Exclusiv HotNews.ro

Avere de consilier judetean PDL: 300 de terenuri in judetul Ilfov si 17 hectare in Bucuresti

de A.Biro, D.Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2009, 14:46 Actualitate | Esenţial


Declaratie avere Gheorghe Pistol
Foto: HotNews.ro
Declaratiile de avere arata ca, in Romania, prinde aripi o noua categorie de politicieni: imobiliarii. Gheorghe Pistol, consilier judetean PD-L in Ilfov, detine peste 300 de terenuri in Bucuresti si Ilfov. Potrivit declaratiei sale de avere, mai are 17 hectare in intravilanul Capitalei. Evaluat la pretul mediu, numai terenul din Bucuresti ar valora cam 120 milioane de euro. Averea pedelistului Pistol rivalizeaza cu cea a pesedistului Robert Negoita, care detine 1603 imobile.  Consilierul PDL a refuzat sa discute cu Hotnews.ro pe tema averii sale. In Buftea, unde isi desfasoara afacerile, consilierul trece drept un apropiat al lumii interlope. Localnicii spun ca a inceput ca uncenic al lui Gigi Becali si ca majoritatea terenurilor le-a obtinut cumparand la preturi de nimic terenuri aflate in proces de retrocedare. Pistol a refuzat sa discute cu Hotnews.ro pe tema averii sale.


Gheorghe Pistol a ajuns consilier judetean in 2008, fiind candidat PD-L in Ilfov. Potrivit declaratiei de avere depusa anul trecut, detine peste 300 de terenuri, care totalizeaza cateva zeci de hectare. Cele mai multe sunt plasate in localitatea Buftea. Dintre cele 300 de terenuri, 8 parcele sunt situate in intravilanul Bucurestiului si insumeaza peste 17 hectare.

Cea mai mare parcela se intinde pe 10 hectare. Avand in vedere ca pretul mediu pe metru patrat pentru terenuri (estimare Coliers pret mediu pe mp - 735 euro pe 2009), cele 17 hectare ar putea valora in jur de 120 milioane de euro. La acestea se adauga si zecile de hectare detinute de catre Gheorghe Pistol in Buftea, unde preturile terenurilor sunt mai scazute decat in intravilanul Bucurestiului, dar se mentin la un pret mediu de 100 de euro pe metru patrat.

Pistol mai detine si doua aparatamente, unul in Crevedia si unul in Bucuresti si patru spatii comerciale in Bucuresti, Crevedia si Buftea. In 2007, consilierul declara ca a vandut terenuri si imobile in valoare de 1 milion de euro. Potrivit declaratiei de avere, Pistol are credite la banci in valoare de 2,2 milioane euro.

Gheorghe Pistol isi desfasoara afacerile in Buftea, acolo unde are si sediul compania sa de constructii KDP Construct. In localitate, toata lumea il cunoaste ca fiind mare proprietar din Buftea. De la vanzatoarea din magazin pana la interlopii care isi fac veacul prin barurile din zona, Pistol e cunoscut ca omul fostului primar Balalau si ca mare afacerist.

Marian M., un localnic, povesteste depre Gheorghe Pistol ca despre unul dintre varfurile mafie locale. Marian deseneaza pe o bucata de hartie o harta a complicitatilor locale, din care ar face parte politisti, avocati, procurori. Gheorghe Pistol si Constantin Balalau (fost senator PD intre 2000-2004, fost primar in Buftea 2004-2008) ar fi chiar in varful piramidei.



Fostul primar sustine ca il cunoaste pe Gheorghe Pistol dar ca nu au fost parteneri de afaceri. “Cine nu il stie pe domnul Gheorghe Pistol. El are interese comerciale aici in Buftea. Este un cetatean onorabil, un cetatean de frunte al localitatii. Eu insa nu am fost partener cu dumnealui. Nu stiu cum si-a dobandit terenurile. Evident,.ca primar stiam ca achizitioneaza terenuri in localitate”, a declarat Balalau.

