Romania, prinsa in disputa dintre Rusia si Ucraina

Livarile de gaze naturale au scazut cu peste o treime. Adriean Videanu: Asiguram populatia ca nu avem niciun fel de probleme

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 11:05 Actualitate | Esenţial


Livrarile de gaze naturale rusesti catre Romania au scazut, incepand de vineri seara, cu 30-40%, pe fondul disputei dintre Rusia si Ucraina privind datoria neachitata a Kievului din ultimele doua luni. Aceasta situatie ar putea dura pana in data de 4 ianuarie, a declarat, pentru NewsIn, directorul general al Transgaz, Ioan Rusu. Deocamdata, reducerea importului de gaze nu a fost resimtita de consumatori sau de agentii economici, diferenta fiind asigurata din resurse interne.

"De la Dispeceratul balcanic al gazelor am fost informati ca importul gazelor din Rusia a scazut cu 30% din aceasta dupa-amiaza. Situatia va dura pana pe 4 ianuarie 2009", a afirmat Ioan Rusu, adaugand ca "Noi banuim ca situatia a fost creata pe fondul conflictului dintre Ucraina si Gazprom".

Volumul zilnic de gaze rusesti importat de Romania se ridica in mod obisnuit la 10 milioane de metri cubi, iar vineri seara acesta a fost mai mic cu circa 3 milioane de metri cubi, a explicat Rusu. El a dat insa asigurari ca Romania este pregatita sa faca fata unei scaderi a presiunii gazului pentru ca va folosi resursele din depozitele de gaz.

Adriean Videanu: Asiguram populatia ca nu avem niciun fel de probleme

Ministrul economiei, Adriean Videanu, a asigurat sambata opinia publica, la finalul reuniunii informale de la sediul ministerului, ca Romania nu are niciun fel de problema legata de reducerea aprovizionarii cu gaze naturale din Rusia. El a convocat sambata, la oara 11:00, o reuniune pe tema crizei gazelor naturale.

"A fost o intalnire absolut informala, care nu a fost generata de niciun fel de urgenta legata de aprovizionarea cu gaze a Romaniei", a spus ministrul, negand orice fel de caracter de urgenta al reuniunii de sambata.

El a precizat ca Romania are atat rezerve de exploatare, cat si rezerve inmagazinate la nivelul Romgaz. "Din punctul nostru de vedere, este un an linistit".

Marius Stroia, directorul Dispeceratului National de Gaze Naturale, a explicat ca, incepand de vineri, de la ora 18:00, a fost anuntata reducerea livrarilor catre Romania. "Presiunea este normala, consumul de gaze in ultimele zile a fost de circa 58,5 milioane nmc", a precizat el, adaugand ca sursele de acoperire din productia interna sunt de 33 milioane nmc, iar capacitatea maxima de livrare din depozite este de 26 milioane nmc, ceea ce inseamna ca Romania dispune, la consumul actual, de o rezerva de circa 7 milioane nmc pe zi.

Doljchim isi intrerupe activitatea de luni

Incepand de luni, Petrom va inchide combinatul Doljchim, disponibilizand astfel circa un 1,2 milioane nmc pe zi de gaze naturale, a continuat Stroia.

Adriean Videanu a subliniat ca decizia de inchidere a combinatului are la baza ratiuni strict economice. "Este o decizie economica pe care Petrom a luat-o, nu are nicio legatura cu sistemul national de transport al gazelor naturale", a precizat el, mentionand ca pietele la producatorii de ingrasaminte au scazut semnificativ, pe fondul crizei economice globale.

Reducerea volumului de gaze vine pe fondul unei raciri accentuate a vremii in Romania, in conditiile in care meteorologii au anuntat ca tara noastra se va confrunta, de la inceputul acestui week-end, cu cele mai scazute temperaturi de la inceputul iernii.

Romania importa din Rusia circa o treime din necesarul de gaz destinat consumului intern. Populatia Romaniei consuma anual aproximativ 18 miliarde metri cubi gaze naturale. Dintre acestea, circa doua treimi sunt asigurate de Petrom (detinuta de grupul austriac OMV) si de producatorul de stat de gaze naturale Romgaz. Consumul de gaze naturale al Capitalei se ridica la 14-16 milioane metri cubi de gaze/zi in sezonul rece. Gazele existente in stoc pot asigura 25 de milioane de metri cubi pe zi.

Potrivit Reuters, Gazprom a declarat vineri ca unele tari din Balcani au anuntat compania rusa ca se confrunta cu scaderi ale volumelor de gaz, iar Ungaria si Polonia au declarat ca inregistreaza o scadere a presiunii in gazoductele lor.

