Adrian Nastase, trimis in judecata de procurorii DNA

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2009, 14:52 Actualitate | Esenţial


 documente
(20 Ian 2009) PDF, 101KB
Fostul premier Adrian Nastase a fost trimis in judecata, marti, de procurorii Directiei Nationale Anticoruptie. Adrian Nastase urmeaza sa fie judecat in dosarul "Trofeul Calitatii". Este pentru a doua oara cand Adrian Nastase este trimis in judecata de catre DNA.

Potrivit unui comunicat al DNA, remis HotNews.ro, Adrian Nastase este acuzat de incalcarea articolului 13 din Legea nr. 78/2000 - folosirea influentei sau autoritatii functiei de presedinte al unui partid, in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, in forma continuata.

Dosarul va fi judecat de Inalta Curte de Casatie si Justitie, iar procesul va incepe pe 26 februarie, potrivit NewsIn.

Procurorii anticoruptie l-au cercetat pe Adrian Nastase pentru spalare de bani in asa numita afacere “Trofeul Calitatii”, din care acesta, in calitate de sef PSD, ar fi beneficiat ilegal de bani pentru campania electorala din anul 2004.

Intrucat presupusa infractiune ar fi fost savarsita de Nastase in calitate de sef de partid, nu de fost premier aparat de legea raspunderii ministeriale, procurorii l-au putut trimite in judecata fara aviz.
  • Adrian Nastase ar fi beneficiat de 10 miliarde de lei vechi din operatiuni comerciale fictive, folositi pentru finantarea campaniei sale electorale din anul 2004.
  • In aceasi dosar a fost trimisa in judecata si Irina Jianu, fostul sef al Inspectoratului de Stat in Constructii, invinuita si in dosarul Zambaccian pentru dare de mita si complicitate la insusirea de foloase necuvenite.
  • Irina Jianu a organizat in 2004 afacerea “Trofeul Calitatii in Constructii”, prin care peste 3.000 de firme au participat, contra cost, la simpozioane organizate de Inspectorat in colaborare cu societatea Urban Construct, condusa de Bogdan Popovici, cunoscut ca un apropiat al sotilor Nastase si trimis si el in judecata in acest dosar. Banii incasati de la firme ar fi fost, insa, folositi pentru finantarea campaniei electorale a presedintelui de atunci al PSD, care candida la functia de sef al statului.
  • Popovici este acuzat de procurorii DNA ca, din cotizatiile incasate de la firmele participante, ar fi platit societatii Eurografica materiale electorale pentru Adrian Nastase.
  • Adrian Nastase este suspectat de procurorii anticoruptie ca, in campania pentru alegerile prezidentiale din 2004, ar fi beneficiat de materiale electorale in valoare de peste 10 miliarde de lei vechi. Potrivit unor surse judiciare, banii ar proveni din operatiuni fictive derulate in urma afacerii “Trofeul Calitatii in Constructii”. Afacerea fusese organizata de Inspectoratul de Stat in Constructii, condus pe atunci de Irina Jianu, in colaborare cu Urban Construct, o firma privata condusa de Bogdan Popovici.

Reactia lui Nastase: Smecherii de 2 lei


"Dosarul de astazi este raspunsul lui Basescu la inlocuirea lui Oprea si reprezinta un nou test pe care il face Basescu cu PSD", acuza Adrian Nastase pe blogul personal.

"Situatia este foarte clara: s-a decis trimiterea mea in judecata intr-un dosar aberant (dosarul campaniei electorale din 2004) in care mi se reproseaza fapte pentru care nu exista nici dovezi, nici responsabilitati legale imputabile mie. Este dosarul despre cheltuielile de campanie din 2004, care a fost legat de numele meu pentru ca eram presedinte de partid la acea data si contracandidatul lui Traian Basescu", continua Nastase.

