Radu Berceanu: In luna noiembrie vor fi gata 42 de kilometri din Autostrada Transilvania

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 22 ianuarie 2009, 17:21 Actualitate | Esenţial


La inceputul lunii noiembrie a anului 2009 ar putea fi gata pentru circulatie 42 de kilometri din Autostrada Transilvania, mai exact din sectorul Campia Turzii - Gilau, a declarat, joi, ministrul Transporturilor, Radu Berceanu.

Berceanu a vizitat, marti, santierul Autostrazii Transilvania, iar joi, s-a intalnit cu reprezentanti ai Companiei Bechtel. El a anuntat ca va continua discutiile cu reprezentantii companiei si in zilele urmatoare.

Cele mai importante declaratii ale lui Radu Berceanu:

  • "Am cazut de acord sa modificam cateva dintre modalitatile in care se lucra pana acum din prevederile contractuale. Cea mai importanta este legata de avans. Avansul era de obicei in jurul a 150 de milioane de euro, suma care trebuia platita la inceputul anului, pentru lucrarile din anul respectiv."
  • "Anul acesta nu se va plati acest avans, ci vom lucra cu plati lunare sau pe stadii de lucrari, fara sa mai fie nevoie de niciun fel de avans. In alti ani, schimbul a 150 de milioane de euro, schimbul leilor aferenti acestei sume, a creat probleme in legatura cu cursul valutar."
  • "Anul acesta, daca noi, partea romana, vom respecta obligatiile contractuale cum ar fi relocarea unor linii de inalta tensiune si tevi de gaze, exproprierea, pe unele portiuni de teren, si bineinteles plata continua si corecta a sumelor certificate la plata de catre consultant, atunci, la inceputul lunii noiembrie vom avea gata pentru circulatie 42 de kilometri din acest tronson care in total are 52 de kilometri."
  • "Sunt multe viaducte, multe lucrari complicate, asa ca ceilalti 10 kilometri vor fi finalizati in primele luni ale anului 2010."
  • "In doua sau trei saptamani vom discuta despre portiunea 3C, care este la granita, ultima portiune, catre Bors, unde probabil vom cadea de acord cu finalizarea a 18 kilometri. Acolo este si un foarte mare viaduct, o sa va comunicam la momentul acela intelegerea la care am ajuns."
  • "Noi va trebui sa platim, imediat dupa adoptarea bugetului, o suma de 141,5 milioane de euro, care sunt restante de plata din anul trecut. Deci este un cadou pe care l-am primit de la domnul Orban, sigur ca or sa ne coste si penalitatile, sunt incluse in suma asta, ne costa si schimbul valutar care nu mai e 3,5 ca asta-vara cand au fost facute unele dintre aceste cheltuieli."
  • "Pentru ceea ce ne-am propus anul acesta pe sectiunea Gilau - Campia Turzii, sunt necesare 291 de milioane de euro, deci un total de 432 de milioane de euro, la care se vor mai adauga sumele pe care le vom discuta saptamana viitoare, pentru portiunea de la granita Suplacu de Barcau - Mihailesti."
  • "Noi am discutat si despre angajatii de pe santiere care odata aceste lucruri stabilite, nu trebuie sa se mai teama, vor incepe sa fie rechemati destul de repede. Aceste lucrari dau de lucru unui numar mare de oameni, ceea ce face ca economia in zona respectiva sa functioneze."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2740 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    si restu? (Joi, 22 ianuarie 2009, 17:35)

    adrian [anonim]

    3A si 3B trebuia sa inceapa in ianuarie 2008.. de ele ce se mai aude?
  • 0 (2 voturi)    
    renule ia zi ma:) (Joi, 22 ianuarie 2009, 17:53)

    catalin [anonim]

    =)))))))))))
  • 0 (2 voturi)    
    raspuns pe masura declaratiei... (Joi, 22 ianuarie 2009, 17:54)

    ura-si-la-gara [utilizator]

    ha-ha-haha.
    Asta chiar o fost funny...
  • -2 (6 voturi)    
    neverosimil (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:00)

    ion [anonim]

    Cum se poate schimba stilul de lucru asa repede,bravo Berceanu inseamna ca se poate
  • +1 (5 voturi)    
    care an (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:13)

    catalin [anonim]

    noiembrie 3009 ?
  • 0 (4 voturi)    
    .... (Joi, 22 ianuarie 2009, 18:29)

    dan [anonim]