In Romania, statia de masurare a gazelor naturale intrate in tara pe sub fluviul Dunarea dinspre Ucraina functioneaza la Isaccea, contorizand atat cantitatile de gaze importate in Romania, cat si, impreuna cu statia de masurare de la Negru Voda, cantitatile de gaze tranzitate spre terte state. Dispeceratul balcanic, care functioneaza la Sofia, monitorizeaza exporturile Gazprom din Balcani si Europa de Est.

Gazprom cauta rute care sa ocoleasca Ucraina pentru a transporta gazul destinat UE

Gazprom nu mai poate depinde de Ucraina pentru tranzitarea gazul catre Europa si cauta rute alternative, a declarat vineri, pentru BBC, vicepresedintele companiei ruse.

"Consideram ca este necesar sa dezvoltam, cat mai curand posibil, rute alternative si speram ca Europa va lua toate masurile necesare pentru a sustine realizarea acestui proiect", a afirmat Aleksandr Medvedev.

Medvedev incepe sambata un turneu in capitalele europene, pentru a prezenta punctul de vedere al Gazprom asupra crizei gazelor. Rusia a suspendat joi aprovizionarea cu gaze a Ucrainei, in lipsa unui acord privind pretul pentru anul 2009. In aceste conditii, UE se teme de o repetare a scenariului din anul 2006, cand un conflict similar a perturbat aprovizionarea mai multor tari europene.

Medvedev a negat ca Gazprom cauta in mod deliberat confruntari cu Ucraina, declarandu-se dispus sa discute, insa nimeni de la Kiev nu este dispus sa negocieze.

Gazprom acuza Ucraina ca sustrage gazul natural rusesc destinat Europei, in timp ce compania ucraineana Naftogaz a acuzat Gazpromul ca nu livreaza volumul necesar de gaz.

Compania ruseasca construieste in prezent doua gazoducturi noi: Nord Stream, care va lega portul rus la Marea Baltica Vyborg de Greifswald, in nordul Germaniei, si South Stream, care va traversa Marea Neagra pana in Bulgaria, dupa care se va imparti in doua. Una dintre aceste doua ramuri va merge pana in Austria, cealalta pana in Grecia.

UE cere onorarea angajamentelor privind livrarea si tranzitul gazului rus catre Europa

Uniunea Europeana a cerut reluarea imediata a livrarilor la capacitate completa a gazului rus catre statele membre, subliniind ca angajamentele asumate privind livrarea si tranzitul trebuie onorate indiferent de circumstante, transmite Reuters.

"Relatiile energetice dintre UE si vecinii sai ar trebui sa fie bazate pe incredere", a afirmat presedintia ceha a blocului european, dupa ce mai multe state membre, printre care si Romania, au acuzat scaderi ale fluxului de gaze.

"Angajamentele existente privind livrare si tranzitul trebuie onorate in orice circumstante. Uniunea Europeana cere o solutionare urgenta a disputei comerciale privind livrarea de gaz dintre Federatia Rusa si Ucraina si reluarea imediata a livrarilor la capacitate completa catre statele membre UE". 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2720 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pe sub Dunare (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 11:34)

    eu [anonim]

    nu prea am inteles cum intra gazele din Ucraina pe sub Dunare ... ?
    • +3 (3 voturi)    
      re (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:51)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Printr-o conducta.
    • +2 (2 voturi)    
      Conducta (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 14:00)

      Isaccea [anonim] i-a raspuns lui eu

      Conducta de gaz trece din Ucraina in Rominia prin dreptul localitatii Isaccea-Rominia (si mai departe in Bulgaria (pe la Negru Voda), Macedonia, Grecia) .
      Acea conducta e trasa pe pamint, pe SUB Dunare.
    • 0 (0 voturi)    
      geografia (Marţi, 6 ianuarie 2009, 11:21)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui eu

      vezi daca ai chiulit la geografie?
  • -4 (6 voturi)    
    manipulare ,manipulare ! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 11:35)

    mihai [anonim]

    parca suntem in criza ec nu ? inseamna ca a scazut consumul de gaze ( petrochimia ) . cocalarul T Bashila (cu un lantz de haur la gat f gros ,nu se putea altfel) a avut o " intrevedere de lucru " ,o masa tovarasheasca la Foisor in Sinaia . masa si dansul platite de fraieri , de contribuabili . doar nu de guvernul limbricului sfertdoct, pt ce ei sunt in "criza " .criza de neuroni ,nu cred ca vreun membru al guvernului are mai mult de un neuron . PS . la min. finatelor secretar de stat va fi un maimutzoi de 28 de ani, fiul unui securist apropiat al lui Victor Stanculescu - Bogdan Dragoi . la mai mare dragi preteni si tovarasi .
    • 0 (6 voturi)    
      re (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:56)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      De cand a iesit PRM-ul din Parlament, s-a oprit si revista? Altfel nu imi explic cum ati scapat si pe siteuri...
      • -2 (2 voturi)    
        dobitocule (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 16:33)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui nashu_mare

