Hossu: Drepturile de autor care mascheaza salarii ar putea fi eliminate prin ordonanta de urgenta

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:33 Actualitate | Esenţial


Guvernul ar putea adopta in februarie o Ordonanta de Urgenta prin care sa elimine remunerarea sub forma de drepturi de autor. Ordonanta ar urma sa elimine ceea ce guvernantii considera "salarii mascate", drepturile de autor fiind impozitate doar cu impozit pe venit (16%, dupa o deducere de 40%), in timp ce pe salarii se aplica o serie de contributii ale angajatorului si angajatului (contributii la asigurarile de sanatate, la asigurarile sociale etc.).

Masura ar avea efect asupra a circa 200.000 de persoane, a declarat vineri, presedintele Cartel Alfa, Bogdan Hossu, citat de NewsIn.

Tentatia de a plati impozite mai mici impinge tot mai multe firme din Romania sa-si plateasca angajatii cu salariul minim trecut pe cartea de munca si restul de bani prin alte forme de plata, precum drepturi de autor, microintreprinderi sau persoana fizica autorizata (PFA) sau chiar "la plic".

Din datele centralizate de ANAF, reiese ca 61,5% din fisele fiscale depuse de angajatori la Fisc in 2007 cuprindeau venituri pe cartea de munca la nivelul salariului minim pe economie. Tot din datele ANAF reiese ca peste 37.000 de romani erau platiti cu drepturi de autor in 2007.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4380 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Da' să muncim toţi voluntar nu vrea guvernul? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:46)

    IP [anonim]

    Dacă eu sînt ziarist şi autor free-lancer, cam cum se gîndeşte guvernul ăsta să fiu plătită? În saci de cartofi? Sau faptul că de 13 ani există o lege a drepturilor de autor nu le spune nimic? Iar Mircea Cărtărescu tot în boabe de fasole o să fie plătit pentru cărţi, mă gîndesc.
    • -1 (5 voturi)    
      Ce ai votat ? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:59)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui IP

      Este doar o intrebare.
    • +9 (9 voturi)    
      drepturi de autor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:01)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui IP

      Pai pe Mircea Cartarescu o sa-l angajeze Liiceanu la Humanitas pe post de scriitor . O sa-l tina 8 ore la birou cu norma sa compuna o carte de 200 de pagini in 2 luni . Daca nu are domnu Cartarescu inspirarie , domnu Liiceanu are 2 variante : ori il da afara pentru necorespundere profesionala ori il trimite in somaj tehnic pina ii vine inspiratia .
      • +3 (5 voturi)    
        Păi nu poate... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:21)

        IP [anonim] i-a raspuns lui vasile

        ..., că meseria de scriitor nu e în nomenclator. Poate copist. Da' acu mă gîndesc ce-o să zică Patapievici, o să se lase de editoriale sau de cărţi? Oare nu mai bine dă Boc o ordonanţă că se interzice remunerarea muncii în general?
        @alex: N-am votat deloc, că mă plăteau unii pe drepturi de autor să fiu în altă ţară în duminica aia.
        • -2 (6 voturi)    
          Eram curios (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:17)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui IP

          In orice caz, astia nu o sa aiba zile multe, este mare gradul de imbecilitate la actualii guvernanti.
          Pai Boc nu a muncit niciodata, a dat cu gura si a zis sarut-mina. Asa a ajuns si profesor si politician. Nu-si uita naravurile uteciste.
    • +5 (7 voturi)    
      boc s-a tampit? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:03)

      ana [anonim] i-a raspuns lui IP

      ce crede, k isi scoate banii din asta? e cu capu', sunt o gramada de free-lanceri care castiga prin drepturi de autor. sau poate vrea dracu' sa ne caram din tara asta idioata, condusa de niste oameni care cred k fac bine si fac un rahat. mai bine ar renunta la cheltuielile inutile si ar pune impozit pe spagi, decat sa gasesca solutii care nu fac altceva decat sa scada salariile. sau ne da de mancare guvernul gratis?
    • +3 (5 voturi)    
      hai sa speram ! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:07)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui IP

      ... ca-i doar un zvon . Inca o palma la rahat intr-un interval asa de scurt ar pune de acum guvernul intr-o lumina ... maro !
    • +3 (5 voturi)    
      cum ? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:19)

      vladone [anonim] i-a raspuns lui IP

      drepturile de autor trebuie taxate ca orice alta munca - ce mare branza ?!
      • +2 (6 voturi)    
        dr autor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:05)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui vladone

