Traian Basescu, la sedinta CSM: Sper ca justitia sa nu fie afectata de criza economica

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2009, 11:11 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu a declarat, joi, in deschiderea sedintei Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), pe care o prezideaza, ca spera ca justitia sa nu fie afectata de criza economica, precizand ca judecatorii vor avea de rezolvat criza morala, daca este de rezolvat asa ceva.

Seful statului le-a urat un an bun magistratilor. "Chiar daca va fi un an in care vom fi afectati de criza economica, sper ca aceasta criza sa nu se manifeste si asupra eficientei justitiei", a afirmat Basescu, potrivit Mediafax.

El a spus ca judecatorii vor avea de rezolvat o criza morala, "daca este de rezolvat o astfel de criza", dupa care a invitat-o pe presedinta CSM sa prezinte raportul de activitate pe 2008, la finalul mandatului.

Dupa ce a ajuns la sediul CSM, presedintele a stat aproximativ zece minute in biroul sefului Consiliului, Lidia Barbulescu, dupa care a mers in sala plenului, unde se desfasoara sedinta de bilant a institutiei, in cadrul careia va fi aleasa noua conducere a CSM. In sala plenului nu au acces decat operatorii si cameramenii TV, iar la inceputul sedintei a existat si un mic incident, sunetul din sala fiind defectuos, astfel ca jurnalistii nu au putut auzi discursurile de inceput.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















989 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    In America procurorii sefi sunt alesi. (Joi, 8 ianuarie 2009, 11:38)

    Daniel [anonim]

    Alesi de cetateni, precum primarii, putand fi schimbati prin alegeri daca nu au confirmat in functie.In Romania capii justitiei nu raspund in fata nimanui.Lipsa de raspundere inseamna lipsa statului de drept.
    • +2 (2 voturi)    
      acolo cetatenii stiu sa aleaga (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:02)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      La noi ar fi alesi procurori de Bucuresti niste borfasi ca Vanghelie, Piedone sau oprescu. Pentru o democratie avansata e nevoie si de cetateni cu deprinderi democratice mature
    • 0 (2 voturi)    
      si la noi raspund (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:04)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      in fata baronilor locali

      alegerile precu primarii nu sunt o solutie in romania .. inchipuieti ca Felix sau Fenechiu ar fi un procuror sef ... cum te-ai simti ?
    • +3 (3 voturi)    
      La noi , doar coruptia lucreaza. (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:05)

      Nefericitul [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Sigur, teoretic alesii raspund in fata celor care ii voteaza. In realitate am vazut cu toti cit de mult raspund.Nu este nici o indoiala ca la fel s-ar intimpla si cu justitiabilii.
      Sistemul nostru este atit de corupt ca in afara de un eveniment violent nimic nu-l mai poate schimba. Speram ca ne vom indrepta dupa aderare insa se vede treaba ca nu e chiar asa.
      Avem nevoie de o revolutie. Avem nevoie de o dictatura militara...De alte legi pentru cei corupti. Mult mai dure si aplicabile imediat. Fara procese de ani si ani...pina la prescriere...
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:19)

      [anonim] i-a raspuns lui Daniel

  • -1 (1 vot)    
    Sa va distrati bine ! (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:04)

    X [anonim]

    Ziarele satirice n-o sa cunoasca asa zisa "criza" in Romania.
    Demnitarii se intrec in gogomanii...
    • -1 (1 vot)    
      soci civ (Vineri, 9 ianuarie 2009, 14:52)

      p [anonim] i-a raspuns lui X

      societatea civila ude e? are reprezentant dar in plen doarme
  • +2 (2 voturi)    
    Mgistrati Fara Raspundere (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:45)

    cora [anonim]

    Magistrati cu salarii si beneficii imense, insa nu vor sa raspunda pentru deciziile lor. De ce oare? Notari care au legea lor , pentru ca nici un om obisnuit sa poata patrunde in tagma lor. Ei sunt Legea , ei nu Raspund in fata legii.Politistii de la auto care au inventat spaga obligatorie ca sa obtii carnet .
  • -1 (1 vot)    
    Adica sa ajunga sa nu-si ia spagutza (Joi, 8 ianuarie 2009, 12:54)

    Cioara din varful parului [anonim]

    "Sa va luati la timp spagutza. Sa traiti bine."
    Ce caterincar !!!