UE convoaca o reuniune de urgenta pe tema revoltelor sociale

de E.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:42 Actualitate | Esenţial


Pe fondul crizei economice globale, liderii Uniunii Europene au convocat pentru luna martie o reuniune de urgenta, pentru a discuta problema in crestere a revoltelor sociale din mai multe state, relateaza Daily Telegraph.

Bulgaria, Letonia, Lituania, Ungaria, Grecia si Islanda s-au confruntat deja cu miscari de protest mai mult sau mai putin violente, pe masura ce somajul creste in intreaga Europa, iar guvernele reduc drastic cheltuielile bugetare.

La summitul din martie, liderii UE vor discuta aceste probleme, dar si despre reducerea programelor sociale: "Exista probleme. UE le impartaseste. Este una dintre marile provocari al Consiliului de primavara", a precizat sursa citata.

Lituania, care s-a confruntat cu proteste violente din cauza masurilor de austeritate, colecteaza si analizeaza toate informatiile disponibile despre evenimente similare din statele membre UE: "Guvernul Lituaniei furnizeaza informatii relevante statelor interesate, Germania, Franta, Lituania, Estonia", a declarat diplomatul. Si Polonia a manifestat un "interes vital fata de aceste evenimente".

Balcanii, in pragul protestelor de strada

Afectate serios pe plan financiar, tarile din Europa de Est risca instabilitate politica si miscari sociale, chiar si o amplificare a tensiunilor rasiale. Multi experti se tem ca Romania, care a aderat la Uniunea Europeana in 2007, ar putea fi urmatoarea tara care s-ar confrunta cu proteste de strada, scria The Guardian la inceputul saptamanii.

Saptamana trecuta, la Vilnius, protestatarii au aruncat cu pietre in politisti in fata Parlamentului, manifestand impotriva pachetului de austeritate care include cresteri de impozite si reduceri de venituri. La Sofia, 150 de oameni au fost arestati si cel putin 30 raniti in numeroase incidente. Peste 100 de persoane au fost retinute dupa luptele de strada dintre politie si demonstranti si la Riga.

Si in Grecia, unde au loc manifestatii dese si violente, somajul este de 7,4%, tinzand catre 9,4% pana in 2010. La fel, rata somajului in Spania, estimata sa ajunga la 18,7%, este un alt motiv de ingrijorare pentru oficialii statelor europene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2319 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Dictatura in aplauze (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:17)

    Paranoid??? [anonim]

    Asa incepe tot.
    Se provoaca miscari, se convoaca sedinte UE, se adopta legi restrictive.

    Mi se pare totusi ca e doar o pregatire ... prea mult zgomot pentru prea putine evenimente.

    Sper sa nu se ajunga mai departe
  • +1 (3 voturi)    
    Somaj la noi? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:30)

    un_om_de_cal [utilizator]

    Eu ma intreb cat de serios poate sa ajunga somajul la noi in viitorul apropiat?

    Pana recent era mare cerere de angajati in mai multe domenii. De exemplu, era greu sa gasesti un zugrav sau un instalator. Si cand gaseai unul, aveai mari sanse sa platesti la inceput, dupa care sa fii amanat cateva saptamani din cauza numarului mare de comenzi.

    Cred ca avem destul de mult pana la recesiune si o rata mare a somajului,
  • 0 (4 voturi)    
    manifestatii (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:32)

    ovidiu [anonim]

    Prostestele in strada sunt iminente si in Romania.
    Este un semnal ca UE stie mai bine decat BOC/BASE cum stam.
    Situatia economica a Romaniei se va deteriora in continuare.
  • +1 (7 voturi)    
    si la noi se pregateste ceva.... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:39)

    Cetatzeanu [anonim]

    Este evident ca si la noi se pregateste ceva....toata aceasta dusmanie colectiva promovata de posturile de televiziune care ne asmut pe unii impotriva altora...suntem manipulatzi de totzi acesti copilasi ai lui Soros(bursieri) sa ne uram unii pe altzii! Din pacate si presedintele Basescu marcheaza la lucrul acesta el avand conflictul in gena!
    Condamnarea sau cel putzin trecerea in derizoriu a patriotismului pe care cauta sa ne-o insufle acesti soldatzi ai neoconservatorismului face parte din strategie! SA NU NE LASAM PACALITZI!
    • +1 (3 voturi)    
      pe bune? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:29)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui Cetatzeanu

      Nu stiam ca antenistii au fost bursieri Soros! :))))))))
  • +6 (6 voturi)    
    OARE CE SE VREA? (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:49)

    GOGU [anonim]

    Stau si ma intreb ce se intimpla!!???!!! Caderea imobiliara intii a fost trimbitata in mas media si mulsa din greu pina in sfirsit s-a miscat... acuma vad ca se trimbiteaza ideea miscarilor de protest. Oare jurnalistii din mas media sunt incompetetni si incapabili ori asta li se dicteaza sa publice?
  • +4 (6 voturi)    
    Da vor fi ... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:02)

    zeflyingdutch [anonim]

    si in Ro proteste de strada. Acestea pot fi lafel de spontane precum si "revolta din 1989", adica f bine planuite si executate :-). Sa va spuna Stanculescu, pe Iliescu nici nu il mai pomenesc.
    Sau deloc.
    "La Romania" nu exista spirit de unitate sociala / umana si de intrajutorare ci miscare de turma haotica (vezi modele precum Becali sau altii mult mai sus din politica). Astfel de indivizi care traiesc avind nevoie de un pumn de fier care sa ii trimita la munca in fiecare zi pot fi usor manipulati / folositi.
    Pai cum credetzi ca am ajuns sa avem o clasa politica "care este" ? Hoti si speculanti transfiormatzi in politicieni ne reprezinta ptr ca marea majoritate asta suntem... :-(
    Imi pare rau ptr cele afirmate mai sus , dar asta este cruda realitate...
    • +1 (5 voturi)    
      De accord (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:12)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui zeflyingdutch

