UPDATE Ministrul sanatatii l-a demis pe directorul spitalului Victor Babes din Bucuresti. Este epurare politica, acuza Cristian Banu

de E.M., M.M.     HotNews.ro
Luni, 5 ianuarie 2009, 11:44 Actualitate | Esenţial


Ministrul sanatatii, Ion Bazac, l-a demis luni pe Cristian Banu, directorul Spitalului Clinic de Boli Infectioase si Tropicale “Victor Babes”. Lipsa personalului, defectiunile ignorate si alte nereguli descoperite la laboratorul de radiologie, la camera de garda si in sectia de pneumologie stau la baza deciziei ministrului.

Intr-un comunicat dat publicitatii luni, Ministerul Sanatatii precizeaza motivele demiterii directorului Cristian Banu. In primul rand, laboratorul de radiologie al spitalului nu a incadrat suficienti asistenti medicali, motiv pentru care sambata, duminica si in perioada sarbatorilor legale, acesta nu functioneaza. "Conducerea nu s-a preocupat de incadrarea acestor posturi, neorganizand in ultimele luni niciun concurs de ocupare a acestor posturi", arata comunicatul.

In plus, unul dintre aparatele de radiologie nu functioneaza de circa sase luni, iar reprezentantii spitalului nu au luat masuri pentru repararea acestuia. La sectia de pneumologie, echipa de control a ministerului a constatat ca nu exista tuburi de oxigen portabile pentru ventilatia pacientilor. La camera de garda, baloanele de ventilatie de unica utilizare sunt refolosite, desi sterilizarea lasa de dorit.

Alte nereguli au fost semnalate in lipsa unor reguli de conduita a vizitatorilor si colectarea intarziata a deseurilor cu potential infectios.

"In urma acestui control, ministrul sanatatii a dispus incetarea contractului de management incheiat cu managerul Spitalului Clinic de Boli Infectioase și Tropicale «Prof. Dr. Victor Babes». De asemenea, se va mai analiza si situatia laboratorului de radiologie al aceluiasi spital", se mai arata in comunicatul citat.

Actiunea de control, arata comunicatul ministerului, a avut ca scop principal verificarea capacitatii spitalelor de profil din Capitala de a asigura asistenta medicala si urgentele, in conditiile cresterii din ultima perioada a infectiilor respiratorii.

Cristian Banu: Este vorba de epurare politica

In replica, managerul spitalul a declarat ca niciuna dintre motivele invocate de Ministerul Sanatatii nu poate fi probat.

"Este inadmisibil. Sunt pur si simplu revoltat. Este vorba despre epurare politica. Nici macar o acuzatie nu poate fi probata", a declarat Cristian Banu, intr-o conferinta de presa.

Cateva dintre contra-argumentele managerului:
  • Performanta financiara: extrasul de cont dovedeste ca spitalul avea in cont 20 miliarde de lei, in 31 decembrie, cu toate datoriile achitate, fara a fi afectat actul medical
  • Functionarea serviciului de radiologie: Nefiind un spital de urgenta, nu suntem obligati sa tinem serviciul de radiologie non-stop
  • Nu a scos la concurs doua posturi de medici: In doua zile de la eliberarea posturilor, am cerut scoaterea la concurs. Probabil ca in sertarele ministerului pe undeva exista blocata aceasta hartie.
"Argumentele demiterii mele din functia de manager sunt puerile", a concluzionat Cristian Banu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2731 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Camera de garda la Victor Babes (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:06)

    daniel [anonim]

    Urgentele la spitalul Victor Babes se primesc (se primeau cu catva timp in urma) in cadrul unui hol de tranzit, avand una din usi catre exterior si pe care se circula bine mersi.

    Doar acest fapt in sine este strigator la cer si daca as putea as incadra-o la fapte penale.
  • +1 (7 voturi)    
    In sfarsit! (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:28)

    Alin [anonim]

    Deficientele erau normale, deoarece Cristian Banu a fost in ultimul an "candidat", nu "manager" de profesie. A fost pe listele PNL si la alegerile locale pentru primar, si la cele legislative pentru Senat. Cand era sa se mai ocupe si de spital, pe care fostul director, profesorul dr. Petre Calistru, il adusese la un nivel remarcabil? Acum s-a facut dreptate si Banu nu mai numara banu' de la firmele capusa pe care le facuse furnizori ai spitalului.
    • +1 (1 vot)    
      O jigodie liberala ! (Luni, 5 ianuarie 2009, 23:24)

