Un nou caz Mailat: un roman, Ali Majlat, a violat o britanica pentru a putea sa invete limba engleza in inchisoare

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2009, 10:50 Actualitate | Esenţial


Ali Majlat
Foto: telegraph.co.uk
Un vagabond roman a violat si jefuit o tanara britanica pentru a ajunge in inchisoare si a putea, astfel, sa invete limba engleza. Cel putin asa a declarat Ali Majlat, in varsta de 35 de ani, in fata psihiatrului inchisorii, scrie Telegraph.co.uk.

Ali Majlat fusese eliberat din inchisoare in Romania, unde ispasise o pedeapsa pentru furt si jaf, cu cateva luni inainte de a pleca in Marea Britanie.

Victima, o britanica in varsta de 21 de ani care astepta trenul in statia Wakefield Kirkgate Station, West Yorkshire, a fost batuta si doborata la pamant de roman.

Initial, tanara a reusit sa fuga, dar Majlat a prins-o si a violat-o, dupa care i-a furat telefonul mobil, geanta si bratara. Evenimentul a avut loc in octombrie 2008.

Majlat a declarat in fata psihiatrului inchisorii ca a comis aceasta infractiune deoarece vroia sa ajunga in inchisoare, unde va fi hranit, va avea unde sa doarma si va putea sa invete si engleza.

Romanul, care a fost arestat la cateva zile dupa comiterea infractiunii, a recunoscut in fata Curtii ca a violat-o si jefuit-o pe tanara britanica.

Judecatorul Alistair McCallum a cerut investigarea actiunilor criminale comise de Majlat in Romania.

McCallum a precizat ca ar putea cere pedeapsa cu inchisoarea pe viata, in cadrul urmatorului termen al procesului, in aprilie.

"Se pare ca a fost eliberat din inchisoare in iunie 2008 si, imediat, a venit in Marea Britanie, legitimandu-se cu pasaportul, pe baza reglementarilor europene care ii permit acest lucru", a spus judecatorul.

Judecatorul s-a interesat daca exista vreo procedura de alertare a vamesilor in cazul in care criminali precum Majlat calatoresc din Romania in Marea Britanie profitand de reglementarile europene.

La trei luni dupa ce a ajuns in Marea Britanie, Majlat a fost inchis doua luni pentru o spargere comisa in Londra.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3691 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Ciudat nume (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 10:59)

    helfdane [anonim]

    are asta. Roman nu e cu siguranta. O fi tigan sau turc ?
    • 0 (2 voturi)    
      Evident !!! (Joi, 22 ianuarie 2009, 8:31)

      Buster [anonim] i-a raspuns lui helfdane

      Roman nu e sigur !!!
      Si tigan este destul de putin probabil ca aia au nume sonore gen Ronaldo, Romario, Santiago etc...Ali ?? Prea banal pentru un tigan...

      Cred ca au mai ramas turcii, dar l-au facut roman ca sa nu-i acuze nimeni ca defavorizeza minoritatile confesionale....
    • 0 (0 voturi)    
      more English Propaganda (Duminică, 25 ianuarie 2009, 3:37)

      Alma1975 [anonim] i-a raspuns lui helfdane

      Asta e roman? Cred ca e bosniac dupa nume sau si mai si: nu exista. Inca un exemplu de propaganda englezeasca la adresa romanilor! Au luat pur si simplu numele din presa italiana si l-au pus intro stire senzationala la ei in ziare, ca poate pune cineva botu'! Ma intreb cine plateste aricolele astea in presa lor.
  • 0 (4 voturi)    
    Imaginea romanilor in vest (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:07)

    cvm [utilizator]

    ramane asta, din poza de mai sus.
    E pacat ca suntem bagati toti in aceiasi oala, dar impactul stirilor de acest gen este foarte mare.
    In plus, nu se face nimic pentru reintegrarea sociala a indivizilor de acest gen si iata cum se duc pe afara sa dea in cap doar ca sa intre la puscarie acolo.
    Nu putem sa zicem nimic de etnie pentru ca am fi xenofobi si rasisti, asa ca mai bine tacem si ne acceptam soarta.
    • +6 (14 voturi)    
      Noi romanii (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:28)

      helfdane [anonim] i-a raspuns lui cvm

      Trebuie sa strigam in gura mare, sa postam pe toate forumurile straine faptul ca NU SUNTEM TIGANI. Eu asta fac in orice caz. Este de datoria noastra sa-i facem sa inteleaga ca romanii nu sunt tigani. Nu este nici xenofobie si nici rasism. Este un fapt si poate fi prezentat in mod tehnic: asa cum suedezii nu sunt amerindieni nici noi nu suntem tigani. Incet, incet, vesticii invata sa faca diferenta intre noi si tigani, iar asta e cel mai mare bine pe care putem sa ni-l facem.
      • +4 (8 voturi)    
        Ai dreptate, ramai determinat (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:14)

