Directorul adjunct SRI, Dumitru Zamfir, eliberat din functie de Traian Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 19:20 Actualitate | Esenţial


Dumitru Zamfir
Foto: AGERPRES
 documente
(15 Ian 2009) DOC, 247KB
Presedintele Traian Basescu a semnat, joi, decretul privind eliberarea din functie la cerere a directorului adjunct al Serviciului Roman de Informatii, Dumitru Zamfir, informeaza un comunicat al Administratiei Prezidentiale, remis HotNews.ro.

Dumitru Zamfir a fost angajat ca ofiter de informatii, dupa infiintarea SRI in anul 1990, indeplinind diferite functii de conducere in Serviciul Roman de Informatii. El a fost numit in functia de adjunct al directorului SRI in septembrie 1997.

La inceputul lunii decembrie a anului 2008, Dumitru Zamfir a fost trimis in judecata de procurorii DNA, alaturi de Ion Popescu si Ionel Marin, fosti directori adjuncti in SRI, pentru inselaciune, fals in declaratii si instigare la infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice, in legatura cu vanzarea ilegala a unor locuinte de serviciu din Bucuresti, la preturi subevaluate, potrivit Mediafax.

Traian Basescu a semnat, tot joi, un decret privind trecerea in rezerva a generalui maior Mugurel Cristian Florescu, din cadrul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3125 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    iaca serviciile (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:24)

    iaca serviciile [anonim]

    iaca serviciile lui base cu ce se ocupa, sa va mai spun ce ar fi facut vulpea dc ajungea sef la 2,15, serviciu necontrolat de nimeni, nu va mai spun...
  • +1 (3 voturi)    
    Jos ... (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:15)

    Cioc Boc [anonim]

    Betivul Basescu e nervos ca n-a putut sa adauge doi si-un sfert la colectia lui de servicii secrete (nu ma astept ca voi, sclavi lui Basescu, sa postati chestia asta). Jos...
  • 0 (2 voturi)    
    Bleeeaaahhh!!! (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:27)

    Putin [anonim]

    Basescu pute a rachiu de pufoaica.
  • -1 (3 voturi)    
    la cata minte aveti , mei cimpoaie liberale .. (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:57)

    nasha Reta [anonim]

    de alt ceva tot nu mai sunteti buni decat de injurat
    in opozitie -acum vedeti abia ce amarasteni sunteti
  • +2 (2 voturi)    
    Servicii secrete (Vineri, 16 ianuarie 2009, 6:25)

    Foxxy [anonim]

    Domnilor, daca un sef se preteaza la asa gainarii, ce fac subordonatii? Mai este credibila institutia? Daca pentru shpaga va trata cu dusmanul? Aici este problema! Domnul Zamfir a adus mari prejudicii institutiei! El cu sistemul nostru judiciar va scapa nepedepsit ca multi altii.
  • 0 (0 voturi)    
    ce fata ??? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 9:50)

    Pana ionela [anonim]

    Ce fata de alcoolic???? Dar are el 10 mii de euro salariu??? Areeeee
  • 0 (0 voturi)    
    'Secu" (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:25)

    Nae [anonim]

    Sa'i trimita in somaj !!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    nu uita... (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:49)

    baiatul de la casti [anonim]

    in atentia d-lui zamfir..noi baietii cu ochi albastri va uram sa aveti parte de "tot ceea ce e mai bun"la bulau...si sa nu uitati sa predati (pe semnatura)"fonoteca de aur"...cu( mai putin)respect...colegii:))
  • +1 (1 vot)    
    la rahat multe muste se aduna (Vineri, 16 ianuarie 2009, 13:01)

    barbu [anonim]

    ia uitati-va mai baieti ce ati comentat. toti sunteti jmekeri sau ca(r)cotasi. daca aveti ceva de spus spuneti nu e nici o problema sa ne informam dar am impresia ca doar scurmati prin gainat.
    ca sa aveti de comentat la obiect si sa intelegeti despre ce e vorba va fac rezumatul ca poate nu ati priceput
    1. directorul adjunct sri a fost demis
    2. el este cercetat pentru vanzarea ilegala a unor locuinte de serviciu

    pacat de tara asta frumoasa ca e locuita de ...
    asta e adevarul suntem un popor de ..