      In Romania nu se va iesi in strada deoarece se merge pe principiul "sa moara capra vecinului" fara nici un fel de spirit civic sau de unitate sociala.
  • -1 (5 voturi)    
    new world order... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:04)

    flxn [anonim]

    daca va uitati la filmul asta, o sa intelegeti mai multe...
    http://video.google.com/videoplay?docid=259284298193847598
  • +1 (5 voturi)    
    Nu cred ca vom avea manifestatii si anarhie. (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:05)

    AlinN [anonim]

    Din acest motiv exista expresia "a exploda mamaliga". Pentru ca suntem docili. Mamaligile nu prea explodeaza. Prevestirile acelea referitoare la tara noastra, sunt aberatii.
  • +1 (1 vot)    
    sa fim seriosi... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:28)

    Andrei [anonim]

    Spunea un mare destept mai demult : " Guvernului trebuie sa-i fie frica de populatia tarii ,populatiei sa-i fie frica de guvern" .
    In orice tara normala vor exista si exista proteste ( este un lucru firesc) . O civilizatie poate evolua doar in situatii extreme-de criza nu neaparat "economica" . Totusi, chiar credeti ca, noi, poporul care inghite tot ce scuipa politicienii, cei din conducere vom iesi in strada? Ne sfideaza astia de sus zilnic intr-un mod barbar. Si noi, doar inghitim in sec si le spunem "saru`mana nenea, ca macar ne lasi in pace la noi in dormitor . " Se pare totusi ca incet-incet nici acolo nu vom fi lasati in pace ... Si noi iesim in strada ? Nu . Suntem un popor las , manelist,definit prea bine cu stirile de la ora 5 . Mi-e sila ca sunt roman, pentru a nu stiu cata oara ...
  • +2 (4 voturi)    
    Putina ratiune nu strica (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:36)

    Alias [anonim]

    Astea cu iesitul in strada sunt niste enormitati foarte periculoase, iar cei care le propaga ar trebui sa raspunda.
    Ce dracu sa faceti in strada? Ce vina are guvernul sau parlamentul ca e o criza globala? Ce vina are Popescu sau Ionescu care-i vecinul tau de bloc? Niciuna!
    Crizele economice vin si trec, sunt lucruri naturale, ca seceta sau inundatiile. Un an-doi lucrurile merg mai prost, dupa aia se indreapta.
    • +2 (2 voturi)    
      criza (Vineri, 23 ianuarie 2009, 12:54)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Alias

      Ai avut vreodata un bar?

      Un bar daca are vad bun si clienti pe masura merge de la sine, indiferent ca te fura angajatii, ca iei amenzi de la fisc, etc.

      Dar cand merge prost incepi sa cauti de ce se intampla asta:
      Asa si acum, cat am avut crestere economica (bazata pe te miri ce) multi nu s-au uitat cine fura si cat. In plina criza se vor cauta tapi ispasitori (pe vremuri erau evreii) la cererea oamenilor iesiti in strada.

      Capul lui Motoc vrem!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      tocmai (Vineri, 23 ianuarie 2009, 15:11)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alias

      tocmai din motive rationale este necesara o razmerita . Atata timp cat nimeni nu zice nimic , nu se actioneaza in nici un sens, cei care sunt bogati se vor imbogati si mai mult , iar cei saraci ... dumnezeu cu mila .Inseamna ca , acuzi si revolutia franceza, sau pe cea americana tot cu enormitati periculoase ? Datorita lor exista , pana nu demult o oarecare normalitate ...nicidecum ce afirmi tu . Este normal ca , un popor sa iasa in strada in momentul in care cei de sus au ajuns la concluzia ca pot face ce vor si ne pot sfida cum vor . Sunt semne de rebeliune in toata Europa, lucru care arata ca lumea este nemultumita , ca acest sistem nu este pentru oameni . ( Franta, Germania, Marea Britanie , Grecia s.a.m.d) . Dar nu . Noua ne place sa urmarim teroristi fantoma prin nu stiu ce tari , si sa-i omoram si pe localnici daca tot suntem pe acolo . Tu , din pacate, si nu ai nici o vina , ai o reactie perfect normala , indusa de ce vezi la televizor. Deschide bine ochii , suntem toti niste sclavi in custi imaginare .
  • +2 (2 voturi)    
    se pregateste ceva... (Vineri, 23 ianuarie 2009, 17:07)

    Adendum [utilizator]

    Toate ziarele publica stiri despre miscari de protest umfland numarul participantilor si gravitatea...Trebuie sa ne uitam bine si sa vedem dincolo de randuri...la fel ca si criza financiara dictata de cativa oameni fara scrupule se pregatesc si miscarile de protes folosind manipularea maselor...si cred ca la noi sunt mari sanse avand in vedere ca 70 % din polpulatie doarme cu televizorul si se trezeste cu televizorul iar zvonul e principalul subiect de discutie la serviciu sau la o cafea...Aveti grija si nu va lasa-ti dusi de articolele lasate momeala...