    ...iar incepand cu mai 2009 coruptia va fi eradicata in Romania :PPP
  • +2 (2 voturi)    
    Bechtel (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:20)

    Petre [anonim]

    Haha, cine mai poate da crezare acestui om? De aproape 20 de ani se perinda cam aceleasi figuri jalnice prin ministere, cu fel de fel de planuri si promisiuni. Multe din ele sant mai dificil de verificat, dar drumurile....Drumurile sa vad. Asa cum sant ele executate si intretinute.
  • +1 (3 voturi)    
    Uau! (Joi, 22 ianuarie 2009, 19:24)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    42km? Uau! Vom putea face întreceri de maraton cu maşina.
  • +1 (1 vot)    
    42km intr-un an? (Joi, 22 ianuarie 2009, 21:04)

    gigi [anonim]

    record absolut
    bravo base o sa cistigi alegerile
  • 0 (0 voturi)    
    sunt impresionata (Joi, 22 ianuarie 2009, 21:29)

    mira [anonim]

    de "performanta" istorica de care e capabil acest minister...stam cel mai 'bine" din europa la nr de km de autostrada realizati...
  • +1 (1 vot)    
    calcul (Joi, 22 ianuarie 2009, 22:33)

    ioan timisoara [anonim]

    pana acum s-au platit 600 milioane de euro, se mai adauga 141,5 restante si 291 pentru anul asta, pentru a finaliza 42 de km dintr-un tronson de 52 de km. deci peste 1.000.000.000 de euro pentru 42.000m inseamna

    24.583€ pentru un metru sau 246€pentru 1 centimetru
  • +1 (3 voturi)    
    O OMISIUNE - CALITATEA PROASTA A LUCRARILOR (Joi, 22 ianuarie 2009, 22:49)

    Badea Cirtan [anonim]

    Domnule Berceanu, parca erau 77 milioane Euro, cum de s-au transformat in 141,5 milioane?

    Si cu calitatea proasta alucrarilor cum ramane? Din ce am citit cam totul se prabuseste acolo... Betoanele sunt crapate... De ce aruncati cu banii pe fereastra? AFARA BECHTEL.. !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    berceanu- comunist (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:34)

    n [anonim]

    in 1988 Tovarasu Berceanu actual mare democrat... era in tabara de practica Boureni in Dolj ca MARE PROFESOR SI COMUNIST! batea elevii cu bucati din laditele de rosii ca nu fac norma si SABOTEAZA GUVERNUL COMUNIST! acelasi Tovaras Berceanu azi ne da gulgute public...
    cinste noua! avem democratie! de asta am strigat jos Ceausescu in 89 sa ne conduca tot fosti tortionari comunisti!
  • +1 (3 voturi)    
    bai, mincinosule!!! (Joi, 22 ianuarie 2009, 23:53)

    Catalin [anonim]

    Nu tu, Bercene, ai "renegociat" contractul cu Bechtel, in 2005?
    Ce vii acuma cu goange? Restantele din ultimul an sunt din cauza "renegocierii" facute de TINE!
    Astia de anul trecut n-au platit sumele alea pt. ca n-au avut petru ce sa le plateasca. Bechtel nu a lucrat anul trecut mai nimic si, in plus, nu si-a raspectat nici alte angajamente (sa angajeze romani etc.etc.). Si toate astea s-au intamplat numai si numai pt. ca tu ai renegociat contractul in conditii si mai dezavantajoase pt. noi decat cand l-a negociat prietenii tai din guvernul Nastase (PSD).
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ?! (Vineri, 23 ianuarie 2009, 10:24)

    sss [anonim]

    "daca noi, partea romana, vom respecta obligatiile contractuale cum ar fi relocarea unor linii de inalta tensiune si tevi de gaze, exproprierea, pe unele portiuni de teren, si bineinteles plata continua si corecta a sumelor certificate la plata de catre consultant, atunci, la inceputul lunii noiembrie vom avea gata pentru circulatie 42 de kilometri." !!!
    E clar nu vom avea nici macar 1 km
  • 0 (0 voturi)    
    42 km (Vineri, 23 ianuarie 2009, 11:53)

    e bine [anonim]

    42 km/an => cei aprox. 420 km ai autostrazii ii termina in 10 ani
    E bine, suntem in grafic. Rad si curcile de noi.

    Penibil
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar 42km/an (Luni, 26 ianuarie 2009, 19:06)

      Io [anonim] i-a raspuns lui e bine

      Au terminat deja 5.