CSM il acuza pe Emil Boc ca minte: Doar 29 de magistrati cumuleaza pensia cu salariul, nu 304, cum sustine premierul

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 15 ianuarie 2009, 16:43 Actualitate | Esenţial


Consiliul Superior al Magistraturii il acuza de minciuna pe primul ministru, dupa ce acesta a motivat adoptarea controversatei ordonante 230 inclusiv prin numarul mare de magistrati care ar cumula pensia cu salariul de la stat. "Numarul magistratilor care cumuleaza pensia cu salariul este de 29  si nu de peste 304 de judecatori si procurori, cum a afirmat domnul Prim Ministru", se arata intr-un comunicat al CSM, remis HotNews.ro.

"Afirmatiile premierului, transmise public prin intermediul mass media, sunt daunatoare sistemului judiciar. CSM isi exprima convingerea ca Primul Ministru al Romaniei s-a aflat intr-o regretabila eroare atunci cand a facut afirmatii nereale si ii solicita sa revina asupra sustinerilor sale si sa le  puna in acord  cu realitatea", se arata in comunicatul CSM.

"Consiliul Superior al Magistraturii este constant in atitudinea sa de a evita sa faca aprecieri asupra solutiilor pronuntate de Curtea Constitutionala, precum si cu privire la oportunitatea adoptarii unui act normativ care interzice cumulul pensie cu salariul", se mai precizeaza in comunicatul CSM.

  • UPDATE: Dintre cei 2.963 de pensionari proveniti din magistratura, 304 cumuleaza pensia cu salariul, obtinut nu neaparat din activitatati realizate in sistemul judiciar, sustine Executivul.

"Potrivit datelor furnizate de Casa Nationala de Pensii si Asigurari Sociale, exista in prezent un numar de 2.963 de pensionari proveniti din magistratura, beneficiari de pensie de serviciu, din care 304 cumuleaza pensia cu salariul obtinut nu numai din activitati realizate in sistemul judiciar, la instante sau parchete, ci si la: scoala Nationala de Studii Politice si Administrative (SNSPA), Camera Deputatilor, Curtea Constitutionala, Ministerul Justitiei, Posta Romana, etc.", se arata intr-un comunicat al Guvernului, remis HotNews.ro.

"Regretam pozitia Consiliului Superior al Magistraturii care are in vedere, probabil, numai magistratii care cumuleaza pensia cu salariul primit pentru activitatea desfasurata in instante si parchete, nu si pe ceilalti magistrati pensionari, care desfasoara activitati in alte domenii bugetare bine platite", mai precizeaza comunicatul Executivului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1237 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Intrebare (Joi, 15 ianuarie 2009, 16:55)

    Alex [anonim]

    De unde a invatat aschimodia de Boc sa minta ?
    • -2 (6 voturi)    
      Stie de mult (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:16)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      de pe vremea cand era mare UTC-ist si scria articole de lauda la adresa conducatorului prea iubit tovarasul Nicolae Ceausescu.

      De fapt el era un fel de Paunescu sau Vadim junior, la nivel judetean.
    • +1 (3 voturi)    
      Nici urma de minciuna! (Joi, 15 ianuarie 2009, 19:24)

      BartSimpson [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Se pare indivizii din CSM care au reactionat asa rapid cu acest comunicat au probleme in a intelege limba romana si de a face niste rationamente logice elementare pentru niste pretinsi profesionisti in drept, care ar trebui sa fie foarte atenti la formulari.
      Iata de ce: Dl. Boc nu a spus ca sunt 304 magistrati pensionari care cumuleaza pensia cu salariul DE MAGISTRAT, ci ca sunt 304 pensionari din magistratura care cumuleaza pensia cu salariul de bugetar, deci nu este obligatoriu sa fie acum angajat tot in magistratura, ci poate fi angajat prin alta institutie bugetara!
      In comunicatul de luni al CSM se spune ca sunt 29 de pensionari din magistratura care cumuleaza acum pensia cu INDEMNIZATIA DE MAGISTRAT, adica astia sunt cei care sunt angajati tot in magistratura, dar foarte bine diferenta de 275 de pensionari din magistratura pot fi acum angajati pe altfel de posturi bugetare.