Cum a devenit Pistol un fel de Gigi Becali al Ilfovului

Majoritatea terenurilor din Buftea sunt la Pistol. El a inceput usor, a luat un teren, l-a vandut si pe banii aia a luat alte cinci terenuri. A mers cu presiuni, la oameni. De exemplu, este un baiat, Emil Grasu, care si el se ocupa cu terenuri. A luat si de la asta pe bani de nimic. Dar a venit cu baietii peste el, cu mafiotii. Asta a depus plangere la politie dar ce crezi ca s-a facut ceva? Normal ca nu pentru ca si aia sunt cu Pistol”, povesteste Marian.

El sustine ca, intre 2004 si 2008, Consiliul Judetean Ilfov a decis sa puna la dispozitie consiliului local Buftea sute de hectare de teren  care urmau sa fie retrocedate locanicilor. “Omu' avea de primit terenul, Pistol era la Primarie, acolo, la acte. Trimitea baietii, pe Bolnavu', pe Mandea, care vorbeau cu oamenii. Ii convingea sa le vanda pe nimic”, explica Marian.

Potrivit declaratie de avere depusa la preluarea mandatului de consilier judetean Pistol a mentionat ca majoritatea terenurilor pe care le detine in Buftea le-a achizitionat intre anii 2004-2007.

Fostul primar Constantin Balalau spune ca Pistol nu a detinut nici o functie in cadrul primariei Buftea. “Cat despre acuzatiile care i se aduc, eu nu cred ca a mers cu presiuni, ci a cumparat onorabil. Eu cel putin nu stiu despre astfel de fapte. Daca ele sunt insa adevarate, fiecare raspunde pentru faptele sale”, a mai declarat Balalau.  

Presedintele Propact, Ioan Balea, o asociatie a fostilor proprietari, a explicat pentru HotNews.ro care a fost mecanismul prin care terenurile aflate in proces de retrocedare ar fi ajuns in posesia consilierului judetean Gheorghe Pistol.

In Primarie functiona o comisie care se ocupa cu retrocedarile. Comisia asta falsifica 500 de titluri de proprietate. Era un alt grup de interlopi, de fosti securisti, pentru care comisia respectiva falsifica titlurile de proprietate. Acestia oameni lucrau pentru Pistol. Asa a ajuns Pistol sa aiba acces la titlurile de proprietate. Astfel, el sau oamenii lui mergeau la oameni si le spuneau: vinde-mi mie pe 2/5 euro terenul ca alftel nu il mai primesti. Si omul vindea ca nu avea de ales, decat sa nu primeasca nimic”, a explicat Balea.

Ucenicul lui Gigi?

Reprezentantul fostilor proprietari sustine ca Pistol ar fi fost finantat pentru a cumpara terenurile din Buftea de catre Gigi Becali. “La inceput, el a cumparat cu banii lui Becali. Asta au aflat unele persoane care au fost in anturajul celor doi. Becali a fost aici in campania electorala si a dat de baut la mai multa lume. La masa, in discutii, acestia au aflat ca Becali era cel care il finanta pe Pistol”, sustine Balea.

Dupa mai multe tranzactii realizate cu Becali, consilierul PD-L ar fi intrat in afaceri imobiliare pe cont propriu. “S-a vazut cu bani si a inceput sa cumpere terenurile, evident la preturi de nimic pentru el. Apoi le revindea catre diverse companii. Buftea e foarte aproape de Bucuresti si multe firme s-au mutat aici in ultimii opt ani. Si cine avea terenurile? Evident, Pistol”, a mai povestit Balea.  Reprezentantul fostilor proprietari sustine ca sunt sute de cereri de retrocedare care nu au fost solutionate, desi Consiliul Local Buftea a avut terenurile necesare.

Cazul Mardare: “Pistol m-a pacalit. Mi-a zis ca, daca nu ii vand, nu mai vad terenul”

Gheorghe Mardare si sotia sa lucuiesc pe strada Garoafelor in Buftea. Batranul sustine ca a fost pacalit de catre Gheorghe Pistol. “Prima data a venit la mine si mi-a zis iti dau 5 euro. Eu l-am dat afara pentru ca pretu' normal era 40. M-a amenintat ca, daca nu ii vand, nu imi  primesc terenul”, spune batranul.

Batranul mai spune ca, dupa cateva luni, Pistol ar fi trimis interpusi care l-au obligat sa vanda: “L-am vandut, dar m-a pacalit pentru ca terenul valora mult mai mult. Da' ce sa fac? Decat sa nu primesc nimic..”. Sotia sa il completeaza: “Stiti cum e aici, cei de la comisie aveau toate actele. Pistol era cu banii, mai era si protejatul primarului, ce puteam sa facem? Am vandut”.