        Petrochimia inseamna puzderia de combinate chimice si rafinarii mari consumatoare de GN . lucreaza cumva Turnu ? sau Amonil ? si la ce capacitate .PRM este partid comunist plin de securisti . T Bashila este el la randul lui securist si fost turnator .el face parte din sistem din nomenklatura comunista ,om de "baza " pana in 1990. PS avortonule ce inseamna siteuri ?
      • 0 (0 voturi)    
        ................ (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 16:54)

        Masacru [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        iote nashu ce batzos este! gasi si el un schizo si-l peremeriza repede.

        iti place licuriciu', nashule?
        da licuriciu' al mic(FSN)?
  • +1 (1 vot)    
    adica ati inteles ... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 11:55)

    turistul [anonim]

    trebuie construite cele doua conducte, north si south streams, din cauza ca ucraina nu isi plateste datoriile si fura din gazul rusesc ...
  • 0 (6 voturi)    
    Nu mai cumparati de la rusi (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 12:00)

    un roman [anonim]

    si nici de la tigani. Cautati alternative caci sigur exista. Rusii,tiganii si arabii sunt niste spurcaciuni pe acest pamant
    • -1 (3 voturi)    
      cumparati de la romani sperante la 4 ani (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:00)

      tot un roman [anonim] i-a raspuns lui un roman

      romanii "e' cei mai frumosi, destepti, jmeekeri, inteligenti, creativi, hospitalieri, descurcareti...civilizatia araba, literatura rusa 'e' zero pe langa binecuvantatii de romani...nu mai cumparati gaze de la nenorocitii de rusi, voi le aveti in voi insiva...intrinsec
    • +2 (2 voturi)    
      Acest conflict va dura mai mult,de 4 ianuarie (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:14)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Ieri,TV publica din Germania a anuntat ca printre altele si Romania este victima acestei dispute musculare intre Rusia(Gazprom)si Ucraine.
      Nu cred ca este momentul potrivit sa cautam un vinovat national.Oricine este dependent de Rusia(nu numai Ro.)are astazi f.mult de sufert(financiar).
      Rusia are probleme enorme cu aceasta criza,pierzand intr-o luna peste 40 miliarde(oficial).Pe de alta parte,avem si smechera Ucraine,care fura din conductele de pe teritoriul sau.De suferit au Ro.&Co.
    • 0 (0 voturi)    
      ca si tu (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 16:44)

      smen [anonim] i-a raspuns lui un roman

      si tot neamul tau de altfel
  • -2 (2 voturi)    
    Hopa criza (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 12:49)

    Stan [anonim]

    De nu credeti in incalzirea globala care se realizeaza prin racire globala va mai inventam noi ceva ... uite asa ca sa stati cuminti la locurile voastre inventam o criza financiara ... Si daca e criza si daca rusii se cearta cu ucrainienii si le opresc gazul mai contribuim si noi romanii si inventam inainte de gerul Bobotezii criza gazului. "Tovarasi stati la locurile voastre" ... ca e criza. "Nicule mai da-le o suta" ... Si poporul sta si zice "doamne ajuta", "noi sa fim sanatosi". Pe un picior de plai, pe o gura de rai ... Iar hotii se ingrasa si ne aburesc.
  • 0 (2 voturi)    
    gaze? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:02)

    home alone 13 [anonim]

    pai ucraina consuma 5x volum gaz la o populatzie 2x fatza de romania la pretz 1/2 fatza de al nostru (gaz de la rushi)
    si acu serviciile rusesti sa rezolve problema
    "unde e tzeava pe unde vine gaz in romania si ungaria de la vecinii nostri ucrainieni la pretz de 3/4 fatza de cum cumparam noi de la rushi?"(cineva din ucraina castiga pe putzin 1/4 din pretzul gazului furat de la rushi... si nu e statul e persoana fizica) nu e bai pt romania doar ca unii hotzi din ucraina au buzunarele nesatule

    poate....?!?! hai ca glumesc ... fac si eu presupuneri
  • -3 (5 voturi)    
    Felicitari VOSGANIAN (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:08)