      In concluzie nimeni nu minte, doar ca reprezentantii CSM-ul au scris comunicatul inainte sa inteleaga prea bine ce a declarat primul ministru ...
  • +1 (3 voturi)    
    multi (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:04)

    marius [anonim]

    29 de insi cu cumul? Multi, prea multi.
  • -2 (6 voturi)    
    pai evident ca nu stie (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:11)

    x [anonim]

    El habar nu are pe ce lume traieste. A mai fost intrebat in conferinta de presa numarul exact al celor ce cumuleaza pensia si a elucubrat, vadit in dificultate
  • +6 (10 voturi)    
    raspuns pt. Alex.. (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:16)

    vivi [anonim]

    Boc nu minte ca nu i-a numarat ei pe degete pe cei cu salarii exagerate si pensii enorme si pe deasupra se mai ia si spaga. Boc raporteaza numarul care i se da. Dar probabil ca te afecteaza ordonanta Cum traim si noi 2 pensionari din 20 mil. astia nu se pot obisnui cu gindul sa iasa la pensie. Este f. buna ordonanta.
    Bravo Boc,un om cinstit pus pe treaba.
    • 0 (2 voturi)    
      boc deranjeaza interesele unora (Joi, 15 ianuarie 2009, 22:28)

      mikaela82 [utilizator] i-a raspuns lui vivi

      ai mare dreptate.Este pus pe treaba dar nu stiu daca avaritia si presiunea bugetarilor de lux il vor lasa sa isi faca treaba.Doamne dar furtul asta pe fata nu se mai termina in tara asta?Cat de prosti ne cred?
      • 0 (0 voturi)    
        Dl Boc are dreptate. Jmecherii sa cumuleze munca (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:46)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui mikaela82

        Judecatorii și procurorii
        fac mare tapaj cum ca de-aia
        li se dau salarii mari,
        pentru ca nu au voie
        sa desfasoare alta activitate platita.
        Ca sa le inchida gura
        Dl Boc ar trebui sa le ia pensiile speciale
        și sa le dea in schimb
        dreptul de a face și avocatura concomitent cu activitatea de judecator sau procuror.
        *
        Personal am remarcat ce eficienta este metoda asta atunci cand fiica mea
        a inceput s-o zbarceasca la matematica.
        Am angajat-o chiar pe profesoara ei
        de la școala ca meditator
        și notele fetei au crescut
        spectaculos inca din prima saptamana.
        *
        Ma gandesc ca daca as avea un proces ,
        as prefera
        sa il angajez pe judecatorul cazului si ca avocat al meu .
        In loc sa ii dau spaga,
        i-as plati un onorariu de avocat
        și atunci omul s-ar stradui
        sa imi dea o hotarare dreapta,
        care sa merite banii.
        In plus si statul ar avea de castigat
        din impozitarea respectivului onorariu.
        *
        Ce folos avem noi, contribuabilii,
        daca procesele lui NASTASE
        bat pasul pe loc de 3 sau 4 ani.
        Cred ca obiectivul UE
        de a vedea aceste procese terminate
        ar fi atins in cateva luni
        daca inculpatului i s-ar permite
        sa-i angajeze
        ca avocati ai lui
        atat pe domnul Daniel Morar,
        cat și pe judecatorii la care ajung dosarele.
        Ca doar nu i-ar lipsi banii pentru plata onorariilor !
  • +5 (9 voturi)    
    Irelevantza (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:17)

    tamasz [anonim]

    Neacumularea pensiei cu salariul de stat este o chestiune de principiu si nu de cat economiseste statul. Din punct de vedere moral acest cumul se mai numeste si furt. Mai ramane sa devina furt si din punct de vedere legal. Oricare pensionar poate lucra cu conventie civila sau la privat pentru a-si imbunatatii veniturile.


    CC trebuie asanata atat profesional cat si moral.
  • -2 (6 voturi)    
    continuati asa..pan la faliment si di nou comunism (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:22)

    ciprian [anonim]

    Guvernul asta chiar nu mai are altceva de facut?
    Suntem intr-o criza severa si numai la salarii de bugetari le sta mintea guvernantilor?