Gheorghe Pistol a refuzat sa isi prezinte punctul de vedere. In prima faza, consilierul a promis ca accepta un interviu cu reporterul HotNews.ro: “Poate ca vreti sa cumparati si niste terenuri de la mine. Facem cumva sa fie si bine. Vorbim peste o saptamana”.

Dupa o saptamana, Pistol si-a schimbat parerea: “Nu conteaza ca sunt consilier judetean. Nu va priveste ce fac eu. Cred ca v-am dat si dvs si cititorilor dvs prea multa atentie. La revedere”. Consilierul PDL a refuzat sa raspunda intrebarilor legate de afacerile sale cu terenuri. Dupa prima convorbire telefonica, declaratia de avere a lui Gheorghe Pistol postata de pe site-ul Consiliului Judetean Ilfov a fost stearsa. Din luna decembrie, nu mai exista pe site, insa o puteti descarca de pe HotNews.ro
  • Averea lui Ghrorghe Pistol rivalizeaza cu cea a deputatului PSD Robert Negoita. In declaratia de avere depusa la Camera Depuatilor, Negoita a mentionat ca detine nu mai putin de 1603 de imobile. Pe langa acestea Negoita mai detine peste 700 de parcaje subterane 4 case de locuit in Popesti Leordeni, Constanta si Voluntari si 52 de terenuri intravilane si arabile. Averea lui Riobert Negoita este evaluata la peste 400 de milioane de euro. 

















10098 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    are lumea bani, are ... (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:28)

    h33t [anonim]

    si ce-i asa o surpriza? exista in toate partidele indivizi care au averi grosolane, exact grosolane!
    n-avem noi mijloce-legi cu care sa-i poti intreba de una de alta! de ce? - pen'ca tot ei si-au configurat sistemul de legi! si revenind la "imobiliare", tare-s curios cit va mai valora averea acestui individ peste un an,doi.
    • -3 (5 voturi)    
      cine sa-l bocaneasca? (Luni, 5 ianuarie 2009, 17:45)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui h33t

      Si daca are bani si-a cumparat omul terenuri la greu ce? Ce sa-i faca boc? Daca omul a lucrat legal sau la limita legii e ok. In momentul in care a facut escrocherii este o problema.
      • +2 (2 voturi)    
        A lucrat legal (Luni, 5 ianuarie 2009, 18:45)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        Adica sa ameninti batranii ca le iei pamantul daca nu ti-l vand este legal?!
    • +2 (2 voturi)    
      da amice dar, (Luni, 5 ianuarie 2009, 18:19)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui h33t

      citeste lista si anul dobandirii averii (terenurilor) toate(99 %) incep din 2004 ,din momentul in care a devenit primar Balalau ( nu stiu daca de Scornicesti) . unde sunt oligarhii ? si cum a devenit peste noapte acest impostor "mare om de afaceri " ? pt cine nu stie cam asa : hotarare de consiliu local si terenul ( loturile) X trece in intravilan (el este deja cumparat la pretz de nimic sau 1/10 ramane la proprietar si 9/10 la mafioti) . asa stau lucrurile peste tot in tara : la Costinesti ,in Constanta , Rasnov,, Arad, Cluj ,Moieciu de sus( terenuri pe dealuri fara valoare vandute ca terenuri la sosea pana in rezervatie- intabulate ilegal ,acte notariale la Zarnesti ) etc -mafia functioneaza perfect .
  • +7 (9 voturi)    
    PDL zici... (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:30)

    gi [anonim]

    PDL zici...
    sefu' stie?
    poate ar fi cazul sa afle..
    • +3 (5 voturi)    
      STIE (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:59)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui gi

      Stai linistit ca stie... nu misca nimic in PDL fara voia lui ZEUS.
    • +1 (3 voturi)    
      unu (Luni, 5 ianuarie 2009, 17:47)

      unu [anonim] i-a raspuns lui gi

      vaai, nu se poate!
      asta-i sigur un intrus de la PeNaLi in imaculatul PDL.
  • +7 (9 voturi)    
    Ajunge! (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:30)

    Nervless [anonim]

