Fumatul, interzis in spatiile publice de la 1 ianuarie. ANPC demareaza un control la nivel national

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Duminică, 4 ianuarie 2009, 15:17 Actualitate | Esenţial


Spatiile pentru fumat din locurile publice trebuie sa fie delimitate si asigurate cu ventilatie incepand cu 1 ianuarie 2009. Inspectorii pentru protectia consumatorilor vor incepe de luni un control la nivel national, au informat, duminica, surse oficiale ANPC, citate de Mediafax.

De la aceasta data, in restaurante si baruri, spatiile pentru fumat vor reprezenta maxim 50 la suta din suprafata spatiului alocat clientilor si va fi obligatoriu sa se asigure ventilare si izolarea lor de spatiile pentru nefumatori. Localurile cu o suprafata mai mica de 100 metri patrati pot alege sa functioneze fie ca unitati in care se fumeaza, fie ca unitati in care nu se fumeaza, potrivit OU 5/2008.

Acest lucru trebuie adus la cunostinta publicului, prin panouri de afisare. Nerespectarea acestor prevederi se va sanctiona cu amenzi cuprinse intre 2.500 lei si 5.000 de lei.

De asemenea, incepand cu 1 ianuarie 2009 s-a interzis comercializarea produselor din tutun in incinta si in jurul spitalelor si unitatilor de invatamant cu exceptia celor de invatamant superior.

De la 1 ianuarie 2009 legea prevede inscriptionarea de avertismente pe toate produsele din tutun.

Potrivit actului normativ, este interzisa publicitatea la produsele din tutun in presa scrisa si in orice alte publicatii si materiale tiparite, in salile de spectacol, cinematografe sau alte tipuri de sali de proiectie a materialelor vizuale destinate publicului.

Nerespectarea prevederilor privind publicitatea produselor din tutun se sanctioneaza cu amenda contraventionala de la 10.000 lei la 50.000 lei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15468 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    numarul legii (Duminică, 4 ianuarie 2009, 15:37)

    tavi [anonim]

    Toata lumea legea in sus, legea in jos...ati putea sa spuneti si numarul legii si anul k sa vedem si noi cu ochii nostri despre ce e vorba.eu am cautat-o si nu am gasit-o
  • +2 (8 voturi)    
    O lege schioapa (Duminică, 4 ianuarie 2009, 15:47)

    coco [anonim]

    O lege compromis, influentzata de producatorii de tigari, la noi s-a facut asa doar de ochii lumii (ai UE), de fapt nu exista de loc intentia de a limita fumatul la fel ca in alte tzari. Va imaginati ca acele baruletze cu spatii sub 100 mp vor opta pentru nefumatori???? sigur?? hahahaha, asta e buna. de ce nu s-a interzis comercializarea si in jurul universitatilor??
    mai bine nu o faceau, cel putin in varianta veche si un mic baruletz avea o zona pentru nefumatori, asa vor renuntza de tot la ea...
    • +1 (1 vot)    
      Hmm (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:18)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui coco

      Exact aceeasi lege se aplica si in alte tari. Chiar si in cele in care fumatul s-a interzis total in restaurante (de ex. Germania unde se fumeaza numai afara), sunt exceptate localurile care nu au aceasta posibilitate, cum ar fii cele de la ultimul etaj al hotelului.
      • 0 (0 voturi)    
        nu zau (Duminică, 4 ianuarie 2009, 20:09)

        qwerty [anonim] i-a raspuns lui Aph

        In Germania fiecare Land are legile proprii. Sunt Landuri unde este interzis si sunt Landuri unde este permis. Si acolo unde e interzis, localurile s-au transformat in cluburi, dupa ora 8 au acces doar mebrii de club al fumatorilor. Bineinteles oricine poate deveni membru cumparind de la bar o legitimatie contra sumei de 1 euro.
        • 0 (0 voturi)    
          Merci ! (Luni, 5 ianuarie 2009, 8:49)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui qwerty

          Buna solutie ! - chiar nu ma gandisem ! Presupun ca si in Rom se poate face la fel !
  • +4 (4 voturi)    
    suna bine dar... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 15:51)

    the great cornholio [anonim]

    suna bine dar nu vad unde e stirea promisa in titlu cu privire la anpc?
  • +5 (11 voturi)    
    Si in cluburi cum ramane ? (Duminică, 4 ianuarie 2009, 15:57)

    IO [anonim]

    Intotdeauna cand ma duc intr-un club, constat cu disperare cand ajung acasa ca hainele miros ingrozitor a fum. Ar fi extraordinar daca nu s-ar mai fuma si in cluburile de noapte... In plus multi nenorociti de patroni, tin aerul conditionat la minimum sau deloc, ca oamenii sa consume cat mai mult lichid.
    • -1 (3 voturi)    
      Selecteaza locurile .... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 21:22)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui IO

      .....pe care le frecventezi ! Ce e asa greu ? E obligatoriu sa te duci acolo unde nu-ti place ? Primesti bani ? .....sau ce ? ... si "nenorocitii de patroni " au investit bani , au rate pe la banci ..samd , ca sa ai tu unde te distra ! Nu-ti place ? - Nu te mai duce ! ..e usor sa dai din gura , mai bine creeaza tu un club de nopte sa vezi ce usor e ! sau nu !
  • -3 (11 voturi)    
    bine ca ... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 15:58)

