Cum vor taia ministrii cabinetului Boc 20% din aparatul Guvernului

de Attila Biro     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:00 Actualitate | Esenţial


Ministrii cabinetului Boc sustin ca primii vizati de disponibilizare sunt functionarii ineficienti. Gabriel Sandu, ministrul Telecomunicatiilor a explicat, pentru HotNews.ro, ca doar la cancelaria Guvernului numarul functionarilor a crescut de la  274 in 2005 la 550 cat numara astazi. Ministrul Agriculturii, Ilie Sarbu, sustine ca va concedia angajatii a doua agentii care au salarii mari si sunt ineficienti. Cristian Diaconescu spune ca diplomatii nu vor fi afectati de concedieri, iar reducerile de personal vor fi facute din randul functionarilor din minister. Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, anuntase deja ca doreste sa concedieze mai mult de 20% din personalul ministerului.

Surse din cadrul Guvernului au explicat pentru HotNews.ro cum vor fi realizate concedierile in cadrul aparatului guvernamental. "Reducerea cu 20% din aparatul central n-are legatura cu cele 140.000 de posturi vacante. Premierul le-a zis ministrilor: reduceti cu 20% si fiecare urmeaza sa-si faca propria evaluare: unii pot cu 17%, altii cu 22% si rezulta o medie de 20%. Nu poti face farmacie, e doar un ordin de marime. Reducerea se refera numai la aparatul birocratic din ministere, din directii judetene, deci nu se refera la profesori, medici etc”, au declarat surse din cadrul Guvernului.

Potrivit unor estimari, in acest moment in aparatul central al Guvernului ar fi angajati peste 14.000 de persoane din care 20% urmeaza sa fie concediate in baza unei decizii pe care cabinetul Boc sa pregateste sa o ia joia viitoare.

Aglomeratie mare in cancelaria Guvernului

Ministrul Telecomunicatiilor, Gabriel Sandu, a explicat pentru HotNews.ro ca in acest moment fiecare minister analizeaza schema de personal. “Am constatat ca dupa 2005 s-au angajat foarte multi functionari. Acum vom analiza daca acestia sunt angajati pentru ca exista un volum de munca pentru care este necesara prezenta lor, ori au fost angajati pe alte considerente. Regandim organigrama astfel incat sa reducem birocratia. De exemplu, la mine in minister pe un document e nevoie de sapte semnaturi iar eu cred ca este nevoie doar de o semnatura de decizie”, a declarat Gabriel Sandu.

Ministrul a prezentat si exemplul cancelariei guvernamentale care este suprapopulata cu functionari. “Sa luam un alt exemplu: cancelaria Guvernului, unde in 2005 erau angajati 274 de persoane iar acum in 2009 sunt 550 de de persoane. Nu cred ca s-a dublat volumul de munca in aceasta perioada. Oricum nu este o chestiune globala, fiecare minister va analiza cum va face reducerile. Nu vor fi disponibilizari in masa. Pe de alta parte, sunt si agentii care si-au pierdut obiectul de activitate”, a mai declarat Gabriel Sandu.

Doua agentii de la Agricultura luate in colimator

Ministrul Agriculturii, Ilie Sarbu. a anuntat ca ar putea disponibiliza mai mult de 20% din angajatii ministerului. Potrivit NewsIn, concedierile vizeaza Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA) si Agentia de Plati pentru Dezvoltare si Rurala si Pescuit (APDRP), unde ministrul a constat ca sunt functionari cu salarii foarte mari.

Nu am venit cu intentia sa dau afara oameni, dar fiecare dintre ei va trebui sa aiba bunul simt si, pus in fata situatiei, sa raspunda singur si sa se retraga. Daca a venit aici si a stat patru ani ca la pension, acum vin deconturile pe fiecare om in parte, pentru ca fiecare om are o responsabilitate. Nu am ajuns la aceste situatii de criza intamplator, ci am ajuns fiindca cineva nu si-a facut datoria'', a declarat Ilie Sarbu citat de NewsIn. Ministrul agriculturii a mai declarat ca a constat ca unii functionari ai agentiilor din subordinea ministerului au salarii exagerat de mari.

Reduceri in centrala Ministerului de Externe

Cristian Diaconescu, ministrul de Externe a declarat ca va opera concedieri numai dupa ce va face o evaluare. Diaconescu a explicat insa ca principalele concedieri vor fi facute in aparatul administrativ al ministerului.

