Un soldat roman a fost ranit in Afganistan

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 20:55 Actualitate | Esenţial


Un militar roman a fost ranit usor sambata, in Afganistan, in timp ce efectua o misiune de interventie rapida, a anuntat purtatorul de cuvant al Ministerului Apararii, Andreea Dumitru.

Nicolae Paraschiva, in varsta de 25 de ani, necasatorit, facea parte din Batalionul 30 Vanatori de Munte "Dragoslavele" si efectua o misiune comuna de patrulare romano-americana. Militarul roman a fost spitalizat.

Vehiculul Humvee in care se aflau romanul si doi soldati americani a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat.

Ceilalti doi membri ai patrulei au fost raniti usor si se afla in afara oricarui pericol.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1149 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Ranit usor vs mort. (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 23:13)

    AlinN [anonim]

    Diferenta dintre viata si moarte este egala cu diferenta dintre Humvee si TAB-urile noastre. Daca era in TAB acum aveam o noua tragedie nationala.
  • +1 (1 vot)    
    Poate nu ai (Duminică, 4 ianuarie 2009, 9:11)

    releu [anonim]

    citit ca armata americana nu a cumparat Humvee blindate, din motive de economie


    Onoare soldatului roman !
  • +1 (1 vot)    
    Ranit usor.Dar in interior? (Duminică, 4 ianuarie 2009, 10:33)

    florin [anonim]

    Eu a vazut live cam cum arata un Humvee bushit,acum depinde de incarcatura pe care a calcat vehicolul.De obicei la un necaz de genul asta de termina cu maini si picioare un ghips insa nu se spune nimic de traumele ce se petres in interiorul corpului uman(adica dislocare ed organe ,hemoragii interne ,etc care nu se vad la suprafata imediat).Sa dea Dmz'. sa fiie doar " Ranit usor ! "
  • -3 (3 voturi)    
    pardon (Duminică, 4 ianuarie 2009, 11:08)

    Masacru [utilizator]

    ...... un mercenar roman.
    • 0 (0 voturi)    
      habarnist (Duminică, 4 ianuarie 2009, 14:33)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui Masacru

      MERCENÁR, -Ă I. s. m. 1. militar angajat cu plată într-o armată străină.

      Ti se pare tie ca soldatul in cauza era angajat al unei armate straine?
      Inainte de a te exprima pe aici informeaza-te asupra cuvintelor pe care le folosesti. Toti soldatii profesionisti din lumea asta sunt platiti.
  • +1 (1 vot)    
    Tehnica militara ! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 12:58)

    Stefan A. [anonim]

    Partea proasta este ca vehiculele astea americane , Humvee , facute de GM, sint complect depasite. Ca sa intelegi capacitatea acestor vehicule (blindate ULTERIOR realizarii proiectului) vedeti evolutia masinii ARO si a variantei ARO BLINDAT. Fara comparatii tehnice, rezultatele au fost cam aceleasi ! Si armata romana are Humvee dar nu a facut NICIODATA un concurs pentru a pune la intrecere aceasta masina cu , sa zicem, IVECO LINCE, un vehicol special proiectat pentru a rezista cit mai bine posibil la atacuri cu IED. La fel cu TAB romanesc, depasit tehnic si inlocuit fara un concurs, cu PIRANHA III fara turela. (10 bucati cumparate). Un concurs international (cum fac tarile dezvoltate cu bani ) ar fi comparat PIRANHA cu PATRIA, PANDUR, BOXER, toate vehicule blindate pe roti si poate rezultatul ar fi fost divers ! Daca era un TAB in misiune, numarul de MORTI ar fi fost ridicat ! Sper sa se vindece repede Nicolae si fara urmari !
    • 0 (0 voturi)    
      RE: tehnica militara (Luni, 5 ianuarie 2009, 16:43)

      tymonel [anonim] i-a raspuns lui Stefan A.

      Daca se facea licitatzie pt tehnica, ca in alte tzari , probabil ca romania avea la ora actuala cele mai performante masini blindate....Dar vedetzi voi, grasele comisioane de unde le mai bagau in buzunar ai nostii ..?!?!?

      Pt cel de mai sus care a afirmat ca armata americana nu a cumparat HUMWEE-uri blindate, sa stii ca toate HUMWEE-urile americane( cele care participa la misiuni in afara bazelor) au blindaj cel putzin Nivel 5....Daca vrei mai multe detalii spune ca te lamuresc repede...
  • 0 (0 voturi)    
    tab (Duminică, 4 ianuarie 2009, 22:26)

    eu1234 [anonim]

    spre surprinderea ta tab ul e mult mai rezistent la mine. Blindajul e mult mai eficient