    Al Manah [anonim]

    bine ca este nu este interzis consumul de bauturi alcoolice in spatii publice!
    • +7 (9 voturi)    
      Nu te da destept! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:15)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Al Manah

      E interzis. Incearca sa bei o bere pe bancuta in parc! Pentru efecte maxime incearca asta pe langa un gardian public/ politist comunitar.
      • 0 (0 voturi)    
        nashu si mai mare si mai tare (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:38)

        Al Manah [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        este permis. bea tu vin fiert/ tzuica fiarta pe malu dambovitei, vis-a-vis de maghernita Justitiei (tribulan). n-o sa te felicite nimeni. p'orma asteapta serbarile popularoase de xyz..fest, sa torni beroase cite poti! ei?
        • 0 (0 voturi)    
          E na! (Marţi, 6 ianuarie 2009, 13:47)

          nashu_mare [anonim] i-a raspuns lui Al Manah

          E permis atata timp cat nu te vede nimeni.
          Cand bei alcool la festivaluri nu e tot aia, acolo sunt locuri special amenajate pentru alimentatie publica.
  • +5 (11 voturi)    
    n-o sa tina (Duminică, 4 ianuarie 2009, 16:06)

    nike [anonim]

    Sa fim seriosi. Uitati-va in restaurante, baruri, mall-uri si asa mai departe si o sa vedeti cum sunt puse panouri cu fumatul interzis, la vedere, si se fumeaza fara nici o problema. Totul tine de educatie si cum la noi la majoritatea lipseste ma indoiesc ca se va schimba ceva in bine.
    • -3 (5 voturi)    
      In provincie? (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:19)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui nike

      Eu nu stiu unde ai vazut tu ca se fumeaza desi este interzis. In Bucuresti cel putin nu exista asa ceva, se fumeaza sau nu se fumeaza si toata lumea respecta.
      • +1 (1 vot)    
        Serios? (Luni, 5 ianuarie 2009, 7:22)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Lasa aerele astea de locuitor in capitala revoltat de taranimea din provincie. Am stat 4 ani in Bucuresti. In cantina studentilor erau afise cu fumatul interzis si se fuma chiar langa ele. Si fumau si bucurestenii si cei din provincie.
        • 0 (0 voturi)    
          Te-aprinzi degeaba (Luni, 5 ianuarie 2009, 19:49)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Dar nu am spus ca sunt revoltat, numai ca eu nu am vazut sa se fumeze in mall, restaurante, baruri, daca acest lucru nu este permis. Nu in Bucuresti. Si mai mananc din cand in cand la cantina in Agronomie si... nici acolo nu am vazut vreodata sa se fumeze!
    • +1 (1 vot)    
      Nu tine de educatie (Luni, 5 ianuarie 2009, 9:59)

      Dan Oprea [anonim] i-a raspuns lui nike

      tine de amenzi si de aplicarea lor. Educatia apare apoi.
  • +1 (3 voturi)    
    spatiu public (Duminică, 4 ianuarie 2009, 16:07)

    adi [anonim]

    ce se intelege prin spatiu public?
    • +1 (1 vot)    
      Holul dintre apartamente, strada ? (Duminică, 4 ianuarie 2009, 17:08)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui adi

      Buna intrebare !
  • +6 (8 voturi)    
    Fumatul... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 16:53)

    fum [anonim]

    Eu am vazut niste inculte care fumau pe holurile unei maternitati. Instinctiv am vrut sa le dau cu creierii de pereti, insa m-am gandit ca murdaresc peretii degeaba pentru ca probabil au silicon in loc de materie cenusie.
  • -5 (11 voturi)    
    lege de 2 lei, gandire de 2 lei (Duminică, 4 ianuarie 2009, 17:32)

    tod [anonim]

    Nu inteleg cine ai obliga pe nefumatori sa intre in localuri unde se fumeaza. Eu unul, fiind fumator, nu calc in locurile unde nu se fumeaza si cu asta basta, si nu fac nici un caz din asta. Fiecare patron este liber sa faca un local de nefumatori, de ce nu s-a intamplat asta las la latitudinea voastra.
    Sunt curios care va fi rezulatatul acestei legi in afara de a obliga multe localuri sa tina mese goale doar pentru ca majoritatea clientilor sunt fumatori/ nefumatori.
    Ma rog, omul are nevoie de o lege care sa-l oblige sa faca lucruri pe care nu le face din lipsa de vointa probabil. Asta e, va trebui sa gasesc unul dintre localurile unde se fumeaza si sa suport in continuare nemultumirile diversilor care se vaita ca e fum de parca ai tin eu acolo, sau sa ma las de fumat ca sa intru si eu in randul baietilor cool.
    • 0 (6 voturi)    
      Asta e un motiv "fumat" (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:18)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui tod