        Dreptul de autor e un drept de proprietate , nu un drept de munca . In consecinta e ilogic sa-i pui contributii sociale . In aceeasi logica , ai putea sa pui contributii sociale pe vanzarea unei locuinte . Ce zici , merge ?
        E treaba autoritatilor sa reglementeze munca dependenta , asta ca sa nu se permita tot felul de tertipuri pentru ocolirea taxelor sociale . Nu sa vina cu solutii halucinante pentru o tara aflata in UE , solutie de genul interzicem dreptul de autor .
    • 0 (0 voturi)    
      nu are treaba legea cu tine (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:59)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui IP

      hossu spune "Drepturile de autor care mascheaza salarii ar putea fi eliminate prin ordonanta de urgenta", deci nu cele care sunt pe bune. daca tu esti ziarist, desi ma indoiesc, din moment ce nu poti sesiza corect ceea ce spune hossu, nu are nimeni treaba cu tine, e vorba de cu totul alte situatii.
      • 0 (0 voturi)    
        citeste atent articolul (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:20)

        dan [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Lasa titlul.
        Probabil Hossu e abtziguit cand da interviuri. Citeste articolul.
  • +2 (2 voturi)    
    De unde stie domnul Hossu ? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:18)

    moricz [anonim]

    Deja am auzit atatea mesaje contradictorii ca m-am saturat. Dar, poate ca este normal cand o coalitie de guvernare e formata din 2 partide. Unul zice "hais" si altul poate zice "cea" ca asa crede el ca e mai bine si la vot e mereu egal. Ar fi fost bine sa fie trei partide la guvernare ca o majoritate sa impuna ideile. Bine macar ca nu avem personaje ezitante si-si urmeaza ferm linia. Asta e o mare calitate politica la oamenii vietii publice de la noi.
    Ca trebuie bani, stim. Dar de ce sa plateasca un guvern (de fapt le platim noi) care l-a balacarit pe dl. Tariceanu chiar datoriile facute de dansul ? Ce-i cu iresponsabilitatea asta guvernamentala ? Nimeni din Parlament nu a stiut de datoriile alea si nimeni nu poate sa raspunda ?
    • 0 (0 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:15)

      unu [anonim] i-a raspuns lui moricz

      De fapt care e problema ta? Ce conteaza daca datoriile erau platite de Tariceanu sau de Boc? Doar daca esti un simplu aplaudac pdlist conteaza. In fond si Tariceanu a platit datorii lasate de Nastase (adu-ti aminte de interventia lui Base sa se plateasca urgent banii undeva pe la ministerul transporturilor (sic!)), si Boc va lasa datorii urmatorului guvern, s.a.m.d. E normal. Exista un flux al banilor, anumite pb tehnice, etc. Dar daca tu te simti bine cand iti dau astia cu praf in ochi, ... treaba ta.
  • +3 (3 voturi)    
    rezolvare gresita (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:31)

    alex [anonim]

    In umbra drepturilor de autor, a microintreprinderilor si a PFA-urilor stau multe abuzuri. Insa firmele recurg la aceste subterfugii din cauza CAS-urilor, care sunt foarte mari. Este o tampenie sa interzica drepturile de autor. O solutie ar fi scaderea CAS-urilor pana la un nivel la care firmele sa fie dispuse sa il plateasca si astfel angajatii nu ar mai fi obligati sa isi faca tot felul de firmulite si contracte de drepturi de autor pentru a isi incasa salariile.
  • +3 (5 voturi)    
    schimbarea notiunii de drept de autor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:01)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    problema a aparut din cauza ca a fost folosita abuziv notiunea de drept de autor. daca s-ar schimba legea prin posibilitatea acordarii de drepturi de autor numai daca ai publicat, compus, inventat ceva (inregistrat la osim) etc ar fi toate bune, ar putea fi platit si cartarescu.
    • +4 (4 voturi)    
      dr autor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:37)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Legea e bine facuta asa cum este . Problema e in codul fiscal unde trebuie precizat mai clar ce se intelege prin munca dependenta si ca veniturile rezultate din munca dependenta , indiferent de contractul dintre parti , sa fie considerate venituri de natura salariala
      • +1 (1 vot)    
        Dr. de autor (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:30)