    Continuati asa caci in curand nu o sa mai aveti de unde plati salariile, o sa distrugeti si farama aia de productie privata care va mai sustine.

    Ganditi-va bine ca nu mai aveti inca un Petrom sau BCR pe care sa-l vindeti ca sa aveti de unde cheltui.

    De ce dreq sa mai stai in tara asta?
  • +1 (5 voturi)    
    Cata inteligenta si profunzime !? Sunt impresionat (Joi, 15 ianuarie 2009, 17:39)

    judex1 [anonim]

    S-au trezit lacheii lui Patriciu/Iliescu/Nastase si au inceput iar sa-si verse refularile si frustrarile. Au inceput sa semene tot mai mult cu Vanghelie. Poate nu-si dau deama ???
    • 0 (0 voturi)    
      Zise (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:30)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Lacheul Basescian, care are cam nivelul intelectual al lui Jiji.

      Sa traiesti bine si sa ai succesuri cat mai mari, in calitate de pupincurist!
  • +3 (3 voturi)    
    megeti pana la capat daca vreti sa fie fair-play (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:08)

    radu [anonim]

    d-l boc daca sunteti sustinator ar fair-play-ului faceti curat la d-nii prof univ care cumuleaza multe functii, iau banii, si trimit doctoranzi sa tina cursurile. sunt foarte curios cum poate cineva sa fie in acelasi timp primar, prof. univ, parlamentar. poate imi raspundeti din experienta cam cate ore ati alocat pe luna fiecareia din activitatile acestea; banii i-ati incasat doar.
    d-l boc este numai un exemplu de genul acesta, sa nu uitam ca aprox toti prim-ministrii au fost pe statul de plata al cel putin unei univ.
    • -1 (1 vot)    
      pana la capat, (Joi, 15 ianuarie 2009, 21:25)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui radu

      cand a fost boc in acelasi timp si primar si prof.universitar si parlamentar ?asta ca tot veni vorba de fair-play ,postarea d-v intra la categoria 'mistificarea adevarului' sau mai pe scurt minciuna,in rest si eu sunt curios daca d. Boc a demisionat din postul de prof. universitar -in 'lumina' ordonantei cu salar vs pensie-,dupa tacerea 'suspecta' a tonomatelor se pare ca a facut o
      • 0 (0 voturi)    
        Pai cand? (Joi, 15 ianuarie 2009, 23:31)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui directia 5

        In perioada 2004-2008, acu e doar prof universitar si PM.
      • 0 (0 voturi)    
        2004-2008 (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:24)

        radu [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        intre 2004-2008 d-l boc a fost primar al clujului, deputat si prof univ. partea cu tonomatele e din ciclul si primatele vorbesc?
        • 0 (0 voturi)    
          mea culpa (Vineri, 16 ianuarie 2009, 10:36)

          radu [anonim] i-a raspuns lui radu

          trebuie sa imi fac mea culpa. in intervalul 2000-2004 d-l boc nu a fost parlamentar (http://ro.wikipedia.org/wiki/Emil_Boc). ramane totusi cu primar+prof univ.
  • +1 (3 voturi)    
    vinovat e cel ce da, nu cel ce primeste... (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:29)

    Nicu Paleru [anonim]

    Evident ca Boc a facut o gafa neinformandu-se sau lasandu-se deinformat. In fapt, el zice si face ce i se spune sa zica si sa faca.
    dovada ca acum e la Cotroceni la instructaj in legatura cu ce va trebui sa faca dupa decizia Curtii Constitutionale.
    Dar de ce sunt imorali cei ce cumuleaza veniturile astea de la stat si nu e imoral ca institutiile de stat accepta astfel de forme si niveluri de salarizare.
    doar statul este angajatorul si el stabileste regulile jocului. Spre exemplu, se zicea ca fost director al Autoritatii Aeronatuice avea un salariu barosan, insa ma intreb cine aprobase acel salariu? Nu seful lui direct din Minister?
    Daca vor sa nu mai cumuleze veniturile astea si sa elimine pensionarii din locurile astea de munca de la stat, sa li se reduca salariile obtinute, astfel nu vor mai fi stimulati sa aiba job si se vor intoarce la pensie.
    Un simplu act administrativ, aplicat individual, ar fi suficient...
    Dar noi vrem ordonante de urgenta, si multa multa...publicitate si circ.
    La ordonantele Dvs, D-le Boc sau....D-le Basescu !
  • +1 (1 vot)    
    dezvaluirea veniturilor celor 29 (Joi, 15 ianuarie 2009, 18:37)