      Pentru ca acele localuri sunt localuri de alimentatie PUBLICA, nu sunt bucatariile de acasa ale patronilor.
    • -1 (5 voturi)    
      Prietene... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:36)

      io [anonim] i-a raspuns lui tod

      ...esti degeaba!
    • 0 (6 voturi)    
      oare cati fumatori respecta semnele "Fumatul inter (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:36)

      antifumator [anonim] i-a raspuns lui tod

      Dom'le, esti tare! Daca nu intrii in spatiile in care scrie ca nu se fumeaza, tare mi-e teama ca esti un unicat! As vrea sa vad si eu ca se respecta macar 10% din semnele cu fumatul interzis!
    • -2 (4 voturi)    
      hmm (Duminică, 4 ianuarie 2009, 22:13)

      tod [anonim] i-a raspuns lui tod

      PENTRU TOTI: Cei care voteaza cu minus pentru ca nu sunt de acord cu parerea cuiva sunt niste babuini care n-au ce cauta pe internet. Scopul votului nu e sa apara la suprafata ce vreti voi, e sa nu apara la suprafata idiotii care nu aduc nimic nou in discutie. Eu unul mi-am spus parerea, si nu m-am luat de nimeni gratuit.

      nashu_mare: Eu ma refeream la baruri, ceea ce difera oarecum in viziunea mea de notiunea de alimentatie. Si daca tot ne referim la baruri propun sa se interzica si bautura in baruri nu numai fumatul. Si sa mergem toti la serate dansante la casa de cultura sa consumam ceai.
      Ma rog, pana la urma intre noi doi e doar o diferenta de opinii, tu preferi ca statul sa forteze poporul sa se comporte cum crezi tu ca e bine, eu prefer sa votez cu banii, cum se spune, si sa le dau bani patronilor care imi convin, indiferent ca e vorba de fum, de servicii sau de preturi.

      io: comentariul tau extrem de inteligent ma pune pe ganduri, te-ai gandit tu la tot sau te-a ajutat cineva. De ce scrii amice daca nu ai nimic de scris?

      antifumator: Da, nu fumez in spatiile unde nu se fumeaza. Sa nu confundam fumatul cu bunul simt. Nu fumez cand nu e potrivit la fel cum nu ascult manele in autobuz si nu ragai la masa.
      • +1 (3 voturi)    
        re (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:53)

        nashu_mare [anonim] i-a raspuns lui tod

        Nu exista diferenta intre restaurant sau bar. Toate, daca opereaza in mod legal, au primit certificare din partea statului pentru utilizare publica, adica pentru toti cetatenii nu pentru o proportie anume din ei, iar asta ii asigura pe toti astia (cetatenii) ca, daca intra si consuma ceva in respectivul local, nu isi vor pune in pericol in niciun fel sanatatea. Fata de acum cateva zeci de ani s-a dovedit ca fumatul nu face bine la sanatate si deci statul are dreptate.

        De aia traim intr-o societate pe care o dorim functionala si nu intr-o anarhie.
        • 0 (4 voturi)    
          Da cine te opreste sa intri in ele? (Luni, 5 ianuarie 2009, 0:32)

          fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

          Da cine te opreste sa intri in ele? Nu-ti place - nu intra, nu te tine nimeni nici inauntru nici afara. E o tara libera (sau asa se zice).
          Si de cand decide legea ce iti strica tie sanatatea? La fel de bine te poate plezni ospataru cu o salata vegetariana cu cucuta in barurile alea gay in care presupun ca preferi sa te duci, sanatosu' lu peste, si gata cu ficatu, te-ai dus pe copca!
          Si inca ceva, râma, statul NU ARE NICIODATA DREPTATE, decat, fireste, in Uniunea Sovietica; de ce nu te duci tu acolo mai bine?
          • 0 (0 voturi)    
            Uite cine (Luni, 5 ianuarie 2009, 7:49)

            nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

            Daca se observa ca respectivul local iti pune in pericol sanatatea prin diverse metode (cum ar fi mancare stricata), acesta va fi inchis de catre stat prin diversele organizatii ale sale (ANPC in cazul asta). Consideri ca asta este un lucru rau? Crezi ca ar trebui sa avem peste tot spelunci in care mancarea sa fie preparata fara nici cea mai mica norma de igiena? Pentru unii trichineloza poate fi o specialitate.

             e o tara libera, intri in respectivele localuri si cum ti-o fi norocul: mori sau nu. Eventual, daca vezi masina morgii la intrare, nu intri.
          • 0 (0 voturi)    
            Cine ma opreste ? (Luni, 5 ianuarie 2009, 15:18)

            gigi [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

            Hai sa-ti explic cum sta problema:
            TU ai dreptul sa fumezi, EU am dreptul sa intru in orice spatiu public ( local/bar/carciuma ), dar pt. ca TU fumezi, EU, care nu suport fumul, nu pot intra.
            Acum ai inteles problema noastra a nefumatorilor ? Nu este vorba ca nefumatorii sunt mai cu motz sau ca fumatorii sunt mai smecheri, este pur si simplu vorba de RESPECT fata de celalalt ! Eu nu te oblig sa nu mai fumezi, este dreptul tau sa faci ce vrei cu sanatatea ta, dar nu ma obliga sa ma imbolnavesc si eu alaturi de tine.
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:44)

        io [anonim] i-a raspuns lui tod

        Pentru ca inteligenta ta s-a indoit de la frigul asta. Daca nu sesizezi prostiile debitate, ai o problema. Esti un nesimtit care nu respecta alegerea altora de a nu fuma. Nu ii tii tu acolo penibilule, precum nici noi, nefumatorii, nu te tinem pe tine intr-un local in care nu se fumeaza.
        Tu consideri ca era nevoie de o lege. Eu consider ca era nevoie doar de bun simt. Dar destui nu-l au, si nici suficienta minte nu au sa sesizeze ironia ieftina facuta de tine.