        stela [anonim] i-a raspuns lui vasile

        Cred ca trebuie facuta distinctia intre sarcinile de serviciu in baza contr. colectiv de munca si colaborarile cu contract de cedare a dr. de autor. Normele la codul fiscal prevad clar ca veniturile obtinute de la angajator( locul de munca salariala) sub forma dr. de autor sant venituri de natura salariala. Daca inafara serviciului cineva creaza proprietate intelectuala pe care o vinde oricui, dar nu angajatorului sau, atunci se aplica impozitarea veniturilor din dr. de prop. intelectuala.
        • 0 (0 voturi)    
          plin de smecheri (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 16:28)

          elena [anonim] i-a raspuns lui stela

          Cunosc firme care isi platesc trainerii pe drepturi de autor pentru cursurile de instruire pe care le fac. Cam departe ideea de drepturi de autor de ceea ce ar trebui sa insemne de fapt. Plin de smecheri pentru care, pina la urma, noi le platim toate cele prin impozitele noastre.
  • +4 (4 voturi)    
    Un guvern care isi va frange gatul (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:31)

    thedonkeyapparatus [anonim]

    Ipoteze:1) Guvernul are nevoie disperata de bani (are de acoperit un deficit imens, mostenire de la cabinetul Tariceanu); 2) Guvernul vrea sa-si creasca in particular veniturile din impozitul pe salarii; 3) Constatand el, Guvernul, ca masurile de stimulare a infiintarii de noi locuri de munca ( = mai multe salarii de impozitat = mai multi bani la capitolul "Venituri" din buget) nu prea au sanse sa dea rezultate, s-a gandit, tot el, Guvernul, sa-i mai jupoaie nitel pe patronii si angajatii din Romania, primii fentand nitel regimul fiscal prin DDA-uri si asigurandu-le celorlalti niste venituri, cat de cat, decente, in structura urmatoare: salar' minum pe carte de munca, restul pe DDA-uri (o situatie des intalnita, mai ales printre ziaristi) Concluzie: cu setul asta de ipoteze, Guvernul decide cea mai cretina masura posibila, care s-ar putea traduce prin disparitia unor locuri de munca (deci, mai putini bani la buget + impovararea bugetului de asigurari sociale cu noi someri) si printr-o crestere a evaziunii fiscale. Demonstratie:

    * disparitia DDA-urilor va obliga companiile care folosesc aceasta forma contractuala sa ia in calcul variantele urmatoare:
    a) isi refac bugetele astfel incat sa acopere cresterea (MARE!) de cheltuieli cu salariile, acceptand ideea ca isi vor pastra numarul actual de angajati si nivelul de retribuire a acestora. Varianta EXCLUSA din start. Pentru multe companii obligate sa se restructureze ca efect al crizei, marirea capitoului de cheltuieli cu salariile echivaleaza cu falimentul;
    b) restructureaza schema actuala de personal la un nivel de avarie si incheie noi contracte de munca, in limita bugetului aprobat. Varianta improbabila - s-ar putea sa nu le ajunga bugetul nici macar pentru o schema de personal la limita de avarie daca toti banii vor fi platiti pe cartea de munca;
    c) incheie contracte de munca la toata lumea pe salariul minim si platesc restul banilor la plic sau la negru.

    Las bunului simt alegerea pe care o vor face patronii..
    • +3 (3 voturi)    
      nu au bani. sunt destule semnale (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:12)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui thedonkeyapparatus

      stiu din trei surse (pensionari din Brasov si Bucuresti) ca luna aceasta inca nu si-au primit pensiile. Unul dintre ei, medic pensionar, trebuia sa o primeasca din 14 ian. Celelalte doua persoane din 18-20ian.
      • +3 (3 voturi)    
        Finante (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:35)

        thedonkeyapparatus [anonim] i-a raspuns lui misescu

        Stiu ca n-au bani. De fapt, e evident, daca te uiti cate licitatii in plus fata de cele anuntate a programat MEF-ul doar luna asta, in incercarea de a trage bani din piata pe termen scurt, contra certificate de trezorerie sau titluri de stat platind dobanzi de 13% sau chiar peste 14% pe an. Nu doar ca n-au bani. Sunt disperati.
        • -1 (1 vot)    
          Disperarea tuturor (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 8:38)