    Moromete [anonim]

    Daca este adevarat ca Romania nu are probleme cu volumul gazelor, necesare atat populatiei cat si industriei, iar actualul guvern inca nu a apucat sa faca ceva concret in acest sens...atunci se cuvine sa-i MULTUMIM fostului guvern si in mod special D-lui Vosganian. Ca sa citez ministrul actual :"Din punctul nostru de vedere, este un an linistit".
    • +1 (5 voturi)    
      In Romania? (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 14:21)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      Draga Moromete, nu te agita! Tu nu intelegi ca noul guvern condus de un avocat (?!) la orice problema va invoca greaua mostenire? Nu ai vazut ca presedintele se vaita iar de "prabusurea" fondului de pensii? Astia nici ei nu inteleg ce cauta pe acolo, dar sa mai si faca ceva! Ma ia groaza cand ma gandesc ca Romania va fi condusa intr-o perioada de criza de cel mai incapabil prim-ministru din ultima suta de ani! Nu l-ai vazut la in vestire ca balbaia ceva de consilieri de sfaturii bla bla... Vai de capul nostru, ne asteapta vremuri grele....
  • +2 (2 voturi)    
    gazale rusesti (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:36)

    Didi [anonim]

    Oricum nu o sa avem probleme cu distributia gazelor,ne asigura ministrul Videanu asa cum presedintele si Tariceanu ne-au asigurat ca in Romania nu va fi criza economica?!
  • -2 (2 voturi)    
    re: pentru mankurtii de peste Prut (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 15:45)

    Cern [anonim]

    Ii rog foarte mult pe mankurtii mmoldobarani de peste Prut(tziganii rusilor), daca tot scriu pe forumurile din Romania, sa foloseasca normele Academiei Romane.

    Stimati "frrati", se scrie "roman" si "Romania".
    • 0 (0 voturi)    
      Lauda (Duminică, 4 ianuarie 2009, 11:06)

      andreiutz [utilizator] i-a raspuns lui Cern

      Conform normelor Academiei se scrie "român" şi "România". Dar dacă până şi jurnaliştii au uitat că noi mai folosim şi diacritice... ce să mai vorbim de cei care se dau atotcunoscători.
  • +1 (1 vot)    
    putere calorica (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 18:52)

    stefan [anonim]

    a-ti observat ca a scazut puterea calorica a gazelor de vineri incepand ?
    acum platim 30% ,aer din gazele consumate
  • 0 (0 voturi)    
    Gazele... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 19:00)

    Vladimir Ilici Medvedev [anonim]

    Romani, consumati masiv fasole !
  • +2 (2 voturi)    
    spune videanu si trage apa! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 19:45)

    eeeuuuu [utilizator]

    ce nu-i afecteaza marmosimu' nu afesteaza pe nimeni. anul trecut boul asta, inca primar general al capitalei statea tolanit la soare prin nus' ce coclauri exotice, in timp ce bucurestiul era inzapezit!
  • 0 (0 voturi)    
    pai domn ministru (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 23:27)

    georgica [anonim]

    pai domn ministru, mai sus scrie ca Romania importa gaze prin INTERMEDIARUL RosUkrEnergo, si nu de la Gazprom.
    Nu socotiti ca e cazul sa luam gaze la prima mana ?
    Aaaaa..E contracte incheiate legal !
  • +1 (1 vot)    
    minciuni, minciuni.... (Duminică, 4 ianuarie 2009, 10:48)

    one [anonim]

    in Cluj, calea Manastur - nu avem presiune de gaz, daca merge centrala, nu pot sa fac o supa. Sa nu mai vorbim de apa calda, ca din cauza presiunii joase de gaz, nu se descurca centrala.
  • +1 (1 vot)    
    nu-i nimic (Duminică, 4 ianuarie 2009, 12:10)

    gabi [anonim]

    da domn' ministru ordin sa ardem borduri in loc de gaz :-)
    • +1 (1 vot)    
      las' ca gazu' il arde el (Duminică, 4 ianuarie 2009, 12:39)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui gabi

      de pe banii contribuabilului, oriunde-ar fi.
  • 0 (0 voturi)    
    Videanule (Duminică, 4 ianuarie 2009, 20:50)

    un om [anonim]

    daca raman fara gaze in iarna asta am sa-ti dau foc la casa aia pe care ai platit-o din munca cinstita de dupa 8 ore de lucru la primarie