        Nu m-ar mira sa ingrosi randurile locomotivelor care fumeaza fara pic de jena pe strada sau intr-un loc public. Ii dor fix in cur de ceilalti, doar tigara lor conteaza. Asa ca taci din gura, ca o deschizi degeaba.
    • +2 (2 voturi)    
      esti varza (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:29)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui tod

      si eu sunt fumator insa inteleg ca fumul de tigara este nociv, mai ales daca alegi sa nu fumezi. personal nu intru in localurile unde tai fumul cu cutitul, nu imi place, prefer aerul curat, sa ma pot bucura de tigara :)
  • +11 (13 voturi)    
    o sa tina daca luati atitudine (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:04)

    calin [anonim]

    Mergeti prin zona de mancare din galeria Esplanada (Cora - Pantelimon) si o sa observati ca acolo nu se fumeaza si asta de mai mult de un an; la sfarsitul anului 2007 trecand pe acolo si observand un panou cu Fumatul Interzis si pe toti nesimtitii care fumau am sunat la OPC a doua zi si am tot revenit si la opc si in Galerie si dupa cateva zeci de amenzi (dovedite de cei de la OPC) se respecta : ASA CA NU MAI PLANGETI ATAT SI FACETI CEVA; IMPICATI-VA SI CEVA O SA SE SCHIMBE
    • 0 (0 voturi)    
      respect !!! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 19:19)

      dan [anonim] i-a raspuns lui calin

      apreciez ce ai facut !!! am fost si eu acolo si nu puteam manca din cauza fumului, dar mi-a fost prea lene sa stau sa fac reclamatie
  • +4 (6 voturi)    
    info (Duminică, 4 ianuarie 2009, 18:30)

    trio da-ni-ga [anonim]

    Ordonanta nr. 5/2008 privind modificarea si completarea Legii nr. 349/2002 pentru prevenirea si combaterea efectelor consumului produselor din tutun a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 78 din 31.01.2008.
  • -1 (3 voturi)    
    inca nu se intampla nimic (Duminică, 4 ianuarie 2009, 19:08)

    messe [anonim]

    vin din IDM, un spatiu de peste 1000 mp unde nu vezi bine pe unde mergi de cat fum e asa ca mai scutiti-ma cu legea asta
  • +1 (3 voturi)    
    Mda... unii dau legi si patronii nu le respecta (Duminică, 4 ianuarie 2009, 19:10)

    Cristi [anonim]

    Am fost astazi la restaurantul City Grill din zona istorica a Bucurestiului si nu am sesizat nici o delimitare a spatiului, iar fumul de tigara ajungea in zona nefumatorilor foarte usor.
    • 0 (4 voturi)    
      VAI! (Luni, 5 ianuarie 2009, 0:34)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      SI v-a cazut machiaju dragutilor? Doamne, ca terminati mai sunteti! Duceti-va domne in alta parte, ce atata tambalau?
      • +1 (3 voturi)    
        sti... (Luni, 5 ianuarie 2009, 9:03)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        noi nu omoram pe nimeni pentru ca nu fumam, voi ne poluati aerul pentru ca fumati asa ca ciocu mic fatmanx
      • +2 (2 voturi)    
        Sa nu-ti cada plombele de la atata fumat (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:49)

        io [anonim] i-a raspuns lui fatmanx

        Prietene, te retinem noi cu ceva? Sa-ti spun un lucru. Cu totii suntem pe picior de egalitate. Sau te crezi mai cu mot?
        Ia vezi ce-a scris omul acela. Daca spatiul ar fi delimitat, nici o problema. Afuma-te cat te tin plamanii, daca nu esti capabil sa ai alte bucurii decat la o tigara nenorocita.
  • +1 (3 voturi)    
    Vin dintr-un bar... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 19:12)

    Emanuel [anonim]

    Unde jucam biliard...si pe usa scria mare LOCAL PENTRU NEFUMATORI.
    In interior din 5 in 5 metri se fuma...putin pe ascuns. Am stat jumatate de ora ( desi vroiam sa stau mult mai mult ) pentru ca o prietena era proaspat operata la ochi si nu suporta fumul.
    La plecare am intrebat de ce se fumeaza si raspunsul a fost : " Pai fiecare fumeaza pe cont propriu" si am continuat "Si cu afisul de pe usa ce e?" ....nu am mai asteptat raspunsul.

