa nu fie nevoie sa deschida gura (sic!)!!!

    Doamne, femeia asta oridecate ori iese in presa spune cate o prostie... macar nu i le mai reproduceti pe toate... :(

    Doamne, turismul e o activitate privata, asta nici macar atata nu stie? La ce universitate a predat? Macar sa stim la ce sa ne asteptam cand dam peste absolventii de acolo... Ce vina or fi avut studentii aia? Te pomenesti ca mai si plateau!
  • 0 (0 voturi)    
    hotie (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:08)

    GIGEL [anonim]

    pe bune....bai !!! cum de avem asa tampiti la conducere. . TARA SE UMPLE DE SOMERI SI ASTIA BAT CAMPII. BUGETU....... NU SE IMPACA CUI DAU CIOLANE DE ROS? SE DUCE TARA ASTA DE RAPA. CU PITICUL DE BOC NUMAI POC O SA FACEM. TREZIREA ROMANIA . CHIAR NU VEDE NIMENI CE FAC ASTIA ???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! UNDE ESTI TEPES?cum de avem asa HAIMANALE la conducere.
  • 0 (0 voturi)    
    oportunitate (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:12)

    amu [anonim]

    Exista complexul ANA ASLAN numai ca trebuie renovat.
  • 0 (0 voturi)    
    mare durere (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:25)

    gigi [anonim]

    de ce trebuie sa suportam atata nesimtire de la acesti conducatori : BOC, UDREA , SANDU, .....
    JOS JIGODIILE.
    UDREA = TARA MOARE DE FOAME , VIN VREMURI SI MAI GRELE , DAR , EA VREA SA FACA STATIUNI,,,,,,ASTA CHIAR E TAMPITA?
    SANDU= FOST SEF LA SALTELE CU ARCURI , ACU MARE JMECHER IN IT SI COMUNICATII( )...cine crede ca asta chiar trebuie aici ?
    BOC poc=marioneta marinarului.......tre sa aranjeze ploile pentru alegerile de la .......sfarsit de an, care mai apucam...
  • 0 (0 voturi)    
    vorbeste prostii (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:26)

    carmen [anonim]

    Nu e normal sa utilizeze bani publici pe proiecte private. Un studiu de fezabilitate se face in cel putin 6 luni. Licitatia pentru utilizarea fondurilor publice dureaza si ea citeva luni. Se vede ca habar nu are de legislatia romaneasca
    Cred ca o sa platim cit este ministru numai plimbarile ei prin lume. In loc sa utilizeze banii UE pe turism, care stau nefolositi, ce ii spun prietenii de afaceri, zice a doua zi pe post.
  • 0 (0 voturi)    
    Precum spune un celebru slogan... (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:33)

    cata [anonim]

    ...."impossible is nothing". Daca Elena Udrea este ministru si profesor universitar, atunci oricine are doi neuroni poate ajunge foarte departe. Ah, nu, am uitat! Pentru a detine asemenea functii, fara a avea pic de competenta sau un minim de inteligenta, trebuie sa renunti la orice urma de demnitate, bun simt, spirit de autoevaluare si asa mai departe.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru a-i satisface mofturile (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:44)

    Tiberiu [anonim]

    Guvernantii, de frica lui Basescu, sunt instare sa dea girul unei asemenea aberatii. Ca doar asta-i lipsea chelului, cand in Bucuresti sunt zone fara canalizarte, mahalale in care oamenii traiesc ca in comuna primitiva... Dar PDL, cel mai corupt partid din Ro (dupa PSD) e in stare de orice...
  • 0 (0 voturi)    
    posibilitati (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 21:54)

    fefe [anonim]

    Citand un comic celebru : Exista posibilitati care se poate si posibilitati care nu se poate. Bucurestiul oras balnear? Da, e o posibilitate. Daca e sa praduim banii publici e aproape garantat. In rest, e o posibilitate care nu se poate. Comparatia cu Budapesta nu prea subzista. Oamenii vin la SPA se relaxeze, cum bine se remarca. relaxare in Bucuresti? Pai din Nordul capitalei pina in centru faci 2 ore, ti-ai manacata nervii garantat. Transport in comun, ha-ha-ha! (puneti si intonatia lui Base). Nu o sa incep sa descriu Budapesta, nu-i departe si mai toti ati fost sau puteti ajunge, asa ca este/va fi usor de inteles de ce nu se poate la Bucuresti. Sigur niste bazine cu apa nu ar strica Bucurestiului ca oricum oferta in materie pentru localnici e infima si sigur vor avea succes cu publicul localnic, dar asta nu va transforma nicidecum Bucurestiul in oras turistic
  • 0 (0 voturi)    
    o vedere mai agera asupra unui teritoriu mai mare (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:06)

    Matei [anonim]

    Mai Elena, mai Udrea, nu ai vrea tu sa te interesezi de restul statiunilor balneare cu traditie de pe teritoriul acestei frumoase tari numite Romania? Un exemplu: Valcele, Covasna , statiune care functiona inca de pe vremea stapanirii Austro-Ungare unde existau bai cu putere de vindecare mult mai mare decat baltoacele din Baneasa si care acum e in paragina, ca multe astfel de locatii superbe aflate in ultimul hal de degradare, din motive care mie imi scapa.
  • 0 (0 voturi)    
    Si mai radeau unii (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 22:18)

    un roman [utilizator]

    Imi amintesc cand faceau unii pe aici bascalie de Vosganian.
    Pai VV este equivalentul lui EInstein in comparatie cu Leana!
  • 0 (0 voturi)    
    revin (Miercuri, 28 ianuarie 2009, 23:45)

    Oana [anonim]

    Dragilor, s-a gandit cineva la ce locatie se refera "ilustra" doamna Udrea-Cocos? La Institutul Ana Aslan, l-au luat in vizor de ceva timp si incearca sa isi legalizeze si oficializeze intentiile. Rusine!