Sambata, citeste pe HotNews.ro primul episod din thriller-ul economic Insemnari de bancher

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:13 Actualitate | Esenţial


Simbata, 17 ianuarie, HotNews.ro publica primul episod din romanul Insemnari de bancher. "Un thriller economic sau de business, cum vreti sa-i spuneti. E in principal un roman fantasy, chiar daca veti recunoaste fapte sau personaje reale din bancile locale. E un roman care incearca sa descrie din spatele cortinei viata dintr-o banca. Despre cum se fura uneori bancile intre ele (produse, oameni, idei si in cele din urma, bani), pana la tehnici prin care clientii sunt spoliati", spune autorul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2232 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    nu e nevoie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:34)

    mamamare [anonim]

    Nu e nevoie sa mai citim, stim cu totii. Eu propun sa se dea prin lege ca meseriile care nu aduc plus valoare societatii sa se desfiinteze. Daca cei 75.000 sau cati or fi de bancheri ar sapa la autostrazi, am fi mai tari ca Germania. Sau ce canale cool am putea face...
    • +1 (1 vot)    
      Vezi tu? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:59)

      abcd [anonim] i-a raspuns lui mamamare

      La politica si la fotbal, tot romanul se pricepe, nu? Mai putin la economie sau alte stiinte mai exacte, acolo trebuie sa faci si ceva eforturi de gandire.
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:14)

      OZ [anonim] i-a raspuns lui mamamare

      Stai linistit ca Tariceanu a inceput cu chestii d-astea. Este una din cauzele pentru care si-a luat-o la alegeri. Somn usor!
    • 0 (0 voturi)    
      ...fereste-ma doamne de prosti... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:48)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mamamare

      Postul tau dovedeste cata plusvaloarea ai adus in discutia din acest subiect. ZERO.
      Te pomenesti ca oi fi unul dintre muncitorii romani plecati in Spania la sapat... de aia nu e Romania ca Spania.
    • +2 (2 voturi)    
      Raspuns facil (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:42)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui mamamare

      Te cred ca esti suparat pe bancheri, insa economia este mult mai complexa, totusi ca tine au gandit tari intregi in marile crize trecute, gen la 1848 s-a trecut la mari colonizari postoloniale, iar in in 1933 s-a ales Hitler ambele realizate cu mesaje similare, cu "inapoi la munca de jos". Totusi in realitate bancherii au gresit, si o parte vor plati cu slujbele, singura problema pe care o vad este ca problemele bancilor sa ramana doar ale lor, si sa nu fie "luate" de stat, cum fac acum pe banda americanii, francezii, germanii, austriecii, grecii, italienii etc.

      Totusi mai indulceste mesajul...
      • +1 (1 vot)    
        frumos raspuns (Sâmbătă, 17 ianuarie 2009, 0:04)

        AdrianUrsu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        apreciez mult tonul raspunsului tau....avem de invatat
  • +3 (3 voturi)    
    sa se faca lumina... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:43)

    gicu [anonim]

    eu am lucrat in banca si stiu ce caracter ingrat trebuie sa ai sa faci cariera acolo. e un mediu infect care infecteaza societatea. cea ce fac zecile de mii de bancheri (majoritatea tineri fara minte atrasi de statut si salarii mari-desi nu e tot tp asa) poate face o aplicatie informatica inteligenta. banii trebuie sa ramana etalon de schimb dar din pacate au devenit obiect de comert al acestor monstri.
    Daca banii se mai numesc in stiinta monetara "sangele care iriga economia" bancile ar trebui sa se numeasca VAMPIRI.

    - Vezi ca NU degeaba vrea ARB-ul sa impuna pedepse pt cei care vorbesc despre banci sub pretextul mentinerii increderii si stabilitatii sistemului.

    succes.
    • +1 (1 vot)    
      unde ai lucrat? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:57)

      gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Daca spui de aplicatie informatica inteligenta presupun ca ai lucrat pe retail si te ocupai de credite de consum. Banca inseamna mult mai mult de atat....

      Si apropo, bancher este numai presedintele bancii. Ceilalti sunt angajati sau investiti ca agenti.
  • 0 (0 voturi)    
    Este posibil sa dispara bancile. (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:29)

    AlinN [anonim]

    Banca nu este neaparat necesara existentei civilizatiei, cel putin nu asa cum exista ele acum. Daca vrei sa faci tranzactii faci prin ceva gen trezorerie si cu asta basta. Cred ca spre asta se va tinde datorita lipsei totale de incredere la nivel global fata de banci/societati de asigurari.
  • 0 (0 voturi)    
    reality Show (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:38)

    aiko [utilizator]

    sa fie primul reality show bancar, dupa <a href="blog.aiko2.ro"><b>primul</b></a> reality show de trading si piete?!
    Asta nu poate decat sa ma bucure!
  • +1 (1 vot)    
    genuri literare (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:59)

    Arbait [anonim]

    ...roman fantasy...???
    Alooo, fantasy, despre romane, "is a genre that uses magic and other supernatural forms as a primary element of plot, theme, and/or setting. ...".
  • +2 (2 voturi)    
    explicatie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:01)

    mamamare [anonim]

    Sa va explic. Eu am studii in domeniul financiar bancar, am lucrat in banci cam acum 10 ani, am prins si criza din Rusia, si acum am o pozitie de top intr-o firma de asigurari, si pot sa zic ca am facut o alegere inteligenta, nu am fost o "oita" din cele 2.000 care termina ASE sau similar in fiecare an si apoi stampileaza OP la banci si li se pare ca au inteles ceva. Bancile sunt un monument de ineficienta si inutilitate, si aici si in afara. Eu personal nici nu folosesc cardurile de credit decat daca sunt obligat, si chiar in intalnirile cu clientii mei bancheri nu am avut probleme in a le impartasi si lor acest aspect, si dupa cum se vede am dreptate
    • +1 (1 vot)    
      ??? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:28)

      abcd [anonim] i-a raspuns lui mamamare

      Eu nu am inteles ce mesaj vrei sa transmiti, pana la urma, cu cele doua posturi ale tale: trebuie desfiintate bancile si angajatii trimisi la autostrazi si canale (primul post), sau trebuie eficientizate bancile (al doilea post)? De la primul tau mesaj pana la al doilea cred ca ai luat si pranzul si ai inceput sa vezi lucrurile mai rational. :)

      A, apropo: companiile de asigurari ti se par eficiente? Sunt curios cum se vad lucrurile dintr-o pozitie de top in domeniu....
  • +1 (1 vot)    
    Stiu deja subiectul (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:17)

    marius [anonim]

    Celebra Ella isi face operatie de schimbare de sex si devine bancher.
    Nu stiam eu de ce imi suna cunoscut stilul lui Dan Popa in "Jurnalul unui bancher"... Il mai intalnisem si la povestea Ellei.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 22:03)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui marius

      Marius, cat ai fost de indragostit...inca nu ai uitat-o pe Ella....