    Timisoara 4 ianuarie

    NIMIC NOU PE FRONTUL DE VEST ! :))))))
  • 0 (2 voturi)    
    o informatie... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 19:54)

    marlene [anonim]

    sunt in Germania si pana cum un an nici aici nu era aceasta legea iar pt. mine era o problema intrucat am o fetita de 2 ani si practic eram obligata sa stau in casa pe o perioada destul de mare. Chiar daca exista loc fumatori-nefumatori (si nu peste tot) in restaurant, cafenea etc..era oricum fum. De la inceputul acestui an este aceasta lege si chiar daca la inceput s-a mers greu..acum nu mai e nici o problema..Au ramas cateva baruri unde se fumeaza unsa aceastea sunt f. rare..Daca se vrea se poate..
    • 0 (2 voturi)    
      Hmm... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 21:16)

      bigubax [anonim] i-a raspuns lui marlene

      Si eu traiesc in Germania. Fost fumator (pt. 13 ani de zile) pana in 31.12.2006.
      Sunt din pacate destule baruri/cluburi si in Bavaria (inca) unde pt. o taxa de 1-3 € / luna / persoana fumatul este inca permis.
      Iar taxa nu diferentiaza fumatorii de nefumatori, posibil sa fie persoane care platesc un pret dublu (sanatate + €) ca fumatori pasivi in aceste localuri.
      Oricum apreciez initiativa, indiferent de tzara.
    • 0 (0 voturi)    
      o fetita de doi ani in club? (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:05)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui marlene

      Nu inteleg de ce ai vrea sa iti duci fetita de doi intr-un bar/club/cafenea.
      Sa nu imi spui ca nu erau restaurante pentru nefumatori pt. ca nu te cred. Au existat si vor exista mereu, indiferent de ce lege este adoptata.
  • +2 (2 voturi)    
    din pacate cam degeaba (Duminică, 4 ianuarie 2009, 20:39)

    zgubilitix [utilizator]

    asa cum s-a mai spus, majoritatea patronilor vor alege ca localul lor sa fie de fumatori. ar pierde mai multi potentiali clienti fumatori ce nu ar intra sub nicio forma la ei daca fumatul ar fi interzis, decat clienti nefumatori care fie ar suporta fumul pentru ca nu ii deranjeaza, fie pur si simplu nu au de unde alege alt local.

    si da, am vazut scrumiere pe masa si clienti fumand sub ditamai semnul de interdictie al fumatului. iar ospatarul intrebat a dat din umeri,
  • 0 (4 voturi)    
    Lege antifumat (Duminică, 4 ianuarie 2009, 20:59)

    Mario [anonim]

    Am fost in concediu in Italia. Sa-i fi vazut pe macaronari cum beau cafeaua in fata barului si tremurau pt ca nu vroiau sa renunte la tigare... :).
    Iar in discoteca erau spatii inchise in care se duceau cei care nu vroiau sa renunte la viciu. Sa fi vazut cum se statea la coada (ca nu erau chair mari acele camere). In schimb in restul discotecii... nu am cuvinte. Singurul "fum" era cel care era produs anume pentru atmosfera nu de fumatori. Probabil ca asa ceva ne-ar trebui si aici.
    • 0 (4 voturi)    
      Stiati ca? (Luni, 5 ianuarie 2009, 0:37)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Mario

      Stiati ca gheata uscata si aromata care e "arsa" pentru atmosfera in discoteca ta gay, e dovedita cancerigena in masura MULT mai mare decat fumul de tigara? Nu stiai? Pacat, o sa mori prost. La multi ani!
  • 0 (4 voturi)    
    Marea majoritate fumeaza ! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 21:18)

    anonim [anonim]

    ...intr-un club de noapte marea majoritate a clientilor sunt fumatori ! - covarsitor as putea adauga ! Cel ce a investit niste bani pt. a crea acel local , ce ar trebui sa faca ? Educatie publica pe banii si nervii lui ? In cafenele , de asemenea , majoritatea sunt fumatori - vicii asociate , nu ? Salut posibilitatea de a declara localul ca fiind de fumatori ! Mi se pare de bun simt ..... Proprietarii trebuie sa investeasca mai mult in sistemele de ventilatie - majoritatea localurilor ventileaza " pe usa " - asta este o alta problema majora ! Sunt fumator si , atata vreme cat fumatul este legal , nu vad de ce trebuie sa fiu eu discriminat ! O sa se declare ilegal consumul de usturoi , ceapa .....in resturante pt. ca ii deranjezi pe ceilalti cetateni cu respiratia......si nu inteleg de ce doar localurile sub 100 mp ! Cei ce au spatii de 150 mp ce ar trebui sa faca ? .....in conditiile in care , repet , MAJORITATEA clientilor din cluburi de noapte sunt fumatori !
    • +2 (2 voturi)    
      > 100 mp (Duminică, 4 ianuarie 2009, 22:17)

      mintea cocosului [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pai simplu! impart spatiul in doua! juma fumatori, juma nefumatori! Sau daca vor, il fac integral pt nefumatori!
      Hai sa fim seriosi! Multi nefumatori ar vrea sa intre in localuri in care nu se fumeaza sau sa nu aiba stresul fumului, si nu numai din cele "de zi"!
      • 0 (0 voturi)    
        La asta nu ma gandisem ! (Luni, 5 ianuarie 2009, 8:47)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui mintea cocosului

