VIDEO Traian Basescu: Solicitarile facute de ministere ar impinge bugetul spre un deficit de 9%

de Departamentul Politic     HotNews.ro
Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:28 Actualitate | Esenţial


 documente
"E nevoie de adoptarea rapida a bugetului", a declarat, vineri, presedintele Traian Basescu la Conferinta Nationala a Aliantei Confederatiilor Patronale din Romania. Seful statului a afirmat ca, in actuala situatie, e nevoie de masuri "inteligente, eficiente si de incredere". Participantii discuta despre masurile care trebuie luate in contextul crizei economice.

Iata cele mai importante declaratii economice ale presedintelui Traian Basescu:

  • e nevoie de adoptarea rapida a viitorului buget
  • urgenta de a stabili parametrii bugetului cat mai rapid a facut ca Guvernul sa decida sa se intalneasca astazi
  • in timp ce Guvernul constata ca poate accepta un deficit maxim de 2%, insemnand circa 3 miliarde, solicitarile facute de ministere ar impinge bugetul spre un deficit de 9%
  • realitatea imediata e generata de situatia economica in care evoluam; avem cateva canale spre catre trebuie sa privim
  • 1. cel mai important canal: contractia pietelor, in special a celor de export, e unul din canalele de manifestare a crizei
  • 2. a doua problema majora pe care o avem e legata de finantarea economiei si a proiectelor
  • sistemul bancar romanesc este solid dar nu mai este alimentat cu bani de catre marile banci
  • 3. un al treilea canal care actioneaza in aceasta criza este cursul de schim
  • urmare a diminuarii finantarilor externe, presiunea toata s-a mutat pe moneda nationala
  • 4. al patrulea canal este increderea investitorilor, care s-a diminuat, nu numai pentru Romania, ci si pentru cele 12 tari care au aderat la UE dupa 2004
  • avem nevoie de masuri interne inteligente, eficiente si in paralel c u cresterea increderii in mediul de afaceri romanesc
  • deficitul de cont curent a fost de 14% in 2007, iar in 2008 a fost de 13%
  • deficitul bugetar este de 4,8% pe cash si de 5,21% pe angajamente
  • in timp ce economia reala a actionat responsabil, Guvernul a actionat iresponsabil
  • in 2008, Guvernul a contribuit cu peste 2% la deficitul bugetar
  • bugetul de stat trebuie sa respecte responsabilitatea Guvernului in reducerea cheltuielilor de functionare si cresterea cheltuielilor destinate investitiilor
  • Guvernul trebuie sa priveasca la datoriile, care, in opinia mea, reprezinta prioritatea zero
  • economia este blocata chiar de catre Guvern
  • Guvernul trebuie sa-si achite rapid datoriile facturate de 725 de milioane de euro si cele nefacturate de 300 de milioane de euro
  • institutiile publice au datorii facturate si nefacturate la agentii economici de peste doua miliarde de euro
  • pana la jumatatea lunii martie, datoriile institutiilor trebuie platite integral pentru a da agentilor economici lichiditatea
  • o alta problema este cea a administratiilor locale care au si ele datorii
  • o alta prioritate a acestui buget este administrarea fondurilor europene
  • banii europeni reprezinta o resursa care nu este utilizata eficient
  • 1,85 de miliarde de euro au fost virati de UE in 2007 si 2008
  • vestea proasta este ca, daca avem virati 1,85 miliarde de euro, aveam dreptul sa cheltuim pana la aceasta ora 3 miliarde de euro
  • banii nu s-au cheltuit din doua motive: lipsa de proiecte credibile si birocratie excesiva
  • nu s-au pus la dispozitia Romaniei decat avansuri pentru ca ministerele n-au avut proiecte consistente
  • in 2009 vom avea pusi la dispozitie 5,9 miliarde de euro
  • acesti bani sunt sursa reala de miscare a Romaniei in aceasta perioada
  • aparatul de stat trebuie sa ajute investitorul si nu sa-l impiedice
  • transparenta este una din cheile de utilizare rapida a banilor
  • bugetul de stat sustine 4,9 milioane de pensionari la stat
  • imi asum masurile de austeritate pe care le-ar lua Guvernul
  • Legea achizitiilor publice trebuie sa fie complet debirocratizata
  • clasa politica nu trebuie sa priveasca anul 2009 ca pe un an electoral
  • avem 3,6 miliarde de euro de la UE pentru calificarea fortei de munca
  • nu renuntam la obiectivul ca in 2014 sa trecem la euro chiar pe fondul acestei crize
  • un Guvern care isi rectifica bugetul de cinci ori pe an nu poate fi suspectat de buna guvernare
  • i-am cerut actualului Guvern fara echivoc sa-si faca bugetul fara perspectiva rectificarilor bugetare
  • bugetul de stat va fi utilizat ca parghie pentru temperarea abuzurilor salariale
  • agricultura Romaniei este una dintre cele mai mari probleme
  • avem pretentia ca ne ocupam de agricultura dar tratam productia ca un produs finit
  • avem potential de agricultura, dar ne bucuram ca productia finita e graul, carnea
  • fara industrializarea mediului rural, acesta va ramane sarac si dependent
Declaratii politice:
  • mi-am asumat responsabilitatea pentru formarea unui Guvern in aceasta formula
  • vreau sa cred ca aceasta majoritate va reforma Romania; daca ea nu va reforma Romania, devine doar o majoritate clientelara
  • numai cu astfel de majoritati putem sa reformam tara
  • avem nevoie de modernizarea Romaniei
  • avem nevoie de revizuirea Constitutiei, asa cum vad romanii
  • avem nevoie de o reimpartire administrativa
  • avem nevoie de o Lege a salarizarii in domeniul bugetar si ea trebuie negociata pana la punct iar daca nu se depaseste punctul critic, un Guvern cu aceasta majoritate trebuie sa-si asume responsabilitatea
  • trebuie sa dispara legile speciale legate de salarizare si de pensionare in care nu contribui la bugetul CAS insa esti foarte special pensionat si platit
  • avem nevoie de reforma educatiei si imi mentin punctul de vedere: reforma contra salarii decente
  • ne-am saturat de masurile jumatatilor de masura