"Au avut la dispozitie patru ani, controlul total asupra parchetului, sprijin politic. Nu s-au blocat in avize parlamentare, nu s-au blocat in chichite juridice. Ar fi putut sa clarifice acest dosar de mult timp, daca ar fi vrut. Au preferat sa trimita abia acum dosarul in instanta, eludand legea, pretinzand ca intre orele 6-8 dimineata eram presedinte de partid si nu prim-ministru - ca sa nu ceara avizul de la Parlament. Smecherii de doi lei!", considera fostul prim ministru.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3366 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Mda, dar TARICEANU?? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:11)

    EccE [utilizator]

    asta cand urmeaza..ca doar i-a dat clasa si lui Nastase la devalizari..sau asta a fost mai smecher..intai isi dadea legea si dup-aia fura legal..sa-l dea pentru abuz in serviciu contra intereselor publice..si subminarea economiei nationale
    • +2 (2 voturi)    
      Speranta .... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 19:50)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Inca mai sper sa vad un politician de talia lui nastase in zeghe . dar cred ca raman cu speranta
      • 0 (0 voturi)    
        nastase stie drumul la DNA si legat la ochi (Marţi, 20 ianuarie 2009, 20:23)

        nasha Reta [anonim] i-a raspuns lui gososan

        cel putin a mai invatat si el Bucurestiul -pana la urma emblematicul penal al Parlamentului Roman si al PSD, saturat de sicane se va spanzura de sireturi
  • +5 (5 voturi)    
    sa indraznim sa speram ? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:13)

    Flo [anonim]

    .. ca poate de data asta romanii o sa aibe parte si de umpic de DREPTATE ?
    • +3 (3 voturi)    
      Trebuie sa sarbatorim (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:29)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui Flo

      Dati-mi voie sa cred ca de data asta vom avea parte de o judecata dreapta. Daca Parlamentul(putere legislativa) a reusit sa-l protejeze de organele de judecata, chiar prin incalcarea Constitutiei sau a principiului separarii puterilor in stat, de data asta va ajunge in fata judecatii. Parlamentarii si ministrii sunt protejati pentru ceea ce spun de lege, pentru a li se respecta libertatea opiniei, nu pentru acte penale de coruptie. Sper sa-si dea drumul la papagal si sa mai traga dupa el ceva. Asa se-ntampla si pe afara. Daca prinzi un peste cat de cat mai mare, mai tragi cativa putin mai mari dupa el. Un Ilici ceva?
  • +8 (8 voturi)    
    Detinut Nastase, ti-am pregatit un pat la noi (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:14)

    Ovidiu [anonim]

    in celula....



    muahahahaha
  • +1 (1 vot)    
    sigur ca da (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:15)

    SC [anonim]

    ... ma si gandeam .
  • +5 (5 voturi)    
    necesitate (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:18)

    radu [anonim]

    Finantarea campaniilor electorale a partidelor trebuie sa devina transparenta si atunci intram in normalitate.Bine ca s a ajuns in instanta pentru a se clarifica .
    • +2 (2 voturi)    
      NECESITATE maxima (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:34)

      lc [anonim] i-a raspuns lui radu

      `cite magarii au facut vanghelie si altii in campania electorala 2008 si nu numai , ar trebui sa-l urmeze rapid la dna , presa a relatat multe cazuri de incalcare a legii
      • 0 (0 voturi)    
        Vanghelionu' (Marţi, 20 ianuarie 2009, 20:23)

        alex [anonim] i-a raspuns lui lc

        Mie Vanghelionu' ala mi se pare un caz clasic de spalare de bani: aducem ceva solisti cunoscuti dar bagati pe linie moarta, ii platim de parca ar fi sefii topurilor de pe mapamond, o parte din bani se intorc frumusel dupa aia in conturile partidului ca bani pentru campanii si alte alea... un caz de "almanahe", nu?
  • -5 (5 voturi)    
    Dosar subtire fatza de "flota" (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:29)

    gogu [anonim]

    Zgomotul e facut doar ca sa nu-i dea prin cap sa candideze la presedintie.

    E o lista neagra a contra-candidatilor lui Basescu si ma intreb cu ce il vor avea la mana pe geoana.
    Cand ma uit la ce scrie azi cotidianul pe rpim pagina, au cu ce. :-)
    • +4 (4 voturi)    
      Care flota, gogule? (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:44)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Ai halucinatii, sau iti place sa fii pe post de papagal, care repta intr-una aceleasi ineptii? Sau te referi la flota aia vanduta sub semnatura lui Nicu Vacaroiu? Fii mai explicit, pentru ca faci confuzii!
    • +2 (2 voturi)    
      base e mic copil... (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:50)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Prietene, daca tot vrei sa mai vezi pe cineva dupa gratii, gandeste-te la "bunicuta". datorita lui romania e in mizeria asta. ia cauta tu dosare precum revolutia din '89, mineriadele si multe altele petrecute in cele 3 (trei) mandate ale lu' tov. iliescu.
  • +3 (3 voturi)    
    popularul bobo. (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:30)

    vargatul [anonim]