        Romanescu [anonim] i-a raspuns lui helfdane

        Nu te lasa corupt de relativismul din jur, mult succes in continuare.
        la fel fac si eu si pot sa spun ca sunt sute de vestici carora le-am explicat si care au priceput diferenta intre "rromi" si "romani". Inclusiv ziaristi!
        Eschimosii nu sunt beduini, tibetanii nu sunt negri africani, amerindienii quechua nu sunt secui. "Toti suntem oameni" nu e de ajuns.

        Fiecare avem dreptul la o identitate, a fi diferit sau chiar "unic" e o binecuvantare si o bogatie spirituala de nepretuit.

        Oricate pasapoarte as avea, raman un Homo Sapiens Sapiens, de rasa alba, european, de etnie roman, de limba materna romana, de religie crestina si de comportament de bun simt :)
        • 0 (2 voturi)    
          Merci (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:23)

          helfdane [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

          pentru sustinere.
      • +3 (3 voturi)    
        Prejudecati... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 17:08)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui helfdane

        Sigur voi fi modded down, cu sistemul asta de moderare genial, insa oricum scriu, pentru ca traiesc aici si stiu ce inseamna sa zici ca esti roman.

        Probabil, ceea ce vrei sa spui este ca 'nu toti romanii sunt tigani', pentru ca tiganii din Romania au cetatenie romana si deci, pentru cei din afara, sunt romani.

        Dar, cum tu ai prejudecata ca toti tiganii sunt rai, la fel au unii straini prejudecata ca toti romanii sunt rai . Si poti sa strigi cat te tine pieptul, efectul va fi acelasi, ca, de exemplu, daca un rrom ti-ar striga din tot pieptul 'nu toti tiganii sunt rai', vei zice, "da, de acord", insa in continuare te vei uita dubios la tigani..

        Asta e problema cu discriminarea - cand numele unei natiuni devine sinonim cu "criminal", nu poti spala asta din mintile oamenilor atat de usor.

        Atunci cand tu vei accepta ca tiganii sunt oameni la fel ca tine, ca nu toti sunt criminali, ca au si ei aspiratii si dorinta de a fi mai buni, cand te vei putea uita la oameni nu prin prisma filtrului pe care ti l-a bagat 'parerea colectiva' in minte, dar prin prisma 'este o fiinta umana', atunci poti sa te astepti ca altii sa te vada si pe tine prin aceasta prisma.

        Iar cat timp tu vei discrimina si vei avea preconceptii, nu ai dreptul la si nu vei avea parte de un tratament lipsit de prejudecati.

        So, in loc sa strigi pe forumuri, fa un lucru bun - un efort mare, de altfel, accepta-i asa cum sunt pe cei pe care-i urasti si poate atunci vei fi si tu acceptat asa cum esti de catre altii - ca un om bun.
        • 0 (2 voturi)    
          Oare? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 19:09)