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2603 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    urmatoarea criza (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:05)

    jiji becali [anonim]

    va fi in 2014 (sau anul in care trecem la Euro)...
  • +2 (2 voturi)    
    avem nevoie.... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:34)

    Anka [anonim]

    Avem nevoie de o alta clasa politica reformata "pana la punct " adica pana la ultimul membru al fiecarui partid.
    Sa stiti dle. Presedinte ca si NOI NE-AM SATURAT !
    • +6 (6 voturi)    
      Daca va saturati cu adevarat va duceati al VOT (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:57)

      Kana [anonim] i-a raspuns lui Anka

      si-i scoteati pe Voiculescu sau Nastase pentru totdeauna din viata politica
      Deci, Voiculescu e mai destept decat voi, pentru ca a reusit sa va trimita la munte pentru ca el sa fie ales de oameni cumparati c-o bere si-un carnat

      Data viitoare Voiculescu o sa dea comanda: "incolonati la vot" si toata lumea o sa faca TOT CE ZICE EL.
      • -5 (5 voturi)    
        nu va mai suport!!!! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:15)

        X [anonim] i-a raspuns lui Kana

        mai, eu cred ca voi ati luat-o razna. nu pot sa cred. ce drak iti fce tie nastse si voiculescu cand la putere este basescu????? ce treaba au astia doi?
        ce treaba are voiculescu in toata povestea asta?
        nu va mai suport!!!!
        • 0 (2 voturi)    
          nu va mai suport!!!! (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:50)

          Kana [anonim] i-a raspuns lui X

          pai basescu era de vina si cand pdl era in opozitie; atunci nu puterea ci opozitia era de vina

          acum s-a schimbat roata si in opozitie sunt voiculescu si nastase; deci acum ei trebuie sa fie de vina pt. ca ei sunt in opozitie

          ei sunt de vina impreuna cu zombi care au ascultat de Voiculescu si n-au votat
          nu va mai suport!!!!
          • 0 (0 voturi)    
            tariceanu&patriciu (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:45)

            gog [anonim] i-a raspuns lui Kana

            tariceanu si patriciu sint de vina, la jilava cu ei
            apoi pnl desfiintat si basescu numit presedinte pe viata
      • 0 (0 voturi)    
        Daca va saturati cu adevarat va duceati al VOT (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:08)