Problabil ca cea mai mare parte a reducerilor se va face din Centrala MAE, pentru ca in exterior si asa avem un deficit de personal", a declarat ministrul de externe citat de NewsIn. Ministrul a mai explicat ca diplomatii nu vor fi afectati de reducerile de personal, decat in cazul in care, spre exemplu, unui ambasador ii expira mandatul sau cumuleaza pensia cu salariul.

Berceanu: “Prefer mai putini angajati, dar mai bine platiti”

Ministrul Transporturilor, Radu Berceanu, a declarat ca urmeaza sa concedieze mai mult de 20% din angajatii ministerului. “Consider ca mai mult de 20% din angajati vor fi disponibilizati. Eu spun ca 20% mi se pare prea putin fata de maririle de personal pe care le-am gasit in cadrul ministerului. Eu unul prefer mai putini angajati, dar mai bine platiti", a spus, joi, Radu Berceanu.

Sindicatele functionarilor publici ameninta cu proteste

Reprezentantii Sindicatului National al Functionarilor Publici au anuntat ca vor protesta fata de masura anuntata de Guvern. "Poate fi insa o miscare politica, ii dam afara pe unii ca sa-i aducem pe altii. Vor sa-si numeasca directori din interiorul partidului, pentru ca este o coada mare la partide pentru aceste posturi", a declarat Presedintele Aliantei Functionarilor Publici "Sed Lex", Vasile Marica. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2596 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    taiati, fratilor, taiati! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 19:48)

    eeeuuuu [utilizator]

    ... sa aiba firmele voastre din ce tepui bugetul! ziceti ca faceti investitii? halal! ma uit la transeele lasate-n bucuresti de marmosim-ul lu' videanu si ma itreb: tot cu marmosim o sa le astupati? ca de achitat cheltuielile o sa le achitati tit din bani publici, asta e sigur!
    • -5 (11 voturi)    
      taiati mult si mai des !!!! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 20:32)

      Observator OSCE [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Ahaaaa, te-am prins taricen-istule !!!!! Bai bine mai baiatule, ce drk fac 500 (cinci sute de bucati !!!!!) de personaje la cancelaria guvernului ??? Ca sa scoata ordonante de kk este nevoie de atitia atirnatori????
      Sa ramina 30-40 si gata.

      Stii ce-mi place mie in toata povestea asta?? Am fost astazi sa-mi platesc impozitul pe profit si asa amabila devenise acritura aia de la ghiseu ca era in stare sa mai puna de la ea 4 lei :)))))) Alte dati ce meciuri aveam cu ea......

      Doamne ajuta sa nu tina minunea asta doar trei zile !!!!!!
      • +4 (8 voturi)    
        Stimate (doar) observator (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:15)

        je [anonim] i-a raspuns lui Observator OSCE

        Oare nu ti se pare totusi ca-s prea multi 30-40 doar 'ca sa scoata ordonante de kk'?? Doua persoane poate c-ar fi suficiente. Ce zici de asta? Oare numa' ordonante s-or fabrica acolo?

        Aviz autorului: Ar fi interesant un articol care sa prezinte atributiile si portiuni din activitatea Cancelariei Primului-ministru.

        PS Nu e Cancelaria Guvernului, ci Cancelaria Primului-ministru.
      • +2 (2 voturi)    
        gre_sheet! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:55)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

        taricen-ist poate esti matale. io-s udmr-ist, votez cu o reprezentantii unei minoritati civilizate, n-am istericale xenofobe ca bizonii mioritici!
        • -2 (2 voturi)    
          Apropo de 'civilizatie' (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:25)

          Symbol [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

          Sa nu confundam inregimentarea udemerista si spritul de turma primitiv, rezistent la evolutie , din puszta, cu civilizatia...
          • +3 (3 voturi)    
            lasa ca... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:17)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Symbol

            la capitolul inregimentare stati voi mai bine, portocalelor!
        • -2 (2 voturi)    
          unu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:41)

          unu [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

          Sunteti civilizati ca nu iesiti din casa fara cutit in buzunar. Intreaba-i pe baietii din Remetea de ce nu se duc la discoteca la Ditrau? Asta ca un mic exemplu.
          • +2 (2 voturi)    
            am iesi si fara (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 12:18)

            eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui unu

            dar ne plimbam printre rromani
      • +2 (2 voturi)    
        bine ca ti-a dat! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:07)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

        inseamna ca si-a facut pomana cu tine, a vazut ca asta asteptai!
        observ insa ca nu te intereseaza daca banii "economisiti" cu disponibilizarile de functionari se vor duce spre "tepele" investitiilor dubioase in infrastuctura. probabil ca ai vre-o firma de profil. daca nu, stii cantecul: "aici sunt banii dumneavoastra/ luati picamerul si spargeti asfaltul!" iar daca ai fima, normal ca te bucuri: din lipsa de personal nu vei mai avea inspectii de la fisc, oricate evaziuni fiscale ai face. de-acum inainte poti tepui bugetul cu cat vrei tu!
      • +2 (2 voturi)    
        bine ca ti-a dat! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:07)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

        inseamna ca si-a facut pomana cu tine, a vazut ca asta asteptai!
        observ insa ca nu te intereseaza daca banii "economisiti" cu disponibilizarile de functionari se vor duce spre "tepele" investitiilor dubioase in infrastuctura. probabil ca ai vre-o firma de profil. daca nu, stii cantecul: "aici sunt banii dumneavoastra/ luati picamerul si spargeti asfaltul!" iar daca ai fima, normal ca te bucuri: din lipsa de personal nu vei mai avea inspectii de la fisc, oricate evaziuni fiscale ai face. de-acum inainte poti tepui bugetul cu cat vrei tu!
      • +3 (3 voturi)    
        bine ca ti-a dat! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:18)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

        inseamna ca si-a facut pomana cu tine, a vazut ca asta asteptai!
        observ insa ca nu te intereseaza daca banii "economisiti" cu disponibilizarile de functionari se vor duce spre "tepele" investitiilor dubioase in infrastuctura. probabil ca ai vre-o firma de profil. daca nu, stii cantecul: "aici sunt banii dumneavoastra/ luati picamerul si spargeti asfaltul!" iar daca ai fima, normal ca te bucuri: din lipsa de personal nu vei mai avea inspectii de la fisc, oricate evaziuni fiscale ai face. de-acum inainte poti tepui bugetul cu cat vrei tu!
      • +2 (2 voturi)    
        bine ca ti-a dat! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:19)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Observator OSCE

        inseamna ca si-a facut pomana cu tine, a vazut ca asta asteptai!
        observ insa ca nu te intereseaza daca banii "economisiti" cu disponibilizarile de functionari se vor duce spre "tepele" investitiilor dubioase in infrastuctura. probabil ca ai vre-o firma de profil. daca nu, stii cantecul: "aici sunt banii dumneavoastra/ luati picamerul si spargeti asfaltul!" iar daca ai fima, normal ca te bucuri: din lipsa de personal nu vei mai avea inspectii de la fisc, oricate evaziuni fiscale ai face. de-acum inainte poti tepui bugetul cu cat vrei tu!
    • +2 (2 voturi)    
      bine ca ti-a dat! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:17)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui eeeuuuu

      inseamna ca si-a facut pomana cu tine, a vazut ca asta asteptai!
      observ insa ca nu te intereseaza daca banii "economisiti" cu disponibilizarile de functionari se vor duce spre "tepele" investitiilor dubioase in infrastuctura. probabil ca ai vre-o firma de profil. daca nu, stii cantecul: "aici sunt banii dumneavoastra/ luati picamerul si spargeti asfaltul!" iar daca ai fima, normal ca te bucuri: din lipsa de personal nu vei mai avea inspectii de la fisc, oricate evaziuni fiscale ai face. de-acum inainte poti tepui bugetul cu cat vrei tu!
  • +1 (3 voturi)    
    Sefu sa traiti! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:24)

    Baba Novac [anonim]

    dar parca zicea-ti ca desfiintati ADS.Noi taranii romani mai avem de primit pamant dupa Legea 247 iar ADS-ul ce cu onoare il conduceti face tot posibilul sa nu dea Primariilor suprafetele VALIDATE!
    Chia la Dvs. in judetul Timis,Primaria Snnicolaul Mare mai are de retrocedat.
    Nu se intampla nimic de un an de zile!
    Hai sa terminam odata cu retrocedarile.
  • +1 (3 voturi)    
    si noi? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 21:31)

    terente [anonim]

    dar noi cind o sa-i concediem pe incapabilii astia? pe alde boc si base si videni si tot neamul lor?
    • +1 (3 voturi)    
      Si Noi (Vineri, 23 ianuarie 2009, 22:19)

      popys [anonim] i-a raspuns lui terente

      La alegeri ca astia sa laudat in campanie ca anuleaza taxa da acum la putere a uitat mincinosii drak.
    • -1 (1 vot)    
      abia (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:22)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui terente