          traian [anonim] i-a raspuns lui Florin

          Afirmatia "toti tiganii sunt rai" e o prejudecata. Dar afirmatia "cei mai multi tigani sunt rai" nu prea mai e o prejudecata ci e un adevar. "Gagii" (cum ne numesc tiganii pe noi ceilalti) au zi de zi confirmarea acestei afirmatii. E de ajuns sa deschida televizorul si o sa vada la jurnal ori o bataie intre clanurile tiganesti, ori o nunta intre copii de 6 ani, ori un jaf pus la cale de clanul Clamparu, Madularu sau ce naiba nume de clanuri mai au.
          Statisticile facute de ministerul de interne arata ca hotii, cersetorii, traficantii de carne vie sau de droguri sunt in proportie covarsitoare tigani, desi acestia alcatuiesc doar o minoritate in Romania. Pe langa asta, este vizibil ca cei mai multi tiganii inca au o mentalitate de clan primitiva si extrem de vocala, si un alt set de valori (morale, sociale si estetice) de cat restul romanilor, valori de multe ori incompatibile cu traiul civilizat. Ei recurg mult mai usor la violenta verbala sau fizica si inseala si fura ori de cate ori posibilitatea sa fie prinsi e foarte redusa (pt ca asa sunt educati). Ei respecta doar autoritatea staborului si a krisnitorilor si au un profund dispret fata de autoritatea legala respectata de noi ceilalti.
          Stiu ca aceasta mentalitate tiganeasca are radacini adanci in stiul nomad de trai, stil practicat de ei pana mai ieri. Mai stiu si ca exista tigani foarte educati, culti si civilizati, cu diplome de licenta si doctorate, artisti adevarati, medici, ingineri sau avocati (din pacate proportia acestora in randul etniei e foarte redusa). Dar cat timp majoritatea tiganilor nu va renunta la acesta mentalitate paguboasa, nu se va produce nici o imbunatatire a perceptiei noastre, a gagiilor, asupra etniei lor.
          Iar in privinta perceptiei strainilor asupra romanilor, ne plangem degeaba pt ca aceasta perceptie e de multe ori intemeiata. Privind obiectiv, si noi suntem necivilizati in comparatie cu ei. Din pacate.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu (Joi, 22 ianuarie 2009, 11:11)

          helfdane [anonim] i-a raspuns lui Florin

          Nu vreau sa spun "nu toti romanii sunt tigani". Eu spun pur si simpu "romanii nu sunt tigani" sau "romanii sunt diferiti de tigani" sau " romanii sunt o etnie (natie) iar tiganii sunt alta etnie (natie) cu totul diferita. Si daca citesti cu atentie comentariul o sa vezi ca nu scrie nimic ca ar fi romanii mai buni sau mai rai decat tiganii. Scrie pur si simplu ca sunt etnii diferite. Asta le comunic si oamenilor din vest cu care intru in contact. Nu e nici un fel de discriminare. Faptul ca nu-l consider pe tigan ca facand parte din etnia (rasa) mea nu inseamna ca-l discriminez. Daca tu il privesti ca facand parte din ai tai e treaba ta, dar nu-mi impune si mie acest lucru. Peace!
    • +2 (10 voturi)    
      Din nou presa. (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:00)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui cvm

      Din nou presa uita sa specifice ca e tigan/rom sau turc sau puii mei ce e. Stimati domni scriiitori de articole (refuz sa va zic ziaristi), cred ca OTV devine un target mult prea inalt pentru toti. Va rog sa nu mai faceti confuzii de astea. Eu sunt roman. cel din poza nu e.
      • +3 (7 voturi)    
        fals, este roman de nationalita rroma (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:44)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui dorin

        Daca are buletin de identitate sau pasaport pe care scrie Romania este roman indiferent de nationalitate.
        Daca n-ar fi roman, datorita faptului ca sunt in proportie destul de mare tara asta, Romania nu s-ar mai putea numi stat national.
        Incet incet romanii se trezesc ca sunt minoritari in propria lor tara.
        • +2 (4 voturi)    
          Atentie la confuzii nationalitate/etnie (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:04)

          azerty [anonim] i-a raspuns lui qwerty

          Nationalitatea e data de pasaport, pentru ca e un document eliberat de un stat national, suveran. Statutul prin care se exprima juridic "nationalitatea" se numeste "cetatenie".
          Acest Ali e "cetatean roman", nu "roman", pentru ca are un document eliberat de statul national roman.
          Dar el este de etnie tigan (dupa nume) si se pare ca de limba si cultura e turco-tatar (dupa prenume).

          Asa cum Marko Bella e "cetatean roman", nu "roman" sau "german"!
  • +5 (9 voturi)    
    "Roman"???? Poate "cetatean roman" !!! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:10)

    Romanescu [anonim]

    Chiar si un shtirist de la Hotnews e capabil sa faca diferenta intre un etnic "roman" si un purtator de pasaport romanesc.

    Acest Ali Mailat are prenume musulman si nume de tzigan.
    E turc, tatar, imigrant pakistanez ? Cum a capatat cetatenie? 
    • +2 (14 voturi)    
      ... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:33)

      ast [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Felicitari.. si tu si helfdane faceti in mod exceptional dovada de gandire primitiva.