        .............sunt spatii de 120 mp pe care nu le poti imparti in doua ! - fara sa strici din armonia spatiului initial . - la asta ma refeream ! Eu am un club si nici nu ma gandesc sa-l " stric " prin impartire ! atata timp cat 83% din clienti sunt fumatori , privind prin prisma afacerii de data asta , pot " renunta " la ceilalti 17 % - tu ce ai face ? Ai declara spatiul de nefumatori ? ( chiar daca asta ar insemna falimentul ? )
    • 0 (2 voturi)    
      punctul pe I (Duminică, 4 ianuarie 2009, 22:22)

      tod [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Ai exprimat perfect problema. Problema din punctul de vedere al oamenilor nu e ca ceilalti fumeaza (cu cateva exceptii) e ca e atat fum incat nici eu ca fumator nu il pot suporta cateodata. Solutii exista, dar ma indoiesc ca legea asta stupida e o solutie.
      Am vazut in alte parti separare intre fumatori si nefumatori si nu pot sa zic ca nu sunt de acord mi se par chiar ok, fiecare cu ale lui. Am vazut ca e posibil sa ai clubul separat printr-o trecere cu un aparat puternic de ventilatie deasupra astfel incat nu trece pic de fum in partea cealalta. Si garantez asta, am stat toata noaptea la nefumatori pentru ca era muzica mai pe gustul meu.
      Dar, ca sa dai o lege de genul asta, care nu e decat inca un prilej pentru organele statului sa traga amenzi si spaga mi se pare deplasat.
  • 0 (2 voturi)    
    In Cehia (Duminică, 4 ianuarie 2009, 21:50)

    ALex [anonim]

    Langa facultate am mai multe restaurante. Fac precizarea de la inceput ca nu sunt fumator, insa nu ma deranjeaza fumul de tigara. Din contra, tutunul imi place sa-l miros, insa nu ars ci crud. Dar asta sunt eu, sa revenim la problema...

    Unul din restaurante, mic, la subsolul unui bloc este pentru fumatori, pe toata perioada zilei. Merg acolo uneori sa mananc atunci cand nu sunt cu prietena, care nu suporta fumul. Al doilea restaurant este pentru nefumatori, acolo nu gasesti scrumiere, nu iti poti aprinde nici o tigara. Al treilea este tot pentru fumatori, insa pe perioada mesei de pranz (11 - 14) este interzis fumatul: se strang scrumierele si daca cineva isi aprinde o tigara este rugat de personal sa o stinga. Daca refuza, este chemata politia.

    Ce este gresit in acest sistem ? Eu nu vad nimic aiurea: nu vrei sa fumezi, cauti un local pentru nefumatori. Daca lumea ar face la fel patronii de restaurante ar comuta ei restaurantul pentru nefumatori din cauza scaderii incasarilor. Iar daca pe usa este prevazut tipul restaurantului, nimeni nu sta sa te bata sa intri: iti poti gasi altul care sa iti fie pe plac.

    PS: Cum ramane cu cei care desi nu fumeaza isi aduc la birou mancarea ? Cu ei (am cativa colegi) ce facem ? Caci dupa ce mananca miroase a ceapa si carnati inca o ora in birou ...
    • +4 (4 voturi)    
      Unii au nevoie de educatie! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 22:34)

      sada [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Inca n-am auzit sa faci cancer din cauza cepei sau usturoiului. Sigur ca e o chestie de bun simt sa nu ii deranjezi cu mirosurile pe altii dar cu fumatul le deranjezi sanatatea asta e grav!
    • +4 (4 voturi)    
      in general (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:14)

      Y [utilizator] i-a raspuns lui ALex

      Mirosul de ceapa nu dauneaza sanatatii, fumul de tigara, da...
    • +1 (1 vot)    
      Despre sanatate (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:29)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui ALex

      1. Fumul dauneaza sanatatii peste o anumita concentratie, care oricum este peste limita de detectabilitate a nasului. Deci chiar daca "iti miroase a ceva" asta nu inseamna ca este si daunator. Nu sunt insa specialist ca sa intru in detalii.

      2. Sunt oameni carora li se poate face rau de la un miros, fie el si de ceapa. Afectiuni la ficat, etc. Slava Domnului ca nu am problema asta, insa mi se face greata de la laptele fiert; chiar ciudat intrucat laptele il beau cu placere la temperatura camerei sau de la frigider.

      3. Intr-un bar / cafenea / club ai numai doua posibilitati: intri sau nu. Daca nu iti convine fumul sau mancarea bucatarului sau poate mutra patronului iti gasesti altul.
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns (Luni, 5 ianuarie 2009, 0:26)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui ALex

        "2. Sunt oameni carora li se poate face rau de la un miros, fie el si de ceapa. Afectiuni la ficat, etc..."

        Cred ca in legatura cu fumatul e o problema culturala.
        De exemplu, este considerata o lipsa de bun simt sa mirosi puternic a ceapa in societatea altor oameni, si majoritatea oamenilor evita asta.
        Insa foarte multi fumatori considera un drept al lor sa fumeze o tigara oriunde s-ar afla, si nu vad nici o problema in asta.


        "3. Intr-un bar / cafenea / club ai numai doua posibilitati: intri sau nu. Daca nu iti convine fumul sau mancarea bucatarului sau poate mutra patronului iti gasesti altul."