    k [anonim]

    ok, sa vedem lista cu veniturile celor 29 de magistrati si cu pozitiile pe are le ocupa

    sa vedem daca este corect sa primeasca de la stat 2 tipuri de venit
  • -1 (1 vot)    
    Daca (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:14)

    constantin [anonim]

    Daca lor nu le ajunge pensia cum le ajunge niciun venit celor care ar putea sa le ia locul??????
  • 0 (2 voturi)    
    Magistrati? HA-Ha-Ha!!! (Joi, 15 ianuarie 2009, 20:15)

    Toma [anonim]

    In primul rand ar trebui facuta publica aceasta lista cu magistrati, numarul nu conteaza atat de mult, doar faptul ca sunt 29 de magistrati care fac chestia asta e deja prea mult. Sa ne gandim o secunda ca e imoral ca un pensionar primeste si salar de la acealsi angajator: Statul(adica noi!!!) Nu inteleg de ce tot poporul e de partea unor amarati de pensionari magistrati, prof. unviersitari, etc. care tin cu dintii de functii. Poi atunci cum doriti sa opriti tinerii in tara? Cum doriti sa aducem Romania in secolul XXI, daca la noi cei care au cele mai inalte functii detin acele functii de pe vremea lui impuscatu? Nu inteleg cum acesti magistrati si prof. unviersitari(imi place mai mult termenul de dinozauri) isi permit din punct de vedere moral sa tina de aceste functii??si ce mi se pare si mai cumplit e ca toata populatia ii sustine, desi noi le platim si pensia si salariul!!!! Ar trebui sa fim solidari, nu sa ne gandim toti la ciolan, dar sa criticam pe cei de la putere ca nu fac mai multe pentru noi din pura invidie ca ei au ajuns la ciolan si restul NU!!! Ipocrizie crasa: asta e boala principala a oricarui romanas ciobans. Hai sa ii dam cu Miorita si maneauna inainte si apoi cum va fi, va fi!!!
    • -1 (1 vot)    
      Toma , tu esti neatent sau SEMISLUGA ? (Vineri, 16 ianuarie 2009, 15:55)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Toma

      Tocmai ma decisesem sa te flituiesc
      pentru ca ai folosit cuvant SALAR
      ”e imoral ca un pensionar primeste si salar”.
      Pe urma am găsit încă o frază în care
      ai renunțat la limba BOACĂ folosind forma corecta a aceluiași cuvânt
      ”desi noi le platim si pensia si salariul”
      *
      E total aiurea -
      faci apel la solidaritate, unitate, consecventa-
      și cand colo esti primul care tradezi SALAR ul
      locțiitorului Elenei Udrea.
  • +1 (1 vot)    
    indreptare (Vineri, 16 ianuarie 2009, 1:32)

    un roman [anonim]

    1.cel mai bine ar fi sa scoata pensiile alea cu caracter special.acolo e problema.odata disparuta legea nu au sa mai fie si cazuri speciale
    2.raman la parerea ca pensionarii sa si vada de nepoti si sa i lase pe cei tineri.
    :)
    astept minusuri
  • 0 (0 voturi)    
    justitiari (Vineri, 16 ianuarie 2009, 17:16)

    ion [anonim]

    CSM ar trebui sa se autosesizeze ca sistemul bugetar este furat prin legi speciale care avatajeaza pe cei care fac legile .Astept sa vad un jurist care sa recunoasca frauda . O sa intre sigur in istorie ca un om drept care respecta cele 10 porunci din biblie