          Stela [anonim] i-a raspuns lui thedonkeyapparatus

          Tu cum ai fi daca profesorii, doctorii, fuctionarii, etc. asteapta salariile, mamele in crestere copii indemnizatiile, saracii ajutoarele sociale, copii din centrele de plasament asteapta de mancare si ai fi ministru de finante? Ai rade cu gura pana la urechi? Da, din imprumuturi traieste si bugetul statului din cauza deficitului, ca orice roman cu imprumut la banaca ca sa poatra supravetui.
  • +2 (6 voturi)    
    drepturi de autor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:38)

    maria [anonim]

    este o tampenie incercarea guvernului de a elimina drepturile de autor , ele exista in toata lumea - o sa-si puna in cap toata presa si toata media , sunt niste imbecili care in loc sa se ocupe de tunurile mari cu autostrazile , armamentul si infrastructura unde se fura miliarde de dolari cauta solutii prostesti nascute din disperare , guvernul asta are zilele numarate
    • +1 (1 vot)    
      esti naiv? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:19)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui maria

      cum sa lichideze tunurile de miliarde? pai ar insemna sa lichideze insusi sistemul politic romanesc si clasa mafiotica din spatele lui! mai bine magarii din astea care ii impresioneaza pe retardati, pensii vs. salarii, interzicere drepturi de autor, etc nu? e ca si cum, in loc sa carpesti gaura din galeata, completezi apa cu pipeta! v-ati dorit demagogi populisti, ii aveti! enjoy.
  • +1 (3 voturi)    
    drepturi de autor (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:46)

    ana [anonim]

    cel putin oamenii care lucreaza in domenii conexe artisticului ar trebuii sa fie lasati in pace cu ordonanta asta
  • +5 (5 voturi)    
    Ca de obicei, pentru cativa indivizi trag toti (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:47)

    Teo [anonim]

    Guvernul asta vad ca are o mare meteahna (pe langa multe alte "bube"): baga pe toata lumea in aceeasi oala. Asta in conditiile in care se pot face diferentieri.

    Ce nu intelege guvernul asta este ca daca cineva s-a gandit sa-si mascheze salariul a facut-o nu atat pentru a "trage in piept" statul ci pentru a nu da la stat banii pentru care, ca un "fraier", a muncit! Impozitele sunt atat de mari si de multe in tara asta incat orice portita in legile existente este speculata si folosita la maxim

    Desigur, exista intotdeauna excese. Dar asta doar pentru ca legile nu sunt clare iar cei care ar trebui sa faca dreptate au fost, nu odata, partasi la frauda. Si, mai rau, nici macar nu sunt pedepsiti
    • +1 (3 voturi)    
      problema esentiala (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:15)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Teo

      este la modul in care sunt cheltuiti banii! vezi preturi supradimensionate la diferite achizitii publice, investitii in lucruri si servicii inutile (pentru incasari de comisoane din partea furnizorilor), si cate si mai cate...
  • +4 (4 voturi)    
    Un guvern care-si va frange gatul, partea a doua (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:15)

    thedonkeyapparatus [anonim]

    Uitasem o kestie: de ceva vreme (2005 - 2006), bancile accepta DDA-urile ca venituri eligibile. Acum, ia sa vedem: un individ cu o profesie intelectuala (hai sa nu o nominalizam, poate fi ziarist, artist, copyrighter, whatever) ia 10 milioane pe cartea de munca si 15 milioane pe DDA-uri (am luat un caz la intamplare). Acum, banca ii poate lua in calcul un venit de 25 de milioane si un grad de indatorare corespunzator. Daca Guvernul legifereaza aberatia aia prin OUG, banca ii va putea lua in calcul un nivel de indatorare corespunzator salariului de 10 milioane, chiar daca omu' va fi in continuare platit "la plic" cu restul sumei. Asa vreti sa relansati creditarea in Romania, domnilor Boc, Pogea, etc?
  • +1 (1 vot)    
    "Dura lex sed lex", la romani (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 7:36)

    hotnewsfil [utilizator]

    Policienii care guverneaza azi nu vor fi credibili nici cat negrul de sub unghie daca nu ataca dur, pe scara larga, evaziunea fiscala care include si asa zisele "drepturi de autor".
    Evazionistii sa nu fie pedepsiti numai cu amenzi pe care nimeni nu le plateste si nu pateste nimic, ci cu inchisoare, asa cum se face in America.
    Noi, neintrecuti ipocriti, laudam severitatea fiscalitatii din America dar nu ne atingem cu nimic de evazionistii nostri, mai ales de colosii-evazionisti care cumpara organele de control, politia si justitia.
    Cine ii controleza si ii pedepseste dur pe controlori?
    Spuneti numele unui singur evazionist care a fost pedepsit de organele fiscale ajutate de politie si de justitie!
    Pana nu vom putea da un singur exemplu, primul, de mare evazionist pedepsit exemplar,ramanem niste mari ticalosi, o tara de mafioti grefati pe indolenta, ura fata de societate, de cinste si de ordine, o tara de demagogi imputiti in rele.
    Legile sunt facute numai ca sa-i acopere pe mafioti, su diversiunea "Dura lex sed lex".
  • -1 (3 voturi)    
    Ajutati-ma ! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:09)

    marcu [anonim]