      Pai de-abia i-ai votat bre, ce-ti veni acum ? Le duci dorul alor tai ? I-ai avut destul, mai lasa-i si pe altii.
      Sau ti-a placut la alegeri ca te-ai ales cu vreo punga de malai si-o bere !?
  • +2 (2 voturi)    
    date false (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:30)

    Gigi [anonim]

    ministrul se dovedeste prost informat, la cancelarie au fost candva 500 de angajati, dar acum sunt putin peste 300 de persoane. ar fi bine sa verficati si voi tot ce vi se spune
  • +2 (4 voturi)    
    Mraire de salariu? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 23:46)

    Petrolistul [anonim]

    Parca acesti ministri spuneau acum cateva zile ca cei ce lucreaza la stat nu au dreptul la un salariu mai mare de 4800 lei(parca) cu cat poate acest berceanu sa mareasca salariile?
  • +1 (3 voturi)    
    procentele care rezolva problema (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 0:17)

    taietoru din condei [anonim]

    eu nu mai pricep nimic:
    1) pana acum am platit 20 % din functionarii de la guvern sa taie frunza la caini?

    2) in seara asta s-au dat cifrele pe ministere- aproape 20% peste tot.Este urmarea unor analize facute dupa miezul noptii sau transpunerea in practica a recomandarii primului-ministru?

    3) stabilirea necesarului de personal in ministere se face serios sau la misto ?

    4) pe ce baza se vor face concedierile: pe pile,pe competenta,pe studii serioase privind necesarul de personal ?

    5) nu cumva cei redusi vor infiinta o agentie noua /

    6) oare se stie numarul exact al actualilor functionari din guvern sau o sa-i numere dimineata cand intra pe usa la serviciu ?

    Probabil deciziile finale se vor lua la o intalnire la Predeal(atentie se incalzeste vremea si mai faceti intruniri la munte).
    • -1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:33)

      [anonim] i-a raspuns lui taietoru din condei

    • +3 (3 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:33)

      unu [anonim] i-a raspuns lui taietoru din condei

      Trebuie sa faca rost de personal pentru cele trei ministere noi, de-aia ii da afara. Ha, ha, ha........
      Ce noroc de votanti mai are Baselu asta...
  • +1 (1 vot)    
    Ma simt vizat (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 7:59)

    ala vizatu [anonim]

    Bine bai ministru lu peste (MADR)!

    Sunt angajat al APDRP de peste 3 ani.
    Am inceput cu un salariu de 450 lei.
    Acum am 2.500 LEI!!!! Atentie 2.500 ADICA 25.000.000 (ATAT INTRA PE CARD LA SALARIU) SI NU 50.000.000 CUM SPUN MULTI PUPINFUNDISTI CARE STAU PE LANGA MINISTERE ACUM SI DAU TOT FELUL DE INFORMATII ERONATE!

    D-nul Ministru spune ca sunt s-au accesat fondurile. MINCIUNA!!!!
    Numai in luna Decembrie s-au depus proiecte pentru dezvoltare rurala de peste 3.000.000.000 EURO
    ADICA 3 MILIERDE EURO DOM' MINISTRU!!! si programul functioneaza din martie deja s-au contractat si se contracteaza cateva SUTE BUNE de MILIOANE de EURO!!!

    EU SEMNEZ PE MILIOANE DE EURO SI PRIMESC 2.500(cu tot cu sporuri) LEI CA LA MILOGI!! CA SUNT ALTII CARE IAU 5.000 10.000 15.000 (fara sporuri si diurne) LEI SI NU FAC NIMIC PENTRU TARA ASTA DECAT FURA!!!

    ATENTIE LA ANCA SE IAU SALARII DE 2.200 LEI
    la DADR se iau salarii de 2.000 LEI
    NOI AVEM 75% la salariu ca implementam fonduri UE dar restul au alte sporuri si ajung tot la nivelul nostru!