        Problema cu acest sistem este ca daca se da libertate totala barurilor, cluburilor, restaurantelor, am vazut deja ce se intampla:
        nu sunt create aproape deloc spatii de nefumatori.
        Asta poate din cauza ca daca un patron de bar interzice fumatul fumatorii nu vor mai veni la el, insa daca toti patronii de baruri il permit, nefumatorii pana la urma vor iesi in baruri, daca nu vor sa stea acasa. Deci, din starea in care fumatul este permis peste tot, nici un bar/club/cafenea nu are interesul sa isi schimbe politica daca nu e obligat.
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:33)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Am scris numai STRICT despre restaurante / birturi / cafenele / cluburi, nu si despre spatiile publice, gen holuri, birouri si alte zone in care nefumatorii nu se pot feri de cei fumatori, adica sunt nevoiti sa stea in fum desi nu vor. Intr-un bar ai optiunea de a intra sau nu, intr-un birou trebuie sa intri ca sa lucrezi. In aceste spatii (obligatorii) fumatul trebuie interzis. Dar in localurile private nu credeti ca economia (plecarea sau venirea clientilor in functie de preferinta) ar trebui sa autoregleze decizia de a crea / mentine spatii speciale pentru o categorie sau alta ?
      • +1 (1 vot)    
        Autoreglarea nu functioneaza (Luni, 5 ianuarie 2009, 0:33)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui ALex

        S-a dovedit ca economia nu poate sa autoregleze decizia de a crea spatii de nefumatori (vezi situatia in care ne aflam acum cativa ani).

        Asta pentru ca daca toate barurile sunt deja de fumatori, si nefumatorii care nu vor sa stea acasa vor iesi intr-un bar de fumatori (neavand de ales).

        Daca insa un bar ar trece singur la interzicerea fumatului, ar avea foarte mult de pierdut, deoarece fumatorii il vor evita, avand multe baruri cu fumatul permis din care sa poata alege.

        De asta e nevoie de o astfel de lege, e singurul mod de a iesi din acest echilibru dezavantajos pentru cei ce nu fumeaza.
        • 0 (0 voturi)    
          Multumesc sincer pt raspunsuri (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:11)

          ALex [anonim] i-a raspuns lui un_om_de_cal

          Va multumesc pentru aceasta prezentare. Este foarte clara si pertinenta. Cu toata stima.
  • +3 (3 voturi)    
    Discriminari si altele... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:01)

    Mihai [anonim]

    dragii mei, sunt un fumator convins. Imi place sa fumez si ador sentimentul in special dupa o masa buna, insa in locurile publice consider ca nu este bine sa se fumeze pentru ca sunt oameni care au probleme respiratorii, sunt persoane insarcinate sau oameni care pur si simplu nu suporta fumul de tigare. Pentru fumatori - spatii de fumat in afara sau in spatele localului.

    Cred ca este o problema tipic balcanica in care oamenii inteleg prin definitia de 'spatiu public' - locul in care imi fumez tigarea, locul in care injur oamenii, locul in care ascult muzica preferata de pe telefonul meu mobil...da mi s-a intamplat in orasul ala incult 'Rm. Valcea'..un adolescent mi-a zis sa ma duc acasa si sa stau in liniste cand l-am rugat sa isi cumpere un MP3 player ca sa nu-i mai aud gunoaiele alea de manele! E la fel si cu tigarile!
    • 0 (0 voturi)    
      Mihai (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:52)

      io [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Toata stima.
  • +1 (1 vot)    
    interzicere fumat (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:07)

    cristian [anonim]

    lucrurile sunt simple
    exista lege? daca da da ea trebuie respectata
    unde se poate reclama o incalcare a legii?
    probabil la politie . ce o sa faca politia?? o sa-ti rida in nas sau o sa-ti sufle fumul in nas de la tigara aprinsa in bataie de joc
    in tara asta nu se respecta si nu se aplica nici o lege
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 5 ianuarie 2009, 9:23)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui cristian

      nu te poti baza pe Politie; eu am sunat de m-am plictisit la 112 ca sa cer eliminarea galagiei produse de tinerii cu masini si motociclete care fac curse, driftinguri si alte asemenea pe la miezul noptii in zone locuite, dar politaii nu fac nimic; de ce? pt. ca li se pare un moft cand cineva le cere sa impuna civilizatia si bunul simt.
  • 0 (2 voturi)    
    fumatul (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:40)

    Florina [anonim]

    fumatul nu face bine la om.
    • -1 (1 vot)    
      Da la vaca face? (Luni, 5 ianuarie 2009, 0:41)

      fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Florina

      Ma intreb si io...
  • 0 (2 voturi)    
    ptr fumatori (Luni, 5 ianuarie 2009, 9:12)

    bogdan [anonim]

    tuturor fumatorilor va urez sa muriti precum dobrin si sa va blestemati ziua in care v-ati apucat de fumat!
    • 0 (0 voturi)    
      multumim, la fel! (Luni, 5 ianuarie 2009, 9:44)