      In conceptia moderna (adica de vreo 50 de ani incoace) etnia nu mai are nici o treaba cu nationalitatea. Important nu e ce etnie e omul ci de ce statul caruia ii apartine ca nationalitate reuseste sa impuna un sistem care minimalizeaza nenorocirile de genul asta. Vezi ca judecatorul nu s-a interesat de 'cum gasim toti romanii sa le punem banderola ca sa-i recunoastem' sau 'cum sa dam toti romanii afara din tara' ci de cum se poate construi un sistem care sa nu permita accesul strainilor cu astfel de antecedente in tara.

      Cu gandirea asta primitiva nu facem nici un progres, doar promovam segregatia.

      Si mai mult, sunt sigur ca au si ei destuli englezi care au facut acelasi lucru, nu e de ca si cum oamenii echilibrati de la ei (exista si exceptii) o sa tipe ca romanii sunt satana (ceva mai apropiat de reactia la cazul Mailat in Italia)
      • +1 (7 voturi)    
        Insulta nu are cetatenie (in cazul tau) (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:07)

        Romanescu [anonim] i-a raspuns lui ast

        Atacul la persoana e dovada de infantilism si slabiciune intelectuala. Argumenteaza, nu injura pe cei care au opinii diferite, asta e dialogul.

        A accepta diferenta nu inseamna a segrega.
        Segregarea se refera la ierarhizarea oamenilor in functie de rasa, etnie, cetatenie, etc.
        Segregare/discriminare/rasism e sa spui "toti tiganii sunt infractori". Asta nu e adevarat si nu trebuie acceptat.
        Sa spui "multi tigani sunt infractori" e insa adevarat si perfect dovedibil, procentul celor condamnati penal printre tigani e mult mai mare decat procentul lor in populatie.

        Nu confunda un simplu fapt divers (cum sunt cu sutele zilnic in UK) cu vreo "campanie anti-romaneasca".
        E prea mare sensibilitatea noastra, presa stie asta si ne serveste cu astfel de "evenimente".

        Nu te ingrijora, foarte multi britanici stiu acum sa faca diferenta intre etnie si cetatenie, adica intre tigani si romani, intre magrebini si francezi, intre turci si germani, etc.
        Si doar cei mai extremisti sau stupizi dintre ei pot confunda un individ cu o intreaga etnie sau popor.
        • +2 (2 voturi)    
          diferenta (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:42)

          ast [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

          'A accepta diferenta nu inseamna a segrega.' - a face diferenta in functie de etnie exact la asta duce. De ce nu putem sa impartim lumea in 'om cinstit'/'infractor' fara alte considerente?

          Confuzia o faci tu. Cand englezii se refera la 'romani' se refera la nationalitate. Stii de ce? Pentru ca etnia nu conteaza. Tu citesti 'roman' si identifici notiunea, in mod gresit cu o etnie. De aici zic de gandirea primitiva de a imparti oamenii in etnii.

          "multi tigani sunt infractori" - aici jumatate e vina lor si jumatate a noastra. Nu mi se pare corect sa ne deresponsabilizam in acest mod fata de problemele altor cetateni (in cazul nostru - romani). Si la americani, criminalitatea e mai mare in randul negrilor, dar lumea nu priveste asta ca fiind din cauza ca negrii ar fi ei cumva diferiti.

          Daca tu ii zici unui vest-european normal (nu radical) ca tiganii nu sunt romani, in primul va incerca sa confirme ca tiganii aia au nationalitate romana si apoi se va uita ciudat la tine ca faci imparteala dupa etnie. Mai mult, curentul nou este ca si nationalitatea sa fie reprimata - vezi uniunea europeana ca organizatie supranationala (cu care eu sunt de acord).

          Nu inteleg foarte bine ce incerci sa dovedesti.. ca nationalitatea ar trebui determinata de etnie? Ca nationalitatea de roman ar trebui sa fie incompatibila cu etnia de tigan?