    Nu cred ca mai e cazul sa ne prezentati un articol de 5000 de cuvinte....va credem. Realitatea e ca ma enerveaza aceste articole. Este clar ca traim intr-un stat fara de legi. Puteti face o lista infama la care sa mai adaugati cite un nume atunci cind il descoperiti.
    oamenii nu stiu cum or sa plateasca intretinerea si astia au sute de milioane de euro. cica din afaceri. ...
    Halal Tara...halal Popor....Ce bine ar fi sa ne anexeze Ungaria ca ei sint cu 50 de ani peste noi......Si p-astia sa-i arunce in temnita iar averile confiscate pina la rudele de gradul 5.
    • +5 (5 voturi)    
      Sa traiti bine!! (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:51)

      amadeusz [utilizator] i-a raspuns lui Nervless

      Eu nu inteleg care problema...omul e din PDL, iar sloganul lui Base in 2004 a fost cel de mai sus...nu dovedeste asta ca si-a ascultat seful? Eu cred ca da

      :)) mai votati-i
  • +7 (7 voturi)    
    politicienii...niste hoti ordinari (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:40)

    geo [anonim]

    Nu exista exeptii, toti fura la un moment dat...Ma enerveaza la culme cand vine cate un "destept" si spune ca doar cei de la PSD fura...dar PDL-istii ce fac? Portocaliul v-a orbit... Si v-au si tras-o pe la spate aliinduse cu PSD. Nici vorba " Aveti ce ati votat! " nu mai are vreo valoare. Eu nu mai votez in tara asta pana nu se schimba mentalitatea.
  • +5 (5 voturi)    
    e usor de verificat (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:59)

    cosmin [anonim]

    daca oameni ca asta, din propriul partid, nu patesc nimic, boc si pdl-ul se compromit mult mai rau decat s-au compromis la alianta struto-camiliera pe care au facut-o cu partidu ala de stanga plin de specimene identice.
  • +3 (3 voturi)    
    Le-a luat sa faca agricultura (Luni, 5 ianuarie 2009, 16:37)

    anonim [anonim]

    Pistol a facut primii bani in caminul de la Leu vinzind calculatoare. Apoi a inceput sa investeasca in terenuri si ca si Becali a vazut ca aceste terenuri au valoare. A cumparat aceste teren de multe ori cu presiuni. Eu am un caz in familie! Pistol a tocmit tigani sa faca presiuni asupra detinatorilor de terenuri si multi au vindut in 2003 - 2004 pe 1 dolar sau chiar si mai putin.
    Din fericire, criza imobiliara, economica si financiara vor repune in drepturi acele terenuri. Oricum ele nu au valorat si nu valoreaza nimic nici acum. Se va orienta spre agricultura ECOLOGICA si asa e!
    Hai la multi ani!
  • 0 (0 voturi)    
    smecherii (Luni, 5 ianuarie 2009, 20:35)

    Tepes [anonim]

    cei in drept se pot sesiza au toate datele si martorii de rigoare ce mai asteapta.Dar no vor face nu va amagiti ,de ce ?asta poate sa-si de-a seama oricine.
  • -2 (2 voturi)    
    aberatii (Luni, 5 ianuarie 2009, 21:45)

    nelu [anonim]

    Mai bine ar fi verificati cei care fac averi cat timp sunt in politica. Averea lui Pistol e dobandita inainte de a ocupa functia de consilier judetean. Iar acuzatiile sunt simple aberatii ale unor frustrati.
  • +1 (1 vot)    
    Sub faldurile tricolorului balacarit (Marţi, 6 ianuarie 2009, 7:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Atata timp cat Pistol a dat tunuri si este liber, inseamna ca s-a incadrat in acceptiunea legilor fiscalitatii si ala justitiei din Romania.
    Daca avem un excedent de revolta, sa ni-l consumam impotriva politicienilor care au condus tara spre dezastru, in folosul lor strict personal. Aceasta dezordine aparenta din tara nu se petrece la voia intamplarii, este guvernata de legile scrise sau nescrise ale mafiei de sub faldurile protectoare ale tricolorului balacarit.
  • 0 (0 voturi)    
    Declaratie avere (Marţi, 6 ianuarie 2009, 9:39)

    Costi [anonim]