      Liber Alles [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Toate marionetele liberale din intreprinderile ,spitalele, scolile statului ,etc.trebuiesc date afara fara reticente !Sunt niste infami care au distrus Romania ,majoritatea masoni de doi bani ,niste escroci patentati !
      Guvernul Boc trebuie sa faca vidanjarea Romaniei de excrementele liberale !
  • +4 (4 voturi)    
    Ma intreb (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:35)

    Un roman anonim [anonim]

    Oare Victor Babes era cel mai prost administrat spital din Bucuresti sau a contat faptul ca Banu a candidat din partea PNL. Daca a fost incompetent si a fost demis nu am nimic de reprosat, e foarte bine, dar sa se aplice aceasi masura si directorilor simpatizanti ai guvernamentalilor. Sa fie clar nu sunt suporter PNL dar sunt un adversar neimpacat al pdsr (minuscule intentionate).
  • 0 (2 voturi)    
    Cristian Banu (Luni, 5 ianuarie 2009, 12:57)

    Daniea Monica Anghel [anonim]

    E vorba de epurare pe criterii politice, nimic altceva. Dupa principiul "daca cel care controleaza doreste sa gaseasca neaparat ceva in neregula", atunci nu ramine decit sa treaca la actiune.
    Cristian Banu a fost si el numit pe criterii politice, PNL-ul gasindu-i la acea vreme "un loc caldut" pentru ca a esuat in ocuparea altuia ma "gras". /
    Noi nu avem ce le face, dar e bine ca odata la 4 ani isi dau intre ei in cap.
  • +2 (2 voturi)    
    Cancerul din noi (Luni, 5 ianuarie 2009, 13:09)

    cetatean [anonim]

    De fapt asa arata toata Ro. indiferent de domeniu, delasarea si treaba pe jumatate ne omoara. Romanii nu sunt constienti ca treburile merg cu viteza melcului, uitati-va in cat timp am rezolvat problemele din ambasade in Spania, 12 ani romanii au fost tinuti la cozi cate 6-7 ore. Cainii comunitari ii avem de 150 ani, si o zic serios, blocurile inegrite asteapta a doua spoiala de cand au fost construite, mizeria in unele orase este mare, casele multor cetateni par din lumea a treia. In Spania societatea este ingrijorata ca violenta din familie omoara 50 de femei anual, la noi cu o populatie pe jumatate sunt ucise 650 pe an si nici macar nu ne ingrijoram. Daca maine am avea un cutremur ca in 77, 2-3 mii de morti sigur i-am avea, alcolismul este ridicat in ro. fata de multe tari. Nu inteleg de ce romanii dau bani cersetorilor, mentinand traditia?
  • 0 (4 voturi)    
    Laborator (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:08)

    Radu [anonim]

    Pe orice buletin de analie ,indiferent de analiza ,
    data < rezultatelor > este " obligator " data prelevarii
    < probelor > . Asta la spitalul in cauza !!
    [ se mai pierd si probe ...-si ,cei cu asta , nu-i asa ? ] .
    S-auzim numai de bine !
  • +2 (2 voturi)    
    pff (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:38)

    tirolez [utilizator]

    Eu n-am avut neplaceri cu laboratorul lor.
    Chiar mi-au fost gresite analizele copilului la o clinica particulara si le-am repetat la ei si Cantacuzino.
    E cusuta cu ata alba.
    Sa se duca dnul ministru la ginecologie la Pantelimon unde la terapie intesiva cand(dupa, in fine) am nascut eu fuma un rezident!!
    Plus un fum la capatul holului exact langa wc, ca fumau toti si asistente si dr. Si eu cu punga de dren dupa mine.
    Si dupa aia ma mai intreba o asistenta de ce fumati dna, ca nu face bine (imi miroseau hainele a fum, ca eu nu fumez)?
  • -1 (1 vot)    
    Si la Coltea e un P(e)N(a)L (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:38)

    Sorin Oprescu [anonim]