    LA APDRP MAI ESTE NEOVIE DE ANGAJATI PENTRU CA LA VOLUMUL DE PROIECTE CARE SE DEPUNE OAMENII MUNCESC SI SAMBATA SI DUMINICA SI NU MAI PRIMESC ORELE SUPLIMENTARE!!! CUM VA EXPLICATI CA LA CONDUCEREA AGENTIEI NU MAI SUNT OAMENI PREGATITI??? AU PLECAT DATORITA RESPONSABILITATILOR CARE REVIN DIN FUNCTIE (pentru ca sunt mult prea mari ) SI DATORITA SALARIILOR (AU PLECAT IN TABARA ADVERSA LA CONSULTANTA PENTRU SALARI DE 3 ORI MAI MARI)

    E O MARE NEDREPTATE!!! SA VA FIE RUSINE!!!

    ASTEPT SA VAD CARE VOR FI DECIZIILE SI DACA SE VOR LUA CU NEPASARE SI FARA CAP VA SPUN DE PE ACUM CA CEL PUTIN JUMATATE DIN OAMENII CARE MUNCESC IN APDRP VOR PLECA SI ATUNCI SA MAI ASTEPTATI VOI ABSORBTIE DE FONDURI!!! (E DREPT CA SI LA NOI O PARTE MUNCSC SI RESTUL O FREACA LA RECE)
    • +2 (2 voturi)    
      unu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 11:47)

      unu [anonim] i-a raspuns lui ala vizatu

      Vezi ca ai gresit forumul. Aici vin doar aia cu manie proletara dar care n-au facut nimic in viata lor.
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 15:56)

        ala vizatu [anonim] i-a raspuns lui unu

        ce pot sa spun. din cate observ ai dreptate dar nu pot sa stau asa si sa las niste NECA NIMENI care nu au facut NIMIC pentru TARA!!! sa zica despre mine ca iau un salariu astronomic si nu fac nimic.

        Pentru ca ei nu stiu(si probabil nu conteaza) dar jignesc foarte multi buni profesionisti care au ajutat la absorbtia a SUTE DE MILIOANE DE EURO SAPARD SI FEADR!

        Si sunt bani care se vad. Pe orice drum ai apucao in tara asta nu exista sa nu vezi un panou cu "PROIECT FINANTAT PRIN SAPARD"

        si in curand vor fi si mai multe cu "PROIECT FINANTAT PRIN FEADR"

        Nu am fost angajt pe pile, am dat examene de m-am terminat. Nu am apartenenta politica.
        Nici eu si nici colegii mei cu care lucrez NU AM LUAT SPAGI (desi s-au oferit de multe ori) !!!
        La noi banii se dau pe proiecte viabile si nu pe apartenenta politica cum ar vrea el. Probabil asta e razboiul.
        Vor sa rada tot ce se poate ca sa-si puna roboteii lor care sa aprobe proiecte numai pentru ei.
        Altfel nu inteleg de ce un MINISTRU care are toate informatiile pe masa poate spune ca nu este absorbtie!
        Sa se uite in gradina lui la minister si la comisia de aprobare a proiectelor ca de cand a aparut numai piedici au pus.
        Pe SAPARD nu a fost aceasta comisie si au primit finantare toti solicitantii. Acum se face o selectie pe baza unui punctaj care este normal sa existe pentru departajare, dar se scot la licitatie prea putine fonduri si prea rar. si toata aceasta vina este a ministerului care coordoneaza si nu a APDRP!

        Uite chiar acum la realitatea e un lider al profesorilor care acum e la PDL si isi da cu parerea despre fonduri si baietii destepti din agricultura... NISTE HABARNISTI!!! NU MAI BATETI CAMPII DACA NU STITI DESPORE CE E VORBA CA VA FACETI DE CACAO!!!!

        Consider ca meritam mult mai mult decat un amarat de 2.500 LEI
        si mult mai mult decat un MINISTRU DEMAGOG care in loc sa faca ceva constructiv si benefic agriculturii si zonei rurale, prefera sa se dea la CEI DINAINTE!!!
        • -1 (1 vot)    
          spagarii (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:26)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui ala vizatu

          La cata spaga luati nici n-ar trebui sa luati leafa, ca la frizeri sau chelneri. Ca nu iese vreun proiect fara sa nu dai mii de euro la tot felul de baligatori de seama.
          • +1 (1 vot)    
            asa zici? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:47)

            ala vizatu [anonim] i-a raspuns lui mihai

            Te rog sa nu mai bati campii.