          Asa, si ca veni vorba de 'etnia' romaneasca, ai sa afli cu surprindere ca nu prea exista.. suntem un mare amestec al tuturor popoarelor care au trecut pe aici cu o limba importata in mare proportie din franceza.
          • 0 (2 voturi)    
            Mandria "modernitatii" ignorante (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:48)

            Romanescu [anonim] i-a raspuns lui ast

            "curentul nou" e adulat doar de cei care confunda "noutate" cu "adevar"!
            Nazismul a fost o mare noutate la vremea lui, la fel si revolutia bolshevica. Stim ce a urmat.
            Mai nou avem "relativismul moral", "metisajul rasial", "casatoria homosexuala", etc.
            Care pt. ca sunt "noi" si "cool" sunt presupuse automat ca benefice speciei umane.
            E fals, ele creeaza nenumarate tensiuni in societate si aduc mai multe blocaje decat solutii. Pana intr-acolo incat "elita" politica incearca sa ucida libertatea de exprimare interzicand prin lege orice dezbatere mai serioasa despre astfel de subiecte.
            Poate observi ca cei ce isi spun "toleranti" si "democrati" refuza cu inversunare si incrancenare orice metoda de a consulta direct populatia pe care afirma cu tupeu ca o reprezinta.

            Inteleg, dupa opinia ta, ca e rau sa avem categorii si ierarhii, ca totul si toti ar trebui simplificat pana la limita minima a sensului. Asta inseamna moartea dialogului, moartea filosofiei si stiintelor sociale.
            Sunt curios cum vor mai reusi sociologii sa faca anchete sociale fara sa aiba dreptul sa vorbeasca de categorii sociale, etnice, religioase, etc?

            E regretabil, probabil n-ai trait in Vest, ceea ce presupui despre opinia americana si negri, sau vestici si tigani, e complet rupt de realitate.
            Realitatea e ca toate sondajele din ultimul timp facute in Europa de vest arata ca electorii resping masiv imigratia ilegala, non-europenii, religia islamica, etc. si tot ce le ameninta modul de viata, cultura si valorile de civilizatie.
            Poporul din California a interzis prin referendum, in ziua alegerii lui Obama, casatoriile homosexuale, iar in ziua investiturii lui Obama, UNESCO publica un raport despre analfabetismul la arabi (40%) !! Dupa cum vezi, imaginea lumii occidentale despre "ceilalti" nu e nici pe departe ce crezi tu!
            Etnia romaneasca exista, e comunitatea de limba, istorie, cultura, religie si patrimoniu genetic.
            Nationalitate si etnie sunt diferite, nu "incompatibile" :)
    • 0 (2 voturi)    
      nu este (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 18:27)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Romanescu

      Romania un stat national?
  • +2 (8 voturi)    
    un roman ? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:19)

    roman [anonim]

    Astia sunt romani ? pai daca te iei dupa nume sunt orice alta natzie , dar nici romani nu sunt si nici nu se comporta ca romanii.
    • +4 (10 voturi)    
      dar cum se comporta romanii? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:51)

      qwerty [anonim] i-a raspuns lui roman

      Iti spun eu:
      - se inghesuie prin magazine
      - se imbraca ca niste c\
      - urla pe strazi, ii auzi de la o posta
      - urla si cind vorbesc la telefon
      - au un mers de smecher, sunt parfumati si plini cu lanturi, inele si cercei de aur
      - se inghesuie la imbarcare in avion, ca nu cumva sa ramina fara loc
      - sunt mofturosi prin restaurante dar zgirciti la bacsis
      - nu dau prioritate si gonesc ca nebunii pe autostrada

      Cam asta este profilul turistilor romani.
      • +3 (3 voturi)    
        prea adevarat... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:15)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui qwerty

        ii vezi de la o posta pe romani oriunde ai merge prin europa. trist.
      • 0 (0 voturi)    
        copletare (Joi, 22 ianuarie 2009, 1:42)

        olu [anonim] i-a raspuns lui qwerty

        si cand se preteaza la ilegalitati.............tot ultimii din tagma borfasilor sant .
  • +5 (11 voturi)    
    cetatean roman = roman (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 11:45)

    Daniel [anonim]

    Ce este asa greu de inteles?

    Husein este american. Pardon, presedinte american!

    Deci scuze de genul nu-i roman ca are nume de turc n-are nci o relevanta.
    Eu am vazut roman (blond, din Maramures) care cersea in Paris precum si romani (mai negriciosi) care cerseau in....(n-o sa va vina sa credeti) in Kuala Lumpur, capitala Malaeziei.