    DOm' Bazac, si la Coltea e un ilustru Popescu de la PNL, te rog io vineaza-l si pe asta, ca inca de cind fusei io cu tatuca IIliescu in vizita de acu spitalu' 300 de ani era in fonctie si zise ca e cu noi, apoi trecu inapoi la PNL si tot fura de unul singur din proiectul Siemens-Coltea, freo citeva zeci de meleoane de euroi! Pai e posibil asa ceva? Auzii de vreo 3 zile ca vrea sa il si privatizeze el si cu neshte baetashi pretenari de-ai lui, motiv pt care pregateste disponibilizari masive! Draga Colega Bazac, ia da-l iute, iute jos si pe asta, ca la ce mizerie e in spitalul ala, ar fi culmea sa il tii! Nu de alta,dar va da de banuiala...ca ii esti complice! Hai, sa fii sanatos! :-)
  • +1 (3 voturi)    
    destept ministru (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:40)

    rosia portocalie [utilizator]

    nu-i nici o epurare politica domnule Banu, aici e vorba despre egalitatea sanselor intre clientela "smecherilor"; ai avut sansa sa-ti faci mendrele pe ban public, acum e randul altuia; sa vedem ce poate.
    • -1 (3 voturi)    
      nu e deloc simplu (Luni, 5 ianuarie 2009, 14:51)

      mielu [anonim] i-a raspuns lui rosia portocalie

      am vazut conferinta de presa a lui Banu si tare ma tem ca, in instanta, ii va desfiinta pe smecherii lui Bazac! nu poti da afara pe cineva fiindca ti-e antipatic sau e din tabara adversa, iar asa-zisele argumente ale celor care l-au demis sunt chiar ridicole! sorry, veti ramane cu vamesu pe cap inca multa vreme, ba ii veti da si despagubiri morale in instanta! viata e grea, chiar daca esti la putere, nu-i asa?
  • +1 (1 vot)    
    Cu bata-n balta (Luni, 5 ianuarie 2009, 18:48)

    Hieronymus [anonim]

    Asadar, vrea sa spuna dl Banu ca raposatul guvern PNL l-a numit director de spital pe criterii politice? Ciudat, foarte ciudat.
  • 0 (0 voturi)    
    Banu, o lepra de om (Luni, 5 ianuarie 2009, 22:51)

    Incognito [anonim]

    Ar trebui trimis in judecata pentru proasta gestionare a spitalului, impreuna cu cei care l-au pus in functie.
    Primele masuri cand a fost uns director au fost vopsirea bordurilor si schimbarea bancii!
    Bine ca a fost schimbat, un derbedeu mai putin!
  • 0 (0 voturi)    
    de directorasii economici nu se zice nimic? (Marţi, 6 ianuarie 2009, 2:59)

    cineva [anonim]

    Cred ca "incizia" ar trebui facuta mai adinc ... managerii sunt niste marionete care isi dau cu semnatura si mai ciugulesc si ei ceva (sau jumatatet) pe linga directorii economici ai spitalelor. Acestia din urma ar trebui aruncati afara inaintea managerilori pentru ca ei au "puterea", fac contractele si invirt banii publici (multi dintre ei relicve comuniste). Am intilnit-o nu numai in Babes dar si in alte unitati sanitare de stat.
    Acel aparat de radiologie al spitalului care nu mai functioneaza este unul din cele mai moderne in Romania (as putea spune) conectat la o retea informatica (nu trebuie sa consumi filme si alte substante ca sa vezi o radiografie, se poate folosi un calculator din oricare sectie pentru a vedea o POZA). Din nefericire SPAGA ceruta a fost prea mare pentru contractul de mentenanta al acestui aparat si nu s-au inteles la procente => pot astepta bolnavii sa treaca weekendul (mai cu un somnifer, mai cu o ignoranta....). De-aici rezulta si calitatea actului medical (ca nu e bine sa te iei cu sefu' in gura ca sa iti puna la dispozitie aparatura, instrumentele si materialele necesare; risti sa fii "obligat" sa iti dai demisia).
    Si totusi Babes este mai sus decit alte "muzee" gen Pantelimon, Spitalul de Boli Dermato-Venerice ... si altele (Slava Domnului ca nu am circulat prin toate).
    Cum pestele de la cap se impute, ce nu s-a facut 20 ani, nu se va face nici de-acum inainte; singurii care vor avea de suferit suntem noi toti, mai ales cei care au probleme de sanatate (ca nu am mai vazut in vreo tara din UE sa se omoare lumea la rind pentru a-si lua retetele compensate)
  • 0 (0 voturi)    
    manager spital (Marţi, 6 ianuarie 2009, 9:50)

    alina [anonim]

    Sigur ca aveati miliarde in cont in timp ce alta spitale aveau nevoie de ei;sunteti bugetar dom'doctor sau e firma dvs si ati facut profit?