        Anka [anonim] i-a raspuns lui Kana

        Si ma rog cu cine trebuia sa votam ?
        Stimata Doamna /Domnisoara/ Domn Kana pe Voiculescu sau Nastase sau altii ca ei nu noi trebuia sa-i scoateam din viata politica ci institutiile abilitate in speta Justitia.
        Cred ca pana acum in 20 de ani au trecut pe la guvernare cam toate partidele unele chiar de mai multe ori si nu s-a intamplat nimic bun. Raspunsul e foarte simplu indiferente de ce partid este la guvernare sunt tot ACEIASI oameni care ne conduc.
        • 0 (0 voturi)    
          cand POTI, AI CU CE dar nu vrei nu mai ai drepturi (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:03)

          Kana [anonim] i-a raspuns lui Anka

          daca justitia si institutiile n-au putut dar TIE TI S-A DAT PUTEREA sa-i scoti din viata politica - si nu ai vrut
          atunci nu mai ai dreptul sa fii nemultumit :
          nicio secunda,
          pentru ca asta ai vrut TU
          daca un singur lucru bun s-a intamplat in toti ultimii 20 de ani - si tu l-ai refuzat
          nu mai ai dreptul sa fii nemultumit
          de nimic
          pentru ca TU AI ALES sa te conduca aceiasi oameni

          ai dreptul sa fii nemultunmit cand nu ai mijloace sa schimbi nimic
          dar cand ai mijloace si tu REFUZI SA LE FOLOSESTI - atunci esti vinovat,
          si singurul lucru cinstit pe care-l poti face este sa recunosti: AM GRESIT va rog sa nu faceti ca mine ca sa nenorociti romanii pentru inca alti 4 ani
  • -1 (5 voturi)    
    Conferinta Nationala a Aliantei Confederatiilor Pa (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:48)

    razvan [anonim]

    Sunt curios daca la Conferinta Nationala a Aliantei Confederatiilor Patronale din Romania au fost premierul ministrul economie sau/si cel al finantelor. La fel de curios sunt sa aflu ce cauta Basescu acolo? Reprezinta cumva guvernul? Este asta rolul presedintelui? Mai ramane sa l vedem in minunatele vizite de lucru pe ogoare sa masoare tonele de grau la hectar si productia de otel de la Galati. In rest, oare o avea domnia sa treaba cu reprezentarea tarii asteia pe afara? Cu imaginea Si relatiile Romaniei? Sau alora pe acolo le repugna grobianii si ii dau cu flit? Macar de l-am vedea la dreapta lui Putin, da mai degraba pare croit sa fie pe langa Lukasenko...si noi sa ne uitam cu gura cascata la minunile inteligentei mariei sale...
    • 0 (4 voturi)    
      ce cauta basescu? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:14)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui razvan

      cum ce cauta? nu este el prim-ministrul romaniei? sa asteptam si declaratia oficiala a purtatorului de cuvint boc....
  • 0 (4 voturi)    
    iarasi campanie electorala... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:48)

    Nicu Paleru [anonim]

    asa zicea si in 2004, cand ii invita la tzepe in Piata Victoriei pe PSE-ei.
    dar se exprima bine folosind doar expresii "avem nevoie..." si "sa dispara...".
    am multe indoieli privind veridicitatea sumelor vehiculate, atata timp cat El si partidul lui nu cauta decat spectacolul, imaginea, vocalul in tot ceea ce declara...
    Acum cateva zile vorbea de deficit bugetar de peste 5%, acum l-au redus la 4,8%, desi nimeni autorizat n-a confirmat inca aceasta cifra.
    Parca dupa 25.01.2009 se platesc obligatiile aferente lunii Decembrie 2008, in fine...
  • +3 (3 voturi)    
    eficientizarea elaborarii bugetare (Vineri, 16 ianuarie 2009, 11:52)

    Karina Popescu [anonim]

    Propun Guvernului si Ministerului de Finante, expertiza companiei, pe care o reprezint (nu dau numele aici) si eficientizarea elaborarii bugetului prin automatizarea si informatizarea procesului bugetar.

    La Guvern acest proces bugetar are multi participanti (toate ministerele si departamentele) si consolidarea bugetului este foarte greoaie.

    As dori sa va pot ajuta, sa pot vorbi cu Dl Min. Pogea sau Directorul care coordoneaza bugetul.