    Mai bine s-ar verifica averile ministrilor si primarilor care au facut avere in urma mandatelor politice. In dreptul penal o afirmatie nedovedita este ca si inexistenta. Oricine poate afirma orice depre oricine dar mai trebuie si dovezi. Nu vad care este problema pentru a tranzactiona terenuri, calculatoare sau alte bunuri inainte de a avea o functie de demnitate publica.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu cred (Marţi, 6 ianuarie 2009, 9:50)

    Ioana [anonim]

    Il cunosc pe George Pistol si nu cred in cele afirmate de interlocutorul dumneavoastra. De ce nu s-a adresat politiei daca avea dovezi?
    George este un om de mare caracter care a ajutat foarte multe persoane din Buftea mai multe decat Primaria sau alte institutii publice.
  • 0 (0 voturi)    
    avere ministrii (Marţi, 6 ianuarie 2009, 10:36)

    Tatiana [anonim]

    Stau pe strada Muncii in Buftea si in iarna asta George Pistol a ajutat cu lemne de foc toate familiile din zona. Ma intreb cati dintre cei care acuza-l au facut ceva pentru orasul Buftea?
    E foarte usor sa arunci cu noroi. Mai grav mi se pare ca avem ministrii care au acumulat averi in timpul cat au deinut functii publice si care nu dau socoteala nimanui.
  • 0 (0 voturi)    
    mandat (Marţi, 6 ianuarie 2009, 11:15)

    gelu [anonim]

    Ce legatura are declaratia de avere a consilierului judetean cu dobandirea terenurilor anterior inceperii mandatului de consilier? S-a folosit in vreun fel de atributiile functiei cand el a cumparat terenurile inainte sa devina consilier judetean? "Binevoitori" care sa-ti puna o vorba buna se gasesc usor.
  • 0 (0 voturi)    
    lacrimi (Marţi, 6 ianuarie 2009, 12:23)

    molnic [anonim]

    Dupa ce am citit aici ca se pot face averi uriase in romania psdisto-pnlisto-pdlista cu conditia sa fii cinstit si imaculat ca un porumbel nou nascut imi vine sa vars lacrimi.....si apoi sa mai dai si lemne de foc la saraci....ce inculti mai suntem......! pe ce lume traiti oameni buni ? !
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu il cunosti....mai bine lasate de comentari (Marţi, 6 octombrie 2009, 22:05)

      EDY [anonim] i-a raspuns lui molnic

      d-le molnic ...sunt din buftea si il stiu pe george....si tin sa va aduc la cunostinta ca atunci cind alti copii de bani gata cheltuiau bani lu' tata,pistol incerca sa puna cap la cap niste mici afaceri ca sa poata sa aiba un calc mai performant....deci va garantez ca a inceput de foarte de jos....de ce nu zice de parinti lui ca sunt cine stie ce bagatasi?....pentru ca nu este asa....si atunci....?daca omul a a stiut cum sa isi plaseze bani....d-voastra aplecati urechea la acel ''domn'' batrin care pentru 100 de vodca spune ce vrei tu....
  • 0 (0 voturi)    
    parchetul ar trebui sa se autosesizeze (Marţi, 6 ianuarie 2009, 12:46)

    adrian iurascu [anonim]

    sunt presedinte PROPACT si pot confirma aceste faradelegi. peste tot in lume in aceste cazuri parchetul deschide ancheta. de ce nu si la noi ?
    • 0 (0 voturi)    
      BALEA TARANA (Sâmbătă, 18 decembrie 2010, 23:58)

      stoica ion [anonim] i-a raspuns lui adrian iurascu

      Tovarase de la PROPACT , CAINELE MOARE DE DRUM LUNG , SI TU ............... Dumnezeu sa te tina unde iti este locul
  • 0 (0 voturi)    
    Drept la replica George Pistol (Miercuri, 7 ianuarie 2009, 8:43)

    Expresul de Buftea [anonim]

    http://www.expresuldebuftea.ro/index.php/opinii-buftea/38-opinii-buftea/482-drept-la-replica.html
  • 0 (0 voturi)    
    de geo (Joi, 18 februarie 2010, 20:30)

    hary [anonim]

    asa este domnule asa este, domnul acesta a ajutat
    foarte multi batrini sa treaca strada, dar fara ca ei sa doreasca acest lucru,aaaaaaaaaaaaa super nu?