            Iar daca ai dat esti mai vinovat decat ala care a luat!

            Si probabil ai dat pentru ca nu aveai documentatia in regula sau vroiai sa faci manariile tipic romanesti.

            Asa ca te rog sa nu mai faci tu pe LUPUL MORALIST ca nu e cazul.
        • +1 (1 vot)    
          unu (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:36)

          unu [anonim] i-a raspuns lui ala vizatu

          Total de acord cu tine.
          Am incercat si eu sa scriu lucruri serioase pe acest forum dar mi-am dat seama ca nu se merita.
          Aici, daca-l lauzi pe base iei +, daca nu, -. Simplu.
          Acum ma rezum la a face bascalie de aplaudaci. Nefiind inregimentat politic, e foarte distractiv.
          • +1 (1 vot)    
            exact (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:56)

            ala vizatu [anonim] i-a raspuns lui unu

            Vezi un MARE EXEMPUL deasupra ta :)

            asta este motivul pentru care se duce de rapa tara asta.

            Toata lumea se plange , NIMENI nu face NIMIC!!!

            S-au obisnuit sa se planga si sa se milogeasca si sa astepte sa li se dea...

            ala de deasupra decat sa scrie aici aiureli si sa denigreze niste oameni, ar fi putut daca ar fi fost cazul sa se duca direct la DNA

            asa se rezolva problema spagii. asta daca nu cumva esti in neregula cu ceva si iti convine sa dai.

            dar apoi te faci ca uiti ca de la tine a plecat problema si URLI ca din gura de sarpe ca ti s-a cerut spaga... (admit totusi ca exista si cazurile in care se inventeaza ceva pentru a se cere spaga) dar de aia exista DNA de aia exista presa, hai fratilor sa dam 2, 3, 10, 50, 100 pe mana DNA si sa vedeti ce se curata societatea noastra... (ASTA DACA ISI FAC TREABA SI II INTERESEAZA SA-SI FACA DATORIA SI NU DOAR SA SERVEASCA SCANDALURI POLITICE)
            • -1 (1 vot)    
              da da (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 23:30)

              mihai [anonim] i-a raspuns lui ala vizatu

              Dupa ce ca furati ca in codru de v-ati inmultit averile de cate 50 de ori precum Iuda Finkelstein Tariceanu mai va si milogiti dupa salarii. E plina presa de hotiile din banii UE, ati ajuns slava Domnului si pe la parnaie, v-au taiat fondurile, ati speriat Bruxelles de talhari ce sunteti. De aia nu avem fonduri, ca nu le-au mai dat UE cand au vazut ce talharie faceti in tara romaneasca. Au venit si DNA-ul si cand au vazut ca sunteti de la partidul la putere s-au dat la o parte. Coruptie pana-n maduva oaselor. Nu misti un deget fara spaga pentru toata sleahta de pungasi mafioti. Ca nu va ajunge la unul, trebuie si lui sefu si sefului sefului si la partid si pe aia maicii voastre.
              • +1 (1 vot)    
                ........ (Duminică, 25 ianuarie 2009, 9:49)

                ala vizatu [anonim] i-a raspuns lui mihai

                Omule chiar vorbesti prostii. nu te supara.

                1. nu vei vedea averi la noi suntem verificati la sange.... (or fi cateva cazuri ca nu am cum sa stiu ce face ala prin judetul x sau y) dar din ce cunosc e mai greu.

                2. faza cu tariceanu e penala si nu isi are rostul. sapardul a inceput tot pe vremea lui sarbu iar absorbtie k-lumea a fost pe vremea lui Flutur deoarece au aflat oamenii ca se cam termina fondurile si au sarit toti buluc cu proiecte...

                3. hotiile din bani UE s-au facut de catre primari si beneficiari care dupa ce s-au vazut cu dosarele aprobate au inceput sa caute si ei de o spaga... nu stau sa explic ca e mult ...

                4. fondurile SAPARD au fost blocate pentru 2 luni pentru remedierea unor probleme procedurale care in nici un caz nu ne dadeau voie sa se fure din bani... La Bulgari s-au blocat definitiv , acolo au fost problemele despre care spui tu...