    Cea mai buna oglinda sunt ochii celorlalti.
    Sa dai vina pe ei, ca sunt chiori, orbi, tampiti inseamna sa nu vezi parul din ochii tai.
    • -1 (5 voturi)    
      Sunt maghiar, nu roman (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:55)

      Marko Bella [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Genul asta de imbecilitate demagogica e valabila in tarile numite "de imigratie", adica acolo unde nu exista istorie, nu a exista nici un popor fondator, totul e facut din carpeala, din "patchwork" (cum a zis ieri Prea Sfintia Sa Mesia Hussein Obama).
      In Romania traiesc romani, maghiari, tigani, sarbi, evrei, greci, turic, tatari, rusi, etc. si toti au cetatenie romana!
      A fi cetatean e un statut juridic-administrativ.
      A fi roman semnifica apartenenta la o comunitate de limba, istorie, cultura, religie si chiar patrimoniu genetic.
      Poate crezi ca daca tu, roman, emigrezi in China, cei de acolo te vor numi "chinez"? :)))

      Opinia ta nu e "superioara" moral altora (pt. ca nu exista asa ceva, traim in epoca relativismului moral, unde totul e la fel de "moral":)), ci doar foarte simplista si reductionista.
      Mai citeste, nu te obamiza ca vei regreta curand:)
      • +2 (2 voturi)    
        sinteza (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:51)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui Marko Bella

        Marko, de acord cu tine (mai putin ultima propozitie).

        Deci, aici putem discuta pe pagini intregi. Ca urmare simplificam:
        pe scurt, cand vezi pe cineva ca vine din tara X spui ca are nationalitatea X. Nu te apuci sa studiezi istorie, antropologie, sociologie,....

        La asta m-am referit.
  • 0 (8 voturi)    
    Varzas, barza, mazare, viezure.... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 12:15)

    Catalin [anonim]

    - Cum te cheama pui de dac?

    - Ali....Ali Majlat....

    Sau cum ar spune Shakespeare: "much ado about nothing..."

    Daca am spune: tigan am discrimina...daca spunem realitatea, adica roman de etnie turco-tatara (multi rromi sunt parte a acestei etnii in Dobrogea), parca nu mai e atat de spectaculos.

    De ce nu spune totusi nimeni: CETATEAN EUROPEAN? Ca asta este acest Ali - un cetatean al Uniunii Europene, cu drepturi egale ca toti ceilalti - ca sunt britanici, nemti, romani, francezi, letoni sau ce-o mai fi. Si la fel de bun, sau rau, ca orice alt violator european.

    Sau da bine in presa straina sa se lege de romani?
    • +6 (8 voturi)    
      Nu exista "cetatenie europeana", UE nu e un "stat" (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:00)

      Malin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Vezi ca e mare varza in argumentatia ta. Esti de buna credinta si vrei sa comunici o idee buna, insa esti gresit informat.
      Doar statele legal recunoscute pot acorda cetateniei si documente de identitate.
      UE nu e stat, nu elibereaza pasapoarte si nu da cetatenii.
      UE "accepta" doar pasapoartele membrilor sai, care sunt state (27 la numar) si presa numeste abuziv acest gen de pasapoarte, "pasaport UE".
      Care nu exista legal, e doar o sintagma ca sa fie mai rapida exprimarea.

      Etnicul tigan Ali Mailat e de limba si cultura turco-tatara si posesor de pasaport romanesc, adica are nationalitate acordata de statul numit Romania.
      Stiu ca e greu pt. unii sa accepte complexitatea, insa inteligenta si adevarul o cer :)
      • +1 (7 voturi)    
        Esti varza maline (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:15)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Malin



        Exista notiunea de cetatean al Uniunii Europene, si acesti cetateni au anumite drepturi in tarile membre UE (cum ar fi dreptul de libera circulatie, de care a beneficiat cetateanul european Ali Majlat). La fel cum la nivelul Uniunii Europene toate limbile tarilor membre sunt considerate limbi oficiale.

        Ia pune mana cetatene european pe-un manual de drept european (sunt cateva in limba romana, sau daca stii ceva rominglish, baga si www.europa.eu) , si nu mai vorbi "vorbe" - deoarece, contrar opiniei ca romanul e expert in toate, crede-ma ca nu e. Doar se baga-n vorba ca musca...

        Asa ca nu stiu unde sunt complexele alea. Dar pe la noi nu sunt.
      • 0 (6 voturi)    
        Hai pe bune? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 13:22)

        Europeanu [anonim] i-a raspuns lui Malin

        http://europa.eu/abc/treaties/index_en.htm

        Ia vezi, cate tratate vorbesc despre European Citizens - si de cand....