    Ar fi prea frumos,parca nici nu am curajul sa sper ca se va intampla ceea ce asteptam demult.
  • +4 (4 voturi)    
    acolo este locul lui (Marţi, 20 ianuarie 2009, 15:35)

    mikaela82 [utilizator]

    deci eu am inteles ca oricine fura tara,adica pe noi prostii care inghitim orice este judecat asa de ochii lumii ca sa creada fraierii ca se face justiitie in tara asta.............mi-e si sila.Nu mai cred in DNA nici pana trec strada fiindca a facut un NIMIC mare pentru Romania.Macar sa ne faca un bine si sa nu mai apara pe la TV.
    Oare cat costa spaga pentru un judecator care te scoate nevinovat dintr-un caz de mare coruptie?
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu ar fi prea simplu, de aia nu-l iau (Marţi, 20 ianuarie 2009, 16:15)

    pippolino [anonim]

    Tranzactiile incucisate facute de Tariceanu cu actiunile Rompetrol pe bursa sunt inregistrate. Ar primi multi ani de parnaie, dar vad ca nu se sesizeaza nimeni. Nastase are si ele o gramada, dar vad se agata de toate tampeniile.
  • +2 (2 voturi)    
    Justitia noastra (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:10)

    catalin [anonim]

    ....se pare ca nu are tupeu sa ii bage la parnaie......pacat.
    Se va lalaii treaba pana uitam toti de ea.
  • +3 (3 voturi)    
    plangaretzul (Marţi, 20 ianuarie 2009, 17:28)

    bombo [anonim]

    nu inteleg de ce te vaicaresti atat ! daca e asa cum spui si esti nevinovat, lasa instanta sa se pronunte ! si in campania recent incheiata multi cu dosare penale au fost alesi prin vot uninominal ! asa ca nu vad care e problema, daca esti nevinovat vei iesi mai puternic ! dar tare cred ca ascunzi ceva....si mai cred ca te gandesti chiar serios la congo ! chestia cu "semneaza mircea" nu a tinut...cum nu tine nici chestia cu testele lui basescu pt psd ! du-te in instanta ca un barbat adevarat, sau mai e o scapare : cere-i ajutor lui vanghelie ! poate desfiinteaza dna-ul cum a procedat cu psd ilfov !
  • -5 (5 voturi)    
    guralivilor (Marţi, 20 ianuarie 2009, 19:16)

    traian [anonim]

    Multa rautate in sufletul celor care scriu aci. Dupa ei singurul corupt din tara asta este NASTASE.Daca Nastase intra in puscarie tara va fi lacrima.Oare banii folositi de basescu in campania electorala ia scos din buzunarul de la spate?Este anul alegerilor prezidentiale si concurentul cel mai de temut pt. basescu este Nastase.Pt. acest lucru basescu pune DNA- ul sa-i scoata zilnic cate un dosar.Sa tineti minte un lucru si anume ca ii va veni si lui(basescu) randul FLOTAAAAA!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Neaaaaaah (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 10:07)

    m [anonim]

    N-o sa pateasca nimic BonBo. Am zis!
  • 0 (0 voturi)    
    daaaaaaaaa (Miercuri, 21 ianuarie 2009, 10:51)

    anonym [anonim]

    desigur, DNA-ul devine imaginea competentei in justitie...i-au trebuit doar vreo 4 ani ca sa stranga dovezi...nu zic, bine k le-a strans si pe astea, dar sper ca macar sunt decente, adica sa nu starneasca rasul sau mai bine zis plansul contribuabililor, adica al nostru, cei care le platim marile salarii si benficii. in alte tari, cand se ajunge in fata judecatorului, inseamna ca exista probe suficiente si ramane la latitudnea (ca sa nu zic competenta) procurorului sa obtina un verdict de condamnare.
    problema e ca dl nastase (desi mai bine am spune dl X, numele putand fi inlocuit cu orice "baron"/demnitar patat), are suficiente resurse (desigur, din salariul de profesor- parca era pe undeva, si din castigurile aduse "de numeroasele" carti, publicate in tiraje enrome) sa plateasca avocati care sa demoleze anemicul DNA.