    Cu stima,

    Karina Popescu
    • +2 (2 voturi)    
      Bugetul este un instrument politic... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:39)

      Nicu Paleru [anonim] i-a raspuns lui Karina Popescu

      Generoasa propunere, Karina.
      Daca ar fi rationali si de bun simt, cei de la Min. finantelor n-ar refuza o asemenea propunere.
      Dar cum la noi TOTUL este politic, iar bugetul de stat este un instrument in mana partidelor aflate la putere (asa cum zicea odata Dl. Tanasescu), e sigur ca nu se va intampla asa ceva...
      • 0 (0 voturi)    
        instrumentul trebuie sa functioneze (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:19)

        Karina [anonim] i-a raspuns lui Nicu Paleru

        Da ai dreptate, este aproape imposibil sa vorbesti cu un factor de decizie din minister daca nu ai sustinere politica. Din pacate. Din acest motiv activam in domeniul privat.

        Noi oricum am ajuta doar tehnic la consolidarea si intocmirea bugetului. Deciziile politice vin de la oamenii politici.
        • 0 (0 voturi)    
          sa functioneze pentru cine? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 14:00)

          Nicu Paleru [anonim] i-a raspuns lui Karina

          inteleg "oferta" ta tehnica, insa pentru Ei aspectul tehnic este irelevant. Imi e greu sa cred ca au reluat de la inceput constructia proiectului de buget, atata timp cat un proiect de buget a fost depus la Parlament in termenul legal.
          Nu uita ca este multa dezinformare si prea multa secretomanie, doar toata lumea se plange ca nu are nicio informatie despre cum va arata bugetul 2009.
          Factorul politic este determinant si cum sunt 2 partide politice, fiecare va dori pentru ordonatorii sai de credite alocari cat mai substantiale.
          Nicidecum nu se intarzie finalizarea proiectului de buget din ratiuni tehnice.
          Spre exemplu, respingerea ordonantei privind cumulul salarii-pensii de carte Curtea Constitutionala e un factor de incertitudine pentru proiectul de buget, chiar daca nu determinant.
  • +2 (2 voturi)    
    Criza economica (Vineri, 16 ianuarie 2009, 12:41)

    bc [anonim]

    Nu stiu ce gandeste cls. pol. acum cand criza se inaspreste cu iuteala disponib. De la bun inceput s-a gresit cand sa afirmat ca romania nu va fi afec. De buna seama ca a fost o mare prostie comisa de capetele luminate. Nu au nimic de-a face cu ec. Gandesc ca patronatele ar trebuie sa o ia cumva inaintea guvernului si ele insele sa promoveze politici ec. adecvate. Guvernul nu e in stare, de vreme ce n-a prezentat inca programul anticriza, macinandusi fortele in cu totul alte direc. Intimp ce in UE prog. sunt unul mai bun decat altul. Curios e fap. ca la tele. se dezbate orice in afara de criza. Traim cu adevarat in romania.
    • +1 (1 vot)    
      programul anti-criza (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:16)

      . [anonim] i-a raspuns lui bc

      nu poate fi conceput in date concrete decat DUPA ce se cunoaste exact care-i deficitul bugetar lasat de guvernul PNL in urma caruia nu mai "duduie" decat haosul (economic)
      cineva care vorbeste "ca si cum" ar vorbi din zona ec. private nu are cum sa nu stie un lucru atat de simplu.
  • 0 (2 voturi)    
    Economie (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:01)

    Alexandru C [utilizator]

    De cand se pricepe marinarul si la economie?
    El se pricepe la toate. Mai tineti minte care era ala de se pricepea la toate. Suntem pe drumul cel "bun".
  • 0 (0 voturi)    
    Jos Tiranul (Vineri, 16 ianuarie 2009, 16:47)

    doru [anonim]

    Basescu isi asuma, basescu ne da asigurari, basescu ne spune ce se va face... Basescu crede ca economia poate fi condusa ca si politica, cu forta! numai prostii si dovada clara a unei ingerinte inaceptabile in activitatea guvernului! nu credeam ca pana si geoana are idei economice mai intelepte si mai realiste decat basescu. de aceea trebuie sa ;uptam ca nimeni, mai ales un asemenea om sa nu conduca de unul singur aceasta tara.
    Jos tiranul!