    Sunt un membru PDL de rand si am crezut in idealurile partidului. Acum, dupa cele intamplate in putinul timp de la instaurarea noului regim, mi se pare ca toate masurile guvernului Boc sunt fie opera unor diletanti, fie impotriva intereselor publice. Va rog sa-mi raspundeti daca gresesc sau nu. Ce ar trebui sa fac ? Demisia sau sa continui activitatea asteptand momentul unor vremuri mai bune ?
    • +1 (1 vot)    
      parerea mea (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 13:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui marcu

      Eu zic ca, daca nu te mai regasesti in actiunile partidului si nu esti de acord cu deciziile conducerii, mai bine iti dai demisia. Daca setul de valori pe care credeai ca il respecta partidul tau a fost "uitat", chiar si temporar, ce garantie ai ca partidul chiar crede in valorile respective? Si, daca nu ai aceasta garantie si tu continui sa crezi in valorile respective, cum poti sa continui? Chiar si faptul ca iti pui aceasta intrebare e, ca sa zic asa, un semn ca e o problema. Care, nerezolvata, se va acutiza. Bafta.
  • +1 (1 vot)    
    intrebari de doi lei (partea 1) (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:32)

    oh [utilizator]

    De cand o lege poate fi modificat aprin Ordonanta de Urgenta? Si de cand un drept de PROPRIETATE este asimilat venitului de natura salariala?

    Cretinii nu au cum sa inteleaga ca daca scrii o ineptie pe un servetel , daca se gaseste cineva sa cumpere ce ai scris acolo pe servetelul ala cu 1 miliard de euro, asta e valoarea informatiei /operei scoase din creierul tau. Si o informatie procesata de creierul meu in timpul meu liber este PROPRIETATEA MEA. Daca eu decid sa o vand sau sa o inchiriez (PROPRIETATEA INTELECTUALA), conform legii dreptului de autor, poate sa vine cineva sa imi spuna mie ca acel venit este de natura salariala?
    • -1 (1 vot)    
      cretin? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:56)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui oh

      tati, nu mai fa cretin pe oricine oricand, mai bine citeste atent ce spune hossu.
      "Drepturile de autor care mascheaza salarii ar putea fi eliminate prin ordonanta de urgenta"
      Ai sesizat partea cu "care mascheaza salarii" ??
      • 0 (0 voturi)    
        da, cretinii... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 18:57)

        oh [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ma refer la aia care nu realizeaza ca o lege nu poate fi schimbata de o ordonanta de urgenta. Tu ai sesizat asta ?

        Si as vrea sa vad si eu cum pot demonstra cei de la fisc ca unele drepturi de autor mascheaza salarii. Va fi o comedie. Cel putin pentru cei care au citit si au inteles legea dreptului de autor.
  • +1 (1 vot)    
    intrebari de doi lei (partea a 2-a) (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:33)

    oh [utilizator]

    Huo...tembelilor. Prin natura dreptului muncii, daca eu sunt angajat si obtin venituri salariale, drepturile de proprietate intelectuala asupra actelor, documentatiilor, cercetarilor sau operelor artistice realizate APARTIN ANGAJATORULUI . Si el poate dispune de ele cum vrea el. Daca eu nu sunt retribuit de nimeni ca sa fac o documentatie, un plan de afaceri, un studiu de piata , o cercetare stiintifica sau o opera artistica... ea e PROPRIETATEA MEA. Ia sa il vad pe vreun politician ca ia aceeasi masura si impotriva acelora care isi construiesc PROPRIETATI IMOBILIARE. Sa vedem ce o sa fie apoi la poponetzul si gura lor din partea celor pe care ii calca pe bombeuri cu cretinatati dintr-astea.
  • 0 (0 voturi)    
    Just (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:23)

    Constantin [anonim]

    Stela i-a raspuns lui Vasile ce este normal. Acord deplin. Asa ceva amvrut sa scriu, dar mi-a luat-o inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    Pasul urmator (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:55)

    SAGA [anonim]

    ELIMINAREA SCUTIRILOR DE IMPOZIT CALCULATORISTILOR. :(

    EU ASA AS FACE, MAI ALEAS CA AFARA NU TE ANGAJEAZA NIMENI ACUM.....