      Marlboro [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      cu asta confirmi - daca mai era nevoie - ca aceasta campanie nu se duce impotriva fumatului ci impotriva fumatorilor!
      • +1 (1 vot)    
        Si? (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:45)

        nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Marlboro

        Eu nu am vazut pana acum tigari care sa se fumeze singure.
    • 0 (0 voturi)    
      atitudine penibila (Luni, 5 ianuarie 2009, 10:12)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      lasa ca o sa mori tu sanatos!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Cooorrrect !!!!!!!!!! (Luni, 5 ianuarie 2009, 18:02)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui cvi

        bun raspuns !
    • 0 (0 voturi)    
      Taaare destept ! (Luni, 5 ianuarie 2009, 18:00)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Televizor ai acasa ? Telefon mobil ? Sucuri nu bei ? Aperitive nu mananci ( salam , pastrama..etc ) ? Cu masina nu mergi ? Chiar si calculatorul pe care citesti acest mesaj polueaza ! ......as putea continua ,.... dar ideea este ca , cel putin TOATE CELE MENTIONATE MAI SUS polueaza / si / sau dauneaza sanatatii tale si a celorlalti ! prin urmare , daca esti sofer , iti urez sa mori intr-un accident rupt in doua ! - e frumos asa ? Daca mananci carne , iti urez sa te prinda ursul si sa-ti manance umarul drept ! ...etc ! ...daca asa consideri tu sa tratezi placerile / viciile celorlalti .....cam asa se discuta cu handicapati mental ca tine !
    • 0 (0 voturi)    
      Shefu, (Luni, 5 ianuarie 2009, 21:11)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      Te gandesti prea mult la moarte.

      1. Ar trebui sa-mi blestem ziua in care m-am apucat de fumat - inainte, sau dupa ce mor?

      2. Referitor la Dobrin, la viata si la moartea lui.
      Nu stiu exact cum este proverbul, dar este ceva de genul "Mai bine o zi vultur, decat o viata cioara".
      Felul in care mori nu are nicio importanta, cel mai important este CUM TRAIESTI.

      Iti doresc o viata lunga si sa mori sanatos:-)
  • 0 (0 voturi)    
    O (alta) idee (Luni, 5 ianuarie 2009, 13:00)

    bigubax [anonim]

    Solutia propusa de un patron de bar german, imediat dupa initierea legii non-fumatului in localuri in Bavaria: 3 gauri inspre exetriorul cladirii; in acest fel fizic esti in local de nefumatori dar poti fuma afara fara a parasi incinta.

    Detalii (+ o poza) in articolul de mai jos (in limba germana):

    http://www.bild.de/BTO/news/leser-reporter/2007/12/08/raucherloch/raucherloch.html

    Nu e neaparat aplicabila, dar au si nemtii ideile lor.
  • +1 (1 vot)    
    evit orice local in care se fumeaza! (Luni, 5 ianuarie 2009, 16:00)

    Mihai [anonim]

    Intotdeauna am evitat sa intru in localuri in care se fumeaza. E oribil, numai mirosul care se imbiba in haine! Daca nu am incotro, si asta se intampla poate 1x/an, am grija sa iau pe mine numai haine murdare care merg direct la spalat...
    Am noroc ca in ultimii 10 ani sa lucrez in colective unde marea majoritate sunt nefumatori, asa ca si in cazul in care mergem cu totii undeva, alegem un loc in care sa nu se fumeze...
  • 0 (0 voturi)    
    fumatul (Vineri, 22 ianuarie 2010, 10:12)

    tavi [anonim]

    In clasicul stil romanesc, "si cei ca interzice fumatu de parca tot nu se fumeaza"eu zic sa va maturizati,e o lege buna,treptat fumatul trebuie interzis de tot,fumatorii oricum sunt niste ratati,recunoasteti asta odata,un fumator e un om care miroase a jeg si e slab cu sistemu imunitar la pamant,macar sa nu distruga restul de oameni curati care nu au pus gura pe o tigara in viata lor,mai mult chiar,fumatorii romani insista sa fumeze si cei care s-au lasat,o prostie fara margini.RENUNTATI ODATA TOTI ! !
  • 0 (0 voturi)    
    antifumator in parcuri (Marţi, 14 septembrie 2010, 15:25)

    Vica Stoica [anonim]

    Dar in spatiile deschise, exemplu: parcuri, unde sunt destui nefumatori, inclusiv copii, de ce nu se poate reglementa sa nu se fumeze. Eu ma asez pe o banca, vine un fumator, isi aprinde tigara, il rog sa nu fumeze pentru ca eu fiind nefumatoare, nu suport fumul de tigara (senzatii de voma si dureri de cap), raspunsul persoanei vine imediat: “suntem in spatiu liber si am dreptul”. Cred ca sanatatea mea si a altor nefumatori este mai importanta decat “asa zisa placere” a fumatorului respectiv. Am scris pe mai multe forumuri, inclusiv pe site-ul M.S. dar degeaba, nu ma aude nimeni. Eu totusi voi posta mesaje in continuare, poate voi gasi pe cineva “inteligent si nefumator” care va propune un amendament la aceasta lege.
    • 0 (0 voturi)    
      Fumat (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:49)

      George [anonim] i-a raspuns lui Vica Stoica

      Unde pot depune o reclamatie pentru cei care fumeaza la locul de munca exact langa mine care nu suport fumul de tigara, desi unde fumeaza scrie clar FUMATUL INTERZIS..Noi avem in incinta si pompieri care nu isi fac treaba..Sunt trimisi sa verifice daca fumeaza cineva in locuri nepermise si desi ii prind in flagrant nu au nici o treaba cu ei..Din contra se saluta si stau de vorba...Vad ca la ANPC imi cer numele si adresa unde locuiesc desi eu vreau sa fac o reclamatie de anonim ca altfel imi pot pierde locul de munca...Am incercat sa rezolv cu ei amiabil dar tot degeaba...