        Esti cetatean al unei tari membre a uniunii europene - asa ca esti cetatean al Uniunii Europene.
        • +3 (5 voturi)    
          UE nu elibereaza pasapoarte !! (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:12)

          Dura Lex [anonim] i-a raspuns lui Europeanu

          Un "cetatean UE" e de fapt un cetatean al unui stat membru al UE, nu exista "cetatenie UE" in sine, fara un suport juridic national al unuia din statele membre si doar fiind cetatean al unuia din cele 27 de state poti avea drepturile prevazute in tratate UE.

          Mai clar pentru cei care nu sunt juristi: daca maine Romania se retrage din UE, degeaba scrie pe pasapoartele voastre "European Union" ca ele nu mai sunt recunoscute ca documente UE si nu mai aveti nici un "drept de cetatean european".
          Simplu, pentru ca UE nu are nici un fel de abilitare legala pentru a elibera documente de identitate.

          Faceti o confuzie asurpa notiunii comunitare de "cetatean UE" folosita plastic pentru a vorbi de fapt de "cetatenii tarilor memebre ale UE".

          Nu exista "cetatean UE" care sa nu aiba obligatoriu cetatenia unui stat membru, iar asa zisa "cetatenie UE " e de fapt "cetatenia unui stat membru al UE".
          Stiu ca vi se pare dificil, insa asta e legea!

          Tiganul Ali e "cetatean UE" doar pentru ca a aratat un pasaport eliberat de o tara membra a Uniuniii. Altfel, in abstract, el era doar un imigrant, un apatrid sau un cetatean non-european, UE nu-i putea da cetatenie cu decizie de la sine putere a birocratilor din Bruxelles. Pur si simplu nu au dreptul :)
          • -2 (4 voturi)    
            Undeva gresesti (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:43)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui Dura Lex

            Eu nu fac nicio confuzie ASUPRA NOTIUNII DE CETATEAN EUROPEAN. Si nu mi se pare dificil, din contra vorbesc in cunostinta de cauza.

            Suntem toti cetateni europeni - in sensul in care ai explicat tu, foarte bine notiunea de cetatean european = cetatean al unei tari membre UE.

            Fiindca cetatenii europeni au drepturi oferite prin tratatele UE.

            Daca vrei sa stii care sunt abilitatile legale ale Uniunii Europene, repet - ai siteurile oficiale, studiaza-le, si ai vezi. Sau cauta un tratat de drept comunitar, nu mai fa pe desteptul pe forum - latina stim mai multi, insa nu toti ne rupem in figuri.
  • +3 (3 voturi)    
    Metoda de invatare limbii engleze? (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:25)

    Moromete [anonim]

    Eu stau si ma intreb daca totusi va reusi sa invete engleza.
  • +2 (6 voturi)    
    Eu propun (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 14:41)

    Georgia Baleanu [utilizator]

    ca acestui individ sa-i fie retrasa cetatenia romana. Si tuturor celor care fac astfel de crime si tot felul de infractiuni prin europa sau prin lume. De ce nu i se retrage cetatenia? Nu exista oare o baza legala pentru acest lucru?
  • -1 (1 vot)    
    Problema reala... (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 15:22)

    Vorbe goale [anonim]

    ... este abolirea pedepsei cu moartea. Cel putin pentru cazurile evidente...
  • 0 (0 voturi)    
    nume tipic bosniac (Joi, 22 ianuarie 2009, 14:15)

    sulea vrajitoru alistar [anonim]

    etimologia numelui imi spune destul de clar ca persoana provine din spatiul ex-yugoslav, mai precis Bosnia si Hertegovina. Este format dintr-un prenume tipic musulman si un nume care poarta amprenta slavizarii - acel "j" care se pronunta "i" simplu, caracteristica a zonei despre care vorbim. Intr-o mai mica masura as presupune ca provine din Kosovo, insa in orice caz este vorba despre o persoana de religie islamica (Ali) al carui nume de familie se scrie dupa regula slavilor din sud (yugoslavi).
    Daca-mi aduc aminte a mai fost asta-vara o stire asemenatoare cu unii din Italia care stateau in corturi, despre care s-a zis ca-s romani si cand le-au luat interviu, surpriza!: vorbeau sarbeste.