    INCET INCET, VA AJUNGE LA CONCLUZIA CA IMPOZITAREA UNICA NU ESTE O SOLUTIE PENTRU ROMANIA. :(

    SI UITE ASA PDL SE VA TRANSFORMA IN PSD!
  • 0 (0 voturi)    
    boc-decizia nu a fost luata (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 19:39)

    andu [anonim]

    Primul-ministru Emil Boc a declarat, sâmbătă, la Cluj, că o decizie privind emiterea unei ordonanţe de urgenţă care să anuleze posibilitatea salarizării prin contract de drepturi de autor nu a fost luată încă, transmite corespondentul NewsIn.

    Sa speram ca Guvernul nu isi doreste sa isi ridice toata presa in cap, ca altfel va fi vai si amar de pielea lor.

    http://newsin.ro/boc-contracte-drept-autor.php?cid=view&nid=85a32ea2-9c7b-4d5b-96b1-5210626f7553&hid=media
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:14)

      luci [anonim] i-a raspuns lui andu

      cu presa nu te pui, mai ales cand e vorba de drepturile ei..., cam asa s-a intamplat si cu indemnizatia pentru mame, si nu s-au lasat pana n-au castigat...
      asa si acum, nimeni nu mai este rational, toti vad numai partea proasta a legii, dar tinand cont ca cei mai multi sunt pe partea proasta a legii, este normala reactia...
      este o masura corecta si necesara, iar drepturile de autor sa fie strict reglementate...
  • +1 (1 vot)    
    nasol (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 21:20)

    robert [anonim]

    O tampenie. De suferit, vor suferi ziaristii si ceilalti beneficiari ai contractelor de drepturi de autor. Angajatorii trec oricum printr-o perioada f dificila, iar o asemenea masura va fi urmata de concedieri si taieri de salarii, pentru ca achitarea impozitelor si contributiilor aferente nu poate fi suportata in aceste timpuri. Pe de alta parte, ca "asigurat" si platitor de impozite in Romania, pot spune ca cel mai corect e sa platim contributii si impozite cat mai mici. Pentru ca, din cauza coruptiei (hotiei) nu ajungem sa beneficiem in vreun fel de sumele investite. O data am avut si eu nevoie de asigurarea mea de sanatate, dupa peste 20 de ani de plata si as fi crapat, daca nu as fi platit medicii si medicamentele din propriul buzunar. La fel sotia, cand a nascut. Cat despre pensie, ce mai e de spus cand vedem bataia de joc pe care o indura batranii nostri?
    • 0 (0 voturi)    
      esti dus cu capul... (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:17)

      luci [anonim] i-a raspuns lui robert

      daca toata lumea ar gandi ca tine..., vai de tara asta, si ne mai miram de ce suntem in situatia asta...
      la cate contracte cu drepturi de autor avem, a-i zice ca suntem o tara de inovatori, scriitori, savanti, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    drepturi (Joi, 29 ianuarie 2009, 11:07)

    janedoe [anonim]

    parerea mea (si va rog sa stati si sa judecati drept) : contractele pt drepturile de autor nu ar trebui anulate , ci limitate ! (nu vor sa limiteze DECAT plata mascata a salariilor).
    Sunt convinsa ca din marea masa a jurnalistilor (primii afectati) cel putin 80% lucreaza pe DDA, impotriva vointei lor si i-ar avantaja mai clar un CM decat un DDA).
    aveti impresia ca cele peste 200.000 de persoane care accepta ca remunerare pt munca depusa de ei, zilnic, pt 8-10-12 h/zi plata pe DDA o fac
    neaparat de "placere" sau de buna-voie??? Ma cam indoiesc.

    ideea nu e rea dar e prost exprimata si nu-i gandita pana la capat.

    ex concret: ieri, 28 ian, colegii mei de ziar (cu varsta medie 30 de ani) au luat la cunostinta ca de la 1 februarie vor fi nevoiti sa treaca toti pe DDA (ordin de la patron, ca sa nu mai plateasca taxe), iar vanzarile sa treaca pe PFA . Intrucat nici unul nu este de acord, patronul va avea la dispozitie una din urmatoarele solutii:
    1. inchide gazeta si ne concediaza pe toti (so...avem drept de somaj :d)
    2. accepta "revolutia" si mergem inainte.