                5. Fondurile de postaderare nu au fost blocate niciodata. si pentru ele s-au depus proiecte de aprox 4.000.000.000 euro pana acum. Absorbtia datorita regulilor comisiei nu se face asa cum ar vrea unii batand din palme. sunt reguli stricte si noi ca angajati chiar nu avem cum sa ne imbogatim. nu sunt ca banii publici pe care ii verifica curtea de conturi. pe noi ne verifica CURTEA DE CONTURI a UE. si ne verifica foarte des.

                5. te rog eu decat sa arunci cu rahat aiurea mai bine informeaza-te bine. si aici nu zic sa te informezi din presa pantru ca presa de cele mai multe ori se multumeste cu senzationalul si nu cauta sa inteleaga fenomenul despre care scrie (si aici puteti sari toti, dar asa este).
  • 0 (2 voturi)    
    Inchideti o usa! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:04)

    florian [anonim]

    Sa se inchida una din usile de acces la toate institutiile statului. Doar asa functionarimea care vine tarziu la serviciu nu va deranja pe ceilalti care pleaca mai devreme.
    La ministere, agentii si institutii decentralizate din teritorii nimeni nu are atributii clare de stabilire a organigramei si grilei de salarizare. Fiecare fost sau actual sef face ce vrea. Intervine la structura, grilela de salarizare si sporuri asa cum este servit de subalterni. Desigur la autoritatile locale e mai jale, mai ales ca baronii s-au propulsat in ... feudalism, cu motivatia uninominalului. Guvernul nu are mandat sa intervina local, dar poate sa impuna acest lucru prin adoptarea unor organigrame si grile de salarizare la nivel national. In fond ministerul muncii nu ar trebui sa doarma ci sa fundamenteze si sa propuna masuri concrete in acest sens.
  • 0 (2 voturi)    
    Inchideti o usa! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:04)

    florian [anonim]

    Sa se inchida una din usile de acces la toate institutiile statului. Doar asa functionarimea care vine tarziu la serviciu nu va deranja pe ceilalti care pleaca mai devreme.
    La ministere, agentii si institutii decentralizate din teritorii nimeni nu are atributii clare de stabilire a organigramei si grilei de salarizare. Fiecare fost sau actual sef face ce vrea. Intervine la structura, grilela de salarizare si sporuri asa cum este servit de subalterni. Desigur la autoritatile locale e mai jale, mai ales ca baronii s-au propulsat in ... feudalism, cu motivatia uninominalului. Guvernul nu are mandat sa intervina local, dar poate sa impuna acest lucru prin adoptarea unor organigrame si grile de salarizare la nivel national. In fond ministerul muncii nu ar trebui sa doarma ci sa fundamenteze si sa propuna masuri concrete in acest sens.
  • +2 (2 voturi)    
    In atentia politicienilor?! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 9:25)

    Gogu Stuparu [anonim]

    Poliica romaneasca a mileniului III va fi dominata de 2 feluri de oameni: cei care inteleg ceea ce nu conduc si cei care conduc ceea ce nu inteleg. Atentie la stupul bezmetic ...
  • +2 (2 voturi)    
    pacaleala (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 10:04)

    gika [anonim]

    se taie dintr-un loc ca sa se aduca altii care cad de mai sus ! asta e ideea! in final sunt scosi tot din cei care muncesc; nimeni n-are niciun interes sa fie altfel, la stat...doar nu suntem fraieri!
    • 0 (2 voturi)    
      nu chiar (Sâmbătă, 24 ianuarie 2009, 20:32)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gika

      Ma uit la Primarie si vad numai gagici tinere, vopsite, pereate, numai bune pentru un concurs de miss. Nu stiu daca fac vreo treaba dar fiecare este ba fiica, ba nepoata, ba nora unui PNL-ist. Pe la ministere la fel, nepoata lui Norica stanta si la Parlament pentru legile lui Peste. Trai pe vatrai. Dar de altfel sunt si niste norme UE, niste exemple prin Finlanda, Suedia, tari cu oameni civilizati. Suntem departe de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    angajari pe PILE (Luni, 26 ianuarie 2009, 12:44)

    vali [anonim]

    saracul gabrile sandu, nici usturoi nu a mincat, nici gura nu-i mioroase..
    cite persoane au fost angajate la braila datorita pnl????? el pe unde era? acum nu le mai sustine?? ce tara si ce politica avem!!